MY.UAНовини
Навіщо Росії побєдобєсіє та що Україна може протиставити історичній пропаганді
Навіщо Росії побєдобєсіє та що Україна може протиставити історичній пропаганді

Навіщо Росії побєдобєсіє та що Україна може протиставити історичній пропаганді

Як Росія використовує наратив про перемогу у Другій світовій війні для виправдання своїх нинішніх дій в Україні. Дискусія на Kyiv StratCom Forum-2025.

Між учасниками панелі «Історія як зброя: російський культ перемоги та маніпуляції з пам’яттю про Другу світову війну» Kyiv StratCom Forum-2025 розгорнулася дискусія, чому Росія монополізувала наратив Другої світової війни, зображуючи себе єдиною переможницею та рятівницею світу від нацизму. Під час розмови, яку модерував заступник директора Центру стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки Микола Балабан, обговорювали, як протистояти цьому наративу. Зокрема, йшлося про висвітлення ролі українців у війні, акцентування колоніальної природи нинішньої війни Росії проти України та викриття жорстокості радянського режиму.

В обговоренні взяли участь Олександра Матвійчук, правозахисниця, голова Центру громадянських свобод, Ярослав Грицак, історик, професор Українського католицького університету та Микита Потураєв, голова Комітету гуманітарної та інформаційної політики Верховної Ради, член делегації в ПАРЄ.

«Детектор медіа» публікує головне з дискусії.

Правозахисниця Олександра Матвійчук говорила про зіткнення двох етик, протилежних підходів до пам’яті про Другу світову війну серед аудиторії західних держав і в Росії: «Ніколи знову» та «Можемо повторити». Вона пояснила, що відсутність засудження злочинів радянського режиму всередині Росії сприяла інструменталізації пам’яті. Одним із найбільш небезпечних наслідків підходу «можемо повторити», який нормалізує війну та насильство, є, за словами правозахисниці, індоктринація дітей радянсько-російськими міфами про Другу світову.

Учасники дискусії говорили, що Росія використала тактику узурпації перемоги, створивши міф про свою виняткову роль у перемозі над нацизмом, ігноруючи внесок інших країн. Ярослав Грицак пояснив, що цей міф є інструментом впливу на міжнародну спільноту.

Далі Микола Балабан попросив Ярослава Грицака розповісти детальніше, як, на його думку, російські міфи впливають на західну аудиторію: «Знаю, що історики дуже не люблять говорити про пам’ять, про культи пам’яті, як вони функціонують, проте зараз Україні важливо розуміти, як донести на західну аудиторію думку, чому нас варто підтримувати. Чи не могли б ви розповісти, як інструменталізація пам’яті та створення міфів працюють не лише на внутрішні аудиторії?».

Ярослав Грицак зауважив схожість між американською стратегією «зробити Америку великою знов» і російською «можемо повторити», як таких, що апелюють до героїчного минулого. Натомість він запропонував протилежний погляд, припускаючи, що «золотий вік» України попереду, на відміну від імперської ностальгії Росії. Росія використовує маніпуляції історичною пам’яттю як потужний інструмент впливу, який поступається у впливі на зовнішній світ лише російській культурі. Водночас, за словами Грицака, Україна частково сприяла цьому, недостатньо оскаржуючи російський наратив.

Також професор сказав, що хоч у фаховому середовищі істориків існує загальне розуміння проблеми, але складність полягає в тому, щоб донести це розуміння до ширшої аудиторії, яка отримує інформацію з телебачення та соціальних мереж. У цьому, на його думку, і є ризик спрощених «антипутінських» чи «антиросійських» аргументів та потреба у просуванні більш витонченого й історично точного розуміння.

«Легше переконати людей, які читають книжки. Значно важче переконати тих, хто дивиться телевізор і тікток, бо там купа брехні, але навіть їх усе ще можливо переконати. Важливо, щоб ми не шукали антипутінські аргументи на рівні Путіна. Тобто якщо Путін каже одне, а ми йому просто відповідаємо, це не означає, що ми перемагаємо, ми все ще рухаємося услід його словам. Наприклад, потрібно актуалізувати стару тезу в розмовах із європейцями, що все, що відбувалося під час Першої та Другої світових воєн, більшість руйнувань — усе крутилося навколо України. І що нинішня війна також має глобальний вимір і наслідки, а отже на противагу російському підходу до розв’язання “українського питання” Україну потрібно включити в інший геополітичний, політичний та історичний контекст», — такий варіант пошуку інших площин у розмові про війну запропонував Грицак.

Микола Балабан попросив Микиту Потураєва як учасника делегації в ПАРЄ, прокоментувати, чи спостерігає він вплив російських міфів та інструменталізації історії назовні, у своїх контактах із міжнародною аудиторією. У відповіді народний депутат був менш оптимістичним, ніж інші учасники панелі, розповівши про глибоке вкорінення російських міфів, зокрема серед західних еліт. Як приклад Потураєв навів історичні праці та щоденники Вінстона Черчилля, у яких він часто прирівнював СРСР до Росії, таким чином закріплюючи помилкове уявлення про «єдиний радянський народ». А також навів приклад особистого спілкування з конгресменами з США, які не знали про реальні страждання та втрати України під час Другої світової війни, ілюструючи брак базових знань.

Тобто фахова дискусія та чітке розуміння ролі українців під час Другої світової серед істориків на Заході не означає, що така обізнаність є поширеною. Тому, за словами Потураєва, потрібен фундаментальний зсув у наративі, який зображає Другу світову війну, що вимагає виходу за рамки гасла «ніколи знову», яке народний депутат вважає застарілим. Заради того, щоб переоцінка уроків Другої світової справді запобігала повторенню нового масштабного конфлікту.

Олександра Матвійчук окреслила можливості різного розуміння концепції «ніколи знову» в Україні та в Західній Європі. Для України зараз це означає рішучий опір окупації та звірствам, щоб запобігти їхньому повторенню. На противагу цьому для деяких суспільств на Заході «ніколи знову» означає небажання платити високу ціну за свободу, що призводить до компромісів і політики умиротворення агресора.

«Люди, які успадкували права і свободи та сприймали безпеку як даність, бачать “ніколи знову” дещо інакше. Для них, і це моє припущення, “ніколи знову” може значити “ніколи знову” не дозволити себе втягнути в боротьбу за свободу, яка вимагає сплатити високу ціну. “Ніколи знову” — йти на компроміси, домовлятися, будувати газопроводи, паралельно беручи участь у Мінських переговорах як медіатори. Все робити, але ніколи знову не платити високу ціну за свободу», — так Олександра Матвійчук окреслила етичну розбіжність як можливу проблему в міжнародних реакціях на нинішню агресію Росії проти України.

Дискутуючи про стратегії переосмислення впливу історичних наративів, учасники формулювали власні рекомендації. Наприклад, Ярослав Грицак виступив за якісний, а не кількісний підхід, говорячи про важливість стратегічних партнерств і залучення впливових голосів на Заході. Він використав аналогію з радіотрансляціями, щоб проілюструвати дисбаланс сил: Росія володіє потужнішими «трансформаторами» у світі (економічний і політичний вплив), які посилюють її наративи, тоді як можливості України обмежені. Та навів приклад історика Нормана Дейвіса, який зробив так, щоб про боротьбу поляків проти радянської влади стало відомо у світі. Іншим, ближчим до України прикладом історик назвав внесок лауреатки Пулітцерівської премії Енн Епплбом в утвердження терміну «Голодомор» у різних мовах різних держав світу, на противагу використанню термінів «український голод» чи просто «голод».

«Ми маємо щастя, що зараз говорить Тімоті Снайдер. Коли ми хочемо, щоб про країну знали, це має робити не український історик. Український історик також має це робити. Але має бути також хтось добре усталений на Заході, щоб користувалися західними “трансформаторами наративів”, і надсилати наші меседжі. Ми маємо знати таку людину і з нею потрібно працювати, спрямовувати, обговорити стратегії, тому що її ефективність буде набагато більшою. Якби в мене були гроші, а в мене їх немає, я би замовив у Стівена Спілберга фільм про Україну». (нагадаємо, що 2006 року відбулася прем’єра документального фільму українського режисера Сергія Буковського «Назви своє ім’я» Стрічку побудовано на спогадах людей, що пережили Голокост. Співпродюсерами фільму виступили голлівудський режисер Стівен Спілберґ та український бізнесмен та меценат Віктор Пінчук«ДМ»).

Цей аргумент знайшов відгук серед інших учасників панелі, зокрема Микита Потураєв погодився із важливістю залучення західних голосів, повторивши, що протидія російським наративам вимагає представлення правдивої, а не просто антиросійської розповіді про історію Єгор Брайлян, історик та аналітик «Детектора медіа», запитав у Ярослава Грицака, наскільки важливо, поруч із глобальним виміром Другої світової, нагадувати про її колоніальний характер, передусім для України, наприклад, підкреслюючи відмінність дій німців на Східному фронті від того, що було на фронті Західної Європи. А також запропонував нагадувати про роль українців не лише на європейському театрі бойових дій, але й участі, наприклад, у японсько-китайській війні.

У відповідь Ярослав Грицак сказав, що колоніальний дискурс не завжди є ефективною стратегією комунікації та має різний вплив на різні аудиторії, а також що необхідно використовувати джерела «з іншого боку» для посилення власної аргументації:

«Очевидно, що треба говорити про колоніальний характер війни з боку як і Росії, Сталіна, так і з боку Гітлера, і у зв’язку з цим показати важливість України як колонії. Хто має контроль над Україною, той виграє в Східній Європі, а той, хто виграє у Східній Європі, має шанс на статус супердержави. Колоніальний дискурс діє для Європи, але не діє для Півдня. І це найбільша проблема. Я переконався не раз, його треба доповнювати ще чимось іншим. Я вважаю, що дуже важливо використовувати й західні ресурси, і, як не дивно, російські ресурси. Коли ми цитуємо російських авторів на підтвердження наших аргументів, тоді наша позиція є набагато сильнішою».

Голова правління «Інтерньюз-Україна» Костянтин Квурт звернувся до Олександри Матвійчук із запитанням, чи можна провести наступну історичну аналогію: «Якщо попередні сто років в Європі жили з розумінням, що німецький народ — це “погані хлопці в Європі”, то чи є у нас зараз шанс, що результат російсько-української війни буде недаремним? Чи можна за допомогою розслідування воєнних злочинів переламати цей дискурс до того, що тепер погані хлопці в Європі — це росіяни?».

У відповіді правозахисниця сказала про важливість якісно документувати російські воєнні злочини вже зараз, адже попри фахові дискусії та суперечки Росія впливає на формування наративів тут і зараз, а в майбутньому переконати зовнішню аудиторію стати на бік України стане ще складніше.

«Те, що зараз нам здається очевидним, бо ми в цьому живемо, — через якийсь час не буде очевидним для поколінь, які цього не застануть. Комунікативна пам’ять живе три покоління. А далі лишається тільки те, що ти задокументував, зафіксував, оприявнив, виявив сенси та знайшов “трансформатор”, для того, щоб донести цьому світу. Для мене важливий висновок із дискусії, оскільки я не історикиня, а юристка, що треба гарно робити свою роботу. Встановити такі конструкції, які мають довготривалий вплив, щоб потім нам не розказували, що в Бучі були найняті актори. Величезна кількість людей у це вірить уже зараз. Годі й казати, що буде років через двадцять».

Водночас правозахисниця сказала, що говорить у цій ситуації як українка, якій дуже болить. А працюючи на міжнародному рівні, потрібно усвідомлювати необхідність дистанції, бо якщо просто показувати воєнні злочини, то виникне ризик, що Україна не втримає на собі увагу.

«Тому я не знаю, чи треба когось маркувати як “хороші — погані”. Мені здається, що як у кожній людині є і прагнення до свободи,  і водночас втеча від відповідальності, так і кожен народ — у ньому росте те, що культивують. Мені важить зберегти чесність часу, в якому ми живемо, щоб вона збереглася, щоби люди, які мають повне право захоплюватися російським балетом, пам’ятали, що Росія — це не тільки російський балет, що Росія — це Буча, що Росія — це Маріуполь, що Росія — це вчорашній обстріл Києва, що Росія — це ракета на дитячому майданчику» — додала Олександра Матвійчук.

Продовжуючи дискусію, Ярослав Грицак сказав, що зараз усе ж важливо казати не про поганих росіян, а про пропаганду Путіна, про те, що народ можна довести до стану захоплення війною спеціальними техніками пропаганди. При цьому історик пояснив, що зараз подібні небезпечні процеси відбуваються в іншій «дуже великій, дуже важливій країні» (натякаючи на США — «ДМ»). Тому, за словами Грицака, не треба пробувати окреслити цілий народ у дихотомії «хороший — поганий» це неісторично та не спрацює як стратегія комунікації на ширшу, західну аудиторію.

«Я вважаю, що ми робимо велику помилку, вважаючи, що немає “хороших росіян”. Якщо “хороших росіян” немає, ми повинні їх створити! Це питання стратегії боротьби. За будь-якої війни кожен, хто воює, пробує створити союзника в стані ворога, можна навести масу прикладів. Образ того, що Росія — це погано за означенням, по-перше, не діє на Заході. А по-друге, це не історично, що якісь народи погані. Я думаю, що українців також можна до цього статусу довести за певного уряду. На щастя і маю надію, що такого не станеться. Варто говорити про впливи певних історичних факторів, бо якщо Європа не спиниться у певних тенденціях, вона сама може до такого статусу дійти».

Попри те, що спікери не говорили прямо, що українські історики не можуть бути головним чи єдиним голосом у формуванні наративу про Другу світову війну для міжнародної аудиторії, консенсусною думкою стало те, що «українським голосам» бракує необхідних ресурсів і впливу, щоб ефективно протистояти російським наративам і міфам. Натомість ефективним варіантом достукатися до зовнішніх аудиторій є посилення співпраці з визнаними західними істориками та митцями, які мають більший доступ до міжнародних платформ і можуть ефективно поширювати українську позицію.

LIKED THE ARTICLE?
СПОДОБАЛАСЯ СТАТТЯ?
Help us do more for you!
Допоможіть нам зробити для вас більше!
Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
Долучитись
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Європейці змінюють стратегію військової допомоги Україні – WP
Факти ICTV
2025-04-20T21:57:59Z
На порталі Кабміну зареєстрували петицію із закликом створити систему захисту від домагань в університетах
Детектор М
2025-04-29T19:13:22Z
Чеські розробники представили модернізовану реактивну систему залпового вогню RM-70 Vampire 4D
InternetUA
2025-04-29T19:13:12Z
Сонячні панелі, списання грошей та документи у підвішеному стані: як нова комунальна реформа стала пасткою для українців
Знай
2025-04-29T19:12:42Z
Чи можуть забрати не приватизований город у селі під час воєнного стану
24tv
2025-04-29T19:03:28Z
Церковний календар на травень 2025 року: коли святкуємо Вознесіння Господнє
ГЛАВКОМ NET
2025-04-29T19:00:54Z
СБУ затримала керівництво оборонного заводу, який постачав браковані міни на фронт
ГЛАВКОМ NET
2025-04-29T18:49:29Z
Марцінків запитав жителів Івано-Франківська, чи можна бити дітей за російську мову
ГЛАВКОМ NET
2025-04-29T18:39:43Z
Пенсії третини українців під загрозою: експерт назвав причину
Хвиля
2025-04-29T18:36:42Z
Китайські науковці випробували неядерну водневу бомбу
ГЛАВКОМ NET
2025-04-20T19:57:49Z
«Обираємо больові точки». Зеленський про санкції проти Росії
ГЛАВКОМ NET
2025-04-29T19:28:10Z
Цього літа Росія готує щось, прикриваючись військовими навчаннями - Зеленський
Gazeta UA
2025-04-29T19:27:58Z
США запровадили санкції проти компаній з Ірану та Китаю
iPress
2025-04-29T19:25:53Z
З табору у Сирії евакуювали ще одну українку та двох дітей
УкраинФорм
2025-04-29T19:25:44Z
Генсек ООН провів переговори з Пакистаном та Індією через зростання напруженості
iPress
2025-04-29T19:25:38Z
Келлог: пропозиція Путіна про "триденне перемирʼя" – абсурд
Европейская правда
2025-04-29T19:25:12Z
Рейтинг Трампа найнижчий серед президентів США за останні 70 років: чим невдоволені виборці
24tv
2025-04-29T19:24:25Z
Франція офіційно звинуватила РФ у зламі кампанії Макрона у 2017 році
Европейская правда
2025-04-29T19:24:21Z
Підсанкційні російські танкери відновили постачання нафти – Bloomberg
iPress
2025-04-29T19:25:52Z
Білий дім анонсував зменшення мит на іноземні деталі, необхідні для виробництва автомобілів у США
iPress
2025-04-29T19:25:36Z
Родовища залізної руди в Україні: де найбільші запаси копалин, які оцінюють в трильйони доларів
24tv
2025-04-29T19:15:07Z
В Україні збільшать штрафи за шкоду заповідникам у 50 разів
1News
2025-04-29T19:09:09Z
Пенсії в Одесі: хто отримає збільшені виплати у травні, названо суми доплат
Политека
2025-04-29T19:01:59Z
Лихоманка у долара: українцям дали пораду щодо заощаджень
Хвиля
2025-04-29T19:00:59Z
Як змінився рейтинг найбагатших людей за останні 50 років: від нафтових баронів до техногігантів
24tv
2025-04-29T18:54:15Z
В Україні продовжують зростати ціни на кукурудзу
УкраинФорм
2025-04-29T18:27:03Z
Тарифи на воду, світло та газ з 1 травня: що зміниться
Факти ICTV
2025-04-29T18:19:06Z
"Щось таке робили": Злата Огнєвіч висловилася про побачення з Тарасом Цимбалюком
GlavRed
2025-04-29T19:27:58Z
Акторка театру опублікувала нові свідчення про насильство режисера Білоуса
ГЛАВКОМ NET
2025-04-29T19:15:27Z
3 найкращі українські серіали: Андрій Ісаєнко назвав стрічки, яке можуть стати культовими
24tv
2025-04-29T18:54:55Z
"У пана Юрія розкупили усе": історія одного дива на "Книжковій країні", яке розчулило мережу
24tv
2025-04-29T18:54:09Z
Єфросиніна, Тишкевич і не тільки: Богдана Бенюка розкритикували за позицію щодо домагань у ВНЗ
24tv
2025-04-29T18:33:30Z
Що вдягнути зі шкіряною курткою жінці: наймодніші образи сезону 2025
GlavRed
2025-04-29T18:27:41Z
Що одягнути під піджак: як створити стильні образи на будь-який випадок
GlavRed
2025-04-29T18:27:29Z
"Непрості часи": товариш по чарці Єфремова розповів про стан актора після УДЗ
GlavRed
2025-04-29T18:27:26Z
Фільм «Дика любов» цьогоріч відкриє «Київкінофест»
УкраинФорм
2025-04-29T18:27:11Z
На Сумщині рятувальники під час гасіння пожежі потрапили під повторний обстріл РФ
УкраинФорм
2025-04-29T19:18:11Z
У військовій лабораторії на околицях Бухареста стався вибух, загинула жінка
Европейская правда
2025-04-29T19:10:20Z
У Львові підлітки скоїли подвійне самогубство
Подробности
2025-04-29T19:06:29Z
Стрілянина у Швеції: загинули три людини, поліція розшукує підозрюваного
24tv
2025-04-29T19:00:49Z
Чоловік хотів отримати допомогу і втратив майже 19 тис. грн
InternetUA
2025-04-29T18:58:53Z
Зістрибнули тримаючись за руки: у справі самогубства підлітків у Львові знайшли дивні обставини
Telegraf
2025-04-29T18:45:48Z
У Львові загинули двоє підлітків, випавши з балкона 16 поверху
Комсомольская правда
2025-04-29T18:34:18Z
У Львові неповнолітні хлопець та дівчина впали з 16-поверхівки – відео
Лига
2025-04-29T18:10:53Z
В Іспанії через блекаут загинула людина
FaceNews
2025-04-29T18:01:58Z
Мухи миттєво зникнуть: найкращі натуральні засоби проти комах
GlavRed
2025-04-29T19:27:58Z
Як сходити на пікнік і не отримати харчове отруєння
24tv
2025-04-29T17:22:16Z
Їсти чи боятися: що насправді робить соя з організмом жінки
24tv
2025-04-29T16:36:25Z
Зелена терапія: як висаджування дерев у лікарнях змінює обличчя української медицини
TSN
2025-04-29T14:51:59Z
Надлишок жиру може викликати ще одне небезпечне захворювання
24tv
2025-04-29T14:30:15Z
Пришвидшити ріст помідорів можна звичайною шпилькою – це найкращий спосіб
24tv
2025-04-29T14:18:04Z
Уколи ботоксу: кому допоможуть розгладити зморшки, а кому зашкодять
Комсомольская правда
2025-04-29T13:52:01Z
Ліки увійшли в трійку категорій витрат українців - дослідження
Gazeta UA
2025-04-29T13:36:22Z
Гарячий чи холодний: який чай насправді корисніший, відповідь здивує багатьох
GlavRed
2025-04-29T13:27:55Z
"Небезпечні місця": деталі екстреної евакуації з Дніпропетровської області
GlavRed
2025-04-29T19:27:43Z
У Торецьку відбуваються лобові штурми: військовий розповів про бої за місто
GlavRed
2025-04-29T19:27:21Z
Били та душили: російські окупанти зґвалтували вагітну жінку до втрати дитини
FaceNews
2025-04-29T19:03:41Z
Росіяни обстріляли Дніпровський район Херсона з артилерії, поранена жінка
УкраинФорм
2025-04-29T19:01:34Z
Загарбники вдень атакували два райони Харківщини, поранений цивільний
УкраинФорм
2025-04-29T18:57:32Z
Тисячі людей без домівок: на Дніпропетровщині примусово евакуюють села через наступ росіян
FaceNews
2025-04-29T18:54:05Z
Мінус 38 окупантів, 4 БМП й інша техніка: ЗСУ розгромили штурм ворога на Куп'янському напрямку
24tv
2025-04-29T18:51:59Z
Ця вулиця була "серцем" культури и мистецтва старого Києва: де вона знаходиться
Telegraf
2025-04-29T18:12:33Z
Битва за Протасів Яр. Суд повернув позов прокуратурі через відсутність коштів для забудовника
ГЛАВКОМ NET
2025-04-29T18:09:53Z
Перець припинив рости після висадки в ґрунт: ось що робити
24tv
2025-04-29T19:21:09Z
Еверест не для всіх: Непал встановив суворі обмеження на підкорення найвищої гори у світі
24tv
2025-04-29T18:24:49Z
Хто зі знаків зодіаку у травні наважиться прийняти доленосне рішення
24tv
2025-04-29T18:09:32Z
Як захистити дім від мурашок: прості та ефективні способи
24tv
2025-04-29T18:00:46Z
Коштує більше за дорогоцінні метали: яка найдорожча їжа в світі і чому в неї така ціна
24tv
2025-04-29T17:06:47Z
Що зробити, щоб огірки не гірчили: 5 речей, які треба додати в лунку
24tv
2025-04-29T17:06:35Z
Подвір'я виглядатиме надзвичайно яскраво: ось чим потрібно підживити самшит
24tv
2025-04-29T16:06:35Z
Індія закрила для відвідування понад половину туристичних місць у Кашмірі
iPress
2025-04-29T16:06:09Z
Місячний календар на травень 2025 року: які дні будуть сприятливими
Фокус
2025-04-29T15:30:27Z
Челсі націлився на Роджерса
Football.ua
2025-04-29T19:25:43Z
Ексчемпіон UFC Нганну скоїв смертельне ДТП у Камеруні - ЗМІ
Подробности
2025-04-29T19:22:33Z
Глейкер Мендоза пропустить решту сезону через травму
Football.ua
2025-04-29T19:22:08Z
Реал Мадрид продовжить контракт з Тібо Куртуа до 2028 року
360ua.news
2025-04-29T19:12:47Z
Рюдігера дискваліфіковано на шість матчів за інцидент у фіналі Кубка Іспанії
Football.ua
2025-04-29T19:10:39Z
«Динамо» – «Шахтар». Визначився час початку фіналу Кубка України з футболу
ГЛАВКОМ NET
2025-04-29T18:57:20Z
Усик потрапив у кумедну ситуацію перед інтерв'ю: курйозне відео
24tv
2025-04-29T18:42:32Z
Російська волейбольна команда з Курська не змогла поїхати на важливий матч через відсутність грошей
ZN UA
2025-04-29T18:31:44Z
Ферлан Менді вибув на невизначений термін через серйозну травму стегна
Football.ua
2025-04-29T18:22:52Z
Польща направить у космос другого в історії країни астронавта
УкраинФорм
2025-04-29T18:37:19Z
Amazon запустив перші супутники для глобального інтернету, який стане конкурентом Starlink
Подробности
2025-04-29T18:36:55Z
Пролежав на дні 80 років: затонулий американський авіаносець показали на нових фото
Telegraf
2025-04-29T18:27:34Z
Повідомлення розміром лише 2 КБ здатне зламати ваш телефон: експерт вказав на небезпеку
InternetUA
2025-04-29T17:58:22Z
lifecell запустив 5G роумінг у 61 країні: де абоненти отримають доступ
Хвиля
2025-04-29T17:45:46Z
Конкурент GPT. Meta випустила автономний додаток на базі штучного інтелекту
ГЛАВКОМ NET
2025-04-29T17:36:19Z
Цей дешевий аксесуар повільно “вбиває” ноутбук
InternetUA
2025-04-29T17:27:57Z
Вуглекислий газ став джерелом безкоштовного палива: що придумали вчені
Фокус
2025-04-29T17:27:50Z
Безшумна вітряна турбіна Vind Panel Wiatrowy виглядає, як паркан: що в ній ще особливого
Фокус
2025-04-29T17:22:45Z
Гендиректор Slate заявляє: час відмовитися від величезних екранів і повернути радість до водіння
Топ Жир
2025-04-29T18:45:22Z
На виставці в Бірмінгемі дебютували три cенсаційні електромобілі Renault
AutoCentre
2025-04-29T18:01:53Z
Можна "влетіти" на гроші: які штрафи за перевищення швидкості у Польщі
24tv
2025-04-29T17:06:05Z
Моторні оливи для дизелів з DPF-фільтром
AutoCentre
2025-04-29T16:40:39Z
Погані новини для водіїв та "перекупів": уживані авто різко подорожчають через нові податки
Хвиля
2025-04-29T16:00:56Z
7 ознак, що час змінити пральну машину
24tv
2025-04-29T15:45:22Z
Юний водій так “відзначився” на Alfa Tonale, що автомобіль потребує повного рестайлінгу
Топ Жир
2025-04-29T15:30:08Z
Гітара на колесах: на продаж виставили найнезвичніше авто Елвіса Преслі
Фокус
2025-04-29T15:16:53Z
Новий електричний пікап Isuzu готується показати переваги над дизельними моделями
Топ Жир
2025-04-29T15:00:23Z