MY.UAНовини
Платіжний баланс України над прірвою. Що робити
Платіжний баланс України над прірвою. Що робити

Платіжний баланс України над прірвою. Що робити

Платіжний баланс України над прірвою. Що робити

Цьогоріч стан зовнішньої стійкості економіки погіршується, а розриви платіжного балансу наростають. За даними НБУ, дефіцит поточного рахунку за січень-лютий 2025 року становив 4,9 млрд дол. США, збільшившись у 3,5 разу відносно січня-лютого 2024-го. І це при тому, що 2024 року річний дефіцит поточного рахунку вже сягав майже 25 млрд дол., або 13% ВВП.

Дефіцит торговельного балансу поточного року зріс у 1,6 разу, до 6,2 млрд дол. За даними Держмитслужби, за перший квартал 2025-го імпорт товарів збільшився на 11,6%, а експорт зменшився на 9,1% відносно аналогічного періоду 2024 року. Скорочення експорту може набути сталого характеру, оскільки з червня 2025-го Євросоюз, імовірно, скасує преференційний автономний режим для українського експорту.

Негативну динаміку нинішнього року мали й інші складові поточного рахунку: чиста оплата праці скоротилася на 20,5%, а приватні трансферти — на 16,6%.

Розрив платіжного балансу України (загальний дефіцит без урахування міжнародної фінансової допомоги) упродовж останніх 12 місяців збільшився до 40,1 млрд дол., або 22 % ВВП. А ще в грудні 2024-го річний розрив становив 37,5 млрд дол., тоді як у червні 2024-го — 33,1 млрд дол.

Основним джерелом покриття дефіциту платіжного балансу України залишається міжнародна фінансова допомога. Обсяги цієї допомоги до державного бюджету України становили 42,5 млрд дол. 2023 року, 41,7 млрд дол. 2024-го і очікуються на рівні 56,9 млрд дол. 2025 року (див. рис.).

ZN.UA

2025 року уряд України прогнозує надходження 33,1 млрд дол. від ЄС, 15 млрд — від США, 3,5 млрд — від Канади, по мільярду — від Великої Британії та МБРР, 2,2 млрд — від МВФ, 0,5 млрд дол. — від Японії. Внески зовнішніх донорів у сумі 9,1 млрд дол. буде перенесено на потреби бюджету 2026 і 2027 років.

Канада виділила ще понад 33 мільйони євро на відновлення енергетики України

Ситуація із зовнішнім фінансуванням суттєво погіршиться 2026-го. Адже зобов'язання міжнародних донорів на зазначений рік ледь дотягують до 17,3 млрд дол.. Використання частини залучених 2025 року коштів дасть можливість збільшити їхній обсяг 2026 року до 25,4 млрд дол. Однак і така сума, вочевидь, не покриватиме прогнозованих розривів бюджету й платіжного балансу України.

Тобто збільшення дефіцитності платіжного балансу 2025 року поки що нівелюється розширенням джерел його фінансування. Однак ситуація з доступністю джерел фінансування різко погіршиться 2026 року та, ймовірно, стане критичною 2027-го. Плановане зовнішнє фінансування бюджету зменшиться удвічі 2026-го і стане мізерним 2027 року (див. табл.).

Очікувані обсяги зовнішньої фінансової допомоги Україні в розрізі кредиторів / донорів на 2025–2027 роки, млрд дол. США

Кредитори / донори

2025

2026

2027
І квартал

ЄС

33,1

7,4

1,8

США

15,0

4,0

0,0

МВФ

2,2

2,3

0,0

МБРР

1,0

0,0

0,0

Канада

3,5

0,0

0,0

Велика Британія

1,0

1,0

0,0

Японія

0,5

2,6

0,0

Норвегія

0,3

0,0

0,0

Інші кредитори й донори

0,3

0,0

0,0

Загальні фінансові зобов'язання

56,9

17,3

1,8

Міжчасові трансферти бюджету

-9,1

+8,1

+1,0

Планове зовнішнє фінансування бюджету

47,8

25,4

2,8

Джерела: МВФ, Мінфін України, оцінки автора.

У програмних документах МВФ окреслена проблема дефіциту зовнішнього фінансування камуфлюється надоптимістичним прогнозом платіжного балансу на 2026 рік, дефіцит якого немовби суттєво впаде і потреби України в офіційному фінансуванні немовби різко зменшаться. Так, базовий прогноз МВФ на 2026 рік включає нереалістично-оптимістичні покращення за ключовими позиціями платіжного балансу відносно очікуваних показників 2025 року. Зокрема, МВФ передбачає:

  • покращення сальдо зовнішньої торгівлі товарами (на 1,9 млрд дол.) за рахунок приросту експорту товарів на 6,4 млрд дол.;
  • покращення сальдо торгівлі послугами (на 9,3 млрд дол.) за рахунок скорочення імпорту послуг на 5,8 млрд дол. і збільшення їхнього експорту на 3,5 млрд дол.;
  • зменшення купівлі готівкової іноземної валюти поза банками (на 9,7 млрд дол.) щодо 2025 року.

Викликають подив і такі оцінки МВФ: 2026 року обсяги приросту готівкової валюти поза банками мають бути меншими за обсяги 2021-го, а обсяги експорту послуг — більшими порівняно з 2021-м.

Прогноз МВФ на 2026 рік щодо сум валютних інтервенцій НБУ (для покриття дефіцитів платіжного балансу) теж виглядає сумнівним: обсяг інтервенцій має становити лише 26 млрд дол., що на 60% менше від очікуваних обсягів 2025 року (42,7 млрд дол.).

Насправді реальних передумов для кардинального покращення стану платіжного балансу України не існує навіть у разі припинення бойових дій. Суттєві потреби в імпорті зберігатимуться (на цілі відновлення економіки, енергозабезпечення, підтримки обороноспроможності), а суми приватних і державних трансфертів зменшуватимуться. Тож не варто очікувати й радикального зменшення потреб України в зовнішньому фінансуванні.

Якщо ж дійсно ці потреби не будуть задоволені, то масштабне вилучення резервів НБУ й різка девальвація гривні стануть неминучими. Знецінення гривні своєю чергою може стати спусковим гачком для банківської кризи та кризи корпоративних боргів, що занурить економіку в глибокий хаос.

У таких умовах уже сьогодні варто перейти до зваженого управління валютно-фінансовими потоками країни шляхом:

  • скорочення непродуктивного відпливу національного капіталу в зовнішні активи;
  • активізації діалогу з міжнародними донорами щодо нових форм фінансової підтримки України;
  • забезпечення солідного приросту міжнародних резервів в умовах масштабного зовнішнього фінансування й перегляду системи валютного регулювання.

На жаль, центральний банк наразі рухається у зворотному напрямі. Політика валютної лібералізації від НБУ у формі пом'якшення обмежень за капітальними і поточними операціями платіжного балансу та переходу до гнучкого курсоутворення стала одним із важелів погіршення платіжного балансу України.

Скасований режим фіксованого валютного курсу давав учасникам ринку чіткі орієнтири щодо динаміки валютного курсу й виступав своєрідним якорем стабільності. Однак новий режим гнучкого валютного курсу позбавив суб'єктів ринку кількісних орієнтирів вартості гривні, що за суттєвої невизначеності розбалансувало їхні валютні очікування.

ЄС може замінити допомогу США Україні, збільшивши внески лише на 0,2% ВВП ‒ аналітики

Режим гнучкого курсоутворення об'єктивно не відповідає умовам воєнного часу та наявності численних структурних шоків платіжного балансу України. Він і не міг стати стабілізаційним чинником. Натомість він став каналом формування додаткового попиту на іноземну валюту та підживлював девальваційні процеси.

Зауважимо, що валютні інтервенції НБУ почали стрімко зростати з моменту проголошення Стратегії валютної лібералізації, переходу до керовано-гнучкого курсоутворення й поетапного скасування валютних обмежень. Обсяг чистих валютних інтервенцій НБУ за останні 12 місяців збільшився з 28 млрд дол. у квітні 2024 року до 38,4 млрд дол. у березні 2025-го.

За перший квартал 2025 року нетто-інтервенції НБУ на валютному ринку сягнули 9,4 млрд дол. порівняно з 5,8 млрд дол. за аналогічний період 2024-го. Тобто в абсолютному вимірі вилучення валютних резервів на інтервенції НБУ зросло на 62%.

Такі процеси не в останню чергу пов'язані з тим, що згадані кроки НБУ дестабілізували валютні очікування населення. Так, 2024 року населення наростило купівлю іноземної валюти в 2,5 разу порівняно з 2023-м (до 12,2 млрд дол.) А за січень—березень 2025 року населення викупило іноземної валюти на суму 3,2 млрд дол., що на 26% перевищує обсяги січня—березня 2024-го. Приріст готівкової іноземної валюти поза банками за останні 12 місяців сягнув історичного рекорду — 16,3 млрд дол.

Фактична розтрата міжнародних резервів НБУ на підтримку валютної лібералізації, включно із гнучким курсоутворенням, постійно перевищує очікувані величини. Зокрема, НБУ на 2025 рік прогнозував інтервенції обсягом 24 млрд дол., а з січня врахований обсяг інтервенцій на цей рік становить уже 41,5 млрд дол.

2024 року 83% міжнародної фінансової допомоги Україні трансформувалося в інтервенції НБУ на валютному ринку. Тобто із 41,7 млрд дол. допомоги лише 2,9 млрд було спрямовано на приріст міжнародних резервів НБУ і 4 млрд дол. витрачено на виплати з валютних рахунків уряду. А 34,8 млрд дол. набули форми валютних інтервенцій НБУ, які частково покривали дефіцити воєнного часу, а частково надавали обертів сумнівній валютній лібералізації.

Надмірне витрачання коштів зовнішньої допомоги на непродуктивні інтервенції на валютному ринку вочевидь підриває спроможність країни протистояти майбутнім шокам платіжного балансу. Крім того, окреслені процеси у валютно-фінансовій сфері країни посилюють невизначеність, створюючи перешкоди для реальних інвестицій і активнішого відновлення економіки.

Для відвернення кризи платіжного балансу України в 2026 і 2027 роках уже зараз необхідно впроваджувати заходи за низкою пріоритетних напрямів.

По-перше, стимулювати експорт з опорою на: механізми доступного кредитного фінансування для експортерів, запуск повноформатної системи страхування від воєнних ризиків, стимулювання припливу іноземних інвестицій у модернізацію виробничої бази та інфраструктури, розширення логістичних зв’язків українських експортерів з європейськими партнерами.

По-друге, скасувати режим керованої гнучкості курсу (що сам по собі посилює девальваційні процеси) та перейти до фіксованого режиму чи режиму повзучої прив'язки курсу гривні до пари валют долар-євро. Такий перехід стабілізуватиме валютні очікування суб'єктів ринку та зменшуватиме обсяги втечі національного капіталу в зовнішні активи (валюту, зарубіжні цінні папери та депозити), сприяючи покращенню фінансового рахунку платіжного балансу.

По-третє, призупинити лібералізацію за капітальними й поточними операціями резидентів України з нерезидентами до стабілізації стану платіжного балансу, а також почати проведення НБУ дієвого моніторингу дотримання режиму валютного регулювання суб'єктами зовнішньоекономічної діяльності.

По-четверте, у разі виникнення нових потужних шоків для платіжного балансу України не варто виключати повернення до більш жорсткого варіанта системи валютного регулювання, яка діяла на початок війни.

По-п’яте, але не востаннє, активізувати дипломатичні зусилля України та ініціювати переговори з інститутами ЄС і країнами-членами щодо створення спеціального фонду економічної та безпекової підтримки нашої країни в рамках колективного бюджету ЄС починаючи з 2026 року. Такий фонд міг би наповнюватися за рахунок внесків країн-членів із власних бюджетів у сумі 0,25% їхніх ВВП щороку (пропозиція Верховного представника ЄС Каї Каллас), конфіскованих російських суверенних активів і розміщень оборонних облігацій ЄС на фінансовому ринку.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Європейці змінюють стратегію військової допомоги Україні – WP
Факти ICTV
2025-04-20T21:57:59Z
Цілі на мільярди доларів: у підрозділі "Фенікс" вразили результатами роботи українських дронів
24tv
2025-04-28T17:18:39Z
Хто насправді були гайдамаки: історик навів нові факти про повстанців
GlavRed
2025-04-28T17:00:11Z
Міноборони у 2024 році допустило 330 зразків безпілотників українського виробництва
Лига
2025-04-28T16:55:21Z
В Україні запустили маркетплейс Вrave1 - військові зможуть самостійно обирати техніку
Комсомольская правда
2025-04-28T16:52:59Z
Федоров розповів про "є-бали" для військових: Можуть обміняти їх на дрони та іншу зброю
Лига
2025-04-28T16:51:33Z
У NYT розповіли про роль дронів на війні
iPress
2025-04-28T16:46:54Z
У Німеччині знайшли мертвою письменницю, яка починала кар'єру в Україні
Детектор М
2025-04-28T16:45:54Z
Чи можна в церкву без хустки — думка священика про сучасні правила
GlavRed
2025-04-28T16:27:57Z
Китайські науковці випробували неядерну водневу бомбу
ГЛАВКОМ NET
2025-04-20T19:57:49Z
Мерц: Німеччина не підтримуватиме мир, який нав’язують Україні
Факти ICTV
2025-04-28T17:19:32Z
До дедлайну все ближче: чи вигідно Трампу виходити з переговорів між Україною та Росією
24tv
2025-04-28T17:18:05Z
Віденський батальйон “москва”
Известия Киев
2025-04-28T17:10:51Z
Ультиматум Росії
ГЛАВКОМ NET
2025-04-28T17:09:23Z
Я керую країною і світом, мені дуже весело, – Трамп про свій другий термін
24tv
2025-04-28T17:09:02Z
Премʼєр Іспанії закликав менше дзвонити, поки усувають наслідки блекауту
Европейская правда
2025-04-28T17:07:54Z
Коли РФ може знову масовано атакувати Україну: експерт назвав точні дати
GlavRed
2025-04-28T17:06:56Z
"Знищить себе сам": у The Guardian спрогнозували кінець президентства Трампа
FaceNews
2025-04-28T17:06:18Z
Корецький став новим головою правління «Нафтогазу» – Forbes
ГЛАВКОМ NET
2025-04-28T17:21:04Z
Скільки грошей втратив Ілон Маск від початку 2025 року
24tv
2025-04-28T17:18:09Z
Україна запропонувала Європі допомогу з блекаутами
Лига
2025-04-28T17:15:55Z
Українці заробили для Польщі більше грошей, ніж країна витратила на соцдопомогу
24tv
2025-04-28T17:15:44Z
ПФУ звернувся до отримувачів субсидій, пільг та інших виплат: що з фінансуванням
Хвиля
2025-04-28T17:03:31Z
Як реєстр рахунків та сейфів змінить порядок призначення субсидій та соцвиплат в Україні
360ua.news
2025-04-28T17:03:23Z
Будівництво атомної електростанції у Польщі: підписано рамкову угоду
InternetUA
2025-04-28T16:49:39Z
Польща та США планують постачати зріджений газ в Україну
iPress
2025-04-28T16:46:50Z
FT: угода України і США торкнеться всіх ресурсів, включно з нафтою і газом
iPress
2025-04-28T16:46:46Z
Друг найшанованіших людей свого часу: що треба знати про найвідомішого нащадка Тараса Шевченка
24tv
2025-04-28T17:15:56Z
Фестиваль «Київський тиждень критики» стартує 8 травня у Нідерландах
Детектор М
2025-04-28T16:10:06Z
Український режисер розірвав контракт щодо постановки опери в Ізраїлі через участь росіян
Детектор М
2025-04-28T16:07:25Z
Не виїхав, на відміну від Ями: що відомо про екссуддю "Танцюють всі" Раду Поклітару і де він зараз
Telegraf
2025-04-28T15:58:10Z
У Британії продали з молотка скрипку з "Титаніка" за 72 тисячі доларів
Комсомольская правда
2025-04-28T15:55:30Z
Науковець, лірик та бунтар: що ми знаємо про брата Лесі Українки
24tv
2025-04-28T15:52:00Z
Перший кадр залаштунків «Месники: Судний день» — Доктор Дум на місці, знімання офіційно почались
ITC
2025-04-28T15:43:47Z
Був відправлений перед катастрофою: на аукціоні рекордно дорого продали лист з "Титаніка"
24tv
2025-04-28T15:42:48Z
Я собі пробачив: Melovin згадав, як зрадив кохану людину
Факти ICTV
2025-04-28T15:36:50Z
На Миколаївщині чоловік кинув гранату в поліцейських: один загинув, ще 3 поранені
GlavRed
2025-04-28T16:51:52Z
Чому в Україні стало набагато більше нелегальної зброї: у поліції пояснили та назвали цифри
Telegraf
2025-04-28T16:39:35Z
Наркобізнес з мільйонними прибутками: на Чернігівщині затримано п’ятьох учасників міжрегіонального організованого злочинного угруповання
Украина Криминальная
2025-04-28T16:00:46Z
На Харківщині судитимуть чотирьох підлітків, які вчиняли диверсії на замовлення кураторів з рф
Мій Харків
2025-04-28T15:43:19Z
У столиці жінка пограбувала свою знайому
Украина Криминальная
2025-04-28T15:30:30Z
Вбивство в мечеті у Франції: підозрюваний заперечує, що діяв на ґрунті ненависті
Европейская правда
2025-04-28T15:25:28Z
Окупація ЧАЕС: рятувальники розповіли нові шокувальні подробиці про росіян
TSN
2025-04-28T14:51:16Z
$30 тис. за незаконний перетин кордону з Молдовою – затримано одного з організаторів схеми
Украина Криминальная
2025-04-28T14:45:24Z
У Вільнюсі на другу добу ліквідували велику пожежу на сміттєпереробному заводі
Европейская правда
2025-04-28T14:37:56Z
Вірус папіломи людини: близько 29% молодих українців не знаю, що це
ZN UA
2025-04-28T16:34:53Z
Персик мрії — це реально: ключові поради від садівника
GlavRed
2025-04-28T16:27:26Z
Їжа без пестицидів — мозок без туману
360ua.news
2025-04-28T15:03:44Z
Виявили "перемикач" хвороби Паркінсона: це може стати революцією в лікуванні захворювання
24tv
2025-04-28T14:24:57Z
Кульбаби на ділянці: як впоратися з жовтим загарбником швидко і надовго
Знай
2025-04-28T13:51:55Z
Розміром з монету: 7-річній дитині імплантували найменше штучне серце у світі
ITC
2025-04-28T13:28:27Z
Чи дійсно вживання сала сповільнює старіння: відповідь фахівця
TSN
2025-04-28T13:10:19Z
Смертоносна їжа: вчені показали продукти, які вкорочують життя
Факти ICTV
2025-04-28T12:36:22Z
Ашвагандха — природна альтернатива лікам чи черговий ризик здоров’ю?
360ua.news
2025-04-28T12:00:09Z
Росіяни дуже бояться втратити Крим, – у ГУР пояснили основну ціль окупантів
24tv
2025-04-28T17:12:08Z
Україну накриють дощі: коли та в яких областях очікувати опадів
24tv
2025-04-28T17:03:10Z
Росіяни намагаються просунутися вглиб Сумської області малими групами, - ДПСУ
Комсомольская правда
2025-04-28T17:01:29Z
Був вибір: тюрма або "СВО", – полонений з Криму розповів, як опинився на війні через коноплю
24tv
2025-04-28T17:00:39Z
Три знаки Зодіаку, яким варто бути обережнішими з 28 квітня по 4 травня 2025 року
Фокус
2025-04-28T16:57:21Z
Заморозки починають відступати: які регіони заливатиме дощем
GlavRed
2025-04-28T16:54:41Z
"Тривають постійні бої". У ГУР розповіли, що відбувається на островах на Дніпрі
Лига
2025-04-28T16:52:53Z
Радує відвідувачів уже 60 років: історія та сучасність "нового" ботанічного саду в Києві
Telegraf
2025-04-28T16:48:14Z
Графіки відключення світла у Дніпрі та області 29 квітня: які адреси залишаться без електроенергії
Политека
2025-04-28T16:45:38Z
Справжнє чи підробка: як легко перевірити якість масла – перевірені миттєві лайфхаки
24tv
2025-04-28T17:15:04Z
Фрази-табу: що в жодному разі не можна писати дівчині після знайомства
24tv
2025-04-28T17:00:47Z
Місячний календар стрижок на травень 2025: коли краще оновлювати зачіску?
ГЛАВКОМ NET
2025-04-28T17:00:28Z
Експерти закликали ніколи не можна залишати їжу у фользі - в чому причина
GlavRed
2025-04-28T17:00:04Z
Що одягнути жінці на хрестини в церкву: поради для хрещених та батьків малюка
GlavRed
2025-04-28T16:54:11Z
Лякають навіть найсміливіших: 5 забобонів, від яких мороз йде поза шкірою
24tv
2025-04-28T16:39:29Z
Жодного авто й тільки коні: унікальний острів пропонує втечу в давнє минуле
24tv
2025-04-28T16:33:51Z
10 міст з неймовірно красивою архітектурою у світі: куди варто поїхати
Gazeta UA
2025-04-28T15:52:07Z
Як позбутися плям від води на стелі: прості кроки та поради
24tv
2025-04-28T15:48:30Z
Клопп привітав Ліверпуль з чемпіонством АПЛ
Football.ua
2025-04-28T17:21:46Z
Навіть паспорт забирали: близнючки Алексіїви поділилися, чи видавали колись себе одна за одну
Факти ICTV
2025-04-28T17:12:39Z
"Я вирву тобі очі": Усик жорстко посперечався з членом команди Дюбуа – відео сварки
24tv
2025-04-28T17:09:22Z
Усик проти Дюбуа: британець не витримав і штовхнув українського чемпіона на битві поглядів
Фокус
2025-04-28T17:06:05Z
Чепурний здобув дві нагороди етапу Кубка світу зі спортивної гімнастики
ГЛАВКОМ NET
2025-04-28T16:39:18Z
Пекельний реванш за "абсолют": які шанси Усика вдруге перемогти Дюбуа – прогноз
24tv
2025-04-28T16:39:14Z
Відомо, що сказав Дюбуа після того, як штовхнув Усика на дуелі поглядів
24tv
2025-04-28T16:34:51Z
Дюбуа відверто розповів, чи хоче побачити повернення Ф'юрі у ринг
24tv
2025-04-28T16:24:20Z
Саліба: Я ріс на грі Анрі
Football.ua
2025-04-28T16:21:22Z
Ілон Маск обіцяв, що Cybertruck плаватиме, як човен ─ автовласник перевірив
ITC
2025-04-28T17:22:51Z
Такі ж потужні: ШІ показав, як бачить всесвітньовідомі марки авто у вигляді тварин
24tv
2025-04-28T17:18:26Z
У Києві продають унікальний автобус із алюмінієвим кузовом
AutoCentre
2025-04-28T17:03:33Z
Загроза повного припинення Tesla у Нью-Йорку через політичний скандал
Топ Жир
2025-04-28T16:45:32Z
Не класичний Mustang 1968, але схожий на нього
Топ Жир
2025-04-28T16:15:12Z
На продаж виставили ексклюзивні суперкари чемпіонів "Формули-1"
Фокус
2025-04-28T15:52:13Z
Новий Alfa Romeo Stelvio розкритий на офіційних патентах
Топ Жир
2025-04-28T15:15:42Z
Новий кросовер Mazda продається “як гарячі пиріжки”
AutoCentre
2025-04-28T15:03:55Z
Необхідно втілити у життя цей рестомод BMW M6 з двигуном V12
Топ Жир
2025-04-28T14:45:53Z
Clair Obscur: Expedition 33 розійшлася мільйонним тиражем за три дні після релізу
24tv
2025-04-28T17:18:33Z
Названо спосіб захистити смартфон від шахраїв
InternetUA
2025-04-28T17:10:37Z
Творці Baldur's Gate 3 – Larian Studios працюють над двома надзвичайно амбітними RPG
24tv
2025-04-28T16:33:55Z
Великі літаки можуть допомогти охолодити Землю - дослідження UCL
ZN UA
2025-04-28T16:31:17Z
США можуть зменшити залежність від Китаю завдяки магнітам без рідкісноземельних елементів
360ua.news
2025-04-28T16:21:14Z
Розкриті технічні характеристики британського розвідувального дрона Watchkeeper WK450
InternetUA
2025-04-28T16:13:26Z
Вчені створюють матеріал з доісторичного ДНК
360ua.news
2025-04-28T16:04:06Z
Xiaomi припиняє підтримку семи популярних смартфонів: які смартфони застаріли
24tv
2025-04-28T16:03:31Z
Відомий виробник автобусів зобов’язується посадити мільйони дерев
AutoCentre
2025-04-28T16:01:52Z