MY.UAНовини
100 днів президентства Трампа: що змінилося у військовій підтримці України з боку США
100 днів президентства Трампа: що змінилося у військовій підтримці України з боку США

100 днів президентства Трампа: що змінилося у військовій підтримці України з боку США

Другий термін Дональда Трампа як президента США підійшов до першої рубіжної позначки 100 днів. З приходом Трампа в Білий дім Україна зіткнулася з новою геополітичною реальністю, оскільки після заяв попередньої адміністрації про підтримку Києва "скільки буде потрібно" риторика Трампа демонструє скоріше симпатії в бік Москви.

У зв'язку з "ювілейною" датою президентства Трампа Фокус з'ясовував, яку підтримку Україні продовжують надавати Сполучені Штати, а також наскільки сильною є позиція Києва та європейських союзників у контексті прагнень Вашингтона зупинити і, можливо, завершити російсько-українську війну.

Мирні ініціативи Вашингтона і тиск на Київ

У виборчій кампанії 2024 року Дональд Трамп упевнено заявляв: він покладе край війні в Україні протягом 24 годин після обрання. Однак через сто днів, очевидно, ні про яке припинення конфлікту не йдеться. Сам Трамп в інтерв'ю Time визнав, що це було "перебільшенням" і "жартом", додавши, що його завдання — домогтися миру, але строки не визначені.

Наскільки жартівливими були слова американського президента, судити складно, але Білий дім продовжує переговорний трек з українського питання, використовуючи важелі тиску, зокрема й на Київ. Наприклад, після подій в Овальному кабінеті Трамп у березні розпорядився призупинити надання військової допомоги Україні в її оборонній війні проти Росії доти, доки українське керівництво не продемонструє йому "прихильність миру".

Утім, за деякий час і постачання озброєння, і надання розвідувальних даних американці відновили, про що заявила директорка Національної розвідки США Талсі Габбард, посилаючись на розпорядження Трампа.

Військова підтримка США USAI та PDA

У 2025 році військова допомога Україні з боку США опинилася в центрі міжнародної політики та внутрішньої боротьби за пріоритети зовнішньої стратегії Вашингтона. Рік ознаменувався різкою зміною підходів до підтримки українського опору — від нарощування поставок високотехнологічного озброєння на початку року до їхнього призупинення та політичних умов для продовження.

Проте програма Ukraine Security Assistance Initiative (USAI) і Presidential Drawdown of Security Assistance (PDA) залишилися ключовими каналами надання високотехнологічного озброєння для ЗСУ.

Так 30 грудня 2024 року Джо Байден оголосив про виділення двох нових великих пакетів військової допомоги Україні на загальну суму 2,47 млрд доларів. Один пакет на суму 1,25 млрд доларів був наданий за розпорядженням президента США в рамках його адміністративних повноважень (PDA) і є оперативним виділенням майна з Міністерства оборони США. Другий пакет на суму 1,22 млрд доларів було виділено в рамках Ініціативи з надання безпекової допомоги Україні (USAI).

Постачання озброєння Україні (ілюстративне фото)
Фото: PM Breaking News

При цьому раніше представник Держдепу США Метью Міллер заявив, що наданої допомоги вистачить українській армії до кінця 2025 року.

"Ми вважаємо, що ті ресурси, які ми їм уже надали і які ми продовжуватимемо надавати до кінця терміну повноважень адміністрації, забезпечать їхнім обладнанням і матеріалами, необхідними для боротьби до кінця 2025 року", — заявив він.

Таким чином у рамках цієї допомоги Україна має отримати:

  • керовані ракети для ракетної системи HIMARS;
  • зенітні ракети для ЗРК NASAMS;
  • зенітні керовані ракети для комплексів Stinger;
  • зенітні ракети для ЗРК HAWK;
  • боєприпаси для комплексів боротьби з БПЛА;
  • різні безпілотні авіаційні системи;
  • авіаційні протирадіолокаційні ракети HARM;
  • ракети класу "повітря-земля";
  • 105-мм і 155-мм артилерійські снаряди;
  • протитанкові керовані ракети TOW;
  • протитанкові керовані ракети Javelin;
  • ручні одноразові протитанкові гранатомети АТ4;
  • стрілецька зброя і боєприпаси;
  • ручні гранати,
  • вибухові речовини та вибухові пристрої;
  • радіокомунікаційне обладнання;
  • медичне обладнання;
  • доступ до комерційних супутникових знімків;
  • уніформа та засоби захисту;
  • запасні частини, допоміжне обладнання тощо, а також послуги з навчання та транспортування.

Водночас загальна тенденція військової підтримки з боку Сполучених Штатів свідчить про скорочення допомоги, хоча Україна все ще залишається в пріоритеті. Нижче наведено порівняльний аналіз іноземного фінансування згідно з ресурсом Foreign Assistance.

Іноземне фінансування США. 2024 рік
Іноземне фінансування США. 2025 рік

Зазначимо, що за даними ABC News, близько 90% обсягу допомоги, виділеного за цією лінією PDA, вже доставлено на територію України. Агентство також повідомило, що найближчими роками Україна отримає додаткові військові поставки за контрактами з приватними американськими оборонними компаніями, багато з яких уже оплачено.

Зв'язок по Starlink

У 2025 році українські військові продовжують активно використовувати супутниковий інтернет Starlink для забезпечення зв'язку на фронті, управління дронами та координації операцій. Однак на тлі політичних змін і можливого тиску з боку США, Україна почала шукати альтернативні рішення.

І хоча Ілон Маск спростував плани щодо відключення Starlink, українська влада почала розглядати альтернативні варіанти зв'язку, включно з європейськими супутниковими системами та радіорелейними станціями, однак жодна з них не забезпечує порівнянну ефективність і надійність.

"Не розголошуємо, скоро разом і з Мінцифри, і з Мінстратпромом, і з іншими нашими колегами з Міноборони і Збройних сил повідомимо, як ми будемо мати ці рішення. Але вже рішення є, альтернатива є", — сказав міністр оборони України Рустем Умеров.

ВПК України у 2025

У 2025 році український військово-промисловий комплекс (ВПК) демонструє значне зростання і модернізацію, прагнучи до більшої автономності в забезпеченні оборонних потреб країни.

Як повідомив міністр з питань стратегічних галузей промисловості України Герман Сметанін, країна впевнено рухається до досягнення виробничих потужностей у $35 млрд — показник, який у 35 разів перевищує обсяги до повномасштабного вторгнення Росії в лютому 2022 року.

За словами міністра, напередодні вторгнення Україна мала в своєму розпорядженні оборонний потенціал у розмірі $1 млрд на рік. Протягом першого року війни цей показник потроївся і сягнув $3 млрд. До 2024 року українська промисловість уже функціонувала на рівні $20 млрд, а 2025 року прогнозується зростання до $35 млрд. Причому загалом поточного року на виробництво озброєння і військової техніки в бюджеті України передбачено понад 55 млрд грн.

Сметанін також оголосив про плани залучити до $20 млрд інвестицій у розширення виробництва високоточної зброї, зокрема:

  • далекобійні ракети;
  • системи протиповітряної оборони;
  • ударні та розвідувальні БПЛА.
Українська ракета "Пекло"
Фото: Мілітарний

Зі свого боку прем'єр-міністр Денис Шмигаль зазначив, що Україна здатна повністю забезпечити свої артилерійські потреби за рахунок власного виробництва.

"Сьогодні Україна виробляє власну артилерію. І протягом цього року ми будемо здатні забезпечити 100% потреб в артилерії за рахунок власного виробництва", — зазначив глава уряду.

5% ВВП на оборону: чи вимагає Трамп неможливого від європейських союзників по НАТО

Після повернення в Білий дім Дональд Трамп робить ставку на "жорстку силу" і посилює тиск на союзників по НАТО. Однією з центральних вимог американської адміністрації стало різке збільшення оборонних витрат країн Альянсу — аж до 5% від ВВП.

"Одна з проблем, і я говорив про це відкрито, і президенту Зеленському, що на Європу припадає лише крихітний шматочок від тих грошей, які йдуть на цю війну зараз. Подобається вам це чи ні, але Європа набагато більше зачеплена, ніж США. Ми відокремлені від них океаном. Чому ми платимо за них на мільярди і мільярди доларів більше, ніж Європа?" — сказав він.

Зі свого боку радник із національної безпеки Майк Волтц заявив, що вже до червневого саміту НАТО кожна країна має забезпечити виконання давно озвученого, але регулярно ігнорованого правила — 2% ВВП на армію. Держсекретар Марко Рубіо пішов ще далі, наполягаючи, що в умовах наземної війни в Європі цього недостатньо.

Пізніше на адресу європейських лідерів віцепрезидент США Джей Ді Венс висловився більш категорично. У контексті підтримки України європейськими союзниками він фактично дорікнув лідерам у подвійних стандартах.

"Треба визнати: головна загроза Європі — не Росія і не Китай. Головна загроза — її внутрішні проблеми: міграційна політика, що руйнує культурну основу Європи, економічна політика, що знижує конкурентоспроможність, політика безпеки. Їхні лідери заявляють, що Росія — головна загроза у світі. Але при цьому купують російський газ на мільярди і витрачають на оборону 1% ВВП, тоді як ми витрачаємо 3-4%. У Європі слова зовсім не відповідають справам", — заявив віцепрезидент США.

Dіце-президент США Джей Ді Венс
Фото: ABC News

Ця ініціатива викликала широкий резонанс у Європі, де експерти, політики та військові аналітики оцінюють її як стратегічно амбітну, але фінансово малореалістичну в короткостроковій перспективі. Тим часом, за даними Міжнародного інституту стратегічних досліджень (IISS), тільки у 2024 році витрати зросли більш ніж на 11%, а за останні десять років — на 50%.

Аналітики IISS зазначають, що якщо поточні темпи зростання збережуться, країни НАТО в Європі зможуть вийти на середній показник 3% ВВП упродовж п'яти років, а на омріяні 5% — лише впродовж десятиліття. І це в разі, якщо бюджети витримають таку напругу, оскільки в умовах інфляції, зростаючих соціальних зобов'язань і політичних коливань — це зовсім не гарантовано.

Підсумки

Підбиваючи підсумки, слід зазначити, що в умовах зміненої риторики Вашингтона щодо війни Україна і країни ЄС активізували зусилля зі зміцнення власної обороноздатності. Європейські країни не тільки збільшують фінансування, а й роблять ставку на розвиток оборонної промисловості України та спільні стратегічні ініціативи.

Наприклад, у березні 2025 року половина з 2 млрд євро, отриманих від заморожених російських активів, була спрямована на розвиток виробництва артилерії в Україні. При цьому Україна вже виробляє близько 40% озброєння для фронту і займає лідируючі позиції у виробництві БПЛА. Крім того, великі європейські оборонні компанії, такі як Rheinmetall, BAE Systems і Thales, розпочали співпрацю з українськими підприємствами, що сприяє інтеграції українського та європейського оборонних секторів.

Крім того, у березні 2025 року Європейська комісія презентувала стратегічну ініціативу Readiness 2030, яка спрямована на досягнення стратегічної автономії Європи в галузі оборони, підтримку України та підготовку до можливих змін у трансатлантичних відносинах. У рамках цієї стратегії передбачено, що щонайменше 65% компонентів військової техніки, що фінансується за новими програмами, повинні вироблятися в країнах ЄС, Норвегії або Україні.

Теги за темою
Украина
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Запасайтесь уже сейчас: Украине грозит резкое удорожание важного продукта
Знай
2025-06-29T16:00:44Z
Станут роскошью: цены на ряд продуктов взлетят минимум вполовину – что подорожает
Знай
2025-07-07T02:12:32Z
Коснется всех, кто имеет свою квартиру или дом: украинцев начали вызывать в налоговую – с чем это связано
Знай
2025-07-07T10:36:17Z
Курс валют на 3 июля: сколько стоят доллар, евро и злотый
TSN
2025-07-03T07:09:36Z
Куб газа подорожал почти на 5 грн: украинцев шокировали новой ценой
Знай
2025-07-12T19:06:56Z
Оставят без прав на 6 месяцев: водителей предупредили о жестком наказании
Хвиля
2025-07-12T18:30:26Z
Новые соцстандарты: в Украине готовят тройной перерасчет пенсий – как изменятся выплаты
Знай
2025-07-08T10:51:11Z
В Украине хотят изменить порядок индексации пенсии: что будет отменено
Comments UA
2025-07-07T14:09:20Z
Не только вывезти, но и потратить: какие ограничения на наличные ждут украинцев в ЕС
Хвиля
2025-07-07T03:45:44Z
Этим людям может навредить черника: кому ее следует избегать
Comments UA
2025-07-07T14:21:28Z
Как поливать огурцы в жару и чем подкормить: советы опытных садовников
TSN
2025-07-07T09:48:17Z
Кровотечение во время секса: когда это норма, а когда следует бежать к врачу
Знай
2025-07-04T20:51:38Z
В Британии циркулирует новый штамм COVID-19 с необычным симптомом
ZN UA
2025-07-07T06:46:55Z
Как отпугнуть комаров: проверенные и безопасные методы
Gazeta UA
2025-07-12T19:39:50Z
Как заснуть в нестерпимую жару: полезные лайфгаки
UAToday
2025-07-12T19:27:05Z
Чтобы огурцы росли как на дрожжах: эффективное и дешевое средство, которое есть у каждого дома
TSN
2025-07-06T18:06:48Z
Пенсионеры могут получить тысячу гривен на лекарства: кому и на каких условиях выплатят пособие
Знай
2025-07-04T03:36:30Z
Что будет с организмом, если на месяц отказаться от молочных продуктов
Comments UA
2025-07-07T13:06:51Z
Война тут же прекратится: Москва выдвинула абсурдные условия "мира"
Comments UA
2025-07-07T11:57:54Z
Грязная политика на крови: в Киеве разворачивается внутренний фронт
Comments UA
2025-07-07T10:18:52Z
"Украину сдали путину": политолог сделал важное заявление о "предательстве" Запада
Знай
2025-07-03T20:30:09Z
На выборах Украину ждут три варианта, а настоящая война начнется через пять лет – интервью с Аркадием Бабченко
Telegraf
2025-07-08T05:03:41Z
Трамп и Путин "разменяли Украину": эксперт назвал главную цель США
GlavRed
2025-07-12T18:30:27Z
Грядут большие перестановки в Минобороны: Зеленский сделал заявление
Comments UA
2025-07-12T18:18:52Z
Драка между Мединским и Умеровым на переговорах в Стамбуле: спикер МИД объяснил ситуацию
Comments UA
2025-07-06T09:51:18Z
Ей разбили голову в Верховной Раде: как сейчас выглядит "фанатка" Януковича Александра Кужель
Telegraf
2025-07-04T08:39:42Z
Удары по ТЦК координировались изменниками, которые отправляли сообщения в российские чат-боты — ЦПД
TSN
2025-07-08T19:09:49Z
Россияне нацелились на ключевой город: он уже полностью простреливается беспилотниками
Telegraf
2025-07-07T20:15:59Z
Будет ад: синоптикиня назвала самые жаркие дни в июле
TSN
2025-07-04T09:09:00Z
Оккупанты атаковали Харьков дронами: есть попадания
Хвиля
2025-07-07T06:27:17Z
Лікарі назвали найнебезпечніше морозиво
AgroNews
2025-07-07T16:21:45Z
В гидрометцентре сообщили, где в воскресенье ждать дождей
Корреспондент
2025-07-12T18:21:45Z
Обещали работу, а держали в рабстве: 16 человек уволили из бесчеловечных условий
Comments UA
2025-07-12T18:21:07Z
На линии фронта появились редкие хищники, занесенные в Красную книгу
Gazeta UA
2025-07-07T07:33:40Z
Приказ Порошенко, разрешивший боевикам Гиркина избежать уничтожения, является госизменой – эксперт
TSN
2025-07-07T17:54:27Z
В Киеве заметили людей со свастикой на одежде и флагах: что известно
Comments UA
2025-07-08T19:36:04Z
Определено ориентировочное время заседания следующего Рамштайна
Корреспондент
2025-07-12T18:30:06Z
Какой церковный праздник 7 июля: что обязательно нужно сделать в этот день
Comments UA
2025-07-07T04:06:35Z
Производит истребители МиГ-29 и МиГ-31: Силы обороны атаковали завод в Подмосковье
Фокус
2025-07-11T11:43:06Z
Стало известно, сколько россиян поддерживают войну и сколько хотят ударить ядеркой по Украине
Comments UA
2025-07-04T06:54:18Z
На возраст не посмотрят: в каких случаях возможна мобилизация 18-летних
Знай
2025-07-12T19:36:24Z
Молодежь массово покидает страну: омбудсменка об ужасных последствиях для Украины
Знай
2025-07-12T19:21:43Z
Возможно, вы еврей - проверьте себя: украинские фамилии еврейского происхождения
Telegraf
2025-07-07T07:45:19Z
Первые дальнобойные ракеты, профинансированные Германией, поступят в ВСУ в конце июля
Апостроф
2025-07-12T12:34:52Z
Движение через украинскую границу значительно возросло: какими пунктами пропуска пограничники советуют не пользоваться
TSN
2025-06-29T08:06:56Z
Ведущая Витвицкая объяснила, почему ее муж судья-воин вместо фронта отдыхает в Карпатах
Фокус
2025-07-07T13:15:28Z
Хайди Клум очаровала редким кадром со взрослыми сыновьями
Апостроф
2025-07-10T08:15:43Z
Ведущая Анна Свиридова жестко высказалась об изменнице Оксане Байрак: "Мне совершенно не больно"
Знай
2025-07-01T18:51:11Z
Похудевший Филипп Киркоров прокомментировал некроз, который ему приписывают
Фокус
2025-07-04T10:57:54Z
Юная жена Остапчука Екатерина разбила его телефон и не растерялась: "Я поверила в себя"
Знай
2025-07-12T18:51:41Z
Какую прическу сделать в жару: стильные варианты на короткие волосы
Gazeta UA
2025-07-12T14:42:12Z
Умер известный голливудский актер Майкл Мэдсен
Фокус
2025-07-03T20:51:36Z
Тимур Мирошниченко сменил имя приемному сыну: жена ведущего объяснила почему
TSN
2025-07-08T16:24:03Z
Анастасия Цимбалару появилась на большом концерте дуэта "Очі в Очі" в Киеве
Фокус
2025-07-07T12:51:52Z
Жесткая двойная атака РФ по Харькову: власти заявили о страшных разрушениях, есть пострадавшие
Comments UA
2025-07-07T08:48:21Z
Автобус с детьми слетел в кювет и перевернулся во Львовской области: что с пострадавшими
Telegraf
2025-07-09T20:18:18Z
Ушла из дома и не вернулась: в Днепре обнаружили мертвой девочку
TSN
2025-07-06T11:42:57Z
Шесть "Гераней" по Харькову: количество пострадавших постоянно растет
Gazeta UA
2025-07-07T10:36:30Z
В Купянске после удара дрона загорелась многоэтажка, спасатели вытащили женщину. ФОТО
Новости Украины
2025-07-12T19:42:54Z
Водитель Bolt под наркотиками сбил девушку
Новости Украины
2025-07-12T19:39:28Z
Россия ударила по зданию ТЦК в Полтаве: есть погибшие и раненые
Telegraf
2025-07-03T12:54:38Z
Взрыв под Житомиром, "разнесший" пол-села: полиция назвала причину и указала на виновников
TSN
2025-07-07T13:48:55Z
На Харьковщине ночью раздались взрывы
TSN
2025-07-11T05:06:53Z
Нереальная вкуснота за 15 минут: приготовьте персиковые слойки с медом и мороженым
Telegraf
2025-07-12T09:15:40Z
Как распознать китайскую гречку: три простых признака
Gazeta UA
2025-07-06T09:57:33Z
Пять дел, которые нужно сделать на выходных, чтобы лишить дома беспорядок на всю неделю
Знай
2025-07-07T15:51:07Z
Что рассыпать в междурядье, чтобы морковь выросла сладкой: результат вас непременно удивит
TSN
2025-06-29T15:06:26Z
Будет долго вас радовать ароматом: что добавить в вазу, чтобы надолго сохранить букет
Знай
2025-07-12T19:51:18Z
Гороскоп на 13 июля: не позволяйте тревогам взять верх
Новости Украины
2025-07-12T19:21:54Z
Какие деревья притягивают успех и деньги, как магнитом: их нужно обязательно посадить возле дома
TSN
2025-06-29T13:51:56Z
Как убрать неприятный запах из обуви в домашних условиях: понадобится одно копеечное средство
TSN
2025-07-07T12:36:12Z
День ангела 7 июля: кого и как поздравлять с именинами
TSN
2025-07-06T21:21:17Z
Случаи, в которых никогда не следует использовать удлинители: советы электриков
Знай
2025-07-02T03:51:41Z
Звук умирающего в Альпах ледника может заставить плакать кого угодно
Фокус
2025-07-09T12:09:04Z
Илон Маск оскандалился из-за размышлений своего чат-бота
Апостроф
2025-07-09T07:52:36Z
Кернес, Терехов и Чикатило: украинка стала звездой сети благодаря необычным тату
Telegraf
2025-07-07T08:57:18Z
«Інтерпайп» визнано лідером співпраці бізнесу з освітою в Україні
AgroNews
2025-07-12T17:15:41Z
Уран переходит в Близнецы: кому из знаков Зодиака пора забыть о спокойной жизни
Знай
2025-07-12T16:51:23Z
Секретные коды ChatGPT: как легко управлять ИИ, чтобы добиваться успеха
Фокус
2025-07-08T16:21:46Z
4 приема, которые помогут улучшить чтение на любом смартфоне Android
Фокус
2025-07-07T16:15:38Z
Астронавтка NASA показала фото "вторжения" малоизвестного объекта в атмосферу Земли
Comments UA
2025-07-06T05:21:50Z
Горы, любовь и роскошь: Милевский поделился фото с отдыха с Тамилой
Gazeta UA
2025-07-07T19:24:50Z
Свитолина рассказала, как поддержка мужа помогает ей на корте
Корреспондент
2025-07-04T10:57:17Z
Лидер "Шахтера" Судаков не перейдет в "Наполи" – СМИ
ZN UA
2025-06-29T07:55:38Z
Энцо Мареска: ПСЖ - команда экстра-класса, но и мы тоже не новички
Корреспондент
2025-07-12T19:09:26Z
Свентек становится победительницей Уимблдона в одиночном разряде
Корреспондент
2025-07-12T18:48:50Z
Трансфер украинца Забарного в ПСЖ может сорваться — СМИ
ZN UA
2025-07-12T18:21:21Z
Усик: Экс-чемпионы Фьюри и Джошуа могли бы провести очень интересный бой
Корреспондент
2025-07-12T18:00:00Z
Джейдон Санчо, который не нужен Манчестер Юнайтед, нужен Ювентусу
Корреспондент
2025-07-12T17:48:55Z
Манчестер Юнайтед закрывает потребность в голкипере: его нашли в Ботафого
Корреспондент
2025-07-12T16:54:17Z
Ужас Илона Маска сбывается: Tesla сброшена с трона
Comments UA
2025-07-06T14:27:06Z
Stellantis возрождает спортивное подразделение SRT
Корреспондент
2025-07-04T18:54:45Z
Toyota RAV4 стала самым популярным автомобилем в мире
Корреспондент
2025-07-01T17:09:59Z
"Невозможно" отремонтировать в подержанных автомобилях: эксперт назвал вещь
Gazeta UA
2025-07-12T02:21:21Z
"До полного" - не стоит: работник АЗС предостерёг водителей, которые заливают бак до предела
UAToday
2025-07-12T00:39:25Z
Chevrolet удивил ценой нового кроссовера на базе китайской модели
Gazeta UA
2025-07-11T19:33:12Z
Volkswagen начал производство спецверсии электрокара ID.3 GTX FIRE+ICE
Корреспондент
2025-07-11T19:24:47Z
Электромобиль Rimac Nevera R установил 24 новых мировых рекорда
Корреспондент
2025-07-11T18:24:19Z
Hyundai представила электрический седан Ioniq 6 N
Корреспондент
2025-07-11T17:54:34Z