MY.UAНовини
Мовне питання і місто-держава на чолі ЄС: хто й для чого порушує тему поділу Бельгії
Мовне питання і місто-держава на чолі ЄС: хто й для чого порушує тему поділу Бельгії

Мовне питання і місто-держава на чолі ЄС: хто й для чого порушує тему поділу Бельгії

Пропозиція розділити Бельгію, що прозвучала з вуст представника нідерландського парламенту Мартіна Босма у розмові з французьким послом, може здатися дикою, на перший погляд. Утім, суперечки щодо бельгійських територій не є чимось новим чи екстраординарним.

Час від часу ця дискусія виникає в медійному та політичному просторі країни й, хоча й залишається маргінальною ідеєю з доволі низьким рівнем підтримки, не зникає з порядку денного багатьох крайніх правих політиків у Нідерландах, Франції та в самій Бельгії.

24 Канал розібрався, чому й коли виникла ідея поділу Бельгії, що робити з Брюсселем і чи може ця ідея дійти до реалізації.

Парламентар з Нідерландів запропонував розділити Бельгію

Днями нідерландське видання NRC опублікувало замітку, в якій згадало, що голова нижньої палати парламенту Нідерландів Мартін Босма під час званої вечері з французьким послом Франсуа Алабрюном нібито запропонував йому розділити територію Бельгії.

Босма висунув пропозицію віддати Валлонію французам, а Фландрію зробити частиною Нідерландів.

Особливої пікантності цій історії додає той факт, що сьогодні територіальні питання та претензії знову виходять на порядок денний, демаргіналізуються як явище і стають частиною політичної дискусії навіть у країнах першого світу.

Чого варті лише заклики президента США Дональда Трампа приєднати Канаду як 51-й штат або його агресивні наміри щодо Гренландії – історичної частини Данського королівства. Попередня пропозиція американців де-юре визнати українські території Криму частиною Росії також лише підливає масла у вогонь.

Згодом, коли в Босма запитали, чи дійсно він висунув подібну пропозицію французькому представнику, той ухилився від відповіді та зрештою не підтвердив, але й не спростував цю тезу. Підкреслив лише, що "обговорював сценарії, які колись можуть бути".


Лідер голландських ультраправих Ґерт Вілдерс (на передньому плані) і Мартін Босма (позаду) в Гаазі / Фото Bart Maat / ANP via BelgaImage

Та впевненість Босма в подібних "сценаріях" не виникла на рівному місці, адже Бельгія, попри свій доволі невеликий розмір, має дуже давню історію міжетнічних та територіальних суперечок, які розпочалися майже одразу з моменту проголошення незалежності у 1830 році.

Мовне питання досі розділяє бельгійців

Сьогодні територія Бельгії розділена на три великі землі:

  • Фландрію, де мовою спілкування є переважно нідерландська;
  • Валлонію з франкомовним населенням;
  • Брюссельський столичний регіон – більш різноманітний в етномовному сенсі, але історично склалося так, що мовою спілкування там переважно є французька.

Зокрема, в країні існують кілька округів, де спілкуються німецькою, однак через малу чисельність населення ці муніципалітети не є великим фактором впливу на політичне життя країни. Натомість Фландрія та Валлонія мають широку автономію та левову частку політичних представників у владних колах.

До того ж бельгійська конституція вимагає дотримання етнічного балансу в парламенті, що дозволяє запобігати невдоволенню з боку якоїсь конкретної спільноти.


Мовний розподіл Бельгії, де помаранчевим позначено нідерландськомовні землі, синім – франкомовні, а чорним – німецькомовні, змішаний Брюссель позначено сірим

Утім, попри всі спроби зберегти мовний та етнічний баланс, навіть цього століття Бельгія зіткнулася з найдовшою у світовій історії політичною кризою, яка відзначилася глибоким загостренням між валлонською та фламандською громадами, аж до закликів до сепаратизму і розділення країни.

2007 року в Бельгії відбулися парламентські вибори, де перемогу здобула коаліція двох фламандських партій: Християнських демократів Фландрії (CD&V) та Нового фламандського альянсу (N-VA). Вони виступили з пропозицією розділити виборчий округ Брюссель-Галле-Вільворде заради децентралізації влади, адже в такій конфігурації цей округ, до складу якого входила велика, здебільшого франкомовна столиця, надавав суттєву перевагу їхнім політичним опонентам.

Водночас фламандська меншина, яка проживала на цих територіях, скаржилася, що відчувала себе відірваною від політичного життя країни, адже їхні голоси фактично ні на що не впливали.

Франкомовна частина парламенту Бельгії всіма силами намагалася зберегти статус-кво для округу заради збереження власного впливу, що зрештою спричинило тривалі перемовини про формування уряду, які розтягнулися аж на 194 дні. Однак навіть після настільки затяжного процесу вийти з політичного глухого кута не вдалося, і проблема розтягнулася аж до 2011 року.

Загострювала ситуацію також світова економічна криза 2008 року, яка вдарила, зокрема, по економіці Бельгії, що лише посилювало розкол у парламенті та суспільстві. Сотні днів суперечок і скандалів, відставка прем'єр-міністра, позачергові вибори та заклики до сепаратизму від кількох радикальних бельгійських партій врешті завершилися вирішенням усіх спірних моментів.

Політична баталія була настільки жорсткою, що за цей час Бельгія встигла побити 249-денний рекорд Іраку з відсутності уряду, з однією лише різницею: Бельгія весь цей час залишалася політичним центром Європейського Союзу, а не зруйнованою війною та диктатурою державою на Близькому Сході.

Зрештою, округ Брюссель-Галле-Вільворде таки було розділено, а новообраний прем'єр Еліо ді Рупо взявся боротися з економічним спадом Бельгії.

Ідея Брюсселя як міста-держави

Оцінюючи всі можливі сценарії, європейці та зокрема самі бельгійці стурбовані долею столиці країни – Брюсселя. Проблема в тому, що місто є не лише адміністративним центром Бельгії з найбільшою кількістю населення, а й місцем, де розташовані штаб-квартири Євросоюзу, Єврокомісії та НАТО, отже, місто має величезне міжнародне значення.

Деякі аналітики припускають, що Брюссель може зберегти за собою статус важливого адміністративного центру, навіть якщо суперечки між фламандцями та валонцями досягнуть свого апогею і все ж призведуть до поділу країни.

Як успішний приклад наводять Ватикан — місто-державу всередині Італії, що управляється як окремий суб'єкт Святим Престолом. У такому випадку пропонують проголосити незалежність Брюсселя, прийняти місто в ЄС як рівноправного члена і зрештою зробити його офіційною столицею Європейського Союзу.

Такий статус для Брюсселя навіть пропонував колишній міністр-президент Брюссельського столичного регіону. Водночас, згідно із задумом, допомогти Брюсселю відчути всю повноту своєї незалежності зможе розширення міста на багаті передміські райони, коштом яких Брюссель міг би отримати великий приплив фінансів, власний аеропорт тощо. Зокрема, пропонувалося збирати додаткові податки з інституцій ЄС як один зі способів збагачення міста.

Однак, знову ж таки, саме через етномовні суперечки розширити Брюссель навряд чи вдасться. Попри те, що ідею посилення статусу столиці частково підтримують франкомовні жителі фламандських муніципалітетів, носії нідерландської мови виступають різко проти.

Проблему вони вбачають у тому, що разом із розширенням міста до їхніх муніципалітетів приїздить безліч франкомовних чиновників Євросоюзу, які розмивають мовний контур громад. Зрештою, подібні мовні скарги місцевих і спровокували політичну кризу 2007 року, за результатами якої столичний регіон був, навпаки, розділений, принаймні політично, в рамках реформ 2011 року.

Бельгією сьогодні керують фламандські праві, але без сепаратистів

Торішні федеральні вибори у Бельгії після семи місяців гострих дискусій завершилися коаліційною угодою між п’ятьма партіями. Сьогодні уряд очолює лідер N-VA, фламандський консерватор Барт де Вевер.

Дискусії щодо майбутньої коаліції тривали складно й довго, але зрештою об’єднали дуже різні в етнічному плані партії.


Лідер "Нового фламандського альянсу" Барт де Вевер / Фото Getty Images

У новому уряді представлені три партії з нідерландськомовної Фландрії:

  • Консервативний Новий фламандський альянс (N-VA) самого Барта де Вевера;
  • Центристські Християнські демократи (CD&V);
  • Ліва партія "Вперед" (Vooruit).

А також дві політичні сили з франкомовної Валлонії:

  • Центристи з партії "Віддані" (Les Engagés);
  • Правоцентристи з Реформістського руху (Mouvement réformateur).

Цікаво, що така собі коаліція згоди залишила за бортом правих популістів із партії "Фламандський інтерес" (Vlaams Belang), які поступово набирають більшої популярності в нідерландськомовній Фландрії.

Їхню ідеологію часто порівнюють із французьким "Національним об’єднанням" Марін Ле Пен, адже на перший план часто виходять антимігрантські заклики, що іноді доходять до відвертої ксенофобії.

Після того як правий консерватор Барт де Вевер отримав пост прем’єр-міністра, долучати "Фламандський інтерес" до коаліції він не став, навіть попри велику популярність партії у рідній Фландрії та непогані результати на виборах. Vlaams Belang здобули 18 зі 150 місць у бельгійській Палаті представників і ще 7 із 60 мандатів у Сенаті.

Вони навіть мають кількох представників у Європарламенті, які, очевидно, там долучилися до фракції "Патріоти за Європу" – популістичної групи євроскептиків.

Де Вевер, схоже, не поділяє ідеї розподілу Бельгії та з обережністю ставиться до наявності радикальних груп у своїй коаліції, навіть якби це було політично зручно. І саме в цьому полягає проблема всіх бельгійських партій, які виступають за майбутній розкол країни. Стійкі бельгійські інституції та високий рівень політичної культури країни, попри весь популізм, ще здатні захистити цілісність Бельгії.

Європейські праві набирають популярність в населення

Бельгія в цьому аспекті не є унікальним прикладом, адже праві популісти останнім часом набирають ваги по всьому європейському континенту. Чого лише варте різке зростання рейтингів "Національного об'єднання" Марін Ле Пен у Франції або "Альтернативи для Німеччини".

Той же Мартін Босма, який висунув пропозицію розділити сусідню Бельгію, також вважається вихідцем із право-популістичних кіл Нідерландів. Європейці дедалі частіше схильні сприймати популістичні ідеї через провалену внутрішню політику своїх країн.

Проблеми з великими потоками мігрантів разом з економічними та соціальними негараздами створюють ідеальний фон для розвитку вже відверто маргінальних ідеологій.

Додає ваги цим ідеям також й американська адміністрація в Білому домі, яка намагається змінювати сталий світовий порядок на свій лад. Заклики або навіть спроби перекроїти кордони інших країн з боку США, не зважаючи на міжнародні закони, лише підживлюють наміри радикальних політичних груп у Європі. Вони бачать дії американців і відчувають, що настав і їхній час.

Натомість політична ситуація в Бельгії є ідеальним прикладом того, що, попри всі суперечки, політичні конфлікти всередині країни або повноцінні урядові кризи, всі сторони, які так гостро опонують одна одній, зрештою приходять до консенсусу щодо критичних питань.

Противники розділу Бельгії саме на це й роблять ставку. Вони впевнені, що політичні традиції країни, сталі інституції, наявність монархії та несприйняття радикалів серед населення здатні зберегти цілісність держави навіть у найстрашнішому політичному штормі.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Больше не дом: одна из стран ЕС оставит украинцев без помощи на жилье и денег
Знай
2025-04-24T19:12:14Z
На каком расстоянии от забора можно сажать дерево в Украине
UAToday
2025-04-29T17:27:25Z
Молодая девушка постоянно жаловалась на усталость: через семь месяцев она умерла
Comments UA
2025-04-23T14:54:38Z
Опоздание не простят: украинцам дали три месяца, иначе пенсии не ждите
Знай
2025-04-21T04:30:57Z
Без стажа и без пенсии: для кого старость превратится в катастрофу
Знай
2025-05-01T04:30:04Z
"Элитные" пенсионеры массово возвращают себе большие выплаты: дошло до суда
Знай
2025-05-01T04:12:05Z
Эстония впервые получила установки HIMARS
Корреспондент
2025-04-30T19:07:27Z
Тайна с деньгами Папы Франциска для ВСУ: историк анонсировал новые интересные подробности
Апостроф
2025-04-21T14:27:08Z
Аналог американских Tomahawk: рассказали, какими ракетами обстреляли Харьков
Gazeta UA
2025-04-18T15:01:13Z
Лидер «Батькивщины» Тимошенко отметила недопустимость никаких капитуляционных условий мира для Украины
Политека
2025-04-30T19:21:47Z
Путин получил «подарок судьбы» и теперь хочет полностью уничтожить Украину
Comments UA
2025-04-23T08:39:37Z
Путин ответил на предложение Зеленского не бить по гражданским объектам и вспомнил удар по Сумам
Comments UA
2025-04-21T17:31:01Z
В Кремле заявили, при каких условиях могут прекратить огонь в Украине
Comments UA
2025-04-27T18:27:28Z
Каллас: ЕС никогда не признает Крым российским
Gazeta UA
2025-05-01T04:24:44Z
Российский генерал был приговорен к пяти годам заключения: британская разведка разъяснила цель репрессий
Gazeta UA
2025-05-01T04:21:20Z
Тело журналистки Виктории Рощиной вернули в Украину
ZN UA
2025-04-24T12:09:43Z
В России заявили об "украинском следе" в гибели генерала Москалика: подробности
TSN
2025-04-26T20:48:54Z
Шойгу заявил о готовности России применить ядерное оружие
ZN UA
2025-04-24T10:12:30Z
От КВН до Банковой: что известно о дружбе Елены Кравец и Елены Зеленской
Telegraf
2025-04-29T14:03:43Z
Старый костюм Зеленского изжил себя: специалист по этикету назвала причину
Telegraf
2025-04-28T16:04:40Z
Вячеслав Соломка после публичной ссоры с Камалией раскрыл правду об их отношениях
TSN
2025-04-26T20:46:39Z
”Обменять на наших подонков”: смелая речь россиянки Дарьи Козыревой натолкнула украинскую актрису на идею
Апостроф
2025-04-20T09:30:34Z
Убийца преследует подростков в трейлере хоррора "Улица страха: Королева выпускного бала"
GameMag
2025-04-30T20:58:58Z
Сын Королевой после заявлений, что он похож на Николаева, кардилнально изменил имидж
Comments UA
2025-04-30T20:51:26Z
80-летний Майкл Дуглас разводится с Кэтрин Зетой-Джонс: что разрушило 25-летний брак — СМИ
TSN
2025-04-21T04:25:04Z
Екатерина Кузнецова сказала, что произошло с ее квартирой в Москве
Gazeta UA
2025-04-17T16:36:17Z
После смерти Папы Франциска стремительно выросли просмотры этого фильма
Comments UA
2025-04-24T09:21:11Z
Минсоцполитики назвало самую большую пенсию в Украине
Корреспондент
2025-04-22T14:27:08Z
Ціна на газ з 1 травня 2025: чого очікувати споживачам
AgroNews
2025-04-21T07:13:32Z
Будьте готовы вернуть "лишнее": Пенсионный фонд может потребовать деньги
Знай
2025-04-22T09:30:00Z
Бычки, сардины и шпроты переходят в категорию деликатесов: как изменились цены
Знай
2025-04-28T03:52:35Z
Люксембург предоставит 10 млн евро на поддержку энергетики Украины
Корреспондент
2025-05-01T04:33:06Z
Спирт в бензине, "изумрудные" светофоры, новые правила и не только: что меняется с 1 мая в Украине
Telegraf
2025-05-01T04:03:49Z
Ситуация изменилась: какой теперь дают прогноз роста экономики Украины
Comments UA
2025-04-17T13:57:33Z
МАГАТЭ бьет тревогу: украинские АЭС работают в условиях постоянной опасности
Gazeta UA
2025-04-25T13:27:20Z
В 2025 году не будут повышать цены на газ
Gazeta UA
2025-04-23T11:21:19Z
Россиянину, который изнасиловал жительницу Киевской области, и сообщнику дали по 12 лет
Лига
2025-04-21T08:03:33Z
Удар по Киеву 24 апреля: количество жертв возросло
UAToday
2025-04-24T06:46:13Z
Врачи были удивлены, когда на рентгене увидели, что проглотил 11-летний мальчик
Comments UA
2025-04-20T10:45:09Z
Месть за Сумы продолжается: какая область РФ содрогалась от взрывов
Comments UA
2025-04-17T06:15:22Z
Два человека погибли в результате атаки БпЛА на Одессу — ОВА
TSN
2025-05-01T04:27:38Z
РФ нанесла удар по предприятию в Сумской области
Корреспондент
2025-05-01T04:27:28Z
В Подольском районе Киева произошла стрельба: полиция установила причастных – фото
Лига
2025-04-24T13:31:15Z
Полиция задержала экс-главу Броварской РГА, который устроил пьяное ДТП с погибшими: в чем еще его подозревают
Telegraf
2025-04-17T16:57:23Z
В Индии боевики убили около двадцати человек
Корреспондент
2025-04-23T08:13:28Z
Когда лучше пить магний — утром или вечером
TSN
2025-04-21T04:25:33Z
Ночные перекусы: почему возникает голод после позднего ужина
Gazeta UA
2025-04-27T17:51:43Z
Можно ли засыпать с включенным телевизором: эксперты шокировали ответом
Gazeta UA
2025-04-20T16:15:00Z
Уменьшает холестерин, улучшает сон и лечит кишечник: невероятные свойства обычного хумуса
Знай
2025-04-24T07:51:58Z
Как защитить кошек и собак от клещей: ветеринары назвали профилактику лучшим способом
Gazeta UA
2025-05-01T02:18:02Z
Малярия: как уберечься от опасной болезни
ZN UA
2025-04-30T22:22:39Z
Украинцам приходится экономить на еде, чтоб хватило на лекарства: в селах ситуация критическая
Знай
2025-04-20T17:30:52Z
Почему с возрастом портятся зубы: главные факторы
Comments UA
2025-04-19T15:45:54Z
Шокирующая правда исследования: женщины больше думают, поэтому должны спать дольше
Знай
2025-04-30T19:51:15Z
В Николаеве СБУ задержала российского информатора
Корреспондент
2025-04-22T13:06:50Z
Бойцы Азова захватили троих россиян на самокатах
Корреспондент
2025-04-27T18:06:09Z
РФ обстреляла КАБами регионы Украины сразу после "Пасхального перемирия"
Корреспондент
2025-04-21T05:42:14Z
Владелец украинских издательств "Кредо" и "Беби Бук" торгует детскими книгами в рф: теперь еще и бизнесмен в "ДНР"
Знай
2025-04-28T07:00:08Z
Враг ночью нанес удар по промышленности Сумщины
TSN
2025-05-01T04:18:56Z
Карта боевых действий на 1 мая 2025 — ситуация на фронте
Факти ICTV
2025-05-01T04:18:30Z
Враг массированно атаковал Харьков ракетами
Хвиля
2025-04-24T03:57:06Z
Россияне атаковали жилую застройку в густозаселенном районе Одессы, детали
Фокус
2025-04-21T23:27:56Z
Россияне атаковали поселок под Купянском, загорелся дом
Корреспондент
2025-04-21T07:06:54Z
Муравьи исчезнут с участка раз и навсегда: просто смешайте сахар с этим средством
Telegraf
2025-04-29T18:51:11Z
Восемь пород собак, которых считают самыми спокойными
Gazeta UA
2025-04-20T14:46:29Z
Пасхальный гороскоп: какая вы паска по знаку зодиака
Comments UA
2025-04-21T05:51:26Z
Обязательно пересадите в новый горшок: какие комнатные растения любят весеннее "обновление"
Апостроф
2025-04-21T15:06:19Z
Воняет в дачном доме? Вот, что устранит неприятный запах навсегда
Telegraf
2025-05-01T04:06:15Z
Средство, которое спасет окна от разводов и пауков одновременно: чем пользоваться летом
Знай
2025-04-30T18:51:46Z
Редиска, которая не потеряет хруст: как правильно хранить популярный овощ
Знай
2025-04-27T13:51:25Z
6 опасных дней мая 2025: когда лучше даже не высовываться из дома
Знай
2025-04-30T18:30:46Z
В какие дни мая устраивать генеральную уборку, чтобы привлечь удачу
Gazeta UA
2025-04-30T17:24:28Z
В Кривом Роге задержали известного украинского боксера: подробности
Telegraf
2025-04-26T15:27:45Z
Буяльский прокомментировал яркий гол Ярмоленко
Корреспондент
2025-04-19T05:46:00Z
В Руане Свитолина обыграла всех, не проиграв ни единого сета
Корреспондент
2025-04-20T20:36:04Z
Барселона - Интер: установлено интересное достижение в матче
Корреспондент
2025-05-01T04:27:27Z
Четвертьфинальный матч WTA1000: Костюк проигрывает
Корреспондент
2025-04-30T21:48:28Z
Полузащитник Барселоны - о наставнике: Подопечные видят в нем отца
Корреспондент
2025-04-30T18:39:19Z
Бывший помощник Фонсеки о гнете поражения своей команды: Я видел войну
Корреспондент
2025-04-30T18:24:16Z
"Барселона" – "Интер": команды назвали стартовые составы на полуфинал Лиги чемпионов
ZN UA
2025-04-30T18:04:21Z
EA не до WRC: Codemasters сворачивает разработку раллийных гонок
GameMag
2025-04-30T17:16:15Z
Шлем пилота Формулы 1 продан за рекордную сумму
Корреспондент
2025-04-29T20:45:46Z
Самый маленький и дешевый кроссовер Mazda показали до презентации
Фокус
2025-04-19T09:42:29Z
Водителям рассказали о скрытой кнопке на зеркале заднего вида и о ее назначении
Gazeta UA
2025-05-01T00:33:04Z
General Motors отзывает 721 тысячу автомобилей из-за дефектных двигателей
Корреспондент
2025-04-30T17:30:48Z
Показана экстремальная версия суперкара Ferrari 296
Корреспондент
2025-04-30T17:06:28Z
Volkswagen представил свой самый большой кроссовер
Корреспондент
2025-04-30T16:55:19Z
Птицы больше не страшны: как всего одна вещь защитит ваш автомобиль и придаст блеск
Знай
2025-04-30T14:52:59Z
Стойка стабилизатора: когда заменять и как выбрать
Gazeta UA
2025-04-30T13:18:30Z
Зеленый цвет светофора исчезнет: какие изменения ждут украинских водителей с 1 мая
Comments UA
2025-04-30T10:12:09Z
От внешности зависело все: ученые выяснили, какие бороды вызывают больше доверия
Фокус
2025-04-19T15:45:55Z
ИИ посоветовал готовиться к концу света
Корреспондент
2025-04-21T02:12:41Z
Магнитные бури в мае: будет штормить до середины месяца, а потом передышка
Комсомольская правда
2025-05-01T04:31:41Z
Весняні заморозки можуть негативно позначитися на якісних параметрах фруктів
AgroNews
2025-05-01T04:01:59Z
«Игра окончена»: Epic Games одержала полную победу над Apple в суде США
GameMag
2025-05-01T00:37:25Z
Аудитория Prince of Persia: The Lost Crown достигла 2 миллионов человек — Ubisoft намекнула на продолжение серии
GameMag
2025-04-30T23:01:18Z
Порядок будет нарушен: Sony провела State of Play, посвященную Borderlands 4
GameMag
2025-04-30T21:52:55Z
Бесплатные игры для подписчиков PS Plus на май 2025 года раскрыты: Чем порадует Sony
GameMag
2025-04-30T21:22:58Z
Флот из полигонов: как «Леста Игры» создает модели техники для проекта «Мир кораблей»
GameMag
2025-04-30T20:46:57Z