MY.UAНовини
Іран розпочав ризиковану гру з Трампом
Іран розпочав ризиковану гру з Трампом

Іран розпочав ризиковану гру з Трампом

Іран розпочав ризиковану гру з Трампом

За підсумками третього раунду (не)прямих американо-іранських переговорів, що відбулися минулого тижня, як і раніше, не було оприлюднено змістовної інформації, яка давала б змогу зовнішнім спостерігачам більш-менш обґрунтовано прогнозувати їх результат. Стислі коментарі учасників свідчать, що обидві сторони не втрачають надії домогтися бажаного для них результату, але знайти спільний знаменник їм дуже непросто.

Складність його пошуку обумовлена, звісно, різницею стартових позицій сторін. Тегеран обстоює своє право займатися збагаченням урану в межах мирної енергетичної програми, хоча готовий знизити рівень збагачення та, ймовірно, передати до третьої країни на зберігання вироблений високорадіоактивний матеріал. Проте десять років тому Дональд Трамп схожу домовленість визнав «жахливою» й навряд чи погодиться повернутися до цієї конфігурації нині попри те, що для Ірану, з огляду на його поточні можливості, це була б іще суттєвіша поступка. США домагаються повного припинення збагачення й демонтажу всієї відповідної інфраструктури, резонно зазначаючи, що жодна країна світу, яка не має військової ядерної програми, не займається самостійно збагаченням урану. Тим паче, якщо йдеться, як сьогодні, про рівень збагачення 60% і більше, вже досягнутий іранськими ядерниками, який просто не потрібен ні для чого, крім створення зброї. Зразком для американців є так звана лівійська модель — домовленість 2003 року, коли режим Муаммара Каддафі відмовився від ядерної, хімічної, біологічної та ракетної програм. З урахуванням долі лідера Лівійської Джамахірії приклад, прямо скажемо, не надто привабливий.

Однак ядерну програму Іран принаймні готовий обговорювати. До цього Ісламську Республіку підштовхує важка соціально-економічна криза. Труднощі, яких зазнає Іран, спричинені не лише санкціями, але очевидно також, що зняття санкцій може полегшити ситуацію. Вашингтон зі свого боку вважає, що для полегшення тиску Ісламська Республіка має згорнути не тільки ядерну, а й ракетну програму. Це питання режим аятол наразі відмовляється навіть обговорювати.

Проте попри несумісні стартові позиції шанс на досягнення якоїсь взаємоприйнятої угоди є. Як уже зазначалося, насправді обидві сторони вкрай зацікавлені в домовленості, що забезпечить потік іранської нафти на світовий ринок.

У принципі, для обережно-оптимістичних оцінок достатньо поки того факту, що процес триває. Наприкінці поточного тижня заплановано нову зустріч спецпосланця американського президента Стіва Віткоффа та міністра закордонних справ Ісламської Республіки Аббаса Аракчі.

Попри те, що строк, зазначений у березневому ультиматумі Дональда Трампа, спливає вже незабаром, Білий дім навіть не повідомляє про своє нетерпіння з такою ж пристрастю, з якою регулярно робить це через відсутність прогресу на російсько-українському треку. Атмосфера конструктивного настрою сторін посилюється з огляду на підключення до консультацій минулого тижня команди технічних експертів, які краще за політичних переговірників розуміють суть обговорюваних реалій. Іранська сторона навіть запропонувала Штатам почати з тимчасової угоди, аби далі без поспіху обговорювати деталі домовленості, що потребують більше часу. Приблизно йдеться про модель, подібну до тієї, якої США й Україна дотримуються в так званій ресурсній угоді. Вашингтон наразі відхилив цю ідею, але не можна виключати, що до неї ще повернуться. Білому дому, мабуть, хотілося б продемонструвати виборцеві якісь значущі досягнення.

За символічний стоденний строк Дональду Трампу не вдалося виконати жодного з основних його зовнішньополітичних завдань. Звісно, це не завадить йому та його апологетам гучно оголосити й про сотню перемог у стилі, як це було зроблено після 50 днів від моменту інавгурації. Та якщо поглянути на речі трохи тверезіше, то важко не помітити: російсько-українська війна триває, ХАМАС, як і раніше, утримує заручників, а Ізраїль методично перетворює щільну житлову забудову Сектору Гази на купу цементного шлаку, єменські хусити ускладнюють судноплавство в Червоному морі, навіть уже досягнута буквально в перші ж дні новою американською адміністрацією угода про продаж портової інфраструктури Бальбоа та Крістобаль обабіч Панамського каналу зараз гальмується державним управлінням із регулювання ринку Китаю. Ну, а режим аятол і досі має запаси високозбагаченого урану, достатні для виготовлення кількох ядерних боєголовок. Генеральний директор Міжнародного агентства з ядерної енергії Рафаель Гроссі минулого тижня заявив: за бажання, щоби створити зброю, Ірану знадобляться «місяці, не роки».

З урахуванням того, що стандартне гасло Ісламської Республіки — «Смерть Америці, смерть Ізраїлю», така ситуація турбує не тільки Сполучені Штати, а й їхнього основного союзника на Близькому Сході. Прем’єр-міністр Ізраїлю Біньямін Нетаньягу вочевидь був не в захваті від анонсу початку американо-іранських переговорів, коли Дональд Трамп негайно викликав його з європейського турне. Тель-Авіву явно приємніше було чути заяви, які лідер республіканців робив під час виборчої кампанії. У жовтні минулого року, після обстрілу ізраїльської території іранськими дронами й ракетами, Дональд Трамп розкритикував Джо Байдена за його тиск на Ізраїль для обмеження удару у відповідь і закликав атакувати ядерні об’єкти Ісламської Республіки. Тепер, зайнявши Овальний кабінет, президент Трамп публічно надає перевагу діалогу.

Скептики стверджують, що іранський режим, намагаючись домогтися свого, просто морочить голову західним партнерам. Не тільки Нетаньягу, а й деякі найближчі соратники американського президента підштовхують до превентивної атаки. На думку держсекретаря Марко Рубіо та радника з національної безпеки Майка Волца, щоб запобігти створенню Іраном ядерної зброї, слід удатися до військових заходів (на противагу їм миротворчі зусилля Трампа та Віткоффа підтримує віцепрезидент Венс).

Прихильники мирних переговорів, утім, звертають увагу на те, що Тегерану просто немає сенсу тягнути час. Річ не лише в погіршенні економічної ситуації в країні. Від першого раунду обміну прямими ударами Ірану з Ізраїлем минув уже рік; відтоді як Ісламська Республіка, за оцінками МАГАТЕ, набула достатньої для створення одного чи кількох боєзарядів кількості високозбагаченого урану — щонайменше два. Це вже значно більше, ніж згадувані вище «кілька місяців», за оцінкою Гроссі. Тим часом жодна розвідка світу ще не довела, що верховний лідер Алі Хаменеї ухвалив політичне рішення запустити процес виготовлення ядерної зброї. Навпаки — режим постійно наголошує, що фетва (релігійно-законодавче розпорядження) про заборону її створення, яку видав іще Рухолла Хомейні, зберігає свою силу. Раніше повідомлялося, що «яструби» з командування Корпусу вартових Ісламської революції наполягали на зміні цієї політики, але не переконали старого Верховного лідера.

Схоже, що Тегеран веде ризиковану гру, використовуючи свій «пороговий» статус для того, щоб уторгувати послаблення, але водночас постаратися не перетнути червоних ліній міжнародної спільноти, наближаючись до яких, він наражає себе на нещадний військовий удар. Ця ситуація стратегічної невизначеності може врятувати режим, давши змогу в недалекому майбутньому поліпшити економічну ситуацію й тим самим послабити соціальну напругу, а може й призвести до його краху.

Як показав суботній вибух у порту Шахід Раджаї біля міста Бендер-Аббас на півдні Ірану, його інфраструктура може бути вразливою не лише для бомбардувальників. Нагадаємо, що трагедія призвела до загибелі 70 людей, поранення більш як тисячі та колосальних економічних збитків. Хоч офіційно іранська влада стверджує, що причиною стали недбалість і порушення правил безпеки під час зберігання легкозаймистих матеріалів, у це віриться важко. Згідно з однією з версій, яку, втім, режим заперечує, причиною катастрофи став вибух контейнерів із перхлоратом натрію — компонентом твердого ракетного палива. Раніше повідомлялося, що дві партії перхлорату натрію були доставлені в цей порт із Китаю. Іран потребує такого постачання з минулого року, відколи ізраїльські удари знищили склади й об’єкти з виробництва ракетного палива. Версія стосовно диверсії, найімовірніше, також ізраїльської, не здається такою вже неймовірною теорією змови, хоч як Тегеран наполягає на нещасному випадку. Торік іранська пропаганда точно так само заперечувала, що ізраїльські атаки завдали серйозної шкоди. Очевидно, що режим зацікавлений у тому, щоби заперечувати свою вразливість. Однак її усвідомлення керівництвом Ірану є одним із чинників, які підштовхують зайняти конструктивну позицію, а не конфронтувати з Америкою й Ізраїлем.

Це наразі дає підстави зберігати обережний оптимізм стосовно перебігу переговорів.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
«Срочно покидать города»: что известно о предполагаемой мести России за «Паутину»
Comments UA
2025-06-04T12:09:24Z
Часики тикают: почему у Украины осталось времени всего до конца июня
Comments UA
2025-06-04T12:42:14Z
Илон Маск отреагировал на удары по аэродромам в РФ
Корреспондент
2025-06-01T20:27:08Z
Появилась реакция НАТО на удары Украины по аэродромам РФ и Крымскому мосту
Comments UA
2025-06-04T12:33:35Z
Санкции против РФ трещат по швам: Конгресс пересмотрит законопроект
Gazeta UA
2025-06-08T00:39:02Z
Циничная охота на спасателей: Россия устраивает ловушки с поджогами
Gazeta UA
2025-06-08T00:36:06Z
Полный разворот от Украины, какое решение приняли у Трампа, помимо пропуска Рамштайна
Comments UA
2025-06-04T12:30:15Z
Кремль впервые отреагировал на операцию Паутина
Корреспондент
2025-06-03T11:18:55Z
Будет третий раунд переговоров между Россией и Украиной: в Кремле назвали сроки
Comments UA
2025-06-04T12:54:56Z
RMF 24: в Польше на границе с Украиной нашли брошенные системы ЗРК, предназначенные Киеву
Лига
2025-06-04T12:21:34Z
Выезд за границу с лицом с инвалидностью: может ли военнообязанный вернуться позже
ZN UA
2025-06-08T01:03:26Z
4 категории мужчин исключат из воинского учета: их не мобилизуют
UAToday
2025-06-04T13:03:41Z
Бесплатные продукты для ВПЛ: украинцам раздают пищу, что важно знать о такой помощи
Политека
2025-06-05T13:31:59Z
8 июня - сегодня День святой Троицы, что нельзя делать, все об этом дне
Комсомольская правда
2025-06-08T02:34:32Z
Тихий убийца в многоэтажках: Попенко рассказал, как фиктивные услуги ЖКХ уносят жизни людей
Хвиля
2025-06-08T02:30:27Z
Владельцы земельных участков хватаются за голову: придется выложить до 30 тысяч
Знай
2025-06-04T12:30:36Z
Кто покинул МастерШеф 15 в 15-м выпуске: вместо аматоров готовили родные и друзья
Факти ICTV
2025-06-07T20:36:29Z
"600 тысяч — это реально": командующий Нацгвардией о численности войска в условиях перемирия
Апостроф
2025-06-07T09:06:08Z
Какие платья нельзя носить женщинам за 50: такие модели выглядят нелепо и добавляют возраст
TSN
2025-05-26T16:48:44Z
Джамала продала дом под Киевом: певица назвала причину и где сейчас живет с детьми
TSN
2025-05-26T18:18:35Z
54-летняя Наоми Кэмпбелл снялась для глянца в откровенных образах
Gazeta UA
2025-06-04T12:03:15Z
Лилия Ребрик восхитила романтикой с мужем на вокзале и показалась сразу с тремя дочерьми
TSN
2025-06-04T12:36:19Z
Он знал, что мне 16: девять женщин обвинили Джареда Лето в домогательствах
Факти ICTV
2025-06-07T22:36:42Z
"Вернутся в Украину": беглецы Винник и Потап попали под раздачу
GlavRed
2025-06-07T12:27:09Z
Рада стать бабушкой: Волочкова заговорила о пополнении
GlavRed
2025-06-04T11:51:55Z
Киркоров вызверился на Малахова и оскорбил его
GlavRed
2025-06-04T19:42:05Z
Ирина Билык показалась с двумя сыновьями и раскрыла подробности личной жизни
TSN
2025-05-25T07:48:32Z
Россия уничтожает уникальное "розовое" озеро в Украине: его называют аналогом Мертвого моря
Telegraf
2025-06-07T15:33:19Z
Как прогнать всех насекомых из дома без "химии": один запах заставит их сбежать навсегда
UAToday
2025-06-03T14:15:46Z
Оккупанты превратили его в грязную лужу: в Украине исчезает уникальное Чистое озеро
Telegraf
2025-06-04T13:03:16Z
Салат "Летний Оливье": хрустящий, свежий и очень вкусный
TSN
2025-06-04T12:36:31Z
Три знака зодиака, для которых солнцестояние станет началом большой удачи
Новости Украины
2025-06-07T20:51:17Z
Гороскоп на 8 июня 2025 года по картам Таро для всех знаков зодиака
UAToday
2025-06-07T15:27:17Z
Клубничный бум: непревзойденная галета к кофе или чаю
TSN
2025-05-26T17:06:31Z
В таком маринаде вы мясо еще не замачивали: понадобится кофе и еще несколько ингредиентов
Telegraf
2025-06-04T12:12:54Z
Главная стрижка лета-2025: трендовые варианты
TSN
2025-05-26T12:18:14Z
Škoda Favorit 1987 года переосмыслили как электрокар для нового поколения
Корреспондент
2025-05-29T18:15:23Z
Мастер создал копию культового суперкара Ferrari с дверями как у Lamborghini
Фокус
2025-06-07T09:27:10Z
Спасет от жары и духоты. Сколько в Украине стоит вентилятор в авто
Telegraf
2025-06-07T07:24:01Z
Выгодные условия : как стать владельцем Mazda CX-5 уже сегодня
Корреспондент
2025-06-07T06:39:23Z
Suzuki остановила производство популярного авто из-за ограничения Китая на редкоземельные элементы
Хвиля
2025-06-07T01:12:51Z
Электромобиль Nissan стал хитом в Китае и выйдет на глобальный рынок
Корреспондент
2025-06-06T18:48:28Z
Cadillac отзывает электромобили Lyriq из-за проблемы с дисплеем
Корреспондент
2025-06-06T16:39:59Z
Теслу съедают заживо: как китайские конкуренты победили детище Маска, которым вдохновлялись
Фокус
2025-06-06T16:21:51Z
Срочно разгрузите багажник в машине: водителям могут влепить серьезный штраф
Знай
2025-06-06T09:51:22Z
Последствия сильных взрывов в Киеве: куда попали россияне
Comments UA
2025-06-06T03:45:35Z
Трагический инцидент на отдыхе: девушка погибла во время полета на парасейлинге
Comments UA
2025-06-04T12:27:23Z
В Польше голый украинец бегал по улице и прыгал на авто
TSN
2025-05-28T15:21:21Z
В России группа врачей продавала детей за границу
Корреспондент
2025-05-31T18:33:20Z
Пламя охватило нефтебазу под Киевом. Сгорели люди
Gazeta UA
2025-06-08T02:39:13Z
Без еды и воды: бывший военный медик рассказал о трех днях в "подвале" ТЦК
Корреспондент
2025-06-08T02:15:37Z
В Киеве на американца упал балкон у подъезда многоэтажки
VGorode
2025-05-29T12:57:14Z
Зарезали и пытались сжечь. В Бельгии произошло жуткое убийство украинки и ее 6-летней дочери
Telegraf
2025-06-07T18:13:19Z
Россияне сбросили бомбы на Харьков: есть погибшие и раненые
Telegraf
2025-06-07T23:21:05Z
Делает пищу смертельно опасной: врачи назвали частую ошибку при употреблении популярного продукта
Знай
2025-06-07T10:51:21Z
Что происходит с давлением, когда вы пьете чай с шоколадом
UAToday
2025-06-07T09:03:19Z
То, что ты ешь, может сделать тебя несчастным: учёные бьют тревогу
Знай
2025-06-04T12:51:48Z
Натуральная маска из банана: простой способ сделать кожу моложе
Gazeta UA
2025-06-08T00:00:55Z
Ученые смогли нарушить связь болезни Альцгеймера с ее союзником: ключом стала диета
Фокус
2025-06-07T19:15:59Z
Болезнь Паркинсона можно определять с помощью ручки: ученые создали уникальную технологию
Знай
2025-06-07T18:51:05Z
Влияет на щитовидку и вызывает аллергию: врачи назвали самый вредный для здоровья чай
Знай
2025-06-07T16:51:36Z
Снимете воспаление и избавитесь от дискомфорта: как снять зуд после укусов комаров
Знай
2025-06-07T15:51:07Z
Ешьте и худейте — продукты, практически не содержащие калорий
UAToday
2025-06-07T12:06:28Z
Российские акции обвалились после ударов СБУ по аэродромам
Корреспондент
2025-06-01T17:42:33Z
Из-за 10-секундного опоздания самолет не пустили на посадку в Мюнхене - пассажиры провели в пути еще 12 часов
Апостроф
2025-06-04T11:57:13Z
Курс валют на выходные, 31 мая и 1 июня: сколько стоят доллар, евро и злотый
TSN
2025-05-31T06:51:29Z
Курс валют на 5 июня: сколько будут стоить доллар, евро и злотый
TSN
2025-06-04T12:48:57Z
ПФУ дал льготникам 30 дней: что нужно сделать, чтобы не потерять помощь на оплату ЖКХ
Знай
2025-06-07T19:12:36Z
Выплату пенсий поставят на паузу: кто может остаться с пустым кошельком
Знай
2025-06-07T17:36:46Z
В Украине появится линия по выпуску 155-мм снарядов при участии чешской CSG, — Милитарный
Фокус
2025-06-04T12:36:13Z
Немецкий банк заблокировал Шредеру выплаты из России
Корреспондент
2025-05-25T14:45:13Z
Швеция ослабляет 100-летнюю жесткую монополию на продажу алкоголя
Европейская правда
2025-05-31T21:00:54Z
Срыв обмена пленными и телами погибших: что заявили в РФ
Comments UA
2025-06-07T18:15:21Z
С продвижением россиян появилась новая опасность для Сум
Telegraf
2025-06-07T11:15:23Z
ССО уничтожили группу россиян на Курском направлении – видео
Лига
2025-06-07T14:21:53Z
Удар по Харькову: повреждены более 30 домов и транспортное депо
Корреспондент
2025-05-30T07:30:06Z
Серая зона на Сумщине расширяются, россияне уже штурмуют центры приграничных громад - ISW
ZN UA
2025-06-08T02:42:48Z
Гороскоп на сегодня, 8 июня: раздражение овнов, конфликты раков и риски стрельцов
Знай
2025-06-08T01:33:30Z
Професійні бригади з України збирають лохину в Грузії вдвічі швидше за місцевих
AgroNews
2025-06-04T12:16:30Z
ВСУ ведут бои на девяти направлениях - Генштаб
Корреспондент
2025-05-27T13:30:44Z
Генштаб рассказал о ситуации с боями на фронте
Корреспондент
2025-05-28T05:27:22Z
Связь будет даже при блэкаутах: как продлить заряд батареи на смартфоне
Знай
2025-06-04T18:51:04Z
Pornhub остановил показ порно в одной из стран Европы: какая причина
Comments UA
2025-06-04T12:57:24Z
В Украине могут начаться отключение мобильной связи: причины и продолжительность
Знай
2025-06-06T04:36:53Z
Маск нарушил правила: Starlink вывел из строя коммуникационную безопасность Белого дома
Gazeta UA
2025-06-08T01:42:43Z
Проснется даже ярая соня: смешное видео, как разбудить человека утром, завирусилось в сети
Telegraf
2025-06-08T01:33:45Z
Россиянам по умолчанию запретят входящие звонки с иностранных сим-карт
Новости Украины
2025-06-07T19:03:28Z
Ученые бьют тревогу по поводу квантовых компьютеров: они могут взломать все банки с легкостью
Фокус
2025-06-07T18:45:53Z
Телескоп Иноэ впервые зафиксировал "отпечатки пальцев" магнитного поля Солнца
Gazeta UA
2025-06-07T17:54:19Z
«АрселорМіттал Кривий Ріг» виконав рекордні 70 плавок у серії на МБЛЗ №2
AgroNews
2025-06-07T17:13:42Z
Главный тренер львовского Руха уходит с должности досрочно
Корреспондент
2025-06-04T14:03:40Z
Гарсия перед провальным боем травмировался: Была операция
Корреспондент
2025-05-28T21:30:01Z
Составлена символическая сборная команда Лиги чемпионов
Корреспондент
2025-06-01T17:24:06Z
90 лет без титула, и вот наконец Юнион Сент-Жиллуаз в Бельгии снова чемпион
Корреспондент
2025-05-25T21:30:44Z
Сборная Украины безвольно проиграла Канаде
Telegraf
2025-06-07T22:48:19Z
Проиграть и по дружбе обидно: Украина рассыпалась в пыль в матче с Канадой
Корреспондент
2025-06-07T22:33:07Z
В матче с Финляндией на выход на ЧМ-2026 Нидерланды забивают дважды
Корреспондент
2025-06-07T21:27:37Z
Матвиенко вывел команду на игру с Канадой в повязке с шевронами бригад ВСУ
Факти ICTV
2025-06-07T20:45:18Z
Золото чемпионата Европы Онофрийчук посвящает своей стране: Это важнее
Корреспондент
2025-06-07T19:24:19Z