MY.UAНовини
Отець Павло Вишковський: Франциска називали «Папою периферії» - він творив нових політиків Церкви
Отець Павло Вишковський: Франциска називали «Папою периферії» - він творив нових політиків Церкви

Отець Павло Вишковський: Франциска називали «Папою периферії» - він творив нових політиків Церкви

Світ прощається з Папою Римським Франциском. Його критикували, до нього дослухалися, на нього молилися і гнівалися. Але, либонь, не знайдеться жодної людини, яка візьметься заперечувати роль цієї постаті в історії. За понад десять років свого служіння у Ватикані Папа Франциск повернув католицьку Церкву лицем до бідних і слабких, до тих, хто потребує допомоги.

Що він сповідував і чого вчив - Коротко про розповів настоятель київської парафії Святого Миколая отець Павло Вишковський ОМІ (місіонер Облати Непорочної Марії).

Зробив, що мав зробити, і Господь одразу покликав його до себе

Настоятель парафії святого Миколая отець Павло Вишковський. Фото: надано Павлом Вишковським

- Отче Павле, як сприйняли звістку про смерть Папи Франциска у вашій парафії?
- Для всіх нас це був шок, власне, як і для всіх католиків і людей доброї волі світу. Це сталося на другий день Великодніх свят, перед цим у неділю ми бачили Папу, чули його благословення. У понеділок вранці мали святкову месу і згадували ще живого Папу, бо не знали тяжкої звістки. Про те, що Папа Франциск відійшов до Господа, офіційно оголосили близько одинадцятої години, і це стало несподіванкою.
Звичайно, всі знали, що Папа важко хворів на запалення легень і був дуже слабким. Але перед Великоднем пройшла інформація, що його стан поліпшився, тому ніхто не думав, що смерть станеться так швидко. Папа Франциск виконав все, що мав виконати – він звершив своє благословення Urbi et Orbi (Риму і світу), без якого не було б справжнього свята. І Господь одразу покликав його до себе.

- Можна вважати дивом, що Господь дав Папі сили на Святу неділю?

- Либонь так, бо не було б не тільки благословення, а й не було б згадки в промові Папи про Україну. В особі понтифіка Франциска Україна втратила дуже сильний голос на міжнародній арені. Папа кожної середи, кожної неділі у публічних виступах зі своєї базиліки на площі Святого Петра, де збираються близько 50 тисяч людей з різних куточків світу, згадував багатостраждальну Україну. В останній своїй промові він просив Христа дати Україні свій пасхальний дар - мир.

Остання поява Папи Франциска на публіці – Великодня служба 20 квітня. Фото: Getty Images

Про непрощення може говорити тільки атеїст або людина, яка не щиро вірить в Господа

- Однак ми знаємо, що в Україні багато людей досі ображені на понтифіка за те, що він не занадто різко засуджував агресію Росії, говорив про «білий прапор».

- Щодо «білого прапора», то офіційне роз’яснення вже було. Мову Папи розтлумачили, зловживаючи терміном, він говорив про «білий прапор» не в контексті капітуляції України. Набагато більше нас ображають ті, хто наказав роззброїтися у 1994 році, і ті мародери, які безкарно наживаються на війні. ЗСУ - голі та босі, а корупція страшна.

Якщо йдеться про інші ситуації, то Франциск є першим Папою з Латинської Америки, не з Європи, а це дещо інший менталітет. Він пастир усіх католиків світу, а це 1 мільярд і 400 мільйонів осіб. Ми маємо свою територію та свій біль, але мусимо розуміти, що у різних народів теж є свої болі. Франциску і так закидали, що він весь час згадує про Україну, коли війни точаться в Нігерії та й в інших країнах. Ми повинні дивитися трохи ширше своїх кордонів.

Чому Папа Пій XIІ під час Другої світової війни досить делікатно висловлювався про Гітлера? А тому, що Ватикан ховав у себе тисячі єврейських дітей. І якби Папа серйозно дошкулив фюреру, то фашисти вдерлися б у анклав і усіх їх повбивали. Щодо сьогодення, то в Росії теж є католики – як римо-католики, так і греко-католики, у яких ситуація дуже непроста. Ми знаємо, що зробив режим Лукашенка в Білорусі – священники, які підтримали Україну проти Росії, зараз усі по в’язницях. Якби Папа сказав про Путіна так, як хотілося б нам, завтра у Росії почалися б репресії католицьких священників.

- Ще часто згадують, як Папа Франциск закликав українську молодь до прощення і протистояння інстинкту "відповідати на удар іншим ударом".

- Коли Ісуса розпинали на хресті, він говорив: «Отче, прости їм, бо не відають, що чинять». Наративи про вічну лють, про непрощення не є християнськими. Ми в молитві "Отче наш..." промовляємо: "і прости нам провини наші, як і ми прощаємо винуватцям нашим…". Іншими словами це означає: не прости, якщо ми не будемо прощати. Про непрощення може говорити тільки атеїст або людина, яка не дуже щиро вірить у Бога.

Папа Римський Франциск благословляє українських військових, 25 травня 2016 року. Фото: uk.wikipedia.org

Завжди чутливий до проблем мігрантів

- У світі багато церков, багато церковних діячів. Але саме постать Папи Римського асоціюється не тільки з вірою і Господом, а й з глобальною політикою.

- Жоден з нас не може бути відокремлений від політики. За Конституцією Церква в Україні відділена від держави, в світі так само. Світські люди мають свій уряд, Церква – свій. Але всі занурені в політику, як риби в акваріумі. Наприклад, мені як громадянину не байдуже, кого обирати до влади. Я обиратиму того, хто декларує християнські цінності, а не того, хто підтримує ЛГБТ.

Католики також є виборці і громадяни своєї країни. Церква відділена, але ж і Папа є громадянином, як усі, він також «плаває» в політиці.

- Яка була політика Папи Франциска?

- Він був дуже чутливий до справедливості. Він заохочував усю велику Церкву розвернутися лицем до бідних, до тих, хто потребує допомоги. Коли в Україні почалася війна, мої товариші в Італії відкрили свої священницькі будинки для біженців. Один священник прийняв аж 23 родини. Це тому, що була настанова, заохочення від Папи.

Папа Франциск завжди був чуйним до проблем мігрантів. Він назвав ганебними плани Трампа депортувати мільйони іноземців зі США. Завжди підносив голос за біженців від війни на Африканському континенті, коли їх не хотіли пускати до Європи. Він сам народився у сім’ї мігранта – біженця від фашистського режиму.

Ще Франциска називали «Папою периферії». Він вводив у сан кардиналів священників із віддалених від Риму територій. Якщо говорити світською мовою, творив нових політиків церкви. За його життя кардинал з’явився навіть у Монголії, де такого сану ніколи не було. Тобто він змінив бачення, що римо-католицьку Церкву мають представляти не тільки єпископи з Мілану або Венеції, а й з усього широкого світу. Бо віряни є скрізь. Ми знаємо, що у нинішньому конклаві буде кардинал Микола Бичок, який походить з Тернопільщини.

Франциск став першим Папою не з Європи, і завдяки йому змінювався керівний склад церкви: він вводив у сан кардиналів священників із віддалених від Риму територій. Фото: en.wikipedia.org

Він одразу задав Церкві інший тон

- А що означає боротьба Папи Франциска зі смертною карою? Хіба до нього Ватикан це допускав?

- За ініціативою Папи Франциска католицька Церква внесла зміни до свого Катехізису у серпні 2018 року. До того вона теж засуджувала смертну кару, але толерувала її в особливих випадках. Про недопустимість страти Папа Франциск говорив і раніше, зрештою, Церква розділила його позицію про необхідність повного скасування смертної кари в усьому світі. Морально смертна кара не може бути прийнятною. Кожна людина повинна отримати шанс на виправлення, на навернення до Господа.

- Ви говорили, що не голосували б за того, хто підтримує ЛГБТ. Але ж Папі Франциску закидали, що він відкрито визнав право таких людей на існування.

- Я говорив про право свого особистого вибору. А за Папою - цілий світ. Так само поводився Ісус. Він пішов вечеряти до погорджуваного всіма митаря, він врятував від смерті перелюбницю. Він підносив кожну людину, втоптану в болото гріха. От і Папа казав: ким я є, щоб засуджувати когось, якщо це створіння Боже.

- Які ще ініціативи Папи Франциска ви вважаєте важливими для католицької Церкви?

- Франциск був не дуже ординарним Папою. Він задав Церкві одразу інший тон. Замість урочистих титулів - просте «браття та сестри». Замість золотого хреста - залізний, замість пишних палаців - гостьовий дім чи скромний готель. За ним стояла не стилістика, а богослов’я. Він вірив в те, що Церква має бути не місцем панування, а полем, де лікують рани. Не цитаделлю для чистих, а домом для всіх – для тих, хто впав, зламався, хто не є ідеальний. Він не був архітектором влади. Він був духовним лікарем, який збирає навколо себе сірих та убогих і повертає Церкву до них лицем.

Зустріч з близькими незаконно засуджених у Росії військовополонених бійців бригади «Азов». Червень, 2024. Фото: t.me/AzovstalFamilies

Це був його хрест, хоча не всі це розуміли

- Чому Папа так багато говорив про милосердя, якого в світі насправді мало?

- Милосердя він розумів як ключ до суспільства. Намагався переконати, що це не слабкість, а найвища форма сили. Не вседозволеність чи байдужість до гріха, а глибоке співчуття, яке зцілює корінь зла. І ця милосердна оптика була в практичних проявах. Він створив дикастерій милосердя – один із найважливіших у Ватикані.

Папа Франциск постійно проводив реформу Римської курії, намагаючись зробити її прозорішою, простішою, більш служебною. Розвинув поняття синодальності як стилю буття Церкви – спільного слухання, відкритості до Святого Духа. Він завжди підкреслював, що Церква – це не ієрархія мовчазних підлеглих, а спільнота, де кожен єпископ, священник, мирянин має голос та відповідальність. Це не демократія і не монархія. Це шлях разом.

Коли йшлося про глобальні зміни в кліматі, Папа говорив, що ми маємо дбати про Землю, яка є нашим спільним домом. Щоб було менше споживання, жадібності, байдужості до інших. Він мріяв про світ, де релігії не воюють, а разом будують життя. Для цього він зустрічався з головним імамом однієї із провідних мечетей ісламського світу шейхом Ахмедом Аль-Таєбом. Це була історична подія, яка вплинула на світову політику.

Понтифік сфокусував цілий світ на війні в Україні, він цілував український прапор з Бучі, і на його очах було видно сльози. Він не боявся сказати щось не так, він говорив, що думав. Він не прагнув до політкоректності, він шукав способу допомогти.

Мабуть, ви знаєте про акцію «Папа для України», започатковану у 2016 році. Франциск заохотив цілий світ збирати кошти для українців, які постраждали через війну на сході. А давайте згадаємо про порятунок викрадених Росією українських дітей. Як би Папа міг домовлятися про повернення, якби повністю розірвав з Кремлем відносини? Це був його хрест. Не всі це розуміли, і він сам ніс його з болем і попри критику.

Його мовою були жести. Він мив ноги в’язням, цілував небезпечно хворих. Таким чином він говорив до тих, хто не вірить у Бога – показував людяність віри. Його дорога не була легкою. Він не боявся бути незрозумілим. Він боявся бути не чутливим. Папа Франциск залишив у Церкві глибокий слід, який швидко точно не зітреться.

- Скромний обряд поховання Папа теж обрав, аби не вивищуватися над вірянами?

- Я думаю, що так. Похорони відбудуться досить швидко. Поховання Папи Іоанна Павла ІІ зайняло значно більше часу. Тобто він навіть тут зробив реформу – спростив обряд, обрав скромну труну, скоротив дні похорон. Дев’ять мес за покійного Папу ми будемо служити вже після його погребіння.

Прощання з Папою Франциском – був скромний за життя і заповідав також скромні похорони. Фото: Getty Images

Обирають не люди. Обирає Святий Дух

- Чого віряни чекають від нового Папи? 

- Спершу мають відбутися похорони, потім – зібратися конклав. Ситуація в Церкві теж непроста. Частина християн є консерваторами, частина – лібералами. 135 кардиналів, які мають право голосу, це люди, які повинні бачити не тільки «своє подвір’я», а й озиратися на цілий світ.

Зараз багато медійного галасу навколо можливих кандидатур. Але я згадую, як обирали Папу у 2013 році. Обговорювалися постаті великих кардиналів, про Франциска ніхто не говорив. Але саме він став Папою. Обирають не люди, обирає Святий Дух. Тому чіткого розуміння, яка особа має бути на престолі Церкви, зараз немає. Кардинали будуть голосувати багато разів, поки з комина Сикстинської капели не піде білий дим.

- Можуть обрати Папу не з Європи, а з Африки чи Азії?

- Звісно, так. Більшість кардиналів, яких ввів у сан Папа Франциск, представляють саме Азію та Африку.

- Це може вплинути на політику Ватикану?

- Може, бо європеєць має одне бачення, кардинал з Африки – інше, так само, як кардинал із Азії. Але політика Ватикану в будь-якому разі має бути глобальною. Папа є пастирем цілого світу. І потім Ватикан – це не тільки Папа. Це ціла курія, де багато єпископів і священників мають свою місію.

Кожен зі 135 кардиналів може стати Папою. Більше того, за правилами Церкви, Папою може стати кожен охрещений і неодружений католик. Це склалася така традиція, що його обирають поміж себе кардинали.

- Наостанок скажіть, що зараз з костелом Святого Миколая, чи подолали наслідки ворожої атаки?

- З нашим костелом все сумно. Він досі не переданий парафії у постійне користування. Якщо ми вже за обіцяне судимось, то це свідчить тільки про те, яка у нас влада. Мінкульт не виконав жодного свого зобов’язання щодо передачі костелу парафії.

Щодо ворожої атаки, що сталась 20 грудня 2024 року, то силами парафіян і коштами парафії ми тимчасово залатали розбите вітражне вікно полікарбонатом, закрили дах. Мінкульт багато обіцяв, але нічого не виконав. Власне, як це було завжди.

Папа Франциск неодноразово зустрічався з Володимиром Зеленським, тож добре знав, що відбувається в Україні. Фото: рresident.gov.ua

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Путин получил «подарок судьбы» и теперь хочет полностью уничтожить Украину
Comments UA
2025-04-23T08:39:37Z
Путин заявил о "полном увольнении" Курской области - в Украине опровергли
Лига
2025-04-26T14:27:13Z
Тело журналистки Виктории Рощиной вернули в Украину
ZN UA
2025-04-24T12:09:43Z
Шойгу заявил о готовности России применить ядерное оружие
ZN UA
2025-04-24T10:12:30Z
Первые 100 дней Трампа стали подарком для Кремля: какая опасность угрожает Украине
Comments UA
2025-04-26T16:27:12Z
Более 50% американцев не одобряют подход Трампа к войне в Украине
Факти ICTV
2025-04-26T16:24:28Z
В Украине ликвидировали сына замглавы ЦРУ, который воевал за Россию - СМИ
Корреспондент
2025-04-25T15:54:39Z
Трамп обратился к Путину после удара по Киеву: Стоп
Comments UA
2025-04-24T19:51:18Z
Крым никто не отдаст, а членство в НАТО можно заменить. Официальная позиция Украины на переговорах по войне
Telegraf
2025-04-23T13:16:18Z
Молодая девушка постоянно жаловалась на усталость: через семь месяцев она умерла
Comments UA
2025-04-23T14:54:38Z
”Дима Комаров – г*вноед”: продюсер-военный ВСУ нашел у телеведущего русскоязычный контент
Апостроф
2025-04-15T18:33:12Z
Опоздание не простят: украинцам дали три месяца, иначе пенсии не ждите
Знай
2025-04-21T04:30:57Z
Больше не дом: одна из стран ЕС оставит украинцев без помощи на жилье и денег
Знай
2025-04-24T19:12:14Z
Пенсионерам дали 10 дней: пенсию могут "заморозить"
Знай
2025-04-26T16:30:03Z
"Сама принимает решение" - Остапчук лаконично прокомментировал конфликт жены с бывшей
Gazeta UA
2025-04-26T16:06:12Z
Дроны прошли российскую ПВО: попадание в завод по производству "Шахедов"
Новости Украины
2025-04-24T07:45:11Z
Тайна с деньгами Папы Франциска для ВСУ: историк анонсировал новые интересные подробности
Апостроф
2025-04-21T14:27:08Z
Что можно и нельзя делать 25 апреля: у кого нужно обязательно попросить прощения
Comments UA
2025-04-25T04:03:11Z
Минсоцполитики назвало самую большую пенсию в Украине
Корреспондент
2025-04-22T14:27:08Z
Ціна на газ з 1 травня 2025: чого очікувати споживачам
AgroNews
2025-04-21T07:13:32Z
Будьте готовы вернуть "лишнее": Пенсионный фонд может потребовать деньги
Знай
2025-04-22T09:30:00Z
МАГАТЭ бьет тревогу: украинские АЭС работают в условиях постоянной опасности
Gazeta UA
2025-04-25T13:27:20Z
Дали деньги в долг – рискуете получить "бан": ПриватБанк блокирует счета за переводы
Знай
2025-04-26T16:12:45Z
McDonald's таки возвращается в РФ: компания пошла на решительный шаг
Comments UA
2025-04-26T15:27:05Z
Ситуация изменилась: какой теперь дают прогноз роста экономики Украины
Comments UA
2025-04-17T13:57:33Z
Звонок "из банка" обернется потерей 34 600 гривен: клиентов Приватбанка предупредили
Знай
2025-04-21T20:10:23Z
В 2025 году не будут повышать цены на газ
Gazeta UA
2025-04-23T11:21:19Z
”Обменять на наших подонков”: смелая речь россиянки Дарьи Козыревой натолкнула украинскую актрису на идею
Апостроф
2025-04-20T09:30:34Z
Екатерина Кузнецова сказала, что произошло с ее квартирой в Москве
Gazeta UA
2025-04-17T16:36:17Z
Марина Боржемская поделилась фото юности: стройная модель
GlavRed
2025-04-22T09:43:08Z
После смерти Папы Франциска стремительно выросли просмотры этого фильма
Comments UA
2025-04-24T09:21:11Z
Тейлор Свифт и Хью Джекман могут оказаться в суде из-за Блейк Лайвли
Знай
2025-04-26T15:52:36Z
Роман «Взгляд медузы» Любка Дереша стал победителем Премии книжных блогеров
Комсомольская правда
2025-04-26T15:37:17Z
68-летняя актриса Нина Набока удивила, почему живет со студентом под одной крышей
TSN
2025-04-12T18:03:18Z
80-летний Майкл Дуглас разводится с Кэтрин Зетой-Джонс: что разрушило 25-летний брак — СМИ
TSN
2025-04-21T04:25:04Z
Джон Траволта растрогал фото с покойным сыном и довел до слез обращением к нему
TSN
2025-04-14T22:18:17Z
Вместо "спасибо" - нож: в Винницкой области женщина спасла мужчину, а он ее убил
Новости Украины
2025-04-12T18:33:05Z
В Подольском районе Киева произошла стрельба: полиция установила причастных – фото
Лига
2025-04-24T13:31:15Z
Врачи были удивлены, когда на рентгене увидели, что проглотил 11-летний мальчик
Comments UA
2025-04-20T10:45:09Z
В Польше загорелся дом: есть жертвы, среди эвакуированных - украинцы
Корреспондент
2025-04-14T19:25:45Z
В Иране более 500 пострадавших при взрыве в порту
Корреспондент
2025-04-26T16:27:01Z
Підвищення тарифів УЗ створить критичний тиск на підприємства – НАДПУ
AgroNews
2025-04-26T16:16:19Z
Удар по Киеву 24 апреля: количество жертв возросло
UAToday
2025-04-24T06:46:13Z
Месть за Сумы продолжается: какая область РФ содрогалась от взрывов
Comments UA
2025-04-17T06:15:22Z
Ночная атака россиян на Днепр унесла жизни трех человек
Gazeta UA
2025-04-17T04:36:05Z
Когда лучше пить магний — утром или вечером
TSN
2025-04-21T04:25:33Z
Можно ли засыпать с включенным телевизором: эксперты шокировали ответом
Gazeta UA
2025-04-20T16:15:00Z
В Украине расширили программу Доступные лекарства
Корреспондент
2025-04-12T18:51:26Z
Непригодных к службе могут неожиданно "вылечить": украинцам массово переписывают диагнозы
Знай
2025-04-12T19:30:30Z
Всего одна привычка может сильно ускорить старение мозга: ученые предупредили об опасности
Фокус
2025-04-26T13:12:52Z
Популярный напиток №1 поможет избавиться от жира на животе
UAToday
2025-04-26T12:03:22Z
Уменьшает холестерин, улучшает сон и лечит кишечник: невероятные свойства обычного хумуса
Знай
2025-04-24T07:51:58Z
Украинцам приходится экономить на еде, чтоб хватило на лекарства: в селах ситуация критическая
Знай
2025-04-20T17:30:52Z
Почему с возрастом портятся зубы: главные факторы
Comments UA
2025-04-19T15:45:54Z
В Николаеве СБУ задержала российского информатора
Корреспондент
2025-04-22T13:06:50Z
Враг массированно атаковал Харьков ракетами
Хвиля
2025-04-24T03:57:06Z
Несмотря на объявленное перемирие, российские войска продолжают обстрелы по всем направлениям - ЦПД
Gazeta UA
2025-04-19T17:54:31Z
Российские силы пытаются прорвать линию обороны ВСУ в Запорожской области
Gazeta UA
2025-04-15T06:39:31Z
Россияне ударили по Константиновке и Покровскому району - 3 погибших, 8 раненых
Комсомольская правда
2025-04-26T16:37:04Z
Украинский БТР убил российского мальчика на Дальнем Востоке
Корреспондент
2025-04-26T16:18:46Z
"Молот" на 200 кг: авиация ВСУ взорвала тайник пехоты ВС РФ в Селидово
Фокус
2025-04-13T14:27:52Z
РФ обстреляла КАБами регионы Украины сразу после "Пасхального перемирия"
Корреспондент
2025-04-21T05:42:14Z
Одесса раньше была защищена лучше - Зеленский
Корреспондент
2025-04-16T00:03:09Z
Восемь пород собак, которых считают самыми спокойными
Gazeta UA
2025-04-20T14:46:29Z
Пасхальный гороскоп: какая вы паска по знаку зодиака
Comments UA
2025-04-21T05:51:26Z
Обязательно пересадите в новый горшок: какие комнатные растения любят весеннее "обновление"
Апостроф
2025-04-21T15:06:19Z
Те самые ириски из детства: рецепт конфет, вкус которых мы потеряли, но можем вернуть
Знай
2025-04-16T04:51:06Z
Гороскоп на воскресенье 27 апреля 2025 года
UAToday
2025-04-26T15:03:27Z
Не заваливайте кладбище пластиком: 4 варианта, как лучше уважать память умерших
Telegraf
2025-04-26T08:30:59Z
Что нужно обязательно посеять 26 апреля и кого запрещено обижать сегодня: приметы и запреты на Василия
Знай
2025-04-26T05:30:35Z
Любовный гороскоп на сегодня, 26 апреля: ревность, неожиданные признания и новые чувства – кого ждет романтика, а кого недоразумение
Знай
2025-04-26T04:12:15Z
Создавался по примеру Булонского леса: каким раньше был один из самых знаменитых парков Харькова
Telegraf
2025-04-26T02:03:35Z
В Кривом Роге задержали известного украинского боксера: подробности
Telegraf
2025-04-26T15:27:45Z
Патрульная полиция Киева провела задержание с наручниками бывшего футболиста Алиева
ZN UA
2025-04-12T18:33:09Z
Буяльский прокомментировал яркий гол Ярмоленко
Корреспондент
2025-04-19T05:46:00Z
«Усика из меню не уберём!» - в Донецке в кафе «вольничали», пока не пришла «полиция». ФОТО
Новости Украины
2025-04-13T19:27:57Z
В Милане доверяют Консейсану
Корреспондент
2025-04-26T16:21:04Z
АПЛ. Ньюкасл відправив Іпсвіч у Чемпіоншип, камбек Брайтона і Фулгема
Football.ua
2025-04-26T16:07:44Z
В Руане Свитолина обыграла всех, не проиграв ни единого сета
Корреспондент
2025-04-20T20:36:04Z
У Кевина де Брейне единственно возможный вариант продолжения карьеры: МЛС
Корреспондент
2025-04-26T16:03:03Z
Магучих - победительница первого этапа Бриллиантовой лиги
Корреспондент
2025-04-26T16:01:23Z
Самый маленький и дешевый кроссовер Mazda показали до презентации
Фокус
2025-04-19T09:42:29Z
Электромобиль и вода: что будет, если заехать в лужу на "электричке"
UAToday
2025-04-26T11:03:50Z
Водителей штрафуют за еду: почему поедание за рулем может дорого стоить
Знай
2025-04-26T07:51:55Z
За какой дорожный знак можно получить штраф более чем 20 000 гривен: что нужно знать водителям
UAToday
2025-04-26T05:30:36Z
Автомобили имеют скрытые функции: пять секретных, о которых вы не знали
Gazeta UA
2025-04-26T02:18:27Z
Представлен лимитированный Porsche 911 Spirit 70
Корреспондент
2025-04-25T21:24:26Z
Представлено новое поколение седана Lexus ES
Корреспондент
2025-04-25T19:34:56Z
Сайнс о новой трассе Гран-при Испании: она гибридна и очень зрелищна
Корреспондент
2025-04-25T17:33:12Z
Виртуальный круг: представлена новая трасса Мадринг для Гран-при Испании
Корреспондент
2025-04-25T13:09:11Z
От внешности зависело все: ученые выяснили, какие бороды вызывают больше доверия
Фокус
2025-04-19T15:45:55Z
ИИ посоветовал готовиться к концу света
Корреспондент
2025-04-21T02:12:41Z
S.T.A.L.K.E.R. 2 получил официальную «дорожную карту» — новое оружие, лут из мутантов и многое другое
ITC
2025-04-14T14:25:37Z
Исследование Astrum Entertainment: 85% российских геймеров не готовы платить за игру больше 4 тысяч рублей
GameMag
2025-04-12T18:58:41Z
Бесплатные пользователи ChatGPT получили доступ к функции "глубокого исследования"
UAToday
2025-04-26T16:27:17Z
Безлимитный интернет имеет лимит: Vodafone шокировал пользователей правдой
Знай
2025-04-26T14:30:32Z
Як сформувати черешню у вигляді ялинки: поради вчених
AgroNews
2025-04-26T14:22:03Z
Есть ли жизнь за пределами Солнечной системы? Сделано громкое научное открытие
ZN UA
2025-04-26T14:04:47Z
Магнитные бури: прогноз на выходные, 26-27 апреля
UAToday
2025-04-26T13:57:00Z