MY.UAНовини
Майстер слова, вбитий кремлівською владою: історія видатного українського поета Миколи Зерова
Майстер слова, вбитий кремлівською владою: історія видатного українського поета Миколи Зерова

Майстер слова, вбитий кремлівською владою: історія видатного українського поета Миколи Зерова

Більшовицькі кати знищили цвіт національного відродження України

У жовтні-листопаді 1937 року відбулися перші масові страти в’язнів Соловецького табору особливого призначення; мовою оригіналу – СЛОН. І відбулися вони не на Соловках, а за сотні кілометрів у Карелії, в урочищі Сандармох – на узбережжі Онезького озера.

Микола Зеров — один з цілого списку, завізованого у Кремлі

У найпершому тюремному етапі було 1116 осіб, з яких розстріляли з 27 жовтня до 4 листопада 1111 в’язнів. Безпосередніми виконавцями масового вбивства, стали капітан держбезпеки Михайло Матвєєв та помічник коменданта Георгій Алафер. Саме в цьому етапі згідно з "Українським списком Сандармоху", оновленим вітчизняним журналістом і письменником Сергієм Шевченком, було 287 мешканців УРСР. Так більшовицькі кати буквально за тиждень знищили цвіт національного відродження України. Здебільшого це були представники творчої та наукової еліти: письменники, режисери, журналісти, історики, медики, богослови, працівники культури, громадські діячі…

Один з цього "списку Сандармоху" – видатний поет-неокласик, енциклопедист, блискучий перекладач, знавець літератури античної доби та епохи Відродження Микола Костянтинович Зеров. Його життя обірвалося 3 листопада 1937 року, у передостанній день розстрілів, які проходили строго за списком, завізованим у Кремлі.

Наказ розстріляти першу партію соловецьких в'язнів та рапорт про виконання

Микола Зеров народився 26 квітня 1890 року в містечку Зіньків у Полтавській губернії в родині вчителів. Навчався у місцевій школі, у гімназіях Охтирки та Києва. В 1914 році завершив навчання в на історико-філологічному факультеті Київського університету імені Святого Володимира. Працював викладачем давніх мов у славнозвісних Златопільських чоловічій та жіночій гімназіях. З вересня 1921 року викладав латину в Другій українській державній гімназії імені Кирило-Мефодіївського братства; увечері читав лекції з українознавства в Архітектурному інституті.

Микола Зеров. 1920-ті роки. ЦДАМЛМ України, ф. 28, оп. 1, од. зб. 216, арк. 9.

Поступово в Києві формувався гурток інтелектуалів, який очолив знаменитий художник Георгій Нарбут, який повернувся з Петрограда на батьківщину. Учасниками гуртка були поети, художники, театральні діячі, такі як Лесь Курбас, Вадим Модзолевський, Сергій Єфремов, Павло Тичина, Федір Ернст, Михайль Семенко, Юхим Михайлів…

Звісно, Микола Зеров почувався в цій стихії як риба у воді. Він перекладав римську поезію, був редактором видавництва "Книгар" (там вийшла друком написана ним "Антологія римської поезії"), писав сонети та елегії, збірка яких вийшла у видавництві "Час". Ще 13 лютого 1920 року Микола Зеров повінчався з Софією Лободою – співробітницею Книжкової палати. Жінка була вірною подругою поета і помічницею у творчих справах до самого його арешту.

Микола Зеров з дружиною Софією і сином Костиком, 1928 рік

Українські неокласики

Після фактичного завершення багаторічних військових дій, починаючи з Першої світової війни, на території України настали важкі часи: розруха і голод на той час особливо відчувалися у містах. То ж Микола з дружиною переїжджає до Баришівки на Київщині, де викладає у соціально-економічному технікумі. Причиною переїзду на три роки до цього містечка на Лівобережжі був звичайний "пайок", який дозволяв зводити кінці з кінцями…

"Цей год хіба дев’ята зима лежатиме…

З розмови

О, як мене втомили рядки Готичних літер,

Як хочеться дихнути свобідними грудьми!

Вгорі погоже сонце, десь за горами вітер,

Скрізь нерозтанний килим дев’ятої зими…

А ввечорі — я знаю — знов буде ясне небо,

Зелено-жовтий захід і місяць-білоріг.

Твоя сріблиста шата, гіперборейська Гебо,

Блисне на перехресті заметених доріг".

Вишуканий, навіяний італійськими середньовічними мотивами (поет доби Відродження Джованні делла Каза) вірш був написаний Миколою Зеровим у Баришівці, в далекому 1921 році, де він прожив три роки, рятуючись від голоду. Тоді, коли Майстер слова разом із видатним українським поетом-неокласиком, перекладачем Юрієм Кленом (Освальдом-Еккардом Бургардтом) перекладав з німецької роман Бернгарда Келлермана "Естер і Лі". Звідси й "рядки готичних літер" (німецький тогочасний шрифт), і "дев’ята зима" (дуже холодна, арктична – у делла Каза: "бо холодніша від усіх моя зима")…

Неокласики у Баришівці. Віктор Домонтович (Петров) і Микола Зеров (стоять — зліва направо); Юрій Клен, Павло Филипович, Фелікс Якубовський і Максим Рильський (сидять — зліва направо). 1920-ті роки

Жахлива реальність більшовицької окупації України, голод, чекістські репресії постають в сонеті "Обри":

"І в селах плач. Герої саг і рун

Воскресли знов аварин, гот і гунн

Орава посіпацька, гадь хоробра.

Сільської ситості останній трен,

Усюди лемент – крик дубільських жен

Під батогом зневажливого обра".

Після поразки Української революції 1917—1921 років серед інтелектуалів, письменників (здебільшого майстрів поетичних рядків) розпочала формуватися спільнота неокласиків, до якої увійшли такі знакові фігури, як Микола Зеров, Павло Филипович, Юрій Клен, Максим Рильський,Михайло Драй-Хмара. Ця спільнота намагалася наблизити українську літературу (яка страждала на перенасиченість сільською тематикою) до світових зразків. Сонет Драй-Хмари "Лебеди" був присвячений саме цій невеликій когорті поетів, яких він назвав "гроно п’ятірне".

Недовий зоряний час

Після остаточного повернення у жовтні 1923 року до Києва Микола Костянтинович отримує посаду професора в Інституті народної освіти. Вже наступного року для Миколи Зерова настає зоряний час: це був справжній творчий злет. На лекціях поета-інтелектуала битком набиті авдиторії, лекції виходять друком під назвою "Нове українське письменство".

Поет стає справжнім гуру української літературної критики. Проте ненадовго: У 1925 році розпочалася велика дискусія щодо шляхів розвитку нової української літератури. Влада побачила, що вона виходить з-під контролю: у 1928-му стартували репресії на "літературному фронті", закривалися видавництва і часописи. Микола Зеров брав активну участь у дискусії, яка виявилася гарним приводом для спецслужб збирати інформацію про "неблагонадійних".

Надалі більшість учасників дискусій в кращому разі опинилися за ґратами, йшли на беззаперечну співпрацю з владою або ж були ліквідовані як "вороги народу". Причому з різних таборів – і вірних лінії партії, і тих, хто обстоював свободу творчості, ратував за підвищення художнього і культурного рівня творів з опертям на світову, в першу чергу європейську класику і виступав проти диктату Москви, як Микола Хвильовий, Микола Зеров, Микола Филипович. Вони боролися з гегемонією пролетарських поетів, намагаючись орієнтуватися і на поетів Античної епохи, і на кращі зразки епохи Відродження, і на поетичне французьке угруповання "Парнас", яке боролося в другій половині XIX століття за "чисте мистецтво". І, звісно, не відкидали найкращі зразки української літератури…

Микола Зеров видає в 1924 році оригінальну збірку поезій "Камена", він є автором перекладів Горація, Вергілія, Марціала, Овідія. Проте тиск влади на творців наприкінці 1920-х років посилюється, і Майстер вимушений займатися виключно історико-літературними студіями. У зв’язку з фальсифікованим ОДПУпроцесом "Спілки визволення України" (СВУ)19 квітня 1931 року було арештовано Максима Рильського – друга і соратника Миколи Костянтиновича. П’ять місяців він знаходився у Лук’янівській тюрмі. І вийшов з неї вже зовсім іншим. Проте до кінця своїх днів Максим Тадейович, попри ті компроміси, на які він йшов з владою, залишався порядною, "золотою" людиною і завжди допомагав тим друзям, які опинялися у біді.

Арешт, тортури, вирок

Наприкінці 1934 року Миколу Зерова звільнили з університету. Майже пів року він знаходився в підвішеному становищі, в очікуванні неминучого арешту. На той час вже було розстріляно талановитого новеліста Григорія Косинку, поета-футуриста Олексу Влизька, а ще 13 грудня 1933 року вчинив самогубство Микола Хвильовий.

"Якщо в 1923–1927 роках на наукову і гуманітарну сферу вирішальний вплив справляють високі інтелігенти націонал-демократичної орієнтації Агатангел Кримський, Сергій Єфремов, Микола Василенко, Микола Зеров та інші, в термінології ОГПУ, "монархісти", яким в Москві покровительствував В. І. Вернадський,а також радикальні націонал-демократи кола Михайла Грушевського; якщо в літературі безграмотним "пролетарським" групкам активно чинить опір ВАПЛІТЕ Хвильового – Куліша, що об’єднує найсильніших письменників, – то тепер, в роки "великого переламу", приходить черга Всеукраїнської спілки пролетарських письменників (ВУСПП) Івана Микитенка та "критиків-марксистів", радше політичних доносчиків та погромників", – писав український філософ, академік НАН України Мирослав Попович у книзі "Червоне століття".

Родина Зерових, Київ, серпень 1934 р. Верхній ряд: Дмитро, Костянтин із дружиною Вірою, Микола. Середній ряд: Іван Іщенко (чоловік Валерії), Георгій, Марія (дружина Дмитра), Кость Іраклійович, Марія Яківна. Нижній ряд: Олена, Костик (син Миколи та Софії), Валерія, Софія (дружина Миколи), Михайло. Вікіпедія: фото надіслала Тетяна Едуардівна Зерова-Любимова

Микола Костянтинович намагався знайти роботу в столиці СРСР, прилаштувався на місцеву кіностудію. У ніч на 28 квітня 1935 року він був арештований співробітниками НКВС під Москвою, на станції Пушкіно (такі от гримаси долі!). Майже місяць його допитували, і вже 20 травня відправили до Києва – нової столиці радянської України.

Лідера "неокласиків" звинуватили у керівництві контрреволюційною терористичною, а ще й націоналістичною організацією. Перший допит Миколи Зерова не дав результатів. Він на першому допиті відкинув всі звинувачення: "До жодної контрреволюційної діяльності не причетний, а отже, співучасників назвати не можу". Чи не єдиними "доказами" стали вилучені вдома у Миколи Костянтиновича дві книжки: збірка новел "Політика" з дарчим написом Григорія Косинки, розстріляного ще 15 грудня 1934 року в підвалах київського Жовтневого палацу за звинуваченням у приналежності до групи "терористів-білогвардійців" (які нібито готували вбивство комуністичних лідерів), а також роман Пантелеймона Куліша "Чорна рада" (!).

Проте жахлива система отримання доказів у в’язнів була доведена до автоматизму. Вже на наступних допитах Микола Зеров визнавав себе винним, а 9 липня 1935 року м’ясникам з НКВС вдалося нарешті зламати його опір нечуваними тортурами: "Я визнаю себе винним у тому, що приблизно з 1930 року належав до керівного складу контрреволюційної націоналістичної організації, куди, крім мене, входили Рильський і Лебідь"…

Закрите засідання військового трибуналу Київського військового округу (за відсутності самого звинуваченого і його адвокатів – тобто в умовах повного беззаконня) відбулося 1—4 лютого 1936 року, на якому й було розглянуто судову справу. Микола Зеров отримав 10 років позбавлення волі у виправно-трудових таборах з конфіскацією всього належного йому майна. Це був насправді "Великий перелам" за термінологією комуністичних бонз. Після Голодомору 1933—1934 роківбула поступово згорнута і коренізація/українізація. На "літературному фронті" продовжувалися масові репресії: "хто не з нами, той проти нас!"

Вузькоколійка в Соловецькому таборі, орієнтовно 1924-1925 роки

Микола Зеров опинився в сумнозвісному СЛОНі на Соловках. Там він разом з Павлом Филиповичем продовжував "розумово" працювати. На жаль його переклади "Енеїди" Вергілія, "Пісні про Гаявату" Лонгфелло були конфісковані. В один день, 3 листопада 1937 року, Микола Зеров і Павло Филипович будуть розстріляні в урочищі Сандармох. Юрій Драй-Хмара загине на Колимі 19 січня 1939 року; Юрій Клен, етнічний німець, уродженець села Сербинівці на Поділлі, емігрує в 1931 році до Німеччини (помер 1947 року в Аугсбургу)…

Лідери СРСР. У центрі Йосиф Сталін. Праворуч від нього голова НКВС Микола Єжов, ліворуч - голова НКЗС В'ячеслав Молотов і голова НКО Климент Ворошилов

Коло замкнулося з початком "Великого терору" 1937—1938 років, у жорнах якого загинули багато сотень тисяч людей. Ніхто в Країні рад вже не міг почувати себе захищеним. Радянський Союз остаточно став тоталітарним монстром, де життя будь-якого громадянина знаходилося під нещадним каральним мечем спецслужб. Сучасний лідер Росії Путін під аплодисменти більшості населення держави повертає минулі часи. Історія нічому не вчить?

Теги за темою
Кремль
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Китайські науковці випробували неядерну водневу бомбу
ГЛАВКОМ NET
2025-04-20T19:57:49Z
Британія скасувала санкції щодо міноборони та МВС Сирії
УкраинФорм
2025-04-26T18:06:58Z
Ватикан змінив протокол заради Зеленського на церемонії прощання з Папою – The Telegraph
ZN UA
2025-04-26T18:06:49Z
Перші леді України та Австрії обговорили подальшу співпрацю
УкраинФорм
2025-04-26T18:06:43Z
У Римі відбулася зустріч президентки Єврокомісії із Зеленським
УкраинФорм
2025-04-26T18:06:29Z
Ліндсі Грем похвалив Трампа за зміну риторики щодо Путіна
ZN UA
2025-04-26T18:04:45Z
США продовжать участь у переговорах щодо України — Трамп
ZN UA
2025-04-26T18:04:27Z
Президент Естонії, який сидів поряд з Трампом, просив його не виходити з мирного процесу
Европейская правда
2025-04-26T17:54:36Z
У Туреччині заарештували людей у справі мера Стамбула Імамоглу
360ua.news
2025-04-26T17:42:15Z
Європейці змінюють стратегію військової допомоги Україні – WP
Факти ICTV
2025-04-20T21:57:59Z
Зеленський прибув до Рима на церемонію прощання з Папою Римським
Европейская правда
2025-04-26T18:12:36Z
Львів'янка живе з куркою і півнем у квартирі на восьмому поверсі
ГЛАВКОМ NET
2025-04-26T18:12:07Z
Литва на Eurovision може посісти 21 місце.
FM-TV
2025-04-26T18:01:17Z
Грошова допомога у Харкові: хто зможе отримати понад 10 тисяч гривень
Политека
2025-04-26T18:01:09Z
Російський військовий вертоліт порушив повітряний простір Польщі
Европейская правда
2025-04-26T17:58:30Z
Від 500 до 1000 грн: хто з пенсіонерів може отримати надбавки до пенсії
Фокус
2025-04-26T17:42:40Z
Австрія змінить виплати для українців через наплив із Закарпаття
ZN UA
2025-04-26T17:28:27Z
В Україні можуть закрити понад 400 шкіл
24tv
2025-04-26T17:24:51Z
У Туреччині запустять власну модель штучного інтелекту
УкраинФорм
2025-04-26T18:06:46Z
У першому кварталі українці сплатили ₴136 мільярдів ПДФО
УкраинФорм
2025-04-26T18:06:34Z
McDonaldʼs хотів зареєструвати торгову марку в Росії: у компанії відповіли, чи це правда
24tv
2025-04-26T17:54:15Z
Маск заявив, якщо Америка потоне, Tesla потоне разом із нею
InternetUA
2025-04-26T17:49:23Z
Падіння долара за Трампа стало найбільшим за понад 50 років
iPress
2025-04-26T17:34:23Z
Samsung вкладе $117 млн ​​до Індії після скандалу з робітниками
InternetUA
2025-04-26T16:42:07Z
В Україні подорожчає хліб - експерт
Gazeta UA
2025-04-26T16:21:32Z
Відключення світла в Києві та області 27 квітня: "Укренерго" повідомило, що відбувається в енергосистемі
Политека
2025-04-26T15:18:22Z
"Нафтогаз" пропонує українцям знижку, але є хитрість: як правильно виконати умови
Знай
2025-04-26T14:51:41Z
Попри війну: українські артисти, які випускають російськомовні пісні
24tv
2025-04-26T18:06:33Z
Відомий український музикант після скандального розлучення закрутив новий роман
ГЛАВКОМ NET
2025-04-26T17:48:12Z
"Вийшла заміж" за Росію, а тепер вона так нікому не треба: що говорить про війну уродженка Мукачева Лоліта і де зараз українофобка
Telegraf
2025-04-26T17:39:06Z
2 турецькі серіали про кохання, які захоплюють з перших хвилин
24tv
2025-04-26T17:24:40Z
Ірландію на Eurovision представить співачка з піснею про радянського собаку, яку написала росіянка.
FM-TV
2025-04-26T17:15:25Z
Чому дружина ліквідатора ЧАЕС ображена на лауреатку Нобеля і судиться з HBO
24tv
2025-04-26T16:18:28Z
Премія книжкових блогерів оголосила переможця
Детектор М
2025-04-26T15:40:16Z
У Львові відкрили фотовиставку загиблої журналістки Алли Пушкарчук
Детектор М
2025-04-26T15:12:16Z
3 найновіші українські серіали на вихідні
24tv
2025-04-26T15:06:04Z
Кількість загиблих внаслідок вибуху в Ірані зросла до 5, поранених - понад 700
УкраинФорм
2025-04-26T18:06:29Z
У Святошинському районі завершили ліквідацію наслідків ракетного удару — глава КМВА
Khreschatyk
2025-04-26T18:06:03Z
У Тернополі таксист намагався зґвалтувати неповнолітню пасажирку: йому загрожує в'язниця
24tv
2025-04-26T17:39:59Z
У Києві порушили справу через побиття 16-річної дівчини
УкраинФорм
2025-04-26T17:36:39Z
Працівник ТЦК, якого обплював полтавський фітнес-тренер, виїхав з України
ГЛАВКОМ NET
2025-04-26T17:00:57Z
Полтавця викрили у шахрайстві на мільйони під прикриттям допомоги ЗСУ
360ua.news
2025-04-26T16:01:27Z
В Амстердамі підлітки напали з ножем на перехожих, троє поранених
УкраинФорм
2025-04-26T15:37:23Z
На Київщини повідомили про підозру жінці за наругу над могилою військового
УкраинФорм
2025-04-26T15:37:22Z
На Київщині вирував торнадо
ГЛАВКОМ NET
2025-04-26T15:00:56Z
Місячний календар краси на травень: у які дні можна робити косметичні процедури
24tv
2025-04-26T17:18:14Z
Чи можна вже їсти ранню полуницю: правда про перші ягоди сезону
24tv
2025-04-26T15:51:52Z
Не відіб'ється на талії: який алкоголь містить найменше калорій
24tv
2025-04-26T14:45:30Z
Кого чекають додаткові пенсійні надбавки
360ua.news
2025-04-26T14:06:43Z
П'яні шимпанзе діляться алкогольними фруктами, щоб інші також сп'яніли
24tv
2025-04-26T14:06:10Z
Навіщо їсти баклажани щодня у сезон: приховані властивості, про які українці не здогадувалися
Знай
2025-04-26T13:51:08Z
Як схуднути до літа і не зірватися: 7 простих кроків, які працюють
24tv
2025-04-26T11:27:55Z
Інноваційна операція: у Чернігові дістали осколок із серця військового магнітом
Фокус
2025-04-26T10:21:23Z
Українські хірурги провели першу операцію зі стентування печінкових вен
360ua.news
2025-04-26T08:52:35Z
На Херсонщині поруч із лінією фронту відкрили вже шостий модульний медпункт
УкраинФорм
2025-04-26T18:06:58Z
На Нікопольщині через атаку ворожого безпілотника постраждав цивільний
УкраинФорм
2025-04-26T18:06:47Z
Сили оборони відбили штурм росіян в районі Багатиря на Донеччині
УкраинФорм
2025-04-26T18:06:33Z
Влуплять заморозки та буде сніг: які регіони атакує потужна негода
GlavRed
2025-04-26T17:25:11Z
Коли буде найпрохолодніша ніч: синоптикиня назвала дату
24tv
2025-04-26T17:03:19Z
Подорожчання хліба в Києві: ціни знову різко пішли вгору
Политека
2025-04-26T17:00:51Z
Росіяни просунулися в Курській області: оновлена мапа DeepState
24tv
2025-04-26T16:51:09Z
Скоро розбагатіють: три знаки Зодіаку, яким пощастить із грошима в травні 2025 року
Фокус
2025-04-26T16:36:16Z
Львівські митники затримали 2580 комах на кордоні до Польщі
360ua.news
2025-04-26T16:33:25Z
Як познайомитися з дівчиною: необхідні фрази, якими ви звернете увагу
24tv
2025-04-26T17:42:38Z
Як побутові прилади можуть впливати на швидкість вашого Wi-Fi
InternetUA
2025-04-26T17:19:28Z
Притягнуть здоров'я та удачу: варто посадити біля дому ці 5 дерев
24tv
2025-04-26T17:15:57Z
Мають знати всі, хто наважиться: поради для туристів у Північній Кореї
24tv
2025-04-26T16:09:53Z
Чи буде в кімнаті тихіше, якщо шумоізоляцію поставити лише на одну стіну
24tv
2025-04-26T15:51:55Z
Парфуми зі свіжим ароматом: вони пахнуть чистотою
24tv
2025-04-26T15:51:23Z
Зробіть ці 5 кроків – і кукурудза завалить вас урожаєм: проста схема
Telegraf
2025-04-26T15:03:59Z
Чергове випробування – 2 знаки зодіаку, які втомилися від помилок
24tv
2025-04-26T14:33:13Z
Точно призведе до розлучення: психологи розкрили фактори, на які потрібно звернути увагу всім парам
Фокус
2025-04-26T14:12:03Z
Мюллер провів 500 матчів у Бундеслізі
Football.ua
2025-04-26T18:12:09Z
Збірна України «бронзою» завершила виступ на чемпіонаті Європи з дзюдо
УкраинФорм
2025-04-26T18:06:51Z
«ЛНЗ» та «Кривбас» зіграли безгольовий матч у футбольній Прем'єр-лізі
УкраинФорм
2025-04-26T18:06:27Z
Оболонь — Карпати 2:2 Відео голів та огляд матчу УПЛ
Football.ua
2025-04-26T18:01:32Z
Голкіпера Онана кличуть до Саудівської Аравії
Football.ua
2025-04-26T17:58:46Z
Климчук: Хочеться, щоб цей гол став початком майбутньої гольової серії
Football.ua
2025-04-26T17:37:56Z
Третя поразка поспіль: Джокович вилетів з турніру Madrid Open
Факти ICTV
2025-04-26T17:25:43Z
"Селтік" у 55-те виграв чемпіонат Шотландії з футболу
Подробности
2025-04-26T17:19:14Z
Колишній гравець МанЮнайтед проведе дебютний бій у ММА: що відомо
24tv
2025-04-26T17:15:40Z
Приховує корисну функцію: що означає кнопка з стрілкою на брелоку авто
GlavRed
2025-04-26T17:58:32Z
Покупці, будьте обачними: ці вживані автомобілі втрачають вартість швидше, ніж ви думаєте
Топ Жир
2025-04-26T16:45:57Z
Невже до зникнення: у 2025 році Alfa Romeo Stelvio нагадує нам, чому важлива їзда
Топ Жир
2025-04-26T15:45:57Z
Витік патентів розкриває новий Alfa Romeo Stelvio
Топ Жир
2025-04-26T12:30:27Z
Шини Bugatti Bolide зношуються лише за 37 миль і коштують більше, ніж ваша вжита автомобіль
Топ Жир
2025-04-26T11:30:00Z
Названий несподіваний лідер автопродажів у Європі: він залишив позаду Dacia та Volkswagen
Хвиля
2025-04-26T11:15:28Z
McLaren демонструє тестування W1 на снігу, але чи замерзне Aston’s Valhalla?
Топ Жир
2025-04-26T10:30:59Z
Lexus презентував нове покоління седана ES 2026
360ua.news
2025-04-26T10:03:19Z
В Україну привезли новітній електромобіль Tesla Model Y Juniper
Фокус
2025-04-26T09:12:46Z
Супутник Росії, пов'язаний з розробкою космічної ядерної зброї, міг вийти з ладу, – Reuters
24tv
2025-04-26T18:03:30Z
Чому заряджати телефон до 100% шкідливо для батареї
InternetUA
2025-04-26T18:01:22Z
Електрик назвав шість приладів, які ніколи не можна підключати до подовжувача
InternetUA
2025-04-26T16:33:48Z
Сонячні панелі покращили незвичайним способом і тепер їхня ефективність сягає 26%
InternetUA
2025-04-26T15:01:24Z
Додаток Instagram Edits завантажили вже понад сім мільйонів разів
Детектор М
2025-04-26T14:21:24Z
Вийшов з ладу супутник, який пов'язаний із програмою ядерного озброєння Росії в космосі - Reuters
УкраинФорм
2025-04-26T14:13:18Z
Міжнародна команда, до якої входять українські дослідники, отримала “науковий Оскар”
ZN UA
2025-04-26T13:13:16Z
Розкриті технічні характеристики нового французького ударного дрона AXS-µ1
InternetUA
2025-04-26T12:01:49Z
Блогер перетворив українських політиків на бійців Mortal Kombat – кумедне відео
24tv
2025-04-26T11:51:21Z