/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F9%2F0e96cf747a07427bb38d9c52589d733a.jpg)
ТЦК не зважатиме на інвалідність: кого можуть мобілізувати навіть з фізичними вадами
Відповідно до чинного законодавства України, зокрема Закону "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", усі особи з інвалідністю — незалежно від її групи — мають право на відстрочку від мобілізації. Це стосується також громадян із третьою групою інвалідності, яка вважається найлегшою формою втрати працездатності.
Відстрочка надається на термін від 6 до 12 місяців залежно від рішення медичної експертної комісії. Особам із третьою групою не загрожує обов'язковий призов — проте вони можуть добровільно вступити на військову службу за контрактом.
Третю групу інвалідності встановлюють при таких захворюваннях:
-
відсутність ока;
-
відсутність трьох пальців на одній з кінцівок;
-
сколіоз III ступеня;
-
надниркова недостатність;
-
відсутність однієї легені чи нирки;
-
онкологічні захворювання;
-
інші діагнози, що обмежують життєдіяльність.
ВЛК. Фото: скрін youtube
Повний перелік визначений Постановою Кабміну №1338 від 15 листопада 2024 року. Загальною умовою для встановлення третьої групи є наявність помірних порушень організму, які обмежують працездатність людини, але не роблять її повністю недієздатною.
Якщо людина добровільно вирішила служити, вона має право підписати контракт і бути мобілізованою. Крім того, якщо військовослужбовець, який уже перебуває у ЗСУ, отримав третю групу інвалідності під час служби, він має право подати рапорт на звільнення за станом здоров'я. Водночас за його бажанням він може продовжити службу.
Тим, у кого третю групу інвалідності встановлено безстроково, повторне проходження ВЛК не потрібне. Якщо ж інвалідність тимчасова, необхідно проходити огляд кожні 6-12 місяців. За новим "Порядком оцінювання повсякденного функціонування особи", затвердженим 15 листопада 2024 року, встановлено конкретні дедлайни:
-
Особи віком 25–60 років, які не пройшли огляд у 2022–2024 роках, мають зробити це до 1 листопада 2025 року.
-
Інші категорії — до 1 квітня 2026 року.
-
Якщо огляд був запланований з 1 січня 2025 року — термін автоматично продовжено до 1 липня 2025 року.
У разі невчасного проходження комісії соціальні виплати припиняються, а разом із ними скасовується і відстрочка від мобілізації.
Раніше ми розповідали, що з відстрочкою можна попрощатися: кого "Оберіг" відправляє у чорний список
Також, потраплять у першу хвилю: кого першочергово мобілізують у травні