У квітні ІМІ зафіксував 11 випадків порушень свободи слова в Україні
У квітні експерти Інституту масової інформації (ІМІ) зафіксували 11 випадків порушення свободи слова в Україні. Такими є дані щомісячного моніторингу ІМІ «Барометр свободи слова».
У квітні стало відомо про загибель медійника, який став на захист України:
-
Володимир Коцур – військовий, спортивний журналіст. Про загибель медійника стало відомо 29 квітня. До лав ЗСУ долучився після повномасштабного вторгнення Росії. Працював у виданнях «Спорт-Експрес в Україні», «Український футбол» та «Команда».
Так, унаслідок російських обстрілів пошкоджень та руйнувань зазнали редакції кількох медіа в трьох містах:
-
У Києві внаслідок російської балістичної атаки руйнувань зазнала будівля, де були редакції телеканалів «Дім» та «FreeДом» (зруйновано новий ньюзрум телеканалу «FreeДом», у будівлі бізнес-центру, де розташовувалися канали іномовлення, зруйновано три верхні поверхи).
-
У Сумах був пошкоджений офіс видання «Цукр», а також приміщення Сумського пресклубу. Крім того, була знищена фотовиставка видання «Кордон.Медіа» в будівлі Конгрес-центру.
-
У Полтаві постраждав офіс інтернет-видання «Полтавська хвиля» (ударна хвиля пошкодила стелю будівлі, деформувала освітлення та частково зруйнувала внутрішні конструкції).
Інститут масової інформації (ІМІ) зазнав кібератаки — отримав кілька фішингових листів від хакерів, пов’язаних зі спецслужбами Росії. Листи надіслало хакерське угруповання UAC-0050, пов’язане з російськими спецслужбами.
Також фішингового листа зі шкідливим файлом, який збирає дані про систему, отримала представниця ІМІ Валентина Троян.
Водночас ІМІ зафіксував шість випадків порушення свободи слова, що не пов'язані з російською війною проти України. Це випадки нападів на журналістів, перешкоджання, непрямого тиску та кібератак.
У квітні нападу зазнали двоє медійників:
-
16 квітня у Києві напали на журналіста й виконавчого продюсера Суспільного Юрія Макарова. В тяжкому стані його доставили в лікарню. Після нападу на журналіста було відкрито кримінальне провадження за статтею про завдання тяжких тілесних ушкоджень (ч. 1 ст. 121 ККУ). Сам журналіст вважає однією з версій нападу на нього російську спецоперацію
-
У Чернівецькій області прихильники УПЦ МП побили журналістку Діану Лаврик, яка висвітлювала конфлікт, пов'язаний з переходом Свято-Миколаївського храму в селі Верхні Станівці з московського патріархату до Православної церкви України 8 квітня.
Персонал комунального Геріатричного будинку милосердя імені святого цілителя Пантелеймона в Одесі напав на журналіста видання «Думська», коли він намагався ввійти до їдальні закладу, щоб сфотографувати їжу, яку подають підопічним. Йому намагалися закрити об'єктив фотоапарата, вибити техніку з рук і роздряпати обличчя.
Кібератаки зазнали головний редактор «Кременчуцької газети» Олег Булашов. Невідомі у фейсбуці розмістили згенероване штучним інтелектом відео за його участю. На фейковому відео він нібито коментує заклики кременчуцького депутата Богдана Лазоренка про вступ українців до ЗСУ.
«Кіровоградська правда» зазнала масштабної фішингової атаки – на робочий телефон медіа протягом 20 хвилин надходили сповіщення про спроби отримати доступ до офіційної пошти та телеграм-каналу видання.
Сайт «Рівненські новини» вкотре опублікував дискредитаційний матеріал щодо «Четвертої влади», що побудований на розповіді нардепа від «Слуги народу» Дмитра Соломчука, який стверджує, що він пригостив гречкою журналістку «Четвертої влади». Головред «Четвертої влади» Володимир Торбіч називає висловлювання депутата і саму публікацію брехнею.
З повним моніторингом можна ознайомитися за посиланням.
Фото: ІМІ
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.
Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.