MY.UAНовини
Криголам товариша Сі: як Китай проривається до Арктики, допомагаючи Росії у війні проти України
Криголам товариша Сі: як Китай проривається до Арктики, допомагаючи Росії у війні проти України

Криголам товариша Сі: як Китай проривається до Арктики, допомагаючи Росії у війні проти України

Ще недавно вважалося, що Арктика вкрита кригою навiки. Та все змінюється — навіть арктичний пейзаж. Зважаючи на колосальнi запаси ресурсів та логiстичний потенціал, Арктика є ласим шматком для США, Китаю та Росії. Як співпраця великих держав в цьому регіоні вплине на увесь світ, а зокрема — на Україну, і як російсько-українська війна впливає на арктичний порядок денний, з’ясовував Фокус.

Арктика без криголамiв: США, Росiя i Китай вже приглядаються

Президент США Дональд Трамп поставив собі за мету «відірвати Росію від Китаю». Так короткою фразою описується ціла низка стратегічних напрямків, у межах яких, на думку очільника Білого дому, Москві буде вигідніше співпрацювати із Вашингтоном, ніж із Пекіном. 

Натомість Піднебесна без допомоги Росії не зможе скласти конкуренції США у цьому напрямку. Однією із таких ніш є освоєння Арктики, яка за прогнозами вчених до кінця століття стане повністю судноплавною, а перший логістичний маршрут регіоном можна буде прокласти вже до кінця десятиліття. 

Влітку 2020 року пустив тріщину останній шельфовий льодовик Канади. Через швидке підвищення середньорічної температури (в регіоні воно відбувається швидше, ніж у середньому на планеті) було утворено розлам площею майже вісімдесят квадратних кілометрів. Вчені прогнозують, що у 2030 році на Арктику чекає перше практично повністю вільне від льоду літо. А це говорить про придатність тамтешніх вод до плавання без участі криголамів та інших спеціальних засобів, які передбачає полярне плавання.

Така цінна Арктика: швидше, дешевше i без полiтичних конкурентiв

Для КНР, яка продає значну частину своєї продукції у далекі від неї Європу та Америку, логістика має критичне значення. Торговий маршрут через Арктику може скоротити час подорожі до 40%. Відтак це зменшення витрат на транспортування, зберігання деяких видів продукції та підвищення конкурентоспроможності. Адже ви б зраділи, якби ваш улюблений товар з AliExpress майже вдвічі швидше та ще й обійшовся дешевше?

Для світу розмороження Арктики можна буде порівняти з ерою Великих географічних відкриттів, але навпаки
Фото: Фокус

Також за прогнозами вчених в Арктиці може знаходитися близько 30% запасів світового природного газу та нафти. Проте для КНР Північний шлях важливий ще й у військово-стратегічному контексті. Рандж Тофік, дослідник політології у Варшавському університеті відзначає, що США контролює значну частину чинного логістичного маршруту, зокрема Малаккську протоку. Тож КНР хоче позбутися ще одного чинника впливу свого геополітичного конкурента.

Як із Глобального Півдня дотягнутися до снігових пустель

Проте, мабуть, у кожного, хто має елементарні знання із географії виникає цілком логічне запитання: яке має відношення Китай, найпівнічніша точка якого знаходиться в Гирлі річки Амур (на рівні європейського міста Мінськ), до Арктики?

Відповідь проста: уся справа у «м’якій силі». Китай цікавився Арктикою ще з 1980 років. Уся справа в науці та піклуванні про навколишнє середовище. А вже у 2010-х КНР інтенсифікувала свої арктичні зусилля. Все змінив прихід до влади Сі Цзіньпіна. У 2013 році КНР, основна територія якої знаходиться у помірному, субтропічному та тропічному кліматичних поясах, стала спостерігачем в Арктичній раді – міжнародному органі, що намагається координувати політику держав, присутніх у регіоні щодо цих територій, які по суті є вкритим кригою Північно-Льодовитим океаном та його прибережними землями (теж в основному вкриті кригою, проте, як вже було згадано, далеко не навічно).

Важливо Дональд-завойовник: чи створить Трамп імперію, придбавши Гренландію, і як це вплине на Україну

Найбільша Арктична країна – це Росія, берегова лінія якої в Арктиці становить 24140 км. Далі слідує Канада, 40% території якої знаходиться в регіоні. США присутні в Арктиці завдяки купівлі Аляски у ХІХ столітті. Тоді з автора ідеї Держсекретаря Вільяма Сьюарда кепкували за це рішення. Проєкт із купівлею Аляски навіть назвали «дивацтво Сьюарда», натомість зараз його час перейменувати у «далекоглядність Сьюарда». Адже США мають вихід можливо до найважливішого земного ресурсу XXI століття. Також у регіоні присутні Данія (завдяки Гренландії), Ісландія та Норвегія. Велика Британія, Фінляндія та Швеція (не мають прямого виходу до арктичних вод) намагаються брати участь у політиці щодо Арктики через свою географічну близькість до регіону та політичну близькість до інших арктичних країн, усі з яких, окрім РФ, — члени НАТО.

КНР проголосила створення «Полярного Шовкового шляху» у 2017 році, а вже наступного року було видано «Білу книгу», де обґрунтовано присутність Китаю в регіоні. У Пекіні заявляють, що Арктика – це «надбання усього людства», і що в жодному разі не можна обмежуватися регіональними ініціативами. Здавалося б, чому могутнім арктичним державам просто не зачинити двері перед настирливими гостями із півдня? Проте КНР уміло використовує загальний міжнародний контекст щодо цього питання. Пекін завбачливо уклав угоди з Ісландією та Гренландією щодо проходу своїх кораблів їхніми територіальними водами. Звичайно, мова йшла саме про науково-дослідні маршрути задля вивчення клімату та збереження планети. А от з Російською Федерацією співпраця відбувається у зовсім іншому контексті.

РФ випереджає США. Китай поспішає на допомогу

Якщо є у світі якийсь напрям, де РФ справді випередила НАТО, то це саме вектор дослідження та освоєння територій Арктики. Ще 2007 року російські водолази встановили прапор на орієнтовній точці розташування Північного полюсу під кригою Північно-Льодовитого океану. Станом на 2019 рік 2019 року Росія створила 14 аеродромів, шість військових баз, відремонтувала 16 глибоководних портів радянських часів і 10 прикордонних постів в Арктиці, а її Північний флот може похвалитися приблизно 120 кораблями, включаючи 40 криголамів. Росія дозволила КНР побудувати доки в п'яти найбільш значущих портах уздовж арктичного узбережжя Росії.

Натомість США почали звертати вагому увагу на регіон (спрямовувати сюди свої бюджетні кошти) лише у 2020 році. Та й то не змогли добудувати порт на Алясці через прорахунки у фінансуванні.

Важливо Путiн стягує вiйська, Китай готує флот. Коли розпочнеться війна за Арктику

Після повномасштабного вторгнення в Україну КНР залишилася єдиним технологічним партнером Кремля у питанні освоєння Арктики. Західні корпорації, зокрема BP, Statoil і ExxonMobil вийшли зі спільних проектів з РФ, а у Піднебесній зрозуміли, що це їх історичний шанс викрутити руки агресору поки він у скрутному становищі міжнародної технологічної ізоляції. У Москві були б раді приймати китайські кораблі по Північному логістичному маршруті в якості безумовного суверена над придатними для судноплавства територіями. Натомість у Пекіні, схоже, воліють створити концесію, тобто фактично прибрати собі до рук ці води, принаймні в економічному плані. Пекін намагатиметься взяти по-максимуму в цій ситуації. З 2016 року китайська компанія China Poly Group мала будувати глибоководний порт в Архангельську, проте через санкції проєкт досі не реалізовано.

З 2023 року в регіоні проводяться регулярні військові навчання. КНР вже організовує логістичні маршрути до Арктики та обладнує порти для приймання арктичних кораблів. Суто технічно Арктикою можна прокласти маршрут вже зараз, проте він комерційно не буде вигідним через значні витрати, пов’язані із переходом наповнених кригою вод. Але КНР активно апробовує цей напрям. 

У Пекіні цілком серйозно готуються до відкриття повноцінного маршруту у 2030 році і вкладають ресурси у цей проект. Вже з 2023 року функціонує маршрут, який з’єднує російські північні порти із китайським. В тому ж році маршрутом прокурсували 80 рейсів. Тим же шляхом КНР ймовірно поставила обладнання для будівництва підсанкційного терміналу скрапленого газу на російській півночі. Росія ж натомість постачає цим маршрутом свої підсанкційні товари, зокрема нафту. 

Невже США більше не хочуть бути морським гегемоном

Дослідники Шанхайського університету політичних наук і права Ян Чжень і Рень Яньян заявляють, що російсько-китайська співпраця – це протистояння домінуванню США в морі. Сполучені Штати справді з початку XX століття зациклилися на домінуванні у світовому океані. Тоді світ побачила доктрина Альфреда Мегана, у якій зазначалося, що США краще зосередитися на домінуванні в океані, а не на суші, а контроль над Арктикою був складовою цієї стратегії. Таким чином американці, взявши під контроль усі стратегічні морські шляхи, фактично стали модератором міжнародної торгівлі. Зараз США заявляють, що прагнуть повернутися до політики ізоляціонізму кінця ХІХ століття. Питання, чи від цієї ідеї у Вашингтоні теж прагнуть відмовитися?

Можна подумати що КНР є основним бенефіціаром (принаймні в Арктиці) від невдалого нападу Росії на Україну. Проте насправді ситуація складніша. У січні 2025 року США суттєво посилили санкції проти компаній, які допомагають РФ подолати технологічну ізоляцію ізоляцію у питанні видобутку та перероблювання енергоресурсів, зокрема скрапленого газу. Тому компанії із КНР вийшли зі спільних проектів із РФ, до прикладу, Beijing Arctic вийшла із проекту LNG 2, для якого російська компанія «Новатек» замовляла в неї обладнання. 

Арктичний аспект: кому вигідне швидке завершення російсько-української війни

КНР хотіла б послаблення протистояння, щоб налагодити відносини з іншими учасниками Арктичної Ради. Але проти цього виступають США. Штати навпаки хочуть витіснити звідси не лише КНР, а й Данію шляхом купівлі/анексії Гренландії. Останній акт був би вигідний РФ, що, скориставшись прецедентом, могла б з аналогічних причин анексувати Шпіцберген. Розділ Арктики на двох між Москвою на США – занадто далека від реальності конспірологія. Американці швидше розмістять свою військову базу на Шпіцбергені та інших дотичних до НАТО територій, аби не допустити вільне плавання Арктикою суден КНР.

Для світу розмороження Арктики можна буде порівняти з ерою Великих географічних відкриттів, але навпаки. Адже тепер шукають шлях зі Сходу на Захід, альтернативний традиційному (він знову лежить через буремний Близький Схід). Але для Росії це — повторне буріння «вікна у Європу». Москва знову веде свою боротьбу із Заходом, прорубуючи вікно замість того, щоб входити через двері. Хоча з економічної точки зору співпраця зі США навіть ціною поступок в українському питанні була б оптимальним для Кремля варіантом. Та у Кремлі, схоже, зацікавлені в іншому.

Для України боротьба за Арктику може стати як вікном можливостей, адже багато охочих хочуть скасування санкцій для освоєння регіону, а відтак прагнуть припинення агресивної війни, так і джерелом проблем. Тому що у бажанні виштовхнути з регіону Китай США можуть піти на жертви, зокрема й ціною України.

Теги за темою
УкраинаРоссияКитай
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Європейці змінюють стратегію військової допомоги Україні – WP
Факти ICTV
2025-04-20T21:57:59Z
В Україні вже кілька компаній розробили аналоги російського "Ланцета" - Федоров
InternetUA
2025-05-01T15:29:28Z
Аби молодь була готова до всього: як "Азов" провів 5-денний вишкіл у горах
24tv
2025-05-01T15:27:49Z
Пішла з життя найстаріша жінка планети: яким був її секрет довголіття
GlavRed
2025-05-01T15:25:42Z
Єфросиніна оприлюднила гучні деталі справи Білоуса: "Примушував до сексуального зв'язку"
24tv
2025-05-01T15:15:56Z
Кенгуру-вихованець втік, спричинивши аварію та перекриття міжштатної траси
Топ Жир
2025-05-01T15:15:43Z
Для фото й відеозйомки учнів у школах потрібна їхня згода та батьків - освітній омбудсмен
УкраинФорм
2025-05-01T15:15:37Z
Львівська ОВА першою відзвітувала про те, що на території області припинила існування Московська церква
ГЛАВКОМ NET
2025-05-01T15:09:22Z
Чи можна отримати відстрочку, якщо дружина служить: що потрібно знати чоловікам
Факти ICTV
2025-05-01T15:04:56Z
Що одягнути жінці після 50 років: найстильніші образи на кожен день
GlavRed
2025-05-01T15:33:52Z
Як виглядати стильно та дорого під час вагітності: інфлюенсерка порадила луки
GlavRed
2025-05-01T15:25:36Z
Дизайнери назвали найкращі кольори килимів для спальні
24tv
2025-05-01T15:12:29Z
Наймодніші стрижки та зачіски 2025: головні тренди, які вам сподобаються
Вива
2025-05-01T15:12:21Z
Музика за маскою: у чому феномени артистів, які приховують свої обличчя
24tv
2025-05-01T15:03:21Z
Дружина Віктора Павліка заговорила про планування другої вагітності й назвала рідкісний діагноз сина
Gazeta UA
2025-05-01T15:01:31Z
Василю Зінкевичу – 80. Колеги-артисти поділилися теплими спогадами про суперзірку
ГЛАВКОМ NET
2025-05-01T14:51:02Z
Стрижки, які омолоджують на очах: які зачіски зробити 60-річним жінкам
24tv
2025-05-01T14:21:04Z
Від Швеції до Нідерландів: п'ять головних претендентів на перемогу в Євробаченні-2025
24tv
2025-05-01T14:06:57Z
Китайські науковці випробували неядерну водневу бомбу
ГЛАВКОМ NET
2025-04-20T19:57:49Z
Стерненко заявив, що його поранили й нападницю затримала СБУ
Комсомольская правда
2025-05-01T15:34:26Z
Стефанішина поговорила з Кос, яка допустила розділення України й Молдови на шляху до ЄС
Европейская правда
2025-05-01T15:34:14Z
Між мирними пропозиціями України та Росії існує "дуже велика прірва", – Венс
24tv
2025-05-01T15:34:14Z
«Сумно». Нардепка Безугла прокоментувала санкції проти Арестовича
ГЛАВКОМ NET
2025-05-01T15:33:12Z
Інструменти є, – Подоляк прокоментував можливість ударів по Росії на 9 травня
24tv
2025-05-01T15:27:11Z
Курська ганьба Кремля: плюси та мінуси операції ЗСУ на території Росії
Лига
2025-05-01T15:25:51Z
Трамп звільнив радника з нацбезпеки Уолца: названо ймовірну причину
Хвиля
2025-05-01T15:25:37Z
Зеленський запровадив санкції проти Арестовича, Азарова і Новатек: що відомо
Факти ICTV
2025-05-01T15:25:09Z
Гривня укріплюється: як НБУ послабив долар та євро
24tv
2025-05-01T15:33:28Z
Долар різко "злетів" після триденного падіння: новий курс валют
GlavRed
2025-05-01T15:25:09Z
Конфлікт Індії та Пакистану вже впливає на рейси з Європи
24tv
2025-05-01T15:24:40Z
WSJ: Рада директорів Tesla розпочала пошук заміни Маску — компанія заперечує
iPress
2025-05-01T15:07:53Z
В Україні можуть підвищити мінімальну пенсію: є три умови
Фокус
2025-05-01T15:06:25Z
Компанія АТЛ відкрила новий сучасний комплекс «АТЛ – Автомагазин та Автосервіс»
AutoCentre
2025-05-01T15:04:37Z
Зміни набрали чинності: хто може втратити субсидію з 1 травня
24tv
2025-05-01T15:03:47Z
Великий виробник олії заходить у птахівництво
AgroPortal
2025-05-01T15:00:19Z
Надра залишаться українськими: Свириденко розкрила деталі угоди про копалини
24tv
2025-05-01T14:51:26Z
ШІ виявляє проблеми зору за 30 секунд: на Одещині та Чернігівщині протестували понад 800 пацієнтів з діабетом
Факти ICTV
2025-05-01T15:10:44Z
Що можна зробити з малини, крім варення: розкрита неймовірна користь плодів
GlavRed
2025-05-01T14:27:43Z
Кому шкідлива кориця: експерти розповіли, чим небезпечна популярна спеція
GlavRed
2025-05-01T14:27:34Z
Підлога буде блищати: чим її помити, щоб вона неймовірно пахнула
24tv
2025-05-01T14:06:46Z
Для чого потрібні генетичні тести і про які небезпечні хвороби вони можуть попередити
Факти ICTV
2025-05-01T13:21:09Z
Надія для дітей-метеликів: схвалили перше лікування важкого генетичного захворювання
24tv
2025-05-01T11:45:18Z
Кава сприяє здоровому старінню: скільки треба пити
24tv
2025-05-01T11:27:24Z
Якщо немає часу на прання: ці лайфхаки швидко врятують ваш одяг від запаху поту
24tv
2025-05-01T11:25:59Z
"Синдром синього немовляти": яку весняну зелень треба обережно вводити у раціон дітей
Gazeta UA
2025-05-01T10:54:10Z
Шахраї ошукали чотирьох українців на понад 140 тисяч гривень
InternetUA
2025-05-01T15:31:40Z
На Харківщині 10-річний хлопець здійснив сексуальне насильство щодо семирічної дівчинки
Мій Харків
2025-05-01T15:25:48Z
«Куля вийшла навиліт». Медики прооперували Стерненка після замаху
ГЛАВКОМ NET
2025-05-01T15:21:59Z
Посадовець військової частини закуповував хліб за завищеними на ₴1 млн. цінами
Украина Криминальная
2025-05-01T15:12:03Z
На Київщині затримано чоловіка, що спробував викрасти дитину
1News
2025-05-01T15:04:08Z
На Закарпатті в річці Тиса виявили тіло ще одного загиблого
360ua.news
2025-05-01T15:01:25Z
У Києві студент погрожував підірвати обмін валют, якщо йому не віддадуть гроші
Украина Криминальная
2025-05-01T14:57:31Z
Патрульні затримали чоловіка, який гуляв по Києву з мечем
Комсомольская правда
2025-05-01T14:55:27Z
У дроні "Молния", яким РФ вдарила по Харкову, виявили мішок із цвяхами: деталі
Фокус
2025-05-01T14:51:16Z
Нова система оплати за проїзд у Запоріжжі: місцевих попередили про зміни
Политека
2025-05-01T15:31:02Z
Якими будуть ціни на квартири в Києві у 2025: чого очікують інвестори
24tv
2025-05-01T15:27:40Z
РФ відкрила "новий напрямок" та планує форсувати Дніпро: чи є загроза для Херсона
GlavRed
2025-05-01T15:25:40Z
Графіки відключення світла в Києві та області на 2 травня: попередження від ДТЕК
Политека
2025-05-01T15:18:12Z
В Україні знову похолодає: синоптики попередили про зміну погоди та надзвичайну небезпеку
Хвиля
2025-05-01T15:10:36Z
Подорожчання проїзду в Дніпропетровській області: для кого тарифи зросли на 50%
Политека
2025-05-01T15:01:58Z
На Харківському напрямку Сили оборони відбили дві російські атаки, на Куп’янському окупанти атакували 5 разів — Генштаб ЗСУ
Мій Харків
2025-05-01T14:46:05Z
У прифронтовій області тривоги будуть звучати інакше: що зміниться
Telegraf
2025-05-01T14:37:50Z
Оперативна інформація станом на 16:00 01.05.2025 щодо російського вторгнення
Украина Криминальная
2025-05-01T14:33:49Z
Речі, які ми завжди пам’ятатимемо про наш перший дім
24tv
2025-05-01T15:27:01Z
Супертест на IQ: знайдіть 3 відмінності в картинках із чоловіком у кафе за 21 сек
GlavRed
2025-05-01T15:25:16Z
Дачний туалет буде пахнути свіжістю: ось як назавжди позбутися смороду
24tv
2025-05-01T15:18:31Z
Секрети місячного календаря: як дізнатися, коли треба садити картоплю і сіяти зелень
Комсомольская правда
2025-05-01T14:46:30Z
Гороскоп на 2 травня: Тельців чекає доленосна зустріч, а Скорпіонів — несподіваний дохід
Telegraf
2025-05-01T14:45:05Z
Хрустка ззовні та м'яка всередині: найкращий рецепт картоплі по-селянськи зі скоринкою
24tv
2025-05-01T14:33:59Z
Що таке емоційна грамотність та як її розвинути
24tv
2025-05-01T14:12:02Z
Качани зав'яжуться вже зовсім скоро: ось чим підживити капусту
24tv
2025-05-01T13:57:00Z
Чи можна знімати взуття у літаку: помиляються навіть досвідчені мандрівники
GlavRed
2025-05-01T13:25:37Z
Фаал: Матч проти Кривбасу буде складним, але Рух налаштований перемагати
Football.ua
2025-05-01T15:25:03Z
Клуби Мессі та Роналду в один день вилетіли з провідних континентальних турнірів
Подробности
2025-05-01T15:18:07Z
Фабіу Сілва зацікавив Атлетіко
Football.ua
2025-05-01T15:01:51Z
Став відомий склад дівочої збірної України на Турнір розвитку УЄФА в Хорватії
ГЛАВКОМ NET
2025-05-01T14:51:48Z
Шедевральний гол п'яткою Тюрама став найшвидшим в історії півфіналів Ліги чемпіонів
24tv
2025-05-01T14:51:14Z
Фенербахче готовий запропонувати Ювентусу 40 мільйонів євро за Влаховича — Sabah
Football.ua
2025-05-01T14:40:18Z
УПЛ назвала найкращих футболіста та тренера 16-го туру Прем'єр-ліги
УкраинФорм
2025-05-01T14:39:28Z
НОК України визначив найкращих спортсменів і тренерів квітня
ГЛАВКОМ NET
2025-05-01T14:36:24Z
"Змусить знову капітулювати": український тренер назвав фаворита реваншу Усик – Дюбуа
24tv
2025-05-01T14:27:22Z
Випробування на бездоріжжі: як Nissan Armada Pro-4X показує себе у складних умовах
Топ Жир
2025-05-01T15:18:20Z
Отримай відповідь: чи можна заряджати електромобіль з вікна квартири
VGorode
2025-05-01T14:58:23Z
Мінус 23% від угоди і ніякої довіреності: у 2025 році вживані авто стануть дорожчими
Знай
2025-05-01T14:51:45Z
Нову електричну модель від Renault оцінили в 999 євро
Фокус
2025-05-01T14:21:39Z
На заводі Karsan виготовлено 10-тисячний автобус Jest
AutoCentre
2025-05-01T14:16:19Z
Новий M2 можна майже придбати за суму, яку втратив цей Range Rover з пробігом 4 тисячі миль
Топ Жир
2025-05-01T14:00:21Z
Електрокросовер Lucid Gravity виходить на 30% дорожчим у лізингу, ніж седан Air, незважаючи на нижчу ціну
Топ Жир
2025-05-01T13:45:38Z
Зірка 80-х: найзнаменитіший Audi відродили і повертають на ринок
Фокус
2025-05-01T13:27:33Z
BMW підвищить ціни на моделі 2-Series та M2, інші залишаться без змін – поки що
Топ Жир
2025-05-01T12:45:05Z
Вчені з’ясували, де на Землі найчастіше падають метеорити з Місяця
24tv
2025-05-01T15:33:36Z
Компанія зі ШІ-співробітниками: чому експеримент виявився провальним
24tv
2025-05-01T15:24:17Z
Що потрібно робити, якщо ви отримали лист із проханням "скинути пароль": 7 вірних кроків
Фокус
2025-05-01T15:21:51Z
Вікіпедія використовуватиме штучний інтелект, але не замінятиме ним людей
Детектор М
2025-05-01T15:19:02Z
На Twitch поступово збільшується кількість українськомовних глядачів
Детектор М
2025-05-01T15:01:29Z
"Ще одна вимога США для угоди": мережа вибухнула жартами через зникнення Біг Тейсті з McDonald's
24tv
2025-05-01T14:57:41Z
Незвичайний промінь світла вказує дорогу, коли немає GPS: як його використовують
InternetUA
2025-05-01T14:43:08Z
Вчені створили рій мікророботів, що можуть імітувати рідку і тверду речовину
ZN UA
2025-05-01T14:28:05Z
Ракета Firefly Alpha впустила супутник у Тихий океан – причина невдачі поки невідома
24tv
2025-05-01T14:27:42Z