MY.UAНовини
У Київській фортеці завершився XI Міжнародний фестиваль історичного кіно «Поза часом»
У Київській фортеці завершився XI Міжнародний фестиваль історичного кіно «Поза часом»

У Київській фортеці завершився XI Міжнародний фестиваль історичного кіно «Поза часом»

Кожен з трьох днів фестивалю закінчувався обговоренням побаченого учасниками, організаторами і глядачами.

В Київській фортеці завершився XI Міжнародний фестиваль історичного кіно «Поза часом», який проходив 23-25 квітня. В цей раз він був не конкурсним, а дискусійним. Кожен з трьох днів фестивалю закінчувався обговоренням побаченого учасниками, організаторами і глядачами. Темами дискусій були такі важливі для історичної кінематографії теми: 

  • "Роль історичного документального кіно в Україні в умовах повномасштабної фази війни"
  • "Коли сьогодення перетворюється на історію?"
  • "Історичне біографічне кіно вчора, сьогодні і завтра".

Вперше у фестивалі окремим блоком було представлено студентське кіно. Задум щодо такого формату фестивалю народився ще безпосередньо перед початком повномасштабної фаз війни – в лютому 2022 року. І ось тільки тепер організатори змогли скористатись попередніми домовленостями з на той момент викладачами Інституту кіно та ТБ КНУКіМу Віктора Грізу та Олександра Ковша і, нарешті, втілити намір в життя. 

Директорка фестивалю Інна Гончарова: 

«Ми вважаємо дуже важливим залучати до створення історичного кіно саме мистецьку молодь, адже в такому випадку представлені молодими кінематографістами роботи – це вже не просто їхній мистецький досвід і практика, а ще й самоосвіта в галузі історії, і можливість більш глибокого осмислення історичних процесів. Обговорення побаченого на екрані – також активно сприяє усвідомленню молоддю ролі історії і причинно- наслідкових зв`язків в житті суспільства.

Узагальнюючи побачене і почуте, як в процесі підготовки до фестивалю, так і безпосередньо під час фестивалю,  можна зробити певні висновки щодо сьогоднішнього стану історичного кіно в Україні. Маємо на увазі як документальне, так й ігрове кіно. 

В цьому році ігрове історичне кіно не було представлено на фестивалі, але кілька слів треба сказати і про нього. Багато українських художніх фільмів, які можна віднести до жанру історичного кіно і які було знято протягом повномасштабної фази війни у 2023-2025 рр., знято про вчорашнє сьогодення або сьогодення, тобто про війну, що триває, або сюжет, тим чи іншим чином пов'язано з війною. Окремо можна виділити біографічну драму «Малевич» (режисер Дар`я Онищенко, виробництво України, Сербії, Італії та Швейцарії), «Будинок «Слово». Нескінченний роман» (режисер Тарас Томенко) – про українських письменників доби «розстріляного відродження», «БожеВільні» (режисер Денис Тарасов). Цікаво, що 90-ті надихнули одразу кількох українських режисері на зйомки.

Але повернемось до фестивалю, на якому цього разу було представлено тільки документальне кіно. 

Всім українським режисерам, і не тільки українським, а і в багатьох країнах світу, добре відомо, що знайти гроші на зйомки документального кіно набагато важче, ніж на зйомки ігрового, хоча виробництво ігрового кіно потребує водночас набагато більше коштів.  Ігрове кіно більш «заточено» на прокат – на противагу документальному кіно, яке дуже часто знімається за власний кошт.

Картина з фінансуванням кіновиробництва в Україні під час повномасштабної фаз війни взагалі виглядає дуже скромною і проблематичною. Пітчингів – обмаль, а Український культурний фонд підтримує насамперед воєнну та патріотичну тематику. Іноземні інвестори – це взагалі окрема історія. Від час повномасштабної фази війни майже повністю припинилась підтримка кіновиробництва з боку приватних бізнесових структур і місцевих органів самоуправління. Все це негативно вплинуло на розвиток документального кіно в Україні. Так, було знято кілька якісних повнометражних українських фільмів і міжнародних проєктів, які номінувалась і отримали найпрестижніші в світі премії та нагороди, проте вони – скоріше, виключення, які підтверджують «правило»: наразі в Україні катастрофічно не вистачає якісного документального історичного кіно: тематичного, науково-популярного, публіцистичного, біографічного, тощо. Наполягаємо на епітеті «якісне», оскільки останнім часом вирує думка, що для створення документального фільму достатньо мобільного телефону, який є у всіх. Тобто тепер ніби кожен може створювати документальне кіно. Насправді якості зйомки, якої достатньо для блогу в соцмережах, зазвичай не вистачає для створення культурно-мистецького продукту. Отже, перша проблема: брак коштів в галузі і відсутність державного замовлення на історичне кіно, крім фільмів на воєнну та патріотичну тематику – в умовах, коли держава є фактично єдиним інвестором.

Через те, що держава останнім часом замовляє насамперед фільми на воєнну і патріотичну тематику, тягне за собою наступну проблему: зменшення глядацької аудиторії історичного кіно в середині країни. Більшість з українців, які постійно проживають в Україні, вже фізично і психологічно не можуть змусити себе дивитись фільми про війну, в якій вони живуть кожен день. Особливо це стосується внутрішніх переселенців, мешканців прифронтових зон і Києва, який з 26 серпня майже кожен день  обстрілюють з повітря. На жаль, в українців війни занадто багато наживо і в соцмережах. Люди поки що не готові рефлексувати щодо подій, які все ще тривають, і які стосуються безпосередньо кожного.

Про проблему відсутності уваги українських ЗМІ до незалежних культурних і мистецьких проєктів навіть говорити не хочеться, бо, на жаль, до цього давно вже всі звикли. І під час повномасштабної фази війни ця, і без того, негативна тенденція, на жаль, тільки погіршилась. Культура, мистецтво не тільки сьогодні, а як завжди у нас – не на часі.

На наш погляд, одна з головних проблем сучасного українського документального кіно: відсутність  у кінематографістів усвідомлення, що в документальному кіно саме сценарій є фундаментом якості фільму. Сценарій – фундамент будь якого кіно, проте в ігровому можна сховатись за мелодійну музику, за вродливі обличчя акторів крупним планом, за кропітку працю художника-постановника і оператора, тощо. В документальному кіно відсутність логічного сценарію тягне за собою провал фільму. 

З якістю сценарію історичного кіно пов`язано ще одну фундаментальну проблему, яку поки що, на жаль, ніхто не збирається вирішувати: це дотримання самих суті, місії і завдань історичного кіно. Сценарій  в історичному кіно – це фактично окреме історичне дослідження, в якому сценарист має дотримуватись всіх принципів історичного дослідження: історизму, об`єктивності, соціального підходу, альтернативності, багато джерельності, тощо. Як тільки хоча б один з принципів не дотримано при написанні сценарію, він перетворюється на агітку, і фільм стає не історичним, а пропагандистським, висвітлюючи лише одну точку зору на подію. Історію, історичні постаті та їх культурний спадок, будь-які історичні події та процеси не можна розглядати лише з точки зору умов і викликів сьогодення. Саме до цього закликає соціальний  принцип в історичному дослідженні. Треба враховувати історичний контекст епохи, що досліджується, соціально-економічне підґрунтя, тощо. На жаль, як показує практика, всьому цьому не навчають майбутніх документалістів у вишах. Саме тому ми вважаємо, шо перший досвід залучення студентських робіт та їх обговорення в дискусійному форматі є успішним кейсом фестивалю і буде використовуватись нами в майбутньому. 

Історичне кіно не дає відповіді на питання,  і не має цього робити, але його покликано, щоб змусити нас замислитись.

І хоча і цьому році фестиваль був не конкурсним, ми вирішили відмітити деякі роботи у спеціальних номінаціях – для заохочення  і надалі знімати історичне кіно. Попри всі проблеми».

СПЕЦІАЛЬНІ НОМІНАЦІЇ ХІ МІЖНАРОДНОГО ФЕСТИВАЛЮ ІСТОРИЧНОГО КІНО «ПОЗА ЧАСОМ»

  • Марія Яремчук «За послідовну і ретельну фіксацію сучасної історії України» (фільм «Прифронтове життя. Сумщина")

  • Владислав Робський «За висвітлення соціально важливої теми реабілітації інвалідів війни» (фільм «Народжені, щоб жити»)

  • В`ячеслав Бігун «За меморіалізацію пам`яті загиблих на війні журналістів»» (фільм "Остання зйомка") 

  • Максим Вихватень: «За популяризацію науки через персональні здобутки свого героя» (фільм "Повернення до раю") 

  • Тетяна Кияшко: «За пошук нових форм у поєднанні ігрового і документального кіно» (фільми «Альтернативні реальності" та "Щедрик. Еволюція")

  • Олександр Ош: «За особисту людяність героїв кінооповідань» (фільми "Глибини пристрасті", ч.1 та "Наш Роберт") 

  • Данило Тяж та Богдан Помінчук: «За археологію та реконструкцію міфу» (фільм "Дух Різдва")

  • Юлія Локтікова: «За актуалізацію історії» (фільм "Дух вічний")

Довідка:

Організатори: НІАМ «Київська фортеця», ГО «Креативна Україна», ТОВ КФ «Веданта-експерт»

Партнер: «Ukrainian Home e.V.», Німеччина

LIKED THE ARTICLE?
СПОДОБАЛАСЯ СТАТТЯ?
Help us do more for you!
Допоможіть нам зробити для вас більше!
Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
Долучитись
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Юридичні аспекти отримання кредитів і державної підтримки аграріями у 2025 році
AgroPortal
2025-07-15T04:00:51Z
Україна під час конференції в Римі підписала більше 200 угод на €13 млрд
Gazeta UA
2025-07-15T02:03:11Z
Україна та ЄС запускають технологічний проєкт BraveTech EU на 100 мільйонів євро
InternetUA
2025-07-15T01:04:34Z
Найбільший постачальник акумуляторів для Tesla призупинив масштабний мільярдний проект
Топ Жир
2025-07-15T00:03:40Z
Два американські інвестфонди повернули контроль над одеським зерновим терміналом “Олімпекс” — ЗМІ
ZN UA
2025-07-14T23:15:05Z
Apple оновлює керівництво, але Тім Кук залишиться на чолі компанії
InternetUA
2025-07-14T23:03:52Z
Прорив лише за два роки: чому сонячної енергії раптово стало надзвичайно багато
Фокус
2025-07-14T20:00:52Z
Ситуація з електроенергією в Україні стабільна, відключення споживачів не плануються, - Міненерго
Комсомольская правда
2025-07-14T20:00:27Z
Конференції відновлення у Римі: укладено угод на €13 млрд
iPress
2025-07-14T19:39:20Z
У спортзал йти не треба: учені розказали, чоловіків з якою зовнішністю хочуть жінки
Фокус
2025-07-03T10:12:24Z
Як загоїти сонячні опіки в домашніх умовах: шість простих кроків
Gazeta UA
2025-07-15T03:54:54Z
Блокує дихання: чому не радять спати на животі
Gazeta UA
2025-07-15T01:21:48Z
Пояснили, як кокосова олія відбілює зуби
Gazeta UA
2025-07-14T20:51:42Z
Що має бути в раціоні щодня, щоб краще висиплятися: відповідь дієтолога
Gazeta UA
2025-07-14T20:39:16Z
Як тлумачити удар птаха по вікну: що насправді означає ця прикмета
GlavRed
2025-07-14T20:27:08Z
Який сир є найкориснішим для здоров'я кісток
Gazeta UA
2025-07-14T19:54:00Z
Головний біль як спадок: вчені виявили зв’язок між мігренню та генами неандертальців
TSN
2025-07-14T19:42:20Z
Коли встали не з тієї ноги: ось що слід робити з самого ранку, щоб день став кращим
24tv
2025-07-14T19:30:56Z
МЗС Іспанії оцінило шанси на припинення вогню в Україні
ГЛАВКОМ NET
2025-07-15T03:51:08Z
Атака "Шахедами", ситуація на фронті та допомога Україні: хронологія 1238 дня війни
24tv
2025-07-15T03:36:24Z
Росія планує активізувати гібридний тиск на країни Балтії - ЦПД
УкраинФорм
2025-07-15T03:36:07Z
Трамп дав Путіну 50 днів. Реакція ЄС
ГЛАВКОМ NET
2025-07-15T03:33:55Z
"Не думайте, що ми слабкі": німецькі війська готові вбивати російських солдатів, — Пісторіус
Фокус
2025-07-15T03:30:31Z
Ексофіцер армії США визнав провину у витоку секретних даних щодо війни в Україні
УкраинФорм
2025-07-15T03:30:00Z
Трамп зізнався, що Меланія завжди розказує йому про чергові російські атаки на Україну
Комсомольская правда
2025-07-15T03:28:21Z
Наступник Путіна: Тука розкрив імовірний сценарій зміни влади в Кремлі
GlavRed
2025-07-15T03:27:47Z
Міфи щодо агентури і помічників Росії в Україні
GlavRed
2025-07-15T03:27:14Z
До Дня Української Державності у Києві відбудуться безплатні екскурсії: як потрапити
ГЛАВКОМ NET
2025-07-15T04:00:28Z
В Україні мінлива хмарність: прогноз погоди на 15 липня
ГЛАВКОМ NET
2025-07-15T04:00:26Z
Росіяни обстріляли з артилерії Гуляйполе, поранене подружжя
УкраинФорм
2025-07-15T03:57:43Z
Обмеження руху у Києві: містянам зробили важливе попередження, відомі подробиці
Политека
2025-07-15T03:30:33Z
В Україні прогнозують значні дощі. Чи принесуть вони прохолоду
Telegraf
2025-07-15T02:30:53Z
Новий графік руху поїздів у Дніпрі: Укрзалізниця повідомила, як курсуватиме додатковий експрес
Политека
2025-07-15T02:30:21Z
Окупанти змушують студентів Луганщини працювати на протезному заводі – ЦНС
ГЛАВКОМ NET
2025-07-15T02:27:28Z
На Раків чекає важка розмова: гороскоп на 15 липня
24tv
2025-07-15T02:03:40Z
Графік відключення газу у Волинській області: кого попередили
Политека
2025-07-15T02:00:19Z
"Один одного гублять та потоплюють": зрадниця Корольова зробила заяву про шлюб
GlavRed
2025-07-15T03:27:43Z
Стиль, технології, самоповага: як сучасні чоловіки доглядають за собою у 2025 році
24tv
2025-07-15T03:15:50Z
Потап знову оскандалився своїми вподобаннями: кайфує під російського співака, занесеного до Миротворця
Знай
2025-07-15T02:51:52Z
Розпочалися зйомки серіалу про Гаррі Поттера
Gazeta UA
2025-07-15T02:21:46Z
Андрій Бєдняков розповів, як його донька від Насті Короткої реагує на нових жінок
GlavRed
2025-07-14T22:27:42Z
Гурт "Время и Стекло" та возз'єднання через 5 років: як змінилися Надя Дорофєєва і Позитив
24tv
2025-07-14T22:00:49Z
Шалені гроші, виживання та моральний вибір: 3 напружені серіали, схожі на "Гру в кальмара"
24tv
2025-07-14T21:48:32Z
Чи справедливо українці висміяли мотиваційного спікера Джима Ловлесса? І чому видавництво переклало назву його книги з російської?
Детектор М
2025-07-14T20:39:28Z
Наді Дорофєєвій у лікарні повідомили серйозні новини: "У непрості моменти життя"
GlavRed
2025-07-14T20:27:44Z
Грошова допомога для пенсіонерів у Миколаївській області: де можна подати заявку на участь у програмі
Политека
2025-07-15T04:00:58Z
Війна йде не лише за кордони, вона йде за нашу духовну ідентичність
ГЛАВКОМ NET
2025-07-15T04:00:27Z
День Української Державності 2025 року: історія свята, привітання
TSN
2025-07-15T03:51:54Z
Помста за українські міста. Дрони атакували завод компонентів для "Іскандерів" і "Кинджалів"
Telegraf
2025-07-15T03:51:48Z
"Залізний купол" на Києвом: скільки треба часу на захист від дронів — експерт пояснив
TSN
2025-07-15T03:51:31Z
Вихід на пенсію до 60 років: хто має на це право
ZN UA
2025-07-15T03:42:30Z
Зворушливі привітання з Днем ангела Володимира 2025: щирі слова у прозі й віршах
24tv
2025-07-15T03:36:03Z
Ці чотири знаки досягнуть більше, ніж будь-хто інший - вражаючий прогноз на середину літа
Gazeta UA
2025-07-15T03:27:57Z
"Жарко" чи "спекотно" – як правильно: відповідь здивує усіх
GlavRed
2025-07-15T03:27:52Z
Запах парфумів влітку: які нотки ароматів зберігаються якнайдовше
Gazeta UA
2025-07-15T03:36:34Z
Липень підготував сюрпризи: 4 знаки зодіаку вже скоро зустрінуть своє кохання
GlavRed
2025-07-15T03:27:29Z
Гороскоп на завтра 16 липня: Дівам - приємний жест, Стрільцям - розчарування
GlavRed
2025-07-15T03:27:09Z
Ця рослина "заряджена" тільки на негатив. Господарям краще її викинути
Telegraf
2025-07-15T00:36:11Z
Сигнал SOS від томатів: чому скручується листя і як врятувати урожай
GlavRed
2025-07-15T00:33:58Z
Ребус для геніїв: знайдіть 3 відмінності на картинці з велосипедисткою за 19 сек
GlavRed
2025-07-15T00:27:29Z
Вічна душа крізь століття: 4 дати народження, які несуть енергію мудрості
GlavRed
2025-07-15T00:27:22Z
Останні дотики до насолоди: рецепт ніжного полуничного морозива
24tv
2025-07-14T20:51:33Z
Гороскоп на 15 липня: Овнам - внутрішня тривога, Козерогам - не довіряти чуткам
FaceNews
2025-07-14T20:39:13Z
З вечора росіяни атакують Запоріжжя дронами: спалахнуло кілька пожеж
24tv
2025-07-15T03:54:06Z
У Єльці Липецької області лунали вибухи: БпЛА могли знову атакувати "Енергію"
24tv
2025-07-15T03:39:02Z
Поліцейські встановили членів хакерської групи, які викрали 4 мільйона гривень з рахунків підприємств
InternetUA
2025-07-15T03:28:55Z
У Нідерландах суд зобов’язав конфіскувати у наркобарона €96 мільйонів
УкраинФорм
2025-07-15T02:45:42Z
У Харкові в каналізаційному колекторі знайшли розчленоване тіло підлітка, який напередодні зник безвісти
Gazeta UA
2025-07-15T01:48:09Z
Шостка знову зазнала повітряної атаки: постраждали медзаклад та житлові будинки
24tv
2025-07-15T01:12:15Z
Ворог завдав удару по Сумщині: постраждала людина, пошкоджений медзаклад
УкраинФорм
2025-07-15T01:00:59Z
У Дніпрі затримали крадія кабелю
InternetUA
2025-07-15T00:16:17Z
Іноземця затримали за пограбування студентки у Дніпровському районі столиці
Украина Криминальная
2025-07-14T23:33:04Z
Став власником медіакоманди та виїхав з України: куди зник Коноплянка після завершення кар'єри
24tv
2025-07-15T02:18:24Z
Реванш Усика та Дюбуа стане «найдорожчим» боєм: Independent озвучив гонорари
ГЛАВКОМ NET
2025-07-15T00:54:52Z
Юні та закохані: дружина Андрія Шевченка показала рідкісне фото з футболістом
GlavRed
2025-07-14T23:27:36Z
Стало відомо, скільки Мойзе Кін зароблятиме за новим контрактом із Фіорентиною
Football.ua
2025-07-14T21:40:11Z
Веслі наполягає на переході до Роми після відхиленої пропозиції з росії
Football.ua
2025-07-14T21:22:52Z
Офіційно: Модрич підписав контракт з Міланом
Football.ua
2025-07-14T21:00:51Z
Він був неймовірним, – Трамп назвав найкращого футболіста усіх часів
24tv
2025-07-14T21:00:30Z
Лоренцо Лукка за крок від переходу в Наполі
Football.ua
2025-07-14T20:57:25Z
Плейлист чемпіона: під які треки тренується Олександр Усик
24tv
2025-07-14T20:45:55Z
Учені показали, який вигляд мали родичі сучасної людини десятки тисяч років тому
TSN
2025-07-15T03:51:13Z
Samsung повідомила про випуск незабаром смартфона Galaxy F36 5G
InternetUA
2025-07-15T02:04:43Z
Давньоримські черевики здивували вчених розміром підошви
Gazeta UA
2025-07-14T22:42:06Z
Samsung слідом за Apple відмовиться від Plus-моделі в новій лінійці флагманів
InternetUA
2025-07-14T21:19:23Z
Фанат Skyrim витратив 3 роки аби відтворити усю мапу гри за допомогою конструктора LEGO
InternetUA
2025-07-14T20:28:46Z
Комп'ютери з Windows 11 зможуть самостійно виправляти критичні помилки, але потрібен інтернет
24tv
2025-07-14T20:06:06Z
Google оголосила про створення єдиної "операційки" для смартфонів, ноутбуків і планшетів
InternetUA
2025-07-14T19:40:58Z
Побачення без макіяжу: серед молоді стає популярним новий тренд
ГЛАВКОМ NET
2025-07-14T19:24:42Z
Експерти назвали найкращу недорогу відеокарту, яка буде довго актуальною
InternetUA
2025-07-14T19:04:09Z
Потрібно потерти авто фольгою: цікавий лайфхак вирішить поширену проблему
GlavRed
2025-07-15T03:27:57Z
Продажі електромобілів раптово змінилися, що має тривожити всіх автовиробників
Топ Жир
2025-07-15T01:18:00Z
Повернення Xterra може спровокувати нову хвилю міцних позашляховиків від Nissan
Топ Жир
2025-07-15T00:33:21Z
Новий Mercedes CLA Shooting Brake втратив частину своєї привабливості порівняно з попередником
Топ Жир
2025-07-15T00:03:10Z
Дорога помилка та провальний флагманський електромобіль коштували Volvo понад мільярда доларів
Топ Жир
2025-07-14T23:18:28Z
Цей індивідуальний Defender знімає дах і демонструє розкіш шкіряного салону
Топ Жир
2025-07-14T22:48:50Z
Нова технологія акумуляторів від General Motors може здешевити електромобілі
Топ Жир
2025-07-14T22:03:57Z
BMW M2 отримає спеціальний комплект для гоночних треків
Топ Жир
2025-07-14T20:48:14Z
Продажі електромобілів Kia скоротилися вдвічі цього року, а у Mercedes показники ще гірші
Топ Жир
2025-07-14T20:03:57Z