MY.UAНовини
За крок до сценарію Фукусіми: таємниці окупації ЧАЕС 2022 року та історія тихого опору
За крок до сценарію Фукусіми: таємниці окупації ЧАЕС 2022 року та історія тихого опору

За крок до сценарію Фукусіми: таємниці окупації ЧАЕС 2022 року та історія тихого опору

24 лютого 2022 року російські війська одним із напрямів наступу на Київ вибрали прохід через Чорнобильську зону. Зайшли з території Білорусі. Просуваючись Рудим лісом, ворожа бронетехніка здіймала куряву радіоактивного пилу.

Захоплення самої ЧАЕС також було у плані кремлівського диктатора Путіна. Військовослужбовці Нацгвардії України, які перебували на території станції, ухвалили рішення скласти зброю та опинилися в полоні. Заручниками став і персонал, який заступив на зміну напередодні, 23 лютого. Для працівників ЧАЕС звичайна 12-годинна зміна перетворилась на понад 600 виснажливих годин роботи в під дулом російських автоматів.

Сергій Плохій, історик, професор, директор Українського інституту Гарвардського університету, у своїй новій книзі Чорнобильська рулетка. Війна в ядерній зоні описав події на ЧАЕС, як персоналу довелось виконували свої обов’язки під постійним тиском та як від їхніх рішень залежала не тільки власна безпека, але й життя людей в Україні та поза її межами.

Зараз дивляться

В ексклюзивному інтерв’ю ведучій Фактів тижня Оксані Соколовій Сергій Плохій розповів про невідомі сторінки окупації ЧАЕС.

Небезпека Чорнобиля-2

– Я б хотіла почати з запитання, яке, як після смаку в мене залишилося, після прочитання книги, не дає мені спокою. Чи дійсно в ці місяці в березні 22-го року ми пройшли на межі фактично в міліметрах від нового Чорнобиля-2?

Дійсно, так можна сказати. Тому було кілька причин. По-перше, окупація Чорнобильської АЕС, стрес, який додався до працівників, які там були. Абсолютно поведінка російських окупаційних військ, яка ставила під загрозу і власних російських солдат, які копали окопи біля Рудого лісу, і, звичайно, український персонал і Україну в цілому.

Але один конкретний епізод, кілька днів в історії окупації, вона тривала 35-36 днів, був особливо небезпечний. Це тоді, коли в результаті військових дій, мені здається, також частково свідомого саботажу з боку російської окупаційної армії, лінії електропередач, які доставляли електрику на Чорнобильську станцію, яка, звичайно, вже не виробляє електрики, але дуже залежить від неї, коли ці лінії були фактично зруйновані. І була загроза фактично повторення якогось варіанту Фукусіми (аварія на японській Фукусімській АЕС у 2011 році, – Ред.)

Аварія в Японії, де головна причина була у тому, що реактори заглушили, але не було електрики для охолодження. І в Чорнобилі є залишки використаного палива після 2000 року, які потребують охолодження, які потребують електрики. Тобто насоси, які качають воду, потребують електрики. І кілька днів була ситуація, коли дійсно міг би повторитися якийсь варіант Фукусіми, якийсь варіант Чорнобиля 1986 року.

І врятував ситуацію знову такий непоказний тихий героїзм українського персоналу і пару насосів, які виробили ще в Югославії, якої вже немає понад 30 років.

– Ви пишете в книзі, що окупація Чорнобильської станції стала маркером трьох важливих аспектів, визначальних у війні Росії проти України: ядерний шантаж; неспроможність міжнародних організацій; і людський фактор – українська незламність.

Цитата з вашої книги: 22 січня 2022 року видання The New York Times опублікувало статтю свого київського кореспондента Ендрю Крамера, який припустив те, що здавалося неможливим – найкоротший шлях до Києва лежить з півночі через Чорнобильську зону, де сталася найбільша ядерна катастрофа в історії. Чому з вашого погляду росіяни пішли на оцей відвертий ризик іти через ядерний забруднений радіоактивний об’єкт, ядерну зону?

– По-перше, відносно статті Крамера деякі речі дійсно видно звіддаля. Ще в 91-му був такий епізод, коли тодішній радник Горбачова Олександр Яковлєв приїхав до США і мав розмову з держсекретарем США Джеймсом Бейкером. І той йому сказав, а якщо буде війна між Росією і Україною, і Яковлєв здивовано відповів: Яка війна? Бейкер сказав, нормальна війна. Тобто те, що нам дуже важко було уявити, з боку воно виглядало більш очевидним.

І очевидність полягала в тому, що через Чорнобильську зону був найкоротший шлях від білоруського кордону. Висадка десанту в Гостомелі, якби вона вдалася, звичайно, паралізувала центр ухвалення рішень. Але фактично для окупації міста, для окупації території потрібні були набагато більші війська, зокрема танки, артилерія і військові.

І вони якраз рухалися найкоротшим шляхом – через Чорнобильську зону. Це було ознакою того, що росіяни не рахуються ні зі здоров’ям, ні з життям своїх власних вояків.

Окупація ЧАЕС як “геніальний” задум Путіна

– У вас є така прекрасна цитата: Завтра підете в Україну одну хрінь руйнувати, – сказав російський командир молодшому сержанту Микиті Чабіну, 27-річному бійцю підрозділу, розташованому на російсько-українському кордоні. Хрінь виявилася радіоактивною. Тобто, солдати, сержанти, молодший склад абсолютно не розуміли, куди вони йдуть, куди їх ведуть?

– Так, вони не розуміли, вони були абсолютно непідготовлені. Це був “геніальний” задум Путіна, щоб ніхто нічого не знав. І йому до певної міри перед початком повномасштабної війни вдалося обдурити частину української розвідки. В українській пресі була інформація, що російські війська абсолютно не готові психологічно, що вони п’ють, вимінюють свою зброю чи техніку на алкоголь. Це те, що відбувалося також у Чорнобилі, за інформацією українців, які там перебували.

Третина того, що вивозилося із зони як сміття, були порожні пляшки. Так що дійсно ця група, яка захопила Чорнобиль, була не підготовлена. Група захоплення тренувалася на Курській АЕС, яка дуже схожа на Чорнобильську. Але відмінність між Курською і Чорнобильською АЕС полягала в тому, що Чорнобильська вже давно не працювала.

І з обладнанням, яке там було, ні військові росіяни, ні потім представники Росатому, не знали, як поводитися. І це дало велику нагоду для українського персоналу, яке було у заручниках російських військових, їх самих взяти у заручники.

Бо українці знали технологію, українці могли до певної міри шантажувати росіян, говорячи, якщо вони не виконують певні умови, то не покинуть станцію. Тобто відбудеться вибух. Тобто сталася цікава ситуація, де у безвиході Валентин Гейко, який тривалий час був головою української зміни, його підлеглі, його колеги, змогли кардинально перевернути ситуацію із слабкості до ситуації сили.

Змогли відстояти і свою гідність, змогли відстояти безпеку станції і змогли до певної міри маніпулювати росіянами в ситуації, яка здавалася абсолютно безвихідна. Тобто це абсолютно унікальна історія, яка надихала мене, коли я досліджував, і надихає сьогодні.

– У вас дуже багато деталей від людей, які там були. Я хочу спитати, що вас найбільше вразило? Бо там є епізоди, від яких мурашки по шкірі. Що вас зачепило найбільше, коли ви говорили з цими людьми, збирали весь цей матеріал?

– По-перше, я хотів би подякувати українським журналістам. Більша частина цих деталей – їхня робота.

Або є такий проєкт Reckoning Project, де українські журналісти разом з Офісом Генеральної прокуратури збирали свідчення про окупацію і про російські воєнні злочини. Я виконував тут функцію, скоріше, історика, працюючи з матеріалом, який зібрали інші. Епізод, який мене вразив найбільше: одна з працівниць станції Людмила Козак розповідала журналістам про те, що всіх примушували носити білі пов’язки на рукавах.

І вона відмовлялася. Їй сказали, що вночі її можуть не помітити і просто розстріляти. І вона пішла до російського командира і спитала, чи можна замість пов’язки, це також була форма протесту, носити білу шапочку, яка була частиною нормального одягу операторів станції. Він їй дозволив. І вона зі свого шарфу знайшла нитки жовті і сині і вишила тризуб, і так проходила цілу окупацію.

Тобто це форми опору людей, в умовах яких здавалося б цей супротив неможливий, були абсолютно разючими.

– Ви написали таку фразу, що ця окупація сказала дуже багато і про Росію, і про Україну. І дає пояснення, чому Київ не впав за три дні. Це от про людей?

– Ви знаєте, у мене є книжка про Чорнобиль 1986 року. Що я зрозумів, досліджуючи Чорнобиль 2022 року, що не змінився код поведінки росіян між 1986 роком і 2022, хіба що додалося – рівень алкоголізму і грабування всього. Тобто цього не було в Чорнобилі 1986 року. Але все інше, абсолютно неповага до будь-яких правил, неповага до людського життя, до людського здоров’я, до людської гідності. Це все перенеслося і помножилося.

Але я побачив, наскільки змінилися українці. Бо у цих людей, які опинилися на станції, реально не було шансів. Вони були в тилу російської армії. Зв’язок з Києвом був, але Київ їм допомогти не міг. Як поводитися себе? Не було ясно тоді, не є ясно сьогодні.

Що є справжній патріотизм? Чи спробувати захищати станцію і створити можливість, де стається аварія, яка відповідно або знищує, або дуже серйозно контамінує (забруднить) частину України? Чи більш патріотично, скласти зброю і знайти спосіб зберегти станцію? У Чорнобилі в кінці Національна гвардія склала зброю. У Запоріжжі відмовилися і в Запоріжжі чинили супротив.

Що таке лояльність, що таке зрада в тих умовах? Для частини українців зрадою вважалося те, якщо хтось покинув цю станцію і пішов додому замість того, щоб залишатися там.

Ви почали розмову про той човен (У перші місяці повномасштабного вторгнення через Дніпро рибалки на човнах перевезли до ЧАЕС працівників атомної станції. Окупанти висунули вимоги: жодних катерів, човен відкритий, світло не вмикати. Вивезти персонал зі станції дозволили, коли доправили туди повністю нову зміну, – Ред.) – його було дуже важко знайти, бо більшість рибалок, до яких зверталися перед тим, відмовилися вести колаборантів, як вони вважали.

Тобто це абсолютно ситуації, які не прописані ні законодавством, ні протоколами МАГАТЕ. І ці люди ухвалювали рішення самостійно, як справжні патріоти України. Водночас місто Славутич – це наймолодше місто в Україні, але це також останнє радянське і імперське місто, в якому населення багатонаціональне.

І те, як ці люди повелися в безвихідній, безнадійній ситуації, – для мене це мікрокосм цілого українського суспільства. Як воно вистояло, чому воно вистояло? Як люди в Славутичі, територіальна оборона організовувалися, як вони давали бій, як вони відступали в кінці? Славутич – це найбільше радянське місто в Україні, так само як і Енергодар, але воно не є радянське в розумінні 1986 року.

Ми змінилися порівняно з тим, що сталося в 1986 році. Приймання власної ініціативи, повага до правил, повага до людської гідності. Те, чого ми не мали в 1986 році і те, чого росіяни, від слова, зовсім не мають сьогодні.

– Я хочу тут два аспекти зазначити. Перше, стосовно росіян, для контрасту. Наші працівники казали оцим російським хлопцям-солдатам, які копали Рудий ліс, що вони помруть. А вони казали, що це наказ, і це просто шок.

Так, дійсно, вони виконували цей наказ. Але цікавий елемент українського опору, як намагалися тролити росіян. Коли двоє українських інженерів, операторів, проходили повз російського вартового, й один одному сказав: Слухай, у тебе ще є пігулки, які нам видали проти радіації? А той йому відповідає, ні. Ну, й далі діалог, що з нами все. І вони проходять, а цей росіянин стоїть. Звичайно, ніяких пігулок не було.

Людське життя нічого не вартувало для тих командирів, для політиків, які ухвалюють ці рішення.

Робота на виснаження

– Я хочу до іншого аспекту про людей: 12 годин триває зміна оператора на станції. У книзі ви пишете, що вже 144 години безперервно. Яку роль тут на атомній станції може зіграти людська помилка? Після вашої книги Атомний попіл, де ви розбираєте найбільші катастрофи на атомних станціях, у залишилось відчуття, що АЕС – це такі об’єкти, які людина не до кінця і контролює.

– Люди були виснаженні. Тобто уявіть, ось ми сидимо в наших кабінетах, і уявіть, що тут ще двоє людей, і що ми тут працюємо, спимо, їмо. І це день, день, тиждень, наступний тиждень.

І це все під моральним тиском, адже поруч стоять озброєні люди. Щоб кудись пройти, треба мати чи домовленість, чи якусь перепустку. Люди зривалися. І зривалися зокрема на тих самих росіян. А це могло мати дуже серйозні наслідки.

Всі ті епізоди аварій, які я описав у книзі Атомний попіл, вони сталися без всіх цих факторів: без окупації, без тиску. На Запорізькій АЕС бій відбувався на території станції, коли не всі реактори заглушили.

Тобто шанси помилки зростають у 10, 100, можливо в тисячу разів. І один з розділів в книжці називається, здається, українським перекладом Ласка Божа – The God’s Grace. Це слова, які вжила представниця Америки в ООН, коли обговорювали російську атаку на Запорізьку станцію.

Тобто дійсно тільки Божою ласкою до певної міри вдалося уникнути ядерної аварії. І, звичайно, силою волі українського персоналу.

Ядерний шантаж Путіна

– Пане Сергію, а як ви думаєте, рішення заходити на територію Чорнобильської станції: це було примітивне рішення про найкоротший шлях, чи все-таки це був приціл на створення об’єкту ядерного шантажу?

– Я думаю, що це був чисто оперативний план, який запропонували та ухвалили.

Росіяни після захоплення атомної станції зрозуміли переваги її контролю. Перша річ, атомні станції з погляду фізичної охорони, є безпечні об’єкти. Тобто, там є стіни, контрольно-пропускні пункти, є огороджена територія.

По-друге, це дуже небезпечне місце, щоб атакувати дронами, артилерією, або авіацією. Українці не будуть бомбардувати ядерний об’єкт. І на якомусь етапі в Чорнобилі перебувало, залежно від часу, до п’яти генералів.

На ЧАЕС, коли росіяни відходили з Київського фронту, відбувався відпочинок і переформатування. Все починалося досить примітивно, але згодом стало зрозуміло, що це стратегічно важливий об’єкт.

Зараз із Запорізькою АЕС росіяни намагаються робити те саме, що й з Чорнобилем – підключити станцію до російської електромережі. У Чорнобилі вони зрештою під’єднали до білоруської електромережі.

Я знімаю капелюха перед українськими і політиками, і бюрократами, і працівниками, які дотичні до того, що українську електромережу відключили від російської за кілька годин до повномасштабної атаки. Якби цього не сталося, то росіяни могли б відключити електрику і це призвело до того, що труби у наших будинках вибухнули б. Зараз вони намагаються це зробити через атаки на об’єкти інфраструктури.

– Якщо говорити про Запоріжжя, то там це точно продуманий формат створення ядерного шантажу. Вони не використовують ядерну зброю, але використовують ядерний об’єкт, а це дуже близько.

– Безумовно. І в Чорнобилі цей шантаж продовжується. Тобто свідома атака дроном на багатомільярдне укриття четвертого реактора. Я б сказав, що найбільш успішна військова операція Росії – це ядерний шантаж, бо за попередні три роки головна причина, чому Україна не отримувала зброю, не отримувала її вчасно і не отримувала за тими показниками, які були потрібні – це успішний ядерний шантаж з боку Путіна.

– І питання, що з цим робити? Бо на цьому тлі дуже яскрава історія реакції, точніше в відсутності реакції МАГАТЕ. І тут питання, чи взагалі міг якось реагувати пан Гроссі (Рафаель Гроссі, очільник МАГАТЕ), якщо Росія – великий донор МАГАТЕ і як виявилося, один із власних заступників самого Гроссі – колишній представник Росатому. Чи могла взагалі бути ця реакція?

– В моїй книжці Гроссі є до певної міри антигероєм.

Тобто є герої. Я згадував Валентина Гейка, який відіграв дуже важливу роль в мобілізації психологічного супротиву на ЧАЕС. Але він вважав справжніми героями людей, які свідомо пішли в окупацію.

А ось Гроссі – антигерой. Але якщо бути зовсім об’єктивним, то Гроссі також є жертвою обставин. Війна не є в мандаті МАГАТЕ. Навіть те, що МАГАТЕ робить, воно не повинно робити за своїм статутом. Це організація, яка є частиною сітки ООН. І вони, не тільки щодо Чорнобиля, а й щодо будь-якого іншого питання не можуть займати позиції, які суперечать позиції членів цієї організації.

У мене було таке враження, що на ноутбуці МАГАТЕ вони так розлили каву, що літери, щоб надрукувати слово Росія, якось заїдали. Тобто слова Росія взагалі не було.

У 22-му році та й сьогодні світ в цілому, не тільки Україна, не готові, не знають, як реагувати на захоплення ядерних станцій.

Немає серйозної юридичної бази. За певних умов атака на ядерну станцію може бути виправдана міжнародним законодавством. Тобто притягнути Росію в міжнародному суді за ядерний шантаж є великою проблемою, бо ядерне законодавство не працює.

МАГАТЕ залежить й від Росії. Головне завдання МАГАТЕ – це контролювати, щоб країни не отримували ядерну зброю і допомагати розвитку ядерної енергетики. Потрібно нове законодавче підґрунтя і потрібні незалежні організації.

Українці з самого початку пропонували кроки. Оголосити ядерні станції зонами, в яких війна не відбувається, над якими не відбуваються польоти. Далі вже питання, хто буде це утримувати, але принаймні є якась модель, з якою можна почати. Але немає законодавства, немає організації, яка б це робила.

Абсолютно анекдотичний був випадок, коли українські війська почали просуватися до Курської атомної станції. І росіяни говорили ті самі слова, що й Україна в 2022 році: Де МАГАТЕ? Куди вони дивляться? Вони беззубі.

Безпека ядерних станцій не тільки в інтересах України, це також в інтересах самого агресора – Росії.

Україну стримує від бомбардування Курської АЕС не те, що у нас немає засобів це робити. Україна дістає до Волги і далі. Тут у небезпеці всі.

Мають бути наступні кроки, щоб мати якусь світову конвенцію і способи забезпечення безпеки, бо це в інтересах цього світу. Від Китаю до Америки, до Росії, до України, до Південної Кореї.

– Як оцінюєте ідею, яка пролунала у Білому домі, чи то взяти під контроль американською стороною українські АЕС, чи то якимось чином впливати? Це із серії бізнесу чи це із серії безпеки?

– Я думаю, що там і одне, і друге. Але головна складова в цьому коктейлі є абсолютна наївність. Тобто нерозуміння Росії. Росія відкрито заявила, що вона нічого не збирається віддавати. Те, що вона вкрала, завжди було начебто її.

Для Європи – це серйозна загроза. Для Туреччини – це безпекові теми.

Для сучасної Америки президента Трампа, а він намагається на всьому заробити свої чи 10 копійок, чи 10 мільйонів, тут поєднання якогось ведення бізнесу, але також великої політичної наївності.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Путин получил «подарок судьбы» и теперь хочет полностью уничтожить Украину
Comments UA
2025-04-23T08:39:37Z
Разговор Зеленского с Трампом и не только: три события, сделавшие сегодняшний день историческим
Telegraf
2025-04-26T17:21:26Z
Шойгу заявил о готовности России применить ядерное оружие
ZN UA
2025-04-24T10:12:30Z
Тело журналистки Виктории Рощиной вернули в Украину
ZN UA
2025-04-24T12:09:43Z
Трамп нарушил дресс-код на похоронах Папы Римского - дело в его костюме
Комсомольская правда
2025-04-26T18:24:59Z
В США есть законопроект с дополнительными тарифами для стран, покупающих нефть, газ и уран РФ — Грэм
Факти ICTV
2025-04-26T18:09:36Z
Путин заявил о "полном увольнении" Курской области - в Украине опровергли
Лига
2025-04-26T14:27:13Z
В Украине ликвидировали сына замглавы ЦРУ, который воевал за Россию - СМИ
Корреспондент
2025-04-25T15:54:39Z
Война в Украине: как быть украинцам, после того как США «умывают руки»
Comments UA
2025-04-18T11:24:32Z
Молодая девушка постоянно жаловалась на усталость: через семь месяцев она умерла
Comments UA
2025-04-23T14:54:38Z
”Дима Комаров – г*вноед”: продюсер-военный ВСУ нашел у телеведущего русскоязычный контент
Апостроф
2025-04-15T18:33:12Z
Опоздание не простят: украинцам дали три месяца, иначе пенсии не ждите
Знай
2025-04-21T04:30:57Z
Больше не дом: одна из стран ЕС оставит украинцев без помощи на жилье и денег
Знай
2025-04-24T19:12:14Z
Первые гонки сперматозоидов состоялись в США
Корреспондент
2025-04-26T19:18:28Z
КНДР показала эсминец с "самым мощным оружием"
Корреспондент
2025-04-26T18:18:20Z
Дроны прошли российскую ПВО: попадание в завод по производству "Шахедов"
Новости Украины
2025-04-24T07:45:11Z
Тайна с деньгами Папы Франциска для ВСУ: историк анонсировал новые интересные подробности
Апостроф
2025-04-21T14:27:08Z
Спасти жизнь только через минуту: украинцев предостерегли от смертельной опасности
Знай
2025-04-16T18:30:54Z
Минсоцполитики назвало самую большую пенсию в Украине
Корреспондент
2025-04-22T14:27:08Z
Ціна на газ з 1 травня 2025: чого очікувати споживачам
AgroNews
2025-04-21T07:13:32Z
Будьте готовы вернуть "лишнее": Пенсионный фонд может потребовать деньги
Знай
2025-04-22T09:30:00Z
МАГАТЭ бьет тревогу: украинские АЭС работают в условиях постоянной опасности
Gazeta UA
2025-04-25T13:27:20Z
Тарифы на свет в 2025 году: есть ли основания для очередного повышения
Знай
2025-04-26T19:12:14Z
Забрали больше, чем добавили: украинцы возмущены арифметикой ПФУ после индексации
Знай
2025-04-26T18:30:49Z
Ситуация изменилась: какой теперь дают прогноз роста экономики Украины
Comments UA
2025-04-17T13:57:33Z
Денежная помощь мобилизованным в Харькове: названы суммы и кому принадлежат
Политека
2025-04-22T20:00:28Z
Звонок "из банка" обернется потерей 34 600 гривен: клиентов Приватбанка предупредили
Знай
2025-04-21T20:10:23Z
”Обменять на наших подонков”: смелая речь россиянки Дарьи Козыревой натолкнула украинскую актрису на идею
Апостроф
2025-04-20T09:30:34Z
Екатерина Кузнецова сказала, что произошло с ее квартирой в Москве
Gazeta UA
2025-04-17T16:36:17Z
80-летний Майкл Дуглас разводится с Кэтрин Зетой-Джонс: что разрушило 25-летний брак — СМИ
TSN
2025-04-21T04:25:04Z
После смерти Папы Франциска стремительно выросли просмотры этого фильма
Comments UA
2025-04-24T09:21:11Z
Тейлор Свифт и Хью Джекман могут оказаться в суде из-за Блейк Лайвли
Знай
2025-04-26T15:52:36Z
Роман «Взгляд медузы» Любка Дереша стал победителем Премии книжных блогеров
Комсомольская правда
2025-04-26T15:37:17Z
Марина Боржемская поделилась фото юности: стройная модель
GlavRed
2025-04-22T09:43:08Z
Джон Траволта растрогал фото с покойным сыном и довел до слез обращением к нему
TSN
2025-04-14T22:18:17Z
Возвращение Декстера Моргана на первых кадрах сериала "Декстер: Воскрешение"
GameMag
2025-04-16T02:16:13Z
В Подольском районе Киева произошла стрельба: полиция установила причастных – фото
Лига
2025-04-24T13:31:15Z
В Польше загорелся дом: есть жертвы, среди эвакуированных - украинцы
Корреспондент
2025-04-14T19:25:45Z
Врачи были удивлены, когда на рентгене увидели, что проглотил 11-летний мальчик
Comments UA
2025-04-20T10:45:09Z
Удар по Киеву 24 апреля: количество жертв возросло
UAToday
2025-04-24T06:46:13Z
В Иране более 500 пострадавших при взрыве в порту
Корреспондент
2025-04-26T18:06:19Z
Підвищення тарифів УЗ створить критичний тиск на підприємства – НАДПУ
AgroNews
2025-04-26T16:16:19Z
Месть за Сумы продолжается: какая область РФ содрогалась от взрывов
Comments UA
2025-04-17T06:15:22Z
Ночная атака россиян на Днепр унесла жизни трех человек
Gazeta UA
2025-04-17T04:36:05Z
Россиянину, который изнасиловал жительницу Киевской области, и сообщнику дали по 12 лет
Лига
2025-04-21T08:03:33Z
Когда лучше пить магний — утром или вечером
TSN
2025-04-21T04:25:33Z
Можно ли засыпать с включенным телевизором: эксперты шокировали ответом
Gazeta UA
2025-04-20T16:15:00Z
Уменьшает холестерин, улучшает сон и лечит кишечник: невероятные свойства обычного хумуса
Знай
2025-04-24T07:51:58Z
Непригодных к службе могут неожиданно "вылечить": украинцам массово переписывают диагнозы
Знай
2025-04-12T19:30:30Z
Почему люди дергаются, когда засыпают: ученые раскрыли тайну
Фокус
2025-04-26T18:45:29Z
Секрет глубокого сна: старинный способ, вернувший покой женщине после лет мучений
Comments UA
2025-04-26T18:37:43Z
Украинцам приходится экономить на еде, чтоб хватило на лекарства: в селах ситуация критическая
Знай
2025-04-20T17:30:52Z
Почему с возрастом портятся зубы: главные факторы
Comments UA
2025-04-19T15:45:54Z
Всего одна привычка может сильно ускорить старение мозга: ученые предупредили об опасности
Фокус
2025-04-26T13:12:52Z
В Николаеве СБУ задержала российского информатора
Корреспондент
2025-04-22T13:06:50Z
Враг массированно атаковал Харьков ракетами
Хвиля
2025-04-24T03:57:06Z
Несмотря на объявленное перемирие, российские войска продолжают обстрелы по всем направлениям - ЦПД
Gazeta UA
2025-04-19T17:54:31Z
Российские силы пытаются прорвать линию обороны ВСУ в Запорожской области
Gazeta UA
2025-04-15T06:39:31Z
Шашлыки вместо траура: пока киевляне оплакивали погибших, Поворозник собрал чиновников КГГА на празднование
Знай
2025-04-26T18:42:16Z
Армия РФ окончательно уничтожает Купянск полуторатонными КАБами: в городе все еще есть люди
Comments UA
2025-04-26T17:00:21Z
"Молот" на 200 кг: авиация ВСУ взорвала тайник пехоты ВС РФ в Селидово
Фокус
2025-04-13T14:27:52Z
РФ обстреляла КАБами регионы Украины сразу после "Пасхального перемирия"
Корреспондент
2025-04-21T05:42:14Z
Одесса раньше была защищена лучше - Зеленский
Корреспондент
2025-04-16T00:03:09Z
В Кривом Роге задержали известного украинского боксера: подробности
Telegraf
2025-04-26T15:27:45Z
Буяльский прокомментировал яркий гол Ярмоленко
Корреспондент
2025-04-19T05:46:00Z
«Усика из меню не уберём!» - в Донецке в кафе «вольничали», пока не пришла «полиция». ФОТО
Новости Украины
2025-04-13T19:27:57Z
В Руане Свитолина обыграла всех, не проиграв ни единого сета
Корреспондент
2025-04-20T20:36:04Z
Преждевременный вылет: известны все клубы, которые покинут АПЛ
Корреспондент
2025-04-26T19:15:49Z
Четыре украинца сделали игру Экстракласы, выведя Лехию из зоны вылета
Корреспондент
2025-04-26T19:00:04Z
Вратарь Челси пополнил ряды военных и готов ехать в Украину
Корреспондент
2025-04-26T18:33:25Z
Украинский спортсмен Ильчишин установил национальный рекорд в скалолазании
Комсомольская правда
2025-04-26T18:19:51Z
В Манчестер Сити к игре в основе возвращаются отсутствовавшие лидеры
Корреспондент
2025-04-26T18:12:23Z
Восемь пород собак, которых считают самыми спокойными
Gazeta UA
2025-04-20T14:46:29Z
Пасхальный гороскоп: какая вы паска по знаку зодиака
Comments UA
2025-04-21T05:51:26Z
Обязательно пересадите в новый горшок: какие комнатные растения любят весеннее "обновление"
Апостроф
2025-04-21T15:06:19Z
Те самые ириски из детства: рецепт конфет, вкус которых мы потеряли, но можем вернуть
Знай
2025-04-16T04:51:06Z
Мелочи, разрушающие отношения: психолог перечислил опасные моменты в совместной жизни
Фокус
2025-04-26T19:06:31Z
Почему кошка спит в вашей кровати: правда, о которой молчат заводчики
Знай
2025-04-26T16:51:38Z
Гороскоп на воскресенье 27 апреля 2025 года
UAToday
2025-04-26T15:03:27Z
Не заваливайте кладбище пластиком: 4 варианта, как лучше уважать память умерших
Telegraf
2025-04-26T08:30:59Z
Что нужно обязательно посеять 26 апреля и кого запрещено обижать сегодня: приметы и запреты на Василия
Знай
2025-04-26T05:30:35Z
Самый маленький и дешевый кроссовер Mazda показали до презентации
Фокус
2025-04-19T09:42:29Z
5%, 18% и военный сбор: как не влететь на налоги при продаже авто
Знай
2025-04-26T18:51:40Z
Электромобиль и вода: что будет, если заехать в лужу на "электричке"
UAToday
2025-04-26T11:03:50Z
Водителей штрафуют за еду: почему поедание за рулем может дорого стоить
Знай
2025-04-26T07:51:55Z
За какой дорожный знак можно получить штраф более чем 20 000 гривен: что нужно знать водителям
UAToday
2025-04-26T05:30:36Z
Автомобили имеют скрытые функции: пять секретных, о которых вы не знали
Gazeta UA
2025-04-26T02:18:27Z
Представлен лимитированный Porsche 911 Spirit 70
Корреспондент
2025-04-25T21:24:26Z
Представлено новое поколение седана Lexus ES
Корреспондент
2025-04-25T19:34:56Z
Сайнс о новой трассе Гран-при Испании: она гибридна и очень зрелищна
Корреспондент
2025-04-25T17:33:12Z
От внешности зависело все: ученые выяснили, какие бороды вызывают больше доверия
Фокус
2025-04-19T15:45:55Z
ИИ посоветовал готовиться к концу света
Корреспондент
2025-04-21T02:12:41Z
S.T.A.L.K.E.R. 2 получил официальную «дорожную карту» — новое оружие, лут из мутантов и многое другое
ITC
2025-04-14T14:25:37Z
Глобальне виробництво чавуну в березні склало 120,8 млн т
AgroNews
2025-04-26T17:25:14Z
Бесплатные пользователи ChatGPT получили доступ к функции "глубокого исследования"
UAToday
2025-04-26T16:27:17Z
Безлимитный интернет имеет лимит: Vodafone шокировал пользователей правдой
Знай
2025-04-26T14:30:32Z
Як сформувати черешню у вигляді ялинки: поради вчених
AgroNews
2025-04-26T14:22:03Z
Есть ли жизнь за пределами Солнечной системы? Сделано громкое научное открытие
ZN UA
2025-04-26T14:04:47Z
Магнитные бури: прогноз на выходные, 26-27 апреля
UAToday
2025-04-26T13:57:00Z