/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F209%2F18565b4373b657619b9a210627ae2ba9.jpg)
Єврокомісарка Кос - про відкриття першого кластера переговорів України з ЄС: З Угорщиною треба вести діалог
Про це заявила єврокомісарка з питань розширення Марта Кос в інтервʼю Радіо Свобода, повідомляє Укрінформ.
“Україна зробила достатньо – можу сказати це зі свого особистого досвіду, оскільки я сприяла діалогу між Угорщиною та Україною. Було багато питань, і Україна готова виконати всі вимоги. Але для Угорщини цього недостатньо. Тепер ми маємо знайти спосіб переконати Угорщину дозволити відкрити перший (переговорний) кластер”, – сказала Кос.
За її словами, українці чудово розуміють, що йдеться не лише про захист угорської меншини. У цьому контексті єврокомісарка згадала "громадянське опитування в Угорщині”.
Водночас вона наголосила, що країни-члени ЄС не можуть діяти за старими правилами розширення з огляду на нову геополітичну ситуацію.
“Тому що ми якимось чином затиснуті в напрузі між геополітичними потребами та потребами безпеки з одного боку, а з іншого – методологією, яка за 30 років не особливо змінилась”, – зазначила Кос.
Єврокомісарка підкреслила, що з Угорщиною треба вести діалог, згадавши, що раніше Будапешт не заперечував, коли Україні надавали статус кандидата.
За оцінкою Кос, цього року можливо відкрити всі шість кластерів для Молдови й України. Це рішення має ухвалювати Європейська Рада, але з технічної точки зору Єврокомісія вже працює над цим.
“Я впевнена, що ми зможемо підготувати обидві країни, щоб відкрити все цього року”, – сказала вона.
Як повідомлялося, під час пресконференції за підсумками роботи Ради асоціації Україна-ЄС, що відбулася 9 квітня у Брюсселі, Прем’єр-міністр Денис Шмигаль висловив сподівання, що Україна зможе відкрити всі шість кластерів у переговорах з ЄС щодо членства вже до кінця 2025 року.
Водночас міністр у справах Європейського Союзу головуючої в ЄС Польщі Адам Шлапка 10 квітня під час бізнес-форуму Україна-ЄС у Брюсселі заявив, що Угорщина продовжує блокувати початок переговорів з Україною з першого переговірного кластеру «Основи», і шанси на його відкриття до 30 червня, коли добігає кінця термін Польського головування в ЄС, «сильно зменшилися».
Фото: Thierry Monasse/STA