MY.UAНовини
Путь к финансовому безвизу: что для этого нужно Украине и пострадает ли банковская тайна
Путь к финансовому безвизу: что для этого нужно Украине и пострадает ли банковская тайна

Путь к финансовому безвизу: что для этого нужно Украине и пострадает ли банковская тайна

18 квітня Кабмін схвалив та направив на розгляд Верховної Ради законопроєкт, що має сприяти приєднанню України до Єдиної зони платежів у євро (SEPA).

Метою законопроєкту є створення більш ефективного механізму боротьби з відмиванням коштів в Україні, зокрема завдяки створенню повноцінного реєстру кінцевих бенефіціарних власників.

Як це пов’язано із приєднанням до SEPA та які наслідки матиме? Проаналізуймо більш детально.

"Фінансовий безвіз" – навіщо він Україні?.

SEPA (Single Euro Payments Area, Єдина зона платежів у євро) – це ініціатива Євросоюзу, яка спрощує електронні платежі в євро між країнами.

Наразі вона охоплює 36 країн (усі держави ЄС та ще дев’ять інших країн Європи) і дозволяє швидко переказувати кошти між банками, спрощує оплату регулярних рахунків та уніфікує карткові платежі.

Основна мета SEPA – зробити транскордонні платежі такими ж простими й доступними, як і внутрішні.

Отже, SEPA – це такий собі "фінансовий безвіз".

Тобто система, що дозволяє легко переказувати гроші між банками різних країн Європи за однаковими правилами, швидко й без зайвих витрат.

Якщо український бізнес отримає доступ до SEPA, компаніям більше не потрібно буде відкривати додаткові рахунки за кордоном чи платити зайві комісії за міжнародні перекази.

Україна може приєднатися до SEPA ще до набуття статусу члена ЄС – але це вимагає низки реформ.

Умовно ці реформи можна поділити на два компоненти:.

Технічна сумісність, тобто створення платіжної інфраструктури, яка відповідає стандартам ЄС, запровадження відкритого банкінгу тощо;.

Відповідність нормативам ЄС, спрямованим на боротьбу з відмиванням коштів та їхнім злочинним використанням (відповідно до 4–6 AML-директив ЄС), аби мінімізувати ризики зловживань та захистити фінансову систему ЄС.

Що вже зроблено?.

Які з цих реформ вже впроваджені Києвом? Почнемо з технічної сумісності.

Український закон "Про платіжні послуги" та низка нормативно-правових актів НБУ (зокрема, перехід на стандарти ЄС – ISO 20022) суттєво наблизили українське законодавство у сфері регулювання платіжних послуг до європейського та дозволили НБУ розпочати перемовини про приєднання України до SEPA на початку 2024 року.

Дорожня карта розвитку Системи електронних платежів (СЕП) НБУ передбачає низку кроків у 2024–2027 роках, зокрема реалізацію транскордонних переказів СЕП з країнами ЄС, які входять до SEPA, та реалізацію допоміжного сервісу для ініціювання клієнтських платежів за номером телефону, email (аналог SEPA Proxy Lookup).

Загалом ситуація із запровадженням технічних стандартів виглядає більш-менш оптимістично.

Певні розбіжності з ЄС все ще зберігаються, проте НБУ, очевидно, має бажання і спроможність ефективно продовжувати гармонізацію.

Інша ситуація – з контролем за відмиванням коштів.

Європейські директиви щодо боротьби з відмиванням коштів (4AMLD, 5AMLD, 6AMLD) встановлюють єдиний стандарт для виявлення, оцінки та мінімізації ризиків відмивання грошей і фінансування тероризму.

Вони зобов’язують фінансові установи і держави-члени запроваджувати заходи належної перевірки клієнтів, створювати прозорі реєстри бенефіціарних власників та розширювати доступ державних органів (зокрема податкових) до фінансової інформації.

Водночас директиви зобов’язують держави-члени запровадити кримінальну відповідальність, посилити санкції та забезпечити міждержавну співпрацю для ефективного контролю за фінансовими потоками.

Україна знаходиться на стадії імплементації 5AMLD (причому – помірно просунутій стадії).

Проте є одна проблема.

Попри існування рамкового закону "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення",.

повноцінне запровадження законодавства ЄС унеможливлює відсутність ефективних механізмів нагляду та контролю.

Одним із таких механізмів мають стати реєстри кінцевих бенефіціарних власників.

Кінцевий бенефіціарний власник – це реальна людина, яка стоїть за компанією, трастом чи іншою структурою, контролює її або отримує з неї основну вигоду (навіть якщо формально власником записана інша особа).

У 2022 році Україна ухвалила закон, покликаний спростити подання інформації про кінцевих бенефіціарних власників та структури власності юридичних осіб.

Закон також запроваджує механізми перевірки цих даних державними реєстраторами та передбачає створення методичної підтримки для бізнесу.

У 2023 році Мін’юст доповнив нормативну базу низкою підзаконних актів, а Кабмін спільно з НБУ затвердив методологію визначення бенефіціарів для юридичних осіб.

Водночас запуск повноцінної перевірки відтермінували до 1 вересня 2024 року.

В Україні наразі не існує окремого закону, який зобов’язує всіх фізичних осіб розкривати інформацію про свою бенефіціарну власність, однак такі вимоги діють у межах фінансового моніторингу, реєстрації компаній або для публічних службовців.

Тобто розкриття даних фізичними особами відбувається не автоматично, а лише в передбачених законом випадках.

Аби рухатися далі, необхідно створити Реєстр власників банківських рахунків, платіжних рахунків і банківських сейфів.

Такий реєстр стане ключовим інструментом у виявленні підозрілих фінансових операцій і забезпеченні своєчасного доступу контролюючих органів до інформації, необхідної для боротьби з відмиванням коштів та фінансуванням тероризму.

Водночас його функціонування вимагатиме не лише технічних рішень, а й тонкого балансу між прозорістю, захистом персональних даних і збереженням банківської таємниці.

Які зміни внесе новий законопроєкт?.

Враховуючи все сказане раніше, спробуймо розібратися, які зміни готує новий законопроєкт.

Створення Реєстру рахунків та індивідуальних сейфів фізичних осіб, що міститиме базову інформацію: дату відкриття/закриття, IBAN, ПІБ власника, банк, а також дані про договори на банківські сейфи.

Водночас реєстр не включатиме інформацію про залишки коштів чи вміст сейфів і не впливатиме на швидкість проведення фінансових операцій.

Адміністратором реєстру передбачено Державну податкову службу (ДПС).

Цей пункт означатиме виконання "простроченої" рекомендації Єврокомісії зі Звіту про розширення для України 2023 року.

Запровадження такого реєстру має посилити фінансовий моніторинг, покращити виявлення підозрілих транзакцій і сприятиме боротьбі з відмиванням коштів (особливо у випадках, коли кошти чи активи приховуються через розпорошені рахунки або банківські сейфи).

Фактично цей крок має запровадити важливий елемент інфраструктури для боротьби зі злочинним використанням коштів.

Утім, ідея призначити адміністратором реєстру ДПС може викликати подив.

Річ у тім, що первинним органом, покликаним боротися з відмиванням коштів та їхнім злочинним використанням, є Держфінмоніторинг.

Надати йому повноваження адміністратора було б логічним рішенням – та і в низці країн ЄС реєстри бенефіціарів зазвичай адмініструються органами, які мають прямий мандат на здійснення фінансового моніторингу та розслідування фінансових злочинів.

Як контраргумент – ДПС має потужність та інфраструктуру для обробки великих масивів даних.

Тут можна звернутися до прикладу Польщі.

KAS (Krajowa Administracja Skarbowa) виконує функції податкового і митного контролю, а також бере участь у фінансовому моніторингу в межах боротьби з податковими злочинами.

Окрім того, KAS адмініструє єдину систему фінансових транзакцій.

У той же час GIIF (Generalny Inspektor Informacji Finansowej), аналогічно до Держфінмоніторингу, виконує функції національного підрозділу фінансової розвідки, відповідального за аналіз підозрілих фінансових операцій та боротьбу з відмиванням коштів і фінансуванням тероризму.

Така "розділена" модель успішно функціонує не тільки в Польщі, а й у Франції та Німеччині, однак її ефективність критично залежить від належного рівня координації.

Отже, розділення повноважень між Держфінмоніторингом та ДПС має певну логіку та, загалом, не суперечить практикам ЄС.

Питання полягатиме лише в забезпеченні ефективної співпраці між уповноваженими органами.

Запровадження Реєстру бенефіціарних власників трастів та подібних утворень (який також адмініструватиме ДПС).

Це вже рекомендація з більш нещодавнього Звіту про розширення – 2024.

Реформа допоможе викривати справжніх власників активів і ускладнить використання трастів для тіньових схем.

Посилення перевірки інформації про кінцевих бенефіціарів компаній та введення санкцій за неподання або подання недостовірних даних.

Окрім того – впровадження ефективних санкцій за порушення законодавства у сфері фінансового моніторингу (згідно з європейськими стандартами) та створення механізму захисту викривачів фінансових злочинів.

Поки не ясно, як це працюватиме – отже, інтрига зберігається.

Розширення переліку осіб, зобов’язаних звітувати про підозрілі транзакції.

Зокрема: довірчих власників трастів та торговців культурними цінностями (якщо сума угоди перевищує 400 тис.

Ця реформа має наблизити українське законодавство до стандартів 5AMLD та 6AMLD.

Утім, в ЄС список зобов’язаних звітувати все одно ширший і охоплює, зокрема, криптовалютні біржі.

Заборона доступу до управління компаніями, що здійснюють первинний фінмоніторинг, для злочинців та їхніх спільників.

Цей пункт здається очевидним.

Що стане з банківською таємницею?.

У процесі наближення до європейського законодавства банківська таємниця в Україні перестане бути абсолютною.

Згідно з новим законопроєктом, податкові та наглядові органи зможуть отримувати доступ до базової інформації про рахунки (IBAN, ПІБ власника, установу та дату відкриття) без рішення суду.

Кінцеві бенефіціари рахунків стануть публічними, а банки будуть зобов’язані повідомляти про підозрілі транзакції навіть без запиту з боку держави.

При цьому законопроєктом прямо передбачено, що до українського Реєстру рахунків не включатиметься інформація про залишки коштів, рух по рахунках та вміст банківських сейфів.

Це відповідає підходу директиви 5AMLD, яка також передбачає централізовані реєстри з обмеженим обсягом даних.

Водночас треба бути готовими до значної трансформації поняття "банківської таємниці" в Україні.

Фінансові установи в ЄС щороку надсилають своїм податковим органам дані про рахунки нерезидентів, які потім автоматично передаються до їхніх країн.

Крім того, передбачено доступ до централізованих реєстрів рахунків у межах розслідувань злочинів, включно з податковими.

Як це виглядає на практиці для клієнта банку? Наприклад, коли авторка цієї статті жила і працювала в Польщі, то інформація про здійснення камеральної перевірки банківських рахунків податковою службою надійшла постфактум замовним листом (підставою перевірки став статус нерезидента та значна кількість транзакцій у зв’язку з виконанням декількох проєктів).

В принципі, це навіть зручно – хто ж захоче зайвий раз відвідувати податкову?.

Україна наразі обирає європейську модель "поетапної прозорості": базові дані – у відкритому доступі для контролюючих органів, більш чутлива інформація – лише в межах податкового або кримінального процесу.

* * * * *.

Якщо технічна сумісність із SEPA вже наближається до завершення, то регуляторна та інституційна довіра – ще на етапі формування.

Саме тому наступні кроки у сфері фінансового моніторингу матимуть вирішальне значення.

Проте альтернативи немає.

Деякі аспекти законодавства ЄС можуть здаватися обтяжливими, незручними та незвичними.

Утім, бізнес в ЄС успішно функціонує – ба більше, стабільно розвивається – саме в таких рамках.

Отже, і ми зможемо пристосуватися.

Публікації в рубриці "Колонки" не є редакційними статтями та відображають винятково точку зору авторів.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Європейці змінюють стратегію військової допомоги Україні – WP
Факти ICTV
2025-04-20T21:57:59Z
В департаменті освіти і науки повідомили, коли почнуться літні канікули в Одесі у 2025 році
Факти ICTV
2025-04-28T14:16:17Z
Унікальний мешканець українських водойм опинився на межі зникнення
Telegraf
2025-04-28T14:12:52Z
Прийдуть невдачі: що в жодному разі не можна робити 29 квітня
GlavRed
2025-04-28T14:12:36Z
Вчителька з США встановила рекорд зі швидкісного дихання вогнем
360ua.news
2025-04-28T14:03:30Z
2 роки Brave1 і оборонна революція: Федоров пояснив, чому майбутнє за ШІ-армією та армією дронів
24tv
2025-04-28T14:03:30Z
Росія готує нову армію біля кордонів із НАТО – WSJ
ZN UA
2025-04-28T14:00:43Z
«Залишилась тільки донечка». Військовий через обстріл Києва втратив дружину і дім
ГЛАВКОМ NET
2025-04-28T14:00:09Z
Ісламабад готується до війни: ВПС Пакистану розгорнули JF-17 з китайськими ракетами
Фокус
2025-04-28T13:57:36Z
Китайські науковці випробували неядерну водневу бомбу
ГЛАВКОМ NET
2025-04-20T19:57:49Z
Подача позову без предмету спору: Порошенкам закидають використання суду з ознаками шахрайства
GlavRed
2025-04-28T14:18:17Z
Втікати Януковичу у 2014 році допомагав особистий охоронець Путіна Морозов, – прокурор
24tv
2025-04-28T14:15:30Z
Білий дім: Трамп наполягає на постійному припиненні вогню і розчарований поведінкою лідерів України та Росії
Vlasti
2025-04-28T14:12:03Z
Сьогоднішній блекаут у Європі називають одним з найбільших в новітній історії, – Financial Times
24tv
2025-04-28T14:03:43Z
Гра проти Трампа: чому Путін різко оголосив про готовність до переговорів без умов
24tv
2025-04-28T14:03:31Z
Німеччина задіює «надзвичайну статтю» ЄС щодо витрат на оборону
ГЛАВКОМ NET
2025-04-28T14:03:13Z
"Навіщо чекати до 8 травня?". Сибіга відреагував на запропоноване Путіним "перемир'я"
Лига
2025-04-28T14:01:29Z
Лідери 19 країн: хто приїде до Путіна на парад у Москві 9 травня
24tv
2025-04-28T13:54:36Z
Відчуження з "переворотом": як ОККО отримала землю для будівництва на відомому курорті
Telegraf
2025-04-28T14:18:14Z
Блекаут в Європі: що відбувається в аеропортах ЄС
24tv
2025-04-28T14:09:42Z
Від 35 гривень за літр: АЗС показали відмінність у цінах на бензин, дизель та автогаз на Київщині та Львівщині
Хвиля
2025-04-28T14:01:21Z
Чи можна переказувати кошти на свою картку і в яких обсягах
24tv
2025-04-28T14:00:59Z
Дотації на корів, овець та кіз: тваринникам виплатили 386,5 млн грн
AgroPortal
2025-04-28T14:00:46Z
200 євро в гривнях: скільки це зараз
24tv
2025-04-28T14:00:22Z
Долар дорожчає, наблизившись до важливого психологічного рівня
24tv
2025-04-28T13:51:04Z
Банки не хочуть фінансувати зелену енергетику в Україні через боргову кризу на енергоринку – інвестори
ГЛАВКОМ NET
2025-04-28T13:45:16Z
Подорожчання хліба в Одесі: до яких коливань в цінах готуватися
Политека
2025-04-28T13:31:04Z
Український режисер розірвав контракт щодо постановки опери в Ізраїлі через участь росіян
Детектор М
2025-04-28T14:03:27Z
Євробачення змінює правила: EBU встановила обмеження щодо використання прапорів для учасників
24tv
2025-04-28T14:03:17Z
Це за межею людяності, – сестра Івасюка емоційно звернулась до зрадниць Повалій та Лорак
24tv
2025-04-28T14:01:47Z
Одне дешеве взуття стане найкращим у 2025 році: як воно виглядає
24tv
2025-04-28T14:00:43Z
Тіна Кароль: «Я стала вдовою в 28, а у 40 готова зазирнути в очі іншого чоловіка»
Вива
2025-04-28T13:57:12Z
Учасниця з Ізраїлю на "Євробаченні-2025" поїде на конкурс у супроводі тих, хто пережив напад ХАМАС
Комсомольская правда
2025-04-28T13:55:17Z
Максим Бородін, Sex Improv, варʼєте «Рояль», Yurcash і Jazz Day: найяскравіші події весни
Вива
2025-04-28T13:48:09Z
«Це огидне лайно»: Педро Паскаль з The Last Of Us закликав бойкотувати серіал про Гаррі Поттера
ITC
2025-04-28T13:46:28Z
Стрічку показували після 24 лютого: скандальний серіал, у якому головну роль зіграла росіянка
24tv
2025-04-28T13:45:28Z
На Ізюмщині двоє чоловіків загинули, намагаючись розібрати на металобрухт підбиту САУ
Украина Криминальная
2025-04-28T14:19:32Z
$10 тис. за сприяння в одержанні земельної ділянки в оренду – за хабарництво засуджено депутата міськради на Київщині
Украина Криминальная
2025-04-28T14:12:14Z
У Франції відновили електропостачання після блекауту, який зачепив Іспанію і Португалію
Европейская правда
2025-04-28T14:07:35Z
У Швеції трьох підлітків визнали винними у нападі на офіс ізраїльської компанії
Европейская правда
2025-04-28T14:07:04Z
$30 тис. за незаконний перетин кордону з Молдовою – затримано одного з організаторів схеми
Украина Криминальная
2025-04-28T13:42:43Z
У Європі стався масштабний блекаут — не працюють метро, аеропорти та інтернет
ITC
2025-04-28T13:28:38Z
Названо одну з можливих причин масштабного блекауту в Європі
1News
2025-04-28T13:24:12Z
В Європі стався блекаут: не працює транспорт, мільйони людей залишились без світла
TSN
2025-04-28T13:15:40Z
Атака на Київ 24 квітня: кількість жертв зросла до 13
Факти ICTV
2025-04-28T13:10:33Z
Кульбаби на ділянці: як впоратися з жовтим загарбником швидко і надовго
Знай
2025-04-28T13:51:55Z
Розміром з монету: 7-річній дитині імплантували найменше штучне серце у світі
ITC
2025-04-28T13:28:27Z
Чи дійсно вживання сала сповільнює старіння: відповідь фахівця
TSN
2025-04-28T13:10:19Z
Смертоносна їжа: вчені показали продукти, які вкорочують життя
Факти ICTV
2025-04-28T12:36:22Z
Ашвагандха — природна альтернатива лікам чи черговий ризик здоров’ю?
360ua.news
2025-04-28T12:00:09Z
Як позбутися другого підборіддя: найефективніші способи
24tv
2025-04-28T11:21:52Z
Жири і цукор атакують мозок швидше, ніж ви наберете зайву вагу
360ua.news
2025-04-28T11:03:51Z
Кого можуть мобілізувати з 3 групою інвалідності у 2025 році: пояснення
Лига
2025-04-28T09:24:51Z
Швидко, дешево і смертельно небезпечно: вчені розповіли про небезпеку ультрапереробленої їжі
Фокус
2025-04-28T08:57:36Z
На станції «Хрещатик» починається плановий капітальний ремонт ескалатора
ГЛАВКОМ NET
2025-04-28T14:18:51Z
Прогноз погоди в Києві та області на 29 квітня: Україну накриє потужний антициклон
Политека
2025-04-28T14:16:58Z
На Харківському напрямку відбулося сім боєзіткнень, на Куп’янському росіяни двічі штурмували позиції Сил оборони — Генштаб ЗСУ
Мій Харків
2025-04-28T14:16:13Z
Новий графік маршруток у Харківській області: що змінилося для пасажирів
Политека
2025-04-28T14:01:47Z
Гороскоп на 29 квітня: Стрільцям шалено пощастить, а у Дів почнеться хаос у житті
Telegraf
2025-04-28T14:00:17Z
На Тернопільщині знайшли перші останки людей, які могли стати жертвами Волинської трагедії
Комсомольская правда
2025-04-28T13:54:39Z
Прогноз погоди у Дніпрі на 29 квітня: синоптики попередили про холод
Политека
2025-04-28T13:45:50Z
У Черкасах через атаку "Шахедів" пошкоджена інфраструктура: містян закликають вимкнути газ
24tv
2025-04-28T13:45:05Z
У Чернігові кондуктор насміхався над захисницею України: відреагувала влада
24tv
2025-04-28T13:39:13Z
Як отримати пишне цвітіння клематісу: експерт розкриває важливі деталі
GlavRed
2025-04-28T14:12:56Z
Дуже ефективний засіб: як до блиску помити вікна чаєм
24tv
2025-04-28T14:09:45Z
Бур'яни у дворі зникнуть, якщо обприскати їх одним простим засобом
GlavRed
2025-04-28T14:07:24Z
Як помити вікна ззовні, якщо живете на високому поверсі: простий лайфхак
24tv
2025-04-28T13:45:56Z
Чому не можна обламувати гілля бузку: знають лише найдосвідченіші садівники
Gazeta UA
2025-04-28T13:39:05Z
Гель чи порошок: майстер розповів, що краще для пральної машини
GlavRed
2025-04-28T13:25:34Z
Такої не купиш у магазині, а готується дуже просто: картопляна ковбаса
24tv
2025-04-28T13:24:12Z
Як облаштувати місце під сходами: 5 стильних способів
24tv
2025-04-28T13:12:03Z
Експерти відповіли, чи шкідливий маргарин для здоров’я і з чого його виготовляють
TSN
2025-04-28T13:10:53Z
Відомо, що сказав Дюбуа після того, як штовхнув Усика на дуелі поглядів
24tv
2025-04-28T14:15:27Z
Лудогорець на чолі з Йовічевичем 14-й раз поспіль став чемпіоном Болгарії
Football.ua
2025-04-28T14:03:14Z
Хто виграє Лігу Європи?
Football.ua
2025-04-28T14:01:07Z
Реал Мадрид зв'язувався з Клоппом — Marca
Football.ua
2025-04-28T13:49:30Z
Чемпіонату світу з хокею: Україна здобула першу перемогу
ГЛАВКОМ NET
2025-04-28T13:40:13Z
"Варто назвати трилогію": легендарний боксер обрав ідеального суперника для Усика
24tv
2025-04-28T13:24:34Z
Чоловіча юнацька збірна України з волейболу сенсаційно здобула путівку на Євро-2025
ГЛАВКОМ NET
2025-04-28T13:00:34Z
Тенісний турнір у Мадриді зупинили внаслідок знеструмлення
24tv
2025-04-28T12:57:46Z
Анчелотті може очолити збірну Бразилії на початку червня
Football.ua
2025-04-28T12:55:05Z
BMW презентувала новий гоночний спорткар M2 Racing
AutoCentre
2025-04-28T14:16:59Z
Цей Б/В Кібервантажівка Продана За $6K Більше, Ніж Нова
Топ Жир
2025-04-28T14:00:49Z
I квартал 2025 року: Виручка Групи — €11,7 млрд завдяки сильним результатам продуктів
AutoCentre
2025-04-28T13:45:47Z
Бразильські тролейбуси отримали автономний хід до 300 км
AutoCentre
2025-04-28T13:40:58Z
Nissan відродить знамениту позашляхову модель у новому форматі
Фокус
2025-04-28T13:21:26Z
Презентація нового Citroen C5 Aircross: оновлена стильна зовнішність, електромобільна опція та великий дисплей
Топ Жир
2025-04-28T13:15:03Z
Чоловік купує назад власний викрадений Civic Type-R, не усвідомлюючи, що це його власний автомобіль
Топ Жир
2025-04-28T13:00:25Z
Справа не лише у зарплатах. Чому власний автомобіль у СРСР був розкішшю
Telegraf
2025-04-28T12:57:16Z
Huawei показав салон преміального електричного седана Maextro S800
AutoGeek
2025-04-28T12:55:07Z
Чат-боти Meta вели еротичні розмови з неповнолітніми — розслідування WSJ
ZN UA
2025-04-28T14:10:51Z
Бюджетні смартфони до 15000 гривень: доступна альтернатива для щоденних завдань
24tv
2025-04-28T14:03:53Z
Колишні працівники OpenAI благають заборонити майбутні розробки компанії через загрозу людству
24tv
2025-04-28T14:01:06Z
Який телефон купити, коли бюджет обмежений: огляд демократичних Android-смартфонів
Фокус
2025-04-28T14:00:44Z
Ніхто не знає, що всередині: вчені досліджують амфору із затонулого середньовічного корабля
Фокус
2025-04-28T14:00:35Z
Скільки часу середностатистична молодь витрачає на телефон: статистика шокує
ГЛАВКОМ NET
2025-04-28T13:51:05Z
Чому люди по всьому світу вибирають MacBook від Apple
Portaltele
2025-04-28T13:49:52Z
Яєшня над розплавленим металом: ведучий Дмитро Комаров попрацював металургом на «Запоріжсталі»
ГЛАВКОМ NET
2025-04-28T13:39:37Z
Huawei працює над найпотужнішим процесором для штучного інтелекту
360ua.news
2025-04-28T13:34:23Z