MY.UAНовини
На них тримається ядерна енергетика і не тільки: що за 57 металів вписані в угоду зі США
На них тримається ядерна енергетика і не тільки: що за 57 металів вписані в угоду зі США

На них тримається ядерна енергетика і не тільки: що за 57 металів вписані в угоду зі США

Розповідаємо детально про кожен з 57 металів національного значення

Підписана політична угода про корисні копалини стосується 57 металів. У ній закріплені політичні параметри співпраці урядів України та США щодо розробки надр, продажу копалин, американської допомоги.

Проте найбільша кількість питань буде вирішуватись останньою частиною угоди — технічною. А також після ратифікації має бути підписаний договір між DFC та Агентством від України.

Зауважимо, що у цьому переліку 57 металів, і не всі рідкісноземельні, адже такі елементи можуть бути домішками в інших. Наприклад, в цирконі, апатиті або у флюориті, а скандій — в егирині.

Як зазначив "Телеграфу" геолог та співробітник Національного науково-природничого музею НАН України Євген Науменко, рідкісноземельні елементи дуже схожі за хімічними властивостями, тому вони, якщо і зустрічаються у природному мінералі, то всі разом, купою, але якогось елементу з них буде більше, якогось — менше.

Водночас проблема у складному вилученні цих елементів з руди, а ще більша — в розділенні їх між собою. Родовища рідкісноземельних елементів, як правило, є комплексними (там потенційно можна видобувати ще щось, наприклад цирконій, ніобій, тантал, літій, берилій, уран, торій, інколи навіть залізо).

Родовища рідкісноземельних елементів в Україні

Розповідаємо детальніше про вся 57 металів

1.Алюміній — поширений метал, який є третім за вмістом елементом (і найпоширенішим металом) земної кори (після кисню і кремнію). Зустрічається у природі винятково як сполука і входить до складу 270 мінералів. Найбільш розповсюджені з них — подвійні силікати (польові шпати, слюди та ін.) і продукти їх вивітрювання — глини. Основне застосування алюмінію — виробництво сплавів на його основі. З цього металу виготовляють матеріали для будівництва, авіації, транспорту та упакування товарів.

Алюміній

2. Сурма — напівметал, який відносно рідкісний. Сурма — застаріла назва металу стибій. Його активно використовують у металургійній, гумовій, фармацевтичній промисловості, піротехніці тощо. Середній вміст в земній корі 5 -10−5 %.

Стибій самородний

Стибій (або сурма) сконцентровані в гідротермальних родовищах. Родовища руд, які містять цей метал, відомі як стибієві, а також стибієво-ртутні, стибієво-свинцеві, золото-стибієві, стибієво-вольфрамові. Наразі відомо про 120 мінералів, у яких міститься стибій.

3. Миш'як — токсичний напівметал, який є простою речовиною елементу Арсен. Застосовують цей елемент для виготовлення деяких сплавів. Особливо чистий мишʼяк (арсен) потрібен для розробки напівпровідникової техніки. А його використовують як інсектициди, деякі — у медицині.

Мишʼяк або Арсен

Арсен природним чином присутній на високому рівні в підземних водах. Цей напівметал — високотоксичний у своїй неорганічній формі.

4. Барит — поширений мінерал барію, який застосовують для виробництва білої фарби, барієвих препаратів, паперу, гуми. Також він використовується як обважнювач бурового розчину чи рідини глушіння.

Барит

Обважнювачи застосовують при бурінні свердловин на нафту і газ. Також барит — інертний важкий наповнювач в спеціальні гуми. Його використовуються при виробці пластмас, певних сортів паперу, для виготовлення азбестотехнічних виробів, цементу, фарб, лаків, емалі, в медицині, рентгенотехніці. Цей мінерал є єдиною сировиною в отриманні сполук барію для хімічної промисловості, в піротехніці, металообробці, машинобудуванні та інших галузях господарства.

В Україні поширений у гідротермальних родовищах Закарпаття, у Нагольному кряжі та ін. місцях Донбасу, а також у Прикарпатті і Придністров'ї.

5. Берилій — рідкісний легкий і токсичний метал. Належить до перших представників лужноземельних металів. Берилій міститься у дорогоцінних каменях — берилах (смарагд, аквамарин тощо). Середній вміст берилію в земній корі складає 3,8 г/т.

Берилій

Берилій можна зустріти як незначну домішку в різних мінералах земної кори. І тільки незначна частина земного берилію сконцентрована у власних берилієвих мінералах. Наразі відомо про більше 50 (точніше поки 54) таких, але тільки шість з них вважаються більш-менш поширеними (берил, хризоберил, бертрандит, фенакіт, гельвін, даналіт). Берилій використовують у металургії, авіабудівництві, ядерній енергетиці, рентгенотехніці, оптичних приладах, електроніці та виробництві вибухотехніки.

6. Вісмут — відносно рідкий метал, інша назва якого Бісмут. Він подібний до арсену та стибію. Бісмут трапляється в природі у вільному стані. Проте для видобутку мають значення мінерали, які утворені сульфідами чи оксидами цього металу. Він має одну з найнижчих теплопровідностей серед металів, окрім ртуті.

Вісмут або Бісмут

Сполуки бісмуту застосовують у виробництві косметики, медицині та інших галузях. Метал має незвичайно низьку токсичність як для важкого металу. Часто ним замінюють більш токсичний свинець.

У земній корі бісмуту приблизно в 2 рази більше ніж золота. Через те, що його не вигідно добувати як основний продукт, він часто є побічним продуктом видобутку таких металів як свинець, вольфрам, олово, мідь, а також срібло.

7. Церій — рідкісноземельний метал, який відносно поширений серед лантаноїдів. Метал є найбільш поширеним рідкісноземельним елементом. Церій присутній практично у всіх мінералах, які містять рідкісноземельні елементи, найважливішими з яких є монацит, лопарит, бастнезит, флюоцерит, паризит, церит.

Церій

Церій застосовують у металургії, для виготовлення дугових електродів, трасуючих боєприпасів, кременців для запальничок тощо. Він також застосовується у вигляді діоксиду у виробництві радіоізотопних джерел струму як джерело тепла.

8. Цезій — дуже рідкісний лужний метал. Промисловим шляхом він отримується у вигляді сполук, які утворюються при обробці мінералу полуциту хлоридною чи сульфатною кислотами.

Використовують цей метал при виготовленні фотокатодів. Кристали йодиду цезію використовують у фізичних дослідженнях та медичній техніці. Також ці ж кристали часто використовують в інфрачервоній оптиці.

Цезій

Цезій застосовують для підвищення жаростійкості магнію та алюмінію. Останніми роками металевий цезій використовують як добавку до вольфраму для виробництва електродів потужних освітлювальних дугових ламп та електродів, що застосовують для зварювання алюмінію, магнію, титану, нержавіючої сталі та цілого ряду активних сплавів у середовищі аргону, гелію та водню.

9. Хром — поширений перехідний метал. Хром — 24-й елемент за поширеністю у земній корі із середньою концентрацією 100 частин на мільйон. Його сполуки знаходяться в навколишньому середовищі внаслідок ерозії хромсовмісних порід або вивержень вулканів.

Хром

Сполуки хрому використовує металургійна промисловість (65 %), значно менше — промисловість вогнетривів (18 %) і хімічна (17 %) промисловість. Хром — один з основних компонентів неіржавної жароміцної, кислототривкої сталі і важливого інгредієнта корозійностійких і жароміцних суперсплавів.

10. Кобальт — відносно рідкісний перехідний важкий метал, вміст якого у земній корі сягає лише 0,0018 %. Наразі відомо близько 50 мінералів кобальту, з яких половина — сірчисті, арсенові тощо подібні сполуки. На мікрорівнях цей важкий метал виявлено в морській воді, мінеральних джерелах, ґрунті, живих організмах.

Сировиною для отримання кобальту служать кобальтові руди (мідні або нікелеєві).

Кобальт

У чистому вигляді метал не застосовують, але він є найважливішим компонентом сплавів і спеціальних сталей. Це передусім магнітотверді матеріали — сполуки рідкісноземельних елементів (головним чином самарію та ербію) з кобальтом. Також кобальт входить до складу жароміцних, затвердих корозійностійких сплавів.

11. Мідь — поширений перехідний метал, який отримують з мідних, мідно-молібденових, мідно-нікелевих і поліметалічних руд. Сучасне широке застосування міді пов'язане з її високою електропровідністю, хімічною стійкістю, пластичністю і здатністю утворювати сплави з багатьма металами. Цей метал використовують у різних галузях промисловості: електротехнічній (50 %), машинобудуванні (25 %), будівельній, харчовій і хімічній (25 %) галузях.

Самородна мідь

12. Диспрозій — рідкісноземельний метал, який належить до латаноїдів. Майже 90 % видобуваного у світі металу йде на виготовлення постійних магнітів. За його допомогою також виробляють матеріал Terfenol-D , який має найсильніші магнітострикційні властивості. Метал використовують ще у вимірювальних перетворювачах, механічних резонаторах, високоточних інжекторах.

Диспрозій

13. Ербій — рідкісноземельний метал, який належить до латаноїдів. Ербій — чистий метал ковкий та тягучий, м'який та доволі стійкий на повітрі, та окиснюється не так швидко як деякі інші лантаноїди. Концентрація ербію у земній корі приблизно 2,8 мг/кг та у морській воді 0,9 нг/л. При такій концентрації він є 45-м з розповсюдження серед елементів у земній корі, тому вважається більш розповсюдженим ніж такий елемент як наприклад свинець.

У вільному стані у природі його не знайти, він міститься у монацитових пісках. Ербій використовують при виробництві сортового забарвленого скла, а також скла, яке поглинає інфрачервоні промені.

Ербій

Також його використовують для виробництва скляних фотографічних фільтрів, а ще у металургії та ядерній промисловості.

14. Європій — дуже рідкісний рідкісноземельний метал, який належить до лантаноїдів. Європій є порівняно розповсюдженим елементом земної кори — його частка (1,8 г/т) у кілька сотень разів вища за частку золота, проте, як і інші лантаноїди, він є розсіяним елементом і не скупчується у родовищах. Добувають європій разом з іншими рідкісноземельними металами з мінералів монациту, бастнезиту і ксенотиму. У найбагатших рудах вміст європію сягає 1%, проте більш типовим є значення 0,05% (за вагою). Його використовуються для Люмінофорів в екранах, антивалютного маркування, атомної енергетики.

Європій

15. Фтор — газ галоген. Фтор досить поширений з земній корі (650 г/т), але у чистому вигляді настільки агресивний, що при контакті зі шкірою людини протягом 2 секунд призводить до появи опіку II ступеня. Вода в атмосфері фтору горить синім полум'ям, а платина згорає як порох.

Фтор

У промисловості фтор застосовується для виготовлення матеріалів, стійких до високих температур і впливу хімічно агресивних середовищ. Тефлон — покриття для сковород і посуду — містить у своєму складі фтор. Цей хімічний елемент використовується також у виробництві холодоагентів для рефрижераторів, деяких пластмас (фторопластмас).

16. Плавиковий шпат або флюорит — мінерал фтору. В Україні Бахтинське родовище флюориту на Вінниччині має запаси 25 млн т цього мінералу, де його вміст у руді становить 28 %. Супутніми компонентами є кварц і польовий шпат.

Головними споживачами флюоритів є хімічна і металургійна промисловість. Використовують флюорит у металургії, хімічній промисловості, оптиці. Його можна видобувати на базі Бахтинського родовища флюоритових руд, розташованого в Мурованокуриловецькому районі Вінницької області. Наразі — це найбільше в Україні родовище флюориту з розвіданими запасами руди понад 10 млн т і прогнозними ресурсами близько 100 млн т.

Плавиковий шпат або флюорит

Друге розвідане родовище — Покрово-Киреєвське, розташоване в Донбасі, поступається Бахтинському по запасах в кілька разів, однак відрізняється більш багатими рудами та значною потужністю.

17. Гадоліній — рідкісноземельний метал, який належить до лантаноїдів. Гадоліній у вигляді металу має незвичайні металургійні властивості, адже навіть 1 % цього елементу може значно поліпшити тривкість і стійкість до окислення за високої температури сплавів заліза та хрому. Гадоліній є складовою багатьох мінералів, таких як монацит і бастнезит. Метал має дуже високу реакційну здатність і тому не може існувати у природі. Його використовують у ЯМР-контрастних речовинах, ядерних реакторах та магнітах.

Гадоліній

18. Галій — рідкісний метал. Він є порівняно розповсюджений елементом, але більша частина галію є економічно невигідною до добування. Через це велика частина галію перероблюється повторно. Сполуки галію використовуються у лазерній техніці, а сам галій використовують для виготовлення високотемпературних термометрів, а також напівпровідники (LED, сонячні батареї),

Галій

19. Германій — рідкісний напівметал, який є найпоширенішим напівпровідником. Мінерали германію є вкрай рідкісними, бо він є розсіяним елементом.

Германій

Джерелами германію є поліметалічні руди, викопне вугілля і деякі типи вулканогенно-осадового залізняку. Три чверті германію отримують як супутній продукт при виробництві цинку з сфалеритових концентратів. Германій використовують у радіоелектроніці й електротехніці як напівпровідник, в ядерній техніці, приладобудуванні, машинобудуванні й металургії.

20. Золото — рідкісний благородний метал. Хоча золото порівняно рідкісний елемент, все ж воно є дорогоцінним металом, який використовують у виробництві ювелірних виробів, електроніки, а також для інвестиції.

Золото

21. Графіт — мінерал, поширена форма вуглецю. Його використовують для виготовлення електродів і нагрівальних елементів, щіток для електродвигунів, струмоприймачів для електротранспорту, підйомно-транспортних машин і потужних реостатів, сповільнювачів нейтронів ядерних реакторів (ядерний графіт), а в суміші з глиною — для виробництва вогнетривких тиглів та футеровочних плит. З графіту роблять прості олівці та виготовляють штучні алмази. Також у сумішах використовують як мастило для машин, які працюють при підвищених температурах.

Графіт

Україна має значні запаси графіту, розвідано 5 великих родовищ. Вділяється чотири графітоносні райони: Бердичівський, Побузький, Криворізький та Приазовський. Відповідно є наступні родовища:

  • Заваллівське родовище графіту
  • Петрівське графітове родовище (Петрове (смт))
  • Буртинське графітове родовище (Буртин)
  • Старокримське родовище графіту (Старий Крим, МарКоГраф)
Карта родовищ - ЦПК

22. Гафній — дуже рідкісний перехідний метал, який є постійною домішкою в цирконі. У більшості цирконієвих мінералів є від 1-2 до 6-7 % гафнію, а у вторинних мінералах — до 35 %. Він використовується для виробництва регулювальних стержнів для ядерних реакторів на атомних електростанціях і підводних човнах, а також захисних екранів. Невеликі домішки гафнію (1–2 %) значно покращують стійкість металів до температури і тиску, тому його додають у сплави, що використовують для лопатей турбін реактивних літаків, сопел та інших деталей ракет, тощо.

Гафній

23. Гольмій — рідкісноземельний метал, який належить до лантаноїдів. Використання гольмію стримується його рідкістю, через що він замінюється іншими лантаноїдами, де це можливо.

Гольмій

Завдяки своїм незвичайним магнітним властивостям, гольмій використовується для виготовлення концентраторів магнітного потоку для сильних полів, наприклад, для магнітно-резонансної томографії. Також цей метал икористовується у керувальних стрижнях ядерних реакторів.

24. Індій — рідкісний метал. Концентрується у високотемпературних гідротермальних поліметалічних рудах, особливо тих, що містять одночасно цинк (мідь) і олово. Розсіяний рідкісний елемент, який використовують для виготовлення сенсорних екранів (ITO), у припоях та електроніці. Загалом на сплави та припої припадає 12 % світового споживання індію.

Індій

25. Іридій — благородний метал, який належить групи платини. Його отримують з концентратів металів групи платини, а як вторинний метал джерелом іридії може бути металевий брухт. Щороку в світі споживається понад 7 тонн іридію. Із чистого металу виготовляють мундштуки для склодувів, лабораторні тиглі, а вольфрамовий дріт, вкритий шаром іридію, використовують в електронних лампах.

Іридій

26. Лантан — рідкісноземельний метал, який належить до лантаноїдів. Він постійно поєднюється з усіма рідкісноземельними елементами в їхніх мінералах (яких понад 60), а також у мінералах, що містять ці елементи як домішки (фосфати, фториди, карбонати, тантало-ніобати, силікати). Сплав суміші продуктів відновлення рідкісноземельних металів перед їх розділенням на 15-30% складається з лантану.

Лантан

Також використовується у металургії для модифікування металів — сталі, магнієвих, алюмінієвих сплавів, тощо.

27. Літій — лужний метал, який є типовим елементом земної кори. Основні промислові запаси зосереджено в ропі соляних озер. Літій застосовують у термоядерних реакціях, у металургії, електротехнічній, керамічній та хімічній промисловості. Входить до складу деяких легких сплавів. Сполуки літію застосовують при виготовленні скла, емалей, а також у медицині.

Літій

28. Лютецій — рідкісноземельний метал, який належить до лантаноїдів. Як і інші лантаноїди, лютецій присутній у невеликих кількостях у багатьох мінералах ітрієвої підгрупи рідкісноземельних елементів (ксенотим, ітріаліт, гадолініт, самарськіт та ін.). Добувається переважно разом з іншими рідкісноземельними металами з монацитових пісків, рідше з бастнезиту. Вміст лютецію у монациті становить близько 0,003 %, тому він є найменш розповсюдженим з лантаноїдів елементом.

Лютецій

Лютецій використовується як каталізатор у реакціях крекінгу, алкілювання, гідрогенізації і полімеризації, а його радіоактивний ізотоп використовується для терапії раку.

29. Магній — легкий метал, який у вільному стані в природі не зустрічається. Входить до складу силікатів, хлоридів, карбонатів, сульфатів. Магній застосовують в основному для виробництва легких магнієвих сплавів, а також для легування сплавів алюмінію, які застосовуються в різних галузях машино- і приладобудування.

Магній

Магній використовується також як розкисник у виробництві високоміцного чавуну і сталі. Ще його застосувують в піротехніці, фотографії, військовій техніці, медицині.

Карта родовищ - ЦПК

30. Марганець або Манган — перехідний метал, який використовується головним чином у чорній металургії, а також при виплавці різних сплавів кольорових металів, для створення антикорозійних покриттів. Додавання манґану до заліза та сталі істотно підвищує їхню в'язкість, ковкість і твердість. Сполуки манґану також широко використовують при виробництві скла, оліфи і в гальванічних елементах, у медицині, у фарбувальній справі. Є також складовою частиною мікродобрив.

Марганець

Балансові запаси руд марганцю обліковуються на території Запорізької, Дніпропетровської та Херсонської областей.

Розташування ділянок надр з покладами марганцевих руд, вказані компанії володіють відповідними спецдозволами. Скріншот Інтерактивної карти Державного геологічного порталу

31. Неодим — рідкісноземельний метал, який належить до лантаноїдів. Він присутній в багатьох рідкісноземельних мінералах і є другим за розповсюдженністю (після церію). Використовується для виробництва потужних магнітів, електродвигунів та лазерів.

Неодим

32. Нікель — перехідний метал, який належить до стратегічних корисних копалин. Є компонентою Земного ядра, яке складається переважно із заліза з домішками нікелю.

Нікель

Цей метал отримують з нікелевих, мідно-нікелевих, кобальт-нікелевих руд. Його додавання у сплави збільшує їхню міцність, зносостійкість, корозійну стійкість, підвищує тепло- і електропровідність, поліпшує магнітні і каталітичні властивості. Застосовується в металургії (80 % загальної кількості) для виготовлення нержавіючої сталі, в реактивній авіації, ракетобудуванні, атомній, радіоелектронній, енергетичній, хімічній і харчовій промисловості. Переважну частину нікелю використовують для отримання легованих сталей і сплавів, гальванопокриттях і для карбування монет.

33. Ніобій — перехідний метал, який утворює понад 50 мінералів. Цей метал входить до багатьох жаро- та корозійностійких сплавів і жароміцних сталей. Ніобій і його сплави використовують як конструкційні матеріали для деталей реактивних двигунів, ракет, газових турбін, хімічної апаратури, електронних приладів, електричних конденсаторів, надпровідних пристроїв.

Ніобій

34. Паладій — благородний метал, який добувають з корінних та розсипних родовищ. У перших він входить до складу мінералів, а у другийх паладій може знаходитися у самородному вигляді.

Паладій

Паладій — єдиний метал платинової групи, окрім власне платини, що зустрічається у самородному вигляді, хоча і дуже рідко. Використовується для автомобільних каталізаторів, у медицині, карбуванні монет та електротехніці.

35. Платина — благородний метал, який є одним з рідкісних елементів земної кори. Зустрічається в деяких нікелевих і мідних рудах разом з родовищами самородніх елементів, Через його дефіцит у земній корі щорічно виробляється лише кілька сотень тонн, і зважаючи на його важливе використання, метал є дуже цінним і одним з основних благородних металів. Використовується для каталізаторів, у медицині та виготовленні ювелірних виробів.

Платина

36. Калій — лужний метал, один з найпоширеніших петрогенних елементів земної кори — 2,5 % (за масою). Використовується для виробництва калійних добрив, а також слугує каталізатором при виробництві деяких видів синтетичного каучуку.

Калій

Сполуки калію використовують як абсорбенти, а сплави з ним використовують для охолодження у ядерних реакторах.

37. Празеодим — рідкісноземельний метал, який належить до лантаноїдів. Завдяки його високій хімічній активності, він не зустрічається у природі у вигляді металу. Багато з промислових застосувань цього елементу пов'язані із фільтруванням жовтого світла від різноманітних джерел світла.

Празеодим

38. Родій — благородний метал, що належить до платинових металів. Він є одним з продуктів розпаду урану, тому в значних кількостях утворюється в ядерних реакторах. Використовуються для каталізаторів, дзеркал та ювелірних покриттів.

Родій

39. Рубідій — лужний метал, який 23-й за розповсюдженістю елемент у земній корі. Він не утворює власних мінералів, проте може бути знайдений як домішка у багатьох інших. Використовується для досліджень, атомних годинників, фотоефекту. Також рубідій входить до складу деяких антишокових препаратів, а у піротехниці його використовують у феєрверках для забарвлення їх у фіолетовий колір.

Рубідій

40. Рутеній — благородний метал, який належить до платинових металів. Добувають його переважно з платинових руд. Застосовують як каталізатор для виготовлення твердих сплавів, для нанесення захисних покривів на електричні контакти, титанові електроди, для декоративних покривів на ювелірні вироби, а також як компонент сплавів.

Рутеній

41. Самарій рідкісноземельний метал, який належить до лантаноїдів. Кларк самарію у земній корі становить 0,0006 %, (вище ніж у олова) що робить його 41-м за розповсюдженістю елементом. Самарій додають до скла, яке застосовують для захисту від нейтронного випромінювання. Сполуки цього металу застосовують у світлотехніці та для виробництва батарейок.

Самарій

42. Скандій — належить до групи перехідних металів, який іноді класифікується як рідкісноземельний елемент разом з ітрієм та лантаноїдами. За поширеністю у земній корі скандій не є дуже рідкісним. Його можна добути попутно при переробці титаномагнетитових і цирконових концентратів, з відходів виробництва алюмінію і попелу вугілля.

Скандій

Додавання скандію до алюмінію обмежує надмірне зростання металевого зерна у зоні нагріву у зварних частинах з алюмінієвих сплавів. Тож його використовують в авіації, для виробництва спортивного обладнання та ламп.

43. Тантал — перехідний метал, який належить до групи металів, що широко застосовуються як лігатура.

Тантал

Хімічна стійкість металу робить його гідним матеріалом для виготовлення хімічного спеціального обладнання та заміни більш дорогої платини. Але його найбільше використання сьогодні — це виготовлення танталових електролітичних конденсаторів для електроніки.

44. Телур — напівметал за хімічними властивостями близький до селену та сірки. Використовується зазвичай у сплавах (металургія) і в напівпровідниковій промисловості (енергетика). Основне джерело телуру — шлами електролітичного рафінування міді і свинцю.

Телур

45. Тербій — рідкісноземельний метал, який належить до лантаноїдів. Тербій є значно дорожчим за інші лантаноїди, що стримує його широке використання. Він входить до складу кількох розповсюджених люмінофорів для виготовлення скла, лаків, фарб тощо.

Тербій

46. Тулій — рідкісноземельний метал, який належить до лантаноїдів і є найменш поширеним у природі. Попри рідкість та високу ціну, тулій застосовують у перспективних твердотілих лазерах та як радіоізотоп у портативних рентгенівських апаратах.

Тулій

47. Олово — метал, який добувають з олов'яних, олово-вольфрамових, олово-срібних і олово-поліметалічних руд.

Олово має широке застосування завдяки своїй легкотопності, м'якості, ковкості, хімічній стійкості і здатності давати високоякісні стопи. Використовують для виробництва білої жерсті і фольги. До основних галузей споживання олова належать: харчова (40 %), авіаційна, автомобільна, суднобудівна і радіотехнічна промисловість, а також гальванопластика, скляна і текстильна промисловість.

Олово

48. Титан — перехідний метал. Лише три інших важливих метали — алюміній, залізо та магній — розповсюджені у природі більше ніж титан. Титан і його сплави застосовуються як конструкційний метал в авіаційній і ракетній техніці, суднобудівній, енергомашинобудівній, харчовій, медичній промисловості і кольоровій металургії, де вони надійно і тривало експлуатуються в багатьох хімічних агресивних середовищах в діапазоні температур від наднизьких до +(500—600)°C і вище. Найголовніше значення мають титано-ванадієві сплави, які мають високу міцність.

Титан

49. Вольфрам — перехідний метал, який мало розповсюджений в природі. Отримують його з вольфрамових руд і використовують для виробництва матеріалів на основі карбіду вольфраму (таких як побідит). До чверті вольфраму використовують для легування сталі. На третьому місці — вироби вольфрамового прокату — нитки для ламп розжарювання та кінескопів, неплавкі електроди.

Вольфрам

50. Уран — радіоактивний метал, який одержують з уранових руд. Металевий уран або його сполуки використовуються в основному як ядерне паливо в ядерних реакторах.

Уран

51. Ванадій — перехідний метал, який отримують із залізних руд. Застосовують у металургії, виробництві електронних приладів тощо. Близько 90 % ванадію споживає чорна металургія як легуючі добавки до сталі та чавуну. Ванадій застосовують також як конструкційний матеріал в ядерних реакторах, а сплави на основі титану з добавками ванадію — в авіаційній і ракетній техніці.

Ванадій

52. Ітербій — рідкісноземельний метал, який належить до лантаноїдів. Застосовують його з іншими рідкісноземельними елементами для легування сталей. У 2016 році із іонів ітербію було вперше синтезовано часовий кристал.

Ітербій

Годинник, в основі роботи якого лежить хімічний елемент ітербій, допускає похибку лише в одну соту секунди аж до того часу, коли Сонце вибухне і поглине Землю через п'ять мільярдів років.

53. Ітрій — рідкісноземельний метал, який використовують як легуючу домішку у сплавах з різними металами. При додаванні до заліза, підвищує його ковкість, до алюмінію — міцність і жаростійкість, до ванадію — пластичність, до хрому — жаростійкість. Також, додавання до хрому, молібдену і цирконію зменшує їхню зернистість.

Ітрій

54. Цинк — метал, який у природі як самородний метал не зустрічається. Його добувають з поліметалічних руд. Це четвертий за об'ємом використання метал після заліза, алюмінію та міді.

Цинк

Цинк використовують як антикорозійний матеріал, ним покривають вироби зі сталі та заліза (цинкування), а також як конструкційний матеріал для цинкографії анодів, використаних в електролізерах і в гальванічних елементах.

55. Цирконій — перехідний метал. Особливістю цирконію є стійкість до корозії. Застосовується для легування сплавів кольорових металів, що використовуються в літако- і автомобілебудуванні, у ракетобудуванні, хімічному машинобудуванні тощо. Також є ідеальним матеріалом для обладнання ядерних реакторів.

Цирконій

Основним типом промислових родовищ є прибережно-морські й елювіально-делювіальні розсипи, а також лужні та гранітні пегматити.

56. Нафта — горюча корисна копалина, яка є стратегічним ресурсом. Використовується для виробництва пального, пластмаси та у хімічній промисловості.

Нафта

57. Природний газ — горюча корисна копалина, яка використовуються в енергетиці та як хімічна сировина.

Нагадаємо, раніше "Телеграф" писав, що нова угода вигідніша, ніж те, що США підсунули спочатку. Певні пункти попередньої версії угоди про корисні копалини були зовсім невигідні Україні.

Теги за темою
УкраїнаСША
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Ілон Маск розчарований, що не досяг впливу у політиці – Washington Post
ГЛАВКОМ NET
2025-05-25T01:00:16Z
Портников пояснив, чому Республіканської партії США більше не існує
ТСН
2025-05-25T00:33:29Z
Міністр оборони США Гегсет обмежив доступ журналістів до Пентагону
ГЛАВКОМ NET
2025-05-25T00:33:24Z
Орбан може планувати арешт головного опонента на виборах, використовуючи Україну — експерт
TSN
2025-05-25T00:09:48Z
У Росії пролунали вибухи: Москва та інші міста опинилися під атакою дронів
ГЛАВКОМ NET
2025-05-24T23:42:21Z
Путін не хотів і не хоче миру. РФ готує новий наступ на три області – Bild
ГЛАВКОМ NET
2025-05-24T22:27:24Z
У Німеччині зробили заяву щодо відправлення миротворців до України
ТСН
2025-05-24T21:21:22Z
Росія на переговорах не розглядала припинення вогню – Кислиця
ГЛАВКОМ NET
2025-05-24T20:45:57Z
Трамп виявляє незвичне терпіння до Путіна — Axios
ТСН
2025-05-24T20:33:29Z
Народилася у Дніпрі, не знала свого батька і писала листа Сталіну: як у дитинстві виглядала Лія Ахеджакова
Telegraf
2025-05-11T17:30:58Z
"Євробачення-2025": полька в сексі-вбранні ошелешила танцями та небезпечно політала над сценою
ТСН
2025-05-17T21:18:58Z
У бою за Україну загинув актор Назар Малік
ГЛАВКОМ NET
2025-05-24T19:18:44Z
Каннський кінофестиваль 2025: журі оголосило лауреатів
ГЛАВКОМ NET
2025-05-24T18:48:56Z
Гурт "ВІА Гра" розпався після 25 років існування: Меладзе і колишні солістки зробили заяви
ТСН
2025-05-24T17:57:56Z
Джамала привітала сина з першим роком життя і показала його на рідкісних кадрах
TSN
2025-05-24T17:55:04Z
Переможниця "Холостяка-13" Бєлєнь після скандалу з Тереном замилувала поцілунками з новим коханим
ТСН
2025-05-24T17:54:20Z
Руслана у своє 52-річчя публічно звернулася до батьків і приголомшила, скільки грошей перекаже ЗСУ
TSN
2025-05-24T17:54:17Z
Відомий блогер підколов Анатолія Анатоліча за втрачену вагу й "Оземпік": ведучий кумедно відреагував
ТСН
2025-05-24T17:53:47Z
Світ на порозі нової пандемії: інфекціоністи б’ють на сполох через пташиний грип у пінгвінів, верблюдів і людей
TSN
2025-05-24T18:09:41Z
Ваші нігті б’ють на сполох: 11 тривожних ознак, які не можна ігнорувати
ТСН
2025-05-24T17:55:33Z
Скасування виплат по інвалідності: хто може залишитись без пенсії
ТСН
2025-05-24T17:54:50Z
В який час доби найкраще поливати город: помилятися можуть навіть досвідчені садівники
TSN
2025-05-24T17:54:41Z
Як уникнути гнилі на цибулі: поради для весняної посадки
TSN
2025-05-24T17:53:39Z
Прорив у медицині: тест крові виявляє генетичні патології в немовля за лічені дні
TSN
2025-05-24T17:53:22Z
В Україні стрімко зростає захворюваність на кір: в чому причина
ТСН
2025-05-24T17:53:21Z
Чому людина падає в непритомність та коли варто звернутися до лікаря
TSN
2025-05-24T17:52:15Z
Поки ще є час: весняне підживлення, яке активує шалене зростання томатів — рецепт
ТСН
2025-05-23T17:40:48Z
Туристів обурюють ціни на курортах Туреччини
ГЛАВКОМ NET
2025-05-25T00:06:43Z
«Назаймана краса»: таємний острів у Туреччині підкорив туристів
ГЛАВКОМ NET
2025-05-24T22:00:11Z
Як відмити навіть застарілий жир з решітки для плити: покладіть її до пакету — і нагар "відлетить" за 5 секунд
TSN
2025-05-24T17:54:43Z
Чи правда, що тарганів приваблюють до будинку певні запахи — які вони
TSN
2025-05-24T17:53:56Z
Місячний календар стрижок на червень 2025 року: не пропустіть дати, коли можна змінювати імідж
TSN
2025-05-24T17:53:01Z
Неймовірно смачне закушування з пекінської капусти: так ви ще точно не готували
ТСН
2025-05-24T17:52:04Z
Смачна закуска за 20 хвилин: рецепт страви з чотирьох інгредієнтів
ТСН
2025-05-24T17:51:36Z
Чи можна використовувати курячий послід для підживлення плодових дерев: які з них полюбляють таке добриво
TSN
2025-05-24T17:51:04Z
Школа як простір емоційної безпеки: як в КМDШ протидіють булінгу та навчають вирішувати конфлікти
TSN
2025-05-24T17:49:57Z
У Києві пролунали вибухи, працює ППО
ГЛАВКОМ NET
2025-05-24T23:21:19Z
У Києві уламки безпілотника впали на п'ятиповерхівку
ГЛАВКОМ NET
2025-05-24T22:15:19Z
У Києві пролунали вибухи: ворог атакує ракетами
TSN
2025-05-24T21:24:48Z
У Києві та низці областей оголошена повітряна тривога: яка загроза
ТСН
2025-05-24T21:21:08Z
Лінія фронту станом на 23 травня 2025. Зведення Генштабу
ГЛАВКОМ NET
2025-05-24T20:18:25Z
Росіянам вдалося закріпитися на Сумщині – DeepState
ГЛАВКОМ NET
2025-05-24T18:33:23Z
Захисника Маріуполя від розстрілу врятувало прізвище
ГЛАВКОМ NET
2025-05-24T18:15:28Z
Окупанти "намацують" слабкі місця: Трегубов про ситуацію на кордоні Харківщини
TSN
2025-05-24T18:09:22Z
Україну атакували ворожі дрони: де літають
TSN
2025-05-24T17:57:41Z
Атака Росії на Україну продовжується: у Києві працює ППО
ГЛАВКОМ NET
2025-05-25T00:48:41Z
День ангела 25 травня: кого та як вітати з іменинами
ТСН
2025-05-24T21:21:30Z
Мовознавиця назвала українське слово, яке має три варіанти наголосу
ГЛАВКОМ NET
2025-05-24T20:00:53Z
“Треба масштабуватись”: військовий "Азову" про переваги і труднощі української зброї
ТСН
2025-05-24T18:33:38Z
Російські військові літаки порушили повітряний простір Фінляндії
ТСН
2025-05-24T17:57:36Z
У Києві попрощалися з військовим і ведучим Максимом Неліпою: фото, відео
ТСН
2025-05-24T17:57:20Z
РФ атакувала Київ "Шахедами": що відомо про наслідки
TSN
2025-05-24T17:57:10Z
24 травня — яке церковне свято, чому забороняється ламати гілки шипшини
TSN
2025-05-24T17:56:54Z
Родина військового виховує 9 дітей: як через війну 26-річний чоловік став багатодітним батьком
ТСН
2025-05-24T17:56:53Z
Атака на Україну: вибухи пролунали у Харкові, у Миколаєві є влучання у будинок
ГЛАВКОМ NET
2025-05-24T23:15:45Z
У низці українських міст вночі пролунали вибухи
ТСН
2025-05-24T22:33:41Z
Росія атакує Україну: вибухи пролунали у Дніпрі та Одесі
ГЛАВКОМ NET
2025-05-24T21:24:10Z
Жахи у дитячому будинку при монастирі на Буковині: діти розповіли про знущання та примусову працю
ТСН
2025-05-24T21:21:20Z
Жінка напала на людей на пероні вокзалу: 12 постраждалих
ТСН
2025-05-24T17:57:59Z
Пасажирський літак ударився хвостом під час приземлення в аеропорту
TSN
2025-05-24T17:57:55Z
Росія вдарила по Київщині дронами: є постраждалі
TSN
2025-05-24T17:57:54Z
Уламки БпЛА влучили у багатоповерхівку на Оболоні, загорівся увесь під'їзд: фото
TSN
2025-05-24T17:56:34Z
Київ опинився під черговим обстрілом БпЛА та балістики: де працюють рятувальники
ТСН
2025-05-24T17:56:18Z
Курс валют на вихідні, 24-25 травня: скільки коштують долар, євро і злотий
TSN
2025-05-24T17:56:41Z
Яким буде курс долара в Україні до кінця травня: банкір дав прогноз
ТСН
2025-05-24T17:55:56Z
Тариф на світло: скільки платитимуть українці від 1 червня
ТСН
2025-05-24T17:53:43Z
Чехія повідомила, яку користь економіці приносять біженці з України
ГЛАВКОМ NET
2025-05-24T17:00:36Z
ДТЕК «Енерго» пройшов сертифікацію на відповідність міжнародному екологічному стандарту
ГЛАВКОМ NET
2025-05-24T12:39:57Z
Для інтеграції до європейського ринку слід скасувати прайс-кепи – Всеукраїнська енергетична асамблея
ГЛАВКОМ NET
2025-05-24T12:30:15Z
Хмельниччина зменшила експорт зерна, молока та м'яса
AgroPortal
2025-05-24T11:30:27Z
В Україні не виробляється обладнання для переробки фундука
AgroPortal
2025-05-24T10:30:12Z
У Тульській області РФ уражено хімічне підприємство «Азот»
ГЛАВКОМ NET
2025-05-24T09:03:13Z
В Альпах зведено найвищу у світі вежу, надруковану на 3D-принтері
ГЛАВКОМ NET
2025-05-24T23:00:21Z
Землю накриє сонячний супершторм: вчені закликають готуватися до масштабного блекауту
ТСН
2025-05-24T17:57:14Z
Магнітна буря 24 травня: чого очікувати від сонячної активності
TSN
2025-05-24T17:56:04Z
Рибалка випадково виявив корабель, затоплений понад 100 років тому
ТСН
2025-05-24T17:55:36Z
Космічна диверсія: як галактика змогла "вимкнути" зореутворення у сусідки
ТСН
2025-05-24T17:54:05Z
В Сонячній системі виявили нову карликову планету: що про неї відомо
TSN
2025-05-24T17:52:57Z
Війна і теорія ігор. Вчений пояснив, чи можна математично змоделювати кінець війни
ГЛАВКОМ NET
2025-05-24T17:15:30Z
Кукурудза нового покоління: ШІ та генетика допомагають зменшити потребу в добривах
AgroPortal
2025-05-24T13:00:37Z
Нова ракета Falcon 9 вивела на орбіту ще 27 супутників Starlink
ГЛАВКОМ NET
2025-05-24T00:03:53Z
Підсанкційний гімнаст Нагорний незаконно відвідав окуповані Донецьк та Маріуполь
ГЛАВКОМ NET
2025-05-24T18:54:41Z
США перемогли Швецію та вперше за 65 років вийшли у фінал чемпіонату світу з хокею
ГЛАВКОМ NET
2025-05-24T15:21:16Z
Євроліга-2025: чоловіча збірна України з пляжного футболу здобула другу перемогу
ГЛАВКОМ NET
2025-05-24T15:00:19Z
Пішов з життя видатний ексгравець «Динамо»
ГЛАВКОМ NET
2025-05-24T13:39:56Z
Вікенд для легіонерів збірної України: кубковий фінал Трубіна і фініш в Англії та Іспанії
ГЛАВКОМ NET
2025-05-24T09:21:18Z
Був командиром спецпризначенців. На Курщині ЗСУ ліквідували чемпіона світу
ГЛАВКОМ NET
2025-05-24T08:18:04Z
Жіноча збірна України з пляжного футболу здобула перемогу в другій грі Євроліги-2025
ГЛАВКОМ NET
2025-05-24T07:45:43Z
Тренер «Наполі» Конте встановив унікальне досягнення за титулами в Серії А
ГЛАВКОМ NET
2025-05-24T07:33:50Z
Збірна Росії з хокею остаточно відсторонена від Олімпіади-2026 – джерело
ГЛАВКОМ NET
2025-05-23T16:54:02Z
Tesla втрачає позиції: названо нового лідера на ринку електромобілів у Європі
ГЛАВКОМ NET
2025-05-22T17:27:35Z
У Києві помітили новий Lamborghini Urus S
VGorode
2025-05-22T10:12:04Z
Маск анонсував появу перших роботаксі у Техасі
ГЛАВКОМ NET
2025-05-22T05:09:15Z
Як зробити так, щоб пральна машина не "стрибала": цікавий спосіб, щоб змусити її стояти нерухомо
ТСН
2025-05-17T20:22:21Z
Зарядити електромобіль стало дорожче: як змінилися ціни
ГЛАВКОМ NET
2025-05-16T17:42:59Z
AWT Bavaria оголошує про відкриття нового інноваційного простору - AWT Studio UNIT.City
Корреспондент
2025-05-16T12:39:48Z
Mercedes переносить виробництво своєї популярної моделі авто у США через мита Трампа
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T11:45:58Z
Водіїв закликали ні в якому разі не залишати цю річ у салоні у спекотний день
24tv
2025-05-12T14:09:13Z
Кібертрак перевернувся після ймовірного нападу в дорожній люті
Топ Жир
2025-05-12T14:03:19Z