/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F52%2F7ce4759dcd66025eaee542a6dfda9588.jpg)
Яка вартість переоформлення будинку у 2025 році
Що впливає на вартість переоформлення
Юрист Іван Топор розповів у коментарі 24 Каналу, що на розмір витрат по продажу будинку впливають багато факторів. Зокрема це: строк володіння будинком, яка за рахунком протягом року угода по продажу будинку, додаткові дії які має вчинити нотаріус для посвідчення угоди тощо.
Іван Топор
Адвокат, керівник практики нерухомості та будівництва ТОВ "ЮКК "Де-юре"
Вартість нотаріальних послуг та реєстраційних дій разом, в середньому складає 8 000 – 12 000 гривень за одну угоду по продажу будинку. Також приблизно 1 500 гривень треба буде віддати оцінювачу за надання оцінки.
За словами юриста, до незмінних витрат відноситься розмір збору до пенсійного фонду, що складає 1% від вартості будинку зазначеного в договорі або оціночної вартості залежно від того, що буде більше. Так само розраховується державне мито і воно також складає 1%.
Які податки необхідно заплатити
За загальним правилом продавець – фізична особа має сплатити податок на доходи фізичних осіб (ПДФО) в розмірі 5% від вартості будинку, а також військовий збір, який станом на 2025 рік становить також 5% від вартості будинку.
Важливо! Юрист зазначив, що якщо будинок перебував у власності продавця більше 3-х років, і протягом року в якому здійснюється продаж будинку у нього не було інших угод з продажу житла, то продавець звільняється від оплати вказаних вище податків.
За його словами, якщо продавець здійснює другий продаж будинку протягом одного року, то податки складатимуть 5 % НДФЛ та 5% військового збору не залежно від строку володіння будинком.
Укладаючи третю та подальші угоди з продажу будинку протягом одного року, продавцю слід мати на увазі, що він зобов’язаний буде сплатити податок з доходів фізичних осіб в розмірі 18% та 5% військово збору від вартості будинку. Водночас в Податковому кодексі України передбачена можливість суттєво знизити вартість витрат на податки по третій та подальших угодах протягом року,
– наголошує Іван Топор.
Він додав, що якщо у продавця будуть наявні належні підтвердження витрат понесених на придбання будинку, то він має право сплатити 18% ПДФО та 5% військового збору не від всієї вартості будинку, а від різниці між витратами понесеними ним на купівлю будинку та вартістю будинку станом на момент продажу.
Зверніть увагу! Також слід врахувати, що якщо власник будинку є власником земельної ділянки розташованої під ним, то одночасно із продажем будинку відбувається продаж землі, що передбачає додаткові витрати аналогічні тим, що описані вище.