MY.UAНовини
Майстер слова, вбитий кремлівською владою: історія видатного українського поета Миколи Зерова
Майстер слова, вбитий кремлівською владою: історія видатного українського поета Миколи Зерова

Майстер слова, вбитий кремлівською владою: історія видатного українського поета Миколи Зерова

Більшовицькі кати знищили цвіт національного відродження України

У жовтні-листопаді 1937 року відбулися перші масові страти в’язнів Соловецького табору особливого призначення; мовою оригіналу – СЛОН. І відбулися вони не на Соловках, а за сотні кілометрів у Карелії, в урочищі Сандармох – на узбережжі Онезького озера.

Микола Зеров — один з цілого списку, завізованого у Кремлі

У найпершому тюремному етапі було 1116 осіб, з яких розстріляли з 27 жовтня до 4 листопада 1111 в’язнів. Безпосередніми виконавцями масового вбивства, стали капітан держбезпеки Михайло Матвєєв та помічник коменданта Георгій Алафер. Саме в цьому етапі згідно з "Українським списком Сандармоху", оновленим вітчизняним журналістом і письменником Сергієм Шевченком, було 287 мешканців УРСР. Так більшовицькі кати буквально за тиждень знищили цвіт національного відродження України. Здебільшого це були представники творчої та наукової еліти: письменники, режисери, журналісти, історики, медики, богослови, працівники культури, громадські діячі…

Один з цього "списку Сандармоху" – видатний поет-неокласик, енциклопедист, блискучий перекладач, знавець літератури античної доби та епохи Відродження Микола Костянтинович Зеров. Його життя обірвалося 3 листопада 1937 року, у передостанній день розстрілів, які проходили строго за списком, завізованим у Кремлі.

Наказ розстріляти першу партію соловецьких в'язнів та рапорт про виконання

Микола Зеров народився 26 квітня 1890 року в містечку Зіньків у Полтавській губернії в родині вчителів. Навчався у місцевій школі, у гімназіях Охтирки та Києва. В 1914 році завершив навчання в на історико-філологічному факультеті Київського університету імені Святого Володимира. Працював викладачем давніх мов у славнозвісних Златопільських чоловічій та жіночій гімназіях. З вересня 1921 року викладав латину в Другій українській державній гімназії імені Кирило-Мефодіївського братства; увечері читав лекції з українознавства в Архітектурному інституті.

Микола Зеров. 1920-ті роки. ЦДАМЛМ України, ф. 28, оп. 1, од. зб. 216, арк. 9.

Поступово в Києві формувався гурток інтелектуалів, який очолив знаменитий художник Георгій Нарбут, який повернувся з Петрограда на батьківщину. Учасниками гуртка були поети, художники, театральні діячі, такі як Лесь Курбас, Вадим Модзолевський, Сергій Єфремов, Павло Тичина, Федір Ернст, Михайль Семенко, Юхим Михайлів…

Звісно, Микола Зеров почувався в цій стихії як риба у воді. Він перекладав римську поезію, був редактором видавництва "Книгар" (там вийшла друком написана ним "Антологія римської поезії"), писав сонети та елегії, збірка яких вийшла у видавництві "Час". Ще 13 лютого 1920 року Микола Зеров повінчався з Софією Лободою – співробітницею Книжкової палати. Жінка була вірною подругою поета і помічницею у творчих справах до самого його арешту.

Микола Зеров з дружиною Софією і сином Костиком, 1928 рік

Українські неокласики

Після фактичного завершення багаторічних військових дій, починаючи з Першої світової війни, на території України настали важкі часи: розруха і голод на той час особливо відчувалися у містах. То ж Микола з дружиною переїжджає до Баришівки на Київщині, де викладає у соціально-економічному технікумі. Причиною переїзду на три роки до цього містечка на Лівобережжі був звичайний "пайок", який дозволяв зводити кінці з кінцями…

"Цей год хіба дев’ята зима лежатиме…

З розмови

О, як мене втомили рядки Готичних літер,

Як хочеться дихнути свобідними грудьми!

Вгорі погоже сонце, десь за горами вітер,

Скрізь нерозтанний килим дев’ятої зими…

А ввечорі — я знаю — знов буде ясне небо,

Зелено-жовтий захід і місяць-білоріг.

Твоя сріблиста шата, гіперборейська Гебо,

Блисне на перехресті заметених доріг".

Вишуканий, навіяний італійськими середньовічними мотивами (поет доби Відродження Джованні делла Каза) вірш був написаний Миколою Зеровим у Баришівці, в далекому 1921 році, де він прожив три роки, рятуючись від голоду. Тоді, коли Майстер слова разом із видатним українським поетом-неокласиком, перекладачем Юрієм Кленом (Освальдом-Еккардом Бургардтом) перекладав з німецької роман Бернгарда Келлермана "Естер і Лі". Звідси й "рядки готичних літер" (німецький тогочасний шрифт), і "дев’ята зима" (дуже холодна, арктична – у делла Каза: "бо холодніша від усіх моя зима")…

Неокласики у Баришівці. Віктор Домонтович (Петров) і Микола Зеров (стоять — зліва направо); Юрій Клен, Павло Филипович, Фелікс Якубовський і Максим Рильський (сидять — зліва направо). 1920-ті роки

Жахлива реальність більшовицької окупації України, голод, чекістські репресії постають в сонеті "Обри":

"І в селах плач. Герої саг і рун

Воскресли знов аварин, гот і гунн

Орава посіпацька, гадь хоробра.

Сільської ситості останній трен,

Усюди лемент – крик дубільських жен

Під батогом зневажливого обра".

Після поразки Української революції 1917—1921 років серед інтелектуалів, письменників (здебільшого майстрів поетичних рядків) розпочала формуватися спільнота неокласиків, до якої увійшли такі знакові фігури, як Микола Зеров, Павло Филипович, Юрій Клен, Максим Рильський,Михайло Драй-Хмара. Ця спільнота намагалася наблизити українську літературу (яка страждала на перенасиченість сільською тематикою) до світових зразків. Сонет Драй-Хмари "Лебеди" був присвячений саме цій невеликій когорті поетів, яких він назвав "гроно п’ятірне".

Недовий зоряний час

Після остаточного повернення у жовтні 1923 року до Києва Микола Костянтинович отримує посаду професора в Інституті народної освіти. Вже наступного року для Миколи Зерова настає зоряний час: це був справжній творчий злет. На лекціях поета-інтелектуала битком набиті авдиторії, лекції виходять друком під назвою "Нове українське письменство".

Поет стає справжнім гуру української літературної критики. Проте ненадовго: У 1925 році розпочалася велика дискусія щодо шляхів розвитку нової української літератури. Влада побачила, що вона виходить з-під контролю: у 1928-му стартували репресії на "літературному фронті", закривалися видавництва і часописи. Микола Зеров брав активну участь у дискусії, яка виявилася гарним приводом для спецслужб збирати інформацію про "неблагонадійних".

Надалі більшість учасників дискусій в кращому разі опинилися за ґратами, йшли на беззаперечну співпрацю з владою або ж були ліквідовані як "вороги народу". Причому з різних таборів – і вірних лінії партії, і тих, хто обстоював свободу творчості, ратував за підвищення художнього і культурного рівня творів з опертям на світову, в першу чергу європейську класику і виступав проти диктату Москви, як Микола Хвильовий, Микола Зеров, Микола Филипович. Вони боролися з гегемонією пролетарських поетів, намагаючись орієнтуватися і на поетів Античної епохи, і на кращі зразки епохи Відродження, і на поетичне французьке угруповання "Парнас", яке боролося в другій половині XIX століття за "чисте мистецтво". І, звісно, не відкидали найкращі зразки української літератури…

Микола Зеров видає в 1924 році оригінальну збірку поезій "Камена", він є автором перекладів Горація, Вергілія, Марціала, Овідія. Проте тиск влади на творців наприкінці 1920-х років посилюється, і Майстер вимушений займатися виключно історико-літературними студіями. У зв’язку з фальсифікованим ОДПУпроцесом "Спілки визволення України" (СВУ)19 квітня 1931 року було арештовано Максима Рильського – друга і соратника Миколи Костянтиновича. П’ять місяців він знаходився у Лук’янівській тюрмі. І вийшов з неї вже зовсім іншим. Проте до кінця своїх днів Максим Тадейович, попри ті компроміси, на які він йшов з владою, залишався порядною, "золотою" людиною і завжди допомагав тим друзям, які опинялися у біді.

Арешт, тортури, вирок

Наприкінці 1934 року Миколу Зерова звільнили з університету. Майже пів року він знаходився в підвішеному становищі, в очікуванні неминучого арешту. На той час вже було розстріляно талановитого новеліста Григорія Косинку, поета-футуриста Олексу Влизька, а ще 13 грудня 1933 року вчинив самогубство Микола Хвильовий.

"Якщо в 1923–1927 роках на наукову і гуманітарну сферу вирішальний вплив справляють високі інтелігенти націонал-демократичної орієнтації Агатангел Кримський, Сергій Єфремов, Микола Василенко, Микола Зеров та інші, в термінології ОГПУ, "монархісти", яким в Москві покровительствував В. І. Вернадський,а також радикальні націонал-демократи кола Михайла Грушевського; якщо в літературі безграмотним "пролетарським" групкам активно чинить опір ВАПЛІТЕ Хвильового – Куліша, що об’єднує найсильніших письменників, – то тепер, в роки "великого переламу", приходить черга Всеукраїнської спілки пролетарських письменників (ВУСПП) Івана Микитенка та "критиків-марксистів", радше політичних доносчиків та погромників", – писав український філософ, академік НАН України Мирослав Попович у книзі "Червоне століття".

Родина Зерових, Київ, серпень 1934 р. Верхній ряд: Дмитро, Костянтин із дружиною Вірою, Микола. Середній ряд: Іван Іщенко (чоловік Валерії), Георгій, Марія (дружина Дмитра), Кость Іраклійович, Марія Яківна. Нижній ряд: Олена, Костик (син Миколи та Софії), Валерія, Софія (дружина Миколи), Михайло. Вікіпедія: фото надіслала Тетяна Едуардівна Зерова-Любимова

Микола Костянтинович намагався знайти роботу в столиці СРСР, прилаштувався на місцеву кіностудію. У ніч на 28 квітня 1935 року він був арештований співробітниками НКВС під Москвою, на станції Пушкіно (такі от гримаси долі!). Майже місяць його допитували, і вже 20 травня відправили до Києва – нової столиці радянської України.

Лідера "неокласиків" звинуватили у керівництві контрреволюційною терористичною, а ще й націоналістичною організацією. Перший допит Миколи Зерова не дав результатів. Він на першому допиті відкинув всі звинувачення: "До жодної контрреволюційної діяльності не причетний, а отже, співучасників назвати не можу". Чи не єдиними "доказами" стали вилучені вдома у Миколи Костянтиновича дві книжки: збірка новел "Політика" з дарчим написом Григорія Косинки, розстріляного ще 15 грудня 1934 року в підвалах київського Жовтневого палацу за звинуваченням у приналежності до групи "терористів-білогвардійців" (які нібито готували вбивство комуністичних лідерів), а також роман Пантелеймона Куліша "Чорна рада" (!).

Проте жахлива система отримання доказів у в’язнів була доведена до автоматизму. Вже на наступних допитах Микола Зеров визнавав себе винним, а 9 липня 1935 року м’ясникам з НКВС вдалося нарешті зламати його опір нечуваними тортурами: "Я визнаю себе винним у тому, що приблизно з 1930 року належав до керівного складу контрреволюційної націоналістичної організації, куди, крім мене, входили Рильський і Лебідь"…

Закрите засідання військового трибуналу Київського військового округу (за відсутності самого звинуваченого і його адвокатів – тобто в умовах повного беззаконня) відбулося 1—4 лютого 1936 року, на якому й було розглянуто судову справу. Микола Зеров отримав 10 років позбавлення волі у виправно-трудових таборах з конфіскацією всього належного йому майна. Це був насправді "Великий перелам" за термінологією комуністичних бонз. Після Голодомору 1933—1934 роківбула поступово згорнута і коренізація/українізація. На "літературному фронті" продовжувалися масові репресії: "хто не з нами, той проти нас!"

Вузькоколійка в Соловецькому таборі, орієнтовно 1924-1925 роки

Микола Зеров опинився в сумнозвісному СЛОНі на Соловках. Там він разом з Павлом Филиповичем продовжував "розумово" працювати. На жаль його переклади "Енеїди" Вергілія, "Пісні про Гаявату" Лонгфелло були конфісковані. В один день, 3 листопада 1937 року, Микола Зеров і Павло Филипович будуть розстріляні в урочищі Сандармох. Юрій Драй-Хмара загине на Колимі 19 січня 1939 року; Юрій Клен, етнічний німець, уродженець села Сербинівці на Поділлі, емігрує в 1931 році до Німеччини (помер 1947 року в Аугсбургу)…

Лідери СРСР. У центрі Йосиф Сталін. Праворуч від нього голова НКВС Микола Єжов, ліворуч - голова НКЗС В'ячеслав Молотов і голова НКО Климент Ворошилов

Коло замкнулося з початком "Великого терору" 1937—1938 років, у жорнах якого загинули багато сотень тисяч людей. Ніхто в Країні рад вже не міг почувати себе захищеним. Радянський Союз остаточно став тоталітарним монстром, де життя будь-якого громадянина знаходилося під нещадним каральним мечем спецслужб. Сучасний лідер Росії Путін під аплодисменти більшості населення держави повертає минулі часи. Історія нічому не вчить?

Теги за темою
Кремль
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Ціни на ключові продукти злетіли до небес - яка причина аномального подорожчання
GlavRed
2025-07-08T19:27:48Z
В Україні оновили порядок нарахування виплат: що зміниться для нинішніх та майбутніх пенсіонерів
Хвиля
2025-07-08T19:27:13Z
Мінімалка зросте в три етапи: скільки отримуватимуть українці у найближчі три роки
Знай
2025-07-08T19:06:48Z
В Україну заходить великий гравець оборонки: Excalibur Army відкриває офіс і запуск виробництва
24tv
2025-07-08T19:06:44Z
Кінець російській нафті: в Угорщині пропонують відновити трубопровід "Одеса-Броди"
TSN
2025-07-08T19:03:07Z
Яким чином відновити втрачені документи на землю: деталі процедури
24tv
2025-07-08T19:00:35Z
У мережі поскаржились на роботу "Укрзалізниці": у чому річ і що відповіли у компанії
Telegraf
2025-07-08T19:00:06Z
Від початку року ДТЕК виробив 1,2 млн запчастин для забезпечення вуглевидобутку
TSN
2025-07-08T18:48:28Z
Польща може зазнати «шоку» на ринку праці через плани українських біженців
ГЛАВКОМ NET
2025-07-08T18:39:09Z
МОЗ забороняє госпіталізацію дітей до психіатричних лікарень з 1 липня
24tv
2025-06-29T12:09:08Z
У спортзал йти не треба: учені розказали, чоловіків з якою зовнішністю хочуть жінки
Фокус
2025-07-03T10:12:24Z
Радіологи стали набагато точніше передбачати рак грудей: що стоїть за їхнім успіхом
Фокус
2025-07-08T19:42:48Z
Поширена інфекція призведе до 12 мільйонів випадків раку шлунка у молодих людей
24tv
2025-07-08T19:06:20Z
Ми щодня стаємо трохи дурнішими, використовуючи ChatGPT: вчені пояснили, як це відбувається
24tv
2025-07-08T19:06:19Z
7 прихованих небезпек у вашому домі, які не можна ігнорувати
24tv
2025-07-08T19:00:20Z
Чому на газоні з’являються коричневі плями: як їх позбутися
24tv
2025-07-08T16:48:46Z
Найкращі дієти для чоловіків різного віку
24tv
2025-07-08T16:18:14Z
Штучний інтелект допоміг парі зачати дитину після 18 років невдалих спроб
ГЛАВКОМ NET
2025-07-08T15:30:55Z
Зеленський синхронізував три пакети санкцій ЄС з українськими
ГЛАВКОМ NET
2025-07-08T20:51:24Z
Неочікуваний поворот у підтримці України: Макрон зробив гучну заяву
GlavRed
2025-07-08T20:51:24Z
Штати запровадили санкції проти кіберзлочинців з КНДР та Росії
УкраинФорм
2025-07-08T20:51:10Z
Жорсткий сигнал для Путіна: що змінилося у риториці Трампа
24tv
2025-07-08T20:42:18Z
Трамп втрачає терпіння: чи можуть США ухвалити нові санкції проти Росії
24tv
2025-07-08T20:33:41Z
У США шахрай спілкувався з топ-чиновниками, прикидаючить держсекретарем Рубіо - WP
GlavRed
2025-07-08T20:27:43Z
Конференція з відновлення України. Президент затвердив склад делегації
ГЛАВКОМ NET
2025-07-08T20:27:25Z
Глава МЗС України підтвердив, що незабаром замінять посла у США і не лише
Европейская правда
2025-07-08T20:21:24Z
Жорсткі санкції проти РФ і не тільки: сенатор Ліндсі Грем пояснив погрозу Трампа
TSN
2025-07-08T20:21:16Z
Лінія фронту станом на 8 липня. Зведення Генштабу
ГЛАВКОМ NET
2025-07-08T20:27:03Z
Росіяни влаштували новий нічний обстріл: у Києві чули вибухи
Telegraf
2025-07-08T20:24:00Z
"Люди божеволіли": росіяни про подробиці операції "Труба" в Суджі
TSN
2025-07-08T20:18:59Z
На фронті - 148 зіткнень, ЗСУ знешкодили майже 180 окупантів на Покровському напрямку
УкраинФорм
2025-07-08T20:18:39Z
"Силам оборони доводиться відходити": ситуація на Запоріжжі загострилась, деталі
GlavRed
2025-07-08T20:15:01Z
Графік відключення газу у Вінницькій області: де тимчасово не надаватимуть послуги
Политека
2025-07-08T20:00:59Z
Росія атакує ТЦК, щоб зірвати мобілізацію та викликати ненависть до ЗСУ – військовий Тимочко
Лига
2025-07-08T19:33:44Z
Сухопутні війська відреагували на обстріли ТЦК і заявили, що мобілізація все одно буде тривати
Gazeta UA
2025-07-08T19:33:33Z
Графік відключення світла в Чернігівській області: де не буде енергопостачання майже тиждень
Политека
2025-07-08T19:30:56Z
Спільне виробництво зброї, яке зміцнює Україну: яка країна ЄС вже долучилася
GlavRed
2025-07-08T20:27:52Z
По всі Україні оголошено ракетну небезпеку: що відомо
TSN
2025-07-08T20:18:26Z
Повний місяць у липні 2025: як побачити "Оленячий місяць" в Україні
24tv
2025-07-08T20:06:34Z
Держслужба з етнополітики виявила ознаки афілійованості УПЦ з Російською православною церквою
УкраинФорм
2025-07-08T20:03:11Z
Ольга Стефанішина прокоментувала «крінж-відео» Мінʼюсту
Детектор М
2025-07-08T19:57:46Z
Залишила паспорт і телефон: в Італії зникла 18-річна українка Марія Бугайова
24tv
2025-07-08T19:51:31Z
Освітня сфера на порозі змін: масштабні реформи, скорочення шкіл і злиття вишів
ZN UA
2025-07-08T19:49:28Z
Ситуація на фронті та контакти зі США: Зеленський провів нараду з військовим командуванням
УкраинФорм
2025-07-08T19:48:08Z
У МОН назвали головні цифри та факти основної сесії НМТ 2025 року
24tv
2025-07-08T19:36:24Z
Де зараз акторка Анастасія Шульга, яка знімалась у кліпі "Океану Ельзи"
24tv
2025-07-08T20:33:52Z
"Шок і втрата": мама чотирьох Інна Мірошиченко розповіла про викидень
GlavRed
2025-07-08T20:27:50Z
Під неї плакали мільйони: якою була найпопулярніша пісня світу в 1998 році
24tv
2025-07-08T19:21:43Z
Дружина Остапчука розбила його телефон під час сварки і майстерно вийшла з ситуації: "Не всі вдома"
TSN
2025-07-08T18:48:21Z
На одному подиху: 3 короткі турецькі серіали, які можна подивитися за вечір
24tv
2025-07-08T18:39:36Z
У Стокгольмі відбудеться четвертий Український культурний фестиваль
УкраинФорм
2025-07-08T18:21:37Z
Скарлетт Йоганссон стала найкасовішою акторкою в історії кіно
360ua.news
2025-07-08T18:06:44Z
Як російський триколор: Бейонсе здивувала неоднозначним сценічним вбранням
Telegraf
2025-07-08T18:06:43Z
Джастін Бібер на тлі чуток про розлучення показався в обіймах дружини й зробив гучну заяву
TSN
2025-07-08T17:51:27Z
Зупинити жовтіння листя троянд дуже просто: ось основні рекомендації
24tv
2025-07-08T20:27:52Z
Золотисті пляжі і комфортна вода: маловідомий острів у Європі пропонує сховатися від спеки
24tv
2025-07-08T20:06:18Z
Швидко, ситно і оригінально: рецепт хумусу з буряка – намазка на всі випадки життя
24tv
2025-07-08T19:42:58Z
Як перетворити балкон на розкішний сад: 5 правил від квіткових дизайнерів
Telegraf
2025-07-08T19:30:56Z
Гороскоп на 9 липня: Близнюки - відкрийте очі, Терези - будьте чесними
FaceNews
2025-07-08T19:21:38Z
Шпаки атакують: що робити, щоб зберегти урожай вишні
24tv
2025-07-08T19:12:05Z
Домашні улюбленці допомагають старшим людям залишатися здоровими: вчені назвали основні види
Фокус
2025-07-08T19:00:57Z
Копійчаний засіб, який точно спрацює: як позбутися бронзівки на рослинах
24tv
2025-07-08T18:51:37Z
Виправити макіяж легко: просто дотримуйтесь цих порад
24tv
2025-07-08T18:45:18Z
В іспанській Валенсії спалахнула пожежа в житловому будинку, 14 постраждалих
Европейская правда
2025-07-08T20:27:40Z
На границе с Румынией нашли мертвого мужчину в горах
Новости Украины
2025-07-08T20:18:21Z
Відомі німецькі автобани потріскались від спеки – Bloomberg
ГЛАВКОМ NET
2025-07-08T20:12:41Z
Дві жінки стали жертвами телефонних шахраїв, втративши чималенькі гроші
InternetUA
2025-07-08T19:31:29Z
На Харківщині жінка заявила, що її побили під час мобілізації сина
УкраинФорм
2025-07-08T19:21:38Z
Шахрайство на виплатах загиблого військового: поліцейські затримали родича працівниці ТЦК
TSN
2025-07-08T18:33:13Z
Чоловік передавав росіянам фото секретних об’єктів Харкова
InternetUA
2025-07-08T18:31:56Z
У центрі Києва спалахнула квартира
ГЛАВКОМ NET
2025-07-08T18:30:06Z
У Росії розбився "аналоговнетний" БПЛА, який перебував у розробці 14 років
InternetUA
2025-07-08T17:58:23Z
Завод Nissan, який переживає складні часи, може почати виробництво невідомих електромобілів
Топ Жир
2025-07-08T20:48:58Z
Новий торговий знак Dodge підтверджує назву Outlaw для потужної версії Charger з ДВЗ
Топ Жир
2025-07-08T20:03:04Z
Bentley показала концепт свого першого електромобіля
1News
2025-07-08T19:45:10Z
Pagani представила новий спідстер Codalunga у стилі 1960-х років
Топ Жир
2025-07-08T19:33:21Z
Продажі Mercedes значно знизилися через подвійне підвищення митних тарифів Трампа
Топ Жир
2025-07-08T18:48:18Z
Bentley презентує свій перший електромобіль — розкішний седан з підвищеною посадкою та тримісним салоном
Топ Жир
2025-07-08T17:48:34Z
У червні українці купили рекордну кількість нових електромобілів
ГЛАВКОМ NET
2025-07-08T17:24:13Z
Volkswagen представив новий позашляховик Jetta, який не буде доступний для покупки
Топ Жир
2025-07-08T17:18:01Z
Hyundai має намір відмовитися від фізичних кнопок в авто
AutoCentre
2025-07-08T17:12:23Z
ШІ навчився брехати, погрожувати та шантажувати — все заради власної вигоди
InternetUA
2025-07-08T20:01:19Z
"Підтримую всією душею": ШІ Ілона Маска звернувся до українців після баталії з росіянами
Telegraf
2025-07-08T19:48:02Z
В Індії жінка поскаржилась на чоловіка через втрату підписників в Instagram
360ua.news
2025-07-08T19:15:07Z
Триває прийом заявок на отримання гранту для створення коротких документальних фільмів та контенту для соцмереж
Детектор М
2025-07-08T18:57:41Z
Чат-бот Ілона Маска Grok зарядився «потужністю» і неочікувано зайняв проукраїнську позицію
AIN
2025-07-08T18:06:24Z
Науковці знайшли найдавнішого птерозавра Північної Америки – йому 209 мільйонів років
24tv
2025-07-08T18:06:17Z
Новий витік розкриває дизайн iPhone 17 Air
Portaltele
2025-07-08T18:00:03Z
OnePlus випустила бюджетний смартфон Nord CE 5 із рекордним акумулятором в історії бренду
InternetUA
2025-07-08T17:24:26Z
Виживання в S.T.A.L.K.E.R. 2? В GSC натякають на більш хардкорний режим
ITC
2025-07-08T17:16:43Z
Лідс зробив третю пропозицію щодо одного з головних символів Ньюкасла
Football.ua
2025-07-08T20:52:55Z
Жуан Педро забив дебютний гол за Челсі у ворота рідного клубу
Football.ua
2025-07-08T20:24:37Z
Усик відверто зізнався, чи був насправді нокдаун у першому бою з Дюбуа
24tv
2025-07-08T20:18:48Z
Брага підписала гравця збірної Швеції
Football.ua
2025-07-08T19:55:14Z
К'єлліні став співвласником Лос-Анджелеса
Football.ua
2025-07-08T19:34:14Z
Присвоєння «Героя України» закатованому юному футболісту. Петиція набрала потрібні голоси
ГЛАВКОМ NET
2025-07-08T19:18:21Z
Український голкіпер "Реала" Лунін потрапив у мовний скандал, сказавши російською у США
ZN UA
2025-07-08T19:15:01Z
Комо націлений на Давінсона Санчеса
Football.ua
2025-07-08T19:03:57Z
Оприлюднено фінансові деталі трансферу Рейндерса до Манчестер Сіті
Football.ua
2025-07-08T19:01:49Z