/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F53%2Fb70494ae69bdedeb341b5f55f4fa3f2c.jpg)
Вакцина від лишаю може перемогти деменцію: вчені виявили її незвичайний вплив на наш мозок
Іноді найнесподіваніші союзники в боротьбі зі складними захворюваннями з'являються там, де їх ніхто не чекав. Так, нещодавно дослідники заявили, що вакцина від лишаю може допомогти в боротьбі з руйнівною хворобою мозку.
Про це пише Prevention.
Згідно з недавнім дослідженням, опублікованим у журналі Nature, вчені виявили, що вакцина проти оперізувального лишаю може значно знизити ризик розвитку деменції.
У Фокус.Технології з'явився свій Telegram-канал. Підписуйтесь, щоб не пропускати найсвіжіші та найцікавіші новини зі світу науки!
Під керівництвом Паскаля Гельдсетцера, кандидата наук, професора медицини Стенфордського університету, група дослідників представила дані, які свідчать про те, що щеплення від вірусу оперізувального лишаю може принести несподівану користь мозку.
Важливо Один удар може призвести до деменції: учені виявили нові наслідки травми мозкуГельдсетцер зазначив, що отримані ним результати вказують на ймовірний причинно-наслідковий зв'язок, заявивши, що захисний ефект вакцини "значно перевищує ефект наявних фармакологічних засобів від деменції".
Оперізувальний лишай, також відомий як оперізувальний герпес, виникає, коли вірус varicella-zoster, відповідальний за вітряну віспу, реактивується в більш пізньому віці. Захворювання вражає від 20 до 30% людей, особливо старших за 50 років, і часто проявляється у вигляді хворобливого висипу, що вкривається пухирями.
Ослаблена імунна система відіграє певну роль у його відродженні, а активність вірусу в нервовій системі давно підозрюють у тому, що він може сприяти розвитку неврологічних проблем, включно зі зниженням когнітивних здібностей.
Вакцина Shingrix — щеплення з двох доз, ефективність якого, за даними Центрів з контролю і профілактики захворювань США (CDC), становить понад 90%, стала важливим кроком у профілактиці оперізувального лишаю, а тепер, можливо, і набагато більшим.
Дослідження, проведене вченими зі Стенфорда, відрізнялося від попередніх тим, що використовувало унікальну ситуацію в Уельсі, де вакцину проти оперізувального лишаю було введено в дію 1 вересня 2013 року, розділивши права на щеплення строго за датою народження.
Вивчивши медичні карти понад 280 000 дорослих, у яких спочатку не було деменції, дослідники виявили разюче зниження кількості діагнозів деменції на 20% серед тих, хто пройшов вакцинацію. Ефект виявився ще сильнішим у жінок, що, можливо, пов'язано з відомими біологічними відмінностями в імунних реакціях і характері захворювань у різних статей.
Аналіз медичних записів із таких країн, як Англія, Австралія, Нова Зеландія і Канада, підтвердив отримані результати, ще більше зміцнивши потенціал вакцини як засобу захисту від деменції.
Доктор Маніша Парулекар, лікарка-геріатриня і директорка Медичного центру Університету Хакенсак, наголосила на важливості дослідження, зазначивши, що запалення нервової системи, спричинене оперізувальним лишаєм, може сприяти ушкодженню мозку і втраті пам'яті з часом.
Оскільки нині існує мало засобів для боротьби з деменцією, безпечна та наявна вакцина, що забезпечує навіть частковий захист, стала б грандіозним досягненням, вважають учені.
За даними NIH, 42% одних лише американців, старших за 55 років, можуть захворіти на деменцію. Зниження ризику на 20%, як передбачається в цьому дослідженні, може вплинути на мільйони життів у разі широкого застосування.
Хоча доктор Гельдсетцер наголошує на необхідності проведення остаточних клінічних випробувань для встановлення причинно-наслідкового зв'язку, перші дані свідчать про те, що звичайне щеплення від оперізувального лишаю може непомітно стати наріжним каменем у збереженні здоров'я мозку для майбутніх поколінь.
Раніше Фокус писав про те, як чищення зубів допомагає виявити хворобу Альцгеймера. Хвороба Альцгеймера має найрізноманітніші симптоми, одним з яких є зів'янення моторних функцій, які запросто можуть проявлятися в найбуденніших діях.
Також Фокус писав про те, що боротися з хворобою Альцгеймера можна за допомогою їжі. Як показало дослідження, значно поліпшити стан людини з хворобою Альцгеймера, можна, якщо змінити підхід до прийому їжі.
Важливо! Ця стаття ґрунтується на останніх наукових і медичних дослідженнях і не суперечить їм. Текст має виключно інформаційний характер і не містить медичних порад. Для встановлення діагнозу обов'язково зверніться до лікаря.