MY.UAНовини
Угоду про мінерали підписано: що це означає для України і в чому вигода для США
Угоду про мінерали підписано: що це означає для України і в чому вигода для США

Угоду про мінерали підписано: що це означає для України і в чому вигода для США

Україна та Сполучені Штати Америки підписали угоду про економічне співробітництво (угоду про надра). Фокус зібрав усе, що відомо про угоду.

Міністр економіки України Юлія Свириденко разом із міністром фінансів США Скотом Бессентом 30 квітня підписали Угоду про створення Інвестиційного фонду відновлення США-Україна.

"Спільно зі США ми створимо Інвестиційний фонд із відновлення України, який залучатиме глобальні інвестиції в нашу державу", — зазначила Свириденко у Facebook.

Україна і США підписали угоду про надра

Основні положення угоди США та України про надра

Вона також нагадала ключові положення угоди:

  • Повна власність і контроль залишаються за Україною. Усі ресурси на нашій території та в територіальних водах належать Україні. Саме українська держава визначає, де і що видобувати. Надра залишаються в українській власності — це закріплено угодою.
  • Рівноправне партнерство. Фонд створюється 50/50. Управляти цим Фондом будемо ми спільно зі США. Жодна зі сторін не матиме переважного голосу, і це відображає рівноправне партнерство між Україною та Сполученими Штатами.
  • Національна власність захищена. Угода не передбачає змін у процесах приватизації чи управлінні державними компаніями — вони й надалі належатимуть Україні. Компанії на кшталт Укрнафти чи Енергоатому залишаються у власності держави.
  • Жодних боргів. Угода не містить згадок про будь-які боргові зобов'язання України перед США. Реалізація угоди дасть змогу обом країнам збільшити свій економічний потенціал завдяки рівноправній співпраці та інвестиціям.
  • Угода відповідає Конституції та не змінює євроінтеграційний курс. Документ узгоджується з національним законодавством і не суперечить жодним міжнародним зобов'язанням України. Важливо, що угода стане сигналом і для інших світових гравців, що з Україною надійно співпрацювати довгостроково — на десятиліття.
  • Фонд наповнюватиметься доходами виключно від нових ліцензій. Йдеться про 50% коштів від нових ліцензій на проєкти у сфері критичних матеріалів та нафти і газу, які надходитимуть до бюджету після створення Фонду. Доходи від уже розпочатих проєктів або заплановані в бюджеті надходження не включаються до Фонду. В угоді йдеться про подальшу стратегічну кооперацію.
  • Законодавчі зміни — тільки точкові. Для функціонування Фонду передбачено лише внесення змін до бюджетного кодексу. Саму ж Угоду має ратифікувати Верховна Рада.
  • США допоможуть залучати додаткові інвестиції та технології. Фонд підтримується урядом США через агенцію DFC, яка допомагатиме нам залучати інвестиції та технології від фондів і компаній як у США, так і в ЄС та інших країнах, що підтримують нашу боротьбу проти російського ворога. Передача та розвиток технологій — важлива складова Угоди, адже нам потрібні не лише інвестиції, а й інновації.
  • Угода надає податкові гарантії. Доходи та внески Фонду не оподатковуються ні в США, ні в Україні, щоб інвестування дало якомога більші результати.

Свириденко зазначила, що згідно з угодою, США робитимуть внесок до Фонду. Вони можуть робити це або грошима, або новою допомогою — наприклад, системами ППО для України.

Україна і США підписали угоду про надра

Як на підписання угоди відреагували у США

Як зазначилив Мінфіні США, Сполучені Штати та Україна підписали угоду про створення Фонду інвестицій у реконструкцію США та України. Новий фонд стане інструментом, за допомогою якого обидві країни спільно інвестуватимуть у відновлення української економіки після руйнувань, спричинених повномасштабним вторгненням Росії.

"Угода стала символом визнання значної допомоги, яку американський народ надав Україні в роки війни. Вона відкриває шлях до тісного економічного партнерства, спрямованого на об'єднання ресурсів, досвіду та зусиль заради швидкого та сталого відновлення країни", — йдеться в повідомленні Мінфіну США.

Роботу фонду координуватимуть Міністерство фінансів США та Міжнародна корпорація фінансування розвитку (DFC) за підтримки уряду України. Ініціатива реалізується під керівництвом президента Дональда Трампа.

Фото: AP News

"Завдяки невтомним зусиллям президента Трампа щодо забезпечення міцного миру я радий оголосити про підписання сьогоднішньої історичної угоди", — заявив міністр фінансів США Скотт Бессент.

Він підкреслив, що нове партнерство не тільки спрямоване на підтримку України, а й слугує чітким сигналом Москві: відновлення України не принесе вигоди тим, хто підтримував російську військову агресію.

При цьому державний секретар США Марко Рубіо назвав угоду про копалини кроком до припинення війни.

"Завдяки лідерству президента Дональда Трампа, сьогодні США та Україна підписали угоду про Інвестиційний фонд відновлення — важливу віху в нашому спільному процвітанні та крок до припинення цієї війни", — наголосив він.

Важливо Що таке гарантії безпеки і чому їх немає в угоді про мінерали: пояснює експерт Михайло Гончар

Як зазначили у статті видання CNN, серед ключових каменів спотикання переговорів між США та Україною було питання гарантій безпеки — і чи нададуть їх США, як частину угоди. "Спочатку Трамп відмовився, заявивши, що хоче, щоб Україна спочатку підписала угоду, а потім говорила про гарантії. На той час Зеленський описав проєкт угоди як прохання до нього "продати" свою країну. Українські урядовці згодом висловили думку, що інвестиції США та присутність американських компаній в Україні зроблять США більш зацікавленими в безпеці України", — йдеться в матеріалі видання. Там нагадали, що невдовзі після невдалого візиту Володимира Зеленського до Білого дому Трамп наказав призупинити допомогу США Україні. І хоча допомогу відтоді було відновлено, цей епізод став головним сигналом для європейських союзників України, які пообіцяли збільшити свою допомогу країні. "Трамп здебільшого описав угоду, як "відплату" України за допомогу, яку США надали Україні з моменту початку Росією свого не спровокованого повномасштабного вторгнення в країну в лютому 2022 року", — пише CNN.

Угода про надра стосується 57 мінералів

За даними видання "Європейська правда", яке отримало доступ до підписаного у Вашингтоні документа, угода між урядами США та України про створення Американсько-українського інвестиційного фонду відновлення залишає не деталізованою низку важливих положень двостороннього співробітництва та фіксує насамперед базові, політичні параметри.

Як виявилося, у процесі переговорів Україна і США дійшли рішення знову розділити угоду на кілька складових. Двостороння угода, підписана в середу у Вашингтоні, встановлює політичні параметри співробітництва двох урядів щодо розроблення надр, продажу корисних копалин, а також американської допомоги, зокрема й військової, яку Україна отримуватиме надалі.

Важливо США склали дискримінаційну угоду про копалини без гарантій безпеки: інтерв'ю Михайла Гончара Фокусу

Так, в угоді прописано перелік корисних копалин, видобутку яких вона стосується. Ідеться про український видобуток алюмінію, сурми, миш'яку, бариту, берилію, вісмуту, церію, цезію, хрому, кобальту, міді, диспрозію, ербію, європію, фтору, цирконію, нафти, природного газу та інших (загалом 57 мінералів), причому йдеться тільки про нові родовища, ліцензії на які Україна видаватиме після набрання документом чинності. Цей перелік може бути розширено тільки за згодою сторін. Однак угода не регулює видобуток і доходи від видобутку інших корисних копалин. Також вона не стосується доходів від української інфраструктури, як спочатку пропонували США.

США допоможуть відновити Україну в обмін на природні ресурси

Як пише видання ВВС, після місяців напружених переговорів між Києвом і Вашингтоном було підписано важливу угоду, яка може змінити економічний ландшафт післявоєнної України. США та Україна домовилися про розподіл прибутку від майбутнього продажу українських мінеральних та енергетичних ресурсів, що стало результатом багатомісячної дипломатичної та економічної роботи.

Важливо Рідкоземельний нуль: як Трамп з Афганістаном у 2017-му збиралися надра розробляти

"Для Києва угода — не просто економічний інструмент, а й політична умова продовження військової допомоги з боку США. Адміністрація Трампа раніше наполягала на укладенні такого договору як на обов'язковому попередньому кроці для надання Україні гарантій безпеки. Однак, як зазначають джерела, нинішній варіант угоди набагато м'якший, ніж те, чого спочатку домагався Трамп, — він хотів компенсацій за всю надану військову допомогу", — ідеться в повідомленні.

США готуються інвестувати в нові родовища мінералів в Україні, але після завершення війни
Фото: Getty

За інформацією зі США, переговори були непростими: на останніх етапах українська сторона намагалася внести зміни в уже узгоджені пункти, особливо ті, що стосуються управління інвестиційним фондом і прозорості фінансових потоків. Це викликало роздратування в американської делегації і мало не зірвало підписання, пише ВВС.

І все ж угоду про надра вдалося укласти. Тепер документ чекає на ратифікацію в українському парламенті.

Україна підписала зі США договір про надра: які наступні кроки

Як зазначив нардеп від партії "Голос" Ярослав Железняк, Україна підписала перший етап важливої міжурядової угоди з американською фінансовою корпорацією DFC. За його словами, йдеться про політичну — міжурядову частину домовленостей, яка наразі містить переважно загальні формулювання.

Цей документ ще має пройти процедуру ратифікації у Верховній Раді. Лише після цього сторони перейдуть до другого етапу — укладення безпосереднього договору між DFC та українською агенцією, яка буде уповноважена реалізовувати домовленості. Завершальною стане технічна частина, яка визначить, як працюватиме угода і як розподілятиметься фінансування.

Крім того, за словами Железняка, для реалізації домовленостей знадобиться внести зміни до низки законів, зокрема, до Бюджетного та Податкового кодексів.

Як повідомлялося, 30 квітня США та Україна підписали угоду про надра.

Нагадаємо, раніше президент Київської школи економіки (KSE) Тимофій Милованов заявив, щоСША шантажують Україну, змушуючи швидше укласти угоду щодо рідкоземельних металів.

Теги за темою
Україна
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Європейці змінюють стратегію військової допомоги Україні – WP
Факти ICTV
2025-04-20T21:57:59Z
США відправили Україні списані F-16: навіщо передали повністю непрацездатні винищувачі
24tv
2025-05-01T21:39:50Z
Понад 150 українських саперів пройшли навчання за підтримки канадських благодійників
УкраинФорм
2025-05-01T21:24:34Z
Уроки мови: як сказати «гвоздь» українською
ZN UA
2025-05-01T21:01:16Z
До 15 000 гривень компенсації: українцям почали виплачувати нову грошову допомогу – хто у списку
Знай
2025-05-01T20:51:40Z
Українські дрони за два місяці уразили понад 160 тисяч ворожих цілей - Сирський
УкраинФорм
2025-05-01T19:58:32Z
Дочка Білла Гейтса повідомила про важку хворобу її батька, – ЗМІ
24tv
2025-05-01T19:51:48Z
Чверть громадян США вважають американців китайського походження загрозою – опитування
Факти ICTV
2025-05-01T19:46:54Z
Особливий формат: українцям назвали дату останнього дзвоника у школах
Хвиля
2025-05-01T19:24:29Z
Китайські науковці випробували неядерну водневу бомбу
ГЛАВКОМ NET
2025-04-20T19:57:49Z
Ратифікація угоди про надра у ВР: Кабмін зареєстрував законопроєкт
УкраинФорм
2025-05-01T21:40:53Z
Угода про корисні копалини: Подоляк назвав переваги для України
Gazeta UA
2025-05-01T21:39:42Z
Глава МЗС Франції: ЄС хоче узгодити зі США наступний пакет санкцій проти Росії
Европейская правда
2025-05-01T21:30:15Z
Рубіо може стати тимчасовим радником Трампа замість Волтца - CNN
УкраинФорм
2025-05-01T21:28:16Z
Путін "нащупає" слабке місце: експерт розповів, куди рушить армія РФ з Білорусі
GlavRed
2025-05-01T21:27:32Z
США визначатимуть покупців українських ресурсів: що це означає
GlavRed
2025-05-01T21:27:31Z
Новим послом США в Україні призначили Джулію Девіс
ГЛАВКОМ NET
2025-05-01T21:12:21Z
Рубіо обговорив із Францією план миру для України
ZN UA
2025-05-01T21:07:36Z
Надра залишаться українськими: Свириденко розкрила деталі угоди про копалини
24tv
2025-05-01T21:01:55Z
Держборг України різко зріс: як змінилася сума
Хвиля
2025-05-01T20:36:10Z
Китай натякає на можливість нових торгових переговорів із Вашингтоном – FT
iPress
2025-05-01T20:04:02Z
Ритейлери з Китаю зменшують витрати на рекламу в американських соцмережах
InternetUA
2025-05-01T19:49:13Z
В Україні різко змінилися ціни на огірки та помідори: скільки коштують на початку травня
Хвиля
2025-05-01T19:42:25Z
Поїзд як полотно: в Україні запустили артпроєкт Барбари Крюгер на вагонах Інтерсіті
ZN UA
2025-05-01T19:36:49Z
Вартість свинини у супермаркетах помітно зросла за місяць
24tv
2025-05-01T19:03:50Z
ENTSO-E збільшила ліміт експорту електроенергії з України до країн ЄС
УкраинФорм
2025-05-01T19:03:31Z
«Відвертий бандитизм». Гетманцев обурився безкарністю відомої мережі з продажу електроніки
ГЛАВКОМ NET
2025-05-01T19:00:28Z
MamaRika – "Зв’язок" – 5 місце чарту FM-TV минулого тижня.
FM-TV
2025-05-01T21:21:43Z
10 найочікуваніших серіалів травня, які варто подивитися
24tv
2025-05-01T20:33:37Z
Не пропустіть ці новинки: 9 головних фільмів травня
24tv
2025-05-01T18:48:13Z
Патріарху української естради – 80
ГЛАВКОМ NET
2025-05-01T18:27:12Z
У Вінниці стартував мистецький проєкт «Моя хата не скраю»
УкраинФорм
2025-05-01T18:22:14Z
Переможниця "Холостяка-12" відповіла, чи піде на сезон з Цимбалюком
24tv
2025-05-01T18:15:05Z
У Києві знімають екшн-серіал про роботу служби 112
УкраинФорм
2025-05-01T17:34:13Z
"Не могли продати житло": Огнєвіч сказала, що сталося з її майном у Криму
GlavRed
2025-05-01T17:27:15Z
Відключені інструменти, живий вокал: соліст Ziferblat розкрив деталі виступу на Євробаченні-2025
24tv
2025-05-01T17:15:04Z
Як правильно підживлювати огірки: найкращі добрива для різних етапів росту
GlavRed
2025-05-01T19:27:47Z
При яких захворюваннях виникає запаморочення та як його побороти
24tv
2025-05-01T17:24:55Z
Пластик вбиває тихо: одна побутова речовина спричиняє тисячі смертей щороку
24tv
2025-05-01T16:12:41Z
ZF представляє інноваційне рішення для надання допомоги постраждалим у ДТП
AutoCentre
2025-05-01T16:07:20Z
Більше так не робіть: 6 речей, які ніколи не можна чистити содою
24tv
2025-05-01T16:04:52Z
Ніколи не їжте це перед літаком: експертка назвала продукти, які можуть зруйнувати переліт
24tv
2025-05-01T16:04:19Z
ШІ виявляє проблеми зору за 30 секунд: на Одещині та Чернігівщині протестували понад 800 пацієнтів з діабетом
Факти ICTV
2025-05-01T15:10:44Z
Що можна зробити з малини, крім варення: розкрита неймовірна користь плодів
GlavRed
2025-05-01T14:27:43Z
Кому шкідлива кориця: експерти розповіли, чим небезпечна популярна спеція
GlavRed
2025-05-01T14:27:34Z
Пошкоджено навчальний заклад, будинок у вогні: в ОВА показали наслідки атаки на Запоріжжя
24tv
2025-05-01T21:15:43Z
У Запоріжжі росіяни поцілили у житловий будинок, фото
Gazeta UA
2025-05-01T21:06:58Z
Російські дрони зруйнували будинок у Запоріжжі: під завалами опинилися люди
ZN UA
2025-05-01T20:36:04Z
Одяг охоронця прошили пулі. З’явились перші фото Стерненка з лікарні та подробиці про його стан
Telegraf
2025-05-01T19:57:20Z
Росія атакувала Запоріжжя дронами: є постраждалі, виникли пожежі
ГЛАВКОМ NET
2025-05-01T19:45:27Z
Жінка втратила 155 тисяч гривень, коли намагалася заробити на “лайках” в інтернеті
InternetUA
2025-05-01T19:01:41Z
Украв гроші та втік: у Львові чоловік зі зброєю напав на кур'єра
24tv
2025-05-01T18:27:32Z
Стерненко після замаху розкритикував заборону мати зброю для самозахисту
Комсомольская правда
2025-05-01T18:25:07Z
На Київщині затримано чоловіка, що спробував викрасти дитину
1News
2025-05-01T18:21:31Z
Хронологія війни – день 1164: росіяни атакують "шахедами" та тиснуть на фронті
Telegraf
2025-05-01T21:00:27Z
З'явились перші кадри наслідків ворожої атаки по Запоріжжю
ГЛАВКОМ NET
2025-05-01T20:49:12Z
Як отримати гуманітарну допомогу в Одесі: адреси, умови та контакти
Политека
2025-05-01T20:00:51Z
На фронті за добу - 140 боєзіткнень, Покровський напрямок залишається найгарячішим
УкраинФорм
2025-05-01T19:51:36Z
Найдешевша квартира у Харкові: де продають житло за 6 тисяч, фото
Политека
2025-05-01T19:31:51Z
Лінія фронту станом на 1 травня. Зведення Генштабу
ГЛАВКОМ NET
2025-05-01T19:30:25Z
"Шахеди" знову атакують Україну: для яких областей є загроза
24tv
2025-05-01T19:06:34Z
У Києві відбудеться Фестиваль інклюзивного футболу
ГЛАВКОМ NET
2025-05-01T19:06:28Z
Заморозки до -5 градусів вдарять по Київській області: прогноз на 2 травня
Хвиля
2025-05-01T19:00:16Z
2 травня: яке сьогодні свято, традиції та заборони
ГЛАВКОМ NET
2025-05-01T21:06:23Z
6 ознак того, що жінка більше потребує вас у своєму житті
24tv
2025-05-01T20:33:15Z
Ліс посеред міста і неймовірний захід Сонця: небанальні місця, які варто відвідати у Львові
24tv
2025-05-01T20:19:36Z
Шкаралупа злетить сама: як почистити яйця за 5 секунд
24tv
2025-05-01T20:19:29Z
Господиня – щаслива, сімʼя – сита: капустяні котлети, які зникають вмить – не рецепт, а знахідка
24tv
2025-05-01T19:48:42Z
Знайте правду: чому насправді деякі парфуми пахнуть спиртом
24tv
2025-05-01T19:34:54Z
Що не можна додавати до кави: 6 продуктів, які псують напій, що бадьорить
GlavRed
2025-05-01T19:27:56Z
Неочікуваний, але приємний досвід: турист оцінив МакДональдз в Японії
24tv
2025-05-01T19:18:35Z
Повноцінний сон уночі допоможе забезпечити вірусне правило 10-3-2-1-0: ось як це працює
24tv
2025-05-01T19:06:18Z
Світоліна програла першій ракетці світу битву за фінал у Мадриді
Telegraf
2025-05-01T21:36:58Z
Антоні оформив 10 результативних дій у Бетісі
Football.ua
2025-05-01T21:31:19Z
Англійський фінал близько: Манчестер Юнайтед і Тоттенхем здобули впевнені перемоги в Лізі Європи
24tv
2025-05-01T21:09:45Z
Тоттенгем упевнено розібрався з Буде/Глімт
Football.ua
2025-05-01T21:09:39Z
Бетіс із черговим голом Антоні забезпечив собі мінімальну перевагу над Фіорентиною
Football.ua
2025-05-01T21:07:18Z
Розгромна перемога Челсі та поразка "фіалок": результати перших матчів 1/2 фіналу ЛК
24tv
2025-05-01T21:06:08Z
МЮ розгромив Атлетік в першому матчі 1/2 фіналу Ліги Європи
Football.ua
2025-05-01T20:58:47Z
Український боксер нокаутом програв чемпіонський бій за пояс WBC
Telegraf
2025-05-01T20:45:28Z
Брентфорд з Ярмолюком завдав Ноттінгему поразки
Football.ua
2025-05-01T20:34:59Z
Mitsubishi Mirage продовжує витримувати, можливо, очікує оновлення
Топ Жир
2025-05-01T21:15:15Z
Продажі Mazda стрімко зростають через ажіотаж серед покупців перед підвищенням цін
Топ Жир
2025-05-01T20:45:57Z
Чим ефективно очистити накип у пральній машині: корисні поради майстра
GlavRed
2025-05-01T20:27:10Z
Мансорі створив фургон на базі Rolls-Royce для широкого загалу
Топ Жир
2025-05-01T20:15:51Z
Новий мінівен Kia з ДВЗ виглядає як кросовер на електротязі
Топ Жир
2025-05-01T20:00:34Z
Aston Martin показала найпотужніший кросовер у світі
1News
2025-05-01T19:03:35Z
Чому поліція може зупинити навіть «ідеального» водія: ЗМІ розкрили подробиці
GlavRed
2025-05-01T18:25:50Z
Відкриття сезону RTR 2025
AutoCentre
2025-05-01T18:22:37Z
Як доживає свого віку рідкісний автобус «Дніпро»
AutoCentre
2025-05-01T17:15:56Z
Apple попередила користувачів iPhone у 100 країнах про шпигунське ПЗ
iPress
2025-05-01T21:28:33Z
Розкрито потенційну дату виходу PlayStation 6 та нового Xbox
InternetUA
2025-05-01T21:16:32Z
Популярний бургер McDonald's йшов, щоб повернутись у трьох нових розмірах
ГЛАВКОМ NET
2025-05-01T20:48:27Z
YouTube почав розмивати прев’ю на відео для дорослих
InternetUA
2025-05-01T20:23:03Z
Як створити надійний пароль для соціальних мереж: експерт назвав важливі правила
InternetUA
2025-05-01T19:36:59Z
Простий послідовний натиск кнопок може захистити ваш зарядний пристрій та Challenger від крадіжок
Топ Жир
2025-05-01T18:45:45Z
Найдивніший Android-смартфон у світі: що відомо про модель Sidephone
Фокус
2025-05-01T18:36:00Z
Прощавай, Skype: Microsoft переходить на Teams
Факти ICTV
2025-05-01T18:12:36Z
Не будьте як Волтц: як безпечно користуватися Signal
Telegraf
2025-05-01T18:09:24Z