MY.UAНовини
«Засуджений на страту» — книжка про часи Гетьманщини, людські пристрасті та світ на межі реальності й казки
«Засуджений на страту» — книжка про часи Гетьманщини, людські пристрасті та світ на межі реальності й казки

«Засуджений на страту» — книжка про часи Гетьманщини, людські пристрасті та світ на межі реальності й казки

Письменниця та журналістка «Детектора медіа» Наталка Данькова представила свою нову книжку.

Презентація відбулася 26 квітня під час фестивалю «Книжкова країна», який проходив на ВДНГ. На одній із фестивальних локацій зібралися прихильники творчості авторки, щоб поспілкуватись і познайомитися з її новим твором.

Модераторка заходу Наталія Матолінець розпитала Наталку Данькову про книжку, намагаючись більше підігріти інтерес аудиторії до твору, але при цьому не розкривати його зміст.

Наталія Матолінець і Наталка Данкова під час презентації

Розмова дала змогу поринути у фантазійний вимір роману ще до його прочитання.

«Засуджений на страту» — це друга книжка Наталки Данькової, написана у жанрі магічного реалізму, який дає змогу поєднувати речі, які, здавалося б, важко поєднати. «У цьому творі історичні події та казка так щільно переплетені, що часто не можна зрозуміти, де вигадка, а де — ні», — розповіла Наталка Данькова.

Книжка «Засуджений на страту»

Події роману відбуваються у добу Гетьманщини, час українського бароко, якому імпонує жанр магічного реалізму. «Життя людей епохи бароко — це життя серед катастроф, де постійно змінювалися події — війни, репресії, постійні переселення з Правобережжя на Лівобережжя. Це дуже близьке нам сьогодні, тому вайб бароко приваблює. Людина того часу відчуває неспокій, роздвоєність, коливання, її тягне від спокуси до чогось вищого — пристрасті, боротьби з гріхом. Для цієї епохи також характерні метафізичні моменти, коли небо і земля стають дуже близькими один до одного, це відображається в містеріях, у вертепах. У мене герої спілкуються з архистратигом Михаїлом, який стоїть при брамі, вони можуть закладати щось бісові. Межа між світом духів, духовним світом і реальним світом — це ніби така драбина, яка робить ці світи дуже щільними», — говорить Наталка Данькова.

Наталка Данькова

«Коли створювала героїв, моєю ідеєю було вкласти в кожного свою пристрасть. Пристрасть — це викривлене високе прагнення людини. У всіх пристрастях є першооснова, до якої можна повернутись. І виклик для героїв — повернутися до неї чи ні. Є князь Стах, засуджений до страти. Він людина з цікавої сім’ї, у якій усі наробили дуже багато лиха. Він ніби несе на собі гріхи своїх пращурів. І це ніби зумовлює і його самого, він відчуває потяг до зла. Але коли людина наближається близько до цього, то може зазирнути в безодню. Відчувши жах, у нього з’являється мотив боротися зі злом.

Є Олісава — з родини праведного князя. Її краса є цілющою, несе людям радість. Зіткнення зі злом робить щілину в її красі, через яку проникає смуток. Вона починає красти те, чого їй не вистачає — радість, спокій», — розповідає про героїв свого твору Наталка Данькова.

Під час презентації книжки

Книжка «Засуджений на страту» до свого змісту має й відповідне зовнішнє художнє оформлення, над яким працювала ілюстраторка Оксана Здор. Крім того, видавництво «Віхола» вперше зробило тверду обкладинку для видання у жанрі фентезі, доповнивши його ще й кольоровим зрізом.

«Оформлення книги є співзвучним до цієї теми, тому що там так само є перетин історичного і фантазійного. Ми на обкладинці можемо бачити образ брами Зборовського — це брама 17 століття на території Софії Київської. Написи зроблені козацьким скорописом, на форзаці присутні малюнки, співзвучні з бароковою графікою», — розповіла Наталка Данькова.

Ілюстраторка книжки Оксана Здор

Художниця Оксана Здор додала, що для неї ця книжка є складним і химерним простором, який знайшов своє відображення у її ілюстраціях.

«Для мене головний герой цього твору — це архистратиг, його меч присутній на брамі Зборовського, і місто, яке він береже. Складний бароковий простір, який розцвітає різноманітними символами, козацьким скорописом. Буквальних ілюстрацій у книзі немає, вони такі ж символічні, образні. Кожна людина буде по-своєму це сприймати й бачити — і це найкраще, що може бути, коли зображення не буквальне. Мені здається, будуть у вас виникати у свідомості та спогадах певні ситуації, характеристики, ви будете дружити й жити з цими героями та мати їх у собі завжди, якщо прочитаєте», — розповіла Оксана Здор.

Наталія Матолінець, Наталка Данькова й Оксана Здор

Автограф-сесія після презентації

Черга за автографом після презентації

«Детектор медіа» поспілкувався з Наталкою Даньковою про те, як проходила робота над створенням книжки «Засуджений на страту». Письменниця розповіла, чим її приваблює жанр магічного реалізму, у чому шукала натхнення під час підготовки та написання книжки, скільки часу тривала робота над книжкою та кому цікаво буде її прочитати.

— Наталко, твоя перша книжка «Сім ночей перед Різдвом» написана в жанрі магічного реалізму. У своїй новій книзі «Засуджений на страту» ти залишаєшся вірною цьому жанру. Чим він так тебе приваблює?

— Це мій улюблений жанр, бо в ньому багато свободи. І він може вмістити те, що я хочу сказати, коли пишу свої твори. Бо свобода — це коли ти можеш пройти крізь зачинені двері й жодні закони фізики не можуть цьому завадити. У цьому жанрі можна поєднувати на перший погляд непоєднувані речі, й історичні та вигадані події складаються у свій живий світ, де реальність не можна від’єднати від казки.

Але також магічний реалізм дуже реальний. Це не створення альтернативного світу або світів фентезі. Це не історична реконструкція. А натомість виявлення реальності через образи. У мене їх багато. Казкові, міфологічні, біблійні тощо. Мені хотілося виявити реальність саме таким чином. А історичний вайб робить її об’ємнішою. Коли ти можеш відчути її на дотик — торкнутися лудану, камки, блавату (тканини, поширені у часи Гетьманщини — «ДМ»), відчути її на смак через страви з морських павуків (каракатиці — «ДМ»), марципанів, конфектів (зацукровані фрукти — «ДМ»), зануритись у тогочасний побут, атмосферу Гетьманщини й перейнятися духом бароко.

Магічним реалізмом зараз називають геть різні твори. Але мені в українській літературі близьке відчуття цього жанру в Земляка та Шевчука.

— «Химерна історія кохання та помсти, що розгортається за часів Гетьманщини в місті, де присяга непорушна, помста яра, як вогонь, а любов дужча за смерть», — ідеться в анотації до книжки «Засуджений на страту». Розкажи, що за історія лягла в основу сюжетної лінії?

— Розкажу про зав’язку, щоб не спойлерити сюжет. У основі твору — вигадана історія. Але вона теж є своєрідним образом, тісно пов’язаним із нашими історичними подіями, війною з московитами, жагою помсти, боротьбою зі злом та зціленням, яке дає любов. Увесь світ створений задля любові, тому цей стрижень єдиний може протистояти смерті. Хоча у творі любов і смерть стоять дуже близько одна до одної, дихають уста в уста, їх не можна відділити, розтяти мечем, а лиш прийняти разом. У центрі сюжету — історія князя, народженого у родині, де гріхи його діда та прадідів лежать тягарем на всьому родові. Він один із тих, хто опинився під час різанини у гетьманській столиці (прототип Батурина), залишився живий і став месником — палієм, який нищить ворогів.

Драматична частина починається від дня його весілля з дочкою князя, батьків якого колись убив його дід. На святковий бенкет приходять четверо найближчих друзів. Серед них один зрадник, він чекає на московитів і хоче видати їм месника. Однак на весілля несподівано з’являється біс і забирає князя на страту за гріх його батька.

Основні події у творі розгортаються через п’ять років після цієї пригоди, умовно це 1720 рік, часи гетьманства Івана Скоропадського. Однак вони перемежовані спогадами, історіями героїв тощо, тому охоплюють і більш ранні періоди, це і Батурин, і злука зі шведами, і вигнання Мазепи з соратниками в османських Бендерах, і згони українців із Правобережжя на Лівобережжя під час польсько-московського «вічного миру».

— Скільки часу ти працювала над створенням цієї книги?

— Приблизно півтора року. Десь пів року пішло на розробку теми, роботу з джерелами, формування структури твору. І рік я його писала.

— Я знаю, що у письменників є свої ритуали, коли вони беруться за створення книжок. Хтось може працювати лише вранці, до когось приходить натхнення вночі, хтось зачиняється у своєму кабінеті й творить. Як це відбувається у тебе?

— У мене немає жодних ритуалів. Я не дуже вірю в натхнення. Але я знаю, що якщо намагатися працювати майже щодня, незалежно від настрою, емоцій тощо, то тоді щось може вийти. Я сідаю за роботу, коли є час і ніщо не відволікає, найчастіше це виходить ввечері. Але якщо такі умови трапляються зранку чи вдень, то мені теж це підходить. Мені просто подобається робити те, що я люблю. Роблю я це з серцем. І насправді ця робота багато дає та наповнює.

— Що тебе надихало на створення «Засудженого на страту»? Ти повертаєш читачів у добу Гетьманщини — чим вона є цікавою для тебе? Можливо, були твори, які ти вивчала перед написанням своєї книги?

— Гетьманщина — це розкішна епоха бароко. Епоха Мазепи, Сковороди, період становлення України як держави, формування нашої ідентичності — а разом із тим це час фатального вибору, який привів до злуки з імперією зла.

Роботу з джерелами я б розділила на деякі етапи. Перший — це дуже вільний період, коли в мене є персонажі, є задум, і вже є епоха, в якій буде розгортатись історія. Мені було важливо просто начитатись і відчути цей час. Я не шукала щось конкретне. Я цікавилася побутом Гетьманщини, ходила на екскурсії про Київ часів магдебурзького права, читала про кухню Гетьманщини, про Мазепу, про тогочасні репресії, про гетьманське військо, зброю, одяг. Слухала канти 18 століття у виконання «Хореї козацької», роздивлялася барокову графіку, вишукувала зображення Мазепи на фресках Софії Київської. Тобто робила те, що мені цікаво в що давало змогу відчути й побачити світ своєї історії.

На другому етапі я вишукувала вже щось конкретне, що мені було потрібне для певної сюжетної лінії. Наприклад, дослідження української дуельної традиції, історію Андрія Войнаровського або деталі подій у Батурині. Але в мене не було мети створити історичну реконструкцію, натомість я їх зображувала через образи. Різанина у Батурині може зачинатися з того, що в небі вмирають зорі, прагнення отримати булаву можна втілити через сон, який дає на це право та який можна вкрасти, продати, обміняти, заховати тощо. І ще скажу, що в тексті деякі другорядні персонажі є образним утіленням історичних постатей, саме образним втіленням (Андрій Войнаровський, Іван та Анастасія Скоропадські, Іван Мазепа та його матір ігуменя Марія-Магдалина, Маруся Чурай та Аврора Кеніґсмарк).

І з тих джерел, які мені були дуже помічні, я б згадала українські діарії — щоденники 17—18 століття, книги Леоніда Ушкалова про добу бароко та Сковороду, роботи Тетяни Таїрової-Яковлевої про побут Гетьманщини, дослідження Андрія Бовгирі про репресії, книги Олексія Сокирка, словники тогочасної лексики тощо.

— Кому буде цікава книга «Засуджений на страту»? Якою ти бачиш свою аудиторію?

— Напевно тим, кому цікаво перебувати у світі, де реальність межує з казкою. І тим, хто не боїться людських пристрастей. Бо кожен із героїв має свою пристрасть, спокусу, потяг до гріха. І викликом є навернути цю викривлену силу до першоджерела, втамувати свою одвічну спрагу та віднайти в собі себе справжнього.

Фото: Світлана Стасовська, Оксана Наумова

LIKED THE ARTICLE?
СПОДОБАЛАСЯ СТАТТЯ?
Help us do more for you!
Допоможіть нам зробити для вас більше!
Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
Долучитись
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
На каком расстоянии от забора можно сажать дерево в Украине
UAToday
2025-04-29T17:27:25Z
Больше не дом: одна из стран ЕС оставит украинцев без помощи на жилье и денег
Знай
2025-04-24T19:12:14Z
Молодая девушка постоянно жаловалась на усталость: через семь месяцев она умерла
Comments UA
2025-04-23T14:54:38Z
Опоздание не простят: украинцам дали три месяца, иначе пенсии не ждите
Знай
2025-04-21T04:30:57Z
Мобилизация в Харькове с 1 мая: что изменится для военнообязанных
Политека
2025-04-30T18:01:16Z
Такого украинцы не ожидали: за прописку впаяют штраф от 1000 евро
Хвиля
2025-04-30T17:39:33Z
Тайна с деньгами Папы Франциска для ВСУ: историк анонсировал новые интересные подробности
Апостроф
2025-04-21T14:27:08Z
Спасти жизнь только через минуту: украинцев предостерегли от смертельной опасности
Знай
2025-04-16T18:30:54Z
Аналог американских Tomahawk: рассказали, какими ракетами обстреляли Харьков
Gazeta UA
2025-04-18T15:01:13Z
В России заявили об "украинском следе" в гибели генерала Москалика: подробности
TSN
2025-04-26T20:48:54Z
Путин получил «подарок судьбы» и теперь хочет полностью уничтожить Украину
Comments UA
2025-04-23T08:39:37Z
Путин ответил на предложение Зеленского не бить по гражданским объектам и вспомнил удар по Сумам
Comments UA
2025-04-21T17:31:01Z
Тело журналистки Виктории Рощиной вернули в Украину
ZN UA
2025-04-24T12:09:43Z
Трамп надеется заключить торговое соглашение с Китаем
Gazeta UA
2025-04-30T18:04:58Z
В Испании засекретили расследование массового блекаута: суд подозревает кибератаку
TSN
2025-04-30T17:58:57Z
В Кремле заявили, при каких условиях могут прекратить огонь в Украине
Comments UA
2025-04-27T18:27:28Z
Шойгу заявил о готовности России применить ядерное оружие
ZN UA
2025-04-24T10:12:30Z
Трамп обратился к Путину после удара по Киеву: Стоп
Comments UA
2025-04-24T19:51:18Z
От КВН до Банковой: что известно о дружбе Елены Кравец и Елены Зеленской
Telegraf
2025-04-29T14:03:43Z
Старый костюм Зеленского изжил себя: специалист по этикету назвала причину
Telegraf
2025-04-28T16:04:40Z
Вячеслав Соломка после публичной ссоры с Камалией раскрыл правду об их отношениях
TSN
2025-04-26T20:46:39Z
”Обменять на наших подонков”: смелая речь россиянки Дарьи Козыревой натолкнула украинскую актрису на идею
Апостроф
2025-04-20T09:30:34Z
Исчезнувшие дети кошмарят учительницу в жутком трейлере хоррора "Оружие" от режиссер "Варвара"
GameMag
2025-04-30T17:10:10Z
Королева Ozempic: известная певица похвасталась резкой потерей веса
Фокус
2025-04-30T15:42:59Z
80-летний Майкл Дуглас разводится с Кэтрин Зетой-Джонс: что разрушило 25-летний брак — СМИ
TSN
2025-04-21T04:25:04Z
Екатерина Кузнецова сказала, что произошло с ее квартирой в Москве
Gazeta UA
2025-04-17T16:36:17Z
После смерти Папы Франциска стремительно выросли просмотры этого фильма
Comments UA
2025-04-24T09:21:11Z
Минсоцполитики назвало самую большую пенсию в Украине
Корреспондент
2025-04-22T14:27:08Z
Ціна на газ з 1 травня 2025: чого очікувати споживачам
AgroNews
2025-04-21T07:13:32Z
Будьте готовы вернуть "лишнее": Пенсионный фонд может потребовать деньги
Знай
2025-04-22T09:30:00Z
Бычки, сардины и шпроты переходят в категорию деликатесов: как изменились цены
Знай
2025-04-28T03:52:35Z
Goldman Sachs: Доллар продолжит снижаться в цене, даже если рецессии в США не будет
Лига
2025-04-30T16:55:25Z
Впервые за год цены на газ в Украине выше европейских
Корреспондент
2025-04-30T16:51:35Z
Ситуация изменилась: какой теперь дают прогноз роста экономики Украины
Comments UA
2025-04-17T13:57:33Z
МАГАТЭ бьет тревогу: украинские АЭС работают в условиях постоянной опасности
Gazeta UA
2025-04-25T13:27:20Z
В 2025 году не будут повышать цены на газ
Gazeta UA
2025-04-23T11:21:19Z
Россиянину, который изнасиловал жительницу Киевской области, и сообщнику дали по 12 лет
Лига
2025-04-21T08:03:33Z
Удар по Киеву 24 апреля: количество жертв возросло
UAToday
2025-04-24T06:46:13Z
Врачи были удивлены, когда на рентгене увидели, что проглотил 11-летний мальчик
Comments UA
2025-04-20T10:45:09Z
Месть за Сумы продолжается: какая область РФ содрогалась от взрывов
Comments UA
2025-04-17T06:15:22Z
В США кенгуру переполошил водителей и устроил ДТП: откуда он там взялся
Telegraf
2025-04-30T17:27:20Z
После смертоносного удара РФ по Сумам мужчина украл телефон у пострадавшего: его накажут
Лига
2025-04-30T16:51:08Z
Ночная атака россиян на Днепр унесла жизни трех человек
Gazeta UA
2025-04-17T04:36:05Z
В Подольском районе Киева произошла стрельба: полиция установила причастных – фото
Лига
2025-04-24T13:31:15Z
Полиция задержала экс-главу Броварской РГА, который устроил пьяное ДТП с погибшими: в чем еще его подозревают
Telegraf
2025-04-17T16:57:23Z
Когда лучше пить магний — утром или вечером
TSN
2025-04-21T04:25:33Z
Ночные перекусы: почему возникает голод после позднего ужина
Gazeta UA
2025-04-27T17:51:43Z
Можно ли засыпать с включенным телевизором: эксперты шокировали ответом
Gazeta UA
2025-04-20T16:15:00Z
Уменьшает холестерин, улучшает сон и лечит кишечник: невероятные свойства обычного хумуса
Знай
2025-04-24T07:51:58Z
Каждый третий клещ носитель опасной инфекции: результаты исследования
Comments UA
2025-04-30T17:57:15Z
Минобороны просит Минздрав разбронировать отдельных медицинских работников
Лига
2025-04-30T17:10:24Z
Украинцам приходится экономить на еде, чтоб хватило на лекарства: в селах ситуация критическая
Знай
2025-04-20T17:30:52Z
Почему с возрастом портятся зубы: главные факторы
Comments UA
2025-04-19T15:45:54Z
Пивной живот: развитие каких смертельных болезней может спровоцировать
Comments UA
2025-04-30T15:51:33Z
В Николаеве СБУ задержала российского информатора
Корреспондент
2025-04-22T13:06:50Z
Бойцы Азова захватили троих россиян на самокатах
Корреспондент
2025-04-27T18:06:09Z
РФ обстреляла КАБами регионы Украины сразу после "Пасхального перемирия"
Корреспондент
2025-04-21T05:42:14Z
"Пасхальное перемирие": Зеленский рассказал, держит ли слово Путин
Telegraf
2025-04-20T13:18:19Z
В мэрии Киева назвали даты "последнего звонка" в школах и выдачи аттестатов
Апостроф
2025-04-30T17:25:58Z
«АрселорМіттал Кривий Ріг» налаштований вийти на беззбитковість
AgroNews
2025-04-30T17:19:13Z
Несмотря на объявленное перемирие, российские войска продолжают обстрелы по всем направлениям - ЦПД
Gazeta UA
2025-04-19T17:54:31Z
Враг массированно атаковал Харьков ракетами
Хвиля
2025-04-24T03:57:06Z
Владелец украинских издательств "Кредо" и "Беби Бук" торгует детскими книгами в рф: теперь еще и бизнесмен в "ДНР"
Знай
2025-04-28T07:00:08Z
Муравьи исчезнут с участка раз и навсегда: просто смешайте сахар с этим средством
Telegraf
2025-04-29T18:51:11Z
Восемь пород собак, которых считают самыми спокойными
Gazeta UA
2025-04-20T14:46:29Z
Пасхальный гороскоп: какая вы паска по знаку зодиака
Comments UA
2025-04-21T05:51:26Z
Обязательно пересадите в новый горшок: какие комнатные растения любят весеннее "обновление"
Апостроф
2025-04-21T15:06:19Z
В какие дни мая устраивать генеральную уборку, чтобы привлечь удачу
Gazeta UA
2025-04-30T17:24:28Z
Пыль будет "бояться" вашего дома: вот, что нужно обязательно делать
TSN
2025-04-30T16:15:07Z
Редиска, которая не потеряет хруст: как правильно хранить популярный овощ
Знай
2025-04-27T13:51:25Z
Кристально чистая вода, форель и медведи: сколько стоит и как можно отдохнуть на Синевире
Telegraf
2025-04-30T15:54:22Z
Не используйте уксус и соду: как избавиться от сорняков на огороде, не навредив будущему урожаю
Telegraf
2025-04-30T14:49:08Z
В Кривом Роге задержали известного украинского боксера: подробности
Telegraf
2025-04-26T15:27:45Z
Буяльский прокомментировал яркий гол Ярмоленко
Корреспондент
2025-04-19T05:46:00Z
В Руане Свитолина обыграла всех, не проиграв ни единого сета
Корреспондент
2025-04-20T20:36:04Z
"Барселона" – "Интер": команды назвали стартовые составы на полуфинал Лиги чемпионов
ZN UA
2025-04-30T18:04:21Z
Бывший помощник Фонсеки о гнете поражения своей команды: Я видел войну
Корреспондент
2025-04-30T18:03:22Z
EA не до WRC: Codemasters сворачивает разработку раллийных гонок
GameMag
2025-04-30T17:16:15Z
Женский баскетбол Украины: Франковск-Прикарпатье снова чемпионы
Корреспондент
2025-04-30T16:42:16Z
Свитолина снова обновила личный рекорд, пробившись в полуфинал WTA 1000
Комсомольская правда
2025-04-30T16:28:28Z
Звезда Ривер Плейта отказывается от всех топ-клубов ради предложения Реала
Корреспондент
2025-04-30T15:51:41Z
Шлем пилота Формулы 1 продан за рекордную сумму
Корреспондент
2025-04-29T20:45:46Z
Самый маленький и дешевый кроссовер Mazda показали до презентации
Фокус
2025-04-19T09:42:29Z
General Motors отзывает 721 тысячу автомобилей из-за дефектных двигателей
Корреспондент
2025-04-30T17:30:48Z
Показана экстремальная версия суперкара Ferrari 296
Корреспондент
2025-04-30T17:06:28Z
Volkswagen представил свой самый большой кроссовер
Корреспондент
2025-04-30T16:55:19Z
Птицы больше не страшны: как всего одна вещь защитит ваш автомобиль и придаст блеск
Знай
2025-04-30T14:52:59Z
Стойка стабилизатора: когда заменять и как выбрать
Gazeta UA
2025-04-30T13:18:30Z
Зеленый цвет светофора исчезнет: какие изменения ждут украинских водителей с 1 мая
Comments UA
2025-04-30T10:12:09Z
Феррари готовит крупные обновления болидов на сезон 2025 года
Корреспондент
2025-04-30T06:30:30Z
От внешности зависело все: ученые выяснили, какие бороды вызывают больше доверия
Фокус
2025-04-19T15:45:55Z
ИИ посоветовал готовиться к концу света
Корреспондент
2025-04-21T02:12:41Z
Маски стерли улыбки: исследование показало неожиданный эффект пандемии на маленьких детей
Знай
2025-04-30T17:51:34Z
Служить и защищать: RoboCop: Rogue City вышла на Mac
GameMag
2025-04-30T17:49:06Z
Работники часто выдают работу искусственного интеллекта за свою собственную – опрос
ZN UA
2025-04-30T16:55:58Z
Дієтологи назвали три продукти, які надзвичайно шкідливі для здоров’я
AgroNews
2025-04-30T16:22:09Z
Ученые объяснили, как во Вселенной появились золото, платина и уран
Факти ICTV
2025-04-30T16:03:26Z
Первый пушистик в истории: когда в Америке появились домашние коты
Фокус
2025-04-30T16:00:31Z
Apple готовит революцию? Что известно про складной iPhone 18 Ultra
Знай
2025-04-30T15:51:49Z