MY.UAНовини
Навіть у розпал війни ми маємо можливості працювати на майбутнє: документування дитинства під час війни
Навіть у розпал війни ми маємо можливості працювати на майбутнє: документування дитинства під час війни

Навіть у розпал війни ми маємо можливості працювати на майбутнє: документування дитинства під час війни

Як інтерв’ювати дітей і підлітків, які переживають війну.

Тема дитинства неодмінно зʼявляється в історіях про війну. Однак не завжди ці історії розказані з перших вуст — частіше про них ми дізнаємося зі слів дорослого. Збір свідчень дітей, ще й під час війни, накладає чимало обмежень. Водночас ми потрапляємо в пастку, коли роль дітей у наративі війни традиційно звужується до жертв або ж, у певних випадках, героїв. Поза тим, залишається різноманіття досвідів, які діти проживають щодня.

Осягнути їхню складність прагне Музей воєнного дитинства (фейсбук, інстаграм), документуючи історії людей, яким випало дорослішати під час війни. Музей воєнного дитинства як інституція зародився в Боснії за 20 років опісля війни. Тоді його архіву дали початок історії дорослих, які пережили війну дітьми й на момент створення музею вже мали усталене життя та розуміли необхідність такої інституції. Поділившись власними спогадами, ці люди включили в історію війни досвід дітей, а також створили навколо музею спільноту, що стала важливою частиною боснійського суспільства.

У 2018 році музей зібрав команду українських дослідників, які почали документувати свідчення дітей із прифронтових територій на сході України, а вже у 2020 році запрацював як окрема організація.

Хоча ми використовуємо спільну методологію, суттєва різниця полягає у тому, що документування в Україні відбувається під час війни — і у цьому є необхідність. «Якби ми під час війни мали ті знання й ресурси, що ви маєте зараз, наше суспільство було б значно здоровішим через 30 років після завершення війни», — сказала мені якось колега-психологиня під час мого візиту в наш центральний офіс у Сараєві, Боснія. У розпал війни завдяки силам оборони ми маємо можливості працювати, уявляючи наше післявоєнне майбутнє.

Зібрані свідчення — як дорослих, так і дітей — дозволяють говорити про ширші теми, що охоплюють суспільства у війні. Зокрема, про досвід вимушеного переселення, адаптації в нових містах і країнах, пошук власної ідентичності, переживання втрат і розлук тощо. Водночас включення дитячих історій сприятиме формуванню більш інклюзивного наративу війни.

Документування історій дітей має значення не лише для збереження памʼяті на майбутнє, а й сьогодні, аби показати, що їхній досвід важливий і заслуговує на визнання. Нас цікавить, як повсякденне життя дитини змінюється внаслідок війни, адже війна розширює межі колективного досвіду, навіть якщо безпосередньої травми немає. Інтерв’ю може стати для дитини актом нормалізації її переживань, можливістю висловити те, що досі залишалося незапитаним. Це допомагає краще зрозуміти як персональну травму, так і колективні переживання суспільства.

Сьогодні архів музею в Україні налічує близько 600 і 800 предметів, пов’язаних зі спогадами дітей. Значна частина цих історій зібрана за останні два роки. Наразі це найбільший архів історій дитинства під час російсько-української війни з початку 2014 року, який у майбутньому стане історичним джерелом для дослідників з України та світу.

Чутливість до контексту

Однак збирання свідчень дітей, ще й під час війни, накладає чимало обмежень. Головний принцип документування досвіду війни полягає в тому, аби не нашкодити — не піддавати дитину повторній травматизації. Жодна історія не важливіша за психологічну стабільність чи здоров’я дитини чи підлітка. Готуючись до інтерв’ю з дітьми, важливо дослідити їхнє середовище й усвідомлювати, що в таких випадках рішення не записувати інтерв’ю може бути прийнято частіше, ніж із дорослими.

Перш ніж знову почати записувати історії з початку повномасштабного вторгнення, ми зробили паузу майже на рік, дочекавшись, поки потенційні оповідачі й оповідачки стабілізуються на нових місцях проживання та ввійдуть у повторювану рутину.

Постійні зміни й переміщення, пов’язані з війною, створюють непередбачуване середовище. У таких умовах діти докладають значних зусиль, щоб зрозуміти ситуацію та нормалізувати її для себе. Діти потребують структурованості та передбачуваності. Це актуально для всіх, особливо під час війни, але для дітей це критично навіть поза контекстом подій такого масштабу.

Значення дорослих

Коли йдеться про досвід дітей, важливо враховувати ключову роль батьків, опікунів та інших значущих дорослих у створенні відчуття безпеки для дитини. Вони є тією основою, через яку проходить лінія довіри, стабільності або її відсутності. Якщо дорослі не почуваються безпечно, це неминуче впливає на дитину, і цей фактор потрібно брати до уваги. Іноді опікуни не підписують згоду на інтервʼю, навіть якщо дитина дуже хоче поговорити з дослідниками. Ми завжди виходимо з припущення, що дорослі, які опікуються дітьми, діють з найкращих інтересів дитини.

Наприклад, під час однієї з польових поїздок у Краматорськ наш дослідник запланував кілька інтерв’ю з підлітками. Дівчата хотіли поділитися своїм досвідом. Проте на етапі підписання згоди на участь дитини в інтерв’ю кілька сімей відмовилися. Не кожному дорослому комфортно залишати свої приватні дані для нашого архіву, але без цього ми не зможемо використовувати історії в наших публічних проєктах.

З іншого боку, трапляються протилежні ситуації, коли дорослі активно наполягають на участі дитини в інтерв’ю. Вони можуть навіть заохочувати дитину розповісти свою історію. Однак важливо відстежувати, чи це бажання справді йде від дитини, чи лише від дорослого. Наше завдання — не змушувати, а створювати умови для довіри, допомогти дитині спертися на власну історію та відчути її важливість.

Впливи на наратив

Кожна розмова, навіть у неформальному середовищі, впливає на те, як людина далі розповідатиме свою історію. Це особливо стосується дітей, які завжди, навіть у найстійкіших умовах, прагнуть схвалення дорослих. Вони намагатимуться отримати позитивну реакцію від дорослого, з яким розмовляють, або від спільноти, яка їх оточує.

Діти, особливо в критичних ситуаціях, потребують уваги. Однак іноді їх помічають лише тоді, коли вони зробили щось «видатне» — й це створює додаткове навантаження, бо дітям важче розпізнати, коли їхня поведінка починає шкодити їм самим. Був випадок, коли журналіст хотів висвітлити певні аспекти історії дитини й розповідав про те, як вона успішно збирала донати чи досягала інших результатів.

Це, безумовно, важливі й позитивні моменти, але після таких історій у дитини може сформуватися уявлення, що вона отримує схвалення лише завдяки своїй постійній відданій праці. Дитина може продовжувати збирати донати чи виконувати інші подібні завдання, поки не вичерпає свої сили, тому що їй поки що не вистачає навичок розпізнати момент, коли вона починає виснажуватись. Дітям важливо відчувати, що їхній досвід важливий не через якісь вчинки, а сам по собі, а також що в них є можливість залишатися дітьми й не перебирати на себе дорослі ролі.

Піклування про оповідача

Проведення інтерв’ю з дітьми, особливо тими, хто має травматичний досвід, потребує особливого підходу, заснованого на емпатії, чутливості й фаховості. Інтерв’ю може стати для дитини важливим простором для висловлення своїх переживань, якщо воно проводиться делікатно. Це допомагає їй відчути, що її досвід є важливим і заслуговує на увагу. Дослідник сигналізує дитині, що її переживання є нормальними в контексті тих умов, у яких вона опинилася.

Нерідко люди зберігають упередження щодо певних історій, вдаються до порівняння. Нам доводилося чути від відвідувачів на наших виставках, що досвід тих дітей, хто залишився за кордоном, менш важливий або «не є досвідом війни». Ми переконані, що всі діти з України так чи так мають досвід війни — й ті, хто живе в прифронтових містах і селах чи далі на захід, і ті, хто евакуювався в межах України чи за кордон. Навіть якщо зараз дитина перебуває в безпеці, її життя змінилося назавжди саме внаслідок війни. Важливо працювати над тим, щоб розширювати розуміння війни як явища, яке торкається кожного по-своєму. І у цьому музей також бачить свою роль.

Коли ми записуємо інтерв’ю, завжди наголошуємо на добровільності участі. На початку пояснюємо, що на будь-яке запитання можна відмовитися відповідати. Це допомагає дитині відчути контроль над ситуацією. Часто діти користуються цим правом, особливо коли йдеться про чутливі теми, як, наприклад, сімейні стосунки.

Також під час інтерв’ю важливо постійно стежити за невербальними сигналами. Наприклад, зміна швидкості мовлення, втрата зорового контакту чи «скляний погляд» можуть свідчити про те, що дитина поринула у травматичні спогади. У таких випадках варто запропонувати зробити паузу або обережно змінити тему, щоб уникнути подальшого травматичного досвіду.

Один із важливих моментів у роботі з дітьми — це уникати ситуацій, коли дитина може відчувати, що її досвід применшують або порівнюють із чужим. Навіть якщо це сказано без злого умислу, така репліка може викликати у дитини відчуття, що її переживання менш важливі.

Діти можуть демонструвати захисну поведінку, намагаючись показати, що вони вже «пережили» свої травми й почуваються нормально, хоча це не завжди відповідає дійсності. У таких випадках важливо рухатися повільно і не намагатися зруйнувати цей часом крихкий захист.

Документуючи дитячі та підліткові досвіди, ми сигналізуємо: всі ці історії важливі, і ми як дорослі здатні витримати їхню складність, не засуджуючи й не применшуючи їхньої цінності. Завдання дослідника — зберігати нейтральність і стійкість, аби дитина могла вільно висловлюватися.

Не всі діти обов’язково травмовані, однак ситуації бувають різні, і бажано про них дізнатися до інтерв’ю, щоб краще підготуватися. Наші дослідники заздалегідь спілкуються з їхніми батьками чи опікунами, аби уникнути надто чутливих тем.

Потреба у вразливості

Іноді діти чи дорослі під час інтерв’ю самі себе переконують, що вони «незламні», навіть якщо їхні відчуття говорять про вразливість. Важливо, щоб респонденти мали можливість говорити про те, як є насправді, а не лише відтворювати поширений наратив стійкості.

Наприклад, чудова практика пісеньок і руханок для дітей у школах потрібна, щоб навчити їх евакуюватися до укриття. Але поряд із цим потрібен простір, де діти можуть говорити про свої страхи, переживання й отримувати підтримку. Завдання дослідника — створити таку атмосферу, де не потрібно ні з чим боротися або комусь щось доводити. Це допоможе краще розуміти як індивідуальні історії, так і загальний стан суспільства, яке переживає травму.

Робота з дитячим досвідом війни не має бути реакцією на резонансні події та медійний інтерес до війни. Ми, дорослі, повинні документувати ці історії, зберігаючи фокус на добробуті дітей тут і зараз. Це гра вдовгу, в якій мають виграти покоління тих, хто сьогодні з нами говорить і дитинство яких зачепила війна. Такий підхід дає надію, що ми не тільки виживаємо, але й будуємо фундамент для здоровішого майбутнього. Це водночас укріплює нашу стійкість й зараз.

Світлана Осіпчук, програмна директорка Музею воєнного дитинства в Україні

Читайте також
У США відбулася інформаційна кампанія щодо повернення викрадених Росією українських дітей
Підопічні фонду «Голоси дітей» розповіли депутатам в Гаазі про наслідки російської війни проти України
Регіональний центр прав людини ініціює санкції проти осіб, причетних до злочинів проти українських дітей та знищення культурної спадщини
Бібліотека на Пріорці в Києві здобула нагороду на міжнародному конкурсі IFLA Green Library Award 2024
Регіональний центр прав людини спільно з партнерами передав до МКС нові докази злочинів проти українських дітей
Дослідження «(Не)повернення дітей»: Станом на серпень в Україну повернули 388 викрадених росіянами дітей
Презентували документ, що пропонує шляхи захисту дітей від примусового переміщення та депортації
Ініціатива «Трибунал для Путіна» встановила 5340 жертв насильницьких зникнень
Команда «Детектора медіа» не лише бореться за якість української журналістики, але й розповідає про суспільно важливі процеси в Україні. Наші журналісти пишуть про досягнення та проблеми громадського сектору й показують, як активісти впливають на реформи.

Запрошуємо вас долучитися до Спільноти «Детектора медіа». Та разом працювати над тим, щоб ініціативи, які захищають демократичні цінності, ставали більш видимими.
Долучитись
Теги за темою
Дети
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Європейці змінюють стратегію військової допомоги Україні – WP
Факти ICTV
2025-04-20T21:57:59Z
Норвегія суттєво посилює свої військові можливості: F-35 та ракети JSM
Хвиля
2025-04-28T22:36:26Z
Кого з чоловіків після 50 призвуть на службу. Адвокат дав відповідь
Telegraf
2025-04-28T22:27:04Z
Обіцяні Україні Австралією танки Abrams досі не виїхали: причини
ZN UA
2025-04-28T21:49:39Z
Міноборони допустило до експлуатації понад 330 зразків безпілотників українського виробництва
iPress
2025-04-28T21:27:22Z
Наречете себе на цілий рік нещасть: що категорично заборонено робити 29 квітня
Telegraf
2025-04-28T21:21:10Z
Військові Британії не наближатимуться до лінії фронту, а зосередяться на навчанні ЗСУ – Telegraph
Факти ICTV
2025-04-28T21:12:42Z
Третина поляків планує виїхати у разі війни з Росією – опитування
ZN UA
2025-04-28T20:55:34Z
Дніпряни при виході на пенсію можуть отримати десять виплат одразу: що для цього потрібно
Политека
2025-04-28T20:01:36Z
Китайські науковці випробували неядерну водневу бомбу
ГЛАВКОМ NET
2025-04-20T19:57:49Z
Венс не вірить у перемогу України у війні проти РФ: що сказали в США
GlavRed
2025-04-28T23:25:12Z
Вибори в Канаді: Карні поділився світлиною з дільниці
ГЛАВКОМ NET
2025-04-28T23:06:07Z
Financial Times: Як Україна може зруйнувати західний альянс
Хвиля
2025-04-28T22:45:28Z
Війна в Україні може перерости в ядерну ескалацію, якщо триватиме ще кілька років – Венс
Факти ICTV
2025-04-28T22:31:55Z
Зеленський заслухав доповіді керівників СЗР та СБУ
ГЛАВКОМ NET
2025-04-28T22:27:00Z
"Помруть мільйони": Венс знову дав прогноз на війну Росії проти України
Telegraf
2025-04-28T22:00:54Z
Документ про економічне партнерство зі США став рівноправним – Зеленський
ZN UA
2025-04-28T21:40:25Z
Макрон обіцяє посилення тиску на Росію з боку Європи та США
Лига
2025-04-28T21:27:42Z
IBM інвестує $150 мільярдів у США для розвитку квантових технологій та виробництва
InternetUA
2025-04-28T22:02:21Z
Ексочільник компанії «Оператор ГТС України» підтримав призначення Корецького
ГЛАВКОМ NET
2025-04-28T21:33:56Z
Porsche продовжує поставки в США попри повідомлення дилерів про припинення поставок
Топ Жир
2025-04-28T21:30:22Z
Temu підвищує ціни для американців через мита США для Китаю
InternetUA
2025-04-28T20:49:26Z
Напругу в розетках підвищать до 230 В: чи є небезпека і що зміниться для українців
GlavRed
2025-04-28T20:27:15Z
Українцям платитимуть подвійні лікарняні: кому нові правила від ПФУ додадуть грошей
Знай
2025-04-28T20:12:46Z
Беззаперечний лідер: в якому регіоні зосереджені найбільші запаси нафти у світі
24tv
2025-04-28T20:03:50Z
Польща оновила угоду про будівництво першої АЕС
iPress
2025-04-28T20:03:08Z
Новий законопроєкт про криптовалюти в Україні: заборонять деякі види реклами та захистять споживачів
ITC
2025-04-28T19:43:11Z
Меган Маркл уперше прокоментувала розлучення з принцом Гаррі
GlavRed
2025-04-28T23:25:49Z
"Зазнала невдачі": як складається особисте життя Дженніфер Еністон зараз
GlavRed
2025-04-28T23:25:32Z
Татусеві дітки: Меган Маркл показала дітей від принца Гаррі
GlavRed
2025-04-28T23:15:12Z
Ще один Візлі: зірка "Гаррі Поттера" вдруге став батьком
GlavRed
2025-04-28T21:27:09Z
Де зараз оперна діва Валентина Степова і чим вона займається після смерті чоловіка
24tv
2025-04-28T20:33:10Z
Вдова Віталія Білоножка зворушливо вшанувала пам'ять покійного співака
GlavRed
2025-04-28T20:27:51Z
"Дякую Богу за це щастя": Могилевська вперше показала свого чоловіка
GlavRed
2025-04-28T20:27:36Z
7 захопливих українських серіалів, які можна подивитися на YouTube
24tv
2025-04-28T19:57:00Z
Великі справи у Малому театрі. Як оживають скарби Розстріляного відродження
ГЛАВКОМ NET
2025-04-28T19:36:27Z
У Рязанській області прогриміли вибухи: під атакою нафтозавод
ГЛАВКОМ NET
2025-04-28T22:33:54Z
У деяких районах Іспанії та Португалії поступово відновлюється електропостачання
ГЛАВКОМ NET
2025-04-28T22:18:42Z
На Чернігівщині через атаку дронів загинув пенсіонер
ГЛАВКОМ NET
2025-04-28T21:51:21Z
Кошта про масштабні відключення електроенергії в Європі: Наразі ознак кібератаки немає
InternetUA
2025-04-28T21:49:27Z
Прем'єр Іспанії заявив, що електропостачання відновлено на половині території країни
24tv
2025-04-28T21:39:55Z
У Новоросійську пролунали гучні вибухи: є загоряння
ГЛАВКОМ NET
2025-04-28T21:09:26Z
На Миколаївщині чоловік кинув гранату в поліцейських: один загинув, ще 3 поранені
GlavRed
2025-04-28T20:57:55Z
У Новоросійську після сильних вибухів загорілась стоянка та цистерна з паливом
24tv
2025-04-28T20:42:45Z
На нафтобазі під Новоросійськом у Росії спалахнула масштабна пожежа
Telegraf
2025-04-28T20:37:33Z
Урожай картоплі буде рекордним: вам потрібен лише один аптечний засіб
24tv
2025-04-28T18:36:03Z
Роботи Neuralink уже імплантують чипи в мозок, хірурги скоро будуть не потрібні, - Маск
InternetUA
2025-04-28T18:16:02Z
Алергія чи застуда: як відрізнити ці захворювання весною
24tv
2025-04-28T17:54:26Z
Як самостійно видалити кліща: епідеміологиня поділилася важливими нюансами
Знай
2025-04-28T17:51:38Z
Вірус папіломи людини: близько 29% молодих українців не знаю, що це
ZN UA
2025-04-28T16:34:53Z
Персик мрії — це реально: ключові поради від садівника
GlavRed
2025-04-28T16:27:26Z
Їжа без пестицидів — мозок без туману
360ua.news
2025-04-28T15:03:44Z
Виявили "перемикач" хвороби Паркінсона: це може стати революцією в лікуванні захворювання
24tv
2025-04-28T14:24:57Z
Кульбаби на ділянці: як впоратися з жовтим загарбником швидко і надовго
Знай
2025-04-28T13:51:55Z
Горять автівки та приватний будинок: Київ атакували ударні дрони
GlavRed
2025-04-28T23:25:19Z
З'їжджаються бригади з усієї України: нові подробиці атаки газовий об'єкт у Черкасах
GlavRed
2025-04-28T23:25:16Z
Сили оборони знищили переправу росіян, яку ті звели під час «великоднього перемир’я»
Украина Криминальная
2025-04-28T22:45:22Z
Росіяни знову запустили "Шахеди": в яких регіонах України загроза ворожого удару
24tv
2025-04-28T20:21:27Z
Оперативна інформація щодо російського вторгнення станом на 22:00 28.04.2025
Украина Криминальная
2025-04-28T20:15:24Z
Росіяни дуже бояться втратити Крим, – у ГУР пояснили основну ціль окупантів
24tv
2025-04-28T20:03:13Z
До Сум лишилось 25 кілометрів: які населені пункти захопили росіяни
GlavRed
2025-04-28T19:54:59Z
Погода в Україні 29 квітня: впродовж дня відчутно потеплішає
Комсомольская правда
2025-04-28T19:34:52Z
У Києві тимчасово обмежать рух пішоходів в підземних переходах на Майдані Незалежності та Європейській площі
Украина Криминальная
2025-04-28T19:25:14Z
Чому підлога постійно липка після миття: список помилок, які роблять всі
24tv
2025-04-28T22:00:16Z
Навіть не треба мʼяса: нереально смачна запіканка на вечерю – її з'їдають в одну мить
24tv
2025-04-28T20:57:07Z
Пліснява з вікон зникне раз і назавжди: елементарний спосіб
24tv
2025-04-28T20:03:38Z
Насолода, перед якою не встоїть ніхто: рецепт знаменитого "Битого скла" з крекерами
24tv
2025-04-28T19:36:36Z
Ось 3 головні причини постійних сварок у парах
24tv
2025-04-28T19:36:07Z
Що потрібно для потужного росту перцю: експерт радить особливе підживлення
GlavRed
2025-04-28T19:25:29Z
Непал посилить умови для альпіністів - сходження на Еверест дозволять не всім
Комсомольская правда
2025-04-28T18:40:14Z
Як Альпи, але дешевше: куди поїхати за кордоном, щоб закохатися в гори
24tv
2025-04-28T18:21:04Z
Чому потрібно чистити садові інструменти: як це робити правильно
24tv
2025-04-28T17:54:15Z
Ексчемпіон UFC, який боксував із Ф'юрі та Джошуа, на смерть збив дівчину
ZN UA
2025-04-28T21:58:47Z
Онлайн-трансляція матчу Арсенал – ПСЖ у півфіналі Ліги чемпіонів
24tv
2025-04-28T21:24:26Z
29 квітня: яке сьогодні свято, традиції та заборони
ГЛАВКОМ NET
2025-04-28T21:09:25Z
Серія А: Педро і Ондрейка обмінялися дублями, перемога Кальярі
Football.ua
2025-04-28T20:49:27Z
Стало відомо, коли відбудеться переможний парад Ліверпуля
Football.ua
2025-04-28T20:19:36Z
Анчелотті погодився очолити збірну Бразилії на ЧС-2026 — Романо
Football.ua
2025-04-28T19:52:45Z
Барселона розгромила Трабзонспор та виграла Юнацьку лігу УЄФА
Football.ua
2025-04-28T19:01:22Z
Суд обрав запобіжний захід колишньому українському боксеру: що відомо
24tv
2025-04-28T18:45:32Z
Удінезе та Болонья сильнішого не визначили
Football.ua
2025-04-28T18:34:14Z
88 днів на рік у телефонах: як смартфони “крадуть” наше життя
InternetUA
2025-04-28T23:01:43Z
Археологи знайшли язичницьку каблучку
Gazeta UA
2025-04-28T22:39:50Z
Штучний інтелект Цукерберга викрили в «розбещенні» підлітків
InternetUA
2025-04-28T20:37:51Z
Яєшня над розплавленим металом: як Дмитро Комаров працював горновим на "Запоріжсталі"
24tv
2025-04-28T20:18:07Z
Невідомі вкрали біткоїнів на $333 млн. — токени Monero подорожчали на 50%. Але чому?
ITC
2025-04-28T19:43:33Z
В Ізраїлі знайшли перший доказ однієї з біблійних битв
1News
2025-04-28T19:18:53Z
Як гігантські крокодили змінили уявлення про стародавніх хижаків
360ua.news
2025-04-28T19:15:07Z
Клієнти lifecell обурені новою послугою: "Поки дві нирки є, то воно не страшно"
Знай
2025-04-28T19:12:26Z
Sucker Punch поділилася подробицями Ghost of Yotei: у грі буде некласична кампанія і свобода дій
24tv
2025-04-28T19:06:41Z
Автомобіль з Китаю: схожість на Cybertruck та Hummer після однієї ночі
Топ Жир
2025-04-28T23:15:39Z
Водій Porsche 911 GT3 RS дізнається, що дерева міцніші за червоні колеса
Топ Жир
2025-04-28T22:45:22Z
Понад половина власників автомобілів Tesla повідомляють про акти вандалізму зі сторони невідомих осіб
Топ Жир
2025-04-28T22:00:05Z
Секретний зміст нового назв Renault Boreal SUV
Топ Жир
2025-04-28T21:00:24Z
“Subaru переносить виробництво до Канади через вплив тарифів Трампа”
Топ Жир
2025-04-28T20:00:33Z
Автомобіль Mazda RX-7 1982 року з пробігом лише 1 600 миль був прихований протягом 43 років
Топ Жир
2025-04-28T19:30:55Z
У Києві покажуть легендарний австрійський всюдихід
AutoCentre
2025-04-28T19:10:32Z
Мотоцикл Brough Superior 1925 року продали на аукціоні
360ua.news
2025-04-28T18:30:16Z
Великі зміни: новий Chevrolet Captiva 2025 стане електрокаром
Фокус
2025-04-28T18:21:55Z