MY.UAНовини
Україна нагрівається швидше, ніж решта світу: якої погоди чекати влітку та що буде з продовольством
Україна нагрівається швидше, ніж решта світу: якої погоди чекати влітку та що буде з продовольством

Україна нагрівається швидше, ніж решта світу: якої погоди чекати влітку та що буде з продовольством

Середня температура влітку не вперше перевищує нормальні показники

Цієї весни погода в Україні немов збожеволіла. Один день можна було кутатися в пальто, а наступного — вже засмагати в парку. Такі різкі стрибки температур стали тривожним нагадуванням: клімат змінюється, і змінюється стрімко. Після пекельного літа 2024-го, коли термометри в деяких регіонах показували рекордні +41°C, багато хто ставить питання: чого очікувати від літа 2025? Можливо, варто готуватися до ще більшої спеки?

"Телеграф" поспілкувався з провідними кліматологами, синоптиками та аграріями, щоб дізнатися, чи варто запасатися кондиціонерами та сонцезахисними кремами, і яким буде у найближчому майбутньому український клімат.

"Зміни клімату активізували процеси опустелювання"

Ще якихось 20 років тому літо в Україні виглядало зовсім інакше. Середня температура трималася в межах +19…+22°C, а по-справжньому спекотні дні можна було перерахувати на пальцях. Та в останні роки спостерігається дещо інша тенденція. Ба більше, кліматологи вважають, що Україна нагрівається швидше, ніж решта світу.

— На жаль, швидкість потепління в Україні протягом 1961-2024 років була майже у 2,5 раза вищою, ніж зміна глобальної температури та випереджала темпи зміни температури повітря у Північній півкулі і Європі, — говорить в розмові з "Телеграфом" Віра Балабух, завідувачка відділу прикладної метеорології та кліматології Українського гідрометеорологічного інституту.

Унаслідок кліматичних зрушень змінився і характер зволоження — посухи стали частішими та тривалішими. Найбільше від цього потерпають південні регіони України, які й раніше належали до зони ризикованого землеробства.

— Зміни клімату активізували процеси опустелювання. Саме тому ми бачимо, що площа Олешківських пісків збільшується. На жаль втрата Каховського водосховища ще більше посилила ці процеси. Очікується що температура повітря зростатиме й надалі. Збільшуватиметься і дефіцит опадів у цьому регіоні що приведе до подальшого опустелювання території за відсутності вологи, — вважає Віра Балабух.

Олешківські піски. Фото: Ukraїner Юрій Стефаняк

І хоча це наводить на думку про те, що українці невдовзі зможуть вирощувати апельсини, інжир та оливки, відома кліматологиня з обережністю ставиться до таких припущень.

Як пояснював "Телеграф" раніше, екзотичні рослини, такі як цитрусові, не пристосовані до нестабільних погодних умов. Вони не переносять ані заморозків, ані різких змін температури, що все ще характерно для нашого клімату.

— Хоча зими справді стають коротшими, а літо — тривалішим і теплішим, це ще не означає, що в нас встановився середземноморський клімат. Україна й далі залишається в межах помірної кліматичної зони, — наголошує Балабух.

Водночас варто визнати: багато теплолюбних рослин уже успішно освоюють українські землі.

Персиками, магнолією, виноградом уже нікого не здивуєш навіть на півночі України, — додає експертка. — Проблемою для цих культур, однак, залишаються весняні заморозки та дефіцит вологи, який стає все відчутнішим.

"Ймовірність аномально теплого літа — 70–75%"

Якщо враховувати зміни клімату, які тривають вже останні 20–30 років, то найінтенсивніше зростання температури відбувається саме в зимовий та літній сезони. Торік українці вже пережили надзвичайну спеку влітку, тож нині з певним занепокоєнням стежать за прогнозами. І не дарма — середня температура літа 2025 року може бути на два градуси вищою за норму.

— Найвища температура ймовірна у липні, який традиційно є найспекотнішим місяцем в Україні. Щодо того, чи сягне цього року температура повітря 40 градусів і вище — говорити поки що зарано. У разі ймовірного розвитку таких погодних умов синоптики обов’язково попередять про небезпеку, — говорить Віра Балабух.

Схожу думку в коментарі "Телеграфу" висловив відомий український синоптик Ігор Кібальчич.

— Існує приблизно 70–75% ймовірності, що літо буде аномально теплим — температури перевищуватимуть середні багаторічні показники на 1–1,5 °C, — говорить він. — Але це не означає, що кожен літній місяць буде спекотним. Наприклад, червень може бути прохолоднішим, зате липень і серпень — дуже теплими.

За словами синоптика, за статистикою найспекотнішими зазвичай є період з 15 липня до 15 серпня. Саме в цей час фіксуються найвищі денні та середні температури.

Синоптик Харківського регіонального центру гідрометеорології та кандидат географічних наук Ігор Кібальчич. Фото: Редпост

— Хвилі спеки, без сумніву, будуть. Це буде пов’язано з надходженням повітряних мас — передусім з північної Африки, Близького Сходу та центральних районів Азії. Тому в окремі дні температура повітря, особливо в південних і східних областях України, може перевищувати 40 °C, — говорить Кібальчич.

До речі, минулий рік, 2024-й, був одним із найтепліших — майже на рівні з 2010-м за температурними показниками. У деяких регіонах, зокрема в Миколаївській області, фіксували температури до +41 °C.

Цікаво, що останніми роками з’явилася нова тенденція: вересень все частіше поводиться як літній місяць. Температура понад +30°C у вересні фіксується регулярно по всій країні. Фактично літо немов зсувається ближче до осені.

— Щодо опадів — тут усе складніше. У літній період більшість дощів — це саме конвективні опади, які пов’язані з грозами. А грози мають дуже локальний характер: в одному районі міста може випасти місячна норма, а в сусідньому — жодної краплі, — ділиться синоптик.

Зважаючи на те, що минуле літо було доволі сухим, особливо на Лівобережжі, є шанс, що цього року дощів буде більше, і грози стануть активнішими. Але це не тільки добра новина. Активніші грози означають більший ризик небезпечних погодних явищ — граду та навіть смерчів, які в Україні вже не рідкість.

— Щоправда, зазвичай вони короткочасні й проходять над полями чи лісовими масивами, тож часто їх просто ніхто не бачить, — говорить Кібальчич.

Водночас постійної рекордної спеки він не очікує, бо, за статистикою, два роки поспіль рекордно теплими бути не можуть.

"Запечені" врожаї

Чи не найбільше від зміни клімату потерпають аграрії. Тривала посуха може буквально "запекти" врожай прямо на полях. Щоб краще зрозуміти, з чим сільгоспвиробники можуть зіткнутися вже цього літа, ми звернулися до Українського клубу аграрного бізнесу (УКАБ) — асоціації агрокомпаній і постачальників сільськогосподарських ресурсів, яка об'єднує понад 200 учасників.

Як розповів в розмові з "Телеграфом" генеральний директор УКАБ Олег Хоменко, посуха і тривала спека, яка останніми роками затягується на значний період, для аграріїв приносить лише збитки.

— В прогнозуванні погоди є багато невизначеності, і насправді ніхто у світі не може точно передбачити, яким буде літо. Проте ми можемо говорити про оптимальні умови, які були б ідеальними для сільськогосподарського виробництва: це достатня кількість опадів і відповідний температурний режим. Звісно, це гіпотетично — реальні погодні умови можуть бути зовсім іншими, — говорить він.

За словами Хоменка, ідеальними для сільського господарства вважаються температури в пікові періоди літа (у середині та наприкінці сезону) на рівні 30–35 °C. Однак останніми роками температура часто перевищує 40 °C, що призводить до так званого "запікання" культур і припинення їхньої вегетації. Минулого літа це місцями призводило до суттєвого зниження врожайності саме через тривалу посуху.

— Щодо опадів, то оптимальними є дощі обсягом 40–50 міліметрів на місяць. Проте важливо, щоб ці опади були рівномірними, а не у вигляді кількох міліметрів щодня або одного великого дощу раз на місяць, який може бути ще й з градом чи супроводжуватися буревієм, що пошкоджує посіви, наприклад, кукурудзу або соняшник. У таких умовах аграріям доводиться працювати. І, на жаль, неможливо спрогнозувати погоду з такою точністю, тому залишається тільки надіятися на Бога, що все буде добре, — говорить експерт.

Генеральний директор УКАБ зізнається: наразі багато в чому виробництво залежить від погодних умов, зокрема від рівня вологи. Безумовно є певні агротехнологічні методи, які допомагають справлятися з відсутністю вологи. Наприклад, це ощадливі технології обробітку ґрунту, які дозволяють зберегти вологу в ґрунті, не даючи їй випаровуватися занадто швидко. Існують також антистресові заходи, що інколи застосовуються для покращення стану рослин. Але ці методи дають лише тимчасовий ефект. Якщо спекотна погода триває 20–30 днів, жодні заходи не допоможуть.

— У таких умовах аграріям доводиться покладатися на стійкість культур. На щастя, наука не стоїть на місці: розробляються нові гібриди культур, стійких до посухи, і це ще один зі способів, яким виробники зберігають врожаї, — ділиться Олег Хоменко.

За його словами, найбільш стійкими в умовах посухи є культури, як соняшник, з глибокою кореневою системою, яка дозволяє йому знаходити вологу на більшій глибині. Соняшник добре справляється з такими умовами, і аграрії бачать, що площі під ним, а також під соєю, збільшуються.

— До прикладу, кукурудза залишається нашою основною культурою. Тут активно використовуються посухостійкі гібриди, які добре переносять такі екстремальні умови. Що стосується весняних приморозків, то озимина добре перенесла ці морози і відновила свою вегетацію. Серйозних втрат посівів немає, хоча локальні пошкодження все ж трапляються, але це не є глобальною проблемою, — говорить він.

Для компаній та виробників важливо мати адаптовану технологію обробітку та чітко прописану технологічну карту. Коли ця карта розроблена та відпрацьована, з часом вона може допомогти мінімізувати ризики, пов’язані з погодними умовами, впевнений експерт.

— Останні 10 років посушливі періоди періодично траплялися, тому я не вважаю, що це суттєво вплине на поживні властивості культур. Однак варто говорити про те, що такі умови можуть призвести до появи нових культур, які раніше були екзотичними для України. З часом ми можемо побачити культури, адаптовані до посушливого клімату, — розповів Олег Хоменко.

Цікаво, що за минулий рік, через посуху, УКАБ оцінював втрати в обсягах урожаю основних культур на рівні 5–7%. Однак, якщо цього літа знову буде пекельна спека, ціни на продукти в магазинах навряд чи значно зміняться, адже вони в основному залежать від глобальних ринків.

— Річ у тім, що українська продукція переважно орієнтована на експорт, і ціна формується з урахуванням світових ринків. Торгові війни, продовольчі баланси між країнами — усе це впливає на ціноутворення. Такі країни, як Бразилія, Аргентина та Китай, є ключовими факторами, що визначають ціни на агропродукцію, — пояснив генеральний директор УКАБ.

Щодо внутрішнього споживання, то спека матиме мінімальний вплив на технічні культури, оскільки вони йдуть на переробку для комбікормів та виробництва птиці та тваринництва. Тому цей вплив на ціни в магазинах буде незначним.

Хліб, ймовірно, не подорожчає більше, ніж рівень інфляції в Україні, тож українцям можна не хвилюватися, — підсумовує Олег Хоменко.

Теги за темою
прогноз погоди
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
72 часа до вероятной опасности: эксперты предсказывают атаки 8–9 мая
Новости Украины
2025-05-05T19:21:39Z
Когда россияне смогут захватить всю Украину — эксперты назвали дату
TSN
2025-05-02T17:28:37Z
МИД РФ сделал заявление о "возвращении" Украины в границы 1991 года
Comments UA
2025-05-01T15:30:25Z
Путин получил «подарок судьбы» и теперь хочет полностью уничтожить Украину
Comments UA
2025-04-23T08:39:37Z
От россиян скрывают страшную правду о вторжении в Украину: о чем речь
Comments UA
2025-05-06T04:57:04Z
Дуда давит на Трампа, чтобы тот жестче действовал против России – Politico
ZN UA
2025-05-06T04:51:30Z
Путин впервые публично заговорил о своем преемнике
Comments UA
2025-05-04T12:00:03Z
Готовит ли Россия наступление на Сумы: что известно
Comments UA
2025-05-05T19:15:55Z
Трамп высказался о трехдневном "перемирии" Путина
Европейская правда
2025-05-05T21:01:44Z
Старшая дочь Пугачева попала в большие проблемы: что произошло
Comments UA
2025-05-02T19:57:23Z
"Мисс Украина 2023" оконфузилась заявлением о селе
Comments UA
2025-05-05T15:48:59Z
От КВН до Банковой: что известно о дружбе Елены Кравец и Елены Зеленской
Telegraf
2025-04-29T14:03:43Z
"Это слезы...": жена Виктора Павлика внезапно заговорила о втором ребенке
Знай
2025-05-04T16:51:38Z
"Пусть Святой Дух коснется...": Jerry Heil раскрыла душу в новом альбоме
Знай
2025-05-06T03:51:40Z
Степан Казанин признался, почему Елена Кравец ушла из "Квартала 95": "Не могла оставаться"
TSN
2025-05-06T01:34:55Z
Старый костюм Зеленского изжил себя: специалист по этикету назвала причину
Telegraf
2025-04-28T16:04:40Z
Вячеслав Соломка после публичной ссоры с Камалией раскрыл правду об их отношениях
TSN
2025-04-26T20:46:39Z
София Ротару продала элитную недвижимость в Москве: насколько продешевила певица
Знай
2025-05-04T04:51:29Z
Минсоцполитики назвало самую большую пенсию в Украине
Корреспондент
2025-04-22T14:27:08Z
"Добрый вечер, мы из ПриватБанка": украинцев заставляют добровольно перечислять деньги в россию - новая мошенническая схема
Знай
2025-04-27T12:12:52Z
Будьте готовы вернуть "лишнее": Пенсионный фонд может потребовать деньги
Знай
2025-04-22T09:30:00Z
Пенсии заморожены, но не навсегда: власти назвали условия для повышения
Знай
2025-05-03T14:30:07Z
Цены пошли вниз: в Украине подешевели помидоры
ZN UA
2025-05-06T05:01:42Z
Субсидию могут урезать на 20%: кто рискует потерять часть помощи
Знай
2025-05-06T04:31:08Z
В 2025 году не будут повышать цены на газ
Gazeta UA
2025-04-23T11:21:19Z
Денежная помощь мобилизованным в Харькове: названы суммы и кому принадлежат
Политека
2025-04-22T20:00:28Z
Бычки, сардины и шпроты переходят в категорию деликатесов: как изменились цены
Знай
2025-04-28T03:52:35Z
Больше не дом: одна из стран ЕС оставит украинцев без помощи на жилье и денег
Знай
2025-04-24T19:12:14Z
Молодая девушка постоянно жаловалась на усталость: через семь месяцев она умерла
Comments UA
2025-04-23T14:54:38Z
Жители российского города дрались за кашу возле «поезда победы»
Корреспондент
2025-05-03T17:18:22Z
Военный учет 17-летних: с чем у юношей могут возникнуть проблемы
TSN
2025-05-04T10:48:54Z
Когда праздник апостола Иоанна Богослова 2025, традиции и что нельзя делать в этот день
Лига
2025-05-06T04:31:23Z
ПФУ разъяснил порядок выплаты пенсий мобилизованным
Хвиля
2025-05-06T04:24:01Z
На каком расстоянии от забора можно сажать дерево в Украине
UAToday
2025-04-29T17:27:25Z
Дроны прошли российскую ПВО: попадание в завод по производству "Шахедов"
Новости Украины
2025-04-24T07:45:11Z
Почему нельзя сплетничать 5 мая и что нужно высадить в огороде сгеодня: приметы и запреты на Ирины
Знай
2025-05-05T05:46:16Z
Уменьшает холестерин, улучшает сон и лечит кишечник: невероятные свойства обычного хумуса
Знай
2025-04-24T07:51:58Z
Ночные перекусы: почему возникает голод после позднего ужина
Gazeta UA
2025-04-27T17:51:43Z
Что лучше для здоровья — горчица или кетчуп: врач дала окончательный ответ
UAToday
2025-05-04T12:03:37Z
Все зависит от сезона: сколько литров воды в день должен выпивать человек
Знай
2025-05-06T04:51:50Z
Люди какого роста имеют больше шансов на карьерный рост: исследование
Gazeta UA
2025-05-05T21:39:07Z
Кофе способствует здоровому старению: какое количество чашек спасет жизнь
Знай
2025-05-05T20:51:04Z
Забудете о болезнях: назвали главную пользу от коротких тренировок
Gazeta UA
2025-05-05T17:51:22Z
Слух и речь оказались сигналами опасности: ученые связали их с опасным видом деменции
Фокус
2025-05-05T15:06:31Z
Можно ли добавлять оливковое масло в кофе: что советует наука
UAToday
2025-05-05T12:00:39Z
Удар по Киеву 24 апреля: количество жертв возросло
UAToday
2025-04-24T06:46:13Z
Массированная атака РФ на Запорожье: количество раненых резко возросло
Comments UA
2025-05-02T04:27:11Z
В Подольском районе Киева произошла стрельба: полиция установила причастных – фото
Лига
2025-04-24T13:31:15Z
В Германии взорвался аккумулятор электросамоката, пять человек получили ранения
Известия Киев
2025-04-22T09:28:14Z
В Україні останні заморозки завдали шкоди озимим та раннім ярим культурам
AgroNews
2025-05-06T05:04:05Z
Вторую ночь подряд Москва содрогалась от взрывов: что известно
Comments UA
2025-05-06T04:15:46Z
В Индии боевики убили около двадцати человек
Корреспондент
2025-04-23T08:13:28Z
В Харькове 20 прилетов БПЛА
Корреспондент
2025-05-06T03:30:08Z
В Броварах собака напала на школьников: семеро детей в больнице
TSN
2025-05-06T01:35:04Z
Новое наступление ВСУ? Бои в Курской области
Корреспондент
2025-05-05T19:10:27Z
Владелец украинских издательств "Кредо" и "Беби Бук" торгует детскими книгами в рф: теперь еще и бизнесмен в "ДНР"
Знай
2025-04-28T07:00:08Z
В Николаеве СБУ задержала российского информатора
Корреспондент
2025-04-22T13:06:50Z
Бойцы Азова захватили троих россиян на самокатах
Корреспондент
2025-04-27T18:06:09Z
На Западе рассказали, благодаря чему у россиян новые достижения на фронте
Comments UA
2025-05-06T05:09:27Z
В России жалуются на массированную атаку БПЛА
Корреспондент
2025-05-06T04:27:35Z
Враг массированно атаковал Харьков ракетами
Хвиля
2025-04-24T03:57:06Z
В Україні поступово дорожчає насіння соняшнику
AgroNews
2025-05-06T04:01:33Z
Эти два знака прыгнут выше собственной головы - чья карьера и финансы взлетят вверх
Gazeta UA
2025-05-06T03:10:51Z
Покупка ранних овощей: что нужно знать, чтобы не принести домой "нитратную бомбу"
Знай
2025-05-01T19:51:29Z
Муравьи исчезнут с участка раз и навсегда: просто смешайте сахар с этим средством
Telegraf
2025-04-29T18:51:11Z
Китайский гороскоп на май 2025 года: время перемен и внутреннего роста, кому из знаков нужно готовиться
Знай
2025-05-01T19:30:32Z
Туристы случайно нашли 7-килограммовый клад золота и серебра в горах Чехии
Апостроф
2025-05-01T14:21:11Z
Всего два ингредиента – и шашлык получится невероятно вкусным: в чем его замариновать
Telegraf
2025-05-06T03:12:30Z
Цена отдыха в Болгарии 2025 с онлайн турагентством АНЕКС Тур
Gazeta UA
2025-05-05T16:24:34Z
Редиска, которая не потеряет хруст: как правильно хранить популярный овощ
Знай
2025-04-27T13:51:25Z
Как называли киви в прошлом: было ягодой, а не фруктом
Gazeta UA
2025-05-05T16:15:23Z
Просто и со вкусом: садоводы раскрыли "магическую" пользу зеленого чая для любой грядки
Знай
2025-05-05T15:51:56Z
Водителям объяснили, чем грозит авто добавление спирта в бензин
Хвиля
2025-05-04T09:15:41Z
Шлем пилота Формулы 1 продан за рекордную сумму
Корреспондент
2025-04-29T20:45:46Z
Xiaomi отменила ограничение мощности SU7 Ultra после возмущения владельцев
Корреспондент
2025-05-05T18:22:41Z
Привыкли, все по-домашнему: водителям напомнили, чем грозит зарядка авто из окна квартиры
Знай
2025-05-05T16:52:14Z
Volkswagen отзывает почти 6 тысяч авто из-за слишком просторных сидений
Корреспондент
2025-05-05T14:33:57Z
Одна из команд-середняков Формулы-1 близка к замене пилота
Корреспондент
2025-05-05T09:48:51Z
Хэмилтон рассказал подробности своего разговора с руководителем Феррари
Корреспондент
2025-05-05T08:54:29Z
Душ, кухня и спальня: бусик Toyota перетратили в люксовый дом на колесах
Знай
2025-05-05T04:51:15Z
Как и когда правильно промывать двигатель: советы от экспертов
Gazeta UA
2025-05-05T00:00:25Z
В Кривом Роге задержали известного украинского боксера: подробности
Telegraf
2025-04-26T15:27:45Z
Торонто открыл счет в серии плей-офф НХЛ против Флориды
Корреспондент
2025-05-06T04:57:02Z
Иноуэ поделился информацией о сроках своего следующего поединка
Корреспондент
2025-05-06T04:39:01Z
Жирона с Цыганковым одержала победу в Ла Лиге, прервав серию неудач
Корреспондент
2025-05-06T04:21:42Z
Впервые китаец-любитель выиграл чемпионат мира по снукеру
Корреспондент
2025-05-05T21:00:22Z
Шапаренко может перейти в другой чемпионат
Корреспондент
2025-05-05T20:28:36Z
Миколенко в Эвертоне прижился: его уход не предвидится
Корреспондент
2025-05-05T19:45:37Z
Сикан сравнял счет в матче турецкого чемпионата после автогола Батагова
Корреспондент
2025-05-05T19:06:13Z
В турецком чемпионате у украинского футболиста вышел причудливый автогол
Корреспондент
2025-05-05T18:54:45Z
Microsoft объяснила подорожание новых игр для Xbox Series X|S
GameMag
2025-05-04T17:16:09Z
Популярная головоломка о возрасте вызвала споры в Сети: многие ошиблись с ответом
TSN
2025-05-06T01:35:19Z
Подводная дорога из желтого кирпича привела дайверов к уникальной находке: что это было
TSN
2025-05-06T01:34:37Z
Шарм, драйв и страсть автоспорта: Геймплейный трейлер симулятора Project Motor Racing от создателей Project CARS
GameMag
2025-05-05T19:58:42Z
На венгерском вулкане обнаружены сотни артефактов бронзового века
Корреспондент
2025-05-05T19:46:52Z
Командная игра без наказания за поражение: Marathon от Bungie станет «социальным extraction-шутером»
GameMag
2025-05-05T19:34:17Z
Hisense представила телевизоры среднего сегмента с ИИ
Корреспондент
2025-05-05T18:09:02Z
Владельцы PlayStation 5 массово покупают игры Microsoft — Forza Horizon 5 и The Elder Scrolls IV: Oblivion Remastered лидируют в PS Store
GameMag
2025-05-05T17:49:54Z
Новое начало для ПК-геймеров: Microsoft переименовала игровую платформу Windows PC в Xbox PC
GameMag
2025-05-05T17:49:23Z