Яким був ефір телемарафону «Єдині новини» й Першого каналу Суспільного за 23—25 квітня 2025 року — резюме
Телемарафон «Єдині новини» стартував 24 лютого 2022 року. «Детектор медіа» почав моніторити телемарафон 21 березня того ж року за такою методологією. У січні цього року «Детектор медіа» уточнив і доповнив цю методологію, відповідно до зауважень і побажань від редакцій учасників телемарафону. Автор моніторингу — Ігор Куляс, медіатренер та автор основної методології моніторингових досліджень «Детектора медіа».
З березня 2022-го по вересень 2024 року у фокусі уваги моніторингу були фіксація й аналіз ефірних сіток різних каналів, основний контент, який продукували редакції (сюжети, прямі ввімкнення, гостьові студії), порушення стандартів інформаційної журналістики учасниками телемарафону, прояви політичного піару, представлення в ефірі різних парламентських фракцій і депутатських груп, російські наративи й токсичні медійні персонажі в ефірі марафону, замовчані телемарафоном події та теми.
21 травня 2024 року Перший канал Суспільного вийшов із телемарафону й вирушив у самостійне плавання 24/7. Для моніторингу ця зміна не є принциповою. Робота інформаційної редакції Суспільного мовника оцінюється так само як і раніше. Методологія оцінки ефірного продукту Суспільного мовника залишається такою ж, як до телемарафону.
З жовтня 2024 року моніторинг телемарафону змінив формат. Тепер його основу становить аналіз висвітлення головних суспільно важливих тем у марафоні та — для порівняння — на Першому каналі Суспільного. Відстежується висвітлення учасниками телемарафону головних тем кожного дня й тижня, представлення народних депутатів різних фракцій / депгруп в ефірі каналів, як і раніше, прояви політичного піару у формі сюжету або ж гостьової студії, наявність токсичних медіаперсонажів і російських наративів. Детальніше про новий формат моніторингу читайте тут.
Резюме моніторингових звітів читайте тут. У рубриці «Щоденні теленовини» щодня виходить короткий огляд марафону. А тут — повний огляд звітних днів.
Вступ
23—25 квітня найвищою інтенсивність боїв була знову на Покровському напрямку, активними були також Курський, Торецький, Лиманський і Новопавлівський. Телемарафон зосереджував основну увагу Краматорському напрямку, лише другими за увагою були Покровський і Лиманський. В ефірі Першого каналу Суспільного основну увагу приділили Покровському, Торецькому і Краматорському напрямкам.
У звітні дні ворог щодня здійснював повітряні теракти проти цивільних з великою кількістю загиблих і поранених — у Марганці, Києві та Павлограді. Перший канал Суспільного був оперативнішим і ґрунтовнішим за телемарафон у висвітленні цих подій.
Основна зовнішньополітична тематика звітних днів переважно зводилася до різного роду заяв довкола «мирного плану» президента США Трампа, були зірвані переговори в Лондоні на рівні міністрів. Експертний розгляд цих тем в ефірі Першого каналу Суспільного був відчутно якіснішим і глибшим за такий у телемарафоні.
До подій внутрішньополітичної тематики звертався лише Перший канал Суспільного, телемарафон їх не висвітлював.
У звітні дні в телемарафоні, як і зазвичай, найбільше було грубих порушень стандартів достовірності й відокремлення фактів від думок. В ефірах Першого каналу Суспільного було значно більше, ніж зазвичай, цих же двох стандартів.
Протягом тижня 21—27 квітня у гостьових студіях телемарафону традиційно було повне домінування гостей-нардепів від «Слуги народу». Представників «Європейської солідарності» в телемарафон не запрошували. В ефірах Першого каналу Суспільного представлення владної та опозиційних фракцій парламенту як завжди було збалансованим.
23—25 квітня в телемарафоні проявів політичного піару було порівняно небагато, традиційно найбільше їх було в ефірах каналу «Рада». В ефірі Першого каналу Суспільного проявів політичного піару в ці дні не було.
1. Висвітлення основних тем тижня
СИТУАЦІЯ НА РІЗНИХ ДІЛЯНКАХ ФРОНТУ:
У звітні дні, за інформацією Генштабу, загальна інтенсивність боїв була високою (від 156 до 175 боєзіткнень за добу). Як і раніше, найвищою в ці дні була інтенсивність боїв на Покровському напрямку (до 65 боєзіткнень за добу, загалом щодня близько третини від усіх боєзіткнень на фронті). Іншими активними напрямками були Курський (до 30 боєзіткнень на добу), Торецький (до 25), Лиманський (до 20) і Новопавлівський (до 19). На всіх інших напрямках фронту інтенсивність боїв була меншою.
У телемарафоні в ці дні редакції сукупно найбільшу увагу приділили Краматорському напрямку фронту (3 репортажі й 4 обговорення в студії), другими за увагою були Покровський напрямок (2 репортажі й 4 обговорення) і Лиманський (пряме ввімкнення і 5 обговорень), по 5 обговорень із гостями присвятили Куп’янському і Торецькому напрямкам. З інших активних напрямків 2 розмови з гостями присвятили Новопавлівському, а от про другий за активністю боїв у ці дні Курський напрямок у телемарафоні взагалі не згадували (не рахуючи коротких згадок у загальних зведеннях).
Найбільше уваги фронту в ці дні приділяли канали ICTV з СТБ, «1+1» і «Ми — Україна».
Обговорювати ситуацію на фронті в гості учасники телемарафону найчастіше в ці дні кликали військових-фронтовиків (16 разів), речників різних підрозділів Сил оборони запрошували 12 разів, експертів лише тричі.
У звітні дні в телемарафоні було багато фронтових репортажів: об’єднана редакція ICTV з СТБ зробила у ці дні 3 репортажних сюжети й одне пряме ввімкнення з фронту, канал «1+1» — пряме ввімкнення і сюжет, канал «Інтер» — пряме ввімкнення, канал «Ми — Україна» — репортажний сюжет.
В ефірі Першого каналу Суспільного найбільше уваги в ці дні приділили Торецькому напрямку фронту (10 обговорень у студії) і Покровському (9 обговорень). Ситуацію на Харківському напрямку обговорювали з 6 гостями. По 5 обговорень було про Лиманський і Краматорський напрямки. З Новопавлівського напрямку зробили фронтовий репортаж і обговорили з двома гостями, а ситуацію на Курському напрямку обговорили з 3 гостями. Говорити про фронт у гості найчастіше кликали речників різних підрозділів Сил оборони (12 разів), військових-фронтовиків запрошували 7 разів, експертів — 6 разів. Зробили один фронтовий репортаж.
НАСЛІДКИ ВОРОЖИХ ОБСТРІЛІВ І БОМБАРДУВАНЬ ЦИВІЛЬНИХ ОБ’ЄКТІВ:
Протягом звітних днів щодня ворог завдавав терористичних повітряних ударів по цивільних зі значними наслідками: 23 квітня внаслідок удару дрона по автобусу в Марганці загинуло 9 людей, було поранено 54, 24 квітня — внаслідок удару балістикою по житловому будинку в Києві загинуло 12 людей, 87 були поранені, 25 квітня внаслідок удару дроном по багатоповерхівці в Павлограді 3 людини загинули, 15 було поранено.
У репортажному висвітленні цих подій Перший канал Суспільного був оперативним і максимально докладним, усі три події висвітлювалися численними ввімкненнями кореспондентів з місць ворожих влучань, що особливо важливо у випадках, коли відбуваються рятувальні роботи й відомості про загиблих і поранених динамічно змінюються.
У телемарафоні канали висвітлювали ці події по-різному. Докладно і повноцінно відпрацювали в межах своїх ефірних слотів канали «Ми — Україна» й «1+1», відверто слабко висвітлювали ці події канали ICTV та СТБ і канал «Рада». Так само по-різному канали й обговорювали ці події у своїх гостьових студіях.
Окремо в обговоренні особливості комбінованої ракетно-дронової атаки ворога по Україні 24 квітня Перший канал Суспільного також був значно більш докладним за телемарафон і залучив до обговорення теми значно ширше коло різнопрофільних експертів.
Перший канал Суспільного також говорив і про можливий політичний вимір атаки 24 квітня з експертами та з політиками, серед учасників телемарафону цьому приділили увагу лише на каналі «Ми — Україна».
ЗОВНІШНЯ ПОЛІТИКА УКРАЇНИ Й СВІТОВА ПОЛІТИКА:
Основна зовнішньополітична тематика звітних днів переважно зводилася до різного роду заяв довкола «мирного плану» президента США Трампа, позиції самого цього «плану» 25 квітня опублікувала агенція Reuters. 24 квітня американська адміністрація зірвала переговори в Лондоні на рівні міністрів закордонних справ і міністрів оборони щодо України. Все це канали висвітлювали переважно у формі усних повідомлень, синхронів і цитат. А от експертне обговорення цієї тематики знову-таки було набагато більш ґрунтовним і якіснішим на Першому каналі Суспільного, аніж це робили учасники телемарафону. Крім численних різнопрофільних експертів Перший канал Суспільного активно залучав до обговорення цієї тематики й народних депутатів із різних фракцій, як владної, так і опозиційних.
Важливою подією цих днів стало прощання у Ватикані з Папою Римським. Цю подію найпослідовніше висвітлював Перший канал Суспільного. У висвітленні ще однієї важливої події — початку ексгумації на Тернопільщині решток поляків, загиблих у 1945 році, телемарафон показав крайню неоперативність. Перший канал Суспільного був і оперативним і більш ґрунтовним.
Теми й події, які не згадували в ефірі телемарафону, але згадували в ефірі Першого каналу Суспільного
- Washington Post: У Трампа розпустили групу, яка займалася воєнними злочинами Росії проти України (23 квітня).
- Акція родичів військовополонених і зниклих безвісти у Києві (23 квітня).
- Додаток «Резерв+» надсилатиме пуш-повідомлення про порушення правил військового обліку (24 квітня).
- «Спільнота Оленівки» розпочинає безстрокове голодування на Майдані Незалежності (24 квітня).
- Підліткам, яких звинувачують у побитті військового в Києві, обрали запобіжний захід (24 квітня).
- Financial Times: Україна провалила переговори про реструктуризацію держборгу, Мінфін не виключає дефолту (24 квітня).
- ДБР затримало 13 осіб через смерть ув’язненого в Київському СІЗО (25 квітня).
- Вступають в дію зміни законодавства, за якими на АЗС додаватимуть у бензин щонайменше 5% спирту (25 квітня).
- Акція родичів військовополонених з десантно-штурмових бригад у Києві (25 квітня).
- Рідні важкопоранених полонених після зустрічі з представниками Офісу президента припинили голодування на Майдані (25 квітня).
- Родина загиблої в російському полоні журналістки Рощиної вимагає додаткової ДНК-експертизи (25 квітня).
- Критика фотографів за публікацію шокових світлин загиблих і тяжкопоранених в Києві (25 квітня).
Не повідомляли ні в марафоні, ні в ефірі Першого каналу Суспільного:
- ЄС про вступ України: Скринінг половини кластерів уже завершено (23 квітня).
- «Європейська солідарність» вимагає спецзасідання Ради за участі Зеленського щодо перебігу мирних переговорів (23 квітня).
- Мовний омбудсмен розкритикував законопроєкт про профосвіту як такий, що може звузити використання української мови (23 квітня).
- ДБР проводить обшуки в ексзаступниці міністра економіки (23 квітня).
- The Times: Велика Британія може відмовитися від направлення військових в Україну через ризики (24 квітня).
- «Схеми»: Розшукуваний депутат Шахов мешкає в елітних апартаментах у Дубаї (24 квітня).
- ЄСПЛ встановив, що ексглаву НАБУ Ситника судили з порушеннями й неправомірно внесли до реєстру корупціонерів (24 квітня).
- Регулятор змінив норми електричної напруги в мережі з 220 на європейські 230 вольтів (24 квітня).
- Актори створили петицію з вимогою звільнити директорів Молодого театру і департаменту культури КМДА (25 квітня).
- МАГАТЕ повідомляла про стрілянину на ЗАЕС (25 квітня).
2. Порушення стандартів інформаційної журналістики 23—25 квітня
Згадано лише найбільш грубі порушення стандартів лише в матеріалах по основних темах.
Телемарафон:
В ефірах каналу «1+1» найбільше грубих порушень стандарту достовірності були узагальненими розмитими псевдопосиланнями на авторство суб’єктивних думок. Стандарт точності найбільше грубо порушували невідповідностями між текстом і відео в БЗ, сюжетах і прямих ввімкненнях. Найбільше порушень стандарту відокремлення фактів від думок були суто емоційними оцінками журналістів у новинах. Стандарт повноти інформації найчастіше грубо порушували недостатнім представленням експертів. Стандарт доступності подачі інформації грубо порушували показом скриншотів, які неможливо прочитати, і використанням англіцизмів, якими не користуються пересічні телеглядачі.
В ефірах каналів ICTV та СТБ стандарт достовірності найчастіше грубо порушували подачею фактів без будь-яких посилань на джерела. Чимало було й узагальнених розмитих псевдопосилань на авторство суб’єктивних думок. Стандарт точності найчастіше грубо порушували невідповідністю між картинкою і текстом у БЗ. Стандарт відокремлення фактів від думок журналісти найбільше грубо порушували, вживаючи суто емоційні оцінки у новинах. Стандарт повноти інформації найбільше порушували недостатнім представленням експертів.
В ефірах каналу «Інтер» стандарт достовірності найчастіше грубо порушували узагальненими розмитими псевдопосиланнями на джерела фактичної інформації. Багато було й узагальнених розмитих псевдопосилань на авторство суб’єктивних думок. Стандарт відокремлення фактів від думок дуже часто в новинах журналісти порушували, вживаючи суто емоційні оцінки. Стандарт доступності подачі інформації часто порушували, вживаючи англіцизми, незрозумілі частині аудиторії.
В ефірах каналу «Рада» стандарт достовірності найчастіше журналісти грубо порушували, роблячи узагальнені розмиті псевдопосилання на джерела фактів. Стандарт точності порушували невідповідностями між картинкою і текстом у БЗ і прямих ввімкненнях. Стандарт повноти інформації найчастіше порушували тим, що на відео в БЗ не було інтершуму. Стандарт доступності інформації порушували вживанням незагальновживаних англіцизмів.
У ефірах каналу «Ми — Україна» найбільше грубих порушень стандарту достовірності було вживанням журналістами суто абстрактних псевдопосилань. Найпоширенішими грубими порушеннями стандарту точності були невідповідності між картинкою і текстом у БЗ. Були й суто фактичні помилки. Стандарт відокремлення фактів від думок грубо порушували найчастіше вживаючи суто емоційні оцінки у новинах і зайві у новинах маркери авторизації. Дуже багато грубих порушень стандарту повноти інформації були пов’язані з тим, що ведучі гостьових студій не називали напрямки фронту, про які запитували своїх гостей-військових. Чимало було й недостатніх представлень експертів. І всі БЗ були без інтершуму.
Перший канал Суспільного
Дуже багато грубих порушень стандарту достовірності у звітні дні були вживанням журналістами суто абстрактних псевдопосилань. Були фактичні неточності. Найбільше грубих порушень стандарту відокремлення фактів від думок було пов’язано з використанням журналістами в прямих ввімкненнях зайвих для новин маркерів авторизації. Найбільше порушень стандарту доступності подачі інформації було пов’язано з показом різних скриншотів, зокрема й не кращим чином адаптованих.
3. Представлення парламентських фракцій і груп у гостьових студіях 21—27 квітня
Депутати у телемарафоні:
Протягом звітного тижня народних депутатів у телемарафон запрошували 16 разів (попереднього тижня було 15 запрошень). Як і завжди, в ефірі телемарафону домінували представники владної фракції «Слуги народу», цього разу вони отримали 13 запрошень, а це більш як 81% від усіх «депутатських» студій тижня.
Крім «слуг» в телемарафоні, в ефірі каналу «Рада» по разу гостювали один представник «Батьківщини» (традиційно це був Михайло Цимбалюк), представниця депутатської групи «За майбутнє» (теж традиційна Ірина Констанкевич), а в ефірі каналу «1+1» побувала народна депутатка Інна Совсун із фракції «Голосу». В ефірах ICTV з СТБ і «Ми — Україна» були лише «слуги народу». Причому на «Ми — Україна» знову і знову це були Олексій Леонов і Марія Мезенцева-Федоренко (полюбляють саме цих двох «слуг» на каналі, з чого б це?). В ефірах каналу «Інтер» цього тижня вирішили обійтися без народних обранців. А от що вже традиційно так традиційно — то в ефірі телемарафону не було представників «Європейської солідарності».
По два рази в марафоні гостювали «слуги» Дмитро Соломчук, Єгор Чернєв і Олексій Леонов. Усі інші нардепи побували в телемарафоні по одному разу.
Звітного тижня в телемарафоні несподівано дуже слабко був представлений Офіс президента. Лише двічі запросили уповноваженого з питань санкційної політики Владислава Власюка і по разу — радника керівника ОП Сергія Лещенка і заступника керівника ОП Ігоря Брусила. Чи не вперше за весь час існування телемарафону протягом тижня в його ефірі жодного разу не було радника Михайла Подоляка, навіть у середу в праймі на телеканалі «Рада».
Депутати на Першому каналі Суспільного:
В ефірі Суспільного протягом звітного тижня побувало 25 народних депутатів (попереднього тижня було 26). Найчастіше в ефірі каналу були представники владної фракції «Слуги народу» (12 разів). З опозиційних фракцій найчастіше в ефір кликали представників «Європейської солідарності» (6 разів), представників «Батьківщини» і «Голосу» запрошували по 3 рази, одного разу в ефірі була позафракційна депутатка Оксана Савчук.
З усіх нардепів по два рази запрошували Андрія Осадчука з «Голосу», Богдана Кицака зі «Слуги народу» і Сергія Таруту з «Батьківщини». Усі інші народні депутати гостювали на каналі по одному разу.
4. Прояви політичного піару в телемарафоні 23—25 квітня
Протягом трьох проаналізованих днів у телемарафоні було небагато проявів політичного піару, я зафіксував лише 6. Половина з них була в ефірах каналу «Рада», 2 прояви — на каналі «Ми — Україна», ще один — в ефірі «Інтера». На інших каналах проявів політичного піару у звітні дні не було. Найбільшим бенефіціаром позитивного політичного піару був у ці дні керівник Офісу президента Андрій Єрмак (4 позитивні згадки на двох каналах). Проявів негативного піару у звітні дні не було.
В ефірі Першого каналу Суспільного проявів політичного піару не було.
5. Російські наративи й токсичні медійні персонажі в телемарафоні 23—25 квітня
Російських пропагандистських наративів в ефірах телемарафону і Першого каналу Суспільного протягом звітного тижня я не зафіксував. Ефіри «Ради» вели троє токсичних ведучих каналу.
Матеріал підготовлено за підтримки Міжнародного фонду «Відродження». Матеріал представляє позицію авторів і не обов’язково відображає позицію Міжнародного фонду «Відродження».
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування ідей та створення якісних матеріалів, просувати свідоме медіаспоживання і разом протистояти російській дезінформації.