Поминальні дні: як потрібно вшановувати померлих
Поминальні дні: як потрібно вшановувати померлих
28 квітня у християн східного обряду починаються Проводи – поминальні дні після Великодня. В цей період згадують своїх померлих рідних та друзів: йдуть на цвинтар, прибирають могили, садять квіти, ставлять свічки й моляться. Також у ці дні у храмах відбуваються панахиди — служби за упокій душ.
Як правильно поминати померлих у Проводи
Необхідно відвідати церкву, оскільки в цей день відбувається перша після Великодня заупокійна літургія. Можна замовити поминання покійних, написавши на спеціальних записках їхні імена.
Якщо в цей день відвідати службу не виходить, можна сходити до церкви заздалегідь і замовити панахиду.
Після відвідин церкви можна відправитися на кладовище, де пом'янути покійних. Священики наголошують, що мета походу на цвинтар - продовжити те, що було розпочато в церкві.
У цей день також можна прибрати на могилі, оскільки робота в свято не вважається гріхом.
Молитви за померлих
Боже духів і всякої плоті, Ти смерть подолав і диявола знищив і життя світу Твоєму дарував! Сам, Господи, упокой душі спочилих рабів Твоїх: святійших патріархів, первосвященних митрополитів, архієпископів і єпископів, що у священничому, церковному і чернечому чині Тобі послужили; будівничих святого храму цього, православних праотців, отців, братів і сестер наших, що тут лежать і всюди; вождів і воїнів, що за віру і вітчизну життя своє поклали, вірних убієнних в міжусобицях, утоплих, згорілих, на морозі замерзлих, роздертих звірами, від голоду померлих, без покаяння несподівано померлих і тих, що не встигли примиритися з Церквою і зі своїми ворогами; самогубців, позбавлених розуму, всіх, що заповідали нам молитися, і вірних, що християнського поховання були позбавлені, у місті світлому, у місті квітучому, у місті спокою, де немає ні хвороб, ні печалі, ні зітхання. Всякий гріх, вчинений ними словом чи ділом, чи думкою, як благий Чоловіколюбець Бог прости, бо немає людини, яка б жила і не згрішила. Ти бо єдиний без гріха, правда Твоя — правда повіки, і слово Твоє - істина.
Бо Ти є воскресіння, життя і спокій спочилих рабів твоїх (імена), Христе Боже наш, і Тобі славу возсилаємо з безначальним Твоїм Отцем і Пресвятим, і Благим, і Животворчим Твоїм Духом нині, і повсякчас, і навіки-віків. Амінь.
***
Пом’яни, Господи, Боже наш, у вірі й надії на життя вічне спочилого раба Твого, брата нашого (ім’я) як Милосердний і Чоловіколюбний, відпускаючи гріхи та згладжуючи неправди, полегши, даруй і прости всі його провини вільні й невільні, визволи його від вічної муки та вогню геєнського і дай йому вічні Твої блага, наготовані для тих, що люблять Тебе. Коли ж і згрішив він, та не відступив від Тебе і безсумнівно в Отця, і Сина, і Святого Духа, Бога, Тебе, в Тройці славимого, вірував і Одиницю в Тройці і Тройцю в Одиниці православно аж до останнього свого подиху визнавав. Будь милостивим до нього і віру в Тебе замість діл прийми і з святими Твоїми, як Щедрий, упокой: нема бо чоловіка, що жив би і не згрішив. Ти один тільки без усякого гріха, і правда Твоя — правда вічна, і Ти один Бог милости і щедрот, і чоловіколюбства, і Тобі славу возсилаємо, Отцю, і Сину, і Святому Духові, нині, й повсякчас, і на віки віків. Амінь.
***
Упокій, Господи, душі спочилих слуг Твоїх: батьків моїх (імена), родичів моїх (імена), благодійників моїх (імена), і всіх тих, хто положив життя своє за волю України (імена), і всіх християн, і всяку душу, яка спочила і Твоєї Милості потребує, і прости їм всі провини їхні, вільні й невільні, і подаруй їм Царство Небесне, і створи їм вічну пам’ять. Амінь.