MY.UAНовини
Закон про заборону Московської церкви: а віз і нині там. Хто саботує процес?
Закон про заборону Московської церкви: а віз і нині там. Хто саботує процес?

Закон про заборону Московської церкви: а віз і нині там. Хто саботує процес?

Минуло вже понад вісім місяців з моменту ухвалення закону, який забороняє діяльність в Україні релігійних організацій із центром у державі-агресорі, тобто у Москві. Згідно із його нормами, релігійні громади, які держава вважає пов’язаними з Російською православною церквою (РПЦ), мали дев’ять місяців, аби розірвати зв’язок із Москвою. Та попри те, що до завершення відведеного терміну залишилося лише декілька тижнів, можна сміливо говорити: наданою можливістю майже ніхто не скористався. Понад 90% громад Церкви, яка перебуває у єдності з Московським патріархатом, до сьогодні не виконали норму закону і не перереєстрували статути. Пояснюють вони це просто: вони не вважають себе частиною РПЦ. Та якщо така тактика захисту не є новою, то відкриттям є те, що у деяких регіонах обласна влада також не ототожнює РПЦ із тими релігійними громадами, які де-факто є частиною Московського патріархату.

Як так сталося, що на дев’ятому місяці дії закону, ухваленого проти діяльності РПЦ в Україні, і на четвертому році великої війни проти Росії держава не здатна нічого вдіяти з церквою, яку сама ж називає ворожою? Про це у матеріалі «Главкома». 

Що каже закон «про заборону Московської церкви»

Для початку слід нагадати основні положення змін, які Верховна Рада ухвалила 20 серпня 2024 року, а президент символічно закріпив своїм підписом у День незалежності – 24 серпня того ж року. «Ухвалено закон щодо нашої духовної незалежності. Це те, про що ми говорили з членами Ради церков і релігійних організацій», – сказав Зеленський про закон «Про захист конституційного ладу у сфері діяльності релігійних організацій».

Закон передбачає повну заборону діяльності в Україні релігійних організацій, які мають афілійованість із Росією. Документ визначає, що саме вважається такими зв’язками, встановлює терміни, впродовж яких громади мають цього зв’язку позбавитися та визначає порядок державного нагляду за дотриманням встановлених вимог. Документом також передбачені інструменти, які могли би допомогти релігійним організаціям або примусити їх виконати вимоги закону, якщо вони з якихось причин не змогли цього зробити впродовж дев’яти місяців з моменту його підписання президентом України.

Законом визначено: утілювати його норми в життя має Держслужба з етнополітики і свободи совісті (ДЕСС). Цей центральний орган перед тим, як застосовувати вплив до релігійної організації, має встановити, що вона відповідає принаймні одній із семи ознак афілійованості із Москвою. Ось перелік цих ознак:

  • релігійна організація безпосередньо або як складова частина іншої входить до структури (є частиною) іноземної релігійної організації, діяльність якої заборонена в Україні (мається на увазі РПЦ);
  • в документах, чи рішеннях містяться ознаки входження до структури релігійної організації, діяльність якої заборонена в Україні;
  • в документах та рішеннях релігійної організації, діяльність якої заборонена в Україні наявні ознаки щодо входження до її структури релігійної організації, що діє в Україні;
  • документи та рішення релігійної організації, діяльність якої заборонена в Україні передбачають, що до її органів управління входять представники релігійної організації, що діє в Україні (в Синоді РПЦ є представники з України);
  • релігійна організація, що діє в Україні, у канонічних і організаційних питаннях підкорюється рішенням релігійної організації, діяльність якої заборонена в Україні;
  • релігійна організація, діяльність якої заборонена в Україні призначає, обирає, погоджує, затверджує чи благословляє керівника релігійної організації в Україні;
  • релігійна організація, діяльність якої заборонена в Україні приймає, погоджує, затверджує, благословляє, схвалює тощо статут (положення) релігійної організації, що діє в Україні.

У разі, якщо хоча б за однією із цих ознак ДЕСС підтвердить зв’язок із Москвою, то релігійна громада отримає припис усунути порушення впродовж 30 днів. Далі їй потрібно внести зміни до статуту. Якщо реакції від релігійної громади не буде, ДЕСС матиме право вирішувати проблему через звернення до суду.

Де проблема?

У законі зазначено, що упродовж трьох місяців з дня його публікації уряд має ухвалити необхідні підзаконні акти задля його виконання. Простіше кажучи, для здійснення покладених функцій ДЕСС потрібні інструменти. Однак, попри те, що ця процедура мала бути завершена ще минулого року, уряд так і не надав цих інструментів! Відповідно, ДЕСС не може розпочати роботу з визначення зв’язків релігійних громад із РПЦ.

У відповідь на запит «Главкома» ДЕСС повідомила, що розробила проєкт постанови Кабінету міністрів «Про затвердження Порядку проведення дослідження наявності ознак афілійованості релігійної організації з іноземною релігійною організацією, діяльність якої в Україні заборонена», який наразі перебуває на розгляді у Кабміні. Після прийняття урядом цієї постанови «ДЕСС матиме можливість проводити дослідження та встановлювати, чи є певна релігійна організація афілійованою з РПЦ, послідовно формувати перелік релігійних організацій, афілійованих з РПЦ, та відповідно володіти інформацією про кількість таких релігійних організацій». Натомість нині, як визнає ДЕСС, відсутня інформація про те, скільки організацій, афілійованих з РПЦ, діє в Україні.

У розмові з «Главкомом» очільник ДЕСС Віктор Єленський запевнив: усі нормативно-правові акти, які має прийняти Кабмін, пройшли міжвідомче погодження, експертизи Мінюсту, Національного агентства із запобігання корупції (НАЗК) і будуть ухвалені. Але процес гальмується через один-єдиний нормативно-правовий акт, який ще проходить узгодження, він стосується майна. «Це – корупціогенна тема, яка викликає зауваження НАЗК», – зазначив Єленський. – Йдеться про чіткий перелік підстав, за яких не можна передавати культове майно».

Отже, які зауваження має НАЗК до ДЕЕС і законотворців, які ухвалили закон і готували проєкт постанови Кабміну:

  • нечіткий правовий механізм ведення обліку об’єктів державного або комунального майна, яке є культовим майном, що сприяє реалізації дискреційних повноважень посадових осіб (тобто повноважень, які посадовець сам визначає як здійснювати у межах закону) уповноваженого органу управління у непрозорий спосіб;
  • відсутність завершеної та прозорої процедури прийняття рішень щодо передачі в користування (позичку) культового майна, яке належить до державної чи комунальної власності, що створює умови для корупційних зловживань.

НАЗК закликає визначити вимоги до ведення обліку об’єктів державного або комунального майна, яке є культовим майном, механізм надання (оприлюднення) інформації про об’єкти, а також передбачити ведення відповідного обліку в електронній формі.

Нардеп Микита Потураєв не розуміє, які ще можуть бути претензії у НАЗК, адже раніше до закону не було зауважень з боку антикорупційних органів
фото з відкритих джерел

У розмові з «Главкомом» голова парламентського комітету з питань гуманітарної та інформаційної політики Микита Потураєв не приховує здивування позицією НАЗК і стверджує, що під час ухвалення релігійного закону від антикорупційних органів зауважень не було. За словами нардепа, законотворці зробили так, аби було чітке розмежування культових і некультових споруд, а також зникла завуальована комерційна складова у діяльності релігійних громад. «Ми зробили так, щоби можна було відреагувати на такі речі як незаконне п’ятиповерхове овочесховище на території Києво-Печерської лаври, з яких чотири поверхи під землею, які збудував Паша-Мерседес (митрополит Павло Лебідь). З іншого боку, виставили запобіжники, аби можна було захистити від обкладання комерційною орендною ставкою такі споруди як монастирські корпуси. Тобто в законі є механізм, який дозволяє розрізнити суто комерційні відносини і користування майном, яке є частиною, необхідною для функціонування культової споруди», – каже Потураєв. Нардеп наводить приклад: «Якщо взяти розцінки на оренду в центрі Києва і пред’явити ПЦУ орендну плату за монастирські корпуси у центрі міста, то ПЦУ буде в кепському становищі, бо змушена буде платити божевільні кошти».

«Главкома» також звернувся до уряду з проханням пояснити причини затягування з ухваленням необхідних нормативно-правових актів до закону про заборону Московської церкви. Проте Кабмін наразі не відповів на запит.

Чому парафії УПЦ МП ігнорують релігійний закон

Редакція також поприсилав усі обласні військові адміністрації надати інформацію про кількість релігійних громад, пов’язаних з РПЦ, у кожному з регіонів: станом до ухвалення закону і після. Таким чином можна було б оцінити динаміку та географію переходів, зрозуміти, чи працює ідея законотворців надати релігійним громадам дев’ятимісячний термін для зміни установчих документів. Станом на кінець квітня не всі області оприлюднили ці дані. Більш того, реакція частини з тих 15 обладміністрацій, які таки відповіли на запит, виявила ще одну проблему… По-перше, зафіксовано майже повна відсутність переходів з УПЦ МП до УПЦ/ПЦУ. Як виявилося, обласні адміністрації не мають одностайності навіть у питанні, що таке РПЦ і УПЦ МП, і чи є це одне і те ж саме.

Частина областей, надаючи інформацію про релігійні громади УПЦ МП, посилається на висновки релігієзнавчої експертизи, затверджені наказом Держслужби з етнополітики та свободи совісті 27 січня 2023 р. Ці висновки свідчать про те, що Статут УПЦ МП має церковно-канонічний зв’язок із РПЦ. Іншими словами, УПЦ МП і РПЦ – це одне й те ж. Відповідно, усі громади Церкви Московського патріархату в Україні є частиною Російської православної церкви. А значить – підпадають під дію закону. Такий висновок зробила, наприклад, Сумська обладміністрація.

Голова ДЕСС Віктор Єленський каже: НАЗК вимагає визначити чіткий перелік підстав, за яких не можна передавати культове майно
фото: Духовний фронт України

Натомість є області, які відмовилися надавати інформацію про кількість релігійних громад у єдності з Московським патріархатом, що мають зв’язок із РПЦ. Зокрема, так вчинила Харківська ОВА. У своїй відмові чиновники пояснюють: оскільки ДЕСС не оприлюднила інформацію про те, які громади мають зв’язок з РПЦ, значить ця інформація відсутня і на регіональному рівні. Хоча ще улітку минулого року після ухвалення закону, про який йдеться, голова комітету Верховної Ради з питань гуманітарної та інформаційної політики Микита Потураєв у розмові з «Главкомом» зазначав: вже на момент ухвалення закону ДЕСС могла діяти, виявляти зв’язок у громад з РПЦ, і для цього не треба було чекати дев’ять місяців. «Чинна релігієзнавча експертиза вже лежить, її фактично треба перевипустити і включити в дослідження…», – казав Потураєв.  

Не дивно, що цією казуїстикою нині користуються релігійні громади Московського патріархату, які «без батога», а «з пряником» не бажають змінювати церковну юрисдикцію з російської на українську. Про це говорять сухі факти:

Житомирська область. У 2024 році 20 релігійних громад Церкви у єдності з Московським патріархатом перейшли до УПЦ/ПЦУ, у 2025 році – дві. В УПЦ МП залишаються 584 релігійні громади.

Львівська область. Із 17 релігійних громад УПЦ МП, що діяли в області до ухвалення закону, 14 припинили існування, ще три погодилися на зміну статуту і стали частиною УПЦ/ПЦУ.

Запорізька область. На підконтрольній частині області діє 138 релігійних громад, які мають зв’язок із РПЦ. Жодна з них не перебуває у процесі зміни юрисдикції після ухвалення закону.

Миколаївська область. Обласна військова адміністрація повідомила про… відсутність в області релігійних організацій, афілійованих з РПЦ. При цьому відповідальність за цю дивну інформацію чиновники переклали на ДЕСС, оскільки Держслужба досі не оприлюднила інформацію про громади, які мають зв’язок із РПЦ.

Хмельницька область. Із 629 релігійних організацій УПЦ МП після ухвалення закону лише 20 перейшли до УПЦ/ПЦУ.

Тернопільська область. Із 85 організацій УПЦ МП після ухвалення закону жодна не змінила свою юрисдикцію.

Дніпропетровська область. Обласна адміністрація повідомила, що «не веде облік організацій, які пов’язані та які розірвали зв’язки з РПЦ», і відмовила у задоволенні запиту.

Донецька область. За даними обласної адміністрації, жодна релігійна громада у єдності з Московським патріархатом після ухвалення закону не змінила юрисдикції.

Рівненська область. Із 469 громад у єдності з Московським патріархатом, після ухвалення закону юрисдикцію змінили лише дев’ять – перейшли до УПЦ/ПЦУ.

Чернігівська область. Із 542 громад у єдності з Московським патріархатом після ухвалення закону лише дві перейшли до УПЦ/ПЦУ.

Волинська область. «Волинською обласною військовою (державною) адміністрацією не здійснювалось реєстрацій статутів релігійних громад РПЦ».

Херсонська область. Із 114 релігійних організацій у єдності з Московським патріархатом лише шість з них після ухвалення закону перейшли до УПЦ/ПЦУ.

Харківська область. Відсутня інформація щодо переліку організацій, афілійованих з РПЦ.

Сумська область. Із 402 релігійних громад у єдності з Московським патріархатом після ухвалення закону перейшла до УПЦ/ПЦУ лише одна.

Черкаська область. Із 493 релігійних громад у єдності з Московським патріархатом у 2024 і 2025 роках 42 змінили юрисдикцію на УПЦ/ПЦУ. З них 21 – після ухвалення релігійного закону.

Із цих даних випливає, що більшість релігійних громад Церкви у єдності з Московським патріархатом ігнорують норми релігійного закону. Вони просто не вважають, що він стосується їх. «Ось переді мною єпархіальний статут і статут, який діє у парафіях. Ні в першому, ні в другому немає «УПЦ МП»», – розповів в інтерв’ю «Главкому» митрополит Вознесенський і Первомайський УПЦ МП Олексій. Насправді, в законі немає згадки про «УПЦ МП», як і згадки про будь-яку іншу церкву. Натомість закон містить вже згадані сім ознак, які характеризують зв’язок релігійної організації в Україні з церквою в державі-агресорі, тобто з РПЦ.

Що буде далі

Як пояснює Микита Потураєв, якщо у НАЗК дійсно є якісь зауваження до розроблених нормативно-правових актів, які не може затвердити Кабмін, нічого не залишається, як чекати усунення недоліків. Без їхнього виправлення Кабмін не затвердить нормативно-правові акти навіть попри те, що вже давно минув термін, впродовж якого він мав це зробити. Між тим, Держслужба з етнополітики і свободи совісті, хоча і могла би, на думку деяких нардепів, проводити перевірки вже, не чекаючи затвердження Кабміном усіх нормативно-правових актів. Однак без погодження уряду усіх нормативно-правових актів не матиме підстав після дев’яти місяців з підписання релігійного закону виносити приписи релігійним громадам щодо порушень і тим більше подавати на них до суду. А самі громади, як показує досвід, не поспішають себе ідентифікувати з Російською церквою і самостійно змінювати церковну юрисдикцію.

У розмові з «Главкомом» Віктор Єленський підкреслив, що дослідження громад на предмет їх зв’язків з російською церквою ДЕСС наразі проводити не може. «Ми можемо (дослідження) проводити тільки в робочому порядку, тому що поки нема остаточного рішення Кабміну. Але, в принципі, можемо готуватися», – зазначив він.

Михайло Глуховський, «Главком»

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Європейці змінюють стратегію військової допомоги Україні – WP
Факти ICTV
2025-04-20T21:57:59Z
Мобілізація, тарифи, зміни для водіїв. Що для українців зміниться з 1 травня
ГЛАВКОМ NET
2025-05-01T02:00:07Z
Випереджає молодь: 82-річна бабуся вразила світ здатністю тримати планку й установила рекорд
Фокус
2025-05-01T01:06:22Z
Що робити, коли на порозі з'явилася жаба: священник здивував відповіддю
GlavRed
2025-05-01T00:33:29Z
Індія заборонила пакистанським літакам залітати в свій повітряний простір
Gazeta UA
2025-04-30T23:21:05Z
4 кг золотих монет, портсигари та браслети: мандрівники знайшли незвичайний скарб
Gazeta UA
2025-04-30T22:39:47Z
Державні і міжнародні свята та пам'ятні дати в травні 2025 року
ГЛАВКОМ NET
2025-04-30T22:00:37Z
Італія тестуватиме передові технології військового спостереження на новому літаку G550
Хвиля
2025-04-30T21:45:37Z
1 травня: яке сьогодні свято, традиції та заборони
ГЛАВКОМ NET
2025-04-30T21:33:39Z
Меган Маркл розкрила значення дивного прізвиська, яке дала принцу Гаррі
GlavRed
2025-04-30T23:27:50Z
«Як у нас на Україні»: гурт KOLABA і Катерина Бужинська презентують нову версію легендарного хіта
Storyboom
2025-04-30T21:28:31Z
Гері Олдмен уперше зізнався, чому вже 30 років йому соромно перед Демі Мур
GlavRed
2025-04-30T21:27:29Z
Сіла у «Таксі» і поїхала у «Київ»: співачка Liya Li запрем’єрила новий трек
Storyboom
2025-04-30T21:09:18Z
TAYANNA – "До води" – 8 місце чарту FM-TV минулого тижня.
FM-TV
2025-04-30T21:07:20Z
Неможливо відірватися: 10 найпопулярніших серіалів на Netflix, які стали фаворитами українців
24tv
2025-04-30T21:00:15Z
Злата Огнєвіч різко висловилася про "артистів-одноденок"
GlavRed
2025-04-30T20:27:06Z
Вибуховий трилер з Томом Гарді: новий фільм-бойовик став найпопулярнішим на Netflix
24tv
2025-04-30T19:30:44Z
"Подібний на Захура": Камалія відкрила таємницю свого особистого життя
GlavRed
2025-04-30T19:27:55Z
Китайські науковці випробували неядерну водневу бомбу
ГЛАВКОМ NET
2025-04-20T19:57:49Z
Україна готова сьогодні підписати угоду про копалини зі США — Bloomberg
ZN UA
2025-05-01T01:57:11Z
Прощальний тур Маска? Здається, Ілон поступово віддаляється від DOGE
Топ Жир
2025-05-01T01:45:23Z
Чи допомагатимуть США Україні, якщо вийдуть з переговорів
24tv
2025-05-01T01:36:35Z
План "Б": в ЄС підтвердили, що працюють над збереженням санкцій проти Росії попри саботаж Угорщини
Telegraf
2025-05-01T01:12:36Z
Основний вектор - збір розвідданих: у другій половині минулого року кібератак з РФ побільшало на 48%
InternetUA
2025-05-01T01:01:02Z
Парад Путіна під загрозою: у Раді говорять про можливість удару по Красній площі
GlavRed
2025-05-01T00:36:19Z
Оголошене Путіним перемирʼя: експерт пояснив, як діяти Україні
ТСН
2025-05-01T00:33:37Z
Потрібна "маленька переможна війна": де може початися новий конфлікт
GlavRed
2025-05-01T00:27:12Z
Ціни на АЗС оновили: скільки просять за бензин, дизель та автогаз
Хвиля
2025-05-01T02:06:50Z
Стало відомо, скільки українці інвестували в облігації через «Дію»
ГЛАВКОМ NET
2025-05-01T01:57:37Z
Саудівська Аравія пригрозила змінити курс: «хай ціни на нафту падають, ми витримаємо»
Украина Криминальная
2025-05-01T01:39:11Z
Юань проти долара: нова валютна стратегія Китаю у світі тарифних воєн
Хвиля
2025-04-30T20:06:33Z
З продажу вживаних речей українцям доведеться платити податки: як це буде працювати
Telegraf
2025-04-30T19:57:51Z
Виплати зросли, але не у всіх: хто став отримувати більші пенсії у квітні
Фокус
2025-04-30T19:51:16Z
Західні компанії готуються до можливого послаблення санкцій США і відновлення торгівлі з росією – FT
iPress
2025-04-30T19:45:28Z
Угода щодо рідкоземельних металів: Україна запропонувала правки в останню хвилину, — Бессент
Фокус
2025-04-30T19:27:02Z
Попри складу ситуацію з Пакистаном: індійська рупія злетіла до максимуму за кілька місяців
24tv
2025-04-30T19:09:48Z
Украина предложила Израилю помощь в борьбе с лесными пожарами
Лига
2025-05-01T01:45:43Z
Кіберполіцейські викрили інтернет-шахрайку, яка заволоділа грошима довірливих громадян
InternetUA
2025-05-01T01:28:04Z
У Кенії двоє невідомих осіб переслідували, а потім застрелили депутата
ГЛАВКОМ NET
2025-05-01T01:12:06Z
Ворог вдарив по об'єкту промисловості на Сумщині
ГЛАВКОМ NET
2025-05-01T00:54:38Z
Нічна атака на Одесу: є жертви та поранені, зруйновані будинки
ГЛАВКОМ NET
2025-05-01T00:42:52Z
Пожежі, пошкоджені будинки та загиблі: в Одесі повідомили про наслідки атаки БпЛА
24tv
2025-05-01T00:36:38Z
Вночі ворог атакував Харків: у місті виникла пожежа — ОВА
TSN
2025-04-30T23:51:15Z
У Харкові чоловік погрожував ножем військовослужбовцям ТЦК
Украина Криминальная
2025-04-30T22:45:40Z
На Київщині внаслідок атаки російських дронів спалахнула пожежа
ГЛАВКОМ NET
2025-04-30T22:21:16Z
Від плям не залишиться і сліду: як очистити подушку без пральної машини
GlavRed
2025-04-30T21:27:20Z
Виноград буде як з картинки: чим обробити його від хвороб у травні
24tv
2025-04-30T20:30:46Z
Хвороба боляче вдарить по гаманцю: від чого залежить розмір лікарняних у 2025 році
Знай
2025-04-30T20:12:39Z
Випадок ботулізму після ботоксу в Запоріжжі: лікар розповіла про симптоми та ускладнення
Факти ICTV
2025-04-30T18:37:31Z
Як прибрати суперклей з рук: ефективні домашні методи
GlavRed
2025-04-30T18:27:26Z
Не з'являться ніколи: як обробити подвір'я від кліщів
24tv
2025-04-30T18:12:17Z
Чому у міністра – міністерка, а в педіатра – педіатриня? Мовознавиця пояснила закономірності творення фемінітивів
ГЛАВКОМ NET
2025-04-30T17:15:52Z
Не лише біль у шлунку: що таке гастрит, чому виникає та як лікувати
24tv
2025-04-30T17:15:22Z
Елегантна вечеря без зайвих зусиль: як правильно запікати спаржу – рецепт без турбот
24tv
2025-04-30T17:06:59Z
Ракам варто очікувати на звістку з-за кордону: гороскоп на 1 травня
24tv
2025-05-01T02:03:18Z
Графік відключення газу в травні 2025 в Одесі: де зникне постачання
Политека
2025-05-01T02:00:11Z
Загарбники обстріляли Одещину з балістичного озброєння
TSN
2025-05-01T01:21:46Z
Ворог масовано атакував Одесу БпЛА: влада розповіла про наслідки
TSN
2025-04-30T23:15:41Z
Російські дрони влучили по АЗС у Харкові
ГЛАВКОМ NET
2025-04-30T21:45:16Z
Одеса перебуває під атакою «шахедів»: вибухи не вщухають, виникли пожежі
ГЛАВКОМ NET
2025-04-30T21:39:05Z
Україну атакують ворожі БпЛА: напрямок руху
ТСН
2025-04-30T21:33:30Z
Хронологія війни – день 1163: бої на фронті загострилися, а росіяни знову обстріляли Харків
Telegraf
2025-04-30T21:00:01Z
У які дні тижня не можна прибирати: будуть фінансові втрати
GlavRed
2025-04-30T20:27:41Z
Карма в травні на боці ТОП-3 знаків: яких щасливчиків чекає нереальний успіх
GlavRed
2025-05-01T02:03:48Z
Яка перша назва ківі: як спочатку називали фрукт і чому його перейменували
GlavRed
2025-05-01T01:03:48Z
Чому коти обожнюють спати на грудях свого господаря: чотири причини
Gazeta UA
2025-04-30T21:39:06Z
Що робити, якщо чухається ліва рука: прості дії, які притягнуть більше грошей
GlavRed
2025-04-30T21:27:10Z
Ви негайно захочете їх приготувати: популярні страви з 90-х, смак яких ви ніколи не забудете
24tv
2025-04-30T21:00:20Z
Геній, що підкорив парфумерний світ: які парфуми створив Квентін Біш
24tv
2025-04-30T20:36:02Z
Бруд сам злітає за секунди: чим відмити пальці після молодої картоплі
GlavRed
2025-04-30T20:27:53Z
Часник приголомшить урожаєм: це добриво потрібно використати в травні
24tv
2025-04-30T19:51:40Z
Чи можна садити плющ біля дому: одиниці знають про значення рослини
24tv
2025-04-30T19:30:42Z
Один травмує, інший лікує: в Україні знайшли "двійника" боксера Усика
Telegraf
2025-05-01T01:30:14Z
Чемпіонат світу з хокею: Україна розгромила Румунію
ГЛАВКОМ NET
2025-04-30T22:28:39Z
Лідер "Реала" отримав тривалу дискваліфікацію за спробу напасти на арбітра
ZN UA
2025-04-30T21:52:26Z
Марта Костюк дала топовий бій першій ракетці світу з Білорусі, але вилетіла з турніру в Мадриді
24tv
2025-04-30T21:33:14Z
Палладіно: Наша мрія пройти весь шлях у Лізі конференцій
Football.ua
2025-04-30T21:01:29Z
Злива голів-красенів: Барселона у видовищному півфіналі ЛЧ зіграла внічию з Інтером
24tv
2025-04-30T20:57:03Z
Аморім: Дьокереш? Якщо гравець хоче лише Лігу чемпіонів — він не прийде в Манчестер Юнайтед
Football.ua
2025-04-30T20:52:56Z
ПСЖ може продати Маркіньйоса влітку
Football.ua
2025-04-30T20:36:28Z
Пеллегріні: Фіорентина грає у хороший футбол
Football.ua
2025-04-30T20:11:49Z
Виконує дві функції: водіям розповіли про "зручний символ" на панелі авто
GlavRed
2025-05-01T01:34:26Z
Форд продовжив спеціальні ціни для співробітників, але чи призведуть мита до різкого зростання вартості після липня?
Топ Жир
2025-04-30T23:30:35Z
Toyota може впровадити автономні технології Waymo у моделі Camry
Топ Жир
2025-04-30T22:00:00Z
Депутати пропонують ввести збори за використання авто: 20$ для звичайних машин і 200$ для електромобілів
Топ Жир
2025-04-30T21:30:49Z
Наступна M3 від BMW отримає електричну версію та оновлений шестициліндровий двигун
Топ Жир
2025-04-30T20:45:30Z
iPhone у світі авто: експерти назвали машини, які найменше втрачають у ціні з роками
24tv
2025-04-30T20:15:39Z
Цей Scion отримав нотки Aston Martin
Топ Жир
2025-04-30T19:15:12Z
Volkswagen відзначив мільйонний електромобіль, але це призводить до фінансових втрат
Топ Жир
2025-04-30T18:45:13Z
Як обрати оливу для гібридного авто
AutoCentre
2025-04-30T18:33:00Z
Samsung відклала велике оновлення Galaxy S25
InternetUA
2025-05-01T02:04:32Z
Працівники часто видають роботу штучного інтелекту за свою власну – опитування
InternetUA
2025-04-30T21:16:29Z
Google видалила з Google Play майже половину всіх програм
InternetUA
2025-04-30T20:16:04Z
Соцмережа X втратила понад 11 мільйонів користувачів у Європі за пів року
iPress
2025-04-30T18:46:06Z
Смартфони Samsung отримають унікальний чип, який усе змінить: що відомо
InternetUA
2025-04-30T18:15:06Z
Власники цих тварин набагато рідше страждають на деменцію: перевірте, чи є ви серед них
Telegraf
2025-04-30T18:06:39Z
Electronic Arts скасувала шутер у всесвіті Titanfall та скоротила працівників Respawn Entertainm
24tv
2025-04-30T18:03:41Z
One UI 7 дісталася найстаріших флагманів Samsung раніше терміну
InternetUA
2025-04-30T17:43:59Z
Для Kingdom Come Deliverance 2 найняли групу «моральних» консультантів — аби гра нікого не образила
ITC
2025-04-30T17:25:13Z