/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F68%2F9d56ed2fd049dbf9075ca836ed275954.jpg)
Третя хвиля весняних заморозків: які сади можуть зазнати шкоди
Третя хвиля весняних заморозків: які сади можуть зазнати шкоди
Третю хвилю весняних заморозків фіксували українські садівники у ніч проти 28 квітня 2025 року. Вона, на відміну від попередніх, зачепила також пізніші та стійкіші до холодів сади, зокрема яблуневі та грушеві.
Про це повідомляють експерти EastFruit.
Температура повітря вночі різнилася не лише між регіонами, але й у межах окремих місцевостей. Наприклад, у садах, розташованих у низинах, температура повітря часто падала до мінус 5–6°C, що могло суттєво пошкодити врожай у садах, які на той час цвіли. Водночас у тому ж регіоні на пагорбах температура могла бути на 3–4°C вищою, що знижувало ймовірність втрат урожаю.
Найбільше скарг на можливі втрати врожаю надходило з Вінниччини, яку вважають столицею садівництва України. А це також означає, що проблеми виникали і у садівників сусідньої Молдови. Проте більшість фермерів зазначає, що втрати від цієї хвилі заморозків для яблуневих і грушевих садів будуть мінімальними, хоча певний вплив усе ж буде. Заморозки можуть негативно позначитися на якісних параметрах фруктів і знизити їхню придатність до тривалого зберігання. Кісточкові культури, які вже відцвіли та сформували зав’язь, ймовірно, перенесли цю хвилю заморозків без значних втрат. Натомість культури, що перебували у фазі цвітіння, можуть зазнати додаткових втрат. Також повідомляється про пошкодження на плантаціях суниці садової.
Садівники застерігають, що третя хвиля може бути не останньою — загроза заморозків на всій території України зберігається щонайменше до 17 травня. За даними Укргідрометцентру, у травні 2025 року можливі короткочасні похолодання, які можуть ускладнити ситуацію для садівників, особливо в центральних і західних регіонах.
«З огляду на втрати від попередніх хвиль заморозків, ймовірно, загальне виробництво кісточкових фруктів, таких як черешня, персик, нектарин та абрикос, в Україні буде відносно низьким. Основу споживання цих фруктів, імовірно, забезпечуватиме імпорт із південних країн Європейського Союзу, Туреччини та країн Центральної Азії. Також очікується зменшення врожаю літніх сортів малини. Лохина, за попередніми оцінками, від заморозків не постраждала. Щодо яблук, поки що немає підстав вважати, що врожай суттєво знизиться, але точну оцінку можна буде зробити лише у другій половині травня», — додають фахівці.
За даними Міністерства аграрної політики України, у 2024 році лише 20% садівничих господарств мали доступ до сучасних технологій захисту від заморозків, що робить галузь вразливою до кліматичних змін.
«Насправді цей відсоток, на нашу думку, значно нижчий», — підсумували аналітики.