MY.UAНовини
Угоду про мінерали підписано: що це означає для України і в чому вигода для США
Угоду про мінерали підписано: що це означає для України і в чому вигода для США

Угоду про мінерали підписано: що це означає для України і в чому вигода для США

Україна та Сполучені Штати Америки підписали угоду про економічне співробітництво (угоду про надра). Фокус зібрав усе, що відомо про угоду.

Міністр економіки України Юлія Свириденко разом із міністром фінансів США Скотом Бессентом 30 квітня підписали Угоду про створення Інвестиційного фонду відновлення США-Україна.

"Спільно зі США ми створимо Інвестиційний фонд із відновлення України, який залучатиме глобальні інвестиції в нашу державу", — зазначила Свириденко у Facebook.

Україна і США підписали угоду про надра

Основні положення угоди США та України про надра

Вона також нагадала ключові положення угоди:

  • Повна власність і контроль залишаються за Україною. Усі ресурси на нашій території та в територіальних водах належать Україні. Саме українська держава визначає, де і що видобувати. Надра залишаються в українській власності — це закріплено угодою.
  • Рівноправне партнерство. Фонд створюється 50/50. Управляти цим Фондом будемо ми спільно зі США. Жодна зі сторін не матиме переважного голосу, і це відображає рівноправне партнерство між Україною та Сполученими Штатами.
  • Національна власність захищена. Угода не передбачає змін у процесах приватизації чи управлінні державними компаніями — вони й надалі належатимуть Україні. Компанії на кшталт Укрнафти чи Енергоатому залишаються у власності держави.
  • Жодних боргів. Угода не містить згадок про будь-які боргові зобов'язання України перед США. Реалізація угоди дасть змогу обом країнам збільшити свій економічний потенціал завдяки рівноправній співпраці та інвестиціям.
  • Угода відповідає Конституції та не змінює євроінтеграційний курс. Документ узгоджується з національним законодавством і не суперечить жодним міжнародним зобов'язанням України. Важливо, що угода стане сигналом і для інших світових гравців, що з Україною надійно співпрацювати довгостроково — на десятиліття.
  • Фонд наповнюватиметься доходами виключно від нових ліцензій. Йдеться про 50% коштів від нових ліцензій на проєкти у сфері критичних матеріалів та нафти і газу, які надходитимуть до бюджету після створення Фонду. Доходи від уже розпочатих проєктів або заплановані в бюджеті надходження не включаються до Фонду. В угоді йдеться про подальшу стратегічну кооперацію.
  • Законодавчі зміни — тільки точкові. Для функціонування Фонду передбачено лише внесення змін до бюджетного кодексу. Саму ж Угоду має ратифікувати Верховна Рада.
  • США допоможуть залучати додаткові інвестиції та технології. Фонд підтримується урядом США через агенцію DFC, яка допомагатиме нам залучати інвестиції та технології від фондів і компаній як у США, так і в ЄС та інших країнах, що підтримують нашу боротьбу проти російського ворога. Передача та розвиток технологій — важлива складова Угоди, адже нам потрібні не лише інвестиції, а й інновації.
  • Угода надає податкові гарантії. Доходи та внески Фонду не оподатковуються ні в США, ні в Україні, щоб інвестування дало якомога більші результати.

Свириденко зазначила, що згідно з угодою, США робитимуть внесок до Фонду. Вони можуть робити це або грошима, або новою допомогою — наприклад, системами ППО для України.

Україна і США підписали угоду про надра

Як на підписання угоди відреагували у США

Як зазначилив Мінфіні США, Сполучені Штати та Україна підписали угоду про створення Фонду інвестицій у реконструкцію США та України. Новий фонд стане інструментом, за допомогою якого обидві країни спільно інвестуватимуть у відновлення української економіки після руйнувань, спричинених повномасштабним вторгненням Росії.

"Угода стала символом визнання значної допомоги, яку американський народ надав Україні в роки війни. Вона відкриває шлях до тісного економічного партнерства, спрямованого на об'єднання ресурсів, досвіду та зусиль заради швидкого та сталого відновлення країни", — йдеться в повідомленні Мінфіну США.

Роботу фонду координуватимуть Міністерство фінансів США та Міжнародна корпорація фінансування розвитку (DFC) за підтримки уряду України. Ініціатива реалізується під керівництвом президента Дональда Трампа.

Фото: AP News

"Завдяки невтомним зусиллям президента Трампа щодо забезпечення міцного миру я радий оголосити про підписання сьогоднішньої історичної угоди", — заявив міністр фінансів США Скотт Бессент.

Він підкреслив, що нове партнерство не тільки спрямоване на підтримку України, а й слугує чітким сигналом Москві: відновлення України не принесе вигоди тим, хто підтримував російську військову агресію.

При цьому державний секретар США Марко Рубіо назвав угоду про копалини кроком до припинення війни.

"Завдяки лідерству президента Дональда Трампа, сьогодні США та Україна підписали угоду про Інвестиційний фонд відновлення — важливу віху в нашому спільному процвітанні та крок до припинення цієї війни", — наголосив він.

Важливо Що таке гарантії безпеки і чому їх немає в угоді про мінерали: пояснює експерт Михайло Гончар

Як зазначили у статті видання CNN, серед ключових каменів спотикання переговорів між США та Україною було питання гарантій безпеки — і чи нададуть їх США, як частину угоди. "Спочатку Трамп відмовився, заявивши, що хоче, щоб Україна спочатку підписала угоду, а потім говорила про гарантії. На той час Зеленський описав проєкт угоди як прохання до нього "продати" свою країну. Українські урядовці згодом висловили думку, що інвестиції США та присутність американських компаній в Україні зроблять США більш зацікавленими в безпеці України", — йдеться в матеріалі видання. Там нагадали, що невдовзі після невдалого візиту Володимира Зеленського до Білого дому Трамп наказав призупинити допомогу США Україні. І хоча допомогу відтоді було відновлено, цей епізод став головним сигналом для європейських союзників України, які пообіцяли збільшити свою допомогу країні. "Трамп здебільшого описав угоду, як "відплату" України за допомогу, яку США надали Україні з моменту початку Росією свого не спровокованого повномасштабного вторгнення в країну в лютому 2022 року", — пише CNN.

Угода про надра стосується 57 мінералів

За даними видання "Європейська правда", яке отримало доступ до підписаного у Вашингтоні документа, угода між урядами США та України про створення Американсько-українського інвестиційного фонду відновлення залишає не деталізованою низку важливих положень двостороннього співробітництва та фіксує насамперед базові, політичні параметри.

Як виявилося, у процесі переговорів Україна і США дійшли рішення знову розділити угоду на кілька складових. Двостороння угода, підписана в середу у Вашингтоні, встановлює політичні параметри співробітництва двох урядів щодо розроблення надр, продажу корисних копалин, а також американської допомоги, зокрема й військової, яку Україна отримуватиме надалі.

Важливо США склали дискримінаційну угоду про копалини без гарантій безпеки: інтерв'ю Михайла Гончара Фокусу

Так, в угоді прописано перелік корисних копалин, видобутку яких вона стосується. Ідеться про український видобуток алюмінію, сурми, миш'яку, бариту, берилію, вісмуту, церію, цезію, хрому, кобальту, міді, диспрозію, ербію, європію, фтору, цирконію, нафти, природного газу та інших (загалом 57 мінералів), причому йдеться тільки про нові родовища, ліцензії на які Україна видаватиме після набрання документом чинності. Цей перелік може бути розширено тільки за згодою сторін. Однак угода не регулює видобуток і доходи від видобутку інших корисних копалин. Також вона не стосується доходів від української інфраструктури, як спочатку пропонували США.

США допоможуть відновити Україну в обмін на природні ресурси

Як пише видання ВВС, після місяців напружених переговорів між Києвом і Вашингтоном було підписано важливу угоду, яка може змінити економічний ландшафт післявоєнної України. США та Україна домовилися про розподіл прибутку від майбутнього продажу українських мінеральних та енергетичних ресурсів, що стало результатом багатомісячної дипломатичної та економічної роботи.

Важливо Рідкоземельний нуль: як Трамп з Афганістаном у 2017-му збиралися надра розробляти

"Для Києва угода — не просто економічний інструмент, а й політична умова продовження військової допомоги з боку США. Адміністрація Трампа раніше наполягала на укладенні такого договору як на обов'язковому попередньому кроці для надання Україні гарантій безпеки. Однак, як зазначають джерела, нинішній варіант угоди набагато м'якший, ніж те, чого спочатку домагався Трамп, — він хотів компенсацій за всю надану військову допомогу", — ідеться в повідомленні.

США готуються інвестувати в нові родовища мінералів в Україні, але після завершення війни
Фото: Getty

За інформацією зі США, переговори були непростими: на останніх етапах українська сторона намагалася внести зміни в уже узгоджені пункти, особливо ті, що стосуються управління інвестиційним фондом і прозорості фінансових потоків. Це викликало роздратування в американської делегації і мало не зірвало підписання, пише ВВС.

І все ж угоду про надра вдалося укласти. Тепер документ чекає на ратифікацію в українському парламенті.

Україна підписала зі США договір про надра: які наступні кроки

Як зазначив нардеп від партії "Голос" Ярослав Железняк, Україна підписала перший етап важливої міжурядової угоди з американською фінансовою корпорацією DFC. За його словами, йдеться про політичну — міжурядову частину домовленостей, яка наразі містить переважно загальні формулювання.

Цей документ ще має пройти процедуру ратифікації у Верховній Раді. Лише після цього сторони перейдуть до другого етапу — укладення безпосереднього договору між DFC та українською агенцією, яка буде уповноважена реалізовувати домовленості. Завершальною стане технічна частина, яка визначить, як працюватиме угода і як розподілятиметься фінансування.

Крім того, за словами Железняка, для реалізації домовленостей знадобиться внести зміни до низки законів, зокрема, до Бюджетного та Податкового кодексів.

Як повідомлялося, 30 квітня США та Україна підписали угоду про надра.

Нагадаємо, раніше президент Київської школи економіки (KSE) Тимофій Милованов заявив, щоСША шантажують Україну, змушуючи швидше укласти угоду щодо рідкоземельних металів.

Теги за темою
Украина
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
3 найкращі комедійні фільми, які піднімуть настрій за 90 хвилин
24tv
2025-05-11T10:36:18Z
Зірка "МастерШеф" Ліза Глінська хрестила доньок-близнючок
GlavRed
2025-05-11T10:27:42Z
Куди піти з дітьми у Львові: топ-5 локацій, які сподобаються малечі будь-якого віку
24tv
2025-05-11T10:09:14Z
5 популярних зірок, які брали участь у Євробаченні
24tv
2025-05-11T10:00:13Z
Ольга Фреймут показала підрослих дітей та розповіла про важливу подію в житті 7-річної Євдокії
TSN
2025-05-11T09:36:32Z
Будинок Дженніфер Лопес і Бена Аффлека продають дешевше, ніж подружжя за нього заплатило
24tv
2025-05-11T09:27:55Z
Євген Кот зворушив новими фото з підрослою донечкою, якій виповнилося 10 місяців
TSN
2025-05-11T09:23:43Z
Без ТЦК, але з "азовцями" на сцені: усі подробиці концерту "Без Обмежень" в Києві
ТСН
2025-05-11T09:22:50Z
Бужинська приїхала до Одеси та наробила пікантних фото у купальнику поблизу басейну
ТСН
2025-05-11T09:22:48Z
Не може бути діалогу, якщо водночас обстрілюють мирних жителів – Макрон
ГЛАВКОМ NET
2025-05-11T10:36:30Z
Макрон відповів Путіну про Стамбул: Безумовному припиненню вогню не передують переговори
Лига
2025-05-11T10:36:17Z
Чому Стамбул та 15 травня: у Sky News пояснили заяву Путіна про переговори
24tv
2025-05-11T10:33:45Z
Глава МЗС Італії візьме участь у зустрічі «Веймар+»
УкраинФорм
2025-05-11T10:33:45Z
МЗС РФ: Путін чітко сказав, що спочатку переговори, а потім розмови про перемирʼя
ZN UA
2025-05-11T10:31:08Z
Дві дачі в Конча-Заспі та не тільки: що задекларував суддя Господарського суду Києва Селівон
Telegraf
2025-05-11T10:30:20Z
Велика Британія працює над відновленням авіасполучення з Україною — Стармер
ТСН
2025-05-11T10:28:23Z
Макрон оцінив кількість іноземних військових, яких могли б розгорнути в Україні
Европейская правда
2025-05-11T10:27:12Z
Переговори з РФ у Стамбулі 15 травня: яку умову висунула Україна та як реагує світ
GlavRed
2025-05-11T10:27:00Z
Мобілізація 2025: юристка пояснила, кому загрожують повторні штрафи від ТЦК
24tv
2025-05-11T10:36:23Z
Розкриті технічні характеристики літака далекого радіолокаційного виявлення E-3A Sentry стандарту НАТО
InternetUA
2025-05-11T10:31:36Z
Зеленський подякував усім українським матерям
УкраинФорм
2025-05-11T10:24:46Z
З початку року Міноборони України кодифікувало понад 50 зразків автомобільної техніки
AutoCentre
2025-05-11T10:15:47Z
Правила ВЛК змінилися: людяніша система та ніякого примусу
Знай
2025-05-11T10:13:09Z
Університет імені Михайла Драгоманова організовує Молодіжний філософський форум
Khreschatyk
2025-05-11T10:06:11Z
Розкриті технічні характеристики шведської зенітної гармати Bofors L/60
InternetUA
2025-05-11T10:01:35Z
Уряд Мерца розпочав роботу з украй низкою популярністю серед німців
Европейская правда
2025-05-11T10:01:09Z
"Знай, що я тебе дуже-дуже люблю": боєць "Хартії" привітав неньку з Днем матері на відео
24tv
2025-05-11T10:00:10Z
Без дискомфорту у гінеколога: у США схвалено домашній тест на рак шийки матки
Факти ICTV
2025-05-11T10:36:27Z
У Солом'янському районі Києва - спалах гепатиту А
УкраинФорм
2025-05-11T10:33:23Z
Коли висівати кавуни у відкритий ґрунт – корисні поради
ТСН
2025-05-11T09:23:55Z
Які продукти подовжують молодість: нові дослідження вчених
TSN
2025-05-11T09:23:39Z
Чим поливати часник навесні, щоб пізніше зібрати дуже великий урожай: розведіть це у воді
ТСН
2025-05-11T09:23:21Z
Які продукти потрібно їсти для зміцнення кісток
TSN
2025-05-11T09:23:01Z
Чи можна їсти яйця щодня: дієтологи розповіли про всі міфи, пов’язані з цим продуктом
TSN
2025-05-11T09:22:08Z
Магнітна буря 11 травня: як вберегти здоров’я
ТСН
2025-05-11T09:20:20Z
Що зробити, щоб цибуля не випускала стрілки: корисний лайфгак, про який ніхто не знає
ТСН
2025-05-11T09:19:54Z
Вранці 11 травня Росія атакувала Київську область дронами, є постраждалий — КОВА
Khreschatyk
2025-05-11T10:18:50Z
Росіяни розстріляли чоловіка на дамбі Каховської ГЕС у 2022 році, – поліція Херсонщини
24tv
2025-05-11T09:51:53Z
Загиблі у краківському готелі є українцями - ЗМІ
УкраинФорм
2025-05-11T09:51:20Z
У Харкові внаслідок зіткнення автівки з КАМАЗом загинули троє чоловіків
Мій Харків
2025-05-11T09:42:30Z
На Полтавщині вибух забрав життя чоловіка — що відомо
TSN
2025-05-11T09:23:18Z
Горить магазин, – у ДСНС розповіли деталі про велику пожежу на Позняках у Києві
24tv
2025-05-11T09:19:48Z
Росіяни пошкодили електромережі у Херсоні. У Запорізькій області поранили жінку
Лига
2025-05-11T09:12:35Z
В Україні судили працівницю банку, яка привласнила майже пів мільйона гривень
InternetUA
2025-05-11T08:58:23Z
На Сумщині триває евакуація з прифронтових громад
УкраинФорм
2025-05-11T08:31:41Z
Євро в зоні турбулентності: що чекає на валюту найближчим часом
24tv
2025-05-11T10:36:18Z
До Туреччини прибуло судно з українським зерном в рамках гуманітарної допомоги ООН
ZN UA
2025-05-11T10:31:02Z
У Туреччині прогнозують менший урожай пшениці та ячменю
AgroPortal
2025-05-11T10:30:39Z
Податки на продаж власних вживаних речей: чи дійсно це чекає на українців вже незабаром
24tv
2025-05-11T10:09:27Z
Пенсіонери втратять понад 2000 грн: кому уріжуть виплати
Знай
2025-05-11T09:30:48Z
Нацбанк послабив діючі валютні обмеження: що змінилось
ТСН
2025-05-11T09:25:22Z
Коли висаджувати солодкий перець, томати і капусту в травні 2025 року: сприятливі дні
ТСН
2025-05-11T09:21:54Z
Яка буде пенсія, якщо зарплата 20 000 гривень
24tv
2025-05-11T09:03:22Z
Робочі місця та інвестиції: що отримає Україна від угоди про копалини
Факти ICTV
2025-05-11T09:01:54Z
Розвертається на місці: у Києві засвітився електричний "Гелендваген" за 8 мільйонів
Фокус
2025-05-11T10:36:58Z
Новий компактний SUV BMW M може ховатися під виглядом iX3
Топ Жир
2025-05-11T10:30:06Z
Фанат "Зоряних війн" створив копію знаменитого байка: це приголомшило Інтернет
Фокус
2025-05-11T10:00:24Z
Топ-5 найдорожчих автомобілів світу, які перевищують вартість літака
Gazeta UA
2025-05-11T07:58:53Z
Водії Google Maps знайшли "рятівника" від штрафів: що потрібно терміново включити
Хвиля
2025-05-11T07:45:25Z
Чому важливо перевіряти тиск в колесах авто: справа не лише в економії пального
Gazeta UA
2025-05-11T07:19:13Z
Nissan замислився над випуском нової Maxima
AutoCentre
2025-05-11T07:10:17Z
Електромобілі Zeekr – офіційно в Україні: що потрібно знати про це
AutoGeek
2025-05-11T07:03:30Z
Здогадуються одиниці: для чого потрібні маленькі чорні крапки на склі в автомобілі
GlavRed
2025-05-11T03:27:52Z
Карпати засипає снігом: у травні на Івано-Франківщині знову панує негода
24tv
2025-05-11T10:30:49Z
Гороскоп на тиждень з 12 по 18 травня: Тельцям - конфлікти, Ракам - зміни
GlavRed
2025-05-11T10:27:08Z
Забудовники Києва через "ручних" чиновників намагаються позбавити ще одну історичну будівлю охоронного статусу
Khreschatyk
2025-05-11T10:24:57Z
Якою буде погода в Україні наступного тижня: прогноз синоптика
ТСН
2025-05-11T10:06:53Z
На фронті загинув стендап-комік та спецпризначенець "Азову" Дмитро Скрипник
ТСН
2025-05-11T10:06:52Z
Відключення газу на тиждень 12–18 травня в Київській області: кого зачепить графік
Политека
2025-05-11T10:01:15Z
Ворог вдруге атакував село на Запоріжжі, є поранена
УкраинФорм
2025-05-11T10:00:24Z
Донори United24 зібрали на гуманітарне розмінування понад $1,5 мільйона
УкраинФорм
2025-05-11T09:58:31Z
Росіяни вдарили з артилерії по Корабельному району Херсона, є поранена
УкраинФорм
2025-05-11T09:49:49Z
Китайські туристи намагались незаконно ввезти 160 кг раків до Японії
360ua.news
2025-05-11T10:27:29Z
Прибирайте ці 5 речей щоранку, і оселя завжди буде бездоганно чиста
24tv
2025-05-11T10:18:21Z
Китайський гороскоп на завтра 12 травня: Тиграм - стрес, Зміям - зневага
GlavRed
2025-05-11T09:25:42Z
Як часто слід змінювати насадку на швабру: чому це так важливо
ТСН
2025-05-11T09:23:18Z
Коли краще садити картоплю у травні: сприятливі дні за місячним календарем
TSN
2025-05-11T09:22:05Z
Ці два сорти огірків садять на Закарпатті: вони без проблем витримують холодні ночі і швидко дають великий урожай
TSN
2025-05-11T09:21:57Z
Як вивести бур’яни, які проросли між тротуарною плиткою: безкоштовний засіб, який працює краще за магазинні
TSN
2025-05-11T09:21:45Z
Вашому городу будуть заздрити: 11 речей, які потрібно зробити в травні
Telegraf
2025-05-11T09:20:33Z
7 простих речей, які допоможуть зміцнити сімейні стосунки: рекомендації експертів
ТСН
2025-05-11T09:19:47Z
Найдавніший паразит у світі: черв'як із колючою головою блукав Землею разом із динозаврами
Фокус
2025-05-11T10:36:30Z
Вагою 450 кг і з рогами до 1,8 м завдовжки: який олень найбільший на Землі
Фокус
2025-05-11T09:51:12Z
Користувачі ПК можуть безплатно отримати одразу 3 гри у Steam та EGS
24tv
2025-05-11T09:48:13Z
Ізраїльські розробники представили інноваційну систему радіоелектронної боротьби KETAK
InternetUA
2025-05-11T09:31:54Z
В Чорнобильській зоні помітили рідкісного хижого птаха та пташеня
TSN
2025-05-11T09:24:44Z
Космічний апарат СРСР вдарив по Землі: куди він впав
TSN
2025-05-11T09:23:45Z
Суперкомп’ютер передбачив точну дату, коли відбудеться кінець світу
ТСН
2025-05-11T09:19:10Z
З'явилися перші оцінки Doom: The Dark Ages – що кажуть критики
24tv
2025-05-11T08:48:40Z
Легкий спосіб захистити планету: чому людям слід користуватися посудомийною машиною
Фокус
2025-05-11T08:12:08Z
Куртуа отримає новий контракт з Реалом до 2027 року
Football.ua
2025-05-11T10:31:55Z
Астон Вілла не викуповуватиме контракт захисника Челсі
Football.ua
2025-05-11T10:28:55Z
Бражко, Верняєв, Рух: як український спорт привітав мам із Днем матері
24tv
2025-05-11T10:15:05Z
Барселона – Реал Мадрид: прогноз на останнє Ель Класіко сезону
Факти ICTV
2025-05-11T10:13:59Z
Олександра Олійникова виграла змагання ITF W35 в Італії
УкраинФорм
2025-05-11T10:04:48Z
Гордон та Ботман гратимуть із перших хвилин проти Челсі
Football.ua
2025-05-11T10:04:22Z
Комо оновив клубний рекорд
Football.ua
2025-05-11T09:49:31Z
Відомий розклад матчів баскетболістів збірної України U20 на Євро
УкраинФорм
2025-05-11T09:49:12Z
У журналіста відібрали прапор України перед матчем чемпіонату Англії з футболу
Детектор М
2025-05-11T09:46:04Z