MY.UAНовини
«Вальс із системою» — історія співочого опору
«Вальс із системою» — історія співочого опору

«Вальс із системою» — історія співочого опору

У двосерійній стрічці «Вальс із системою» ідеться про відродження української пісні в радянські часи після смерті Сталіна.

«Детектор медіа» вже писав про її презентацію та про сам фільм, а зараз пропонуємо прочитати рецензію на нього письменника Андрія Кокотюхи.

«Дружина підпушила переглянути двосерійний документальний фільм “Вальс із системою”. Стрічка розповідає про період піднесення української пісні в радянський період після смерті Сталіна, з різноманітними перипетіями та авторським переосмисленням оповідача Юрія Макарова. Одразу скажу, що я вдячний Світлані за її наполегливість, бо ми разом отримали й інтелектуальне, й професійне задоволення від перегляду якісної роботи колег», — така реакція журналіста Костянтина Грубича у фейсбуці дивним чином суголосна не лише тональності згаданого фільму, а і його змісту.

У блогера Віталія Чепиноги емоцій трохи більше: «Перша серія чудового документального фільму «Вальс із системою» — про нас, про українську душу, про драму, трагедію й вічне відродження України. Про кордоцентризм України, — країни, яка зберегла своє серце, свою душу, людяність навіть тоді, коли її цілими віками намагалися знищити, випалити, вбити». І все ж додає: звісно, не обходилося й без «партійної заказухи». Чим підтверджує: українська пісня 1950—1960-х років творилася не дисидентами, а її творці не належали до руху культурного опору.

Тому двосерійна стрічка «Вальс із системою», за визначенням одного з продюсерів Лук’яна Галкіна — не про спротив радянській системі, а про твори, які її пережили. Вони виявилися міцнішими за російський більшовизм із його потужним репресивним апаратом. Бо, будучи, скажемо так, лірико-пасторальними за змістом і далекими від популярної в той час урбанізації, зафіксували та репрезентували українську ідентичність. Те, чого не в змозі зрозуміти Росія як агресорка й колонізаторка в жодний із часів свого політичного, військового та культурного панування в Україні. Зокрема і зараз, у часи великої війни: ми називаємо її війною саме за збереження власної ідентичності.

Власне, автор і наратор фільму Юрій Макаров говорить те саме: «Українська радянська пісня не була проявом прихованого спротиву. Але водночас якоюсь мірою самим фактом свого існування вона стала спротивом системі, яка мріяла поховати Україну як країну. І це внесок авторів, про яких довгий час згадували як про витоки ідеологічної системи». Дозволю собі розширити цю думку й загалом тему. Коли працював над семисерійним документальним проєктом «Між крапельками», теж на замовлення Суспільного, переконався в тому, що до того часу інтуїтивно відчував: відверто антирадянського в роботах українських творців 1950—1980-х років не було й близько.

Той-таки Юрій Макаров, оцінюючи результат, констатує: «В уяві сучасного українця сперечаються два різні ставлення до культурного спадку радянської доби. З одного боку це, безумовно, тоталітарне мистецтво, яке слід засудити, декомунізувати й забути. З другого — це наш спадок. Не та “наша історія”, що підлягає реанімації, але все ж таки іншого минулого в нас немає». Таким чином, «Вальс із системою» — не своєрідне продовження чи відгалуження «Між крапельками», а швидше, перебуває в подібному контексті. За потреби можна згадати інші проєкти, не лише Суспільного, котрі розповідають не про опір системі, не про зіткнення дисидентів із КДБ, не про репресії за публікації на Заході — але про паралельне існування радянського й нерадянського. Двох систем координат у рамках однієї великої ідеологічної Системи.

Мені б дуже хотілося, аби серед глядачів «Вальсу з системою» було чим більше українців, народжених навіть не після 1991-го, а після 2000-го року. Їхнє, без перебільшення, щоденне життя не супроводжувало українське радіо, відоме в народі як «дротове», «проводове» та «брехунець». Вони не зрозуміють приказки «шо їв, шо радіо слухав». І коли випадково чують, як «олдскул» співає «Марічку», «Пісню про рушник» та інші, серед яких виріс, то щиро переконані — це народна творчість. Хоча навіть у таких застільних хітів, як «Чом ти не прийшов» чи «Ой, чий то кінь стоїть» є авторство. А коли молодим людям це пояснюєш на пальцях, реакція цілком прогнозована: «Ага, значить українське забороненим не було! Радіо було україномовним, виходили україномовні газети, журнали, книжки! Значить, усі накати на українське в радянський час — перебільшення. І нема нічого справжнього, хіба “Розстріляне Відродження”, бо воно розстріляне».

Це не вигадана репліка. Це — мікс почутих у різний час реплік від різних молодих людей. Вони зі властивим вікові максималізмом визнають лише дві форми культурного спротиву: коли когось за творчість знищили фізично — і рок-н-рол. Про останній, до речі, згадує у «Вальсі з системою» Кирило Стеценко, замолоду — учасник одного з перших українських фолк-рок-гуртів «Еней». Молодим музикантам закидали «шкідливий вплив Заходу» та «західну трясучку».

Як жив у СРСР український музичний андеграуд, котрий насправді андеграудом був не повною мірою, оповідає документальна стрічка «Вусатий фанк». Про умовну контркультурність і претензію на боротьбу з системою в цьому випадку дає підстави говорити лише відсутність такої музики в радіоефірі, читай — публічному просторі. Натомість «Ми підем, де трави похилі», «Два кольори», «Коханий» і подібні твори вважалися заледве не офіціозом, бо не суперечать владним настановам, легко пройшли цензуру, а отже — обслуговують партію та уряд. Чи не єдиний, про кого у фільмі говорять як про бунтаря й опозиційно налаштованого до Системи — композитор Борис Буєвський. Проте і його пісні звучали по радіо, найвідомішою є «На долині туман», теж почасти зарахована до народних. Таким чином, українська пісня зразка 1950—1960-х не про опір системі, а про існування в паралельних із нею світах. Котрі значно цікавіші за справжній офіціоз — пісні про колгоспи, шахти, заводи й партійні ювілеї.

Але «Вальс із системою» має й неозвучені, не артикульовані сенси, котрі часто називають підтекстами. Один із них, чи не наскрізний — протиставлення міста й села. Після смерті Сталіна міста потребували робочих рук, тому почалося активне залучення селян. Ті, особливо молодь, радо відривалися від сакрального коріння, бо місто давало більше можливостей. Проте в містах учорашні селяни почувалися некомфортно, були там чужими, тож гуртувалися «за інтересами» і так творили культуру, котра змушувала українську сільську природу з міським асфальтом.

Одним словом, саме завдяки вчорашнім селянам тогочасна українська пісня зберегла ідентичність. Адже радянська влада щиро вважала село маргінальним, тож дозволяла таку ось «маргінальність». Результат виявився рівно протилежним: рустикальна, пасторальна, буколічна ментальність створила та розвинула питомо урбаністичні твори. А потім, що цікаво, ці ж самі люди в містах почали оспівувати несправжнє, вигадане село. Як у піснях, так і фільмах.

І тут варто зупинитися на фільмах, кіновиробництві тих часів. Про це у «Вальсі з системою» не розповідають, але ілюструють проєкт, серед іншого, кадрами не лише документального, а й художнього кіно. Поза сумнівом, знятого в Україні. Я точно знаю, бо бачив цю стрічку не раз: у фільмі Олексія Мішурна «Літа молодії» (1958) звучить «Пісня про рушник» — але популярною була й зібрала велику касу саме російська його версія, «Годы молодые». Так ось: пісні в ній, або, як тепер кажуть, саундтрек, звучали в російській версії оригінально, без перекладу. Як практично всі тогочасні пісні, написані українською мовою українськими авторами. Натомість кіно було єдиною в радянській Україні сферою, де україномовний продукт був майже відсутній. Преса — так, радіо — так, книжки — так, телебачення — так. Але кіно — ні, за окремими винятками.

Ось чому українська пісня була в згаданий час справді вальсом із системою. Вона дозволяла собі звучати інакше, ніж марш або пафосні пропагандистські бравурні твори. Мала інший та інакший, менш помітний пафос — пафос нашої з вами справжності. На що тогочасна влада дивним чином не зважала, як і на чималу кількість української поезії й прози. Масовість пісні не могла конкурувати з масовістю кіно. Адже пісня, як не раз згадується в стрічці, короткий твір, котрий працює на емоції. Натомість фільм тримає довше, отже, дає більше часу для роздумів та аналізу. Через те довкола нашої кіноспадщини та її цінності сьогодні дотепер виникає значно більше суперечок, ніж довкола «Пісні про рушник», яка в українському радянському фільмі прозвучала.

Читайте також
«Це наш культурний код, те, що нас об’єднує». Суспільне презентувало фільм «Вальс із системою»
Юрій Макаров після нападу відвідав презентацію фільму «Вальс із системою»
Суспільне презентує документальний фільм «Вальс із системою»
Коли «Детектор медіа» тільки розпочинав роботу, найпопулярніші українські медіа ще дослухалися до темників. Але завдяки спільній боротьбі журналістів та суспільства це змінилося. Найпоказовіше: Україна пройшла шлях від державного телебачення до Суспільного.

Тепер наша команда прагне розширювати аудиторію та впливовість Суспільного мовлення заради ідей та ідеалів, які воно продовжує ілюструвати.

Запрошуємо приєднатися до нас у цьому завданні, ставши частиною Спільноти «Детектора медіа».
Долучитись
Теги за темою
музика
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Родился в Донецке, но стал путинистом: умер известный режиссер, снявший фильм "Мастер и Маргарита"
Telegraf
2025-07-17T10:18:58Z
Анджелина Джоли после громкого развода закрутила роман с бывшим любовником: кто он — СМИ
TSN
2025-07-26T15:18:52Z
Лорак в том числе: из азербайджанского фестиваля выгнали российских артистов
GlavRed
2025-07-17T10:21:54Z
"Главная ведьма Украины" рассказала, как занималась любовью со священником из Лавры
Фокус
2025-07-15T11:00:40Z
Намекнула первая леди? Дизайнер Зеленского рассказал, как президент отказался от стиля милитари
Telegraf
2025-07-27T12:48:53Z
Алена Омаргалиева показала редкие снимки со свадьбы с мужем
Комсомольская правда
2025-07-27T11:55:53Z
Нельзя: Тодоренко снова не смотрела за детьми и нарвалась на жесткий отказ в РФ
GlavRed
2025-07-17T14:27:51Z
Известного украинского певца нагло ограбили в Италии: "Разбили стекло и украли все"
TSN
2025-07-13T16:45:12Z
Илона Гвоздева из "Тацы со звездами" неожиданно остановила свой развод: что решил суд и почему она молчит
Знай
2025-07-15T18:52:13Z
Что в сексе больше нравится мужчинам: честно, без мифов и стереотипов
Comments UA
2025-07-17T20:39:30Z
Гороскоп на 27 июля 2025 года по картам Таро для всех знаков зодиака
UAToday
2025-07-26T16:51:34Z
Въезд в США обрастает налогом в $250: как новый сбор усложнит въезд иностранцам
UAToday
2025-07-22T16:06:01Z
10 вещей, которые никогда не понадобятся в поездках: советы, которые помогут собрать чемодан
Знай
2025-07-26T15:21:26Z
Тьма лечит лучше психолога: как ночные прогулки влияют на здоровье
Знай
2025-07-27T13:51:21Z
Старый диван может принести кучу проблем в дом. Почему его стоит выбросить
Telegraf
2025-07-27T13:03:07Z
Гороскоп на сегодня 25 июля: сопротивление Тельцов, уязвимость Раков и разочарование Рыб
Знай
2025-07-25T01:45:56Z
С хрустящей корочкой и мягкая внутри: хитрость кулинаров, которая поможет идеально пожарить картошку
Gazeta UA
2025-07-20T09:30:22Z
Кукурузу не только варить: 5 взрывных летних рецептов, которые вы точно не пробовали, даже десерт
Знай
2025-07-27T12:51:11Z
Врач назвала среднюю продолжительность жизни мужчин в Украине: статистика впечатляет
TSN
2025-07-14T22:15:17Z
Безуглая ответила на упреки, что из-за синдрома Аспергера не может иметь доступ к гостайне
Комсомольская правда
2025-07-27T12:30:15Z
Как вода с медом с утра повлияет на здоровье: вы удивитесь
TSN
2025-07-20T09:09:20Z
Лишь два стакана в день этого сока нормализует высокое артериальное давление
Comments UA
2025-07-23T17:06:12Z
Япония на шаг к лечению синдрома Дауна, а США — к победе над раком
Comments UA
2025-07-27T13:36:49Z
Пять продуктов, которые задерживают воду в организме
Gazeta UA
2025-07-27T11:27:25Z
Как распознать «тихий» инфаркт
UAToday
2025-07-26T16:51:32Z
В Японии разрешили выращивать человеческие эмбрионы из стволовых клеток
Новости Украины
2025-07-26T15:48:09Z
Как заставить помидоры покраснеть: действенные способы
Gazeta UA
2025-07-21T15:33:32Z
Публичная пощечина Макрону и другие выходки: СМИ выяснили, что взбесило первую леди Франции
Telegraf
2025-07-17T14:51:07Z
В кортеже Путина заметили скорую: пошли нехорошие слухи. ВИДЕО
Новости Украины
2025-07-16T18:57:01Z
Первое заявление Свириденко в должности премьер-министра Украины
Comments UA
2025-07-17T11:36:47Z
Лавров унизил Трампа после его угроз Путину
Comments UA
2025-07-15T18:10:38Z
Встреча "высшего уровня" с Путиным: Зеленский сказал, кого еще пригласит на переговоры
TSN
2025-07-27T13:48:40Z
Нейтральная Австрия рассмотрит вступление в НАТО из-за России
Корреспондент
2025-07-27T13:39:47Z
Сербия назвала условие поддержки санкций ЕС против России
Корреспондент
2025-07-25T12:33:17Z
Трамп может "поставить на колени" Путина и закончить войну: заявление Зеленского
Comments UA
2025-07-17T15:51:59Z
Украина получила неожиданного союзника в Белом доме: на Западе озвучили детали
Comments UA
2025-07-15T13:04:10Z
Индексация будет одинаковой для всех, независимо от профессии, - Екатерина Котенкова
Знай
2025-07-17T02:18:54Z
Это единственный мост в Украине, который поворачивается: где он находится и как называется
Telegraf
2025-07-16T19:07:22Z
Польша требует от МОН переписать учебники истории Украины: что произошло
Фокус
2025-07-17T14:30:53Z
Украина сделала беспрецедентное предложение иностранным оборонным компаниям: о чем идет речь
Comments UA
2025-07-17T22:42:52Z
ТЦК посещать не нужно: кого объявляют в розыск незаконно
Знай
2025-07-27T13:30:01Z
"Игра на смерть": как дроны превратят российских детей в операторов убийств
TSN
2025-07-27T13:21:57Z
За чем нельзя наблюдать 17 июля и что нужно отдать сегодня: приметы и запреты на Марины
Знай
2025-07-17T02:03:23Z
В жизнь ворвутся проблемы и потеряете счастье: что нельзя делать 17 июля, приметы
GlavRed
2025-07-16T14:28:42Z
Украинских школьников за границей ждет дискриминация: учителя протестуют против новых правил МОН
Знай
2025-07-20T09:21:24Z
Даже не убегал: новые подробности двойного расстрела на черниговском полигоне
TSN
2025-07-17T15:36:58Z
В Украине продолжают исчезать дети: что произошло на Житомирщине
Comments UA
2025-07-16T19:21:42Z
Полиция нашла женщину, которая в метро Киева кричала пророссийские лозунги
Корреспондент
2025-07-19T11:54:06Z
Пограничники задержали 10 мужчин, которые платили криптовалютой за побег в Молдову
Новости Украины
2025-07-17T13:09:34Z
В немецком Дуйсбурге взорвали 63-метровую высотку
Европейская правда
2025-07-27T12:43:35Z
Работник ТЦК избил мужчину - полиция взялась за дело
Gazeta UA
2025-07-27T12:27:33Z
Россияне сообщают о взрывах в Подмосковье
Корреспондент
2025-07-18T03:45:47Z
Российский FPV-дрон атаковал автомобиль главного раввина Херсона
ZN UA
2025-07-17T22:39:39Z
Под Москвой прогремели взрывы - аэропорты РФ остановили рейсы
Gazeta UA
2025-07-17T04:39:15Z
Двух подростков-партизан посмертно наградили
Корреспондент
2025-07-19T14:21:35Z
Покровское направление снова под массированными штурмами россиян
Новости Украины
2025-07-17T14:39:03Z
Гороскоп на 17 июля для всех знаков Зодиака: у кого будут проблемы с финансами
Comments UA
2025-07-16T17:51:09Z
Россияне убили пятерых жителей Константиновки
Корреспондент
2025-07-19T06:33:37Z
Ограничение движения в Черновцах: жителям рассказали, где нельзя проехать
Политека
2025-07-27T13:30:50Z
Покровск в опасности: россияне придумали, как могут захватить город
Comments UA
2025-07-27T13:12:23Z
Партизаны взорвали важный железнодорожный маршрут оккупантов под Тулой
Корреспондент
2025-07-20T09:39:39Z
В ВСУ заявили о восстановлении позиций в Запорожье
Корреспондент
2025-07-19T17:09:12Z
В сердце Украины заметили пушистых "гостей": они способны нападать на людей
Telegraf
2025-07-15T22:31:21Z
Два рекорда за год: юная львовянка установила новое достижение на Говерле
Фокус
2025-07-27T11:39:51Z
Надя Дорофеева показала фото с Усиком после блестящего боя и поделилась впечатлениями от встречи
TSN
2025-07-20T09:09:19Z
Полюбил вас всех как родных: Лукас Васкес растрогал на церемонии прощания
Корреспондент
2025-07-17T14:30:50Z
Погиб легендарный экстремал. ВИДЕО
Новости Украины
2025-07-17T22:51:29Z
Самый сильный человек мира поднял рекордный вес
Comments UA
2025-07-27T13:45:38Z
"Шахтер" — "Бешикташ": где и когда смотреть ответный матч Лиги Европы
Telegraf
2025-07-27T13:36:13Z
Усик сделал символический жест перед реваншем с Дюбуа
Telegraf
2025-07-17T13:27:42Z
На этапе Бриллиантовой лиги в Лондоне украинка Левченко не выступит
Корреспондент
2025-07-18T19:54:57Z
"Динамо" – "Хамрун Спартанс": прогноз букмекеров, где и когда смотреть ответный матч квалификации Лиги чемпионов
ZN UA
2025-07-27T11:57:49Z
В Украине масштабируют производство собственной взрывчатки
Лига
2025-07-27T12:12:38Z
Сметанина назначена и.о. генерального директора Укроборонпрома
Корреспондент
2025-07-22T19:18:36Z
Блокируют за "нетипичную активность": клиентам Ощадбанка массово замораживают карты
Знай
2025-07-16T12:37:23Z
Лукашенко распорядился штрафовать магазины за отсутствие картофеля
Корреспондент
2025-07-19T00:24:57Z
Прибавку к пенсии дадут не всем: что должны сделать старики
Знай
2025-07-27T12:30:14Z
Идентификация пенсий по-новому: кто должен пройти процедуру и как это сделать
Знай
2025-07-27T10:30:34Z
"Успешно релоцировано в Германию": появились кадры взлета самолета, который заметили над Киевом
Фокус
2025-07-16T23:21:01Z
Из-за новых налогов для добытчиков без работы могут остаться десятки тысяч человек – глава Федерации
Апостроф
2025-07-16T15:57:45Z
Казахстан усложнил транзит российских грузов
Корреспондент
2025-07-14T17:18:49Z
Почему вода в океане солёная, а в озёрах и реках - нет: ответ вас может удивить
UAToday
2025-07-26T16:51:54Z
Землю снова атаковала магнитная буря красного уровня: сколько будет длиться шторм
Апостроф
2025-07-17T15:51:55Z
Новый рекорд производительности солнечных панелей Японии вызывал странный эффект: что случилось
Фокус
2025-07-17T15:51:42Z
На Земле появился совершенно новый вид кислотных дождей, предупреждают ученые
Фокус
2025-07-27T13:42:18Z
На Земле появилось новое время года: исследование показало, как человек изменяет климат и природу
TSN
2025-07-27T13:21:21Z
Инопланетяне вторгнутся осенью? Ученые заявили о замаскированном космическом корабле, приближающемся к Земле
Telegraf
2025-07-27T12:12:59Z
Ученые обнаружили червей, которые ели динозавров: уникальные находки на дне океана
TSN
2025-07-27T11:36:27Z
На Земле появились ранее неизвестные времена года: почему это плохо
Фокус
2025-07-27T11:30:44Z
Вот это кабель-менеджмент: как выглядит "начинка" суперкомпьютера для обучения ИИ
Фокус
2025-07-27T10:00:57Z
Ежемесячно "отрывай" от зарплаты по 50 долларов и авто - твое. Сколько понадобится времени
Telegraf
2025-07-27T12:21:08Z
На разгадку есть15 с. Попробуйте найти в головоломке странное авто
Gazeta UA
2025-07-26T07:36:54Z
В Украине распространяется новая опасная афера: автовладельцы под угрозой
Знай
2025-07-26T02:51:44Z
Renault обновила сверхбюджетный микровэн Triber
Корреспондент
2025-07-25T19:06:04Z
Китайские компании удвоили долю на европейском автомобильном рынке
Корреспондент
2025-07-25T17:27:31Z
Kia раскрыла детали модульного электрического грузовика PV5
Корреспондент
2025-07-25T17:24:28Z
Электромобиль Zeekr получил идеальную версию для украинских условий
Фокус
2025-07-25T15:57:19Z
В интернете показали редкий и малоизвестный спортбайк Citroen 80-х
Фокус
2025-07-25T15:00:33Z
Эти привычки вождения могут увеличить расход топлива до 40%
Знай
2025-07-25T09:51:54Z