MY.UAНовини
Тіні над Покровськом. Як Україні вдається стабілізувати фронт та зупиняти ворога на Донеччині
Тіні над Покровськом. Як Україні вдається стабілізувати фронт та зупиняти ворога на Донеччині

Тіні над Покровськом. Як Україні вдається стабілізувати фронт та зупиняти ворога на Донеччині

Тіні над Покровськом. Як Україні вдається стабілізувати фронт та зупиняти ворога на Донеччині

Що зупинило росіян під Покровськом? Чому саме тут наступ окупантів сповільнився, а згодом і майже повністю втратив темп? У чому полягають особливості тактики ЗСУ під час оборони міста?

Відповіді на ці запитання намагаються дати як українські, так і закордонні аналітики протягом останніх кількох місяців. Здавалося б, є коротка універсальна відповідь, яка задовольнить інтерес усіх сторін. Однак якщо заглибитись у ситуацію, стає зрозумілим зворотне.

Військовий оглядач ZN.UA вирушив на Донеччину та спробував знайти відповіді на зазначені запитання. Вони виявилися довшими, ніж можна було очікувати, й далеко не такими приємними, якими мали б бути новини про успішну українську оборону, сповільнення ворога та навіть незначні наступальні операції.

Їдемо Добропіллям. Тилове місто дедалі частіше стає ціллю для атак російських ракет і авіабомб, про які тут іще зовсім недавно практично не знали. Квітучі вишні ховають за собою руїни знищених будинків, наче накладаючи пластир на незагоєну рану. Здалеку чутно звуки артилерії. Виходи, тобто працюють наші. Місто, яке не так давно було далеким тилом, зненацька стало наступним після Покровська.

Ще рік тому такі ж вишні розквітали в самому Покровську. Тоді тиловим був він, як і сусідні Мирноград і Родинське. На жаль, цим містам не пощастило стати форпостом. Але пощастило Донбасу та сусідній Дніпропетровщині, адже цей форпост є.

Відповідь на запитання, чому після прориву з Авдіївки ворога вдалося зупинити лише тут, проста й лаконічна: неможливо було оборонятися в полях, де немає логістики, рельєф несприятливий, а побудовані лінії оборони фактично непридатні для тієї-таки оборони. Наша війна — вкрай динамічна та гнучка, однак є в ній і речі незмінні: всі серйозні бої, які призводили до виснаження противника або втрати ним наступального потенціалу, відбувалися саме в містах або ж поблизу них. На відміну від багатьох інших змінних, ця константа залишиться такою. Принаймні в цій війні.

Приїжджаємо на позиції пілотів дронів 59-ї окремої штурмової бригади Сил безпілотних систем (СБС). Здалеку видно майже зруйноване село Успенівку, на тлі в сусідні посадки летять два КАБи. Не влучають — прильоти по полю. Ми заходимо в бліндаж і на моніторі пілотів бачимо декілька трансляцій. Одна з них показує спробу російського штурму на кількох легкових авто з обрізаним дахом. Іще на відстані шести кілометрів до лінії зіткнення їх зустрічають FPV суміжного підрозділу. Кілька влучань — і одна автівка загоряється. Вцілілі росіяни «розсипаються» по лісосмузі біля дороги, їх наздоганяють іще кілька FPV.

«Нам вдається тримати лінію завдяки тому, що ми сформували глибоку кіл-зону на території противника. До десяти кілометрів углибину ми бачимо, що вони роблять, бачимо скупчення й висування на штурми. Наша мета — щоб росіяни проїхали якомога меншу відстань до того, як ми їх розіб’ємо. Водночас найважливіше — щоб вони навіть не наблизилися до нашої піхоти в окопах, щоб контактні бої навіть не почалися», — каже Сергій, пілот дрона Lucky Strike.

Військовий додає, що Силам оборони вдалося примусити ворога практично повністю пересуватися пішки й лише для найпріоритетніших завдань використовувати техніку. Для цього було необхідно встановити постійний контроль над усією лінією зіткнення мінімум на п’ять-сім кілометрів углибину.

«Раніше вони ходили пішки, носили на собі купу всілякого знаряддя, зброю, провізію, нічого не боялися. Коли ми почали використовувати дрони з тепловізорами, вони втратили щонайменше пів батальйону. Потім почали прослизати в погану погоду або пізно вночі, групами по кілька людей. Коли й так ми їх почали «скубати», вони далі вирішили думати. Тепер можна часто побачити, як уночі вони повзуть полем і прикриваються спеціальними накидками, що гасять тепловий слід. Та однаково ми їх знищуємо», — каже Сергій.

Сержант додає, що останнім часом із нашого боку відчуваються позитивні зміни. Після переведення бригади в підпорядкування Сил безпілотних систем значно покращилася ситуація з матеріальним забезпеченням, постачанням дронів та їх обсягами. Сергій вважає, що в цьому є пряма заслуга командира СБС Вадима Сухаревського, та запевняє, що раніше ситуація була набагато гіршою. Найбільше серед нового озброєння пілотам імпонують дрони зі стабілізацією Lucky Strike та бомбери Nemesis. Саме про ці два типи дронів кажуть як про найефективніші та найзатребуваніші на полі бою станом на квітень 2025-го року.

Завдяки таким зусиллям українських бригад правий фланг Покровська досі стоїть. Разом із ним тримається й траса Дніпро—Покровськ, до взяття якої ворогові залишилося буквально дві-три лісосмуги. Ситуація вздовж кордону з Дніпропетровщиною подекуди гірша, адже окупант ставить собі за мету за всяку ціну зайти на її територію та не рахує втрат: ні під Удачним, ні поруч із Андріївкою, ні тут, поблизу Успенівки.

Постає запитання: чому українські сили однаково час від часу відступають, якщо і кіл-зону сформовано, і з постачанням дронів усе позитивно, і російські сили доволі швидко виснажуються? Відповідь знов-таки вкрай проста: оборонятися треба на чомусь і за чимось. Якщо з боку самого Покровська та Удачного ворог зустрів раніше збудовану лінію оборони, то південніше ситуація гірша. Тут військові обороняються в окопах, які самі копали нашвидкуруч.

Інший пілот того ж Lucky Strike жартує: «От добре, коли росіян доводиться бити на наших колишніх позиціях. Коли вони самі роблять бліндаж, то там і глибина, і настил у три лінії колод. А коли захоплюють наш із колодами в один шар, то трьома скидами можна всіх відправити в пекло».

На лівому фланзі Покровська, поблизу міста Мирноград і селища Новоекономічне, ситуація істотно гірша. Тут відчувається значно більше насичення дронами й артилерією, відзначається постійне застосування FPV на оптоволокні. Один з військових 93-ї ОМБр, що стоїть на цьому напрямку, розповідає про втрату його підрозділом чотирьох пікапів за один день. Усі — саме через російське оптоволокно.

«Пілоти ворога садять дрони на землю й чекають на наші автівки. Вони навіть не висять у повітрі, щоб ми не могли їх ідентифікувати, а сидять і чекають. Потім, під час наїзду, вибухають просто під авто. Результат майже завжди летальний», — каже Олександр, піхотинець 93-ї ОМБр.

Рецепт проти таких дій ворога один, і дає його бригада «Птахи Мадяра»: постійне патрулювання шляхів та ідентифікація ворожих БпЛА завдяки радарам. Після цього їх можна знищити або скидом ВОГів, або ж сіток, крізь які російський FPV вже нікуди не полетить.

Водночас українські сили ефективно застосовують практику дистанційного мінування з дронів, що є в рази ефективнішим за використання FPV для засідок. Із кількох бомберів за одну ніч можливо поставити десятки мін, які значно вплинуть як на логістику, так і на проведення ворожих штурмів.

До речі, саме «Птахи Мадяра» є однією з причин, чому Покровськ не дався росіянам. Бригада прибула на напрямок в один із найскладніших моментів — восени 2024-го, коли окупанти мали найбільше та найшвидше просування за весь час. Саме «Птахи Мадяра» почали формування кіл-зони, яка паралізувала ворожу логістику й не дала змоги пересуватися ближче десяти кілометрів до лінії фронту.

«Формула проста. Знищувати все, що рухається, а також не давати ворогу можливості накопичитися для проведення штурмів. Постійне знекровлення і знищення всіх, навіть найменших потуг кацапів. Не дозволяти їм підійматися на піки та гасити, гасити і ще раз гасити потенціал. Це і є та методика, завдяки якій нам тут вдається тримати фронт», — каже Андрій, пілот дрона бригади «Птахи Мадяра».

Друге питання — в ресурсі, який вкладається для цього «гасіння потенціалу». На жаль, станом на 2025-й рік нашу війну все ще не можна назвати суцільною війною дронів. Хоча б через те, що дрони ще не можуть проводити контактні бої, обороняти окопи в лісосмугах та штурмувати противника. Цим досі займається піхота. Виснажена в боях і підкошена найважчою роботою в усьому війську.

Багато в чому росіян вдалося зупинити під Покровськом саме завдяки зустрічним штурмам у селах Шевченко, Котлине та Піщане. Тут діяла велика кількість наших сил, але основні штурмові дії були покладені на 425-й ОШП «Скала». Бійці цього полку подекуди мусили кілька разів штурмувати одне село, адже закріпитися й утриматися на позиціях вдавалося далеко не завжди. Власне, саме завдяки діям «Скали» взимку 2025-го росіян досі немає в межах самого міста Покровськ.

425-й окремий штурмовий полк «Скала» / telegram

Про втрати підрозділу в масованих зустрічних штурмах можна лише здогадуватися. Однак фактом є те, що саме в штурмових ротах і полках під час таких операцій втрати в людях є найбільшими.

Всі вищезгадані причини пояснюють, чому над Покровськом і Мирноградом досі майоріють українські прапори. І водночас дають зрозуміти, наскільки складним і ресурсозатратним для України є це завдання. Адже щоби здобути перевагу над ворогом, його доводиться щоразу перевершувати: в технологіях, у тактиці, в плануванні або безпосередньому здійсненні операцій.

Це потребує злагодженості в керуванні, інтелекту командирів на місцях, зосередженості на меті та постійної невпинної роботи вдень і вночі. Наразі ми справляємося, та постає запитання: чи є підстави очікувати на успіхи в недалекому майбутньому?

До того ж, за останні кілька днів з’явилося все більше сигналів про відновлення масивних штурмів ворога на обох флангах Покровська. При цьому застосовується в більшості саме легкий транспорт: від мотоциклів до «Нив» та «Буханок». До чого призведе новий ривок ворога — ми зрозуміємо вже найближчим часом. Втім, варто пам’ятати, що до кордону Дніпропетровської області зараз лишається всього кілька кілометрів

Покидаючи Донеччину, проїжджаємо повз славнозвісну «стелу». Здалеку чутно прильоти «Градів» і роботу артилерії. На узбіччі квітне бузок. Вітер відносить удалину дим, що здіймається десь над Покровськом.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
От КВН до Банковой: что известно о дружбе Елены Кравец и Елены Зеленской
Telegraf
2025-04-29T14:03:43Z
Старый костюм Зеленского изжил себя: специалист по этикету назвала причину
Telegraf
2025-04-28T16:04:40Z
Вячеслав Соломка после публичной ссоры с Камалией раскрыл правду об их отношениях
TSN
2025-04-26T20:46:39Z
”Обменять на наших подонков”: смелая речь россиянки Дарьи Козыревой натолкнула украинскую актрису на идею
Апостроф
2025-04-20T09:30:34Z
Ziferblat отправляются на Евровидение-2025
Корреспондент
2025-05-01T11:51:59Z
Группа The Rasmus стала первым международным хейдлайнером Atlas Festival
Комсомольская правда
2025-05-01T11:49:11Z
80-летний Майкл Дуглас разводится с Кэтрин Зетой-Джонс: что разрушило 25-летний брак — СМИ
TSN
2025-04-21T04:25:04Z
Екатерина Кузнецова сказала, что произошло с ее квартирой в Москве
Gazeta UA
2025-04-17T16:36:17Z
После смерти Папы Франциска стремительно выросли просмотры этого фильма
Comments UA
2025-04-24T09:21:11Z
Больше не дом: одна из стран ЕС оставит украинцев без помощи на жилье и денег
Знай
2025-04-24T19:12:14Z
Молодая девушка постоянно жаловалась на усталость: через семь месяцев она умерла
Comments UA
2025-04-23T14:54:38Z
На каком расстоянии от забора можно сажать дерево в Украине
UAToday
2025-04-29T17:27:25Z
Опоздание не простят: украинцам дали три месяца, иначе пенсии не ждите
Знай
2025-04-21T04:30:57Z
Умер самый старый человек в мире: сколько ему было лет
Comments UA
2025-05-01T11:51:27Z
Школы могут нарушать права детей, публикуя их фото — образовательный омбудсмен
Факти ICTV
2025-05-01T11:37:44Z
Тайна с деньгами Папы Франциска для ВСУ: историк анонсировал новые интересные подробности
Апостроф
2025-04-21T14:27:08Z
Эстония впервые получила установки HIMARS
Корреспондент
2025-04-30T19:07:27Z
Аналог американских Tomahawk: рассказали, какими ракетами обстреляли Харьков
Gazeta UA
2025-04-18T15:01:13Z
Путин получил «подарок судьбы» и теперь хочет полностью уничтожить Украину
Comments UA
2025-04-23T08:39:37Z
Лидер «Батькивщины» Тимошенко отметила недопустимость никаких капитуляционных условий мира для Украины
Политека
2025-04-30T19:21:47Z
Путин ответил на предложение Зеленского не бить по гражданским объектам и вспомнил удар по Сумам
Comments UA
2025-04-21T17:31:01Z
Тело журналистки Виктории Рощиной вернули в Украину
ZN UA
2025-04-24T12:09:43Z
Провал "местного Трампа": о чем свидетельствуют выборы в Канаде
Корреспондент
2025-05-01T11:51:19Z
В Москве ждут сенсационного гостя из США: кто посетит путинский парад
Comments UA
2025-05-01T11:48:18Z
В Кремле заявили, при каких условиях могут прекратить огонь в Украине
Comments UA
2025-04-27T18:27:28Z
В России заявили об "украинском следе" в гибели генерала Москалика: подробности
TSN
2025-04-26T20:48:54Z
Шойгу заявил о готовности России применить ядерное оружие
ZN UA
2025-04-24T10:12:30Z
Минсоцполитики назвало самую большую пенсию в Украине
Корреспондент
2025-04-22T14:27:08Z
Ціна на газ з 1 травня 2025: чого очікувати споживачам
AgroNews
2025-04-21T07:13:32Z
Будьте готовы вернуть "лишнее": Пенсионный фонд может потребовать деньги
Знай
2025-04-22T09:30:00Z
Бычки, сардины и шпроты переходят в категорию деликатесов: как изменились цены
Знай
2025-04-28T03:52:35Z
Доллар и евро подешевели в первый день мая
Корреспондент
2025-05-01T11:27:58Z
Сосиски, сардельки и колбасы по новым ценам: что можно купить дешевле
Знай
2025-05-01T11:12:36Z
В 2025 году не будут повышать цены на газ
Gazeta UA
2025-04-23T11:21:19Z
Ситуация изменилась: какой теперь дают прогноз роста экономики Украины
Comments UA
2025-04-17T13:57:33Z
Звонок "из банка" обернется потерей 34 600 гривен: клиентов Приватбанка предупредили
Знай
2025-04-21T20:10:23Z
Когда лучше пить магний — утром или вечером
TSN
2025-04-21T04:25:33Z
Ночные перекусы: почему возникает голод после позднего ужина
Gazeta UA
2025-04-27T17:51:43Z
Можно ли засыпать с включенным телевизором: эксперты шокировали ответом
Gazeta UA
2025-04-20T16:15:00Z
Уменьшает холестерин, улучшает сон и лечит кишечник: невероятные свойства обычного хумуса
Знай
2025-04-24T07:51:58Z
Забытая болезнь возвращается: ученые бьют тревогу по поводу роста случаев заражения коклюшем
Фокус
2025-05-01T10:27:33Z
Все люди, которые доживают до 110 лет, имеют одну общую черту: исследование
Comments UA
2025-05-01T10:18:01Z
Почему с возрастом портятся зубы: главные факторы
Comments UA
2025-04-19T15:45:54Z
Украинцам приходится экономить на еде, чтоб хватило на лекарства: в селах ситуация критическая
Знай
2025-04-20T17:30:52Z
"Просто меньше есть" - не работает: врач похудела на 45 кг и объяснила, что действительно помогает избавиться от лишнего веса
Comments UA
2025-05-01T09:42:31Z
Россиянину, который изнасиловал жительницу Киевской области, и сообщнику дали по 12 лет
Лига
2025-04-21T08:03:33Z
Врачи были удивлены, когда на рентгене увидели, что проглотил 11-летний мальчик
Comments UA
2025-04-20T10:45:09Z
Удар по Киеву 24 апреля: количество жертв возросло
UAToday
2025-04-24T06:46:13Z
В Подольском районе Киева произошла стрельба: полиция установила причастных – фото
Лига
2025-04-24T13:31:15Z
В Тисе нашли тело уклониста
Gazeta UA
2025-05-01T11:30:50Z
"Взрывная часть сбитого дрона сработала с задержкой": в Киеве ранена женщина
Апостроф
2025-05-01T11:30:49Z
В Индии боевики убили около двадцати человек
Корреспондент
2025-04-23T08:13:28Z
В Германии взорвался аккумулятор электросамоката, пять человек получили ранения
Известия Киев
2025-04-22T09:28:14Z
Полиция задержала экс-главу Броварской РГА, который устроил пьяное ДТП с погибшими: в чем еще его подозревают
Telegraf
2025-04-17T16:57:23Z
В Николаеве СБУ задержала российского информатора
Корреспондент
2025-04-22T13:06:50Z
Россияне атаковали поселок под Купянском, загорелся дом
Корреспондент
2025-04-21T07:06:54Z
РФ обстреляла КАБами регионы Украины сразу после "Пасхального перемирия"
Корреспондент
2025-04-21T05:42:14Z
"Пасхальное перемирие": Зеленский рассказал, держит ли слово Путин
Telegraf
2025-04-20T13:18:19Z
Россияне дважды ударили по Харькову дронами Молния
Корреспондент
2025-05-01T11:48:16Z
СБУ идентифицировала четырех предателей, которые пытали пленных бойцов ВСУ
Корреспондент
2025-05-01T10:51:26Z
Несмотря на объявленное перемирие, российские войска продолжают обстрелы по всем направлениям - ЦПД
Gazeta UA
2025-04-19T17:54:31Z
Бойцы Азова захватили троих россиян на самокатах
Корреспондент
2025-04-27T18:06:09Z
Враг массированно атаковал Харьков ракетами
Хвиля
2025-04-24T03:57:06Z
Муравьи исчезнут с участка раз и навсегда: просто смешайте сахар с этим средством
Telegraf
2025-04-29T18:51:11Z
Восемь пород собак, которых считают самыми спокойными
Gazeta UA
2025-04-20T14:46:29Z
Пасхальный гороскоп: какая вы паска по знаку зодиака
Comments UA
2025-04-21T05:51:26Z
Обязательно пересадите в новый горшок: какие комнатные растения любят весеннее "обновление"
Апостроф
2025-04-21T15:06:19Z
Рецепт пирожков с картошкой и грибами: как приготовить их быстро и без хлопот
Фокус
2025-05-01T11:36:50Z
Кофейная гуща — удобрение для растений, полезный помощник в доме, средство для женской красоты
UAToday
2025-05-01T11:06:08Z
Редиска, которая не потеряет хруст: как правильно хранить популярный овощ
Знай
2025-04-27T13:51:25Z
Как в сказке: где находится "Тоннель любви", который стоит увидеть своими глазами
Telegraf
2025-05-01T10:27:15Z
Гороскоп для знаков зодиака на 2 мая 2025 года
Корреспондент
2025-05-01T09:21:38Z
В Кривом Роге задержали известного украинского боксера: подробности
Telegraf
2025-04-26T15:27:45Z
Буяльский прокомментировал яркий гол Ярмоленко
Корреспондент
2025-04-19T05:46:00Z
В Руане Свитолина обыграла всех, не проиграв ни единого сета
Корреспондент
2025-04-20T20:36:04Z
Усик решает, кому отдаст предпочтение последнему на ринге
Корреспондент
2025-05-01T11:42:33Z
Клубный рекорд Барселоны в ЛЧ побит благодаря Рафиньи
Корреспондент
2025-05-01T11:00:52Z
Красюк высказался о завершении карьеры подопечного Усика
Корреспондент
2025-05-01T10:36:13Z
Камбосос будет бороться за чемпионство в новой весовой категории
Корреспондент
2025-05-01T09:57:22Z
Названа настоящая родина футбола, и это не Англия: что выяснили ученые
Фокус
2025-05-01T09:51:59Z
Лучший из лучших: Америка оценила успехи Усика
Корреспондент
2025-05-01T09:33:36Z
Шлем пилота Формулы 1 продан за рекордную сумму
Корреспондент
2025-04-29T20:45:46Z
Самый маленький и дешевый кроссовер Mazda показали до презентации
Фокус
2025-04-19T09:42:29Z
Расход топлива снизится в разы: что нужно знать, как новичку, так и водителю со стажем
Comments UA
2025-05-01T11:06:16Z
Нового конкурента Toyota RAV4 от Jeep полностью рассекретили до премьеры
Фокус
2025-05-01T10:43:18Z
Уникальная окраска: Феррари обновила болид и костюмы для Гран-при Майами
Корреспондент
2025-05-01T07:15:35Z
Это может сохранить жизнь: что делать водителю, если в дороге вас застала воздушная тревога
Comments UA
2025-05-01T05:42:07Z
Водителям рассказали о скрытой кнопке на зеркале заднего вида и о ее назначении
Gazeta UA
2025-05-01T00:33:04Z
General Motors отзывает 721 тысячу автомобилей из-за дефектных двигателей
Корреспондент
2025-04-30T17:30:48Z
Показана экстремальная версия суперкара Ferrari 296
Корреспондент
2025-04-30T17:06:28Z
От внешности зависело все: ученые выяснили, какие бороды вызывают больше доверия
Фокус
2025-04-19T15:45:55Z
ИИ посоветовал готовиться к концу света
Корреспондент
2025-04-21T02:12:41Z
Ваш телефон не подслушивает разговоры: всё ещё хуже – он знает, о чем вы подумаете
Знай
2025-05-01T11:51:29Z
Легендарный "Биг Тейсти" уходит из меню украинского McDonald's - реакция соцсетей
Комсомольская правда
2025-05-01T11:34:28Z
Европейцы массово покидают социальную сеть Маска X
Корреспондент
2025-05-01T11:26:19Z
Популярный бургер уберут из меню McDonald's
Gazeta UA
2025-05-01T11:06:41Z
6 травня відбудеться InfoSec Ukraine 2025. У партнерах – світові компанії, у тому числі Dell Technologies
ITC
2025-05-01T10:58:54Z
"Единственную радость забрали": McDonald's лишил украинцев любимого бургера - соцсети взорвались волной гнева
Хвиля
2025-05-01T10:22:51Z
Таинственные монстры из выводка XIV готовятся "восстать" из земли: считается, их будут миллионы
Фокус
2025-05-01T10:12:51Z