MY.UAНовини
Чому Олександрів не треба називати Сашами і Шурами? 10 запитань до мовознавиці
Чому Олександрів не треба називати Сашами і Шурами? 10 запитань до мовознавиці

Чому Олександрів не треба називати Сашами і Шурами? 10 запитань до мовознавиці

«Главком» із філологинею Ольгою Васильєвою у рубриці «Мовне питання» щотижня розбирають тонкощі української лексики, стилістики, акцентуації, правопису, а також відповідають на запитання читацької аудиторії, які можна надсилати на електронну скриньку [email protected] з темою листа «Мовне питання».

Вивчаймо мову разом, говорімо та пишімо правильно!

Усі випуски читайте 👉 у спецпроєкті «Мовне питання» 

Сьогодні говоримо про пунктуацію, а саме про фальшиву підрядність, тобто зайву кому, яку всім (навіть мені) хочеться іноді поставити. У правописі є важливі примітки про те, коли її ставити не треба:

1) у синтаксично нерозкладних конструкціях, подібних за будовою до складнопідрядних речень і похідних від них: робити як слід (як треба, як годиться, як належить, як має бути), дивлячись хто (що, який, куди, скільки), невідомо / хтозна хто (що, куди, звідки, скільки), хто як не він це знає (кому як не йому це відомо), кричати що є сили (духу), говорити все що завгодно, роби що хочеш, будь що буде, іди куди хочеш;

2) не відокремлюємо комою одиничні відносні займенники та прислівники в кінці речення: «Я б хотіла знати хто». Але якщо до відносного слова в таких конструкціях прилягає інше слово, то кому ставимо: «Я б хотіла знати, хто саме». Це стосується і одиничних дієприслівників, якщо вони, тісно прилягаючи до дієслова-присудка (зазвичай у постпозиції до нього), уживаються не у власне дієслівному значенні («що роблячи»), а у значенні прислівника (у функції обставини способу дії: «як»): «Вона сиділа замислившись» (Ю. Яновський); «Ідуть дівчата в поле жати Та, знай, співають ідучи» (Т. Шевченко);

3) якщо перед підрядним сполучником або сполучним словом є слова з уточнювальним, підсилювальним, обмежувальним, приєднувальним значеннями «а саме», «особливо», «зокрема», «якраз», «лише», «тільки», «а також» та ін., кому ставимо перед ними, а не перед сполучником: «Восени в лісі рясно ростуть гриби, особливо коли пройде дощ»; «Скоро всі однокласники роз’їдуться, але тільки як закінчать школу»; «Друзі зустрілися, щоб обговорити новини, а також щоб накреслити плани на майбутнє»;

4) не ставимо кому в середині складених сполучників підрядності (відтоді як, внаслідок того що, для того щоб, з огляду на те що, завдяки тому що, замість того щоб, перед тим як, перш ніж, після того як, попри те що, так само як, тому що, через те що), якщо підрядне речення з таким сполучником стоїть перед головним (найчастіше на початку речення): «Перед тим як розпочати обговорення…»

Ось такі чотири нюанси варто запамʼятати, щоб зробити своє письмо грамотнішим.

• 1 •

Олексій Каленик: У контексті суперечок з шоуменом-філологом Авраменком згадалася ще його настанова про «пилососю». Хіба правильно не «пилосошу»?

Авраменко вочевидь узяв це закінчення в сучасному тлумачному двадцятитомному словнику, але форми типу «носю», «просю» притаманні південно-східному наріччю, тобто діалектні. Від «носити» й «просити» нормативними є «ношу», «прошу» (з чергуванням с/ш). Винятків бути не може, адже чи можемо ми навести хоч одне таке слово, крім «пилососю»? Дієслова другої дієвідміни першої особи однини, що закінчуються на -сю, до літературної мови не увійшли! На жаль, у СУМ-20 є помилки. Одна читачка запитала в мене: «Якщо словникам не вірити, тоді кому / чому вірити»? І я відповіла: «Історичній граматиці та мовній логіці».

• 2 •

Андрій Заєць: Усі пишуть, що «благополуччя» – це російська калька. Але мені здається, що «добробут» – не зовсім точний відповідник, бо це тільки про матеріальне, а от благополуччя стосується різних аспектів людського щастя (духовний, емоційний, соціальний тощо). 

Так, калька, але потрібна. Цього слова немає в жодному старому словнику, проте є в сучасніших СУМ-11 і СУМ-20. Щоправда, у Грінченка є «благополучний» і «благополучно», корені там ті самі. Також у Грінченка є окремо слова «благо» (церковнословʼянізм) і «получати» (від прасловʼянського *lučiti) у значеннях «злучати» / «зʼєднувати» і «отримувати». Ваша здогадка про «нематеріальність» значення слова «благополуччя» слушна. Згідно з тлумачним словником «добробут» – це матеріально-побутове забезпечення; достаток. А «благополуччя» – це життя в достатку, спокої, щасті. Тобто «благополуччя» – ширше поняття. 

• 3 •

Ольга Конончук: Звідки взялося те популярне нині вульгарне слово «розкішниця»? Воно сучасне? 

У цього слова є два значення: пряме і переносне. У прямому значенні (та, що розкошує) це слово є в радянському тлумачному словнику (СУМ-11): «Як примчала шляхта зранку, Взяла в полон подолянку. Не розкішницю лукаву, – Бідну дівчину чорняву (Ярослав Шпорта, Вибр., 1958). Є і маскулінатив із таким самим значенням (той, що живе в розкоші, сибарит): Самозгуба теж чарує і сп'яняє, Як от розкішника додержане вино... (Адам Міцкевич, П. Тадеуш, перекл. Рильського, 1949). У переносному значенні (назва жіночого статевого органа) «розкішниця» фіксується у словнику Кримського і Єфремова, але не у значенні вагіни, а у значенні клітора (анат. clitoris – ско́ботень (-тня), розкі́шниця, клі́тор, (вульг.) семе́н, ка́чка, се́кель (-келя)). 

• 4 •

Надія Гриценко: Чому неправильно вживати скорочене імʼя Толік, якщо є слова алкоголік, працеголік, шопоголік, меланхолік? Адже не алкоголик.

Тому що зменшено-пестливий суфікс в українській мові -ик-: Толик, як соколик; Віталик, як кришталик. Натомість слова, що ви перелічили, не зменшено-пестливі, бо -ік- – іншомовний суфікс. А якщо «Толік» і «Віталік», тоді мало би бути й «Михайлік» та «журавлік».

• 5 •

Антоніна: Що ви скажете про скорочені імена Шура і Шурко? Мене непокоїть походження цих імен. Хоча є приклади з української літератури, де Шура і Шурко є іменами головних героїв, як-от у Всеволода Нестайка.

Від жіночого імені «Олександра» в українській мові утворюються форми «Саня», «Санда», «Леся». А от від чоловічого імені є і «Санько», і «Сашко», і «Шурко», і «Лесь». Усі ці форми фіксує довідник професора Любомира Белея «Імʼя дитини в українській родині». Важко сказати, звідки в чоловічих двох формах узялося «ш», але українське закінчення -ко нівелює будь-яке російське звучання. Це закінчення зафіксоване ще у графіті Софії Київської кінця Xl століття: Степко, Михалько, Марко (у російській мові немає). А якщо «Сашко» не можна вживати, бо це від російського «Саша», тоді й народні «Олешко» / «Олешки» не можна, бо від «Олеша». Звісно, це не так. А щодо «Шура», то ця форма, як і «Нюра» (Ганна), вживається в російській мові. Утім, не бачу великого гріха в тому, що Всеволод Нестайко узяв пару імен Шурко і Шура для свого твору. Головне – не називати Шурою чоловіка. Як і Сашею.

• 6 •

Гульчатай Славіогло: Здрастуйте. Я пишу з Одещини, я напівгагаузка, напівалбанка. У мене виникло таке запитання: як правильно писати моє імʼя: Гульчатай чи Гюльчатай? Справа в тому, що через певні обставини (дитина підмалювала мені прикрасу на фотці) мені довелося міняти паспорт. У мене в документах завжди було написано Гульчатай і скорочення в житті завжди було Гуля. А коли отримала новий паспорт, помітила, що там «Гюльчатай». Коли запитала чому, мені сказали що по-українськи правильно тільки так. Але ж майже 40 років моє ім'я писали через у. То як потрібно? Відповідьте, будь ласка.

Імʼя Гюльчатай (Gülçatay) походить із тюркських мов, де «гюль» (gül) означає «квітка». Літеру ü передаємо українською «ю», з німецької теж: München – Мюнхен, а не Мунхен. Ще одне тюркське імʼя з таким сами коренем – Айгюль. У Павла Загребельного є роман «Розгін», том перший якого називається «Айгюль». У побуті ви й далі можете залишатися Гулею, але в паспорті записані правильно. До речі, ви вжили цікаву наказову форму дієслова: «відповідьте». В українській мові є тільки «дайте відповідь», але ваше слово народне і таке, що напрошується само собою. На жаль, ненормативне.

• 7 •

Євгенія Чемерис: Як передавати російське прізвище: Сапожніков чи Сапожников? Це мореплавець і заготівельник хутра на Алеутських островах, який зустрічався з Джеймсом Куком і порадив йому не йти зимувати в Петропавлівську, після чого Кук вирушив на Гаваї, де й загинув.

Сапожников. По-перше, це є у правописі (§144): «Російську літеру и передаємо літерою и у суфіксах -ик-, -ич-, -иц-, -ищ-: Бєликов, Голик, Котельников, Крyтиков, Новиков; Гнідич, Кулинич, Станюкович; Голицин, Солженицин; Радищев, Татищев». Якщо Котельников, то й Сапожников. А по-друге, я стою на позиції, що все треба максимально українізувати. Простий приклад – моє прізвище. Мій чоловік колись був Васільєв, але виправив помилку в паспорті. Хтось може запитати, чому ж він не виправив решту літер (наприклад, на Василів). Бо прізвище російське і нікуди від цього не втечеш, але його можна адаптувати. Навіть Медведєва ми записали з однією помʼякшеною літерою, а не трьома (Мєдвєдєв). До речі, приклад «Медведєв» є у правописі.

• 8 •

Наталя Єрмолович: Пані Ольго, чи коректно вживати «кінозйомка» у значенні процесу? «Кінознімання» звучить незвично. 

«Зйомка» – це калька, але вона зайшла в сучасний тлумачний двадцятитомний словник із прикладами з творів сучасних письменників: «Оскільки зйомка ще не почалася, і пасажири, і стюардеса, і пілоти спокійно походжали собі по майданчику» (В. Нестайко); «Попереджаємо глядачів, що зйомка велась прихованою камерою» (О. Ірванець). У випадку з «кінозніманням» є вихід: «фільмування» (до речі, цього слова немає в російській). А от із «фотозніманням» усе гірше. «Фотозйомка» у слововжитку значно переважає.

• 9 •

Світлана Шевченко: Чи можна вживати «вибачаю-ся» разом з «вибачте», бо перший варіант має на увазі «вибачаю себе»?

Неправильність «вибачаюся» – це відомий мовностилістичний міф. «Я вітаюся», «лаюся» – теж вітаю або лаю самого себе? Однак таке тлумачення релевантне для розрізнення слів «нервувати» і «нервуватися»: нервую когось, а нервуюся сам. 

• 10 •

Марина, Кривий Ріг: Чомусь не люблю слів «згідна, згідний». Бо згОда, погОджуватися, погОджено, згОдиться. Останнім часом забагато і-кають, навіть там, де не потрібно. Розтлумачте, будь ласка.

Приклади з «о», які ви навели, мають відкритий склад, а «і» зʼявляється в закритому. Маємо прийменник «згідно з», а не «згодно з». Чергування [о], [е] з [і] є одним із найпоширеніших історичних чергувань голосних в українській мові – аж настільки, що в діалектах зберігається ікавізм навіть у таких словах, як ріт (рот), ліб (лоб), вівк (вовк), Біг (Бог) та інших. «Згідний» / «згідна» вживали і класики – від Лесі Українки до Олександра Довженка. Словник теж підтверджує, що правильні обидві форми: «згідний – те саме, що згодний» (не застаріле і не діалектне). Але я згодна з вами, що «згодний» і «згодна» – це основні варіанти, хоча незрозуміло, чому там не відбулося природне українське чергування.

Запитання для Ольги Васильєвої надсилайте на електронну скриньку [email protected] з темою листа «Мовне питання». 

«Главком»

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Пакистан пригрозив знищити світ. Чи вистачить у нього та Індії ядерної зброї для Апокаліпсису
Telegraf
2025-05-07T08:15:20Z
Повномасштабна чи прикордонна: чому трапилася війна Індії та Пакистану і у що вона може вилитися
Фокус
2025-05-07T08:15:16Z
Помер колишній народний депутат і багаторічний мер Чернівців Микола Федорук
УкраинФорм
2025-05-07T08:15:09Z
СБУ затримала агента ФСБ, який шпигував за Силами оборони на Сумщині, видаючи себе за військового
Украина Криминальная
2025-05-07T08:15:06Z
Байден звинуватив Трампа у потуранні Кремлю: що сказав експрезидент
TSN
2025-05-07T08:13:00Z
Путін наказав визначити цілі у Києві для удару "Орешніком" — ЗМІ
TSN
2025-05-07T08:12:32Z
Іспит не здав - на вибори не підеш: громадян не допускатимуть, якщо вони не будуть знати українську мову
Знай
2025-05-07T08:12:14Z
Зрадниця Таїсія Повалій пробила дно брехнею про Україну та вихвалянням злочинів Росії
ТСН
2025-05-07T08:09:28Z
Мерц перед розмовою з Трампом покритикував посадовців США за реверанси ультраправим
Европейская правда
2025-05-07T08:07:35Z
"Моя муза": Потап розказав, де вони з Настею Каменських живуть під час війни
Фокус
2025-05-07T08:06:54Z
Тіна Кароль викликала фурор в розкішній сукні у Сакраменто: бездоганний вихід
24tv
2025-05-07T08:06:06Z
Онлайн-меморіал «Завдяки» презентував новий фільм про командира «Азову»
Детектор М
2025-05-07T07:55:24Z
На будь-який смак: 10 найпопулярніших серіалів на Netflix, які стали фаворитами українців
24tv
2025-05-07T07:54:37Z
«Він впорався зі своїм горем»: «Джон Вік 5» покаже «абсолютно нову історію», не пов’язану з Високим столом
ITC
2025-05-07T07:37:57Z
У Києві нагородили переможців премії Гільдії сценаристів України
Детектор М
2025-05-07T07:31:31Z
Максима Галкіна запідозрили у збільшенні губ - який він зараз має вигляд
GlavRed
2025-05-07T07:28:23Z
Мільйонний борг погашено: Кондратюк і Козловський нарешті помирилися
24tv
2025-05-07T07:06:06Z
Майбутній "Холостяк" Цимбалюк вперше за довгий час показав свою сестру: рідкісне фото
24tv
2025-05-07T07:00:33Z
Ватикан вперше повністю відключає мобільний зв’язок
360ua.news
2025-05-07T08:12:43Z
Гуманітарна допомога у Дніпропетровській області: куди звертатися
Политека
2025-05-07T08:01:46Z
Яка чисельність населення Індії за останні роки: актуальні дані
Факти ICTV
2025-05-07T08:01:42Z
Чи варто відмовлятися від участі у перемозі над нацизмом?
ГЛАВКОМ NET
2025-05-07T08:00:55Z
Ватикан обирає нового Папу: кардинали розпочали конклав, світ чекає білого диму
Vlasti
2025-05-07T08:00:22Z
Наступник Папи Франциска: названо основних претендентів на Святий Престол
Факти ICTV
2025-05-07T07:46:56Z
Розкриті технічні характеристики південнокорейських бойових підводних човнів KSS-III
InternetUA
2025-05-07T07:46:03Z
На конклаві може бути сюрприз. Священник оцінив шанси українця стати новим Папою
Telegraf
2025-05-07T07:45:46Z
"Чутливе місце ворога": що може зірвати поставки і залишити Росію без важливих ракет
24tv
2025-05-07T07:45:12Z
Один електрод завтовшки з волосину робить ЕЕГ краще, ніж звичайна техніка
ITC
2025-05-07T07:31:07Z
Встановлення інвалідності: кому можуть призначити додаткові обстеження
Украина Криминальная
2025-05-07T07:12:03Z
В кого вищий ризик передчасної смерті – у жінок чи чоловіків
24tv
2025-05-07T06:57:59Z
«Близькі відвертаються від онкохворих». Дівчина, яка поборола рак, поділилася несподіваним досвідом
ГЛАВКОМ NET
2025-05-07T06:06:45Z
Дослідження показує, що люди не можуть отримати реально корисні поради щодо здоров'я від ШІ чат-ботів
InternetUA
2025-05-07T06:01:31Z
Вода чи молоко — на чому краще готувати вівсянку
TSN
2025-05-07T05:18:15Z
Переважна більшість робить це неправильно: як правильно митись
24tv
2025-05-07T05:09:21Z
Чому неправильно казати "випити горнятко кави": якої помилки треба уникати
GlavRed
2025-05-07T03:25:31Z
Як правильно мити полуницю: простий і ефективний спосіб
GlavRed
2025-05-07T03:25:15Z
В Україні стабілізувалося споживання електрики
УкраинФорм
2025-05-07T08:12:54Z
Канада розпочала процес конфіскації російського вантажного літака
УкраинФорм
2025-05-07T08:12:11Z
На автостилі: ОТП БАНК підтримає проведення KYIV CAR FEST цими вихідними
AutoCentre
2025-05-07T08:06:19Z
Індія атакувала Пакистан: як реагує курс валют та фондовий ринок
24tv
2025-05-07T08:06:17Z
Держбюджет отримав понад 856 млрд грн з початку року: куди витрачають кошти
Хвиля
2025-05-07T08:00:21Z
Виторг від експорту молочної продукції збільшився у 1,5 раза
AgroPortal
2025-05-07T08:00:02Z
Торговий дефіцит США сягнув рекордних $140,5 млрд на тлі мит Трампа
Хвиля
2025-05-07T07:54:31Z
ДТЕК ВДЕ покращив фінансові показники через побудовану під час війни Тилігульську ВЕС
ГЛАВКОМ NET
2025-05-07T07:48:48Z
США та Китай проведуть торговельні переговори у Женеві
iPress
2025-05-07T07:37:19Z
На Полтавщині на уроці фізкультури помер хлопець: як правильно надавати домедичну допомогу
24tv
2025-05-07T08:12:49Z
Атака на Київ: росіяни вбили матір та сина у власній квартирі — подробиці
TSN
2025-05-07T08:09:58Z
Удар КАБами по Дніпропетровщині: загинула жінка, ще восьмеро людей – у лікарні
Факти ICTV
2025-05-07T08:09:47Z
"Не дожила 2 дні до дня народження": історія загиблої жінки у Шевченківському районі Києва
TSN
2025-05-07T08:09:27Z
"Ледь заїкатися не почав": житель Києва розповів про пережиту атаку БпЛА
TSN
2025-05-07T08:09:23Z
У Житомирі чоловік погрожував поліцейським гранатою і намагався заволодіти табельною зброєю
Украина Криминальная
2025-05-07T08:06:12Z
На Закарпаті затримали організатора та членів злочинної групи, які масово переправляли ухилянтів за кордон
Украина Криминальная
2025-05-07T08:00:18Z
У Києві після удару шахеда загинула сім'я волонтерів - вдалося врятувати кота
Комсомольская правда
2025-05-07T07:46:08Z
Поліція повідомляє про сімох постраждалих внаслідок нічної атаки РФ на Київ
УкраинФорм
2025-05-07T07:46:03Z
Символічна "перемога" для параду: чи прорвуться росіяни до Дніпропетровської області – The Times
TSN
2025-05-07T08:15:05Z
На перехресті вулиць Хрещатик і Прорізна вимкнено світлофори, рух регулює поліція
ГЛАВКОМ NET
2025-05-07T08:06:37Z
"Хто контролює висоти, той контролює логістику": на Лиманському напрямку – важкі бої за важливі
24tv
2025-05-07T08:03:45Z
У Києві внаслідок атаки російських дронів загинула родина зооволонтерів
УкраинФорм
2025-05-07T07:55:12Z
Рятувальники завершили ліквідацію наслідків російської атаки у чотирьох районах Києва
УкраинФорм
2025-05-07T07:39:26Z
У Харкові археологи показали нові унікальні знахідки з Більського і Котелевського городищ
УкраинФорм
2025-05-07T07:37:22Z
Новий графік автобусів в Києві: пасажирів попередили про тимчасові незручності
Политека
2025-05-07T07:30:22Z
Контрудар ЗСУ в районі Тьоткіно: де точаться бої і які є сценарії наступу
Фокус
2025-05-07T07:28:30Z
На Харківщині за добу внаслідок обстрілів РФ пошкоджені будинки, енергомережі та склади підприємства
УкраинФорм
2025-05-07T07:21:19Z
Від 65 800 євро: Audi A6 перетворили на плагін-гібрид
AutoGeek
2025-05-07T08:12:07Z
Toyota Crown перетворили на стильний універсал із заниженою посадкою
AutoCentre
2025-05-07T08:06:37Z
В Україні зростає попит на вживані авто: найпопулярніші моделі
Фокус
2025-05-07T07:54:09Z
Volvo відроджує знамениту позашляхову модель: офіційні подробиці та фото
Фокус
2025-05-07T07:30:43Z
З запасом ходу до 650 км: електричний кросовер Jeep Compass представили офіційно
AutoGeek
2025-05-07T07:24:52Z
Три дисплеї та 210 сил: стартують продажі нового Renault Koleos
ЗаРулем
2025-05-07T07:04:17Z
Audi презентувала гібридний A6: зможе проїжджати до 100 км на електротязі
AutoCentre
2025-05-07T06:13:54Z
Представлено абсолютно новий Jeep Compass: всі подробиці
ЗаРулем
2025-05-07T04:13:33Z
Volvo XC70 повертається у вигляді гібрида, але лише для китайського ринку
Топ Жир
2025-05-07T03:30:27Z
Китайський гороскоп на завтра 8 травня: Коням - агресія, Драконам - спокуса
GlavRed
2025-05-07T08:03:48Z
Ви зробите її швидше, аніж сходите у магазин: найлегший рецепт ароматної шарлотки
24tv
2025-05-07T07:45:54Z
Покладіть це під ліжко: надійно захистите дім від злого ока
24tv
2025-05-07T07:30:27Z
3 знаки зодіаку, які повинні приділяти пріоритетну увагу здоров'ю в травні
GlavRed
2025-05-07T07:28:41Z
Який манікюр варто зробити на останній дзвоник: не пропустіть ці трендові новинки
24tv
2025-05-07T07:00:56Z
День Івано-Франківська: що варто побачити в місті, яке святкує 363-річчя
Факти ICTV
2025-05-07T06:45:13Z
Перевірте, чи правильно ви робите: як часто потрібно мити та чистити унітаз
24tv
2025-05-07T06:42:34Z
Де розташовані Індія та Пакистан на карті світу та що відомо про країни
Факти ICTV
2025-05-07T06:39:50Z
Встигнете приготувати, поки гості їдуть: рецепт ситних трубочок з лаваша з філе та сиром
Telegraf
2025-05-07T06:15:21Z
Президент ФІФА на зустрічі з Трампом заявив, що сподівається на повернення росіян
ZN UA
2025-05-07T08:12:53Z
Джошуа назвав трьох бажаних суперників
24tv
2025-05-07T08:03:45Z
«Позиція вздовж лінії спортивного фронту». Заяви спортивних чиновників обурили мережу
ГЛАВКОМ NET
2025-05-07T07:48:10Z
Барселона після поразки від Інтера встановила клубний антирекорд у ЛЧ
24tv
2025-05-07T07:45:06Z
Дівоча збірна України з футболу матчем з Угорщиною розпочинає Турнір розвитку УЄФА
УкраинФорм
2025-05-07T07:34:51Z
"Коли він пішов, ніби утворилась порожнеча": Артета повертається в Париж
Football.ua
2025-05-07T07:31:39Z
"Буде боляче": в Реалі відреагували на виліт Барселони за крок від фіналу ЛЧ
24tv
2025-05-07T07:15:52Z
Джошуа повідомив, що під час війни збирався приїхати в Україну
ZN UA
2025-05-07T07:04:12Z
Зірковий футболіст "Барселони" розплакався після вильоту в півфіналі Ліги чемпіонів
ZN UA
2025-05-07T06:57:53Z
Дзижчать на Землі близько 47 млн років: знайдено найранішу скам'янілість "справжньої цикади"
Фокус
2025-05-07T08:12:30Z
Україна в зоні ризику: де може впасти радянський космічний корабель, який от-от зійде з орбіти
24tv
2025-05-07T08:06:17Z
Сонячна пляма спокійна, але Земля вже очікує на сильну магнітну бурю. Коли вона буде
Telegraf
2025-05-07T08:03:04Z
Маск може отримати величезну владу над людьми, не маючи "супутникових" конкурентів, - The Atlantic
InternetUA
2025-05-07T08:01:25Z
DOOM: The Dark Ages потрапить у день релізу в каталог Xbox Game Pass + ще 10 ігор у травні
ITC
2025-05-07T07:40:26Z
Учені здійснили квантову телепортацію: як вона дасть змогу створити надшвидкий інтернет
InternetUA
2025-05-07T07:28:38Z
Значок "E" на смартфоні — що це та як із цим боротися
InternetUA
2025-05-07T07:10:34Z
Google запустив нове відділення кіно- та телепродюсерства
InternetUA
2025-05-07T07:01:49Z
Найбільший астероїд Сонячної системи є уламком планети: якої саме
Фокус
2025-05-07T06:57:11Z