MY.UAНовини
"Цього не треба допустити жодним чином": дипломат про ризики мирного плану Трампа
"Цього не треба допустити жодним чином": дипломат про ризики мирного плану Трампа

"Цього не треба допустити жодним чином": дипломат про ризики мирного плану Трампа

Представлена ​​США мирна угода потребує доопрацювання

Днями ЗМІ опублікували так званий "мирний план" президента США Дональда Трампа, який Вашингтон начебто пропонує Україні, Росії та Європі для закінчення війни. "Телеграф" поспілкувався з професійним дипломатом, послом України в Республіці Хорватія (2010—2017), а також в Боснії і Герцеговині (2011—2017) Олександром Левченком про те, як треба сприймати цей план і чи є він реальною можливістю закінчити війну.

- Перший і другий пункти американського плану передбачають негайне припинення вогню та прямі переговори між Україною та Росією. Але з ким в РФ Київ буде вести переговори, якщо у нас законодавчо ухвалено, що з Путіним переговори заборонені? І з ким готова розмовляти Москва, якщо вона не визнає повноваження Зеленського.

- Україна дуже скептично ставитися до виконання взятих зобов’язань Росією. Тому і дуже скептичне відношення до прямих переговорів з Москвою. Ми всі були свідками, коли домовленості про припинення вогню на Донбасі в 2015-21 роках порушувалися російською стороною, що напряму керувала сепаратистами, десятки і ледь не сотню разів. Москва грубо порушила 200 підписаних українсько-російських двосторонніх документів та жорстоко напала на Україну. Проте, не дивлячись на це, Київ може змінити своє законодавство, якщо треба буде напряму комунікувати з Москвою, і це організаційно можна буде досить швидко зробити. Кремль теж розуміє, що перемовини не будуть вестися на рівні Путін-Зеленський, а уповноваженими переговорними групами, тож Москві взагалі не прийдеться приймати окреме рішення щодо можливості переговорів з українським президентом. Тим часом, якщо дійде справа до безпосередніх переговорів з Москвою, ми повинні погоджувати нашу позицію з європейськими союзниками та Вашингтоном, щоб у разі виходу росіян з переговорного процесу, не залишитися самими без західної підтримки.

- Третій пункт – Україна відмовляється від наміру вступити до НАТО, але матиме можливість вступити до Євросоюзу. Як без допомоги Альянсу Київ може гарантувати свою безпеку від подальших територіальних зазіхань Путіна?

- Цей пункт точно буде ще доопрацьовуватися. Тим часом, зараз у багатьох у світі досить скептичне уявлення про міць і єдність НАТО. Треба також розуміти, що відкрито виступають проти членства України в НАТО США, Німеччина, Угорщина, Словаччина, Туреччина. Ще пару країн-членів Організації можливо також стануть на таку платформу. Однак, свою позицію готовий змінити Берлін. Це звісно великий плюс, але далеко не все. Сьогодні відвертою і міцною перешкодою членства України в Альянсі є Вашингтон, Будапешт та Братислава, а за процедурою заблокувати майбутнє українське членство може навіть одна країна. Тому дуже цікава італійська пропозиція щодо надання Україні гарантій безпеки НАТО згідно з 5-ої статті Статуту Організації без членства України в Альянсі. Можуть бути також непогані гарантії безпеки з боку "Коаліції охочих", куди входить немало впливових країн-членів НАТО. При цьому надто важливо, щоб хоч якихось гарантій безпеки Київ добився від США. Київ не виключає, що з часом питання членства України в НАТО може набути нової якості.

- Четвертий пункт – США пропонують де-юре визнати суверенітет Росії над Кримом. Що таке сталося між першим та другим строками Трампа, що він змінив свою точку зору на 180 градусів – від "декларації Помпео" до вимоги визнання Україною анексії?

- В згаданій декларації Держдепартаменту США від липня 2018 року йдеться, що США ніколи не погодяться з російською анексією Криму, і ось такий розворот у позиції, що повністю суперечить діючому міжнародному праву, багатьом резолюціям Генасамблеї ООН, чисельним рішенням самітів Кримської платформи. Пояснення Вашингтону, що треба бути реальними, не тримаються купи, як і пояснення, що Україна сама винна, що без жодного пострілу віддала півострів росіянам. Мовляв, пройшло 10 років, а нічого не змінюється, тож пропозиція юридичного визнання російської анексії Криму на часі.

Хочу нагадати, що США не визнавали НДР, тобто східну Німеччину під окупацією СРСР 40 років, і дві Німеччини таки об’єдналися, хоча в Москві кричали, що німецьке питання вирішене раз і назавжди. Радянську анексію Литви, Латвії та Естонії США не визнавали 50 років. І ці країни не тільки відновили свою незалежність, але й стали членами НАТО та ЄС. Так само зараз Лавров та компанія заявляють на міжнародній арені, що питання Криму вже закрито назавжди. Я б відповів, що як Лавров є міністром закордонних справ РФ і перебуває на цьому світі не назавжди, так і питання тимчасової російської окупації Криму. Думаю, що Москва продовжить маніпуляції. Після відвертих погроз, буде щось серйозне пропонувати Києву на заміну юридичного визнання Україною півострова російським. Тому треба бути дуже уважним і вчасно реагувати на всякі російські вкиди.

- П’ятий пункт – Запорізьку АЕС буде передано під американський контроль. Наскільки це буде вигідно Україні і під чиїм контролем буде територія ЗАЕС?

- Звісно, що було б добре і логічно передати ЗАЕС під український контроль. Це власне і є українсько-європейська пропозиція, а Україна запросила б США для здійснення спільного контролю. Беззаперечно, що ЗАЕС має стратегічне значення для України і за неї росіяни будуть торгуватися, спочатку заявляючи, що АЕС залишиться під беззастережним російським контролем, а потім з пропозиціями щось додатково отримати натомість.

- Шостий пункт – зняття всіх американських санкцій з Росії та співпраця у сфері енергетики. У чому вигода США від цього і чи не стане агресору від цього легше, якщо ЄС збереже санкції?

- Ну, це питання стосується виключно позиції та інтересів Вашингтону. Колись би таку пропозицію в США американський народ та політики просто б розтрощили, та зараз вперше після 80 років від закінчення Другої світової війни ситуація помінялася. Позиція Києва та Брюсселя така, що економічні санкції треба знімати поступово і тільки тоді, коли Кремль вживатиме конкретних кроків щодо закінчення війни і досягнення справедливого миру. Поступки Вашингтону Москві не стосуються війни в Україні. Очевидно, що це розплата за якісь взаємні поступки Росії американцям в інших частинах нашої планети.

- Як буде вирішуватися питання контрольованих ЗСУ територій РФ? Обміняємо їх окуповані території Харківщини, Сумщини та Кінбурнської коси?

- Поки що території РФ під контролем ЗСУ взагалі не згадуються в документах. Можливо через дуже малу їх площу. Та якщо вона буде найближчим часом розширена, то це стане непоганим аргументом в переговорній позиції української сторони. Поки що повернення окупованої частини Харківщини та Кінбурнської коси на Миколаївщині, що знаходиться при впадінні Дніпра у Чорне море, згадуються як поступки росіян Україні.

- Що означатиме для України та решти світу юридичне визнання російської окупації Криму та де-факто територій в чотирьох областях, які тимчасово під окупацією? Чи зможемо ми в майбутньому претендувати на них мирним шляхом?

- Не можна жодним чином в мирний план вписувати американське де-юре визнання Криму та де-факто визнання окупованих територій Росією чотирьох областей України. Якщо США хочуть це прописати, то хай з Москвою укладають двосторонній документ. Тоді під ним не буде підпису України. Це зрозуміло всім, крім офіційного Вашингтону, який дивується, що Київ не підтримує американського визнання Криму та окупованих частин України. Оточення Трампа тоді мало б офіційно відмовитися від підпису США під Будапештським меморандумом, де прописані гарантії територіально цілісності України. Так, вони декларативного характеру, але пропозиція Вашингтону знищує навіть декларативність заяв цього важливого документу. Офіційне визнання де-факто російської окупації чотирьох українських областей та особливо де-юре визнання анексії Криму практично унеможливлює мирне повернення Україні цих територій у майбутньому. Цього не треба допустити жодним чином.

- Чи отримає Україна міцні гарантії безпеки тих же США, які вимагають свого бачення мирного плану? Чи це буде новий Будапештський меморандум, коли ніхто нічого не гарантує, а лише проводить консультації і висловлює своє занепокоєння?

- Поки що нема гарантій безпеки США Україні в американському плані. Тому треба з нашими партнерами ще раз вести розмови щодо цього пункту. Який сенс, наприклад, Києву укладати угоду з США про спільне використання українських мінеральних ресурсів, коли Вашингтон не хоче бодай якось долучитися до надання гарантій безпеки Україні, а значить робити ускладнення намірам Росії зробити нову агресію проти України за кілька років. Сьогоднішній американський план фактично гарантує Москві здійснення нового нападу на Україну в досить близький проміжок часу. Український народ не може прийняти принизливий мир. Лякання Києва віцепрезидентом Венсом, що тоді США вийдуть з мирного процесу, усім навіть почулося про вихід з ООН, є натяком на шантаж. Мовляв, Україні запропонували мир, а вона відмовилася, тож хай сама воює з Росією, а ми їй нічого не дамо і будемо блокувати підтримку третіх країн. Говорити, що без США Україна вже давно б програла цю війну, теж не дуже коректно. Без тиску США Україна могла б залишитися ядерною державою і на неї ніхто ніколи б не напав. Україна в грудні 1994 року відмовилася від третього в світі ядерного потенціалу, який був направлений проти США. За останні 30 років США зекономили від 700 мільярдів доларів до одного трильйону на тому, що проти цієї зброї не треба було робити щоденних, щотижневих контрзаходів. Про таку щедрість українського народу мають знати усі американці.

І у підсумку, треба розуміти, що поки що ми в процесі погодження пунктів мирного плану. Те, що запропонувала американська сторона, це одне, а те, що запропонувала українська сторона разом з європейцями, дещо інше. Думаю, що американський план взагалі фактично межує з поняттям правового закріплення повної поразки України у боротьбі з російською агресією. Офіційний Київ розуміє, що не може просто взяти і відкинути цей план з порогу, бо така позиція може привести до несприятливої для України реакції офіційного Вашингтону. Тож українсько-європейський план практично будується на конструкції американського, але значно його деталізує і доповнює. Тому нас очікують дипломатичні битви з Вашингтоном та Москвою, яка загалом підтримує мирний план Трампа, що містить в собі велику частину речей, які в російських інтересах, і дуже малу частину пунктів, що прийнятні Україні. Для годиться, Москва вимагає навіть набагато більше ніж американський план, але це дає можливість Вашингтону говорити про поступки, які начебто вдалося добитися від Кремля. Всі усе це добре розуміють, але дипломатичні перемовини без затримок мають йти далі до конкретного результату.

Теги за темою
РосіяДональд Трамп
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Як ультраправі стали головною опозицією Португалії та які ризик це несе
Европейская правда
2025-05-22T06:01:30Z
Ердоган обурив громадян новою ініціативою для здоров'я
ГЛАВКОМ NET
2025-05-22T05:57:43Z
Трамп повідомив лідерам ЄС, чому Путін не припинить війну
ГЛАВКОМ NET
2025-05-22T05:57:26Z
Крупа винайняла апартаменти, аби з'їхати з СІЗО
ГЛАВКОМ NET
2025-05-22T05:33:48Z
Трамп визнав, що Путін не готовий завершити війну в Україні, і відмовився тиснути на Росію — The Wall Street Journal
Vlasti
2025-05-22T05:21:29Z
Росія вимагає зміни влади в Україні для підписання мирної угоди
Vlasti
2025-05-22T05:15:05Z
У Сенаті США нагадали, що готові до санкцій проти РФ, якщо не буде реальних кроків до миру
Европейская правда
2025-05-22T05:12:24Z
Портнов попри виграні суди залишився у Реєстрі держZрадників руху «Чесно»
ГЛАВКОМ NET
2025-05-22T04:24:04Z
Трамп накинувся на журналіста через питання про дорогий літак, подарований Катаром
ГЛАВКОМ NET
2025-05-22T04:06:16Z
"Євробачення-2025": полька в сексі-вбранні ошелешила танцями та небезпечно політала над сценою
ТСН
2025-05-17T21:18:58Z
Народилася у Дніпрі, не знала свого батька і писала листа Сталіну: як у дитинстві виглядала Лія Ахеджакова
Telegraf
2025-05-11T17:30:58Z
Юрію Рибчинському – 80: шлях поета, що створював хіти для Ротару, Матвієнко та Івасюка
ГЛАВКОМ NET
2025-05-22T05:06:35Z
22 травня: яке сьогодні свято, традиції та заборони
ГЛАВКОМ NET
2025-05-22T03:00:37Z
Юрію Рибчинському – 80! Син відповідає за батька
ГЛАВКОМ NET
2025-05-21T19:00:29Z
Андрій Данилко пояснив, чому не перекладає старі хіти та не випускає нових пісень українською
ТСН
2025-05-21T16:45:45Z
"Євробачення-2025": Тімур Мірошниченко відреагував на звинувачення в бік України в махінаціях
ТСН
2025-05-21T16:06:23Z
Дівочий гурт Mirami представив як створювався кліп на емоційний трек "Забуваю".
FM-TV
2025-05-21T15:22:02Z
31-річна донька Мозгової оголосила про заручини з коханою та похизувалася розкішною обручкою
ТСН
2025-05-21T14:28:59Z
Гороскоп на 22 травня: Левам - неочікуваний поворот, Рибам - відновлення стосунків
FaceNews
2025-05-21T16:54:48Z
Львівський шоколадний сирник: рецепт від відомого шеф-кухаря
ТСН
2025-05-21T15:33:12Z
Названо найголовнішу стрижку літа 2025: підходить для всіх типів волосся
ТСН
2025-05-21T14:28:55Z
Чим поливати огірки після появи проростків, щоб вони виросли міцними й великими
TSN
2025-05-21T14:28:45Z
Вечірній душ — пастка: науковці попередили про поширену помилку в гігієні
TSN
2025-05-21T14:28:12Z
Сни принесуть Рибам цінні підказки, а Скорпіонам слід звернути увагу на стосунки: астрологічний прогноз на рунах на 21 травня 2025 року
ТСН
2025-05-21T14:26:46Z
Більше жодного смороду в холодильнику: корисний лайфгак зі звичайною губкою
ТСН
2025-05-21T14:23:56Z
Як позбутися слимаків на городі: натуральні пастки без хімії
ТСН
2025-05-21T14:22:39Z
Як кава впливає на серце і тривалість життя: аналіз масштабних досліджень
FaceNews
2025-05-21T12:12:37Z
Влада Британії закликала громадян рідше митись
ГЛАВКОМ NET
2025-05-22T00:00:31Z
Фунгіциди та інсектициди: чим відрізняються, коли застосовуються, чи можна їх змішувати
TSN
2025-05-21T16:33:52Z
Чим корисна кава: вчені назвали точну кількість горняток напою, яку потрібно пити, щоб старіти здоровіше
ТСН
2025-05-21T15:33:07Z
11 продуктів для здорового довголіття: що радить наука
TSN
2025-05-21T14:48:43Z
Як харчування може продовжити ваше життя: дієтологи назвали суперпродукти, які варто спробувати
TSN
2025-05-21T14:28:58Z
Економіст пояснив, чому маркетинг у фармгалузі — це не "зло"
TSN
2025-05-21T14:28:01Z
За два тижні літо: що робити, щоб схуднути до теплого сезону без зайвого стресу для організму
TSN
2025-05-21T14:27:19Z
Україну 21 травня накрила потужна магнітна буря: метеозалежних людей попередили про небезпеку
ТСН
2025-05-21T14:26:24Z
Найпоширеніша помилка всіх, хто худне: навіть "легкий" салат може стати причиною збільшення ваги, якщо приготувати його неправильно
TSN
2025-05-21T14:25:18Z
«Енергодар для них – санаторій». Експрацівник ЗАЕС розповів, як окупанти знущаються над українцями
ГЛАВКОМ NET
2025-05-22T05:54:44Z
США провели випробування міжконтинентальної балістичної ракети
ГЛАВКОМ NET
2025-05-22T05:18:50Z
Атака дронів на РФ: поблизу однієї з військових частин піднімається дим
ГЛАВКОМ NET
2025-05-22T03:36:46Z
Список найскладніших мов у світі: чи є серед них українська
ГЛАВКОМ NET
2025-05-22T01:30:41Z
Мінкульт звільнив директора державного заповідника «Києво-Печерська Лавра» Максима Остапенка
ГЛАВКОМ NET
2025-05-21T23:18:33Z
Безпілотники атакували деякі регіони Росії
ГЛАВКОМ NET
2025-05-21T22:36:43Z
Ярослав Ємельяненко: "Ми вже готові до Чорнобиль-буму після війни. "Віч-на-віч з Тетяною Крижановською.
FM-TV
2025-05-21T20:39:04Z
У Хмельницькому після протесту скасовано богослужіння за участю Онуфрія
ГЛАВКОМ NET
2025-05-21T18:33:01Z
Генштаб підтвердив ураження заводу в РФ, важливого для виробництва "Іскандерів" та "Кинджалів"
FaceNews
2025-05-21T17:21:12Z
Поліг під час виконання завдання на південному напрямку. Згадаймо Дмитра Рудика
ГЛАВКОМ NET
2025-05-22T06:00:14Z
Митники зупинили вивезення до Чехії рарітетної кінокамери
ГЛАВКОМ NET
2025-05-22T05:39:28Z
Карта бойових дій в Україні станом на 22 травня 2025 року
ГЛАВКОМ NET
2025-05-22T05:33:32Z
В деяких областях України дощитиме: прогноз погоди на 22 травня
ГЛАВКОМ NET
2025-05-22T02:54:42Z
Росія атакувала Харків ракетою: пошкоджено будинки, є постраждалий
ГЛАВКОМ NET
2025-05-21T23:45:07Z
Де в Києві купити квартиру дешевше: аналітики визначили найвигідніші райони
VGorode
2025-05-21T21:18:19Z
У Полтаві снігоприбиральні трактори боролися з дощем
ГЛАВКОМ NET
2025-05-21T20:36:04Z
Лінія фронту станом на 21 травня 2025. Зведення Генштабу
ГЛАВКОМ NET
2025-05-21T20:00:13Z
Захисники Поштової площі знову б'ють на сполох: напередодні Дня Києва одна з активісток оголосила голодування
ГЛАВКОМ NET
2025-05-21T18:48:04Z
Уламки російського дрона впали на території однієї зі шкіл Дарницького району
ГЛАВКОМ NET
2025-05-22T06:09:21Z
Біля узбережжя Криту стався землетрус
Европейская правда
2025-05-22T06:01:38Z
Миколаївщина: жінка підірвала гранату у дворі сусідів, загинула дитина
ГЛАВКОМ NET
2025-05-22T03:21:32Z
Було п'ять чи шість пострілів. El Mundo розкрив подробиці вбивства Портнова
ГЛАВКОМ NET
2025-05-21T21:45:32Z
У Німеччині 14-річний хлопець знайшов оленя і приніс його до школи
Европейская правда
2025-05-21T19:37:04Z
Зі швейцарського села, якому загрожує обвал, евакуювали свійських тварин
Европейская правда
2025-05-21T16:28:01Z
Померла 14-річна дівчинка з Бучі, яку уразило струмом на даху потяга
TSN
2025-05-21T15:27:56Z
Земельні схеми під Києвом на 2 млрд: із Німеччини екстрадовано підозрювану
ГЛАВКОМ NET
2025-05-21T15:00:44Z
Загибель мобілізованого у ТЦК Харкова: що встановила поліція
TSN
2025-05-21T14:28:08Z
Green Deal без державної підтримки — шлях до збитковості агросектору, — Денис Марчук
Agravery
2025-05-22T06:07:38Z
Кредити 5-7-9 найчастіше беруть аграрії Кіровоградщини
AgroPortal
2025-05-22T06:00:50Z
Рістон Холдинг в 2025 році оновив парк сільгосптехніки на 2 млн євро
Agravery
2025-05-22T05:21:51Z
Пік сезону українських ранніх овочів та ягід посунувся на кілька тижнів
AgroPortal
2025-05-22T05:00:10Z
«Безкапотне» фінансування та Дія в агросекторі: на які цифрові технології орієнтуватися аграрію
AgroPortal
2025-05-22T03:00:47Z
Океан стане акумулятором: Німеччина створює підводні хранилища
ГЛАВКОМ NET
2025-05-21T23:03:43Z
По 2 євро за кожну посилку: Єврокомісія пропонує ввести новий податок для Азії
ГЛАВКОМ NET
2025-05-21T18:42:55Z
Глава Енергоспівтовариства вимагає від України підняти тарифи в інтересах обленерго… підсанкційного росіянина Бабакова
ГЛАВКОМ NET
2025-05-21T17:48:09Z
Українці сплачуватимуть податки з переказів на картку? Нардепка здивувала заявою
ГЛАВКОМ NET
2025-05-21T16:36:42Z
Маск анонсував появу перших роботаксі у Техасі
ГЛАВКОМ NET
2025-05-22T05:09:15Z
Як зробити так, щоб пральна машина не "стрибала": цікавий спосіб, щоб змусити її стояти нерухомо
ТСН
2025-05-17T20:22:21Z
Зарядити електромобіль стало дорожче: як змінилися ціни
ГЛАВКОМ NET
2025-05-16T17:42:59Z
AWT Bavaria оголошує про відкриття нового інноваційного простору - AWT Studio UNIT.City
Корреспондент
2025-05-16T12:39:48Z
Mercedes переносить виробництво своєї популярної моделі авто у США через мита Трампа
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T11:45:58Z
Водіїв закликали ні в якому разі не залишати цю річ у салоні у спекотний день
24tv
2025-05-12T14:09:13Z
Кібертрак перевернувся після ймовірного нападу в дорожній люті
Топ Жир
2025-05-12T14:03:19Z
“Новий автомобіль та старий водночас: Volkswagen Beetle 1972 року з пробігом лише 104 милі”
Топ Жир
2025-05-12T14:00:33Z
Водій вантажівки перевернув Cybertruck у лютій дорожній сутичці
Топ Жир
2025-05-12T13:45:04Z
До Землі наближається потенційно небезпечний астероїд
ГЛАВКОМ NET
2025-05-22T05:00:22Z
Прогноз магнітних бур на 22-14 травня: якою буде сонячна активність
ГЛАВКОМ NET
2025-05-22T04:18:29Z
Пекельна спека знищує одну з країн – NASA
ГЛАВКОМ NET
2025-05-21T18:54:20Z
«Притулився». Мережа обговорює фото Залужного та Притули
ГЛАВКОМ NET
2025-05-21T16:03:05Z
Китайські науковці намагались викликати дощ дронами: чим завершився експеримент
ГЛАВКОМ NET
2025-05-21T15:30:18Z
Вчені створили контейнер для перевезення антиматерії — найдорожчої речовини на Землі
TSN
2025-05-21T15:06:03Z
Вулкани Землі посилають таємні сигнали, які бачать супутники NASA
TSN
2025-05-21T14:28:17Z
Як виник Всесвіт: вчені починають проєкт у величезних печерах, щоб розгадати загадку
TSN
2025-05-21T14:27:16Z
Частина планети може стати непридатною для життя: кліматологи б’ють на сполох
TSN
2025-05-21T14:25:51Z
«Тоттенгем» здобув перемогу в Лізі Європи
ГЛАВКОМ NET
2025-05-22T00:24:31Z
YAKTAK - "Люди" – 6 місце чарту FM-TV минулого тижня.
FM-TV
2025-05-21T20:24:49Z
Росіянин, який знімався у пропагандистському відео, виграв престижні змагання в Іспанії
ГЛАВКОМ NET
2025-05-21T18:45:26Z
Як Україні потрапити на Євро-2028: УЄФА затвердила формат кваліфікації чемпіонату Європи
ГЛАВКОМ NET
2025-05-21T14:33:19Z
Киянин Олександр Фареник здобув дві золоті медалі на чемпіонаті світу з кунг-фу
ГЛАВКОМ NET
2025-05-21T14:21:18Z
Визначилися фіналісти Кубку України з футболу серед жіночих команд
ГЛАВКОМ NET
2025-05-21T12:18:38Z
Два словацькі депутати вирішили з'ясувати стосунки на боксерському ринзі
Европейская правда
2025-05-21T12:04:41Z
У Росії помер бодібілдер, який підірвав здоров'я препаратами для пришвидшення росту м'язів
ГЛАВКОМ NET
2025-05-21T12:00:27Z
В Іспанії п'ять уболівальників отримали умовні терміни за расистські образи Вінісіуса
ГЛАВКОМ NET
2025-05-21T11:42:01Z