MY.UAНовини
Операція «Латгалія». Чому так?
Операція «Латгалія». Чому так?

Операція «Латгалія». Чому так?

Від православ’я до танків, Кремль має багато сюрпризів.
#

Важко уявити, що Кремль не в курсі про слабку ланку у балтійській обороні. Тим паче, він має засоби впливу, наче створені для «альтернативно розвинених» регіонів у чужому прикордонні. Наприклад, Російська православна церква.

Вона історично була інструментом «м’якої сили» Кремля в Латвії (і не лише там, як пам’ятаєте). Там діє Латвійська православна церква (ЛПЦ). Її віряни — переважно етнічні росіяни. До того ж ЛПЦ аж до 2022 року була підпорядкована Московському патріархату.

Влада Латвії вважала це загрозою нацбезпеці — під прикриттям церковної роботи могли діяти агенти впливу РФ. Восени 2022-го латвійський сейм екстрено ухвалив закон про повну незалежність ЛПЦ від Московського патріархату.

Як наголосив голова парламентського комітету Артусс Кайміньш, це рішення «зміцнює історичну автономію Латвійської православної церкви, запобігаючи впливу чи владі Російської православної церкви над нею». Закон набув чинності 1 січня 2023 року, і відтоді ЛПЦ проголошена автокефальною.

Тепер будь-які зв’язки з церковною владою за межами країни заборонені. Цей крок, за словами президента Егілса Левітса, покликаний «убезпечити латвійських православних від впливу Москви». Він назвав відокремлення церкви питанням національної безпеки.

У результаті релігійний канал упливу РФ було суттєво обмежено — Московський патріархат більше не має формальних важелів над православними Латвії. Зокрема і в Латгалії, де православна громада традиційно велика.

Це вже не той інструмент, що був. Проте його обмеження Росія може використати вже не як засіб, а як привід для більш рішучих дій іншими методами.

Росіяни знайшли найслабшу ланку в Балтії. Так, уже.

Приміром, Росія давно використовує як важіль упливу власну енергетику. Після початку повномасштабної війни в Україні це спричинило остаточний розрив. У липні 2022 року «Газпром» повністю припинив постачання блакитного палива до Латвії, звинувативши Ригу в порушенні умов співпраці.

Латвійська влада була готова до цього — ще в червні 2022 року там прийняли закон про заборону імпорту російського газу з 1 січня 2023-го. Тож Латвія взагалі не отримує блакитне паливо з РФ і успішно диверсифікувала його постачання.

Аналогічно імпорт російської нафти та вугілля зведений нанівець у рамках санкцій Євросоюзу. Пріоритетом стало повне енергетичне розмежування: у вересні 2023 року країни Балтії провели тестове вимкнення електромережі BRELL, успішно відпрацювавши в режимі автономному від російсько-білоруської енергосистеми.

Очікують, що до початку 2025 року країни Балтії синхронізуються з європейською мережею і назавжди від’єднаються від Росії. Ці кроки позбавляють Кремль останніх економічних важелів тиску — як зазначив експрем’єр Марія Голубєва, від’єднання від старої системи BRELL стало «красиво виконаним» стратегічним ходом, що різко знизив уразливість перед шантажем із боку Росії.

Є ризики й у транспортних питаннях: Латвія залежала від транзиту російських вантажів через свої порти. Після 2022-го РФ переспрямувала значну частину експорту до власних портів, скоротивши товаропотік через Латвію до мінімуму. Це вдарило по прибутках латвійських залізниць і портів, хоч і зменшило залежність країни від російської торгівлі.

Кремлівська влада відкрито заявляла, що «недружні» балтійські держави самі винні у розриві більшості економічних зв’язків. До 2025 року торгівля між Латвією та РФ скоротилася до історичного мінімуму — імпорт із Росії досить суттєво впав (на понад 90%), експорт майже зупинився через санкції. Кремль розглядає це як покарання Латвії за її проукраїнську позицію.

Однак латвійська економіка адаптується, переорієнтовуючись на ринки Євросоюзу та підтримку партнерів. Однією економікою і логістикою цю країну не зупиниш.

Там, де Росія не впорається самотужки (мирними методами), їй раді допомогти проксі-держави. Наприклад, Білорусь. Іще з 2021 року режим Лукашенка підіграє Кремлю у міграційній війні проти сусідів у ЄС.

2023 року ця гібридна атака особливо сильно вдарила по Латвії. Саме на латгальській ділянці кордону з Білоруссю прикордонники затримали 13 863 нелегальних мігранти. Це у понад два рази більше, ніж за рік до того (5 286 затриманих у 2022-му).

Біженців із Близького Сходу цілеспрямовано переправляли до кордону білоруські силовики. Часто вони пересувались під конвоєм, аби потім силоміць прорватися на територію Латвії. ЄС прямо називає такі дії зброєю в руках Мінська та його московських покровителів.

Українці могли пропустити новини про мігрантів на кордоні Литви чи Латвії, банально орієнтуючись на найближчих сусідів. Те ж саме відбувалось на польському кордоні, тобто у нашого безпосереднього сусіда. І там були інциденти, де не обходилось без поранених і навіть загиблих прикордонників із польського боку. От тільки Польщі такі провокації пережити легше, ніж дрібним державам Балтії. І це важливо розуміти.

Ясна річ, такі дії більше скеровані на дестабілізацію суспільства й створення гуманітарної кризи, ніж на прикриття більш серйозних операцій. Принаймні, поки що. Але і такі кроки псують життя: Латвія вже оголошувала надзвичайний стан через події на кордоні. Також вона значною мірою укріпила кордони і перейшла до практики негайного повернення порушників назад (так звані push-back).

Хоча навесні 2025 року цей потік вщух, загроза лишається на тому ж рівні. Забажати повторення таких подій Росія може будь-якої миті. Білорусь, судячи з усього, ні в чому їй не відмовить. Тож як країни Балтії, так і Польща готуються до повного закриття кордонів. Краще це робити в очікуванні нових провокацій Лукашенка та Путіна, ніж після їх реалізації.

Дії Кремля у країнах Балтії можна поділити на дві категорії. Інциденти без значної ескалації та з нею. Все, що ви читали про енергетику, логістику й інші економічні аспекти, можна подати як інциденти без значної ескалації. Навіть тих самих мігрантів, якщо оцінювати злочин на звичайному рівні, легше уявити як дрібне хуліганство. Але залишаються ті дії, які без ескалації уявити дуже важко.

Наприклад, внутрішні заворушення, про які я вже згадував у попередніх частинах статті. Підпал Музею окупації Латвії був спрямований на розпалювання ворожнечі. Це ж об’єкт, прямо пов’язаний із пам’яттю про радянські репресії. Спробу його пошкодження чи навіть знищення дуже легко використати для провокацій між прихильниками СРСР та антирадянськими групами.

У 2022–2023 роках у Латвії також фіксували поодинокі протести проросійськи налаштованих осіб. Зокрема, спроби окремих індивідуумів відзначати «9 травня» попри заборони. Також росіяни використовували невдоволення з приводу обов’язкових іспитів із державної мови для продовження посвідки на проживання.

Утім, силових інцидентів чи масових безладів тоді вдалося уникнути. Принаймні, поки що спецслужби Латвії тримають ситуацію під контролем. Але вже зараз Служба державної безпеки у своїх звітах застерігає: Росія прагне розхитати латвійське суспільство, сіючи розбрат на етнічному ґрунті та через маргінальні радикальні групи.

Всі — про мир, Росія — про нові дивізії. А Балтія?

На щастя, більшість жителів (що приємно, навіть серед етнічних росіян) не піддаються на ці провокації. Попри всі зусилля Кремля, за останні роки не було зафіксовано жодного масштабного інспірованого РФ бунту чи теракту в Латвії.

Натомість влада посилила стійкість держави. Їй удалось консолідувати суспільство перед загрозою з боку агресора. От тільки це не означає, що Росія побачила власні помилки та вирішила «закрити лавочку».

Із 2023 року минуло не так багато часу. Однак за цей проміжок на території Латвії вже було задокументовано широкий спектр ворожих дій Росії та пов’язаних із нею структур — від шпигунства і кібератак до пропагандистських кампаній, економічного тиску та пробного запуску внутрішніх конфліктів.

Усі наведені приклади підтверджені офіційними джерелами і розслідуваннями. Це свідчить про те, що прямо зараз РФ комплексно веде проти Латвії гібридну війну. Воюючи в Україні вже відкрито, там Кремль намагається підірвати державу зсередини.

Поки що латвійська держава демонструє здатність давати відсіч. Вона нейтралізує шпигунів та ворожих агентів, і навіть робить це законними методами. Поки Латвія мінімізує вплив російської меншини на політику через прозорі інтеграційні заходи, її важко за це не похвалити.

Однак Росія чудово знає: поки вся держава міцно тримається за руки перед загрозою, на одній ділянці кордону є проросійська меншина. Агресивно налаштована, далека від загальнодержавних пріоритетів. Ще й із «контрольним пакетом» над своєю місцевістю, бо місцевих чиновників призначають із цієї ж меншини.

Там досі люблять РПЦ. Там відкрито симпатизують СРСР. Там роблять це настільки кострубато й показово, що з місцевими чиновниками вже навіть приватні особи бояться ділитись важливою інформацією — та може потрапити до росіян швидше, ніж за візаві зачиняться двері.

Насправді ніхто не знає, скільки росіянам треба часу й ресурсів для початку умовної військової операції в балтійському регіоні. Видно тільки те, що лізти в добре укріплену Литву чи Естонію їм не так вигідно, як «тиснути, де м’яко» посеред Латгалії.

Російські бригади стають дивізіями, Ленінградський військовий округ набирає міць. І, якщо Кремль дасть відмашку на початок нової війни, саме ця ділянка балтійських кордонів виглядає дійсно комфортно для його подальших планів.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Китайські науковці випробували неядерну водневу бомбу
ГЛАВКОМ NET
2025-04-20T19:57:49Z
Премʼєр-міністр Шмигаль задекларував преміум-автівку дружини після розслідування
Украина Криминальная
2025-05-02T01:30:29Z
Найближчі цілі Путіна щодо війни в Україні могли змінитися: CNN розкрило, на чому зосередився
24tv
2025-05-02T01:25:36Z
Попри хитрощі Кремля: 2 вагомі чинники можуть змусити Трампа сильно натиснути на Росію
24tv
2025-05-02T01:24:12Z
Ратифікація угоди про надра у ВР: Кабмін зареєстрував законопроєкт
УкраинФорм
2025-05-02T01:03:37Z
Венс видав гучну заяву про закінчення війни в Україні
ГЛАВКОМ NET
2025-05-02T00:54:30Z
Глава МЗС Франції: ЄС хоче узгодити зі США наступний пакет санкцій проти Росії
Европейская правда
2025-05-02T00:39:40Z
Компромати вже на столі: кого у Кремлі скоро можуть "зачистити"
24tv
2025-05-02T00:30:39Z
Трамп прибув до Алабами, щоб виступити перед випускниками університету
ГЛАВКОМ NET
2025-05-02T00:15:22Z
Європейці змінюють стратегію військової допомоги Україні – WP
Факти ICTV
2025-04-20T21:57:59Z
Непридатні до польотів: США відправили в Україну списані F-16 на запчастини, — The War Zone
Фокус
2025-05-02T02:00:51Z
Як сказати "на цыпочках" українською: вчителька дала відповідь
GlavRed
2025-05-02T01:51:01Z
Несподівана весна принесла несподіваний урожай: українка виростила на грядці "часничат"
Telegraf
2025-05-02T01:30:25Z
Україна запустила Реєстр депортованих дітей: перші справи вже на розгляді
ZN UA
2025-05-02T01:27:24Z
США відправили Україні списані F-16: навіщо передали повністю непрацездатні винищувачі
24tv
2025-05-02T01:25:32Z
Загальна мобілізація: які обов’язки є у громадян в цей час
ZN UA
2025-05-02T01:04:37Z
Не лише представники ТЦК. Хто має право вручати повістки
Telegraf
2025-05-02T00:51:46Z
В «Армія+» стартувало опитування про безбар'єрність у військових шпиталях
УкраинФорм
2025-05-02T00:01:37Z
MamaRika – "Зв’язок" – 5 місце чарту FM-TV минулого тижня.
FM-TV
2025-05-01T21:21:43Z
10 найочікуваніших серіалів травня, які варто подивитися
24tv
2025-05-01T20:33:37Z
Не пропустіть ці новинки: 9 головних фільмів травня
24tv
2025-05-01T18:48:13Z
Патріарху української естради – 80
ГЛАВКОМ NET
2025-05-01T18:27:12Z
У Вінниці стартував мистецький проєкт «Моя хата не скраю»
УкраинФорм
2025-05-01T18:22:14Z
Переможниця "Холостяка-12" відповіла, чи піде на сезон з Цимбалюком
24tv
2025-05-01T18:15:05Z
У Києві знімають екшн-серіал про роботу служби 112
УкраинФорм
2025-05-01T17:34:13Z
"Не могли продати житло": Огнєвіч сказала, що сталося з її майном у Криму
GlavRed
2025-05-01T17:27:15Z
Відключені інструменти, живий вокал: соліст Ziferblat розкрив деталі виступу на Євробаченні-2025
24tv
2025-05-01T17:15:04Z
На чому можна заробити під час війни? Милованов дав пораду українцям
ГЛАВКОМ NET
2025-05-02T01:57:06Z
Угода про надра: США та Україна можуть десятиліття або більше чекати прибутку, — Reuters
Фокус
2025-05-02T01:00:49Z
Ціна на газ: скільки треба платити з 1 травня
ZN UA
2025-05-02T00:13:53Z
Українські розробники створили платформу для пріоритезації в гуманітарному розмінуванні
УкраинФорм
2025-05-02T00:06:20Z
Новий фонд зі США може допомогти Україні отримати більше зброї ‒ Мінекономіки
ZN UA
2025-05-01T23:43:14Z
Економіка США скоротилася вперше за три роки через тарифну політику Трампа
Хвиля
2025-05-01T23:39:04Z
Туреччина допоможе Угорщині з розвідкою та видобутком природного газу
УкраинФорм
2025-05-01T23:31:18Z
Надра залишаться українськими: Свириденко розкрила деталі угоди про копалини
24tv
2025-05-01T23:06:16Z
Ефект буде не моментальним: який неприємний нюанс є в угоді щодо копалин, пишуть ЗМІ
Telegraf
2025-05-01T22:37:38Z
Київщина отримала шість реанімобілів від Фундації Зеленської та ВООЗ
УкраинФорм
2025-05-01T23:42:53Z
Як правильно підживлювати огірки: найкращі добрива для різних етапів росту
GlavRed
2025-05-01T19:27:47Z
При яких захворюваннях виникає запаморочення та як його побороти
24tv
2025-05-01T17:24:55Z
Пластик вбиває тихо: одна побутова речовина спричиняє тисячі смертей щороку
24tv
2025-05-01T16:12:41Z
ZF представляє інноваційне рішення для надання допомоги постраждалим у ДТП
AutoCentre
2025-05-01T16:07:20Z
Більше так не робіть: 6 речей, які ніколи не можна чистити содою
24tv
2025-05-01T16:04:52Z
Ніколи не їжте це перед літаком: експертка назвала продукти, які можуть зруйнувати переліт
24tv
2025-05-01T16:04:19Z
ШІ виявляє проблеми зору за 30 секунд: на Одещині та Чернігівщині протестували понад 800 пацієнтів з діабетом
Факти ICTV
2025-05-01T15:10:44Z
Що можна зробити з малини, крім варення: розкрита неймовірна користь плодів
GlavRed
2025-05-01T14:27:43Z
Росіяни завдали по Запоріжжю щонайменше 10 ударів, під завалами є люди - Федоров
Gazeta UA
2025-05-02T00:57:33Z
Зросла кількість поранених внаслідок дронової атаки на Запоріжжя, в ДСНС показали наслідки удару
ZN UA
2025-05-02T00:33:09Z
На Миколаївщині суд арештував чоловіка, який кинув гранату в поліцейських
УкраинФорм
2025-05-01T22:52:12Z
У Запоріжжі з-під завалів дістали чоловіка, якого вважали загиблим
УкраинФорм
2025-05-01T22:00:15Z
Пошкоджено навчальний заклад, будинок у вогні: в ОВА показали наслідки атаки на Запоріжжя
24tv
2025-05-01T21:15:43Z
У Запоріжжі росіяни поцілили у житловий будинок, фото
Gazeta UA
2025-05-01T21:06:58Z
Російські дрони зруйнували будинок у Запоріжжі: під завалами опинилися люди
ZN UA
2025-05-01T20:36:04Z
Одяг охоронця прошили пулі. З’явились перші фото Стерненка з лікарні та подробиці про його стан
Telegraf
2025-05-01T19:57:20Z
Росія атакувала Запоріжжя дронами: є постраждалі, виникли пожежі
ГЛАВКОМ NET
2025-05-01T19:45:27Z
Сумщина, Лиман, Покровськ та інші напрямки: ISW розповів, де просунувся ворог за минулу добу
24tv
2025-05-02T01:36:28Z
Крим під атакою дронів: вибухи поблизу аеродрому не вщухають
ГЛАВКОМ NET
2025-05-02T01:15:59Z
Сили оборони знищили ворожу САУ і бронемашину на Покровському напрямку
УкраинФорм
2025-05-02T00:30:10Z
Гороскоп на завтра 3 травня: Тельцям - раптовий прилив коштів, Водоліям - сюрприз
GlavRed
2025-05-02T00:27:07Z
В Одесі стартувало опитування щодо перейменування чотирьох топонімів
УкраинФорм
2025-05-02T00:12:32Z
СБУ встановила чотирьох зрадників, які катували своїх земляків - їм заочно повідомили про підозру
ZN UA
2025-05-01T23:57:30Z
Вибухи, прильоти та істерика ППО: в окупованому Криму "двіжуха", під ударом російські аеродроми
Telegraf
2025-05-01T23:54:37Z
Двом очільникам окупаційних «судів» з Криму оголосили підозру у колабораціонізмі
УкраинФорм
2025-05-01T23:36:58Z
У Сумах псевдоволонтер ошукав 10 людей зборами «на ЗСУ»
УкраинФорм
2025-05-01T23:27:47Z
Без хімії та зайвих зусиль: як за лічені хвилини позбутися бурʼянів на подвірʼї
GlavRed
2025-05-02T00:36:13Z
2 травня: яке сьогодні свято, традиції та заборони
ГЛАВКОМ NET
2025-05-01T21:06:23Z
6 ознак того, що жінка більше потребує вас у своєму житті
24tv
2025-05-01T20:33:15Z
Ліс посеред міста і неймовірний захід Сонця: небанальні місця, які варто відвідати у Львові
24tv
2025-05-01T20:19:36Z
Шкаралупа злетить сама: як почистити яйця за 5 секунд
24tv
2025-05-01T20:19:29Z
Господиня – щаслива, сімʼя – сита: капустяні котлети, які зникають вмить – не рецепт, а знахідка
24tv
2025-05-01T19:48:42Z
Знайте правду: чому насправді деякі парфуми пахнуть спиртом
24tv
2025-05-01T19:34:54Z
Що не можна додавати до кави: 6 продуктів, які псують напій, що бадьорить
GlavRed
2025-05-01T19:27:56Z
Неочікуваний, але приємний досвід: турист оцінив МакДональдз в Японії
24tv
2025-05-01T19:18:35Z
Світоліна програла першій ракетці світу битву за фінал у Мадриді
Telegraf
2025-05-01T22:15:28Z
Український боксер нокаутом програв чемпіонський бій за пояс WBC
Telegraf
2025-05-01T21:51:53Z
Атлетік — Манчестер Юнайтед 0:3 Відео голів та огляд матчу Ліги Європи
Football.ua
2025-05-01T21:51:16Z
Програла першій ракетці світу: Еліна Світоліна достойно вилетіла у півфіналі турніру в Мадриді
24tv
2025-05-01T21:45:14Z
Антоні оформив 10 результативних дій у Бетісі
Football.ua
2025-05-01T21:31:19Z
Англійський фінал близько: Манчестер Юнайтед і Тоттенхем здобули впевнені перемоги в Лізі Європи
24tv
2025-05-01T21:09:45Z
Тоттенгем упевнено розібрався з Буде/Глімт
Football.ua
2025-05-01T21:09:39Z
Бетіс із черговим голом Антоні забезпечив собі мінімальну перевагу над Фіорентиною
Football.ua
2025-05-01T21:07:18Z
Розгромна перемога Челсі та поразка "фіалок": результати перших матчів 1/2 фіналу ЛК
24tv
2025-05-01T21:06:08Z
Компанія Mattel відкриває магазин конструкторів, щоб обіграти Lego на їхньому полі
Топ Жир
2025-05-02T01:30:24Z
Більшість водіїв не здогадується: чого не варто торкатися у спеку в авто
GlavRed
2025-05-02T01:03:00Z
Продажі цієї моделі Subaru зросли на 86% минулого місяця
Топ Жир
2025-05-02T00:45:42Z
Продаж Dodge Black Ghost довів, що окремі Challenger мають вищу вартість
Топ Жир
2025-05-02T00:00:12Z
Торгівельні обмеження Трампа змусили Volvo випускати нову модель в США
Топ Жир
2025-05-01T23:30:01Z
Гібридні моделі сприяють рекордним продажам Hyundai
Топ Жир
2025-05-01T23:00:23Z
Mercedes створює нову модель спеціально для американського ринку, яку вироблятимуть у США
Топ Жир
2025-05-01T22:45:29Z
Mitsubishi Mirage продовжує витримувати, можливо, очікує оновлення
Топ Жир
2025-05-01T21:15:15Z
Продажі Mazda стрімко зростають через ажіотаж серед покупців перед підвищенням цін
Топ Жир
2025-05-01T20:45:57Z
The Sun: Радянський космічний апарат може впасти на Землю вже цього тижня
ГЛАВКОМ NET
2025-05-02T01:36:50Z
Google вбудувала рекламу у діалоги чат-ботів сторонніх розробників
InternetUA
2025-05-02T01:04:51Z
Картинка у надвисокій якості — X дозволить користувачам завантажувати відео у 4K
InternetUA
2025-05-01T23:01:24Z
Apple попередила користувачів iPhone у 100 країнах про шпигунське ПЗ
iPress
2025-05-01T21:28:33Z
Розкрито потенційну дату виходу PlayStation 6 та нового Xbox
InternetUA
2025-05-01T21:16:32Z
Популярний бургер McDonald's йшов, щоб повернутись у трьох нових розмірах
ГЛАВКОМ NET
2025-05-01T20:48:27Z
YouTube почав розмивати прев’ю на відео для дорослих
InternetUA
2025-05-01T20:23:03Z
Як створити надійний пароль для соціальних мереж: експерт назвав важливі правила
InternetUA
2025-05-01T19:36:59Z
Простий послідовний натиск кнопок може захистити ваш зарядний пристрій та Challenger від крадіжок
Топ Жир
2025-05-01T18:45:45Z