MY.UAНовини
"Криваві горішки": як українці платять Ірану і скільки "шахедів" для Путіна можна зробити за ці гроші
"Криваві горішки": як українці платять Ірану і скільки "шахедів" для Путіна можна зробити за ці гроші

"Криваві горішки": як українці платять Ірану і скільки "шахедів" для Путіна можна зробити за ці гроші

Гроші українців поповнюють казну Ірану

Поки Москва поглиблює співпрацю з Тегераном і закуповує у нього зброю, якою бомбить Україну, гроші українців потрапляють до казни Ірану. Незважаючи на санкції Києва, іранські товари досі можна зустріти навіть на полицях великих українських супермаркетів.

"Телеграф" дізнався докладніше про ситуацію та розповідає про те, як виходить, що українці фактично спонсорують агресію проти себе ж.

Як Іран допомагає вбивати українців

Під час повномасштабної війни Росії проти України Іран став одним із постачальників зброї та технологій для росіян. Зокрема, з 2022 року Росія атакує міста України іранськими "шахедами", від яких гинуть мирні громадяни. Тільки у 2022 році, за даними Зеленського, Іран продав Росії понад 200 ударних дронів.

У 2024 році група хакерів Prana Network заявила, що зламала поштові сервери іранської компанії IRGC Sahara Thunder, на яких знаходився масив даних про виробництво ударних безпілотників Shahed-136 для Росії. Згідно з ними, угода Ірану та РФ включала 6000 комплектів БПЛА, програмне забезпечення до них, а також обладнання та технології. За це Москва могла заплатити Тегерану 1 млрд 750 млн доларів.

БПЛА Shahed 136 іранського виробництва, який використовується Росією під назвою Герань 2, на виставці в Києві. Фото: Getty

У самому Тегерані цинічно заперечували передачу дронів РФ. Міністр закордонних справ Ірану у 2024 році заявив, що їхні технології просто нібито могли бути скопійовані іншими державами. Однак на Заході в брехню Ірану не вірять.

"Це, очевидно, неправда, і докази говорять самі за себе", — сказав у 2024 році представник зовнішньополітичного відомства США Метью Міллер у відповідь на заперечення Іраном постачання зброї до Росії.

Ще в 2022 році ЄС вирішив запровадити нові обмеження проти Ірану за постачання дронів до Росії. У список санкцій внесли іранських військових, бізнесменів і компанії.

У 2023 році санкції запровадила і Україна

29 травня 2023 року Рада ухвалила рішення РНБО про ведення секторальних санкцій проти Ірану. Згідно з документом, санкції проти Ірану застосовуються строком на 50 років і стосуються повної заборони торгових операцій, зупинки транзиту ресурсів, польотів та перевезення на територію України, а також запобігання виведенню капіталів резидентами Ірану.

Торгівля не йде

Незважаючи на вищезгадані санкції, українці з подивом продовжують знаходити в магазинах іранські товари навіть зараз. Приміром, економіст Борис Кушнірук випадково зробив для себе таке відкриття.

"Поруч з помешканням, в якому мешкаю, знаходиться супермаркети трьох торгівельних мереж — "Сільпо", "Новус" і "Ультрамаркет". Саме в них переважно купую продукти для себе і тітки, якій 80 років. Коли купую продукти їй, то роблю це по списку, який вона мені надсилає у "Телеграм". Нещодавно вони попросила купити різні сухофрукти, у тому числі фініки. Переглядаючи у "Новус" полиці з сухофруктами звернув увагу, звісно, спочатку на ціну, а потім на постачальника", — розповідає він.

Як виявилось, ним є компанія "ДжастФрутс".

ДжастФрутс

За даними з відкритих джерел, директором компанії "ДжастФрутс" є чоловік із цікавими ім'ям, яке може наштовхувати на певні думки: Нурзай Абдул Насер.

Це не єдиний його бізнес. Також він є директором ТОВ "ГОЛЛАНД ФРУТ".

Недовгі пошуки приводять нас до цікавої нотатки на сайті "Бізнес-Гід". Цікава вона тим, що на ній вказується, чим займається "ГОЛЛАНД ФРУТ": імпорт товарів з Індії та Ірану.

Тобто директор компаній, які зареєстровані в Україні, займається імпортом в Україну товарів з Ірану. Більше того, як з’ясував Борис Кушнірук, сам Нурзай Абдул Насер і є вихідцем з Ірану.

Верхівка айсберга

Нурзай Абдул Насер – це не єдиний підприємець, якого пов’язують із Іраном. Як з’ясувало "Суспільне", станом на 2023 рік, в Україні працювало понад тисячу бізнесів з іранським корінням.

У 2025 році, як з'ясував "Телеграф", деякі з цих компаній уже не працюють. Однак інша частина продовжує функціонувати досі.

Топ-3 компанії, чиїми власниками (на 2022 рік) були вихідці з Ірану, але вони продовжують працювати в Україні:

  • ТОВ "УКРЗЕРНО ТРЕЙД"
  • ТОВ "СУПЕРЛАКОМКА"
  • ТОВ "ЗІБА"

Офіційна статистика

"Коріння" корінням, але що з офіційним товарообігом України та Ірану? Як з’ясував "Телеграф", з 2023 року, коли було введено санкції, Україна повністю припинила свій експорт до цієї країни. А ось імпорт – ні. Його частка хоч і складає "копійки" у загальній торгівлі України, але йдеться про мільйони доларів, які українці фактично передають до казни одного із союзників Росії.

За даними Держстату, йдеться про такі суми:

2022 рік

  • Україна купувала в Ірану товарів на суму 58 447 600 доларів.
  • Експорт — 207 626 800 доларів.

2023

  • імпорт — 18 676 000 доларів.
  • експорт сильно впав, ймовірно, через санкції — 1 688 200 доларів.

2024

  • імпорт триває, незважаючи на санкції, – 11 428 400 доларів.
  • експорт із України зупинено до 0.

2025 (січень-лютий)

  • Імпорт — 3 804 200 доларів.
  • експорт — 0

"Криваві горішки"

За даними Олексія Куща, левову частку товарів, які у 2024 році Україна офіційно придбала в Ірану, становлять "їстівні плоди та горіхи" — 7,2 млн дол. (63% імпорту з Ірану за рік).

Економіст також зазначив, що 11,4 мільярда за 2024 рік — це, ймовірно, не повна цифра обсягу торгівлі з Іраном.

"Але ця сума імпорту не є остаточною. Іран дуже часто обходить санкції, експортуючи свою продукцію під торговою маркою інших країн: ОАЕ, Туреччини, Єгипту та інших. Тобто сума реального, а не офіційного імпорту в Україну з Ірану, може бути більшою в рази.", — вважає Кущ.

Чому так відбувається

На думку Кушнірука, санкційна політика України зяє дірками.

"Як виявляється, ці обмеження мають кричущі, просто неприпустимі прогалини. Імпорт окремих товарів, зокрема продуктів харчування, часто залишається поза санкційними списками, що викликає справедливе питання, чому це дозволяють постачати в Україну.

Санкційна політика має численні недоліки: часто обмеження накладаються лише на окремі сектори економіки, залишаючи лазівки для обходу через підставні компанії та треті країни. І хоча відповідальні органи запевняють у ефективності санкцій, реальність, яку ми бачимо на полицях супермаркетів, свідчить про протилежне", — каже він.

Що кажуть експерти

"Телеграф" вирішив запитати думки у колишньої радниці голови Верховної Ради України (2019-2021) Віри Константинової щодо цього. Вона зазначила, що питання імпорту іранських товарів в умовах повномасштабної війни несе набагато глибшу загрозу, ніж здається на перший погляд.

"Іран — повноцінний учасник війни проти України, який підтримує російську агресію проти України, зокрема шляхом постачання ударних дронів Shahed, що щодня вбивають наших громадян і знищують критичну інфраструктуру. У такому контексті будь-які економічні відносини з Іраном виглядають не лише морально неприйнятними, але й стратегічно небезпечними. Якщо подивитися статистику, побачимо тенденцію до суттєвого скорочення торговельних та дипломатичних відносин з 2022 року, але не повну їхню зупинку. У нас продовжує функціонувати Посольство України в Ірані, дипломатичні відносини не розірвані, незважаючи на всі ті факти залучення іранських фахівців до війни на боці агресора", — підкреслює політологиня-міжнародниця

Що не так із санкційним тиском на Іран

"З санкційним тиском є нюанс, санкції проти Ірану залишаються точковими й неповними, плюс на міжнародному рівні вони були послаблені після укладення так званої ядерної угоди 2015 року. І наразі відновити їхню повну потужність через РБ ООН видається проблематичним, допоки Росія залишається нелегально в кріслі постійного члена.

Ще одним ключовий момент, якщо враховувати, що санкційний тиск не включає заборону на імпорт товарів, які мають гуманітарний характер, тобто не мають подвійного чи військового призначення. В цьому випадку може бути застосована модель заборони експорту товарів з конкретної країни походження. Тоді і підрядники і реекспортери будуть шукати інші товари для здійснення торгівлі з Україною або інший ринок збуту. Маємо розуміти, що філософія санкцій — це про економічний тиск. Тому і санкційна політика має бути цілісною — заборонено має бути все, що зміцнює економіку країни-пособника агресора", — вважає вона.

Про іранські фініки

Як зазначає Константинова, аналізуючи інформацію з іранських джерел, експорт фініків становить відносно невелику частину загального обсягу експорту Ірану, але має важливе значення для сільськогосподарського сектору та регіональних економік країни.

"Частка у загальному експорті не значна, є більш вагомі сектори. З іншого боку, ця галузь має важливе значення для сільськогосподарського сектору, оскільки забезпечує зайнятість у регіонах, де вирощуються фініки", — пояснила вона.

Константинова резюмує: "Україні однозначно треба продовжувати роботу з синхронізації санкційного тиску на Іран з нашими партнерами. Практикується санкціонування конкретних субʼєктів господарювання. Як варіант, провести роз’яснювальну кампанію для торговельних мереж, імпортерів і споживачів про те, чому економічна ізоляція Ірану є частиною захисту української державності".

Сухі цифри

Як ми вже з’ясували, за 2024 рік Україна імпортувала з Ірану товарів на суму 11,5 мільйона доларів. Тобто, на стільки поповнилася скарбниця Ірану.

Іран — країна авторитарна, де весь прибуток ретельно відстежується і перенаправляється буквально вручну. А ще Іран — войовнича країна, робить багато зброї та продає її, наприклад, Володимиру Путіну для вбивства українців.

Тобто частина із зароблених коштів йде на зброю. А це означає, що гроші українців могли піти, наприклад, на створення якогось "шахеда", який потім буде відправлено до Росії.

За даними ISW, який посилається на звіт хакерів Prana Network, за контрактом Росія платила 193 тисячі доларів за один безпілотник "шахед"-136 (оптова ціна за партію 6000 одиниць). А розрахункова собівартість одного такого дрона, як пишуть ЗМІ, може становити приблизно 50 тисяч доларів.

Незважаючи на локалізацію виробництва, Росія досі закуповує в Ірану сотні дронів різних модифікацій на рік.

Підрахунок: Україна за 2024 рік купила у Ірану продукції на суму, за яку Тегеран може виробити приблизно 230 стандартних "шахедів". При цьому немає гарантій, що вони потім не повернуться до України.

Нагадаємо, раніше ми писали про те, чому "шахеди" стали небезпечнішими, скільки вони коштують і де наша відповідь.

Теги за темою
УкраинаИран
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Казахстан усложнил транзит российских грузов
Корреспондент
2025-07-14T17:18:49Z
Станут роскошью: цены на ряд продуктов взлетят минимум вполовину – что подорожает
Знай
2025-07-07T02:12:32Z
Коснется всех, кто имеет свою квартиру или дом: украинцев начали вызывать в налоговую – с чем это связано
Знай
2025-07-07T10:36:17Z
Не только вывезти, но и потратить: какие ограничения на наличные ждут украинцев в ЕС
Хвиля
2025-07-07T03:45:44Z
Льготы для пенсионеров: ПФУ разъяснил, кому положена стопроцентная скидка на коммуналку
Хвиля
2025-07-14T18:30:33Z
Списание долгов за коммуналку: когда это возможно, какие документы нужны и куда обращаться
Знай
2025-07-14T18:06:28Z
В РФ заявили о нейтрализации 120 дронов, в аэропортах возник коллапс
Корреспондент
2025-07-06T08:30:14Z
Курс валют на 3 июля: сколько стоят доллар, евро и злотый
TSN
2025-07-03T07:09:36Z
"Блок готов: ЕС планирует создать фонд по поддержке Украины на 100 млрд евро, — СМИ
Фокус
2025-07-09T10:27:30Z
Этим людям может навредить черника: кому ее следует избегать
Comments UA
2025-07-07T14:21:28Z
Что будет с организмом, если на месяц отказаться от молочных продуктов
Comments UA
2025-07-07T13:06:51Z
Кровотечение во время секса: когда это норма, а когда следует бежать к врачу
Знай
2025-07-04T20:51:38Z
Как вывести жирное пятно - простые и действенные способы
Gazeta UA
2025-07-13T20:22:13Z
Названа привычка, которая не менее вредна для сердца, чем курение
Comments UA
2025-07-14T18:18:16Z
The Rasmus выступит на Atlas Festival и станет послом детского благотворительного фонда
Telegraf
2025-07-14T17:57:53Z
Как поливать огурцы в жару и чем подкормить: советы опытных садовников
TSN
2025-07-07T09:48:17Z
В Британии циркулирует новый штамм COVID-19 с необычным симптомом
ZN UA
2025-07-07T06:46:55Z
Сколько минут нужно ходить на неделю, чтобы продлить жизнь на 7 лет
TSN
2025-07-07T14:33:01Z
Война тут же прекратится: Москва выдвинула абсурдные условия "мира"
Comments UA
2025-07-07T11:57:54Z
Грязная политика на крови: в Киеве разворачивается внутренний фронт
Comments UA
2025-07-07T10:18:52Z
На выборах Украину ждут три варианта, а настоящая война начнется через пять лет – интервью с Аркадием Бабченко
Telegraf
2025-07-08T05:03:41Z
"Украину сдали путину": политолог сделал важное заявление о "предательстве" Запада
Знай
2025-07-03T20:30:09Z
Портников: Украине, возможно, предстоит выбирать между суверенитетом и территориями
Новости Украины
2025-07-14T18:33:17Z
Меньше бюрократии, больше дронов: Зеленский назвал новые задачи правительства
Gazeta UA
2025-07-14T18:30:08Z
Драка между Мединским и Умеровым на переговорах в Стамбуле: спикер МИД объяснил ситуацию
Comments UA
2025-07-06T09:51:18Z
Ей разбили голову в Верховной Раде: как сейчас выглядит "фанатка" Януковича Александра Кужель
Telegraf
2025-07-04T08:39:42Z
"Осыпает всех кучею лжи": Трамп удивил резким заявлением о Путине
TSN
2025-07-08T17:12:24Z
Россияне нацелились на ключевой город: он уже полностью простреливается беспилотниками
Telegraf
2025-07-07T20:15:59Z
Будет ад: синоптикиня назвала самые жаркие дни в июле
TSN
2025-07-04T09:09:00Z
Оккупанты атаковали Харьков дронами: есть попадания
Хвиля
2025-07-07T06:27:17Z
На линии фронта появились редкие хищники, занесенные в Красную книгу
Gazeta UA
2025-07-07T07:33:40Z
В Николаеве закроют детские сады из-за перебоев с водой
Корреспондент
2025-07-14T18:04:21Z
Гороскоп на 15 июля для всех знаков Зодиака: кому повезет в этот день
Comments UA
2025-07-14T17:27:22Z
Лікарі назвали найнебезпечніше морозиво
AgroNews
2025-07-07T16:21:45Z
Приказ Порошенко, разрешивший боевикам Гиркина избежать уничтожения, является госизменой – эксперт
TSN
2025-07-07T17:54:27Z
Удар по мобилизации. Россия атакует ТЦК
Корреспондент
2025-07-07T21:18:24Z
Ведущая Витвицкая объяснила, почему ее муж судья-воин вместо фронта отдыхает в Карпатах
Фокус
2025-07-07T13:15:28Z
Известного украинского певца нагло ограбили в Италии: "Разбили стекло и украли все"
TSN
2025-07-13T16:45:12Z
Хайди Клум очаровала редким кадром со взрослыми сыновьями
Апостроф
2025-07-10T08:15:43Z
Ведущая Анна Свиридова жестко высказалась об изменнице Оксане Байрак: "Мне совершенно не больно"
Знай
2025-07-01T18:51:11Z
Евгения Эмеральд после скандального развода примирилась с бывшим мужем-объюзером
Gazeta UA
2025-07-14T17:45:45Z
Австрия выбирает город для проведения Евровидения-2026
Апостроф
2025-07-14T17:21:17Z
Похудевший Филипп Киркоров прокомментировал некроз, который ему приписывают
Фокус
2025-07-04T10:57:54Z
Умер известный голливудский актер Майкл Мэдсен
Фокус
2025-07-03T20:51:36Z
Тимур Мирошниченко сменил имя приемному сыну: жена ведущего объяснила почему
TSN
2025-07-08T16:24:03Z
Какой церковный праздник 7 июля: что обязательно нужно сделать в этот день
Comments UA
2025-07-07T04:06:35Z
Возможно, вы еврей - проверьте себя: украинские фамилии еврейского происхождения
Telegraf
2025-07-07T07:45:19Z
Стало известно, сколько россиян поддерживают войну и сколько хотят ударить ядеркой по Украине
Comments UA
2025-07-04T06:54:18Z
Крупнейший порт Европы готовится к войне с Россией — что известно
TSN
2025-07-08T21:27:03Z
В Литве стартует кампания по сбору средств на дроны для Украины
Европейская правда
2025-07-14T18:09:30Z
США выделят $10 млрд в первой волне вооружения Украины - СМИ
Корреспондент
2025-07-14T18:06:47Z
6 июля: какой сегодня церковный праздник и что можно и нельзя делать в этот день
Comments UA
2025-07-06T04:03:59Z
Производит истребители МиГ-29 и МиГ-31: Силы обороны атаковали завод в Подмосковье
Фокус
2025-07-11T11:43:06Z
Первые дальнобойные ракеты, профинансированные Германией, поступят в ВСУ в конце июля
Апостроф
2025-07-12T12:34:52Z
Как распознать китайскую гречку: три простых признака
Gazeta UA
2025-07-06T09:57:33Z
Нереальная вкуснота за 15 минут: приготовьте персиковые слойки с медом и мороженым
Telegraf
2025-07-12T09:15:40Z
Пять дел, которые нужно сделать на выходных, чтобы лишить дома беспорядок на всю неделю
Знай
2025-07-07T15:51:07Z
Сливочное масло – где можно использовать, кроме кухни
Gazeta UA
2025-07-06T08:30:27Z
Как приготовить клубничный милкшейк: храните рецепт вкусного напитка детства
Gazeta UA
2025-07-14T18:33:15Z
Райское наслаждение: этот кокосовый десерт вы будете готовить снова и снова
Знай
2025-07-14T17:51:21Z
Как убрать неприятный запах из обуви в домашних условиях: понадобится одно копеечное средство
TSN
2025-07-07T12:36:12Z
Гороскоп на неделю 7-13 июля для всех знаков Зодика: недобитые бывшие Овнов, момент истины Стрельцов и удар для Раков
Знай
2025-07-07T01:30:18Z
День ангела 7 июля: кого и как поздравлять с именинами
TSN
2025-07-06T21:21:17Z
Жесткая двойная атака РФ по Харькову: власти заявили о страшных разрушениях, есть пострадавшие
Comments UA
2025-07-07T08:48:21Z
Автобус с детьми слетел в кювет и перевернулся во Львовской области: что с пострадавшими
Telegraf
2025-07-09T20:18:18Z
Ушла из дома и не вернулась: в Днепре обнаружили мертвой девочку
TSN
2025-07-06T11:42:57Z
Россия ударила по зданию ТЦК в Полтаве: есть погибшие и раненые
Telegraf
2025-07-03T12:54:38Z
Мошенничество в сфере финуслуг: в Украине заблокировали работу сети колл-центров
Апостроф
2025-07-14T18:03:37Z
«Запоріжкокс» завершив капітальний ремонт коксової батареї №2
AgroNews
2025-07-14T17:15:16Z
Взрыв под Житомиром, "разнесший" пол-села: полиция назвала причину и указала на виновников
TSN
2025-07-07T13:48:55Z
Шесть "Гераней" по Харькову: количество пострадавших постоянно растет
Gazeta UA
2025-07-07T10:36:30Z
В Германии мужчина открыл стрельбу из окна: ранен украинец
TSN
2025-07-05T17:27:35Z
Горы, любовь и роскошь: Милевский поделился фото с отдыха с Тамилой
Gazeta UA
2025-07-07T19:24:50Z
Свитолина рассказала, как поддержка мужа помогает ей на корте
Корреспондент
2025-07-04T10:57:17Z
Кроуфорд поддержал Пакьяо перед его предстоящим сражением
Корреспондент
2025-07-14T17:36:30Z
Объявлен состав символической сборной КЧМ-2025
Корреспондент
2025-07-14T17:09:03Z
Такого еще не было: какой гонорар получит Усик за бой с Дюбуа
Comments UA
2025-07-14T15:51:43Z
УЕФА объявил судейскую бригаду на ответный матч Шахтера и Ильвеса
Корреспондент
2025-07-14T15:12:14Z
Тренер Дюбуа озвучил, при каком условии возможна трилогия Усика и Фьюри
Корреспондент
2025-07-14T14:39:16Z
Английский клуб выдвинул предложение в 70 миллионов евро по Забарному
Корреспондент
2025-07-14T14:15:11Z
На фронте погиб Юрий Бредак – титулованный украинский гребец
Комсомольская правда
2025-07-14T13:18:17Z
Случаи, в которых никогда не следует использовать удлинители: советы электриков
Знай
2025-07-02T03:51:41Z
Звук умирающего в Альпах ледника может заставить плакать кого угодно
Фокус
2025-07-09T12:09:04Z
Илон Маск оскандалился из-за размышлений своего чат-бота
Апостроф
2025-07-09T07:52:36Z
Кернес, Терехов и Чикатило: украинка стала звездой сети благодаря необычным тату
Telegraf
2025-07-07T08:57:18Z
Google объединит Chrome OS и Android в одну операционную систему
Корреспондент
2025-07-14T18:21:25Z
США залишаються головним ринком експорту для українського чавуну
AgroNews
2025-07-14T18:13:25Z
4 приема, которые помогут улучшить чтение на любом смартфоне Android
Фокус
2025-07-07T16:15:38Z
На Google Maps нашли гигантский череп: он смотрит из воды у берегов канадского острова
Фокус
2025-07-07T07:51:42Z
Астронавтка NASA показала фото "вторжения" малоизвестного объекта в атмосферу Земли
Comments UA
2025-07-06T05:21:50Z
Ужас Илона Маска сбывается: Tesla сброшена с трона
Comments UA
2025-07-06T14:27:06Z
Stellantis возрождает спортивное подразделение SRT
Корреспондент
2025-07-04T18:54:45Z
Toyota RAV4 стала самым популярным автомобилем в мире
Корреспондент
2025-07-01T17:09:59Z
Представлены Audi Q6 и SQ6 Sportback e-tron
Корреспондент
2025-07-14T17:21:25Z
Dongfeng представил новый гибридный кроссовер Voyah Free+ с запасом хода до 1458 км
Gazeta UA
2025-07-14T12:39:42Z
"Невозможно" отремонтировать в подержанных автомобилях: эксперт назвал вещь
Gazeta UA
2025-07-12T02:21:21Z
"До полного" - не стоит: работник АЗС предостерёг водителей, которые заливают бак до предела
UAToday
2025-07-12T00:39:25Z
Chevrolet удивил ценой нового кроссовера на базе китайской модели
Gazeta UA
2025-07-11T19:33:12Z
Volkswagen начал производство спецверсии электрокара ID.3 GTX FIRE+ICE
Корреспондент
2025-07-11T19:24:47Z