MY.UAНовини
Майстер слова, вбитий кремлівською владою: історія видатного українського поета Миколи Зерова
Майстер слова, вбитий кремлівською владою: історія видатного українського поета Миколи Зерова

Майстер слова, вбитий кремлівською владою: історія видатного українського поета Миколи Зерова

Більшовицькі кати знищили цвіт національного відродження України

У жовтні-листопаді 1937 року відбулися перші масові страти в’язнів Соловецького табору особливого призначення; мовою оригіналу – СЛОН. І відбулися вони не на Соловках, а за сотні кілометрів у Карелії, в урочищі Сандармох – на узбережжі Онезького озера.

Микола Зеров — один з цілого списку, завізованого у Кремлі

У найпершому тюремному етапі було 1116 осіб, з яких розстріляли з 27 жовтня до 4 листопада 1111 в’язнів. Безпосередніми виконавцями масового вбивства, стали капітан держбезпеки Михайло Матвєєв та помічник коменданта Георгій Алафер. Саме в цьому етапі згідно з "Українським списком Сандармоху", оновленим вітчизняним журналістом і письменником Сергієм Шевченком, було 287 мешканців УРСР. Так більшовицькі кати буквально за тиждень знищили цвіт національного відродження України. Здебільшого це були представники творчої та наукової еліти: письменники, режисери, журналісти, історики, медики, богослови, працівники культури, громадські діячі…

Один з цього "списку Сандармоху" – видатний поет-неокласик, енциклопедист, блискучий перекладач, знавець літератури античної доби та епохи Відродження Микола Костянтинович Зеров. Його життя обірвалося 3 листопада 1937 року, у передостанній день розстрілів, які проходили строго за списком, завізованим у Кремлі.

Наказ розстріляти першу партію соловецьких в'язнів та рапорт про виконання

Микола Зеров народився 26 квітня 1890 року в містечку Зіньків у Полтавській губернії в родині вчителів. Навчався у місцевій школі, у гімназіях Охтирки та Києва. В 1914 році завершив навчання в на історико-філологічному факультеті Київського університету імені Святого Володимира. Працював викладачем давніх мов у славнозвісних Златопільських чоловічій та жіночій гімназіях. З вересня 1921 року викладав латину в Другій українській державній гімназії імені Кирило-Мефодіївського братства; увечері читав лекції з українознавства в Архітектурному інституті.

Микола Зеров. 1920-ті роки. ЦДАМЛМ України, ф. 28, оп. 1, од. зб. 216, арк. 9.

Поступово в Києві формувався гурток інтелектуалів, який очолив знаменитий художник Георгій Нарбут, який повернувся з Петрограда на батьківщину. Учасниками гуртка були поети, художники, театральні діячі, такі як Лесь Курбас, Вадим Модзолевський, Сергій Єфремов, Павло Тичина, Федір Ернст, Михайль Семенко, Юхим Михайлів…

Звісно, Микола Зеров почувався в цій стихії як риба у воді. Він перекладав римську поезію, був редактором видавництва "Книгар" (там вийшла друком написана ним "Антологія римської поезії"), писав сонети та елегії, збірка яких вийшла у видавництві "Час". Ще 13 лютого 1920 року Микола Зеров повінчався з Софією Лободою – співробітницею Книжкової палати. Жінка була вірною подругою поета і помічницею у творчих справах до самого його арешту.

Микола Зеров з дружиною Софією і сином Костиком, 1928 рік

Українські неокласики

Після фактичного завершення багаторічних військових дій, починаючи з Першої світової війни, на території України настали важкі часи: розруха і голод на той час особливо відчувалися у містах. То ж Микола з дружиною переїжджає до Баришівки на Київщині, де викладає у соціально-економічному технікумі. Причиною переїзду на три роки до цього містечка на Лівобережжі був звичайний "пайок", який дозволяв зводити кінці з кінцями…

"Цей год хіба дев’ята зима лежатиме…

З розмови

О, як мене втомили рядки Готичних літер,

Як хочеться дихнути свобідними грудьми!

Вгорі погоже сонце, десь за горами вітер,

Скрізь нерозтанний килим дев’ятої зими…

А ввечорі — я знаю — знов буде ясне небо,

Зелено-жовтий захід і місяць-білоріг.

Твоя сріблиста шата, гіперборейська Гебо,

Блисне на перехресті заметених доріг".

Вишуканий, навіяний італійськими середньовічними мотивами (поет доби Відродження Джованні делла Каза) вірш був написаний Миколою Зеровим у Баришівці, в далекому 1921 році, де він прожив три роки, рятуючись від голоду. Тоді, коли Майстер слова разом із видатним українським поетом-неокласиком, перекладачем Юрієм Кленом (Освальдом-Еккардом Бургардтом) перекладав з німецької роман Бернгарда Келлермана "Естер і Лі". Звідси й "рядки готичних літер" (німецький тогочасний шрифт), і "дев’ята зима" (дуже холодна, арктична – у делла Каза: "бо холодніша від усіх моя зима")…

Неокласики у Баришівці. Віктор Домонтович (Петров) і Микола Зеров (стоять — зліва направо); Юрій Клен, Павло Филипович, Фелікс Якубовський і Максим Рильський (сидять — зліва направо). 1920-ті роки

Жахлива реальність більшовицької окупації України, голод, чекістські репресії постають в сонеті "Обри":

"І в селах плач. Герої саг і рун

Воскресли знов аварин, гот і гунн

Орава посіпацька, гадь хоробра.

Сільської ситості останній трен,

Усюди лемент – крик дубільських жен

Під батогом зневажливого обра".

Після поразки Української революції 1917—1921 років серед інтелектуалів, письменників (здебільшого майстрів поетичних рядків) розпочала формуватися спільнота неокласиків, до якої увійшли такі знакові фігури, як Микола Зеров, Павло Филипович, Юрій Клен, Максим Рильський,Михайло Драй-Хмара. Ця спільнота намагалася наблизити українську літературу (яка страждала на перенасиченість сільською тематикою) до світових зразків. Сонет Драй-Хмари "Лебеди" був присвячений саме цій невеликій когорті поетів, яких він назвав "гроно п’ятірне".

Недовий зоряний час

Після остаточного повернення у жовтні 1923 року до Києва Микола Костянтинович отримує посаду професора в Інституті народної освіти. Вже наступного року для Миколи Зерова настає зоряний час: це був справжній творчий злет. На лекціях поета-інтелектуала битком набиті авдиторії, лекції виходять друком під назвою "Нове українське письменство".

Поет стає справжнім гуру української літературної критики. Проте ненадовго: У 1925 році розпочалася велика дискусія щодо шляхів розвитку нової української літератури. Влада побачила, що вона виходить з-під контролю: у 1928-му стартували репресії на "літературному фронті", закривалися видавництва і часописи. Микола Зеров брав активну участь у дискусії, яка виявилася гарним приводом для спецслужб збирати інформацію про "неблагонадійних".

Надалі більшість учасників дискусій в кращому разі опинилися за ґратами, йшли на беззаперечну співпрацю з владою або ж були ліквідовані як "вороги народу". Причому з різних таборів – і вірних лінії партії, і тих, хто обстоював свободу творчості, ратував за підвищення художнього і культурного рівня творів з опертям на світову, в першу чергу європейську класику і виступав проти диктату Москви, як Микола Хвильовий, Микола Зеров, Микола Филипович. Вони боролися з гегемонією пролетарських поетів, намагаючись орієнтуватися і на поетів Античної епохи, і на кращі зразки епохи Відродження, і на поетичне французьке угруповання "Парнас", яке боролося в другій половині XIX століття за "чисте мистецтво". І, звісно, не відкидали найкращі зразки української літератури…

Микола Зеров видає в 1924 році оригінальну збірку поезій "Камена", він є автором перекладів Горація, Вергілія, Марціала, Овідія. Проте тиск влади на творців наприкінці 1920-х років посилюється, і Майстер вимушений займатися виключно історико-літературними студіями. У зв’язку з фальсифікованим ОДПУпроцесом "Спілки визволення України" (СВУ)19 квітня 1931 року було арештовано Максима Рильського – друга і соратника Миколи Костянтиновича. П’ять місяців він знаходився у Лук’янівській тюрмі. І вийшов з неї вже зовсім іншим. Проте до кінця своїх днів Максим Тадейович, попри ті компроміси, на які він йшов з владою, залишався порядною, "золотою" людиною і завжди допомагав тим друзям, які опинялися у біді.

Арешт, тортури, вирок

Наприкінці 1934 року Миколу Зерова звільнили з університету. Майже пів року він знаходився в підвішеному становищі, в очікуванні неминучого арешту. На той час вже було розстріляно талановитого новеліста Григорія Косинку, поета-футуриста Олексу Влизька, а ще 13 грудня 1933 року вчинив самогубство Микола Хвильовий.

"Якщо в 1923–1927 роках на наукову і гуманітарну сферу вирішальний вплив справляють високі інтелігенти націонал-демократичної орієнтації Агатангел Кримський, Сергій Єфремов, Микола Василенко, Микола Зеров та інші, в термінології ОГПУ, "монархісти", яким в Москві покровительствував В. І. Вернадський,а також радикальні націонал-демократи кола Михайла Грушевського; якщо в літературі безграмотним "пролетарським" групкам активно чинить опір ВАПЛІТЕ Хвильового – Куліша, що об’єднує найсильніших письменників, – то тепер, в роки "великого переламу", приходить черга Всеукраїнської спілки пролетарських письменників (ВУСПП) Івана Микитенка та "критиків-марксистів", радше політичних доносчиків та погромників", – писав український філософ, академік НАН України Мирослав Попович у книзі "Червоне століття".

Родина Зерових, Київ, серпень 1934 р. Верхній ряд: Дмитро, Костянтин із дружиною Вірою, Микола. Середній ряд: Іван Іщенко (чоловік Валерії), Георгій, Марія (дружина Дмитра), Кость Іраклійович, Марія Яківна. Нижній ряд: Олена, Костик (син Миколи та Софії), Валерія, Софія (дружина Миколи), Михайло. Вікіпедія: фото надіслала Тетяна Едуардівна Зерова-Любимова

Микола Костянтинович намагався знайти роботу в столиці СРСР, прилаштувався на місцеву кіностудію. У ніч на 28 квітня 1935 року він був арештований співробітниками НКВС під Москвою, на станції Пушкіно (такі от гримаси долі!). Майже місяць його допитували, і вже 20 травня відправили до Києва – нової столиці радянської України.

Лідера "неокласиків" звинуватили у керівництві контрреволюційною терористичною, а ще й націоналістичною організацією. Перший допит Миколи Зерова не дав результатів. Він на першому допиті відкинув всі звинувачення: "До жодної контрреволюційної діяльності не причетний, а отже, співучасників назвати не можу". Чи не єдиними "доказами" стали вилучені вдома у Миколи Костянтиновича дві книжки: збірка новел "Політика" з дарчим написом Григорія Косинки, розстріляного ще 15 грудня 1934 року в підвалах київського Жовтневого палацу за звинуваченням у приналежності до групи "терористів-білогвардійців" (які нібито готували вбивство комуністичних лідерів), а також роман Пантелеймона Куліша "Чорна рада" (!).

Проте жахлива система отримання доказів у в’язнів була доведена до автоматизму. Вже на наступних допитах Микола Зеров визнавав себе винним, а 9 липня 1935 року м’ясникам з НКВС вдалося нарешті зламати його опір нечуваними тортурами: "Я визнаю себе винним у тому, що приблизно з 1930 року належав до керівного складу контрреволюційної націоналістичної організації, куди, крім мене, входили Рильський і Лебідь"…

Закрите засідання військового трибуналу Київського військового округу (за відсутності самого звинуваченого і його адвокатів – тобто в умовах повного беззаконня) відбулося 1—4 лютого 1936 року, на якому й було розглянуто судову справу. Микола Зеров отримав 10 років позбавлення волі у виправно-трудових таборах з конфіскацією всього належного йому майна. Це був насправді "Великий перелам" за термінологією комуністичних бонз. Після Голодомору 1933—1934 роківбула поступово згорнута і коренізація/українізація. На "літературному фронті" продовжувалися масові репресії: "хто не з нами, той проти нас!"

Вузькоколійка в Соловецькому таборі, орієнтовно 1924-1925 роки

Микола Зеров опинився в сумнозвісному СЛОНі на Соловках. Там він разом з Павлом Филиповичем продовжував "розумово" працювати. На жаль його переклади "Енеїди" Вергілія, "Пісні про Гаявату" Лонгфелло були конфісковані. В один день, 3 листопада 1937 року, Микола Зеров і Павло Филипович будуть розстріляні в урочищі Сандармох. Юрій Драй-Хмара загине на Колимі 19 січня 1939 року; Юрій Клен, етнічний німець, уродженець села Сербинівці на Поділлі, емігрує в 1931 році до Німеччини (помер 1947 року в Аугсбургу)…

Лідери СРСР. У центрі Йосиф Сталін. Праворуч від нього голова НКВС Микола Єжов, ліворуч - голова НКЗС В'ячеслав Молотов і голова НКО Климент Ворошилов

Коло замкнулося з початком "Великого терору" 1937—1938 років, у жорнах якого загинули багато сотень тисяч людей. Ніхто в Країні рад вже не міг почувати себе захищеним. Радянський Союз остаточно став тоталітарним монстром, де життя будь-якого громадянина знаходилося під нещадним каральним мечем спецслужб. Сучасний лідер Росії Путін під аплодисменти більшості населення держави повертає минулі часи. Історія нічому не вчить?

Теги за темою
Кремль
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
"Євробачення-2025": полька в сексі-вбранні ошелешила танцями та небезпечно політала над сценою
ТСН
2025-05-17T21:18:58Z
Відома оперна діва Людмила Монастирська відзначає ювілей
ГЛАВКОМ NET
2025-05-25T15:33:31Z
Sunday news з Софією Єгоровою! До Перемоги!
FM-TV
2025-05-25T14:39:52Z
«Віват, король!». Хто вітав легендарного Юрія Рибчинського з 80-річчям: репортаж з Палацу «України»
ГЛАВКОМ NET
2025-05-25T13:00:27Z
Jerry Heil шокувала, як окупанти під час нічної атаки на Київ зруйнували студію звукозапису її хітів
TSN
2025-05-25T11:09:57Z
Полякова у день 46-річчя Єфросиніної показала їхні небачені фото з-за лаштунків і зробила зізнання
TSN
2025-05-25T09:51:41Z
Вєрка Сердючка зробила публічне зізнання на 80-річчі Рибчинського і викликала фурор потужним виступом
ТСН
2025-05-25T09:33:27Z
KOLA - "Блюз" - НОВИНКА чарту FM-TV цього тижня.
FM-TV
2025-05-25T07:51:32Z
У бою за Україну загинув актор Назар Малік
ГЛАВКОМ NET
2025-05-24T19:18:44Z
Кремль має дві цілі. Аналітики ISW пояснили, чому РФ посилила удари по Україні
ГЛАВКОМ NET
2025-05-26T03:57:33Z
Дрони атакували Іванівську область РФ
ГЛАВКОМ NET
2025-05-26T03:36:39Z
Вибухи у Росії та нові заяви Трампа: головне за ніч
ГЛАВКОМ NET
2025-05-26T03:03:04Z
Китай створив матеріал, який може підірвати ефективність «Золотого купола» Трампа
ГЛАВКОМ NET
2025-05-26T02:54:37Z
The Economist проаналізував, скільки «шахедів» за ніч у майбутньому може випускати РФ
ГЛАВКОМ NET
2025-05-26T02:45:09Z
США хочуть депортувати афганців: ветерани та правозахисники обурені
ГЛАВКОМ NET
2025-05-26T02:12:45Z
Духовний радник Трампа засудив атаки Росії по Україні
ГЛАВКОМ NET
2025-05-26T01:54:06Z
Я завжди говорив, що Путін хоче всю Україну, а не лише частину – Трамп
ГЛАВКОМ NET
2025-05-26T01:15:28Z
Мені не подобається те, що робить Путін, він убиває людей – Трамп
ГЛАВКОМ NET
2025-05-25T22:48:44Z
Чому спорт на піску — найкраще фізичне навантаження для людей старше 30 років
FaceNews
2025-05-25T11:12:36Z
Як правильно підживити розсаду перцю для гарного врожаю: поради
ТСН
2025-05-25T06:36:43Z
В Китаї жінка отримала перелом перевернувшись уві сні
ГЛАВКОМ NET
2025-05-25T05:03:17Z
Світ на порозі нової пандемії: інфекціоністи б’ють на сполох через пташиний грип у пінгвінів, верблюдів і людей
TSN
2025-05-24T18:09:41Z
Ваші нігті б’ють на сполох: 11 тривожних ознак, які не можна ігнорувати
ТСН
2025-05-24T17:55:33Z
Скасування виплат по інвалідності: хто може залишитись без пенсії
ТСН
2025-05-24T17:54:50Z
В який час доби найкраще поливати город: помилятися можуть навіть досвідчені садівники
TSN
2025-05-24T17:54:41Z
Як уникнути гнилі на цибулі: поради для весняної посадки
TSN
2025-05-24T17:53:39Z
Прорив у медицині: тест крові виявляє генетичні патології в немовля за лічені дні
TSN
2025-05-24T17:53:22Z
Календар рибалки на червень 2025 року: дні найкращого кльову
ГЛАВКОМ NET
2025-05-25T19:00:37Z
Названо найпопулярнішу ягоду, яка є природним рятівником від випадіння волосся
TSN
2025-05-25T09:21:56Z
Як відкрити банку з тугою кришкою: три найкращі методи, які реально працюють
TSN
2025-05-25T08:09:14Z
Чи можна передбачити стать дитини за обличчям батька
TSN
2025-05-25T08:09:04Z
Як змусити людину сказати вам правду: 4 трюки, про які ніхто не знає
TSN
2025-05-25T07:06:52Z
Туристів обурюють ціни на курортах Туреччини
ГЛАВКОМ NET
2025-05-25T00:06:43Z
«Назаймана краса»: таємний острів у Туреччині підкорив туристів
ГЛАВКОМ NET
2025-05-24T22:00:11Z
Як відмити навіть застарілий жир з решітки для плити: покладіть її до пакету — і нагар "відлетить" за 5 секунд
TSN
2025-05-24T17:54:43Z
Чи правда, що тарганів приваблюють до будинку певні запахи — які вони
TSN
2025-05-24T17:53:56Z
В Україні хмарно з проясненнями: прогноз погоди на 26 травня
ГЛАВКОМ NET
2025-05-26T02:27:49Z
У Києві працює ППО
ГЛАВКОМ NET
2025-05-25T22:06:29Z
Лінія фронту станом на 25 травня 2025. Зведення Генштабу
ГЛАВКОМ NET
2025-05-25T19:51:13Z
Росія у рамках обміну передала Україні дезертира, який добровільно здався бойовикам
ГЛАВКОМ NET
2025-05-25T18:33:15Z
Окупанта після обміну допитали, побили і відправили на передову
ГЛАВКОМ NET
2025-05-25T17:15:03Z
Італієць вивчив українську та воює в ЗСУ
ГЛАВКОМ NET
2025-05-25T16:12:32Z
Розвідка пояснила, чому серед звільнених полонених не було бійців «Азова»
ГЛАВКОМ NET
2025-05-25T15:18:23Z
Окупант заснув, а прокинувся у полоні
ГЛАВКОМ NET
2025-05-25T14:15:28Z
На Харківщині росіяни знищили два стада корів
ГЛАВКОМ NET
2025-05-25T13:42:14Z
Стало відомо, які міста України є лідерами за витратами на оборону
ГЛАВКОМ NET
2025-05-26T01:51:37Z
В Україні оголошено масштабну тривогу через пуски ракет
ГЛАВКОМ NET
2025-05-26T01:39:06Z
Українські біженці знову отримають допомогу з працевлаштування у Латвії
ГЛАВКОМ NET
2025-05-26T00:00:01Z
У російській армії створено VIP-бригаду для чиновників – The New York Times
ГЛАВКОМ NET
2025-05-25T21:30:08Z
Боляче бачити. Рашисти перетворили на руїни вулицю в Мархалівці на Київщині
ГЛАВКОМ NET
2025-05-25T18:54:45Z
Верещук узяла до рук автомат
ГЛАВКОМ NET
2025-05-25T17:00:03Z
«Алієв ніколи не служив у 112 бригаді». Доброволець різко розкритикував ексгравця «Динамо»
ГЛАВКОМ NET
2025-05-25T16:24:09Z
Ярослав Калінін:"СЗЧ - проблема загальна. В К-2 ми знайшли вихід".Віч-на-віч з Тетяною Крижановською.
FM-TV
2025-05-25T16:15:11Z
День Києва. Ліна Костенко пригадала, що нацисти теж так «вітали» Київ під час Другої світової
ГЛАВКОМ NET
2025-05-25T15:15:58Z
На Хмельниччині внаслідок нічної атаки є руйнування
ГЛАВКОМ NET
2025-05-26T03:18:21Z
У ДТП на Харківщині загинули мати та дитина, а водій скоїв самогубство
ГЛАВКОМ NET
2025-05-26T00:18:23Z
У Тулі у Росії пролунала серія вибухів
ГЛАВКОМ NET
2025-05-25T23:24:40Z
Харків атаковано дронами: у місті чули потужні вибухи
ГЛАВКОМ NET
2025-05-25T23:00:27Z
В Умані п'яний чоловік на BMW врізався в автобус
ГЛАВКОМ NET
2025-05-25T20:24:00Z
Під час російської атаки загинули батьки ексдепутата Хмельницької облради
ГЛАВКОМ NET
2025-05-25T18:00:54Z
На Французькій Рив’єрі друге за два дні масштабне відключення світла, підозрюють підпал
Европейская правда
2025-05-25T15:46:57Z
Біля берегів Індії затонуло судно з небезпечним вантажем, на борту були українці
ГЛАВКОМ NET
2025-05-25T14:42:05Z
У горах Швейцарії знайшли п'ятьох загиблих лижників
Европейская правда
2025-05-25T13:52:07Z
Tesla втрачає позиції: названо нового лідера на ринку електромобілів у Європі
ГЛАВКОМ NET
2025-05-22T17:27:35Z
У Києві помітили новий Lamborghini Urus S
VGorode
2025-05-22T10:12:04Z
Маск анонсував появу перших роботаксі у Техасі
ГЛАВКОМ NET
2025-05-22T05:09:15Z
Як зробити так, щоб пральна машина не "стрибала": цікавий спосіб, щоб змусити її стояти нерухомо
ТСН
2025-05-17T20:22:21Z
Зарядити електромобіль стало дорожче: як змінилися ціни
ГЛАВКОМ NET
2025-05-16T17:42:59Z
AWT Bavaria оголошує про відкриття нового інноваційного простору - AWT Studio UNIT.City
Корреспондент
2025-05-16T12:39:48Z
Mercedes переносить виробництво своєї популярної моделі авто у США через мита Трампа
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T11:45:58Z
Водіїв закликали ні в якому разі не залишати цю річ у салоні у спекотний день
24tv
2025-05-12T14:09:13Z
Кібертрак перевернувся після ймовірного нападу в дорожній люті
Топ Жир
2025-05-12T14:03:19Z
Прогноз магнітних бур на 25-27 травня: якою буде сонячна активність
ГЛАВКОМ NET
2025-05-25T04:42:48Z
В Альпах зведено найвищу у світі вежу, надруковану на 3D-принтері
ГЛАВКОМ NET
2025-05-24T23:00:21Z
Землю накриє сонячний супершторм: вчені закликають готуватися до масштабного блекауту
ТСН
2025-05-24T17:57:14Z
Магнітна буря 24 травня: чого очікувати від сонячної активності
TSN
2025-05-24T17:56:04Z
Рибалка випадково виявив корабель, затоплений понад 100 років тому
ТСН
2025-05-24T17:55:36Z
Космічна диверсія: як галактика змогла "вимкнути" зореутворення у сусідки
ТСН
2025-05-24T17:54:05Z
В Сонячній системі виявили нову карликову планету: що про неї відомо
TSN
2025-05-24T17:52:57Z
Війна і теорія ігор. Вчений пояснив, чи можна математично змоделювати кінець війни
ГЛАВКОМ NET
2025-05-24T17:15:30Z
Кукурудза нового покоління: ШІ та генетика допомагають зменшити потребу в добривах
AgroPortal
2025-05-24T13:00:37Z
Вчасно увімкнути захисний режим: як біотехнологія рятує рослини від посухи та водного стресу
AgroPortal
2025-05-26T03:00:02Z
Переробники пішли за черешнями та вишнями у Центральну Азію
AgroPortal
2025-05-25T12:30:01Z
Борги перед інвесторами стримують розвиток зеленої енергетики – юристка
ГЛАВКОМ NET
2025-05-25T11:33:38Z
Agritechnica 2025: акцент на цифровізації та рішеннях з адаптації до змін клімату
AgroPortal
2025-05-25T09:00:47Z
АМПУ друга за прибутками серед державних компаній
AgroPortal
2025-05-25T08:30:20Z
Перший врожай ранньої прибуткової картоплі збирають на Чернігівщині
Agravery
2025-05-25T08:07:30Z
Автомобільний агроекспорт прискорився та подешевшав
AgroPortal
2025-05-25T06:30:09Z
Україна у топ-3 світових лідерів за доходами від продажу огірків
AgroPortal
2025-05-25T06:00:09Z
В Україні відкрили новий мінізавод із швидкої заморозки ягід
Agravery
2025-05-25T05:06:46Z
Олексій Середа приніс Україні третє золото на Євро-2025 зі стрибків у воду
ГЛАВКОМ NET
2025-05-26T00:57:44Z
Збірна США виграла чемпіонат світу з хокею вперше з 1960 року
ГЛАВКОМ NET
2025-05-25T22:27:17Z
Українки вибороли «золото» на чемпіонаті Європи зі стрибків у воду
ГЛАВКОМ NET
2025-05-25T15:57:20Z
Сили оборони знищили ексгравця збірної Росії з футзалу
ГЛАВКОМ NET
2025-05-25T08:36:45Z
Підсанкційний гімнаст Нагорний незаконно відвідав окуповані Донецьк та Маріуполь
ГЛАВКОМ NET
2025-05-24T18:54:41Z
США перемогли Швецію та вперше за 65 років вийшли у фінал чемпіонату світу з хокею
ГЛАВКОМ NET
2025-05-24T15:21:16Z
Євроліга-2025: чоловіча збірна України з пляжного футболу здобула другу перемогу
ГЛАВКОМ NET
2025-05-24T15:00:19Z
Пішов з життя видатний ексгравець «Динамо»
ГЛАВКОМ NET
2025-05-24T13:39:56Z
Вікенд для легіонерів збірної України: кубковий фінал Трубіна і фініш в Англії та Іспанії
ГЛАВКОМ NET
2025-05-24T09:21:18Z