/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F45%2F940ec4823ea887d3cf23df5cc749b4e0.jpg)
Відчуження з "переворотом": як ОККО отримала землю для будівництва на відомому курорті
Цікаві деталі з кримінальним підтекстом у ситуації, яку експерти вважають характерною
Місяць тому вСлавській селищній раді Стрийського району, що на Львівщині, відбувся "переворот" місцевого значення. Депутати на сесії висловили недовіру голові ради та поклали обов’язки виконувати ці функції на її секретаря.
На перший погляд – рядова подія з життя місцевого самоврядування. Якби не одне "але". Славсько (до 2023 року — Славське) – це селище, де "Концерн Галнафтогаз" (відомий українцям мережею заправок OKKO) наразі активними темпами веде будівництво суперготельного комплексу GORO Mountain Resort, що позиціюється як прямий конкурент Буковелю. І від рішень селищної ради та дій її голови напряму залежить, як рухатиметься це будівництво.
При цьому обидва голови — і відсторонений Володимир Бега, і призначений виконувати його обов’язки Олег Даниляк — дуже істотно, можна навіть сказати надмірно, залучені до згаданої готельної історії.
Під час вивчення ситуації з відстороненням селищного голови і призначення нового "Телеграф" виявив низку цікавих деталей, у тому числі — з кримінальним підтекстом.
"Використали і викинули"
У жовтні 2024 року Холдинг OKKO Group офіційно повідомив про початок будівництва в Карпатах першої черги грандіозного готельного комплексу гірського курорту GORO Mountain Resort. Цей мегаготельний комплекс займатиме майже 1200 га та включатиме загалом 25 готелів, 41 лижну трасу та 11 окремих канатних доріг. Загальні інвестиції у проєкт можуть скласти близько 1,5 млрд доларів.
Взагалі, ситуація з цим будівництвом може викликати питання щодо його доцільності саме сьогодні, під час війни. З іншого боку — в Україні існують різного роду заборони та обмеження на вивід грошей за кордон (наприклад, заборона НБУ на вивід валюти), що спонукає власників великих бізнесів шукати варіанти місцевого "прилаштування" коштів.
Безпосередньо розташований новий готельний комплекс буде на території Славської ОТГ, що у Стрийському районі Львівської області. Звичайно, реалізація подібного проєкту потребувала погодження і співпраці з місцевою владою, від якої, як мінімум, залежали питання виділення землі. І спершу в OKKO зі Славською селищною радою, передовсім з її головою, начебто було повне взаєморозуміння.
Але наприкінці березня 2025 року з’явилася інформація, що славського селищного голову зняли з посади. Зняли – не без участі OKKO.
На сесії 26 березня 2025 року Славської селищної ради 20 місцевих депутатів із 23 присутніх (усього в раді 26 обранців) таємним голосуванням висунули недовіру селищному голові Володимиру Безі. Ще одним рішенням вони поклали обов’язок виконувати ці повноваження на секретаря селищної ради Олега Даниляка, рідного брата СЕО OKKO Group Василя Даниляка.
Пізніше з боку Олега Даниляка виданню "Твоє місто" були озвучені деталі відсторонення Беги – мовляв, все було зроблено згідно з законом "Про місцеве самоврядування в Україні", а причиною стало те, що голова не рахувався з думкою депутатів Славської селищної ради. Зокрема, проводив практику недемократичного призначення керівників комунальних підприємств, заважав селищній раді ухвалювати кадрові рішення по старостах місцевих сіл, розподіляв кошти недоцільним способом. Наприклад, розгорнув будівництво комунальної ковзанки за 20 млн грн.
"Це рішення (про відсторонення. — Ред.) визрівало в кожному не один день. І воно точно не було несподіванкою для голови. Причини накопичувалися десь рік, може, навіть і більше… Якщо резюмувати – мова йде про узурпацію повноважень", — прокоментував Даниляк ситуацію журналістам.
У Беги на ці події, звісно, свій погляд. Він вважає, що причиною відсторонення стали комерційні інтереси власників OKKO, які вони намагаються диктувати місцевій громаді.
"Бізнес є бізнес, він сентиментів не знає. Усе просто: люди, які мають свою думку, чимось з ними не погоджуються, їм не потрібні. Це стосується багатьох речей: бути чи не бути набережній у Славську, бути ковзанці комунальній чи приватній, бути ринку у комунальній власності чи у приватній. Їхнє (інвесторів) бачення, що все це має бути віддане підприємцям, ковзанка має бути на приватній території, ринок треба віддати у руки одному підприємцю, а не комунальному… Вони використали мене, більше я їм не потрібен і вони вирішили поставити свою людину, тобто Олега Даниляка", — розповів Бега журналістам видання "Високий замок".
Після подій зі зміною голови у Славському в мережі з’явилися дописи, що, мовляв, конфлікт між Бегою та Даниляком – є свідченням розгортання "сценарію захоплення влади бізнесом".
"У випадку перемоги бізнесу в цьому конфлікті ця модель стане зразком для цілої України, як в майже законний спосіб прикупити собі цілу громаду", — написав, наприклад, політолог та політик Ростислав Коваль.
Теза, можливо, і слушна, але дещо викривлена у часі. Бо насправді OKKO фактично "перемогла" у Славській громаді вже досить давно, а відсторонений нині Володимир Бега – їй активно у цьому сприяв.
"Найнятий" голова, або Навіщо OKKO було "купувати" місцеву громаду Славського
Планам OKKO побудувати готель у Карпатах вже понад 10 років. Деякі джерела навіть кажуть, що перші розмови про це велися до 2013 року. А з 2017 року компанія розпочала вести активну "підготовку" позицій у місцевій Славській громаді, аби забезпечити собі "безпроблемне існування" (читай – необхідні земельні та управлінські рішення).
Видання Mind.ua, яке у 2017 році одним із перших звернуло на це увагу, писало, що "головною передумовою для старту проєкту (будівництва OKKO готелю. — Ред.) стала реформа з децентралізації та створення об'єднаної територіальної громади, куди увійшло Славське та інші села, території яких планується задіяти під курорт".
Річ у тім, що на початку 2017 року "OKKO-Рітейл", а згодом і АТ "Концерн Галнафтогаз" офіційно "переїхали" до Славського, змінивши на це селище адресу реєстрації компаній. Відтак, створення у серпні 2017 року окремої Славської селищної ОТГ було їм вкрай важливе – адже вони прагнули, щоб їхні податки йшли саме на розвиток місцевої інфраструктури, потрібної під готель, а не розпорошувалися у загальних бюджетах, як це було раніше.
Співрозмовники видання також стверджували, що при цьому власники OKKO активно працювали з місцевим самоврядуванням, зокрема, у питаннях відведення землі, необхідної під будівництво готелю.
"Вони ведуть зараз (йдеться про 2017 рік. — Ред.) дуже інтенсивну роботу як з місцевими громадами, так і міжнародними експертами щодо цього проєкту. Поки йдуть вибори, він готується, наступного року очікуються рішення з боку вже нової влади щодо земельних ділянок, а початок будівництва – у 2019 році", – розповідав виданню ексголова Сколівської РДА Ігор Свистун.
У 2017 році селищним головою Славського був обраний Володимир Бега. І саме він, схоже, й став одним з тих головних "інструментів", за допомогою яких власники OKKO почали будувати земельний та інфраструктурний "плацдарм" під свій суперготель.
Співпраця мала бути взаємовигідною. OKKO отримувало необхідні рішення ради (про це нижче, у даних кримінальних проваджень). А Безі перетворення Славського на чималий туристичний центр було також зовсім не зайвим, адже він через своє ТзОВ "Горари" є власником готелю "Вежа ведмежа" в селі Волосянка, що входить до Славської ОТГ, і, очевидно, чиновник є зацікавленим у припливі туристів.
Окрім того, у його власності або оренді перебуває низка земельних ділянок в околицях Славського. Права на частину з них він виправив собі ще до обрання селищним головою, а частину у 2017 році (наприклад, орендував водойму у Славському) і після. Не виключено, що в розрахунку непогано на них заробити.
Не те щоб між Бегою та OKKO була така вже й повна довіра. Зрозуміло, що інвестори були зацікавлені у максимальному контролі над ухваленням рішень у Славській раді. Саме тому, ймовірно, під час виборів 2020 року "завели" депутатом у неї свою людину. І не абикого, а цілого Олега Даниляка, брата керівника холдингу OKKO та "Концерну Галнафтогаз". Згодом Олега Даниляка було обрано секретарем Славської селищної ради. Показовий момент — як каже сам Бега, саме він тоді на прохання інвесторів "поставив" брата директора OKKO секретарем.
Цікаво, що після відсторонення з посади Володимир Бега, наче забувши про власні комерційні інтереси у Славському, почав активно розказувати, що він, мовляв, завжди був проти "змички" бізнесу та місцевої влади.
"Не може бути перекосів. На мою думку, окремо має бути самоврядування, окремо бізнес. Має бути партнерство. І це партнерство успішно йшло всі 7 років до сьогоднішнього дня. Але в компанії, напевно, щось змінилося", — жаліється зараз Бега.
Ну а Олег Даниляк удає, що він до OKKO не має жодного відношення.
"За мене люди проголосували, за нашу партію ("Слуга народу". — Ред.) яка пройшла в склад селищної ради. І мене обрали секретарем. Який це має зв’язок з OKKO і з курортом?" — намагається переконати Олег Даниляк.
Насправді це, звичайно, не так. Якщо дослідити його свіжу декларацію, то неважко помітити, що він і на сьогодні є власником акцій "Концерну Галнафтогаз". А у ЗМІ неважко знайти дані, що у 2019 році, тобто буквально напередодні обрання у Славську селищну раду, Олег Даниляк працював на посаді керівника управління закупівель ПАТ "Концерн Галнафтогаз".
Мовою кримінальних проваджень
У віднайдених "Телеграфом" в Єдиному державному реєстрі судових рішень справах можна прослідкувати, як розгорталося фактичне захоплення OKKO землі під будівництво готельного комплексу. З них також стає зрозумілим, що голова Славської селищної ради, її секретар, депутати та низка чиновників були безпосередніми учасниками процесу.
Ось як це говориться у матеріалах судових справ, які можна знайти у Єдиному держреєстрі судових рішень (ЄДРСР).
"Досудовим розслідуванням встановлено, що службові особи і депутати Славської селищної ради Сколівського (на даний час Стрийського) району Львівської області (далі селищна рада), зловживаючи службовим становищем, за попередньою змовою із фізичними і юридичними особами, у 2019-2020 роках, вчинили дії щодо безкоштовного відведення і надання у власність 30 земельних ділянок загальною площею 44,5 га за межами с. Волосянка Сколівського (на даний час Стрийського) району Львівської області на території Славської об'єднаної територіальної громади (далі ОТГ) для ведення особистого селянського господарства фізичним особам, які у свою чергу у січні-липні 2020 року відчужили (продали) ці земельні [ділянки] ТОВ СЛАВСКІ (код ЄДРПОУ 43438129) на загальну суму 21 087 001 гривень, тобто у результаті вищевказаних подій розтрачено комунальну власність (вищевказані земельні ділянки) в особливо великих розмірах на вищевказану суму", — йдеться, наприклад, у судовому рішенні від 22.04.2024 року, яке стосується кримінального провадження 52020000000000387.
Цікаво, що реєстрацію права власності на вищевказані земельні ділянки здійснювали посадові особи АТ "Концерн Галнафтогаз", яким усі 30 фізичних осіб довірили представляти свої інтереси.
"Через деякий час первинні власники відчужили (продали) свої земельні ділянки ТОВ "СЛАВСКІ", яке, у свою чергу, деякі земельні ділянки згодом об`єднало (згідно з розробленою ТОВ ГЕОАРХ ПРОЕКТ технічною документацією) у 4 земельні ділянки із кадастровими номерами 4624580800:04:000:2001, 4624580800:04:000:2002, 4624580800:04:000:2003, 4624580800:04:000:2004", — йдеться у судових матеріалах.
Як дослідили ЗМІ, значна частина приватних осіб, через яких здійснювалася оборудка, мали те чи інше відношення до власників OKKO та "Галнафтогазу".
Ну а ТОВ "Славскі", якому зрештою перейшла уся ця земля, за даними YouControl, належить Василю Данилюку та Віталію Антонову, відповідно, номінальним керівнику та власнику "Галнафтогазу.".
При цьому за ТОВ "Славскі" наразі рахується загалом 50 земельних ділянок загальною площею понад 52,4 га у Львівській області. З них 42,6 га — фігурують у кримінальних справах.
Якщо вищезгадана справа стосувалася виділення комунальної землі Славської ОТГ, то у матеріалах судових рішень які стосуються кримінального провадження 62022000000000035, мова вже йде про відчуження на користь компаній, пов’язаних з власниками OKKO та "Галнафтогазу", земель державного лісового фонду.
З матеріалів випливає, що досудовим розслідуванням, яке веде ДБР, було викрито оборудку, учасниками якої були директор ДП "Славське лісове господарство", а також голова, секретар і начальник відділу земельних відносин Славської ОТГ разом з депутатами Славської ОТГ та "іншими невстановленими особами".
"Зловживаючи службовим становищем з метою одержання неправомірної вигоди, організували схему незаконного вилучення земель державного лісового фонду, шляхом укладення договору про інвентаризацію земель державного лісового фонду Славського лісового господарства з ТОВ "ГЕОАРХ ПРОЕКТ" (ЄДРПОУ 41516587), здійснюють невірне нанесення земель вказаної категорії на кадастрову карту, які в подальшому через рішення Славської ОТГ Стрийського району Львівської області та за сприянням та безпосередньої участі вищезазначених осіб надаються підставним особам у власність з наступним відчуженням на інших фізичних та юридичних осіб", — йдеться у матеріалах судових реєстрів.
У матеріалах також фігурує інформація, що в результаті оборудки одним із власником згаданої землі стало ТОВ "Нова Рожанка". Перевірка даних цієї компанії через YouControl показує, що вона, як і згадане вище ТОВ "Славскі", належить Василю Данилюку та Віталію Антонову.
Ситуація характерна
Як бачимо, відсторонений нині голова Володимир Бега активно "допомагав" OKKO з виділенням землі під будівництво готелю. Тобто говорити про те, що ця компанія тільки зараз "захоплює" Славську ОТГ, як мінімум, запізно, це вже давно доконаний факт. У цьому світлі відсторонення Беги виглядає, швидше, не як наслідок процесів, пов’язаних з реалізацією функцій місцевого самоврядування, а як звільнення OKKO найнятого раніше менеджера, який перестав відповідати корпоративним стандартам компанії.
Взагалі, коли бізнес, як кажуть, "заходить" до якоїсь ОТГ, це навіть може принести певний зиск місцевій громаді. Адже це — наповнення місцевого бюджету за рахунок податків цього бізнесу, це нові робочі місця, розвиток інфраструктури тощо. Відтак, місцеві жителі дуже часто бувають не проти такої ситуації.
Але водночас це несе суттєві загрози місцевим політичним процесам, адже нівелює, умовно кажучи, демократичність місцевого самоврядування. Справді, про яку місцеву демократію може йти мова, коли місцева рада, як у тому ж Славському, багато в чому підконтрольна комерційним інтересам окремої фінансової групи і навіть ухвалює (як видно з вищенаведених судових рішень) рішення, що мають ознаки відверто замовних і навіть кримінальних?
І насправді ситуація, коли бізнес диктує свої умови місцевій владі, є досить характерною. Подібні історії впливу великого бізнесу на місцеву владу простежуються практично скрізь, де такий бізнес має свої інтереси, і не лише в Україні.
"Перш за все, хочу сказати, що це – поширена світова практика. Бізнес завжди, якщо може, впливає і лобіює власні інтереси, коли це стосується прийняття нормативних рішень. Наприклад, землевідведення на пільгових умовах, щоб потім побудувати там готель. Це твориться в усьому світі, і ми тут не придумали "ноу-хау". В Україні таких випадків дуже багато", — розповів "Телеграфу" керівник експертної групи Бюро аналізу політики Віктор Бобиренко.
Саме таким чином, за його даними, через лобіювання цього питання в місцевій раді, отримувала землю під свої будівлі відома мережа супермаркетів. Або, наприклад, у такий спосіб отримала в оренду ТЕЦ у Сумах відома київська компанія.
"Вони прописали, що будуть робити якісь покращення, нічого там не зробили і зараз продають тепло громаді, маючи свою маржу. І це рішення було, абсолютно, продавлене через Сумську міськраду. Таких рішень – і по великому місту, і по невеликих містечках та селищах безліч", — говорить Бобиренко.
На його думку, однозначного рецепта, аби убезпечити громади від надмірного впливу бізнесу на місцеве самоврядування, наразі немає. Втім, вважає експерт, дієвим запобіжником від подібних ситуацій може стати активність громадян, для яких такі ситуації є неприйнятними.
"Якщо, наприклад, рішення щодо будівництва готелю хтось лобіює, а комусь воно не подобається, то ті люди, які проти, мусять також зібрати, умовно, якусь кампанію і діяти. Це можуть бути методи, які називають "деструктивними" — протести, перекриття доріг тощо. Але це також можна робити через грамотних адвокатів, через судові механізми, підключати політичних опонентів. Універсального методу тут немає. Зрештою, можна шукати компроміси: поставити умову бізнесу, що він заходить, але має надати більше преференцій місцевій громаді. Можна в угоду включати якісь додаткові зобов’язання, аби бізнес більше вкладався в громаду", — говорить експерт.
І, звичайно, каже Бобиренко, якщо вже громада побачила, що обрані нею депутати надто лобіюють інтереси бізнесу, а не людей, просто не варто віддавати наступного разу за таких депутатів свої голоси.
Наразі відомо, що у Володимира Беги знайшлося все-таки декілька сотень прихильників у місцевій ОТГ, котрі зібралися та ухвалили рішення про відкликання усіх 20 депутатів Славської селищної ради, які його раніше відсторонили.
Наскільки це рішення є легітимним, чи матиме якісь реальні наслідки для депутатів ради і чи вплине, зрештою, на будівництво готельного комплексу — покаже час.
Ну а поки будівництво GORO Mountain Resort вже активно ведеться — працює техніка, закладені бетонні конструкції.
Що ж до наявних кримінальних проваджень – то по них, схоже, зможе відповісти їх основний фігурант, відсторонений Володимир Бега. Тим більше, що OKKO він вже не потрібен.
"Телеграф" уважно слідкуватиме за розвитком подій навколо будівництва мегакурорту в Карпатах. Наразі редакція надіслала запит Холдингу OKKO Group з пропозицією прокоментувати як моменти щодо дивної процедури виділення під готельний комплекс землі, так і ситуацію з заміщенням голови Славської ОТГ людиною, прямо пов’язаною з керівництвом холдингу. Про відповідь, яку в холдингу пообіцяли підготувати, ми обов’язково проінформуємо своїх читачів. Не перемикайтеся.