/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F9%2F12182657e16bd622379e55a379a4bf9d.jpg)
Школярів чекає додатковий рік за партою: ані діти, ані вчителі не в захваті
Українські школи поступово переходять до 12-річного навчання. Реформа давно запланована в межах концепції Нової української школи, однак викликає гострі дискусії серед батьків. Частина з них ставиться до неї із підозрою або відверто виступає проти. Що ж насправді стоїть за цією зміною?
Освітня експертка Іванна Коберник вважає, що опір частини батьків зумовлений переконанням, ніби їхнє власне навчання було достатнім. Адже більшість українців навчались 11 років і не мали чітко поділеної школи на початкову, базову та старшу.
Однак, на думку експертки, така логіка — хибна, адже освіта змінюється разом із вимогами часу.
Колишня міністерка освіти Лілія Гриневич у коментарі для Нової української школи наголосила: сучасна школа має не лише "вкласти в голову знання", а й навчити навичкам, які справді потрібні у XXI столітті — критичне мислення, комунікація, робота в команді, емоційний інтелект. А для цього потрібен додатковий час.
Саме тому у старшій школі заплановане поглиблене вивчення профільних предметів, що й вимагає розширення освітньої траєкторії до 12 років. У більшості європейських країн така система вже діє давно. Наразі, крім України, лише Білорусь і Росія досі не перейшли на 12-річне навчання.
Гриневич також наголошує: світова практика чітко розділяє молодшу та старшу школу. Маленькі діти мають навчатися поруч із домом у безпечному середовищі, а от старша школа — це вже простір для більш дорослих учнів, які готові працювати над своєю майбутньою професією. Тому профільна старша школа може функціонувати окремо і вимагатиме фахових викладачів, сучасного обладнання та якісного підходу.
Попри підтримку частини батьків і освітян, у коментарях до відео про 12-річне навчання лунає й чимало критики. Одні кажуть, що це — просто спроба "зайняти дітей довше", інші сумніваються, що за один додатковий рік можна справді підвищити якість знань, особливо без відповідної оплати та умов для вчителів.
"Медицину вже поховали, тепер — освіту", — емоційно пише користувачка @irochka5596.
"Вчителям платять за кількість годин, а не за якість. От того і додають ще один рік", — додає @mikqw.
Нагадаємо,вступ до вишу без НМТ: для кого скасували обов'язкове тестування у 2025 році
Раніше ми розповідали, що у школах по-новому вчитимуть іноземні мови: МОН готує кардинальні зміни
Також, російські письменники в українській освіті: як діяти батькам, якщо вчитель нав'язує літературу країни-агресора