MY.UAНовини
Ніхто в здоровому глузді зараз не піде на приватизацію Житнього ринку, каже інвестор. І… подає документи на приватизацію
Ніхто в здоровому глузді зараз не піде на приватизацію Житнього ринку, каже інвестор. І… подає документи на приватизацію

Ніхто в здоровому глузді зараз не піде на приватизацію Житнього ринку, каже інвестор. І… подає документи на приватизацію

Компанія Inzur оновила проєкт відновлення Житнього ринку

Другі "громадські слухання", як назвала компанія Inzur свою оновлену презентацію щодо відновленняЖитнього ринку явно були задумані, як робота над помилками після першої презентації. Але в результаті викликали суттєві додаткові питання.

"Телеграф" розповідає, які правки вніс потенційний інвестор у свій проєкт по Житньому ринку на Подолі в Києві, та які основні проблеми стоять на заваді реалізації цього проєкту.

Під мікроскопом громадськості

Наприкінці лютого 2025 року інвестиційна компанія Inzur вперше презентувала створений нею за участі консалтингового агентства Colliers та архітектурно-інжинірингового бюро AVR Development повністю готовийпроєкт ревіталізації Житнього ринку. Тоді на презентації, яку показово провели прямо на території ринку, були присутні близько 400 людей, а сам захід відбувся у форматі досить жвавого діалогу.

Питань, ба, навіть претензій до першопочаткового проєкту було чимало, і більшість з них достатньо раціональні. Перш за все, люди питали про запобіжники, які б у майбутньому дали змогу убезпечити ринок від знесення чи забудови житловими висотками, якщо раптом інвестор передумає його розвивати. Декому не сподобався підхід до нового зовнішнього вигляду і внутрішнього зонування ринку. Хтось питав, чи потягнуть звичайні фермери орендну плату за місця, бо проєкт від Inzur виглядав якось аж занадто "лакшері".

У результаті під час другої презентації, що відбулася 23 квітня, інвесткомпанія спробувала переконати, що врахувала більшість із цих зауважень.

Перш за все Андрій Журжій, власник і СЕО Inzur, знову наголосив, що його компанія готова брати участь у проєктах відновлення Житнього ринку лише за умови його приватизаціі. За його словами, аби подібний об’єкт розвивався, він не повинен бути у комунальній власності і ним не повинні керувати призначені чиновники. Це доведено усією попередньою історією Житнього і його теперішнім напівзруйнованим станом.

"Так виглядає, що місто, як управлінець, є неспроможним керувати такими об'єктами, відновлювати такі об'єкти. І це взагалі не функція міста під час війни… Найкраща форма власності — це приватна власність, коли приватний власник переживає, відповідає за цей об'єкт. А не той чи інший чиновник, який прийшов на місяць, рік, чи на п'ять років, і думає, що йому з цього об'єкту урвати", — заявив Журжій.

Значна частина другої презентації стосувалася питання убезпечення Житнього від долі його зруйнованого "колеги" – Сінного ринку. Нагадаємо, той також було приватизовано, а новий власник, начебто, пообіцяв його відбудувати. та в результаті ринок було повністю зруйновано. Зараз на його місці височіють житлові багатоповерхівки.

В рамках цієї частини на "Телеграф" чекав невеликий сюрприз. Справа в тому, що під час першої презентації кореспондент видання поставив питання, чи не збирається, бува, Inzur превентивно підготувати якийсь документ достатньої юридичної сили, який би засвідчив чіткі зобов’язання інвестора перед киянами зберегти ринок, зокрема не міняти його функціональне призначення. Тоді Журжій відповів, що не бачить можливості існування такого документу. І ось під час другого заходу саме такий договір став ледве не його центральною "фішкою".

Виявилося, що після першої презентації ймовірний інвестор замовив юрфірмі Aezinger, що спеціалізується на приватизаційних питаннях, розробити проєкт угоди, яка б максимально убезпечувала Житній ринок після його продажу від руйнування, перебудови або спорудження на його місці якогось іншого об’єкту, умовно, ЖК чи торгівельного центру.

У згаданому проєкті угоди, зокрема, робиться особливий акцент на тому, що має відбутися саме капітальний ремонт ринку (а не реконструкція, чи перебудова), що повинні бути збереженні існуючі архітектура та ідентичність ринку, в тому числі панно, форми та конструкції даху. Проєкт також передбачає збереження висотності та поверховості ринку, та, найголовніше, його функціонального призначення.

Окрім того, проєкт угоди також фокусується на відповідальності інвестора у випадку порушення ним зобов’язань, зокрема у тексті виписані суттєві фінансові штрафи та можливість власника (громада Києва) розірвати договір в односторонньому порядку.

Концепція угоди, що посилює відповідальність інвестора Житнього ринку щодо його зобов’язань

Ідея, звичайно, раціональна, але поки немає жодних гарантій, що на такі умови піде ще хтось з інших інвесторів, окрім Inzur. Окрім того, не факт що ці умови точно будуть враховані при підготовці тендерної документації, якщо ринок все ж таки будуть приватизувати.

У рідних сірих тонах

Друга частина презентації була присвячена змінам, які Inzur вніс у зовнішній вигляд ринку та уточненням щодо його внутрішнього зонування.

Виявилося, що перші рендери зовнішнього вигляду ринку, які чомусь демонстрували його переважно у нічний час, налякали деяких киян своєю надмірною "яскравістю". І навіть викликали враження, що замість звичного Житнього, на його місці Inzur планує зробити якийсь супердорогий заклад, розрахований на преміальний сегмент покупців, який буде не по кишені ні звичайним киянам, ні звичайним продавцям у плані оренди торгівельних площ.

Перша версія зовнішнього вигляду Житнього ринку (вгорі) і версія в оновленій презентації (внизу)

Потенційному інвестору довелося "прикрутити" яскравість презентацій та зробити акцент на вигляді ринку вдень, коли він виглядає більш "по-знайомому". Андрій Журжій наголосив, що інвестор точно планує зберегти усі архітектурні особливості, у тому числі – панно, яке стало візитною карткою Житнього.

Серед інших нововведень, які Inzur представив під час другої презентації, наступні:

  • Компанія відмовилася від спорудження підземних паркінгів – це виявилося економічно не вигідним. Окрім того, це може мати неприємні наслідки у випадку проведення будівельних робіт, адже під Житнім можуть бути розташовані культурні шари різноманітних епох;
  • Паркінг у підвалі буде, але усього на 60-80 авто;
  • У підвалі також буде бомбосховище;
  • Поруч з ринком, там де планується організувати вуличну торгівлю, будуть облаштовані навіси, стилізовані під ті, що існували там кілька десятиріч тому;
Вигляд на вуличний ринок
  • Приділено додаткову увагу торговим місцям для фермерів – сучасні санітарні умови, техніка, наявність води тощо;
Оновлені зображення другого «фермерського» поверху Житнього ринку
  • Відмовились від варіанту створення на другому поверсі спортзалу, але, можливо, там буде книгарня;
  • Відмовилися від попередньої ідеї створити нагорі ринку теплиці;
  • Максимальна інклюзивність – пандуси, пролонгатори, ліфти для маломобільних груп населення.

А тепер — про сумне

Обидві вищезгадані концепції відновлення Житнього ринку від Inzur, перша і оновлена, 3D-обрахунки його конструкцій, красиві рендери, фінансові прорахунки прибутковості і навіть проєкти договорів (а на усе це витрачено вже грубі гроші, понад 100 тис євро) можуть виявитися порожнім місцем, якщо не буде вирішено найголовніше питання – у чиїй власності буде ринок. Адже, нагадаємо, Inzur заявляє, що братиме участь у відновленні Житнього виключно за умов його приватизації.

А наразі ринок перебуває у комунальній власності, і київську владу, схоже, це цілком влаштовує. Вона поки послідовно реалізує плани здачі в оренду торговельних площ Житнього, і так само послідовно у цих планах провалюється.

Так, у 2022 році другий поверх і частину першого було передано в оренду ТОВ "Танджерін". Воно повинно було провести за власні кошти капітальний ремонт ринку і платити чималу оренду (близько 1,2 млн грн). В результаті – ні першого, ні другого громада Києва від орендаря так і не побачила. Наразі в Господарському суді м.Києва відкрито справу за позовом Департаменту комунальної власності м.Києва про розірвання договору оренди. Розгляд справи по суті запланований на 29 квітня.

Згодом, у 2024 році, київська влада намагалася здати Житній в оренду як цілісний майновий комплекс. Але зрештою ці плани також провалилися, як писав "Телеграф" — через протести громадськості. Пропри це в січні 2025 року заступник Віталія Кличка Валентин Мондієвський заявив про нову спробу здати ринок в оренду.

При цьому сам факт нині діючої оренди на площі Житнього ринку, як виявилося під час другої презентації, є неприйнятною для проєкту від Inzur обставиною. Адже, як заявив Андрій Журжій, прозора приватизація цього ринку при наявності цього договору оренди є неможливою.

"Ми відразу говоримо, що ми не будемо брати участь в жодному аукціоні, тому що він (ринок, — ред.) обтяжений. Жодний суб'єкт при здоровому глузді не прийде, і не візьме цілісний майновий комплекс в оренду, або в приватизацію, під зобов'язання повного капітального ремонту з сотнями мільйонів інвестицій, маючи ризик, що коли ви це завершите, до вас прийде орендар другого поверху і скаже: "Добрий день, дякую, але половина ринку на 15 років – моя". Це unreal. Переведіть цей приклад на вашу власну квартиру, і ви зрозумієте, що це неможливо навіть в теорії. Але влада нам розповідає, що, це ж буде прозорий аукціон, це ж буде на Prozorro Та калькулятор обманеш, економічну природу не обманеш… Тому говорити про будь-який прозорий сценарій можна тільки після розірвання цього договору (з ТОВ "Танджерін" — ред.)", — зазначає Журжій.

І одночасно говорить, що вже найближчим часом його компанія… збирається звернутися до КМДА щодо включення Житнього до переліку об'єктів приватизації.

"Телеграф" запитав Журжія, якою є логіка такого кроку, тобто навіщо ініціювати приватизацію ринку, якщо за наявності діючого орендаря Inzur не збирається брати участь у аукціоні. З його відповіді можна зрозуміти, що це скоріше крок для того, аби максимально винести це питання у публічну площину.

"Це, знову ж таки, для того, щоб привернути увагу до проблеми. Зараз я вчергове маю нагоду сказати, що якщо цей договір (діючий договір оренди, — ред.) не буде розірваний, ні ми, ніхто інший не буде брати участь у жодному аукціоні — орендному, приватизаційному, не має значення. Тому що (в іншому випадку) ви берете зобов'язання на сотні мільйонів інвестицій, і не зможете користуватись цим об'єктом… Якщо ж ми зможемо ці проблеми вирішити, то в кінцевому випадку зможемо розраховувати на прозорий конкурс", — вважає Журжій.

Окрім звернення щодо приватизації Житнього, за словами Журжія, наразі його компанія ініціює внесення ринку до переліку об'єктів культурної спадщини, а також створює петицію за збереження архітектурної спадщини Житнього ринку та чесні правила його приватизації.

До слова, у приватизації Житнього ринку є супротивники, які нещодавно зареєстрували петицію протилежного змісту – про недопущення його приватизації.

Нагадаємо, у питанні приватизації одним із головних опонентів Андрія Журжія та його компанії є ресторатор Євген Клопотенко. У лютому він запропонував київській владі зробити його директором КП "Житній ринок". А пізніше оприлюднив свою концепцію відновлення Житнього, яка базується на тому, що ринок лишатиметься комунальним, але керуватиметься професійною бізнес-командою під контролем спеціально створеної громадської ради.

"Телеграф" не збирається випускати з поля зору питання відновлення "Житнього". Редакція, як і більшість киян, сподівається, що один із найпопулярніших раніше ринків столиці дістане нове життя, і сприятиме максимальній прозорості процесів навколо цього. Не перемикайтеся!

Теги за темою
Київ
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Путин получил «подарок судьбы» и теперь хочет полностью уничтожить Украину
Comments UA
2025-04-23T08:39:37Z
Тело журналистки Виктории Рощиной вернули в Украину
ZN UA
2025-04-24T12:09:43Z
Шойгу заявил о готовности России применить ядерное оружие
ZN UA
2025-04-24T10:12:30Z
Разговор Зеленского с Трампом и не только: три события, сделавшие сегодняшний день историческим
Telegraf
2025-04-26T17:21:26Z
Трамп заявил, что корабли США должны бесплатно проходить по Панамскому и Суэцкому каналам
TSN
2025-04-27T00:55:44Z
В Сенате США предложили усилить санкции против РФ
Корреспондент
2025-04-27T00:28:09Z
Владимир Зеленский встретился с госсекретарем Ватикана
ZN UA
2025-04-26T20:19:33Z
В Украине ликвидировали сына замглавы ЦРУ, который воевал за Россию - СМИ
Корреспондент
2025-04-25T15:54:39Z
Крым никто не отдаст, а членство в НАТО можно заменить. Официальная позиция Украины на переговорах по войне
Telegraf
2025-04-23T13:16:18Z
Молодая девушка постоянно жаловалась на усталость: через семь месяцев она умерла
Comments UA
2025-04-23T14:54:38Z
”Дима Комаров – г*вноед”: продюсер-военный ВСУ нашел у телеведущего русскоязычный контент
Апостроф
2025-04-15T18:33:12Z
Опоздание не простят: украинцам дали три месяца, иначе пенсии не ждите
Знай
2025-04-21T04:30:57Z
Больше не дом: одна из стран ЕС оставит украинцев без помощи на жилье и денег
Знай
2025-04-24T19:12:14Z
Выезд за границу: имеет ли на него право исключенный из воинского учета
ZN UA
2025-04-27T01:03:44Z
Оплата штрафов за других лиц: юристы разъяснили законность процедуры в Украине
Хвиля
2025-04-27T00:01:52Z
Дроны прошли российскую ПВО: попадание в завод по производству "Шахедов"
Новости Украины
2025-04-24T07:45:11Z
Тайна с деньгами Папы Франциска для ВСУ: историк анонсировал новые интересные подробности
Апостроф
2025-04-21T14:27:08Z
Спасти жизнь только через минуту: украинцев предостерегли от смертельной опасности
Знай
2025-04-16T18:30:54Z
Минсоцполитики назвало самую большую пенсию в Украине
Корреспондент
2025-04-22T14:27:08Z
Ціна на газ з 1 травня 2025: чого очікувати споживачам
AgroNews
2025-04-21T07:13:32Z
Будьте готовы вернуть "лишнее": Пенсионный фонд может потребовать деньги
Знай
2025-04-22T09:30:00Z
МАГАТЭ бьет тревогу: украинские АЭС работают в условиях постоянной опасности
Gazeta UA
2025-04-25T13:27:20Z
Нацбанк выпустил монету к годовщине Чернобыльской катастрофы
Корреспондент
2025-04-26T22:18:33Z
Курс валют на выходные, 26-27 апреля: сколько стоят доллар, евро и злотый
TSN
2025-04-26T20:47:00Z
Ситуация изменилась: какой теперь дают прогноз роста экономики Украины
Comments UA
2025-04-17T13:57:33Z
Денежная помощь мобилизованным в Харькове: названы суммы и кому принадлежат
Политека
2025-04-22T20:00:28Z
Звонок "из банка" обернется потерей 34 600 гривен: клиентов Приватбанка предупредили
Знай
2025-04-21T20:10:23Z
”Обменять на наших подонков”: смелая речь россиянки Дарьи Козыревой натолкнула украинскую актрису на идею
Апостроф
2025-04-20T09:30:34Z
80-летний Майкл Дуглас разводится с Кэтрин Зетой-Джонс: что разрушило 25-летний брак — СМИ
TSN
2025-04-21T04:25:04Z
Екатерина Кузнецова сказала, что произошло с ее квартирой в Москве
Gazeta UA
2025-04-17T16:36:17Z
После смерти Папы Франциска стремительно выросли просмотры этого фильма
Comments UA
2025-04-24T09:21:11Z
Письмо от выжившего после кораблекрушения "Титаника" продали за рекордную сумму
ZN UA
2025-04-27T01:00:41Z
Вячеслав Соломка после публичной ссоры с Камалией раскрыл правду об их отношениях
TSN
2025-04-26T20:46:39Z
Марина Боржемская поделилась фото юности: стройная модель
GlavRed
2025-04-22T09:43:08Z
Джон Траволта растрогал фото с покойным сыном и довел до слез обращением к нему
TSN
2025-04-14T22:18:17Z
Возвращение Декстера Моргана на первых кадрах сериала "Декстер: Воскрешение"
GameMag
2025-04-16T02:16:13Z
В Польше загорелся дом: есть жертвы, среди эвакуированных - украинцы
Корреспондент
2025-04-14T19:25:45Z
В Подольском районе Киева произошла стрельба: полиция установила причастных – фото
Лига
2025-04-24T13:31:15Z
Врачи были удивлены, когда на рентгене увидели, что проглотил 11-летний мальчик
Comments UA
2025-04-20T10:45:09Z
Удар по Киеву 24 апреля: количество жертв возросло
UAToday
2025-04-24T06:46:13Z
В Иране взорвался порт: десятки жертв, более 700 пострадавших
Gazeta UA
2025-04-27T00:55:42Z
В Днепре ночью раздались взрывы
TSN
2025-04-27T00:42:14Z
Месть за Сумы продолжается: какая область РФ содрогалась от взрывов
Comments UA
2025-04-17T06:15:22Z
Полиция задержала экс-главу Броварской РГА, который устроил пьяное ДТП с погибшими: в чем еще его подозревают
Telegraf
2025-04-17T16:57:23Z
Ночная атака россиян на Днепр унесла жизни трех человек
Gazeta UA
2025-04-17T04:36:05Z
Когда лучше пить магний — утром или вечером
TSN
2025-04-21T04:25:33Z
Можно ли засыпать с включенным телевизором: эксперты шокировали ответом
Gazeta UA
2025-04-20T16:15:00Z
Уменьшает холестерин, улучшает сон и лечит кишечник: невероятные свойства обычного хумуса
Знай
2025-04-24T07:51:58Z
Украинцам приходится экономить на еде, чтоб хватило на лекарства: в селах ситуация критическая
Знай
2025-04-20T17:30:52Z
Электронный больничный: что означают его статусы
ZN UA
2025-04-26T23:43:47Z
Эти растения на 100% помогут уберечь огород или сад от клещей
Comments UA
2025-04-26T21:30:49Z
Почему с возрастом портятся зубы: главные факторы
Comments UA
2025-04-19T15:45:54Z
Ананасовая настойка для похудения: до минус 3 кг за неделю без диет и жестких ограничений
Знай
2025-04-26T20:51:39Z
Почему корпус "Охматдета", который обстреляла Россия, до сих пор не отстроен: подробности
TSN
2025-04-26T20:47:49Z
В Николаеве СБУ задержала российского информатора
Корреспондент
2025-04-22T13:06:50Z
Враг массированно атаковал Харьков ракетами
Хвиля
2025-04-24T03:57:06Z
"Молот" на 200 кг: авиация ВСУ взорвала тайник пехоты ВС РФ в Селидово
Фокус
2025-04-13T14:27:52Z
РФ обстреляла КАБами регионы Украины сразу после "Пасхального перемирия"
Корреспондент
2025-04-21T05:42:14Z
Россияне вытесняют ВСУ из последних поселений на Курщине: что там остается под контролем Украины
ZN UA
2025-04-27T00:49:29Z
Каліфорнія введе суворі штрафи у розмірі $10 тис. для продавців покривал для номерних знаків
Топ Жир
2025-04-26T23:00:34Z
Одесса раньше была защищена лучше - Зеленский
Корреспондент
2025-04-16T00:03:09Z
"Пасхальное перемирие": Зеленский рассказал, держит ли слово Путин
Telegraf
2025-04-20T13:18:19Z
Российские силы пытаются прорвать линию обороны ВСУ в Запорожской области
Gazeta UA
2025-04-15T06:39:31Z
В Кривом Роге задержали известного украинского боксера: подробности
Telegraf
2025-04-26T15:27:45Z
«Усика из меню не уберём!» - в Донецке в кафе «вольничали», пока не пришла «полиция». ФОТО
Новости Украины
2025-04-13T19:27:57Z
Буяльский прокомментировал яркий гол Ярмоленко
Корреспондент
2025-04-19T05:46:00Z
В Руане Свитолина обыграла всех, не проиграв ни единого сета
Корреспондент
2025-04-20T20:36:04Z
"Барселона" выиграла Кубок Испании, дожав "Реал" в овертайме
Telegraf
2025-04-26T23:21:32Z
Футбольный клуб из Уэльса пробивается еще выше на один дивизион
Корреспондент
2025-04-26T20:45:42Z
Разноплановый игрок Баварии отличился особым достижением
Корреспондент
2025-04-26T20:12:02Z
Украинский боксер оказался в центре криминального скандала
Gazeta UA
2025-04-26T20:10:49Z
За перспективного английского полузащитника поборется немецкий клуб Лейпциг
Корреспондент
2025-04-26T19:48:51Z
Восемь пород собак, которых считают самыми спокойными
Gazeta UA
2025-04-20T14:46:29Z
Пасхальный гороскоп: какая вы паска по знаку зодиака
Comments UA
2025-04-21T05:51:26Z
Обязательно пересадите в новый горшок: какие комнатные растения любят весеннее "обновление"
Апостроф
2025-04-21T15:06:19Z
Те самые ириски из детства: рецепт конфет, вкус которых мы потеряли, но можем вернуть
Знай
2025-04-16T04:51:06Z
Как понять, что душа умершего человека рядом: семь неочевидных признаков
Gazeta UA
2025-04-26T21:39:13Z
Самые распространенные схемы мошенников на популярных курортах: что нужно знать
TSN
2025-04-26T20:45:54Z
Как сделать так, чтобы макароны не слипались во время варки: секретные трюки всех итальянцев
TSN
2025-04-26T20:45:48Z
Осы забудут дорогу к вашему саду и дому: всего один продукт и вы избавитесь от нежелательных гостей навсегда
TSN
2025-04-26T20:45:38Z
Новолуние в Тельце 27 апреля 2025 года: что нельзя делать в этот день
TSN
2025-04-26T20:44:46Z
Самый маленький и дешевый кроссовер Mazda показали до презентации
Фокус
2025-04-19T09:42:29Z
Как открыть стиральную машину, если дверца заклинила: простая и понятная инструкция
TSN
2025-04-26T20:42:48Z
5%, 18% и военный сбор: как не влететь на налоги при продаже авто
Знай
2025-04-26T18:51:40Z
Электромобиль и вода: что будет, если заехать в лужу на "электричке"
UAToday
2025-04-26T11:03:50Z
Водителей штрафуют за еду: почему поедание за рулем может дорого стоить
Знай
2025-04-26T07:51:55Z
За какой дорожный знак можно получить штраф более чем 20 000 гривен: что нужно знать водителям
UAToday
2025-04-26T05:30:36Z
Автомобили имеют скрытые функции: пять секретных, о которых вы не знали
Gazeta UA
2025-04-26T02:18:27Z
Представлен лимитированный Porsche 911 Spirit 70
Корреспондент
2025-04-25T21:24:26Z
Представлено новое поколение седана Lexus ES
Корреспондент
2025-04-25T19:34:56Z
От внешности зависело все: ученые выяснили, какие бороды вызывают больше доверия
Фокус
2025-04-19T15:45:55Z
ИИ посоветовал готовиться к концу света
Корреспондент
2025-04-21T02:12:41Z
S.T.A.L.K.E.R. 2 получил официальную «дорожную карту» — новое оружие, лут из мутантов и многое другое
ITC
2025-04-14T14:25:37Z
Найден древнейший муравей, который жил 113 млн лет назад: чем он удивил ученых
TSN
2025-04-26T20:48:45Z
Магнитная буря 26 апреля: какая будет ее активность
TSN
2025-04-26T20:47:23Z
Стала известна причина масштабного сбоя в "Дії", "Новой почте" и банковских терминалах
TSN
2025-04-26T20:46:20Z
5 опасных запросов, которые не стоит задавать ChatGPT - о чем идет речь
TSN
2025-04-26T20:45:53Z
Таяние ледников изменило облик Земли: новое исследование
TSN
2025-04-26T20:44:14Z
Почему пылесосы теряют силу всасывания: один предмет забивает их без вашего ведома
TSN
2025-04-26T20:43:24Z