MY.UAНовини
Як зберегти чуйність при висвітленні війни
Як зберегти чуйність при висвітленні війни

Як зберегти чуйність при висвітленні війни

Практики уникнення насильницької медійності смерті та горювання під час війни.

Чергова ракетна атака Росії на Київ у ніч на 24 квітня (а точніше — підхід до фото- та відеодокументації її наслідків) спричинила нову хвилю розмов про етику документування чутливих досвідів війни — поранень, смертей, горювання тощо.

Чому ж ці дискусії щоразу такі запеклі й болісні (адже, здається, ми всі мали б намагатися не ранити й не ретравматизувати одне одного ще більше)? І чому результатами цих розмов наразі не стають помітні зміни у підході до документування болісних наслідків війни? Спробуємо трохи поміркувати, про що це все нам говорить, а заразом — як нам випрацювати живий, гідний і ненасильницький підхід до меморіалізації війни, що триває.

Навіть за останні місяці це далеко не перший випадок, що викликає надзвичайно емоційні обговорення у соцмережах, медіа та публічному полі про неприпустимість насильницької медійності болісних досвідів війни.

Цього разу увагу багатьох користувачів соціальних мереж привернуло фото скривавленої пораненої жінки, затиснутої бетонним перекриттям. За лічені години з’явилося безліч дописів: одні користувачі робили закиди в бік журналістів і фотографів, що працюють із чутливими темами, часом нехтуючи етичними нормами. Інші писали про страх і відразу від самої думки, що самі за аналогічних обставин можуть опинитися об’єктом подібної документації. Треті зауважували, що злочином є не фото та відео з місць трагічних подій, а дії ворога, що системно порушує усі звичаї ведення війни та обстрілює мирні міста.

Усі ці думки мають право на існування, але зупинімося на секунду на невипадковому тут слові «об’єкт». Адже це фактично про відчуження у людини її суб’єктності та гідності.

Якщо подивитися на ситуацію крізь таку оптику, багато речей стають зрозумілішими. Тоді виходить, що ми говоримо далеко не лише про етичний вимір роботи медіа, фотографів, митців і спеціалістів із документування досвідів війни (хоча це, безумовно, важливо). Ми виходимо в поле, де прояви нечутливості є значно ширшими. Недоречність крупних планів родини біля труни загиблого героя чи пораненої від прильоту російської ракети жінки може бути неочевидна для тих, хто намагається задокументувати події війни чи розказати світові про події в Україні. Як і те, що людина (поранена, травмована, загибла) в цю секунду перетворюється на об’єкт саме через його дії.

За останні роки українське суспільство пройшло великий шлях у контексті усвідомлення важливості меморіалізації війни. За цей час відчутно побільшало розуміння, що документування досвідів війни — важлива, а часто ще й дуже стресова та небезпечна робота. З іншого боку, накопичений стрес, власна травмованість і відсутність культури суспільної розмови про складне і сенситивне призводять до того, що нам не виходить спокійно поговорити про те, якою має бути документація чутливих подій, пов’язаних зі стражданням чи загибеллю людей під час війни.

На жаль, дуже часто об’єктивація героїв згаданих фото та відео — це страшна плата за утримання в полі міжнародної уваги до подій в Україні. Суспільний інтерес до подій війни, прагнення донести правду про неї світові, а також запит міжнародних медіа на кадри з України якщо не створюють недобрий «попит» на подібні кадри, то унормовують їх, роблять щоденною практикою. Однак результат тут далеко не завжди виправдовує методи.

По-перше, європейці вже давно не заклякають від німого жаху і співчуття від кадрів зруйнованих російськими обстрілами багатоповерхівок і понівечених українських міст — їх просто перегортають, побачивши в ранковій газеті, а під банерами з подібними фото на міжнародних подіях спокійно п’ють шампанське, заїдаючи канапкою. І це не лише про людську байдужість до горя і несправедливості, що відбуваються десь далеко і не з тобою. Це — страшний, але, на жаль закономірний зворотний бік тиражування подібних зображень.

Тому всім, хто працює з чутливими зображеннями та інформацією, варто пам’ятати, що одним із найважливіших питань будь-якої документації досвідів війни є питання етики, зокрема етичності та безпеки публікування зібраних матеріалів. Тож тут варто послуговуватись лікарським принципом «не нашкодь».

Що ж до ширшого контексту цього питання. Очевидно, що проблема з професійною та людською чутливістю щодо дотримання суб’єктності та гідності людей, що переживають болісні досвіди війни, існує. Емоційні дописи в соцмережах дають можливість трохи випустити пару, але важливо також у якийсь момент розпочати усвідомлену дискусію. Вочевидь, цей шлях буде довгий і складний, і нам на ньому знадобляться якісь опорні точки та дороговкази.

Одним із них можуть стати розроблені торік Українським інститутом національної пам’яті та спільнотою експертів у сфері пам’яті 10 принципів меморіалізації. Це сукупність підходів, що можуть допомогти зробити нашу пам’ять про нинішню війну більш живою, гідною та сповненою поваги до всіх, чиї життя ця війна зачепила. Дотримання перелічених там принципів, серед яких фаховість, доброчесність, гуманність, прозорість тощо саме по собі здатне розв’язати велику частину проблем, що виникають у процесі документування досвідів війни. Але цей перелік принципів, можливо, вартувало б доповнити ще одним — ненасильництвом. Це направду і є повага до людини та її гідності у складних обставинах, погляд на неї як на суб’єкт досвіду, а не об’єкт розповіді.

Насильницька медійність навколо таких болісних досвідів як поранення, втрата, смерть чи горювання лише підсилює травму, яку людина вже отримала, не даючи їй оговтатися та захистити свій приватний простір. Таким чином, постраждавши від злочинних дій ворога, людина додатково страждає від дій власних співгромадян. І це може завдати надзвичайно сильного болю і спричинити відчуття абсолютної вразливості, коли безпечного простору просто не існує.

Як же вийти з цієї зони нечутливості до чужого болю? Як повернути собі й ближньому безпечний простір? Можна почати з простих кроків. По-перше, не тиражувати бездумно навіть ті чутливі зображення, що вже були кимось зроблені. Якщо рука тягнеться зробити репост такого фото чи відео — можливо, варто поставити собі кілька «перевірчих» запитань. Чи не травмує це зображення аудиторію, героя фото або його близьких? Чи етичне це зображення чи відео, чи збережено гідність та суб’єктність його героїв? Якщо ця інформація має суспільну значущість, чи можливо її поширити без фото (або хоча б з приміткою про чутливість контенту)?

Що ще може зробити кожен із нас, живучи в суспільстві, що переживає війну та паралельно випрацьовує нову етику взаємодії з болісними досвідами війни? Щонайменше — намагатися не втрачати емпатії та зберігати персональну чутливість до чужих почуттів. Це може потребувати певного свідомого зусилля, але це точно має сенс, адже це гра вдовгу. Бо виглядає на те, що цей конфлікт між персональним правом на суб’єктність і недоречною увагою медійного поля до чужого болю нікуди не подінеться навіть по завершенні війни.

Проте лише від нас залежить, яким суспільством ми вийдемо з цієї війни: таким, що безжально препарує та об’єктивує чужі досвіди, чи таким, що ставиться до них із повагою та чуйністю.

Фото: freepik.com

LIKED THE ARTICLE?
СПОДОБАЛАСЯ СТАТТЯ?
Help us do more for you!
Допоможіть нам зробити для вас більше!
Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
Долучитись
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Європейці змінюють стратегію військової допомоги Україні – WP
Факти ICTV
2025-04-20T21:57:59Z
Де краще працювати українцям: нові реалії заробітків у Польщі та Німеччині
Хвиля
2025-04-30T04:21:56Z
З Днем прикордонника України 2025: найщиріші привітання у картинках, прозі й віршах
24tv
2025-04-30T04:21:33Z
Яке церковне свято у середу, 30 квітня: чому сьогодні не можна лінуватися
24tv
2025-04-30T04:03:19Z
Все, що захоче, він розкаже сам: волонтерка - про те, як зустрічати військових з фронту
Комсомольская правда
2025-04-30T04:01:25Z
Як студентам та викладачам використовувати ШІ: МОН та Мінцифри надали рекомендації
InternetUA
2025-04-30T04:01:12Z
Карта повітряних тривог України онлайн: де є загроза ракетного удару
Факти ICTV
2025-04-30T03:49:35Z
Стало відомо, хто з українців отримає одразу 10 виплат при виході на пенсію у 2025 році
Хвиля
2025-04-30T03:45:51Z
З Днем прикордонника! Яскраві листівки та привітання своїми словами для українських захисників
Telegraf
2025-04-30T03:36:31Z
Китайські науковці випробували неядерну водневу бомбу
ГЛАВКОМ NET
2025-04-20T19:57:49Z
Небензя в ООН заговорив про "прямі переговори" з Києвом та згадав передвиборчі обіцянки Зеленського
Telegraf
2025-04-30T04:45:35Z
Трамп відповів на питання,чи довіряє він Путіну
ГЛАВКОМ NET
2025-04-30T04:42:10Z
"Те, що світ спостерігав протягом останніх 14 тижнів - це революція здорового глузду" - Трамп
Gazeta UA
2025-04-30T04:33:58Z
Росія збільшила обстріли України на тлі "мирних переговорів": в ООН вказали на тривожну тенденцію
Telegraf
2025-04-30T04:30:38Z
Трамп пояснив, чому Путін не наважиться на повну окупацію України
Gazeta UA
2025-04-30T04:30:25Z
Китай скасує санкції проти законодавців ЄС, щоб розблокувати торговельні переговори — Politico
ZN UA
2025-04-30T04:22:47Z
Як Путін вигадав «героїчну оборону Мінська»
ГЛАВКОМ NET
2025-04-30T04:18:30Z
Політтехнолог розповів, як похорон Папи Римського перетворився на мирні переговори
Политека
2025-04-30T04:16:34Z
Найцікавіші музичні релізи квітня 2025 року: Wu-Tang & Mathematics, Елтон Джон, повернення Machine Head та Юля Юріна
ITC
2025-04-30T04:07:32Z
6 українських зірок, які зникли зі сцени на піку популярності: чому так сталось
24tv
2025-04-30T04:03:42Z
"Баффі" Сара Мішель Геллар розкрила секрет 25-річних стосунків із чоловіком-актором
GlavRed
2025-04-29T23:27:41Z
"Передумала": Євген Кошовий розповів про складне рішення 17-річної Варвари
GlavRed
2025-04-29T23:27:39Z
У музеї Нідерландів дитина пошкодила картину вартістю €50 млн
ГЛАВКОМ NET
2025-04-29T23:00:19Z
У Києві відбудеться національний форум-діалог «Українська музична індустрія: слухай, захищай своє»
УкраинФорм
2025-04-29T22:33:58Z
Марічка Падалко показала, який зараз вигляд мають її батьки
GlavRed
2025-04-29T21:27:48Z
Разом на сцені та поза камерами: які українські актори є парами в реальному житті
24tv
2025-04-29T20:42:21Z
Українські хіти 60-х створювали в умовах жорсткої цензури: якими були залаштунки хрущовської "відлиги"
Telegraf
2025-04-29T20:39:33Z
Спалах ящуру: як це вплине на ціни на молоко в Україні
Хвиля
2025-04-30T04:00:40Z
Супермаркети оновили цінники на свинину: де найдешевша грудинка та шашлик
Хвиля
2025-04-30T03:24:36Z
ШІ збільшує попит на енергію та загрожує заробітку американських експортерів СПГ
InternetUA
2025-04-30T03:01:05Z
Уряд схвалив законопроєкт щодо міжнародного обміну інформацією про доходи з цифрових платформ
InternetUA
2025-04-29T23:01:26Z
Volvo призупинила прогнози через вплив мит та проблем з електромобілями у першому кварталі
Топ Жир
2025-04-29T22:01:34Z
Китай посилює позиції на світовому ринку рідкісноземельних металів
ГЛАВКОМ NET
2025-04-29T20:30:37Z
Після індексації пенсій частина одеситів втратить субсидію на оплату комуналки: хто в зоні ризику
Политека
2025-04-29T20:01:07Z
Податкова отримає дані про рахунки і сейфи українців: кому ще нададуть доступ
Хвиля
2025-04-29T19:45:05Z
Мільярдер Рей Даліо спрогнозував крах світового грошового порядку
InternetUA
2025-04-29T19:34:50Z
Страхова відмовила після ДТП: як водій домігся виплати і великої пені
Хвиля
2025-04-30T04:40:54Z
Інтернет-шахраї обдурили киянку на 22 тисячі доларів через валютний обмін
InternetUA
2025-04-30T04:28:55Z
У Рівному біля смітника знайдено тіло немовляти
ГЛАВКОМ NET
2025-04-30T04:12:47Z
Найближчими днями країну атакує нова буря: коли її потужність досягне піку
GlavRed
2025-04-30T03:28:11Z
Будинки у вогні, є загиблий: як виглядає Дніпро після атаки Шахедів
GlavRed
2025-04-30T03:28:08Z
На Миколаївщині викрили злочинну групу, яка налагодила наркобізнес по всій країні
УкраинФорм
2025-04-30T01:01:11Z
У Києві затримали чоловіка, який за $5 тисяч обіцяв військовозобов’язаному посвідчення ГУР
УкраинФорм
2025-04-30T00:48:47Z
У Швеції сталася стрілянина у перукарні - троє загиблих
УкраинФорм
2025-04-30T00:48:03Z
За 30 хвилин 16 "прильотів" і майже 40 постраждалих: моторошні кадри з Харкова
GlavRed
2025-04-30T00:27:26Z
Тренер радить саме ці 4 вправи, щоб спалювати жир на животі
24tv
2025-04-30T03:27:01Z
Знижує холестерин і покращить роботу серця: який горіх ефективний
Gazeta UA
2025-04-30T02:18:36Z
Німецькі вчені вказали на шість головних ознак раку
ГЛАВКОМ NET
2025-04-30T00:00:21Z
Мухи миттєво зникнуть: найкращі натуральні засоби проти комах
GlavRed
2025-04-29T19:27:58Z
Як сходити на пікнік і не отримати харчове отруєння
24tv
2025-04-29T17:22:16Z
Їсти чи боятися: що насправді робить соя з організмом жінки
24tv
2025-04-29T16:36:25Z
Зелена терапія: як висаджування дерев у лікарнях змінює обличчя української медицини
TSN
2025-04-29T14:51:59Z
Надлишок жиру може викликати ще одне небезпечне захворювання
24tv
2025-04-29T14:30:15Z
Пришвидшити ріст помідорів можна звичайною шпилькою – це найкращий спосіб
24tv
2025-04-29T14:18:04Z
Поліг під час стрілецького бою з ворогом: загинув командир відділення безпілотників з Вінничини
24tv
2025-04-30T04:45:19Z
Генштаб назвав втрати Росії на 30 квітня
1News
2025-04-30T04:45:15Z
У Києві від сьогодні обмежать рух пішоходів на одній з ділянок Хрещатику
Khreschatyk
2025-04-30T04:36:11Z
Синоптикиня розповіла, чи очікувати заморозків у травні
ГЛАВКОМ NET
2025-04-30T04:06:46Z
Прогноз погоди на травень у Дніпрі: які сюрпризи підкине останній місяць весни
Политека
2025-04-30T04:01:20Z
Ворог просунувся на кількох напрямках, ЗСУ мали успіх біля Торецька: огляд фронту від ISW
24tv
2025-04-30T03:48:40Z
Атака "Шахедів" по Україні, Росія тисне на фронті: хронологія 1162 дня війни
24tv
2025-04-30T03:42:35Z
Росія атакувала Харків дронами типу «Герань-2», серед 39 постраждалих 5-річна дитина
Комсомольская правда
2025-04-30T03:28:33Z
Синоптики оновили прогноз на останній день квітня
Gazeta UA
2025-04-30T03:24:05Z
Гороскоп на завтра 1 травня: Терезам - успіх, Дівам - омріяний відпочинок
GlavRed
2025-04-30T04:28:22Z
Ребус для тих, у кого чудовий зір: треба за 7 секунд знайти собаку
GlavRed
2025-04-30T03:28:59Z
Залишатиметься свіжим до двох років: який інгредієнт потрібно покласти до рису
GlavRed
2025-04-30T03:28:51Z
Кава насправді не боби і не горіх: неочікувана правда про походження напою
GlavRed
2025-04-30T03:28:18Z
Деруни вийдуть ще смачнішими: запечіть їх у горщиках з грибами та сиром
Telegraf
2025-04-30T03:15:21Z
Ви забудете про ковбасу: нереально смачний рулет з мʼяса та сиру, який готується на раз-два
24tv
2025-04-30T03:06:08Z
Більше, ніж просто готель: історія будівлі, яка вважається одним із символів Дніпра
Telegraf
2025-04-30T02:06:20Z
Насолоджуємося, поки є нагода: простий рецепт смачнющої спаржі – не треба її варити
24tv
2025-04-29T20:57:42Z
Парфуми з ароматом ладану: вони зачаровують з перших секунд
24tv
2025-04-29T20:27:26Z
Усик і Дюбуа знову зійшлися у дуелі поглядів у Лондоні
Gazeta UA
2025-04-30T04:45:59Z
Усик і Дюбуа провели нову дуель поглядів у Лондоні після провокації британця на "Вемблі"
ZN UA
2025-04-29T22:51:27Z
Битва за фінал Ліги чемпіонів: онлайн-трансляція матчу Барселона – Інтер
24tv
2025-04-29T22:45:28Z
Українська тенісистка Костюк вибила другу поспіль росіянку на турнірі у Мадриді
ZN UA
2025-04-29T22:09:14Z
Прибила фанатку Спартака: українка Костюк здолала росіянку та вийшла у чвертьфінал в Мадриді
24tv
2025-04-29T21:57:20Z
ПСЖ на виїзді здобув важку перемогу над Арсеналом у півфіналі Ліги чемпіонів
24tv
2025-04-29T21:45:44Z
Соларі буде тимчасовим тренером Реалу на КЧС
Football.ua
2025-04-29T20:49:12Z
Реал Мадрид оголосив про чергову травму Алаби
Football.ua
2025-04-29T20:40:11Z
Даєр стане гравцем Монако — Романо
Football.ua
2025-04-29T20:25:58Z
Автовиробники вмовили Трампа пом'якшити вплив мит
ZN UA
2025-04-30T00:18:28Z
Таємничий електричний пікап від Ram зник без шуму, але постачальники вимагають компенсацію
Топ Жир
2025-04-30T00:15:33Z
Вони відмовилися від 103 тисяч доларів за цей 25-річний Acura Integra Type R
Топ Жир
2025-04-29T22:30:53Z
Цей занижений Roush F-150 не боїться різких поворотів та ризиків
Топ Жир
2025-04-29T20:00:14Z
Гендиректор Slate заявляє: час відмовитися від величезних екранів і повернути радість до водіння
Топ Жир
2025-04-29T18:45:22Z
На виставці в Бірмінгемі дебютували три cенсаційні електромобілі Renault
AutoCentre
2025-04-29T18:01:53Z
Можна "влетіти" на гроші: які штрафи за перевищення швидкості у Польщі
24tv
2025-04-29T17:06:05Z
Моторні оливи для дизелів з DPF-фільтром
AutoCentre
2025-04-29T16:40:39Z
Погані новини для водіїв та "перекупів": уживані авто різко подорожчають через нові податки
Хвиля
2025-04-29T16:00:56Z
Підступний візуальний тест: потрібно знайти кішку за 5 секунд в автомайстерні
GlavRed
2025-04-30T03:28:45Z
Samsung розпочне виробництво чіпів Snapdragon 8 Elite Gen 2 для своїх смартфонів
InternetUA
2025-04-30T02:01:27Z
Користувачі зможуть купувати товари через ChatGPT
InternetUA
2025-04-30T01:01:20Z
Шахраї пропонують фейкову роботу, маскуючись під відділ кадрів TikTok - ЦПД
УкраинФорм
2025-04-30T00:48:10Z
"Гість із космосу" міг виштовхнути життя з морів на сушу: вчені знайшли несподіваний збіг
Telegraf
2025-04-30T00:12:11Z
Google вперше проведе презентацію з Android перед I/O 2025
InternetUA
2025-04-30T00:04:40Z
Європол створює спецпідрозділ для боротьби з онлайн-вербуванням молоді злочинцями
УкраинФорм
2025-04-29T23:49:39Z
Власник Cybertruck втратив бізнес за ніч через хвилю обурення через його нацистські вітання
Топ Жир
2025-04-29T23:30:07Z
Учені навчили штучний інтелект зашифровувати секретні повідомлення
InternetUA
2025-04-29T21:43:30Z