MY.UAНовини
Навіть у розпал війни ми маємо можливості працювати на майбутнє: документування дитинства під час війни
Навіть у розпал війни ми маємо можливості працювати на майбутнє: документування дитинства під час війни

Навіть у розпал війни ми маємо можливості працювати на майбутнє: документування дитинства під час війни

Як інтерв’ювати дітей і підлітків, які переживають війну.

Тема дитинства неодмінно зʼявляється в історіях про війну. Однак не завжди ці історії розказані з перших вуст — частіше про них ми дізнаємося зі слів дорослого. Збір свідчень дітей, ще й під час війни, накладає чимало обмежень. Водночас ми потрапляємо в пастку, коли роль дітей у наративі війни традиційно звужується до жертв або ж, у певних випадках, героїв. Поза тим, залишається різноманіття досвідів, які діти проживають щодня.

Осягнути їхню складність прагне Музей воєнного дитинства (фейсбук, інстаграм), документуючи історії людей, яким випало дорослішати під час війни. Музей воєнного дитинства як інституція зародився в Боснії за 20 років опісля війни. Тоді його архіву дали початок історії дорослих, які пережили війну дітьми й на момент створення музею вже мали усталене життя та розуміли необхідність такої інституції. Поділившись власними спогадами, ці люди включили в історію війни досвід дітей, а також створили навколо музею спільноту, що стала важливою частиною боснійського суспільства.

У 2018 році музей зібрав команду українських дослідників, які почали документувати свідчення дітей із прифронтових територій на сході України, а вже у 2020 році запрацював як окрема організація.

Хоча ми використовуємо спільну методологію, суттєва різниця полягає у тому, що документування в Україні відбувається під час війни — і у цьому є необхідність. «Якби ми під час війни мали ті знання й ресурси, що ви маєте зараз, наше суспільство було б значно здоровішим через 30 років після завершення війни», — сказала мені якось колега-психологиня під час мого візиту в наш центральний офіс у Сараєві, Боснія. У розпал війни завдяки силам оборони ми маємо можливості працювати, уявляючи наше післявоєнне майбутнє.

Зібрані свідчення — як дорослих, так і дітей — дозволяють говорити про ширші теми, що охоплюють суспільства у війні. Зокрема, про досвід вимушеного переселення, адаптації в нових містах і країнах, пошук власної ідентичності, переживання втрат і розлук тощо. Водночас включення дитячих історій сприятиме формуванню більш інклюзивного наративу війни.

Документування історій дітей має значення не лише для збереження памʼяті на майбутнє, а й сьогодні, аби показати, що їхній досвід важливий і заслуговує на визнання. Нас цікавить, як повсякденне життя дитини змінюється внаслідок війни, адже війна розширює межі колективного досвіду, навіть якщо безпосередньої травми немає. Інтерв’ю може стати для дитини актом нормалізації її переживань, можливістю висловити те, що досі залишалося незапитаним. Це допомагає краще зрозуміти як персональну травму, так і колективні переживання суспільства.

Сьогодні архів музею в Україні налічує близько 600 і 800 предметів, пов’язаних зі спогадами дітей. Значна частина цих історій зібрана за останні два роки. Наразі це найбільший архів історій дитинства під час російсько-української війни з початку 2014 року, який у майбутньому стане історичним джерелом для дослідників з України та світу.

Чутливість до контексту

Однак збирання свідчень дітей, ще й під час війни, накладає чимало обмежень. Головний принцип документування досвіду війни полягає в тому, аби не нашкодити — не піддавати дитину повторній травматизації. Жодна історія не важливіша за психологічну стабільність чи здоров’я дитини чи підлітка. Готуючись до інтерв’ю з дітьми, важливо дослідити їхнє середовище й усвідомлювати, що в таких випадках рішення не записувати інтерв’ю може бути прийнято частіше, ніж із дорослими.

Перш ніж знову почати записувати історії з початку повномасштабного вторгнення, ми зробили паузу майже на рік, дочекавшись, поки потенційні оповідачі й оповідачки стабілізуються на нових місцях проживання та ввійдуть у повторювану рутину.

Постійні зміни й переміщення, пов’язані з війною, створюють непередбачуване середовище. У таких умовах діти докладають значних зусиль, щоб зрозуміти ситуацію та нормалізувати її для себе. Діти потребують структурованості та передбачуваності. Це актуально для всіх, особливо під час війни, але для дітей це критично навіть поза контекстом подій такого масштабу.

Значення дорослих

Коли йдеться про досвід дітей, важливо враховувати ключову роль батьків, опікунів та інших значущих дорослих у створенні відчуття безпеки для дитини. Вони є тією основою, через яку проходить лінія довіри, стабільності або її відсутності. Якщо дорослі не почуваються безпечно, це неминуче впливає на дитину, і цей фактор потрібно брати до уваги. Іноді опікуни не підписують згоду на інтервʼю, навіть якщо дитина дуже хоче поговорити з дослідниками. Ми завжди виходимо з припущення, що дорослі, які опікуються дітьми, діють з найкращих інтересів дитини.

Наприклад, під час однієї з польових поїздок у Краматорськ наш дослідник запланував кілька інтерв’ю з підлітками. Дівчата хотіли поділитися своїм досвідом. Проте на етапі підписання згоди на участь дитини в інтерв’ю кілька сімей відмовилися. Не кожному дорослому комфортно залишати свої приватні дані для нашого архіву, але без цього ми не зможемо використовувати історії в наших публічних проєктах.

З іншого боку, трапляються протилежні ситуації, коли дорослі активно наполягають на участі дитини в інтерв’ю. Вони можуть навіть заохочувати дитину розповісти свою історію. Однак важливо відстежувати, чи це бажання справді йде від дитини, чи лише від дорослого. Наше завдання — не змушувати, а створювати умови для довіри, допомогти дитині спертися на власну історію та відчути її важливість.

Впливи на наратив

Кожна розмова, навіть у неформальному середовищі, впливає на те, як людина далі розповідатиме свою історію. Це особливо стосується дітей, які завжди, навіть у найстійкіших умовах, прагнуть схвалення дорослих. Вони намагатимуться отримати позитивну реакцію від дорослого, з яким розмовляють, або від спільноти, яка їх оточує.

Діти, особливо в критичних ситуаціях, потребують уваги. Однак іноді їх помічають лише тоді, коли вони зробили щось «видатне» — й це створює додаткове навантаження, бо дітям важче розпізнати, коли їхня поведінка починає шкодити їм самим. Був випадок, коли журналіст хотів висвітлити певні аспекти історії дитини й розповідав про те, як вона успішно збирала донати чи досягала інших результатів.

Це, безумовно, важливі й позитивні моменти, але після таких історій у дитини може сформуватися уявлення, що вона отримує схвалення лише завдяки своїй постійній відданій праці. Дитина може продовжувати збирати донати чи виконувати інші подібні завдання, поки не вичерпає свої сили, тому що їй поки що не вистачає навичок розпізнати момент, коли вона починає виснажуватись. Дітям важливо відчувати, що їхній досвід важливий не через якісь вчинки, а сам по собі, а також що в них є можливість залишатися дітьми й не перебирати на себе дорослі ролі.

Піклування про оповідача

Проведення інтерв’ю з дітьми, особливо тими, хто має травматичний досвід, потребує особливого підходу, заснованого на емпатії, чутливості й фаховості. Інтерв’ю може стати для дитини важливим простором для висловлення своїх переживань, якщо воно проводиться делікатно. Це допомагає їй відчути, що її досвід є важливим і заслуговує на увагу. Дослідник сигналізує дитині, що її переживання є нормальними в контексті тих умов, у яких вона опинилася.

Нерідко люди зберігають упередження щодо певних історій, вдаються до порівняння. Нам доводилося чути від відвідувачів на наших виставках, що досвід тих дітей, хто залишився за кордоном, менш важливий або «не є досвідом війни». Ми переконані, що всі діти з України так чи так мають досвід війни — й ті, хто живе в прифронтових містах і селах чи далі на захід, і ті, хто евакуювався в межах України чи за кордон. Навіть якщо зараз дитина перебуває в безпеці, її життя змінилося назавжди саме внаслідок війни. Важливо працювати над тим, щоб розширювати розуміння війни як явища, яке торкається кожного по-своєму. І у цьому музей також бачить свою роль.

Коли ми записуємо інтерв’ю, завжди наголошуємо на добровільності участі. На початку пояснюємо, що на будь-яке запитання можна відмовитися відповідати. Це допомагає дитині відчути контроль над ситуацією. Часто діти користуються цим правом, особливо коли йдеться про чутливі теми, як, наприклад, сімейні стосунки.

Також під час інтерв’ю важливо постійно стежити за невербальними сигналами. Наприклад, зміна швидкості мовлення, втрата зорового контакту чи «скляний погляд» можуть свідчити про те, що дитина поринула у травматичні спогади. У таких випадках варто запропонувати зробити паузу або обережно змінити тему, щоб уникнути подальшого травматичного досвіду.

Один із важливих моментів у роботі з дітьми — це уникати ситуацій, коли дитина може відчувати, що її досвід применшують або порівнюють із чужим. Навіть якщо це сказано без злого умислу, така репліка може викликати у дитини відчуття, що її переживання менш важливі.

Діти можуть демонструвати захисну поведінку, намагаючись показати, що вони вже «пережили» свої травми й почуваються нормально, хоча це не завжди відповідає дійсності. У таких випадках важливо рухатися повільно і не намагатися зруйнувати цей часом крихкий захист.

Документуючи дитячі та підліткові досвіди, ми сигналізуємо: всі ці історії важливі, і ми як дорослі здатні витримати їхню складність, не засуджуючи й не применшуючи їхньої цінності. Завдання дослідника — зберігати нейтральність і стійкість, аби дитина могла вільно висловлюватися.

Не всі діти обов’язково травмовані, однак ситуації бувають різні, і бажано про них дізнатися до інтерв’ю, щоб краще підготуватися. Наші дослідники заздалегідь спілкуються з їхніми батьками чи опікунами, аби уникнути надто чутливих тем.

Потреба у вразливості

Іноді діти чи дорослі під час інтерв’ю самі себе переконують, що вони «незламні», навіть якщо їхні відчуття говорять про вразливість. Важливо, щоб респонденти мали можливість говорити про те, як є насправді, а не лише відтворювати поширений наратив стійкості.

Наприклад, чудова практика пісеньок і руханок для дітей у школах потрібна, щоб навчити їх евакуюватися до укриття. Але поряд із цим потрібен простір, де діти можуть говорити про свої страхи, переживання й отримувати підтримку. Завдання дослідника — створити таку атмосферу, де не потрібно ні з чим боротися або комусь щось доводити. Це допоможе краще розуміти як індивідуальні історії, так і загальний стан суспільства, яке переживає травму.

Робота з дитячим досвідом війни не має бути реакцією на резонансні події та медійний інтерес до війни. Ми, дорослі, повинні документувати ці історії, зберігаючи фокус на добробуті дітей тут і зараз. Це гра вдовгу, в якій мають виграти покоління тих, хто сьогодні з нами говорить і дитинство яких зачепила війна. Такий підхід дає надію, що ми не тільки виживаємо, але й будуємо фундамент для здоровішого майбутнього. Це водночас укріплює нашу стійкість й зараз.

Світлана Осіпчук, програмна директорка Музею воєнного дитинства в Україні

Читайте також
У США відбулася інформаційна кампанія щодо повернення викрадених Росією українських дітей
Підопічні фонду «Голоси дітей» розповіли депутатам в Гаазі про наслідки російської війни проти України
Регіональний центр прав людини ініціює санкції проти осіб, причетних до злочинів проти українських дітей та знищення культурної спадщини
Бібліотека на Пріорці в Києві здобула нагороду на міжнародному конкурсі IFLA Green Library Award 2024
Регіональний центр прав людини спільно з партнерами передав до МКС нові докази злочинів проти українських дітей
Дослідження «(Не)повернення дітей»: Станом на серпень в Україну повернули 388 викрадених росіянами дітей
Презентували документ, що пропонує шляхи захисту дітей від примусового переміщення та депортації
Ініціатива «Трибунал для Путіна» встановила 5340 жертв насильницьких зникнень
Команда «Детектора медіа» не лише бореться за якість української журналістики, але й розповідає про суспільно важливі процеси в Україні. Наші журналісти пишуть про досягнення та проблеми громадського сектору й показують, як активісти впливають на реформи.

Запрошуємо вас долучитися до Спільноти «Детектора медіа». Та разом працювати над тим, щоб ініціативи, які захищають демократичні цінності, ставали більш видимими.
Долучитись
Теги за темою
Діти
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Росія готує літній наступ 2025 року: де є загроза
ТСН
2025-05-23T17:37:50Z
"Буферна зона" — це катастрофа: у Третій штурмовій прокоментували заяви Кремля
ТСН
2025-05-23T17:37:45Z
“Загроза демократії”: влада Німеччини розгляне заборону проросійської партії АдН
TSN
2025-05-23T17:37:36Z
Чудес не буде: Залужний відверто про кордони 1991 року
ТСН
2025-05-23T17:37:34Z
Україна готова до максимально швидких кроків для завершення війни — Зеленський
TSN
2025-05-23T17:37:19Z
Як довго Трамп готовий підтримувати Путіна: американський політик зробив прогноз
ТСН
2025-05-23T17:37:15Z
Буферна зона з Росією: у МЗС України вказали на можливе її розташування
ТСН
2025-05-23T17:37:12Z
Якщо Путін вирішить застосувати "ядерку": в Defense Express пояснили, як це відбуватиметься
TSN
2025-05-23T17:37:09Z
Кандидат у президенти Польщі зробив заяву про відправлення військ до України
TSN
2025-05-23T17:36:59Z
Поки ще є час: весняне підживлення, яке активує шалене зростання томатів — рецепт
ТСН
2025-05-23T17:34:51Z
Вчені назвали добавку, яка може уповільнити старіння на три роки
ТСН
2025-05-23T17:34:24Z
Білкова дієта: принцип дії та дозволені продукти
ТСН
2025-05-23T17:34:20Z
Засіб номер 1 від білокрилки: як боротися зі шкідниками
ТСН
2025-05-23T17:33:47Z
Яка користь банана для здоров’я чоловіка
ТСН
2025-05-23T17:33:11Z
Як схуднути на кефірі за три дні: варіанти дієти
ТСН
2025-05-23T17:32:30Z
Спалах гепатиту А: скільки коштує вакцинація у столичних приватних клініках
ГЛАВКОМ NET
2025-05-23T15:00:48Z
Спалах гепатиту А. Інфекціоніст розповів, кому варто уникнути вакцинації
ГЛАВКОМ NET
2025-05-23T08:00:08Z
Спалах гепатиту А: де вакцинуватися найдешевше
ГЛАВКОМ NET
2025-05-22T17:45:13Z
Народилася у Дніпрі, не знала свого батька і писала листа Сталіну: як у дитинстві виглядала Лія Ахеджакова
Telegraf
2025-05-11T17:30:58Z
"Євробачення-2025": полька в сексі-вбранні ошелешила танцями та небезпечно політала над сценою
ТСН
2025-05-17T21:18:58Z
Зірка "Топмоделі по-українськи" Самвел Туманян уперше став батьком і показав фото малюка
ТСН
2025-05-23T17:37:16Z
Учасниця "Холостяка-12" оголосила про вагітність і показала свій помітно округлий животик
ТСН
2025-05-23T17:35:33Z
Переможниця "Холостяка-13" Бєлєнь гнівно звинуватила Терена у порушенні обіцянки: "Виживає, як може"
ТСН
2025-05-23T17:34:46Z
Каменських замилувала романтикою з Потапом і показала подарунок від нього на річницю шлюбу
ТСН
2025-05-23T17:34:14Z
"Холостяк" Терен після гучних скандалів з Бєлєнь зізнався, чи тримає на неї образу: "Виринуло багато"
ТСН
2025-05-23T17:33:52Z
"Холостяк" Терен шокував зізнанням про розрив з Бєлєнь після шоу: "Складно сказати, що ми були разом"
ТСН
2025-05-23T17:33:07Z
Дашу Квіткову запідозрили у романі з відомим 23-річним футболістом
ТСН
2025-05-23T17:33:01Z
Дівам варто більше вчитися, а Скорпіонам слід попрацювати з імпульсивністю: гороскоп за картами Таро на 23 травня 2025 року
TSN
2025-05-23T17:36:20Z
На якій відстані один від одного потрібно садити кавуни, щоб отримати великий урожай: правила городників
ТСН
2025-05-23T17:36:07Z
Місячний посівний календар на червень 2025 року: запишіть сприятливі дні для городніх робіт на початку літа
ТСН
2025-05-23T17:36:03Z
11 квітів, які не дають рости бур’янам, розпушують ґрунт, відлякують шкідників і приваблюють бджіл
ТСН
2025-05-23T17:35:58Z
Обов’язково зробіть це з томатами після садіння у відкритий ґрунт: правильне підживлення та поливання помідорів
ТСН
2025-05-23T17:35:21Z
Астрологи назвали два знаки зодіаку, доля яких постійно змінюється
ТСН
2025-05-23T17:35:19Z
Лушпиння часнику творить дива на городі: чому його обов’язково треба збирати, а не викидати
ТСН
2025-05-23T17:34:50Z
Який твій особливий дар: розшифровка за датою народження
ТСН
2025-05-23T17:34:25Z
В жодному разі: чому народні прикмети радять не прати на ніч — запам’ятайте на все життя
ТСН
2025-05-23T17:34:03Z
Україна та Росія провели перший етап обміну полоненими "1000 на 1000"
ТСН
2025-05-23T17:37:07Z
Україну очікують торнадо та +40°C: синоптики шокували прогнозом на літо
ТСН
2025-05-23T17:36:50Z
Івано-Франківську область атакували безпілотники: що пошкоджено
ТСН
2025-05-23T17:36:44Z
Масштабний обмін полоненими: перші хвилини на рідній землі
ТСН
2025-05-23T17:36:40Z
"Укрзалізниця" змінила рух поїздів до Рахова та Ясіні: провал ґрунту обмежив маршрути
TSN
2025-05-23T17:36:38Z
Наступ РФ на Сумщині: ворожі ДРГ проривають кордон на квадроциклах
TSN
2025-05-23T17:36:37Z
На Сумщині зберігається загроза ворожих обстрілів: влада змінила маршрути пасажирського транспорту
ТСН
2025-05-23T17:36:37Z
На Курщині пролунали вибухи на місці скупчення російської військової техніки
TSN
2025-05-23T17:36:29Z
Втрати РФ на фронті 23 травня — Генштаб оновив дані
ТСН
2025-05-23T17:36:25Z
Яке сьогодні, 23 травня, свято — все про цей день, яке церковне свято, що не можна робити
TSN
2025-05-23T17:36:56Z
У Дніпрі 17-річна дівчина танцювала на могилах під російський трек: чим усе закінчилося
ТСН
2025-05-23T17:36:51Z
З Максимом Неліпою попрощалися в Києві: як минув похорон шоумена-воїна і хто із зірок прийшов
ТСН
2025-05-23T17:36:49Z
Міжнародний день захисту дітей: дата, що ми знаємо про це свято
ТСН
2025-05-23T17:36:33Z
Російські ударні дрони кружляють Україною: напрямок руху
ТСН
2025-05-23T17:36:12Z
У Росії дрони атакували важливий завод російського ВПК — "Енергія": що відомо
ТСН
2025-05-23T17:36:10Z
23 травня — яке церковне свято, з якими проханнями цього дня слід звертатися до святих
TSN
2025-05-23T17:36:07Z
На Київщині літають безпілотники: працюють сили ППО
ТСН
2025-05-23T17:36:01Z
День ангела 23 травня: кого та як вітати з іменинами
ТСН
2025-05-23T17:36:00Z
У Харкові військовий стріляв у підлітків: образився, що назвали "ТЦКшником"
ТСН
2025-05-23T17:37:57Z
"Били свідомо": ветеран-працівник ТЦК на Львівщині розповів шокувальні подробиці нападу на нього
ТСН
2025-05-23T17:36:58Z
Росіяни атакували залізницю в Чернівецькій області
ТСН
2025-05-23T17:36:53Z
Безпілотники вдарили по Чернівецькій області: що відомо
ТСН
2025-05-23T17:36:48Z
У російському Єльці сталася масштабна пожежа на заводі після атаки дронів: відео
ТСН
2025-05-23T17:36:45Z
З Ужгородського ТЦК чоловіка госпіталізували з травмою голови: що сталося
TSN
2025-05-23T17:36:35Z
На Запоріжжі пролунали вибухи
TSN
2025-05-23T17:36:08Z
Збільшилась кількість жертв російського удару по Одесі: подробиці
ТСН
2025-05-23T17:36:05Z
Австралію накрила рекордна повінь століття — фото стихії
ТСН
2025-05-23T17:35:30Z
Підняття прайс-кепів критично важливе для запобігання дефіциту електрики — Омельченко
ТСН
2025-05-23T17:37:24Z
Курс валют на 23 травня: скільки коштують долар, євро і злотий
ТСН
2025-05-23T17:36:33Z
Яким має бути курс гривні: у МВФ дали відповідь
ТСН
2025-05-23T17:35:11Z
Лоукостер Ryanair висунув вимогу до українських аеропортів
ТСН
2025-05-23T17:32:51Z
Українці вже сплатили понад 4 млрд грн податку на нерухомість: де найбільше
ТСН
2025-05-23T17:32:05Z
Скільки коштує українська земля зараз: експерти прогнозують зростання цін
ТСН
2025-05-23T17:31:04Z
Великі банки США хочуть створити спільну цифрову валюту
ГЛАВКОМ NET
2025-05-23T16:48:03Z
Економіст назвав галузі, які найбільше постраждають від запровадження європейського екологічного податку
ГЛАВКОМ NET
2025-05-23T16:06:45Z
Фрахт панамаксів для перевезення українського зерна подешевшав
AgroPortal
2025-05-23T16:00:24Z
Магнітна буря 23 травня: яка її потужність
ТСН
2025-05-23T17:36:45Z
Випорожнення пінгвінів можуть пом’якшити зміну клімату на планеті
ТСН
2025-05-23T17:36:42Z
Екологічна катастрофа ставить під загрозу виживання бджіл і людства
TSN
2025-05-23T17:36:32Z
"Атлантида пісків": у пустелі Руб-ель-Халі знайшли місто 5000-річної давнини
ТСН
2025-05-23T17:35:56Z
ChatGPT, музика, мильні бульбашки та сир: як КМDШ інтегрує штучний інтелект у навчання
ТСН
2025-05-23T17:35:42Z
Вчені знайшли восьмий континент: що відомо про нове відкриття
ТСН
2025-05-23T17:35:32Z
Археологи знайшли місце, де Ісус перетворив воду на вино: фото
ТСН
2025-05-23T17:34:54Z
У "Дії" призупинять роботу низки сервісів: що відомо
ТСН
2025-05-23T17:33:56Z
Єдиному в світі морю без берегів загрожує небезпека: яка причина
ТСН
2025-05-23T17:32:05Z
Збірна Росії з хокею остаточно відсторонена від Олімпіади-2026 – джерело
ГЛАВКОМ NET
2025-05-23T16:54:02Z
Організатори присвятили чемпіонат Росії з кікбоксингу закладчику, якого ліквідували ЗСУ
ГЛАВКОМ NET
2025-05-23T13:27:35Z
Юнацька збірна України із футзалу в червні виступить на турнірі у Хорватії
ГЛАВКОМ NET
2025-05-23T13:06:54Z
Збірні України з хокею дізналися місця проведення чемпіонатів світу у 2026 році
ГЛАВКОМ NET
2025-05-23T12:57:22Z
«Шахтар» ефектно презентував форму на наступний сезон
ГЛАВКОМ NET
2025-05-23T09:57:56Z
Стали відомі господарі чоловічого Євробаскету 2029 року
ГЛАВКОМ NET
2025-05-23T09:33:33Z
Одіозна чиновниця з РФ поскаржилася, що європейське лобі блокує допуск російських лижників
ГЛАВКОМ NET
2025-05-23T09:12:53Z
Троє українських баскетболістів стали переможцями чемпіонату Латвії
ГЛАВКОМ NET
2025-05-23T08:24:57Z
Canadian Shield: ще один суперник збірної України оголосив склад на матчі турніру
ГЛАВКОМ NET
2025-05-23T08:12:04Z
Tesla втрачає позиції: названо нового лідера на ринку електромобілів у Європі
ГЛАВКОМ NET
2025-05-22T17:27:35Z
У Києві помітили новий Lamborghini Urus S
VGorode
2025-05-22T10:12:04Z
Маск анонсував появу перших роботаксі у Техасі
ГЛАВКОМ NET
2025-05-22T05:09:15Z
Як зробити так, щоб пральна машина не "стрибала": цікавий спосіб, щоб змусити її стояти нерухомо
ТСН
2025-05-17T20:22:21Z
Зарядити електромобіль стало дорожче: як змінилися ціни
ГЛАВКОМ NET
2025-05-16T17:42:59Z
AWT Bavaria оголошує про відкриття нового інноваційного простору - AWT Studio UNIT.City
Корреспондент
2025-05-16T12:39:48Z
Mercedes переносить виробництво своєї популярної моделі авто у США через мита Трампа
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T11:45:58Z
Водіїв закликали ні в якому разі не залишати цю річ у салоні у спекотний день
24tv
2025-05-12T14:09:13Z
Кібертрак перевернувся після ймовірного нападу в дорожній люті
Топ Жир
2025-05-12T14:03:19Z