Призначення Майка Волтца в ООН може змінити курс США – The Telegraph
Призначення Майка Волтца в ООН може змінити курс США – The Telegraph
Призначення Майка Волтца, радника Дональда Трампа з питань національної безпеки, на пост постійного представника США при ООН може сигналізувати як про зміну зовнішньополітичного курсу адміністрації, так і про загострення боротьби між протиборчими групами всередині команди експрезидента. Про це пише The Telegraph.
Волтц, колишній офіцер сил спеціального призначення з досвідом служби в Афганістані, раніше працював із впливовими фігурами, як-от Дік Чейні, Дональд Рамсфелд і Роберт Гейтс. Відомий своїми жорсткими позиціями щодо Ірану та Китаю, він часто конфліктував із представниками "голубиного" крила в адміністрації — серед них віцепрезидент Джей Ді Венс, директорка нацрозвідки Тулсі Ґаббард і Дональд Трамп-молодший.
Його переміщення відкриває шлях до більшого впливу поміркованої фракції, одночасно залишаючи державного секретаря Марко Рубіо — прихильника рішучої зовнішньої політики — у відносній ізоляції. На цей момент Рубіо також тимчасово виконує обов’язки радника з нацбезпеки, керівника USAID та зберігає статус виконуючого обов’язки національного архіваріуса.
Причиною відсторонення Волтца могли бути не його погляди, а радше інцидент із випадковим додаванням редактора The Atlantic Джеффрі Ґолдберґа в зашифрований чат Signal, де обговорювалися секретні військові операції проти хуситів. Міністр оборони Піт Гегсет, що також фігурував у витоках даних, наразі зберіг свою посаду, хоча кілька його підлеглих уже звільнені.
Конфлікти всередині таборів зростають. Хоч і поділені на "яструбів" і "голубів", обидві фракції мають внутрішні суперечності. Наприклад, у кожній з них є прибічники доктрини «спершу Китай», які наполягають на перенесенні стратегічного фокусу США на Східну Азію, нехтуючи Близьким Сходом та Європою. Деякі "голуби" виступають за тісні зв’язки з Ізраїлем, інші — за повернення до обраної Обамою лінії нормалізації з Іраном.
У питанні України також немає єдності. Частина фракцій вважає, що підтримку Києва слід скоротити або навіть згорнути, інші — навпаки, вимагають активнішої позиції проти Росії. Рубіо та Волтц, у свою чергу, акцентували на потребі зосередити зусилля в західній півкулі — насамперед для стримування впливу Пекіна в Латинській Америці.
Незважаючи на антиінтервенціоністську риторику кампанії 2016 року, Трамп на посаді діяв доволі агресивно: підтримував Ізраїль, вводив санкції проти Кремля, передавав летальну зброю Україні, а також санкціонував ліквідацію іранського генерала Сулеймані. Він відмовився від ядерної угоди з Іраном і лише частково виконав обіцянку щодо виходу з Афганістану.
Цього ж разу Трамп звільнив багатьох генералів і оточив себе новою командою, яка ближча до його попередньої ізоляціоністської риторики. Зміщення Волтца може означати, що "голуби" врешті беруть гору, що матиме значні наслідки для зовнішньої політики США.
Хоча Трамп поки що не припинив підтримку України (як видно із нещодавньої угоди про доступ до її корисних копалин), загроза нав’язування їй миру на умовах Москви залишається реальною. Не виключено й повернення до ядерної угоди з Іраном, попри загрозу розвитку військової програми Тегерана.
Небажання Трампа вжити заходів проти TikTok, як того вимагає Конгрес, може бути сигналом про його майбутній курс уникнення конфлікту з Китаєм. Його позиції залишаються непередбачуваними, і ризик того, що союзники Америки опиняться без підтримки, зростає.
Як повідомлялося, Угода про створення Американсько-Українського інвестиційного фонду суттєво змінилася у порівнянні з її попередньою версією. Тепер вона дещо краща, але не набагато. Є низка суттєвих недоліків і ризиків для України.