MY.UAНовини
Коли прийде новий Папа: Чи стане Україна бастіоном католицизму у світі, який тріщить по швах
Коли прийде новий Папа: Чи стане Україна бастіоном католицизму у світі, який тріщить по швах

Коли прийде новий Папа: Чи стане Україна бастіоном католицизму у світі, який тріщить по швах

Напередоднi прощання з Папою Фокус пригадав, що таке католицька церква та яку роль вона відіграла в історії світу, Європи, а головне України.

Християни в Римi — від катакомб до позолочених палат

Про перші християнські громади в Римській імперії відомо ще з I століття (що цілком відповідає церковній версії духовної історії християнства). Це не була централізована структура. Християнськi осередки утворювалися спонтанно й існували окремо, а поєднував їх лише духовний або доктринальний зв’язок. Керівника громади вірні люб’язно називали «батьком». Латинською це звучало як «папа», а в Греції (там було зосереджено більшість громад у ранній період існування християнства) – «патріарх».

У IV столітті Римська імперія, центр впливу якої на той момент змістився у її грецьку частину, зусиллями імператора Констянтина Великого зробила християнство офіційною релігією. Відтак довелося організувати та структурувати саму церковну організацію. Рим тоді перетворився на провінційне місто із величною історією. Таку ж роль було відведено й керівнику Римської церкви – Папі, який вважав себе першим (хронологічно) лідером християнської громади – прямим послідовником апостола Петра (якого католики вважають першим Папою). 

Натомість уся реальна влада зосередилася у Константинополі у руках місцевого церковного керівника – Патріарха. Який у свою чергу вірно служив візантійському імператору.

Рим та Константинополь – дві столиці християнського світу
Фото: Getty Images
Рим та Константинополь – дві столиці християнського світу
Фото: Getty Images

У Візантії, яка перейняла та удосконалила державні традиції Римської імперії, Церква виконувала чітку відведену їй функцію – дбати про людську культуру та духовність. Таке собі міністерство культури, пропаганди та соціальної політики в одній організації. Проте у населеній варварами Західній Європі християнська церква була єдиним організованим та структурованим інститутом серед моря хаосу, який поглинув Західну Європу в похмурі часи раннього Середньовіччя. Тут і зіграла свою роль духовна єдність, яка була притаманна різним християнським громадам з початку їх існування. 

Християнська церква стала каркасом, який перетворив розрізнені племена Європи у єдине цивілізаційне ціле. І зі зростанням та розвитком Західної Європи зростав і авторитет її духовного пастора в тоді ще єдиній християнській Церкві.

Крим та Херсонес: де відбували заслання та проповідували Папи, яких вигнали з Риму

Натомість Русь-Україна більше контактувала із Візантією та перебувала у її культурно-цивілізаційному фарватері. Про перших християн на території України у ранньому Середньовіччі ми дізнаємося з археологічних джерел. У Криму, частина якого була провінцією Візантії, природно, діяв Константинопольський патріархат. 

Стародавнє греко-римське місто Херсонес Таврійський (Херсон) включене до списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО з 2013 року
Фото: Getty Images

Саме тут відбувся перший відомий достовірний контакт сучасних українських земель із Римським понтифікатом. I саме сюди - до Херсонеса — свого часу могутній візантійський імператор Констант II заслав непокірного Папу Римського Мартина. Ще раніше, у кінці I століття, сюди ж було заслано напівлегендарного Папу Климента. Згідно із легендою, він навіть на каторзі продовжував проповідувати - за що його жорстоко вбили язичники. Згодом Папа Климент був визнаний святим та покровителем каторжан і моряків.

Климент Римський — святий Православної і Католицької церкви близько 98 року був засланий із Рима в Інкерманські каменоломні, де проповідував. Зустрів мученицьку смерть в Херсонесі
Фото: Википедия
Святого Мартина у березнi 655 року вислали до Херсонеса у Криму, де папа й помер
Фото: Википедия

Володимир хрестить Русь-Україну та обирає Візантію

Надалі ми дізнаємося про хрещення спочатку окремих князів – Аскольда (середина IX століття) та Ольги (середина X століття), а згодом і цілої країни Володимиром Великим у 988 році. Хрещення це було не православним — адже Церква ще залишалася єдиною, попри уже суттєві розбіжності в обрядах та релігійних канонах. Проте Володимир Великий відніс Русь-Україну саме до Константинопольської церкви.

Володимир Великий відніс Русь-Україну саме до Константинопольської церкви
Фото: Getty Images

Ймовірно, князь Володимир обрав саме Візантію зокрема й через те, що його брат, якого вiн скинув з престолу, обрав іншу імперію – західну. Є історичні відомості, які стверджують про тісні контакти Ярополка зі Священною Римською імперією. Чи приймав християнство Ярополк, достеменно не відомо, проте він як мінімум був прихильником інтеграції Русі саме із західним християнством. 

Врешті син Володимира Великого Ярослав Мудрий домігся фактичної незалежності Київської митрополії, поставивши незадовго до своєї смерті на її чолі русина Іларіона. А через три роки, у 1054-му, християнська Церква розкололася. З цього моменту ми й маємо Католицьку та Православну Церкви.

Римська церква набирає вагу

У Західній Європі, де на той момент так і не було утворено могутніх централізованих держав, владний вакуум зайняла католицька церква. Для цього їй було потрібно перемогти німецьких імператорів, які прагнули побудувати таку ж могутню імперію, проте програли. Відтак папа Римський став не лише духівником Європи, а й цілком реальним лідером, і не лише моральним.

Вже у 1095 році cаме Папа Римський узявся допомогти візантійському імператору у його боротьбі проти турків (тоді ще сельджуків). Так почалися хрестові походи, які тривали майже два століття.

Папа Римський узявся допомогти візантійському імператору у боротьбі проти турків: так почалися хрестові походи
Фото: Getty Images

Хрестоносцi, монголи та коронування Данила — чи став вiн католиком?

Коли у XIII столітті до Європи прийшли монголи, саме Папа Римський узявся організовувати хрестові вже походи проти них. Для цього було залучено Галицько-Волинського князя Данила, якого навіть було короновано правителем Русі. При цьому держава залишалася православною, як і сам король Данило. Ось такі чудеса дипломатії створює зовнішня загроза.

Данило Галицький — засновник Галицько-Волинського князівства, один з найвідоміших українських правителів Середньовіччя

Був католиком при народженні і, ймовірно, прийняв королівський титул (принаймні так себе іменував на печатці) останній князь Галицько-Волинської держави Юрій II Болеслав. Принаймні його вбивство місцевими боярами стало приводом для Польського королівства роздмухати протистояння на релігійному ґрунті. І з цього моменту протистояння по лінії православ’я/католицизм справді переміщується на українські землі. Релігія стала швидше інструментом в руках польських імперських політиків, ніж причиною протистояння, проте воно було жорстоким та кривавим.

Чому Івану Федоровичу легше дихалося при дворі польського короля, ніж у московського царя

Іншою стороною контакту українців із католицизмом стало культурне вікно у Європу. В ці часи католицька церква переживала підйом. Церква тоді опікувалася медициною, наукою, освітою та культурою в цілому. Деякі українці мандрували західною Європою, здобували там освіту та викладали у тамтешніх університетах.

Проте давалися взнаки численні внутрішні проблеми. Неефективність консервативної системи, ряд помилок у зовнішніх та внутрішньоцерковних справах призвели до падіння авторитету Церкви у XVI столітті. Тоді Європою прокотилася церковна Реформація. 

Пам'ятник першодрукарю Івану Федоровичу неподалік місця, де у XVI столітті працювала друкарня Львівського ставропігійного братства
Фото: Getty Images

Поширеними «трендами» стало книгодрукування та переписування Євангелія на рідні мови. Торкнулися вони й України. Українською було перекладено Біблію, а в Острозі місцевий князь відкрив друкарню. Там знайшов прихисток Іван Федорович (Федоров), якого за його винахід переслідували у Московському царстві. Він отримав освіту у Кракові, проте, коли цар Іван Грозний запросив його заснувати друкарню у Москві, вирішив повернутися на Батьківщину. Московській владі тоді був потрібен засіб масового і швидкого створення та поширення релігійних книг для християнізації щойно захоплених земель (зокрема Казанського ханства). Проте, коли у Московській державі почалася оприччина (масове гоніння усіх кого підозрювали у нелояльності до влади) він переїхав із Москви до Великого князівства Литовського, а згодом до Львова та Острога.

Гетьмани-єзуїти — звiдки бере початок Києво-Могилянська академія

Окремим епізодом в історії української культури стала діяльність Товариства Ісуса (Ордена єзуїтів), який отримав діаметрально протилежну славу у країнах де намагалися реформувати католицьку церкву (там він став інструментом реакції з усіма наслідками) і в країнах поза межами католицького світу, якою була й Україна. Єзуїти відкривали на українських землях заклади, де освіту найкращого європейського зразка здобували відомі українські релігійні та політичні діячі. 

Через систему єзуїтської освіти пройшли гетьман Богдан Хмельницький та засновник Київського колегіуму (який потім став Києво-Могилянською академією) православний митрополит Петро Могила.

Засновник Київського колегіуму православний митрополит Петро Могила

Західна Церква по-українськи: спершу унiйна, потiм греко-католицька

Українські землі опинилися в епіцентрі спроби об’єднання церков через кілька століть після розриву. Створена в результаті Берестейської церковної унії нова церква спочатку була вороже сприйнята українцями. Проте після перепідпорядкування українського православ’я Москві, унiатська церква із практично повністю православною обрядовістю, проте підпорядкована Папі Римському, стала єдиною і чудовою альтернативою для українців.

В той час у Європі авторитет Церкви вже було суттєво підірвано. Чимало країн перейшли у протестантизм. Католицькі країни ж законсервувалися у Середньовіччі й негативи, із цим пов’язані, проектувалися на католицьку церкву. Тому, коли у Франції у кінці XVIII століття вибухнула революція, атеїстичний аспект був її невід’ємною частиною. Церква, яка активно підтримувала старий лад, вважалася революціонерами одним із коренiв усіх проблем.

Діаметрально протилежним шляхом пішла Папська церква на українських землях. Її нове життя розпочалося після приєднання Галичини до австрійської монархії Габсбургів. Тоді унійна церква здобула нове найменування – греко-католицька. Проте це був не просто ребрендинг. По-справжньому змінилася сама її суть.

Все почалося одразу із діяльності єпископа Андрія Бачинського, який став таким собі антиподом Феофана Прокоповича, першого ректора Києво-Могилянської Академії, який ставши радником московського царя Петра І став основним ідеологом меншовартості українців у Російській імперії (ймовірно саме він був автором самого терміну “Росія”). Адже він теж був радником монарха, який очолював державу, що захопила українські землі, проте використав це на користь своєму народові. Він домігся від імператриці Марії Терезії лояльності до греко-католицької церкви й широких прав, які вона використала максимально ефективно.

Церква і національне відродження

В той час як у Європі авторитет католицької церкви і, відповідно, папства, рухався по низхідній, в Україні греко-католицька церква стала основою національного відродження українців. Церква не лише залишила за собою соціальну сферу, яка у ХІХ столітті ставала світською, а й стала рушієм української національної економіки на австро-угорських землях.

У XX столітті керівники УГКЦ Андрiй Шептицький та Йосип Сліпий дали приклади справжнього вiдданного служiння.

Керівники УГКЦ Андрiй Шептицький та Йосип Сліпий дали приклади справжнього вiдданного служiння
Керівники УГКЦ Андрiй Шептицький та Йосип Сліпий дали приклади справжнього вiдданного служiння

Андрiй Шептицький, застосовуючи свій величезний авторитет, який здобув у світі за десятиліття правління Церквою, захищав українців і не лише (в роки Другої світової війни Владика не побоявся захищати євреїв від нацистів). А Йосип Сліпий став зразком мучеництва за свої релігійні переконання. Адже коли радянська влада запропонувала йому вибір між переходом у православ’я (як це сталося з тими єпископами, які погодилися провести Псеводособор та ліквідувати УГКЦ), що передбачало отримання певних привілеїв, та долею в’язня в таборi у випадку відмови, Владика Йосип обрав друге.

У перший рік нового тисячоліття суверенну Україну вперше відвідав Папа Римський з офіційним візитом. Зробив це Папа польського походження з українським корінням Іоан Павло II.

Папа Іван Павло II під час візиту до України у 2001 році
Папа Іван Павло II під час візиту до України у 2001 році
Папа Іван Павло II під час візиту до України у 2001 році

Чи буде Південна церква в свiтi Глобального Пiвдня?

Зараз католицька церква залишається могутньою релігійною організацією, яка здійснює вагомий вплив на культуру світу. Вона фактично витіснена із країн «золотого мільярда», але залишається провідною релігією у країнах Латинської Америки та Африки. Тобто католицизм плавно перекочовує у країни Глобального Півдня — і правління першого за 1200 рокiв неєвропейського Папи Франциска (у миру — Хорхе Маріо Берґольйо, народився в Аргентинi) це яскраво демонструє. Цим же пояснюється і його політична позиція, зокрема й щодо російської агресії проти України.

Франциск — перший за 1200 рокiв неєвропейський Папа Римський
Франциск — перший за 1200 рокiв неєвропейський Папа Римський
Франциск — перший за 1200 рокiв неєвропейський Папа Римський
Франциск — перший за 1200 рокiв неєвропейський Папа Римський

Наразі основними бастіонами католицизму у Європі залишаються Польща, Італія та Україна з її греко-католицькою церквою – потенціал, який виглядає досить перспективно. 

У світі, який тріщить по швах, католицька церква може знову стати однією з небагатьох глобальних інституцій, як це було у ранньому Середньовіччі. I Україна зі своєю не найчисельнішою, проте організованою, цілеспрямованою, а головне — унікальною паствою має усі шанси опинитися дотичною до цього дивного нового світу.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Путин получил «подарок судьбы» и теперь хочет полностью уничтожить Украину
Comments UA
2025-04-23T08:39:37Z
Разговор Зеленского с Трампом и не только: три события, сделавшие сегодняшний день историческим
Telegraf
2025-04-26T17:21:26Z
Шойгу заявил о готовности России применить ядерное оружие
ZN UA
2025-04-24T10:12:30Z
Тело журналистки Виктории Рощиной вернули в Украину
ZN UA
2025-04-24T12:09:43Z
Трамп нарушил дресс-код на похоронах Папы Римского - дело в его костюме
Комсомольская правда
2025-04-26T18:24:59Z
В США есть законопроект с дополнительными тарифами для стран, покупающих нефть, газ и уран РФ — Грэм
Факти ICTV
2025-04-26T18:09:36Z
Путин заявил о "полном увольнении" Курской области - в Украине опровергли
Лига
2025-04-26T14:27:13Z
В Украине ликвидировали сына замглавы ЦРУ, который воевал за Россию - СМИ
Корреспондент
2025-04-25T15:54:39Z
Война в Украине: как быть украинцам, после того как США «умывают руки»
Comments UA
2025-04-18T11:24:32Z
Молодая девушка постоянно жаловалась на усталость: через семь месяцев она умерла
Comments UA
2025-04-23T14:54:38Z
”Дима Комаров – г*вноед”: продюсер-военный ВСУ нашел у телеведущего русскоязычный контент
Апостроф
2025-04-15T18:33:12Z
Опоздание не простят: украинцам дали три месяца, иначе пенсии не ждите
Знай
2025-04-21T04:30:57Z
Больше не дом: одна из стран ЕС оставит украинцев без помощи на жилье и денег
Знай
2025-04-24T19:12:14Z
Первые гонки сперматозоидов состоялись в США
Корреспондент
2025-04-26T19:22:27Z
КНДР показала эсминец с "самым мощным оружием"
Корреспондент
2025-04-26T18:18:20Z
Дроны прошли российскую ПВО: попадание в завод по производству "Шахедов"
Новости Украины
2025-04-24T07:45:11Z
Тайна с деньгами Папы Франциска для ВСУ: историк анонсировал новые интересные подробности
Апостроф
2025-04-21T14:27:08Z
Спасти жизнь только через минуту: украинцев предостерегли от смертельной опасности
Знай
2025-04-16T18:30:54Z
Минсоцполитики назвало самую большую пенсию в Украине
Корреспондент
2025-04-22T14:27:08Z
Ціна на газ з 1 травня 2025: чого очікувати споживачам
AgroNews
2025-04-21T07:13:32Z
Будьте готовы вернуть "лишнее": Пенсионный фонд может потребовать деньги
Знай
2025-04-22T09:30:00Z
МАГАТЭ бьет тревогу: украинские АЭС работают в условиях постоянной опасности
Gazeta UA
2025-04-25T13:27:20Z
Тарифы на свет в 2025 году: есть ли основания для очередного повышения
Знай
2025-04-26T19:12:14Z
Забрали больше, чем добавили: украинцы возмущены арифметикой ПФУ после индексации
Знай
2025-04-26T18:30:49Z
Ситуация изменилась: какой теперь дают прогноз роста экономики Украины
Comments UA
2025-04-17T13:57:33Z
Денежная помощь мобилизованным в Харькове: названы суммы и кому принадлежат
Политека
2025-04-22T20:00:28Z
Звонок "из банка" обернется потерей 34 600 гривен: клиентов Приватбанка предупредили
Знай
2025-04-21T20:10:23Z
”Обменять на наших подонков”: смелая речь россиянки Дарьи Козыревой натолкнула украинскую актрису на идею
Апостроф
2025-04-20T09:30:34Z
Екатерина Кузнецова сказала, что произошло с ее квартирой в Москве
Gazeta UA
2025-04-17T16:36:17Z
80-летний Майкл Дуглас разводится с Кэтрин Зетой-Джонс: что разрушило 25-летний брак — СМИ
TSN
2025-04-21T04:25:04Z
После смерти Папы Франциска стремительно выросли просмотры этого фильма
Comments UA
2025-04-24T09:21:11Z
Тейлор Свифт и Хью Джекман могут оказаться в суде из-за Блейк Лайвли
Знай
2025-04-26T15:52:36Z
Роман «Взгляд медузы» Любка Дереша стал победителем Премии книжных блогеров
Комсомольская правда
2025-04-26T15:37:17Z
Марина Боржемская поделилась фото юности: стройная модель
GlavRed
2025-04-22T09:43:08Z
Джон Траволта растрогал фото с покойным сыном и довел до слез обращением к нему
TSN
2025-04-14T22:18:17Z
Возвращение Декстера Моргана на первых кадрах сериала "Декстер: Воскрешение"
GameMag
2025-04-16T02:16:13Z
В Подольском районе Киева произошла стрельба: полиция установила причастных – фото
Лига
2025-04-24T13:31:15Z
В Польше загорелся дом: есть жертвы, среди эвакуированных - украинцы
Корреспондент
2025-04-14T19:25:45Z
Врачи были удивлены, когда на рентгене увидели, что проглотил 11-летний мальчик
Comments UA
2025-04-20T10:45:09Z
Удар по Киеву 24 апреля: количество жертв возросло
UAToday
2025-04-24T06:46:13Z
В Иране более 500 пострадавших при взрыве в порту
Корреспондент
2025-04-26T18:06:19Z
Підвищення тарифів УЗ створить критичний тиск на підприємства – НАДПУ
AgroNews
2025-04-26T16:16:19Z
Месть за Сумы продолжается: какая область РФ содрогалась от взрывов
Comments UA
2025-04-17T06:15:22Z
Ночная атака россиян на Днепр унесла жизни трех человек
Gazeta UA
2025-04-17T04:36:05Z
Россиянину, который изнасиловал жительницу Киевской области, и сообщнику дали по 12 лет
Лига
2025-04-21T08:03:33Z
Когда лучше пить магний — утром или вечером
TSN
2025-04-21T04:25:33Z
Можно ли засыпать с включенным телевизором: эксперты шокировали ответом
Gazeta UA
2025-04-20T16:15:00Z
Уменьшает холестерин, улучшает сон и лечит кишечник: невероятные свойства обычного хумуса
Знай
2025-04-24T07:51:58Z
Непригодных к службе могут неожиданно "вылечить": украинцам массово переписывают диагнозы
Знай
2025-04-12T19:30:30Z
Почему люди дергаются, когда засыпают: ученые раскрыли тайну
Фокус
2025-04-26T18:45:29Z
Секрет глубокого сна: старинный способ, вернувший покой женщине после лет мучений
Comments UA
2025-04-26T18:37:43Z
Украинцам приходится экономить на еде, чтоб хватило на лекарства: в селах ситуация критическая
Знай
2025-04-20T17:30:52Z
Почему с возрастом портятся зубы: главные факторы
Comments UA
2025-04-19T15:45:54Z
Всего одна привычка может сильно ускорить старение мозга: ученые предупредили об опасности
Фокус
2025-04-26T13:12:52Z
В Николаеве СБУ задержала российского информатора
Корреспондент
2025-04-22T13:06:50Z
Враг массированно атаковал Харьков ракетами
Хвиля
2025-04-24T03:57:06Z
Несмотря на объявленное перемирие, российские войска продолжают обстрелы по всем направлениям - ЦПД
Gazeta UA
2025-04-19T17:54:31Z
Российские силы пытаются прорвать линию обороны ВСУ в Запорожской области
Gazeta UA
2025-04-15T06:39:31Z
Шашлыки вместо траура: пока киевляне оплакивали погибших, Поворозник собрал чиновников КГГА на празднование
Знай
2025-04-26T18:42:16Z
Армия РФ окончательно уничтожает Купянск полуторатонными КАБами: в городе все еще есть люди
Comments UA
2025-04-26T17:00:21Z
"Молот" на 200 кг: авиация ВСУ взорвала тайник пехоты ВС РФ в Селидово
Фокус
2025-04-13T14:27:52Z
РФ обстреляла КАБами регионы Украины сразу после "Пасхального перемирия"
Корреспондент
2025-04-21T05:42:14Z
Одесса раньше была защищена лучше - Зеленский
Корреспондент
2025-04-16T00:03:09Z
Восемь пород собак, которых считают самыми спокойными
Gazeta UA
2025-04-20T14:46:29Z
Пасхальный гороскоп: какая вы паска по знаку зодиака
Comments UA
2025-04-21T05:51:26Z
Обязательно пересадите в новый горшок: какие комнатные растения любят весеннее "обновление"
Апостроф
2025-04-21T15:06:19Z
Те самые ириски из детства: рецепт конфет, вкус которых мы потеряли, но можем вернуть
Знай
2025-04-16T04:51:06Z
Мелочи, разрушающие отношения: психолог перечислил опасные моменты в совместной жизни
Фокус
2025-04-26T19:06:31Z
Почему кошка спит в вашей кровати: правда, о которой молчат заводчики
Знай
2025-04-26T16:51:38Z
Гороскоп на воскресенье 27 апреля 2025 года
UAToday
2025-04-26T15:03:27Z
Не заваливайте кладбище пластиком: 4 варианта, как лучше уважать память умерших
Telegraf
2025-04-26T08:30:59Z
Что нужно обязательно посеять 26 апреля и кого запрещено обижать сегодня: приметы и запреты на Василия
Знай
2025-04-26T05:30:35Z
В Кривом Роге задержали известного украинского боксера: подробности
Telegraf
2025-04-26T15:27:45Z
Буяльский прокомментировал яркий гол Ярмоленко
Корреспондент
2025-04-19T05:46:00Z
«Усика из меню не уберём!» - в Донецке в кафе «вольничали», пока не пришла «полиция». ФОТО
Новости Украины
2025-04-13T19:27:57Z
В Руане Свитолина обыграла всех, не проиграв ни единого сета
Корреспондент
2025-04-20T20:36:04Z
Преждевременный вылет: известны все клубы, которые покинут АПЛ
Корреспондент
2025-04-26T19:15:49Z
Четыре украинца сделали игру Экстракласы, выведя Лехию из зоны вылета
Корреспондент
2025-04-26T19:00:04Z
Вратарь Челси пополнил ряды военных и готов ехать в Украину
Корреспондент
2025-04-26T18:33:25Z
Украинский спортсмен Ильчишин установил национальный рекорд в скалолазании
Комсомольская правда
2025-04-26T18:19:51Z
В Манчестер Сити к игре в основе возвращаются отсутствовавшие лидеры
Корреспондент
2025-04-26T18:12:23Z
Самый маленький и дешевый кроссовер Mazda показали до презентации
Фокус
2025-04-19T09:42:29Z
5%, 18% и военный сбор: как не влететь на налоги при продаже авто
Знай
2025-04-26T18:51:40Z
Электромобиль и вода: что будет, если заехать в лужу на "электричке"
UAToday
2025-04-26T11:03:50Z
Водителей штрафуют за еду: почему поедание за рулем может дорого стоить
Знай
2025-04-26T07:51:55Z
За какой дорожный знак можно получить штраф более чем 20 000 гривен: что нужно знать водителям
UAToday
2025-04-26T05:30:36Z
Автомобили имеют скрытые функции: пять секретных, о которых вы не знали
Gazeta UA
2025-04-26T02:18:27Z
Представлен лимитированный Porsche 911 Spirit 70
Корреспондент
2025-04-25T21:24:26Z
Представлено новое поколение седана Lexus ES
Корреспондент
2025-04-25T19:34:56Z
Сайнс о новой трассе Гран-при Испании: она гибридна и очень зрелищна
Корреспондент
2025-04-25T17:33:12Z
От внешности зависело все: ученые выяснили, какие бороды вызывают больше доверия
Фокус
2025-04-19T15:45:55Z
ИИ посоветовал готовиться к концу света
Корреспондент
2025-04-21T02:12:41Z
S.T.A.L.K.E.R. 2 получил официальную «дорожную карту» — новое оружие, лут из мутантов и многое другое
ITC
2025-04-14T14:25:37Z
Глобальне виробництво чавуну в березні склало 120,8 млн т
AgroNews
2025-04-26T17:25:14Z
Бесплатные пользователи ChatGPT получили доступ к функции "глубокого исследования"
UAToday
2025-04-26T16:27:17Z
Безлимитный интернет имеет лимит: Vodafone шокировал пользователей правдой
Знай
2025-04-26T14:30:32Z
Як сформувати черешню у вигляді ялинки: поради вчених
AgroNews
2025-04-26T14:22:03Z
Есть ли жизнь за пределами Солнечной системы? Сделано громкое научное открытие
ZN UA
2025-04-26T14:04:47Z
Магнитные бури: прогноз на выходные, 26-27 апреля
UAToday
2025-04-26T13:57:00Z