MY.UAНовини
Митні війни. Тримачі облігацій США завдають удару у відповідь
Митні війни. Тримачі облігацій США завдають удару у відповідь

Митні війни. Тримачі облігацій США завдають удару у відповідь

Митні війни. Тримачі облігацій США завдають удару у відповідь

Динаміка американського ринку облігацій стала тим «червоним світлом», яка поставила на паузу більшу частину тарифного плану президента США Трампа (крім мит відносно Китаю). Розберемося, чому ж індикатори американської фінансової системи запалали червоним?

Не встиг Дональд Трамп оголосити про свій план Глобальної торговельної війни, як міністр фінансів Скотт Бессент доповів президенту, що ключові казначейські індикатори Америки перейшли у ризиковану зону системного відпливу капіталу з доларових фінансових інструментів.

І однією з причин подібного ризику, з яким США не так часто стикались у своїй історії, став розпродаж американських державних облігацій, або трежеріс, …Японією.

Можна сказати, що самурай з катаною (закреслено) з пачкою трежеріс майже поодинці зупинив «велику американську армаду» торговельного «вторгнення».

За два дні у квітні 2025-го японські банки та пенсійні фонди продали таких боргових паперів на 21 млрд дол. (див. рис. 1).

ZN.UA

Багато це чи мало і яку роль відіграє Японія на ринку боргів Америки, і спробуємо розібратися.

Японія наразі є найбільшим інвестором у борги Америки (облігації Мінфіну США) — її портфель трежеріс становить 1,15 трлн дол. (див. рис. 2).

ZN.UA

Решта інвесторів розподіляються, як наведено на рис. 3.

ZN.UA

Вестернізована Азія (куди входять Японія, Південна Корея, Тайвань) володіє трежеріс на суму в 1,55 трлн дол., або 18%. Це найбільший інвестор американських боргів серед ключових геополітичних кластерів світу.

Майже на таку суму (1,66 трлн дол., або 19%) американськими облігаціями володіють офшори та квазі-офшори (які такими були раніше або зберігають часткові функції офшорних зон). Це Люксембург, Кайманові Острови, Швейцарія, Гонконг, Сінгапур. Включення до цього переліку Гонконгу є досить умовним — це територія Китаю, але Гонконг ще зберігає функцію азійського квазі-офшору, чому сприяє потужне банківське сіті.

Офшори не є цілісним геополітичним кластером, — це конгломерат інвестиційних, венчурних і персональних пенсійних фондів, які заробляють пасивні доходи на володінні американськими облігаціями.

Європа володіє трежеріс на 1,35 трлн дол., або 15% (Німеччина, Франція, Бельгія, Ірландія, Норвегія).

Ядро Британської Співдружності (Британія, Канада) сформувало портфель облігацій США на 1,16 трлн дол. (13%).

Глобальний Південь (Індія, Бразилія, Саудівська Аравія та ОАЕ) вклалися в Америку на 681 млрд дол. (8%).

І, нарешті, ключовий суперник США на глобальній арені — Китай інвестував в американські трежеріс 784 млрд дол. (9%), хоча ще кілька років тому ця сума становила 1,4 трлн дол., і Китай перебував на першій сходинці інвесторів у борги США.

Із загальної суми трежеріс у 8,8 трлн дол. союзники США (Вестернізована Азія, ядро Британської Співдружності та Європа) вклали в них більш як 4 трлн дол., або 46%.

Глобальний Південь у цьому контексті можна віднести до нейтральних країн, офшори — до спекулятивних приватних інвесторів, а Китай — до інвестора-суперника.

Певний парадокс політики Трампа полягає у тому, що найбільший тарифний удар (якщо не рахувати Китаю, з яким США ведуть зараз Глобальну війну) припав якраз по союзниках Америки: Японії, Німеччині, Канаді, Франції, Бельгії.

Наприклад, портфель трежеріс Японії становить 1,13 трлн дол., а її ВВП — 4,2 трлн дол. Тобто ця країна вклала в американські державні облігації 27% свого річного валового продукту!

На другому місці за силою тарифного удару — Глобальний Південь, який також суттєво поповнює американські казначейські рахунки.

Водночас Трамп майже не запровадив мит (або запровадив низькі тарифи) проти африканських і латиноамериканських країн, які, крім Бразилії, майже не інвестують у трежеріс. А Бразилія ще й є лідером з їхнього розпродажу.

Тобто американський президент завдав тарифного удару передусім по тих, хто суттєво поповнював рахунки казначейства США через купівлю американських облігацій.

Ідея Трампа полягала у такому: ви купуєте наші облігації з терміном обігу у 10, 20, 30 років (хоча є і короткочасні вкладення), то чому б вам просто не заплатити цих коштів нашому Мінфіну у вигляді мит.

Однак від цієї пропозиції союзники США були явно не у захваті (див. рис. 4), бо заплатити мита — це просто втратити гроші, без відновлення вартості та сплати відсотків.

ZN.UA

Як бачимо, найбільше з лютого 2024-го по лютий 2025 року трежеріс продавали Японія (-22 млрд дол.) і Бразилія (-19 млрд дол.).

Тепер стає зрозумілим, чому скидання американських держоблігацій японськими банками у квітні цього року виявилося таким критичним, — за день їх було продано на 21 млрд дол., а це стільки ж, скільки Японія скинула за весь попередній рік.

Найбільше трежеріс торік купували Франція (+83 млрд дол.), Бельгія (+75 млрд) і Кайманові Острови (+108 млрд дол.).

Зараз ціни на облігації впали, а дохідність, відповідно, зросла — до 4,31% (за десятирічними). Це суттєво збільшує витрати США на обслуговування державного боргу, — ця сума вже дорівнює 1 трлн дол. на рік і перевищила витрати на оборону.

До речі, максимум дохідності боргових паперів спостерігався на етапі рецесії Волкера (найбільшої після Великої депресії) 1981 року — 15%, а мінімум дохідності — під час пандемії 2020-го (0,87%). Для порівняння взято 10-річні трежеріс.

Криза на ринку казначейських облігацій відбувалася (що цілком закономірно) на тлі процесу знецінення долара до ключових валют світу — індекс американської грошової одиниці вже впав на 8%.

Однак девальвація долара, за задумом команди Трампа, має принести й певну користь.

Давайте розглянемо, до чого призводила політика «дорогого» долара та формування глобальної бульбашки у вигляді фінансового ринку США, який уже займає 60% світової фінансової системи та є головним центром тяжіння для транснаціональних потоків капіталу.

З одного боку, це робить твою національну валюту унікальним інструментом нееквівалентного глобального обміну, причому «нееквівалентного» на користь США. Також формує американський фондовий ринок як ключову сферу припливу світових потоків капіталу. Зазначене робить тебе фінансово багатшим за решту країн. Але є й низка недоліків.

Передусім мова про постійну потребу такої системи у нових і нових потоках ліквідності, зокрема у державні цінні папери — боргові облігації.

Це як спортсмен, що біжить швидше і стрибає вище, — він постійно потребує нового допінгу і відчуває голод.

Рівень «голоду» фінансової системи можна прорахувати за таким показником, як чиста міжнародна інвестиційна позиція країни. Цей індикатор розраховується як різниця між закордонними фінансовими активами країни та зобов'язаннями її резидентів перед зовнішніми донорами (інвесторами та кредиторами). Інвестиції можуть бути портфельні та прямі.

У четвертому кварталі 2024 року чиста міжнародна інвестиційна позиція США становила мінус 26,23 трлн дол. Тобто Америка заборгувала світу на 26 трлн дол. більше, ніж сама інвестувала в інші країни. При цьому ВВП країни становив 2024 року 29,72 трлн дол. Тобто умовна «залежність» США від зовнішніх потоків капіталу досягла 88-відсоткового рівня її ВВП.

Закордонні активи США становили 35,89 трлн дол., а зобов'язання перед зовнішніми донорами — 62,12 трлн дол.

При цьому у четвертому кварталі 2023-го міжнародна інвестиційна позиція США дорівнювала 19,85 трлн дол. при ВВП у 26,94 трлн. Тобто тоді йшлося про 74% ВВП. Лише за рік зростання на 14 в.п.

За рахунок чого відбулося таке зростання чистої інвестиційної позиції лише за один рік? Через зміну цін на активи та обмінний курс.

Якщо долар зміцнюється відносно іноземних валют, то активи США за кордоном, номіновані, наприклад, у єнах, євро, юанях, скорочуватимуться у доларовому еквіваленті, а активи іноземців у США в їхніх валютах, навпаки, збільшуватимуться. Що і відбувалося роками.

Ще один фактор — це вища динаміка цін на американські активи, насамперед на акції, порівняно з іншими світовими ринками.

Якщо американський ринок акцій зростає швидше, ніж, наприклад, японський, то капіталізація вкладень американців у Японії підвищуватиметься повільніше, ніж капіталізація вкладень японців в Америці.

Таким чином, відбувається глобальна дефляція інвестицій США в інші країни світу, номінованих у доларі, та інфляція інвестицій цих країн в Америці, номінованих у національних валютах країн-інвесторів.

На цій глобальній різниці і відбувається від’ємний розрив чистої інвестиційної позиції США на десятки трильйонів доларів.

Слід зазначити, що 2014 року показник чистої інвестиційної позиції США становив лише 7 трлн дол., або 40% від ВВП, а 2007-го, тобто напередодні глобальної фінансової кризи, — 1,3 трлн, що було навіть менше 9% валового продукту.

Тобто за 17 років цей показник зріс на 25 трлн дол., з 9% ВВП до 88%.

Це і є індикатором голоду доларової фінансової системи та її залежності від зовнішніх потоків капіталу.

Тут варто зазначити, що залучення інвестицій у більшому розмірі, ніж відплив, — це добре і свідчить про високу інвестиційну привабливість країни. Але всі показники мають бути збалансовані.

Якщо чиста інвестиційна позиція становить уже майже 90% ВВП, то це свідчить про колосальну переоцінку внутрішніх активів.

У рамках цієї глобальної моделі США немовби приречені на постійну деіндустріалізацію (внаслідок міцного долара), на яку впливають роль долара як резервної валюти та відповідне зменшення частки ВВП США у глобальному валовому продукті: падіння з 60 до 27% за пів століття або навіть до 17% за паритетом купівельної спроможності.

При цьому паралельно відбувається зростання частки американського фондового ринку в загальному обсязі світової фінансової системи та колосальне збільшення заборгованості США як у рамках державного боргу, так і в контексті міжнародної інвестиційної позиції.

Зменшення питомої ваги ВВП США у глобальному обсязі й одночасно збільшення питомої ваги американської фінансової бульбашки в масштабах загальної світової системи — це два протилежні процеси, які, втім, відбуваються в Америці паралельними курсами.

Впливати менше на світову економіку і бути більше їй винною — це і є парадокс американської глобальної моделі розвитку, яку, мов гордіїв вузол, вирішив розрубати Трамп.

Та своєю чергою налетів на інший прогнозований парадокс.

Зменшення відсоткових ставок у США (на чому наполягає Трамп, намагаючись «поламати» Федеральну резервну систему), ризики втрати інституційної незалежності Федрезерву та девальвація індексу долара — все це призводить до глобального відпливу ліквідності з американського ринку капіталу, як державного (трежеріс), так і приватного.

Наприклад, сукупний випуск облігацій США (приватних і державних) становить уже 60 трлн дол. (вдвічі більше за річний ВВП), і для їхнього рефінансування в найближчі п’ять років знадобиться приблизно 30 трлн дол. нових інвестицій.

Американське казначейство не може обійтися без глобальних потоків капіталу в емітовані державні облігації. Приплив надходжень за новими митами може лише на короткому часовому інтервалі компенсувати дефіцит коштів за борговими інструментами.

Гроші йдуть у долар, якщо це вигідно (дохідність) або надійно (коли навколо США нестабільність і лише Америка як Сяючий град на пагорбі).

Однак якщо дохідність і відсоткові ставки планують знизити, запровадивши ще й мита на імпорт, а стабільності немає (навпаки, йде процес наростаючої невизначеності), то і немає чим тамувати фінансовий голод, а його сила бездонна. Майже як в однойменному романі Кнута Гамсуна.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Денежная помощь для пенсионеров в Днепре: что будет с выплатами от ООН с 1 мая
Политека
2025-04-28T19:51:38Z
Больше не дом: одна из стран ЕС оставит украинцев без помощи на жилье и денег
Знай
2025-04-24T19:12:14Z
Молодая девушка постоянно жаловалась на усталость: через семь месяцев она умерла
Comments UA
2025-04-23T14:54:38Z
”Дима Комаров – г*вноед”: продюсер-военный ВСУ нашел у телеведущего русскоязычный контент
Апостроф
2025-04-15T18:33:12Z
Почти кома: российская блоггерша чуть не пошла на тот свет во время восхождения на Эверест
Comments UA
2025-04-28T20:12:27Z
Помощь одиноким пенсионерам в Харькове: кто получит выплаты, названы суммы
Политека
2025-04-28T19:31:51Z
Опоздание не простят: украинцам дали три месяца, иначе пенсии не ждите
Знай
2025-04-21T04:30:57Z
Тайна с деньгами Папы Франциска для ВСУ: историк анонсировал новые интересные подробности
Апостроф
2025-04-21T14:27:08Z
Спасти жизнь только через минуту: украинцев предостерегли от смертельной опасности
Знай
2025-04-16T18:30:54Z
Путин получил «подарок судьбы» и теперь хочет полностью уничтожить Украину
Comments UA
2025-04-23T08:39:37Z
Путин ответил на предложение Зеленского не бить по гражданским объектам и вспомнил удар по Сумам
Comments UA
2025-04-21T17:31:01Z
В Кремле заявили, при каких условиях могут прекратить огонь в Украине
Comments UA
2025-04-27T18:27:28Z
Тело журналистки Виктории Рощиной вернули в Украину
ZN UA
2025-04-24T12:09:43Z
Заморозка или победа: известный астролог рассказал об окончании войны
Знай
2025-04-28T20:30:50Z
Трамп в очередной раз рассказал, хочет ли еще один срок
Европейская правда
2025-04-28T20:27:22Z
Трамп обратился к Путину после удара по Киеву: Стоп
Comments UA
2025-04-24T19:51:18Z
Глава правительства Канады назвал главную угрозу миру
Корреспондент
2025-04-19T10:09:43Z
Шойгу заявил о готовности России применить ядерное оружие
ZN UA
2025-04-24T10:12:30Z
Минсоцполитики назвало самую большую пенсию в Украине
Корреспондент
2025-04-22T14:27:08Z
Ціна на газ з 1 травня 2025: чого очікувати споживачам
AgroNews
2025-04-21T07:13:32Z
Бычки, сардины и шпроты переходят в категорию деликатесов: как изменились цены
Знай
2025-04-28T03:52:35Z
Будьте готовы вернуть "лишнее": Пенсионный фонд может потребовать деньги
Знай
2025-04-22T09:30:00Z
Уже 82 гривны: в Украине подскочили цены на подсолнечное масло, хлеб и гречку
Хвиля
2025-04-28T19:09:43Z
Курс доллара в мае: что может значительно повлиять на валюту
Знай
2025-04-28T18:30:39Z
МАГАТЭ бьет тревогу: украинские АЭС работают в условиях постоянной опасности
Gazeta UA
2025-04-25T13:27:20Z
В 2025 году не будут повышать цены на газ
Gazeta UA
2025-04-23T11:21:19Z
Денежная помощь мобилизованным в Харькове: названы суммы и кому принадлежат
Политека
2025-04-22T20:00:28Z
Старый костюм Зеленского изжил себя: специалист по этикету назвала причину
Telegraf
2025-04-28T16:04:40Z
Вячеслав Соломка после публичной ссоры с Камалией раскрыл правду об их отношениях
TSN
2025-04-26T20:46:39Z
”Обменять на наших подонков”: смелая речь россиянки Дарьи Козыревой натолкнула украинскую актрису на идею
Апостроф
2025-04-20T09:30:34Z
80-летний Майкл Дуглас разводится с Кэтрин Зетой-Джонс: что разрушило 25-летний брак — СМИ
TSN
2025-04-21T04:25:04Z
Долгая и мучительная смерть: почему умер известный актер, которого нашли вместе с женой
Comments UA
2025-04-28T19:57:32Z
MOLODI рассказали, что с ними сделал Нацотбор Евровидения
GlavRed
2025-04-28T19:39:47Z
Екатерина Кузнецова сказала, что произошло с ее квартирой в Москве
Gazeta UA
2025-04-17T16:36:17Z
Тизер сериала «Чужой: Земля» показал беременную «ксеноморфиню» и 4-х новых монстров
ITC
2025-04-28T08:25:18Z
После смерти Папы Франциска стремительно выросли просмотры этого фильма
Comments UA
2025-04-24T09:21:11Z
Россиянину, который изнасиловал жительницу Киевской области, и сообщнику дали по 12 лет
Лига
2025-04-21T08:03:33Z
Врачи были удивлены, когда на рентгене увидели, что проглотил 11-летний мальчик
Comments UA
2025-04-20T10:45:09Z
Месть за Сумы продолжается: какая область РФ содрогалась от взрывов
Comments UA
2025-04-17T06:15:22Z
В Подольском районе Киева произошла стрельба: полиция установила причастных – фото
Лига
2025-04-24T13:31:15Z
Столкновение вертолета армии США и пассажирского лайнера: стало известно, что привело к трагедии
Gazeta UA
2025-04-28T19:21:45Z
Блэкаут в Европе. Коллапс Испании и Португалии
Корреспондент
2025-04-28T18:30:30Z
Удар по Киеву 24 апреля: количество жертв возросло
UAToday
2025-04-24T06:46:13Z
В Индии боевики убили около двадцати человек
Корреспондент
2025-04-23T08:13:28Z
В Германии взорвался аккумулятор электросамоката, пять человек получили ранения
Известия Киев
2025-04-22T09:28:14Z
Когда лучше пить магний — утром или вечером
TSN
2025-04-21T04:25:33Z
Ночные перекусы: почему возникает голод после позднего ужина
Gazeta UA
2025-04-27T17:51:43Z
Можно ли засыпать с включенным телевизором: эксперты шокировали ответом
Gazeta UA
2025-04-20T16:15:00Z
Уменьшает холестерин, улучшает сон и лечит кишечник: невероятные свойства обычного хумуса
Знай
2025-04-24T07:51:58Z
В Украине зафиксирован случай ботулизма после инъекции красоты
Корреспондент
2025-04-28T17:54:07Z
Для крепкого сна: что лучше есть вечером
Gazeta UA
2025-04-28T17:45:41Z
Украинцам приходится экономить на еде, чтоб хватило на лекарства: в селах ситуация критическая
Знай
2025-04-20T17:30:52Z
Почему с возрастом портятся зубы: главные факторы
Comments UA
2025-04-19T15:45:54Z
Ультраобработанные продукты стали причиной более 124 тысяч смертей в США
Корреспондент
2025-04-28T17:30:40Z
Владелец украинских издательств "Кредо" и "Беби Бук" торгует детскими книгами в рф: теперь еще и бизнесмен в "ДНР"
Знай
2025-04-28T07:00:08Z
В Николаеве СБУ задержала российского информатора
Корреспондент
2025-04-22T13:06:50Z
Бойцы Азова захватили троих россиян на самокатах
Корреспондент
2025-04-27T18:06:09Z
Россияне атаковали жилую застройку в густозаселенном районе Одессы, детали
Фокус
2025-04-21T23:27:56Z
Много цветов и игрушек: в Киеве появился мемориал жертвам обстрела 24 апреля
Telegraf
2025-04-28T20:33:22Z
До июня на станции метро «Хрещатик» продлится ремонт эскалатора №1
VGorode
2025-04-28T19:33:59Z
Россияне атаковали поселок под Купянском, загорелся дом
Корреспондент
2025-04-21T07:06:54Z
РФ обстреляла КАБами регионы Украины сразу после "Пасхального перемирия"
Корреспондент
2025-04-21T05:42:14Z
"Пасхальное перемирие": Зеленский рассказал, держит ли слово Путин
Telegraf
2025-04-20T13:18:19Z
Восемь пород собак, которых считают самыми спокойными
Gazeta UA
2025-04-20T14:46:29Z
Пасхальный гороскоп: какая вы паска по знаку зодиака
Comments UA
2025-04-21T05:51:26Z
Обязательно пересадите в новый горшок: какие комнатные растения любят весеннее "обновление"
Апостроф
2025-04-21T15:06:19Z
Редиска, которая не потеряет хруст: как правильно хранить популярный овощ
Знай
2025-04-27T13:51:25Z
Никотиновый спрут меняет обложки: как детей заманивают яркими вейпами
Знай
2025-04-28T18:51:42Z
Почему коты спят в разных частях дома: пять неожиданных причин
Gazeta UA
2025-04-28T16:57:33Z
Те самые ириски из детства: рецепт конфет, вкус которых мы потеряли, но можем вернуть
Знай
2025-04-16T04:51:06Z
Как навести порядок перед сном: четыре простые вечерние привычки, которые создают уют
Gazeta UA
2025-04-28T16:42:05Z
Этим знакам Зодиака очень повезет в мае
Comments UA
2025-04-28T16:09:44Z
В Кривом Роге задержали известного украинского боксера: подробности
Telegraf
2025-04-26T15:27:45Z
Буяльский прокомментировал яркий гол Ярмоленко
Корреспондент
2025-04-19T05:46:00Z
В Руане Свитолина обыграла всех, не проиграв ни единого сета
Корреспондент
2025-04-20T20:36:04Z
Усик показывает, как в первом бою Дюбуа прошелся по нему ударом
Корреспондент
2025-04-28T19:54:58Z
Потеря защитника, возвращение нападающего: Интер готовится к полуфиналу ЛЧ
Корреспондент
2025-04-28T19:12:19Z
Стоит верить: Дончич желает победы Лейкерс в НБА вопреки проигрышам в серии
Корреспондент
2025-04-28T17:48:02Z
"Нельзя нарушать правила":Усик высказался о возможном отказе Украины от территорий
Gazeta UA
2025-04-28T17:42:15Z
Манчестер Юнайтед возьмет форварда из Вулверхэмптона
Корреспондент
2025-04-28T17:24:18Z
Чувствую, верю, знаю: Усик предвкушает победу в бою с Дюбуа
Корреспондент
2025-04-28T16:42:22Z
Самый маленький и дешевый кроссовер Mazda показали до презентации
Фокус
2025-04-19T09:42:29Z
Владелец брошенного BMW, для которого в Польше оставили "островок" на стройке, нашёлся
Европейская правда
2025-04-28T17:18:10Z
Назвали самые надежные китайские автомобили
Gazeta UA
2025-04-28T13:16:28Z
Настоящие комментаторы Формулы-1 примут участие в фильме Хэмилтона
Корреспондент
2025-04-28T10:48:58Z
Мощность — 1000 сил: конкурента Porsche Taycan от Mercedes показали до премьеры
Фокус
2025-04-28T07:45:03Z
Почему в жару не стоит заправлять полный бак: основные причины
Gazeta UA
2025-04-28T00:33:45Z
Специалисты объяснили, почему опасно ездить с пустым баком
Gazeta UA
2025-04-27T19:09:03Z
Забудьте про C9: концепт Chevrolet Corvette повертає ретро славу
Топ Жир
2025-04-27T17:45:29Z
В Киеве заметили очень редкий спорткар BMW 2000-х с интересным тюнингом
Фокус
2025-04-27T08:27:18Z
От внешности зависело все: ученые выяснили, какие бороды вызывают больше доверия
Фокус
2025-04-19T15:45:55Z
ИИ посоветовал готовиться к концу света
Корреспондент
2025-04-21T02:12:41Z
Как часто нужно перезагружать смартфон и на что это влияет
Gazeta UA
2025-04-28T19:12:34Z
Энергетики раскрыли секрет экономии на счетах за свет: простой и эффективный "лайфхак"
Знай
2025-04-28T18:12:02Z
КНР запустила в космос новый спутник-ретранслятор
Корреспондент
2025-04-28T17:57:21Z
GigaIO выпустила первый в мире ИИ-суперкомпьютер "в чемодане"
Корреспондент
2025-04-28T17:27:50Z
В Україні впадуть ціни на брухт після обвалу на світових ринках
AgroNews
2025-04-28T17:16:13Z
Ученые нашли жидкость на крупнейшем спутнике Сатурна Титане, но кое-что их смущает
TSN
2025-04-28T14:51:31Z
Май начнется с новой магнитной бури: эксперты опубликовали график
Апостроф
2025-04-28T14:27:55Z