MY.UAНовини
Загадковий інвестор не такий вже загадковий? Що відомо про зупинку забудови в історичному районі Києва
Загадковий інвестор не такий вже загадковий? Що відомо про зупинку забудови в історичному районі Києва

Загадковий інвестор не такий вже загадковий? Що відомо про зупинку забудови в історичному районі Києва

Амбітний проєкт з житловою забудовою, до якого були питання, замінили плани на створення парку

В історії з колишнім заводом Ріхерта в Києві на Подолі, на території якого забудовник збирався зводити житловий багатоповерховий комплекс, несподіваний поворот. Його долею тепер опікуватиметься культурна інституція ∄ (відома як "Клуб на Кирилівській" або К41), що залучила інвестора до викупу нерухомості та орендувала землю. В планах – реконструкція та реставрація історичних будівель та створення паркової зони з водоймою.

"Телеграф" згадав про історію об’єкта, що супроводжується скандалами, кримінальними справами та судовими суперечками, та намагався з’ясувати, хто може стояти за угодою та чи реально вона зупинить житлову забудову.

Власники змінювались, плани на забудову – ні

На півночі столичного Подолу в межах вулиць Кирилівської (стара назва Фрунзе), Нижньоюрківської та провулка Мильного знаходиться територія, що колись стала першою промзоною Києва. Тут серед інших розвивав свій бізнес сімейний клан Ріхертів (батько Вільгельм, брати Яков та Михайло) – німецьких колоністів, що перебрались до Києва з Волині. Вони спеціалізувались на двох напрямках – виробництві цегли та плитки, адже в цьому районі є поклади синьо-зеленої глини, а також пивоварінні. Справи йшли успішно, тож родина могла собі дозволити розбудовувати наявні потужності, так на початку XX століття з'явився новий корпус броварні авторства архітектора Миколи Казанського. В будівлі, яку називають взірцем промислової архітектури Києва та України, були використані мотиви старокиївських укріплень, і саме вона "дожила" до наших часів. Формально це комплекс приміщень, до фасаду, що є "обличчям" об'єкту, примикає солодовня з льодовнею, варильня та сушильна башта.

Крім цього вціліли будинок житловий та конторський (1910 рік) та димар (1895 року). Ці об'єкти разом з водоймою на місці кар'єру та чималою ділянкою, що межує з горою Юрковиця, стали предметом тяжіння для сучасних бізнесменів.

Обличчям заводу Ріхера є фасад будівлі нового корпусу, що нараз має рожевий колір

Після остаточної зупинки виробництва на заводській території у 2006-му, де на той момент працювало ТОВ "Київський завод солодових екстрактів", вона кілька разів змінювала власників. Зокрема, наприкінці 2007 року головний корпус (літ. А) загальною площею 5624,6 кв. метрів по вулиці Фрунзе, 35 (зараз Кирилівська) перейшов за борг в 1 млн 978 тис. гривень дочірньому підприємству "Торговий Дім "Текстиль-Полімер". Про це йдеться в ухвалі господарського суду міста Києва. При цьому земельну ділянку площею 10,7497 га впритул до основного корпусу заводу (але не під ним!) з кадастровим номером 8000000000:85:311:0033 наприкінці грудня 2006 року орендувало ТОВ "Керамблоки-Інвест". Фірмі на той момент було лише два роки, а заснували її ТОВ "Лікерія", "Раф Піпл" і "Смарт Девелопмент", а також АТ "Закритий недиверсифікований венчурний корпоративний інвестиційний фонд "Ларам Сістем", кінцевим бенефіціаром на той момент значився киянин Іван Бєлоусов.

Ділянку під заводом орендував її власник "В-Констракшн"

Ділянку, на якій знаходились історичні будівлі, площею 0,7005 га з кадастровим номером 8000000000:85:311:0066, пізніше взяло в оренду ТОВ "В-Констракшн". Це одна з десятків компаній, засновником якої був відомий бізнесмен Ігор Воронов, і яка стала власником головного корпусу пивзаводу Ріхерта, димаря та житлового і конторського будинку. Наразі у відкритих джерелах не вдалось знайти інформацію, коли й у кого було викуплено цю нерухомість. Але це, очевидно відбулось до 2012 року, коли опосередковано стало відомо про намір Воронова перетворити промислову зону на сучасний мистецький простір. Задля цього він провів закритий архітектурний конкурс, результати якого доступні на сторінках учасників.

Музей власного імені хотів створити на площах заводу меценат Ігор Воронов

Проєкт мав назву Музей Воронова, архітектори пропонували різне бачення. Зокрема, один з учасників зазначав, що варто зберегти найціннішу основну будівлю, а решту знести й з отриманої цегли звести "брутальну оболонку нового музею", інший – вписував колишню броварню в модернове будівництво нового об’єкта.

Архітектурна компанія O.S.A. пропонувала таке перетворення заводу на музей

Була також ідея створення цілого комплексу з освітнім кластером в історичній будівлі, що мала бути оточена офісами, готелями й житловими будинками поруч. Натомість до реалізації планів не дійшло, ЗМІ зазначали, що через задорогі витрати на реалізацію. Цей же меседж про зацікавленість власника у розвитку, але неможливість самотужки потягнути проєкт через велику собівартість та необхідність залучення до перетворення заводської території зацікавлених осіб та організацій, пролунав на міжнародному урбаністичному воркшопі "ФРУНЗЕ 35: переосмислюємо промзону". Він був оголошений фондом Гайнріха Бьолля у жовтні 2013.

На цей же період припадає судова тяганина між ТОВ "Керамблоки-Інвест" (сусіда по ділянці з "В-Констракшн") з Київською міською радою. Підстава – згаданий вище договір оренди на землю. З рішення Господарського суду міста Києва стає зрозуміло, що фірма відразу мала намір на житлову забудову в промзоні. Адже у позові пропонує виключити пункти про зобов’язання крім будинків звести ще й об’єкти соцсфери, а також передати КМДА 12% загальної площі житлового комплексу, зробити внесок до цільового фонду столичного бюджету кошти у розмірі 5% витрат на будівництво.

Плани на забудову "Керамблоки-Інвест", здається мав від початку оформлення оренди

За даними сайту "Нерухомі", у 2014-му році "Керамблоки-Інвест" отримує містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки. При цьому в них спочатку не було зазначено максимальну висоту будівель, які можна було проєктувати для будівництва.

А у 2015 році фірма "Керамблоки-Інвест" стає власницею нерухомості, що розташована на орендованій ділянці по вулиці Кирилівській. Йдеться про будівлі та приміщення, що використовувались у виробничому процесі при виготовленні цегли. Це, зокрема, сушильні та пічні цехи, склади, диспетчерська тощо.

В одному з рішень зазначено, право власності на заводські будівлі ТОВ отримало у 2015

Чистили димар, обіцяли житло і відкритий простір

Згодом в історії заводу Ріхерта на кілька років настає затишшя, руйнація будівель продовжується, як і загальний занепад території попри наявність власників і орендарів. Тож активісти та архітектори намагаються знайти вихід із ситуації. Тим паче, що в цей період по сусідству з заводською територією на вулиці Кирилівській, 37 і 37А вже тривало будівництво (замовником виступало ТОВ "Фірма Швидко" – засновник Вадим Зайковський). Так, наприклад студія SHOVK у 2019-му запропонувала концепцію ревіталізації заводської території. Головна ідея була в максимальному збереженні історичної будівлі й облаштуванні навколо "комфортного громадського, рекреаційного, культурного центру для жителів оточуючих масивів, та майбутніх мешканців житлових комплексів, що зводяться на сусідніх ділянках". Але й вона не була втілена у життя через відсутність інвесторів.

А восени 2021 колишній завод німецьких колоністів стає ключовим елементом проєкту "Ріхерт&Парк", який збирався реалізувати A Development. Засновниками фірми є АТ "Ларам Сістем" (той самий венчурний корпоративний інвестиційний фонд, що заснував ТОВ "Керамоблоки-Інвест) разом з кіпрською компанією "АБ Піллар Холдінгз (Кіпр) Лімітед" та Олексієм Барановим. Цей бізнесмен був серед топменеджерів компанії нардепа і бізнесмена Василя Хмельницького, а згодом засновнував кілька компаній, в тому числі ТОВ "Таврос Констракшн" – фірму, що мала виступати головним підрядником будівництва. А за дозвільні документи в цьому "сімейному колі" відповідала вже згадувана фірма "Керамоблоки Інвест", що отримала їх на перші дві черги будівництва у 2021 році.

Завод Ріхерта був в інвестиційному портфелі компанії, власником якої є Олексій Баранов

Після цього A Development, відомий в столиці завдяки реконструкції частину заводу "Арсенал" біля станції метро, вийшов у публічну площину з проєктом "Ріхерт&Парк". В презентаційному повідомленні на його сторінці Instagram зазначається, що на вулиці Кирилівській, 35 буде зведено житловий комплекс з закладами харчування, фітнес-центром, офісами та магазинами. Загалом площа забудови мала складати 11,5 гектарів. При цьому девелопер обіцяв реставрувати будівлю пивоварного заводу Ріхерта, що передбачало укріплення каркаса і конструктиву будівлі, відновлення пошкоджених архітектурних елементів і повернення пам’ятці первинного кольору, адже вона початкова була облицьована жовтою київською цеглою.

Девелопер планував забудувати висотками всю територію заводу аж до гори Юрковиця

Й з того моменту навколо проєкту не припиняються скандали. Зокрема, в цей період стає відомо про наявність кримінального провадження, в якому фігурує "Керамблоки-Інвест". Як зазначається в ухвалі Київського апеляційного суду, керівництво компанії підозрювалось у шахрайстві в особливо великих розмірах (ч. 4 ст. 190 Кримінального кодексу України). А саме компанія спільно з одним зі своїх засновників – ТОВ "Лікерія" та компанія з управління активами "Галуа Інвест" залучили до забудови земельної ділянки по вулиці Кирилівській кіпрську компанію "Riordan Limited". Інвестиції від іноземної фірми організатори схеми натомість використали не за призначенням. Ще й "нахімічили" з корпоративними правами "Керамблоки-Інвест". Взяли за них кошти у кіпріотів, а фактично передали ТОВ "Лікерія". Поки українські правоохоронці розбирались з порушенням закону, накладались арешти як на земельну ділянку на вулиці Кирилівський, що була в оренді ТОВ "Керамблоки-Інвест", так і на майно, що йому належало. Але згодом вони були скасовані, а з "Riordan Limited було укладено мирову угоду.

Змушений був реагувати девелопер і на позицію громадськості, яка переймалась перспективою втрати історичної будівлі заводу Ріхерта та забудови природної території "Гори Юрковиці", що знаходилась впритул до запланованої житлового комплексу. А позиція була досить однозначною, що відобразилось у підтримці петиції авторства бійця 30 ОМБр імені князя Костянтина Острозького Сергія Литвяка. В тексті, зокрема, наводився еквівалент у FPV дронах ринкової вартості земельної ділянки на Кирилівській. На думку військовослужбовця, могло йтися про 5 млрд гривень, на які можна було б придбати 250 тисяч "пташок", замість цього забудовник орендує землю за значно меншу суму. Саме тому автор петиції пропонував на 10 гектарах, де збирався будуватися ТОВ "Керамблоки-Інвест", та території між Смородинським та Богуславським узвозами, а також гори Юрковиця та Щекавиця створити Національний парк "Київські пагорби". У відповідь президент Володимир Зеленський доручив Міндовкілля підготувати відповідні документи та передати їх на розгляд Кабміну.

Велику ділянку "Керамблоки-Інвест" вирішив розділити на дві, найменша в 0,73 га орендує "В-Констракшн"

На побоювання щодо втрати пам'яток місцевого значення на сторінці проєкту "Ріхерт&Парк" відповіли дописом у листопаді 2023 року. З одного боку запевнили, що споруди під наглядом, з іншого опублікували чинний охоронний договір на головний корпус заводу Ріхерта, димар, будинок житловий та конторський по вулиці Кирилівський, 35. Він, до речі, з'явився після втручання Київської міської прокуратури, яка на початку 2021 року подала відповідний позову до суду на власника — ТОВ "В-Констракшн" (саме ця фірма фігурує в документі). А з іншого боку — девелоперська компанія обіцяла презентувати проєкт реставрації та восени минулого 2024 року демонструвала процес очищення димаря.

Охороний договір власник уклав після втручання прокуратури

На природоохоронну частину претензій девелопер відповів змінами у концепції, а саме зменшенням території забудови й створенням паркової зони з озером. Задля цього орендар земельної ділянки – ТОВ "Керамблоки-Інвест" через сесію Київської міської ради "провів" рішення про її розподіл на дві частини. На меншій – площею 4,8046 га (кадастровий номер 8000000000:85:311:0031) мали б бути розташовані житлові будинки, на більшій – площею 5,9451 га (кадастровий номер 8000000000:85:311:0032) – інклюзивна зелена зона.

На правах анонімності – без персоналій і подробиць угоди

З кінця 2024 року й до весни 2025 року на сторінці проєкту "Ріхерт&Парк" нічого не повідомлялось про хід його реалізації. Тільки час від часу з'являлись тематичні пости про історію Подолу, його знакові місця та приклади перебудови. А останнє чорно-біле фото з написом "Проєкт зупинено" було розміщене ще на початку березня та пройшло непоміченим. Чого не скажеш про заяву культурної інституції ∄ ("Клуб на Кирилівській" або К41) про залишення компанією A Development території Юрковиці, що означає захист ділянки від житлової забудови. "Ми знайшли інвестиції, що дозволили нам викупити будівлю заводу Ріхерта, а також взяти в довгострокову оренду земельну ділянку навколо броварні з озером. На території ми плануємо відкрити парк з озером та простори для громади, над якими зараз працюємо", – було зазначено в повідомленні.

"Клуб на Кирилівській" фактично займає одну із заводських будівель

"Телеграф" звернувся за уточненнями щодо угоди, спрямованої на кардинальні зміни в долі заводу Ріхерта, до компанії A Development. Там спочатку погодились поговорити й призначили час, а потім через комунікаційницю відповіли, що "не готові вийти в публічний простір з коментарем". Не надто прояснило ситуацію й спілкування з представниками культурної інституції К41, зокрема, вони не стали розкривати подробиці щодо того, хто ж вирішив "вкластися" в проєкт.

- Наші інвестори прийняли рішення залишитися анонімними, тому ми не розголошуємо їхні імена чи кількість. Ми поважаємо їхнє право на приватність і вдячні за довіру до нашого проєкту. Будівлі перебувають у власності залучених інвесторів, які підтримують нашу місію зі збереження історичної спадщини, дослівно відповіли на питання нашого видання щодо персоналій.

Таке формулювання навело на думку, що могло йтися не про безпосередній продаж/викуп заводської нерухомості, а про операції з корпоративними правами фірм, яким вона належала. Наприклад, в ТОВ "В-Констракшн" 12 лютого 2025 року до переліку засновників увійшов найбільший в Україні виробник та експортер зернових "Кернел Трейд" (39,16% акцій в цій компанії належить засновнику Андрію Веревському, що чотири рази обирався народним депутатом і входить до списку Forbes, посідаючи 2356 місце зі статками 1,4 млрд доларів), а також приватні особи Ольга та Вячеслав Переятенець та Артем Данилевський. Ця ж "четвірка" від 13 лютого 2025 року є й засновниками ТОВ "Керамблоки-Інвест".

Один з найбагатших українців Андрій Веревський - серед засновників фірм, яким належать будівлі заводу

Якщо ця версія вірна, то очевидно, що не було потреби й змінювати договори оренди на земельні ділянки, на якій розташована нерухомість, що належить "В-Констракшн" та "Керамблоки-Інвест". Принаймні про проєкти рішень Київської міської ради, які б мали затвердити якісь зміни, наразі невідомо.

У двох фірм, що володіют будівлями заводу Ріхерта, тепер однакові власники

А представники культурної інституції "Клуб на Кирилівський" також наголосили, що "інформація про терміни оренди та сторони угоди також лишається нерозголошеною". До речі, "К41" розташований в будівлі №41 по вулиці Кирилівський, вона, а також сусідні перебувають у власності ТОВ "Керамблоки-інвест", яке у серпні 2024 року ще й оформило в оренду ділянку під ними площею 0,3239 га. При цьому реальна площа нерухомого майна, для обслуговування якого фірмі була потрібна земля, була в чотири рази меншою, але в Київській раді цю обставину проігнорували.

Землі "Керамблоки інвест" попросив із запасом

В К-41 підкреслили, що анонімні інвестори поділяють бачення культурної інституції щодо розвитку території заводу Ріхерта "як культурного та суспільно важливого простору, і жодних додаткових вимог щодо використання будівель ними висунуто не було".

- Ми працюємо над планами щодо реставрації та реконструкції будівель, із максимальним збереженням їхньої історичної автентичності, – підкреслили у відповіді на питання "Телеграф" щодо того, як виглядатиме колишня промзона. – Триває й робота над концепцією використання території, і ми будемо раді поділитися деталями найближчим часом. Щодо реалізації, то ми розглядаємо залучення кількох джерел фінансування, включно з приватними інвестиціями та грантовими програмами.

Поки пам'ятка промислової архітектури лякає своїм виглядом

В культурному просторі також наголосили, що планують незабаром провести толоку на заводській території та ініціювати діалог з владою Києва "задля напрацювання спільних рішень щодо збереження архітектурної спадщини та розвитку прилеглої території".

Оскільки на сьогодні є принаймні 5 відомих проєктів перетворення заводу Ріхерта, можливо, нові власники зекономлять і скористаються наявними напрацюваннями. Адже чим більше часу минає до реальних кроків щодо реставрації історичних будівель, тем менше шансів лишається на їхнє збереження. Тим часом активні кияни, зокрема Дмитро Перов, зазначають, що поки не мають повного розуміння як діятимуть нові (чи старі) власники, тому готові за потреби долучитися до чергового кола боротьби за унікальну пам’ятку промислової архітектури.

Як повідомляв "Телеграф", фірма Іллі Кушніра — сина відомого столичного забудовника судиться з ГУР Міноборони за будівлю колишньої бальнеолікарні, що розтащована в одному з районів столиці.

Теги за темою
Київ
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Європейці змінюють стратегію військової допомоги Україні – WP
Факти ICTV
2025-04-20T21:57:59Z
Нацполіція спільно з СБУ провели у ліцеї лекцію з протидії вербуванню підлітків спецслужбами рф
Украина Криминальная
2025-04-30T13:36:20Z
Водіїв штрафуватимуть за червоні фари: у поліції попередили українців
GlavRed
2025-04-30T13:33:58Z
Не можна пліткувати і лихословити: яке свято і день ангела 1 травня
GlavRed
2025-04-30T13:28:06Z
Чи можна прибирати 1 травня: суворі прикмети і заборони, які не можна порушувати
GlavRed
2025-04-30T13:28:00Z
Жінка розлучилася з чоловіком через слова ChatGPT про нього
24tv
2025-04-30T13:27:52Z
Стартап будує доступне житло прямо на подвір'ях у людей
24tv
2025-04-30T13:24:42Z
Вже з 1 травня: які зміни будуть у програмі БЗВП для тилових підрозділів
24tv
2025-04-30T13:24:01Z
Допомога від ООН для українських пенсіонерів: журналістка розповіла, про які суми йдеться
Знай
2025-04-30T13:21:09Z
Китайські науковці випробували неядерну водневу бомбу
ГЛАВКОМ NET
2025-04-20T19:57:49Z
Угоду щодо мінералів між Україною та США підпишуть протягом найближчої доби, – Шмигаль
Telegraf
2025-04-30T13:36:33Z
В Axios дізналися, що Зеленський сказав Трампу під час їхньої зустрічі в Римі
ZN UA
2025-04-30T13:36:25Z
Зеленський підписав закон про нові виплати сім’ям цивільних полеглих, які захищали Україну
ГЛАВКОМ NET
2025-04-30T13:34:56Z
Шмигаль: Угоду про надра із США можуть підписати найближчої доби
Европейская правда
2025-04-30T13:31:05Z
Швейцарія введе заборону на угруповання ХАМАС з 15 травня — Reuters
ZN UA
2025-04-30T13:28:56Z
Україна готова сьогодні підписати угоду про копалини зі США — Bloomberg
ZN UA
2025-04-30T13:28:52Z
Для частини українців можуть скасувати бронювання - списки вже формуються
GlavRed
2025-04-30T13:28:09Z
США запровадили санкції за постачання компонентів палива для балістичних ракет Ірану
InternetUA
2025-04-30T13:28:08Z
Син Роберта де Ніро оголосив себе трансгендерною жінкою
Фокус
2025-04-30T13:37:47Z
Кума президента вийшла на сцену Театру Франка. Чому вистава викликала палкі дискусії?
ГЛАВКОМ NET
2025-04-30T13:31:36Z
Їдуть за перемогою: хто та з якою піснею представлятиме Україну на Євробаченні-2025
24tv
2025-04-30T13:03:53Z
Мікс феміністичного фарсу із горором: 5 вагомих причин подивитися фільм "Балконетки"
24tv
2025-04-30T13:03:02Z
40-річна Тіна Кароль вперше висловилась про ін'єкції краси й зізналася, чи колола собі ботокс
24tv
2025-04-30T13:00:57Z
Зірку Володаря перснів у футболці з гербом України помітили на вокзалі в Барселоні
Факти ICTV
2025-04-30T12:31:36Z
Олена Мозгова розкрила, де зараз її старші доньки
GlavRed
2025-04-30T12:27:35Z
Белла Хадід станцювала під український трек, що заполонив світовий тікток
24tv
2025-04-30T12:12:56Z
Новий "Загін самогубців": Marvel за допомогою "Громовержців" врятували кіновсесвіт
Фокус
2025-04-30T11:30:48Z
Ціни зашкалюють: скільки прийдеться платити українцям за популярний продукт
GlavRed
2025-04-30T13:33:42Z
Релоковане підприємство нарощує потужності з виробництва ягідної продукції
AgroPortal
2025-04-30T13:31:54Z
Скільки в Україні коштує паливо: опублікували ціни
Gazeta UA
2025-04-30T13:31:45Z
Трамп знижуює мита на імпортні автокомплектуючі
360ua.news
2025-04-30T13:31:43Z
Відзавтра українські АЗС продаватимуть бензин зі спиртом: що потрібно знати
ГЛАВКОМ NET
2025-04-30T13:31:21Z
Економіка США скоротилась через тарифи Трампа
ГЛАВКОМ NET
2025-04-30T13:31:14Z
Український ринок пального готується до змін: що буде з цінами на АЗС
GlavRed
2025-04-30T13:28:03Z
Українці можуть отримати виплати в 5 тис. грн: що відомо
Фокус
2025-04-30T13:15:11Z
Долар чекає на важливі дані: що з валютою США сьогодні
24tv
2025-04-30T13:12:49Z
Дезертир інсценував “зникнення безвісти” заради компенсації – ДБР
1News
2025-04-30T13:31:51Z
Корегувала удари під виглядом прогулянок з дитиною: СБУ затримала ворожу агентку на Житомирщині
InternetUA
2025-04-30T13:28:16Z
Судитимуть заступницю керівника столичного медзакладу, яка вимагала гроші з військового за підтвердження групи інвалідності
Украина Криминальная
2025-04-30T13:12:59Z
Росіяни обстріляли "шахедами" Південне на Харківщині: серед поранених семеро дітей
Лига
2025-04-30T13:07:16Z
У Києві поховали жінку, яка загинула внаслідок російської атаки 24 квітня, її чоловік-військовий пройшов полон
Комсомольская правда
2025-04-30T13:04:36Z
У Харкові поліцейські відреагували на повідомлення про жорстоке поводження з собакою
Мій Харків
2025-04-30T13:01:36Z
За погрози вбити суддю, який не арештував ділянки в Затоці, адвоката засудили до… обмеження волі
Украина Криминальная
2025-04-30T12:54:31Z
Бердичівські поліцейські затримали підозрюваного у вбивстві жительки райцентру
Украина Криминальная
2025-04-30T12:45:21Z
У Києві фотограф-росіянин задушив співмешканку-модель
Украина Криминальная
2025-04-30T12:30:34Z
Все простіше, ніж здається: як правильно чистити спаржу перед приготуванням
24tv
2025-04-30T12:57:16Z
Деякі медики втратять бронювання: у МОЗ готують списки
24tv
2025-04-30T12:18:36Z
Великий шматок шашлика застряг у стравоході: львівські лікарі врятували життя підлітка
24tv
2025-04-30T11:21:40Z
Учені дізнались, які фізичні вправи покращують стан пацієнтів з раком
Факти ICTV
2025-04-30T10:28:44Z
Почервоніють на 10 днів раніше: як шпилькою прискорити дозрівання помідорів
GlavRed
2025-04-30T10:25:39Z
Як покращити якість сну за допомогою звичайного мила - простий, але дієвий метод
GlavRed
2025-04-30T10:25:24Z
МОЗ назвав терміни тендеру на відбудову «Охматдиту» та вартість консервації
ГЛАВКОМ NET
2025-04-30T10:00:42Z
Вакцина проти прищів: французькі вчені створили нові ліки проти акне
24tv
2025-04-30T08:18:21Z
Пересадка калу допомогла людям побороти хронічний біль: важливе відкриття
24tv
2025-04-30T07:42:08Z
Абсолютний рекорд: в зоні відчуження Чорнобиля зафіксовано рідкісне явище
GlavRed
2025-04-30T13:28:34Z
Коли закінчиться війна в Україні: названо ключову дату завершення обстрілів
GlavRed
2025-04-30T13:28:28Z
"Битимуть усім, чим дотягнуться": росіяни виношують загрозливий план щодо Запоріжжя
24tv
2025-04-30T13:24:48Z
Прогноз погоди у Києві на травень: останній місяць весни піднесе несподівані сюрпризи
Политека
2025-04-30T13:01:29Z
Обезглавлення полоненого бійця ЗСУ: окупантам заочно повідомили про підозру
1News
2025-04-30T12:58:12Z
Графіки відключення світла в Запоріжжі на 1 травня: містянам зробили попередження
Политека
2025-04-30T12:46:22Z
У Харкові об’єднали два комунальні підприємства
Мій Харків
2025-04-30T12:34:08Z
Зграя майстрів із маскування не виявила "засідки" та опинилася у фотопастці
Gazeta UA
2025-04-30T12:33:20Z
Працівники низки комунальних підприємств Харкова отримають 100% знижку на комунальні послуги
Мій Харків
2025-04-30T12:31:37Z
Де розмістити грошове дерево: залучення фінансової удачі
GlavRed
2025-04-30T13:28:28Z
"Прутом по сідницях": психолог пояснила, чому Бенюк помиляється і як виховувати дітей без травм
Telegraf
2025-04-30T13:18:20Z
Ці помилки допускають всі: 4 речі, які роблять не так під час оформлення вітальні
24tv
2025-04-30T13:12:54Z
Як приготувати рулет зі свинини: 3 простих рецепти для домашньої кухні
Gazeta UA
2025-04-30T12:54:58Z
Чим підживити смородину для кращого росту: це справжній хіт
24tv
2025-04-30T12:42:50Z
Краща за Таїланд: ця азійська країна стрімко набирає популярності серед туристів
24tv
2025-04-30T12:39:33Z
Який кондиціонер обрати для дому: мобільний чи класичний
24tv
2025-04-30T12:39:02Z
Ніколи не садіть поряд із полуницею ці овочі: урожай буде, як кіт наплакав
Telegraf
2025-04-30T12:30:57Z
Ось вам і батьківщина вина: в Парижі ресторани дурять туристів дешевими напоями за ціною преміум
24tv
2025-04-30T12:24:01Z
Анчелотті відмовився очолити збірну Бразилії
360ua.news
2025-04-30T13:24:01Z
Суперкомп'ютер назвав нового фаворита Ліги чемпіонів
ГЛАВКОМ NET
2025-04-30T13:12:09Z
Системна підтримка спортсменів: 17-й кемп Olympic Dreams у Нідерландах
Фокус
2025-04-30T13:06:10Z
Едмар очолив збірну Киргизстану U-23
Football.ua
2025-04-30T13:01:21Z
«Барселона» – «Інтер»: де дивитися півфінал Ліги чемпіонів
ГЛАВКОМ NET
2025-04-30T13:00:42Z
Динамо Москва запросило легенду Баварії та збірної Німеччини: агент дав красномовну відповідь
24tv
2025-04-30T12:57:39Z
«Інгулець» та «Зоря» дограли поєдинок, який розпочався ще у грудні минулого року
ГЛАВКОМ NET
2025-04-30T12:54:01Z
Манчестер Юнайтед завершить підготовку до сезону-2025/26 товариським матчем проти Фіорентини
Football.ua
2025-04-30T12:43:10Z
Манчестер Юнайтед продовжує йти без поразок в Лізі Європи: прогноз на бій проти Атлетіка
24tv
2025-04-30T12:33:28Z
Експерти назвали найпопулярніше авто Європи у 2025: хто очолив рейтинг
GlavRed
2025-04-30T13:28:29Z
Із допомогою Volkswagen: Ford може відродити знамениту недорогу модель
Фокус
2025-04-30T13:21:17Z
Дубайська поліція отримала розкішний Rolls-Royce Cullinan від Mansory – демонстрація багатства
Топ Жир
2025-04-30T13:00:50Z
Volvo EX90 здобув титул «Розкішний автомобіль року» від премії World Car Awards
AutoCentre
2025-04-30T12:46:40Z
З технологіями супергібрида Valhalla: кросовер Aston Martin DBX отримав заряджену версію
AutoGeek
2025-04-30T12:45:42Z
У родини Шмигаля знайшли незадеклароване елітне авто за понад $80 тис
Gazeta UA
2025-04-30T12:30:50Z
Дешевше 8000 євро: електричний кросовер Citroen Ami Buggy оновили
AutoGeek
2025-04-30T11:57:12Z
BMW X6 на мінімалках: Volkswagen виводить на ринок недорогий заряджений кросовер
Фокус
2025-04-30T11:45:51Z
У вас французьке авто? Тоді ці моторні оливи для вас!
AutoCentre
2025-04-30T11:34:29Z
Китай спустив на воду перший у світі високошвидкісний безпілотник: у чому його особливість
InternetUA
2025-04-30T13:32:28Z
Шутер La Quimera від колишніх розробників Metro вийде в ранньому доступі Steam після перенесення
24tv
2025-04-30T13:22:36Z
У Франції створили аналог українського морського дрона Magura V5 і уразили ним баржу
Фокус
2025-04-30T13:16:02Z
Огляд Days Gone Remastered: нереалізований потенціал
ITC
2025-04-30T13:10:07Z
Магнітні бурі влітку 2025 року: чого чекати від Сонця наступного сезону
24tv
2025-04-30T13:03:37Z
57% працівників видають роботу ШІ за свою
ITC
2025-04-30T13:01:20Z
Хакери атакували польські держреєстри та застосунок mObywatel
24tv
2025-04-30T12:46:28Z
Акторка озвучування The Witcher 3 розповіла чи повернеться Йеннефер у новій грі
24tv
2025-04-30T12:42:51Z
Чудовий порятунок. Найбільший крижаний щит Землі несподівано набирає масу: що відбувається
Фокус
2025-04-30T12:42:23Z