MY.UAНовини
Замість трьох днів перемир'я – тридцять: чи готовий Кремль до поступок у війні проти України
Замість трьох днів перемир'я – тридцять: чи готовий Кремль до поступок у війні проти України

Замість трьох днів перемир'я – тридцять: чи готовий Кремль до поступок у війні проти України

Росія може змінити свою стратегію у війні проти України, зосередившись на утриманні вже окупованих територій та спробах вийти на переговори. Фокус з'ясував, на які "поступки" може піти Кремль та чи не обернеться це черговою пасткою як для України, так й для США.

Росія може переглянути свої цілі в Україні, зосередившись на короткостроковому утриманні вже окупованих територій та стабілізації внутрішньої економіки. Про це повідомляє CNN з посиланням на дані американської розвідки.​

За оцінками розвідки США, президент Росії Володимир Путін раніше вважав, що стан війни йому на користь, і мав сили та ресурси для подальшого наступу. Однак зараз він нібито став більше схильним до розгляду потенційної мирної угоди через внутрішні економічні труднощі та тиск з боку адміністрації США, яка погрожує новими санкціями.​

Попри це, американські високопосадовці залишаються скептичними щодо намірів Путіна. Вони вважають, що навіть у разі укладення угоди Росія може використати її як тактичну паузу для відновлення сил і подальшого наступу. Представник західної розвідки зазначив, що Москва готова "підігравати" США, обмежуючи свої безпосередні цілі, але не відмовляється від довгострокових планів щодо України.​

Кремль сподівається, що поліпшення відносин із США дозволить відвернути увагу від війни, а після тактичної паузи — досягти повних цілей Путіна в Україні та за її межами. Член комітету з розвідки Палати представників США Джейсон Кроу зазначив, що Путін вважає, що має сприятливого американського президента, який більше зосереджений на короткострокових перемогах.​

Фокус розбирався, чи дійсно Володимир Путін змінює свої наміри щодо війни в Україні й буде намагатися укласти довгострокову мирну угоду.

Чи Росія готова "поступитися" у війні проти України

За словами політолога Олега Постернака, останні дії Росії та США вказують на зміну тактики обох сторін у війні в Україні. Зокрема, з боку Москви дедалі більше сигналів про готовність до певних "поступок", але лише у вигляді короткотермінових перемир’їв. За даними американської розвідки, Кремль, стикаючись із внутрішньоекономічними проблемами, санкційним тиском і загрозами згортання міжнародних проєктів, теоретично може обмежити свої максималістські вимоги. Це відбувається на фоні активізації Вашингтона в дипломатичній та економічній площині.

"Сполучені Штати наразі почали фінальний етап тиску на Росію: крім нових санкцій, ухвалено масштабні рішення, як-от створення фонду для відновлення України та підписання угод про стратегічне економічне співробітництво. Держдеп США, зокрема представник Джей Ді Венс, публічно заявив, що ʼРосія та Україна мають самі домовлятися", що можна трактувати як перехід США до нової моделі — посилення тиску на Росію через міжнародну ізоляцію та економічні важелі, паралельно залишаючи простір для політичного маневру", — каже Фокусу Постернак.

Американська розвідка, зі свого боку, прогнозує, що у ситуації зростаючого тиску, Путін може піти на часткові поступки – не тому, що прагне миру, а щоб уникнути масштабної мобілізації чи ще більшої дестабілізації економіки, вважає політолог. До цього він обирав тактику максималізму – демонструючи, що не готовий поступатися. Та, схоже, нова стратегія США, що передбачає "вимивання" варіантів для Путіна, вже починає діяти.

"Цікаво, що Кремль продовжує випробовувати межі. Оголошене "трьохденне перемир’я" сприймається США як профанація, що не відповідає очікуванням. Вашингтон чітко дав зрозуміти: потрібні не формальні паузи, а структуровані, чітко погоджені кроки. І якщо таких не буде – санкційний молот тільки посилюватиметься", — продовжує Постернак.

Водночас реакція Москви стала різкішою. Публічні заяви Лаврова, Патрушева, Шойгу, Медведєва — це сигнали, що Росія офіційно "спускає з повідка" радикальних гравців. Це демонстрація: мовляв, діалог із Заходом завершено, мости зруйновано. Але за лаштунками, контакти між американською та російською сторонами тривають. Це означає, що "гра в мир" — насправді політична війна, де сторони лише імітують діалог, перевіряючи межі допустимого.

"Ймовірна "поступка" з боку Росії — 30-денне перемир’я. Але це лише частина плану. Після цього, за задумом Москви, повинні стартувати прямі переговори між РФ та Україною — без участі США. Кремль натякав на це в коментарях останніх тижнів. Проте виглядає це малоймовірно: Україна вже проходила подібний сценарій неодноразово, й жодного результату це не дало. Ймовірно і в цей раз нічого не дасть", — вважає політолог.

За словами Постернака, ідея проста: або Росія погоджується на серйозні компроміси, або її повністю відтискають із глобального ринку. Проте проблема в тому, що противник специфічний. Путін сформований у школі КДБ і чудово знає, як грати в довгу. Наразі він загнав себе у глухий кут, де продовження війни стало єдиним робочим сценарієм. Але цей сценарій уже не дає стратегічних вигод, які міг би дати вдалий "мир на своїх умовах", якщо б, приміром, Трамп повернувся і погодився на поступки.

Зараз російське керівництво ще хоче грати у війну, але дедалі більше сигналів свідчать: їхній простір для маневру стрімко звужується. А жити в реальності війни для Росії — це вже не виграшна модель, навіть якщо раніше здавалося інакше.

Росія в глухому куті: що робитиме Путін далі — ймовірні сценарії

За словами політолога Володимира Фесенко, зараз в експертних колах, як в Україні, так і на Заході, активно обговорюються дві протилежні точки зору.

Перша точка зору: у Росії зростають економічні та соціальні проблеми. Вважається, що вони ще можуть спробувати наступ влітку, але восени у них почнуться серйозні труднощі. Не вистачатиме ресурсів – грошей, людей, засобів – для повномасштабної війни. Тому Росії доведеться йти на переговори.

"Саме цю точку зору, як мені здається, відображає й нинішня оцінка американської розвідки. Але наголошую: це не розвідувальні дані, а аналітична оцінка. Вони зібрали інформацію з різних російських джерел, залучили експертів, і сформували таку картину", — каже Фокусу Фесенко.

Ще недавно американці вважали, що Росія має намір воювати довго і не планує зупинятися. Тепер вони припускають, що Москва може бути готова до припинення війни раніше.

Друга точка зору, також поширена в експертному середовищі: Росія може без особливих проблем продовжувати бойові дії щонайменше до кінця року, а можливо, ще кілька років. Обидві позиції мають свої аргументи. Проблеми в Росії справді є, і їх більшає. Але наскільки вони критичні — сказати зараз важко.

"Я поділюсь власною думкою. Мова не стільки про ресурси Росії чи її готовність до тривалої війни, скільки про цілі Путіна. А вони, як я їх розумію, полягають у наступному: продовжити війну проти України, добитися перемоги або капітуляції України — і водночас домовитися з Трампом.

Ідеальний сценарій для Путіна — домовитись з Трампом, а тим часом продовжити війну. Щоб Трамп відсторонився від України, сказав: "Українці не хочуть компромісу — я припиняю переговори й говоритиму лише з Росією". І залишив Україну сам-на-сам з агресором. Якщо США припинять підтримку України, Росія може здобути перемогу", — вважає Фесенко.

Проте цей сценарій не повністю працює. Наприклад, так звана "ресурсна угода" частково руйнує плани Путіна. Вона робить Україну важливою для США. Тепер Трамп трохи більше довіряє Україні і трохи менше — Путіну. І тут Путін стикається з вибором.

Що робити далі? На думку політолога, є кілька сценаріїв:

  1. Домовлятись із Трампом про тимчасове припинення вогню. Це був би конструктивний варіант. Паралельно — підготовка зустрічі Трампа з Путіним.
  2. Затягування переговорів і одночасне ведення війни. Це те, що ми спостерігаємо останні два місяці. Цей варіант можливий, але викликає роздратування у Трампа. Йому не подобається затягування з боку Росії, і він буде тиснути, щоб Москва діяла швидше.
  3. Переговори заходять у глухий кут, і Трамп бере паузу. Формально переговори зупиняються, бойові дії тривають ще кілька місяців. Можливо, американці повернуться до переговорів, коли військова ситуація стабілізується. А може, замість них роль посередників візьмуть Туреччина чи Саудівська Аравія. США спостерігатимуть збоку, аби не брати на себе всю відповідальність.

"Відхід США від переговорного процесу — це теж форма тиску. І на нас, і на росіян. Тактика полягає в тому, щоб знизити значимість переговорів, які не приносять результатів, і переключити увагу громадськості.

Це буде не остаточний вихід, а тимчасове відсторонення. Проте ресурсна угода має стимулювати Трампа якнайшвидше добиватися припинення війни. Без миру ця угода просто не працюватиме", — продовжує Фесенко.

Війна не закінчиться швидко: про що казав Джей Ді Венс

Паралельно з оцінками американської розвідки щодо зміни цілей РФ в Україні, віцепрезидент Сполучених Штатів Америки Джей Ді Венс не вірить у швидке завершення війни в Україні. Він вважає, що президент США Дональд Трамп запропонував "одну з найкращих угод 21 століття", але остаточні кроки мають зробити російська та українська сторони.

"Моє враження: у частини команди Трампа — а саме у Марко Рубіо, керівництва Держдепу та деяких інших — зараз ступор. Вони не знають, що робити далі. Так, Трамп хоче припинення війни, але як це зробити — неясно. Вони ще визначаються", — каже Фесенко.

На його думку, можливо, після 9 травня, коли в Росії завершиться пропагандистська кампанія, сторони повернуться до переговорів. Можливо, росіяни вже подали такі сигнали американцям. І, можливо, саме тому й на Україну зараз чинять тиск — аби швидше ратифікували угоду, яка стане важелем у майбутніх переговорах.

"Побачимо. Не цей тиждень стане вирішальним, як прогнозував Рубіо. Але визначеність може з’явитися ближче до 9 травня. Або почнуться справжні переговори про припинення вогню, або виникне пауза, і США вирішуватимуть, чи продовжувати брати участь, і в якому формат", — резюмує політолог.

Нагадаємо, Вашингтон підписує з Києвом угоду про доступ до критично важливих ресурсів, готує рекордні санкції та схвалює новий пакет озброєння. Фокус з'ясував, чи означає це зміну політики США й чи змусить це Москву до поступок.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
"Євробачення-2025": полька в сексі-вбранні ошелешила танцями та небезпечно політала над сценою
ТСН
2025-05-17T21:18:58Z
Відома оперна діва Людмила Монастирська відзначає ювілей
ГЛАВКОМ NET
2025-05-25T15:33:31Z
Sunday news з Софією Єгоровою! До Перемоги!
FM-TV
2025-05-25T14:39:52Z
«Віват, король!». Хто вітав легендарного Юрія Рибчинського з 80-річчям: репортаж з Палацу «України»
ГЛАВКОМ NET
2025-05-25T13:00:27Z
Jerry Heil шокувала, як окупанти під час нічної атаки на Київ зруйнували студію звукозапису її хітів
TSN
2025-05-25T11:09:57Z
Полякова у день 46-річчя Єфросиніної показала їхні небачені фото з-за лаштунків і зробила зізнання
TSN
2025-05-25T09:51:41Z
Вєрка Сердючка зробила публічне зізнання на 80-річчі Рибчинського і викликала фурор потужним виступом
ТСН
2025-05-25T09:33:27Z
KOLA - "Блюз" - НОВИНКА чарту FM-TV цього тижня.
FM-TV
2025-05-25T07:51:32Z
У бою за Україну загинув актор Назар Малік
ГЛАВКОМ NET
2025-05-24T19:18:44Z
Вибухи у Росії та нові заяви Трампа: головне за ніч
ГЛАВКОМ NET
2025-05-26T03:03:04Z
Китай створив матеріал, який може підірвати ефективність «Золотого купола» Трампа
ГЛАВКОМ NET
2025-05-26T02:54:37Z
The Economist проаналізував, скільки «шахедів» за ніч у майбутньому може випускати РФ
ГЛАВКОМ NET
2025-05-26T02:45:09Z
США хочуть депортувати афганців: ветерани та правозахисники обурені
ГЛАВКОМ NET
2025-05-26T02:12:45Z
Духовний радник Трампа засудив атаки Росії по Україні
ГЛАВКОМ NET
2025-05-26T01:54:06Z
Я завжди говорив, що Путін хоче всю Україну, а не лише частину – Трамп
ГЛАВКОМ NET
2025-05-26T01:15:28Z
Мені не подобається те, що робить Путін, він убиває людей – Трамп
ГЛАВКОМ NET
2025-05-25T22:48:44Z
Безпілотники атакували місто Єлабуга у Татарстані
ГЛАВКОМ NET
2025-05-25T22:06:00Z
Конгресмен-республіканець Бейкон заявив, що Україну потрібно озброїти до зубів
ГЛАВКОМ NET
2025-05-25T20:51:52Z
Чому спорт на піску — найкраще фізичне навантаження для людей старше 30 років
FaceNews
2025-05-25T11:12:36Z
Як правильно підживити розсаду перцю для гарного врожаю: поради
ТСН
2025-05-25T06:36:43Z
В Китаї жінка отримала перелом перевернувшись уві сні
ГЛАВКОМ NET
2025-05-25T05:03:17Z
Світ на порозі нової пандемії: інфекціоністи б’ють на сполох через пташиний грип у пінгвінів, верблюдів і людей
TSN
2025-05-24T18:09:41Z
Ваші нігті б’ють на сполох: 11 тривожних ознак, які не можна ігнорувати
ТСН
2025-05-24T17:55:33Z
Скасування виплат по інвалідності: хто може залишитись без пенсії
ТСН
2025-05-24T17:54:50Z
В який час доби найкраще поливати город: помилятися можуть навіть досвідчені садівники
TSN
2025-05-24T17:54:41Z
Як уникнути гнилі на цибулі: поради для весняної посадки
TSN
2025-05-24T17:53:39Z
Прорив у медицині: тест крові виявляє генетичні патології в немовля за лічені дні
TSN
2025-05-24T17:53:22Z
Календар рибалки на червень 2025 року: дні найкращого кльову
ГЛАВКОМ NET
2025-05-25T19:00:37Z
Названо найпопулярнішу ягоду, яка є природним рятівником від випадіння волосся
TSN
2025-05-25T09:21:56Z
Як відкрити банку з тугою кришкою: три найкращі методи, які реально працюють
TSN
2025-05-25T08:09:14Z
Чи можна передбачити стать дитини за обличчям батька
TSN
2025-05-25T08:09:04Z
Як змусити людину сказати вам правду: 4 трюки, про які ніхто не знає
TSN
2025-05-25T07:06:52Z
Туристів обурюють ціни на курортах Туреччини
ГЛАВКОМ NET
2025-05-25T00:06:43Z
«Назаймана краса»: таємний острів у Туреччині підкорив туристів
ГЛАВКОМ NET
2025-05-24T22:00:11Z
Як відмити навіть застарілий жир з решітки для плити: покладіть її до пакету — і нагар "відлетить" за 5 секунд
TSN
2025-05-24T17:54:43Z
Чи правда, що тарганів приваблюють до будинку певні запахи — які вони
TSN
2025-05-24T17:53:56Z
В Україні хмарно з проясненнями: прогноз погоди на 26 травня
ГЛАВКОМ NET
2025-05-26T02:27:49Z
У Києві працює ППО
ГЛАВКОМ NET
2025-05-25T22:06:29Z
Лінія фронту станом на 25 травня 2025. Зведення Генштабу
ГЛАВКОМ NET
2025-05-25T19:51:13Z
Росія у рамках обміну передала Україні дезертира, який добровільно здався бойовикам
ГЛАВКОМ NET
2025-05-25T18:33:15Z
Окупанта після обміну допитали, побили і відправили на передову
ГЛАВКОМ NET
2025-05-25T17:15:03Z
Італієць вивчив українську та воює в ЗСУ
ГЛАВКОМ NET
2025-05-25T16:12:32Z
Розвідка пояснила, чому серед звільнених полонених не було бійців «Азова»
ГЛАВКОМ NET
2025-05-25T15:18:23Z
Окупант заснув, а прокинувся у полоні
ГЛАВКОМ NET
2025-05-25T14:15:28Z
На Харківщині росіяни знищили два стада корів
ГЛАВКОМ NET
2025-05-25T13:42:14Z
Стало відомо, які міста України є лідерами за витратами на оборону
ГЛАВКОМ NET
2025-05-26T01:51:37Z
В Україні оголошено масштабну тривогу через пуски ракет
ГЛАВКОМ NET
2025-05-26T01:39:06Z
Українські біженці знову отримають допомогу з працевлаштування у Латвії
ГЛАВКОМ NET
2025-05-26T00:00:01Z
У російській армії створено VIP-бригаду для чиновників – The New York Times
ГЛАВКОМ NET
2025-05-25T21:30:08Z
Боляче бачити. Рашисти перетворили на руїни вулицю в Мархалівці на Київщині
ГЛАВКОМ NET
2025-05-25T18:54:45Z
Верещук узяла до рук автомат
ГЛАВКОМ NET
2025-05-25T17:00:03Z
«Алієв ніколи не служив у 112 бригаді». Доброволець різко розкритикував ексгравця «Динамо»
ГЛАВКОМ NET
2025-05-25T16:24:09Z
Ярослав Калінін:"СЗЧ - проблема загальна. В К-2 ми знайшли вихід".Віч-на-віч з Тетяною Крижановською.
FM-TV
2025-05-25T16:15:11Z
День Києва. Ліна Костенко пригадала, що нацисти теж так «вітали» Київ під час Другої світової
ГЛАВКОМ NET
2025-05-25T15:15:58Z
На Хмельниччині внаслідок нічної атаки є руйнування
ГЛАВКОМ NET
2025-05-26T03:18:21Z
У ДТП на Харківщині загинули мати та дитина, а водій скоїв самогубство
ГЛАВКОМ NET
2025-05-26T00:18:23Z
У Тулі у Росії пролунала серія вибухів
ГЛАВКОМ NET
2025-05-25T23:24:40Z
Харків атаковано дронами: у місті чули потужні вибухи
ГЛАВКОМ NET
2025-05-25T23:00:27Z
В Умані п'яний чоловік на BMW врізався в автобус
ГЛАВКОМ NET
2025-05-25T20:24:00Z
Під час російської атаки загинули батьки ексдепутата Хмельницької облради
ГЛАВКОМ NET
2025-05-25T18:00:54Z
На Французькій Рив’єрі друге за два дні масштабне відключення світла, підозрюють підпал
Европейская правда
2025-05-25T15:46:57Z
Біля берегів Індії затонуло судно з небезпечним вантажем, на борту були українці
ГЛАВКОМ NET
2025-05-25T14:42:05Z
У горах Швейцарії знайшли п'ятьох загиблих лижників
Европейская правда
2025-05-25T13:52:07Z
Tesla втрачає позиції: названо нового лідера на ринку електромобілів у Європі
ГЛАВКОМ NET
2025-05-22T17:27:35Z
У Києві помітили новий Lamborghini Urus S
VGorode
2025-05-22T10:12:04Z
Маск анонсував появу перших роботаксі у Техасі
ГЛАВКОМ NET
2025-05-22T05:09:15Z
Як зробити так, щоб пральна машина не "стрибала": цікавий спосіб, щоб змусити її стояти нерухомо
ТСН
2025-05-17T20:22:21Z
Зарядити електромобіль стало дорожче: як змінилися ціни
ГЛАВКОМ NET
2025-05-16T17:42:59Z
AWT Bavaria оголошує про відкриття нового інноваційного простору - AWT Studio UNIT.City
Корреспондент
2025-05-16T12:39:48Z
Mercedes переносить виробництво своєї популярної моделі авто у США через мита Трампа
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T11:45:58Z
Водіїв закликали ні в якому разі не залишати цю річ у салоні у спекотний день
24tv
2025-05-12T14:09:13Z
Кібертрак перевернувся після ймовірного нападу в дорожній люті
Топ Жир
2025-05-12T14:03:19Z
Прогноз магнітних бур на 25-27 травня: якою буде сонячна активність
ГЛАВКОМ NET
2025-05-25T04:42:48Z
В Альпах зведено найвищу у світі вежу, надруковану на 3D-принтері
ГЛАВКОМ NET
2025-05-24T23:00:21Z
Землю накриє сонячний супершторм: вчені закликають готуватися до масштабного блекауту
ТСН
2025-05-24T17:57:14Z
Магнітна буря 24 травня: чого очікувати від сонячної активності
TSN
2025-05-24T17:56:04Z
Рибалка випадково виявив корабель, затоплений понад 100 років тому
ТСН
2025-05-24T17:55:36Z
Космічна диверсія: як галактика змогла "вимкнути" зореутворення у сусідки
ТСН
2025-05-24T17:54:05Z
В Сонячній системі виявили нову карликову планету: що про неї відомо
TSN
2025-05-24T17:52:57Z
Війна і теорія ігор. Вчений пояснив, чи можна математично змоделювати кінець війни
ГЛАВКОМ NET
2025-05-24T17:15:30Z
Кукурудза нового покоління: ШІ та генетика допомагають зменшити потребу в добривах
AgroPortal
2025-05-24T13:00:37Z
Вчасно увімкнути захисний режим: як біотехнологія рятує рослини від посухи та водного стресу
AgroPortal
2025-05-26T03:00:02Z
Переробники пішли за черешнями та вишнями у Центральну Азію
AgroPortal
2025-05-25T12:30:01Z
Борги перед інвесторами стримують розвиток зеленої енергетики – юристка
ГЛАВКОМ NET
2025-05-25T11:33:38Z
Agritechnica 2025: акцент на цифровізації та рішеннях з адаптації до змін клімату
AgroPortal
2025-05-25T09:00:47Z
АМПУ друга за прибутками серед державних компаній
AgroPortal
2025-05-25T08:30:20Z
Перший врожай ранньої прибуткової картоплі збирають на Чернігівщині
Agravery
2025-05-25T08:07:30Z
Автомобільний агроекспорт прискорився та подешевшав
AgroPortal
2025-05-25T06:30:09Z
Україна у топ-3 світових лідерів за доходами від продажу огірків
AgroPortal
2025-05-25T06:00:09Z
В Україні відкрили новий мінізавод із швидкої заморозки ягід
Agravery
2025-05-25T05:06:46Z
Олексій Середа приніс Україні третє золото на Євро-2025 зі стрибків у воду
ГЛАВКОМ NET
2025-05-26T00:57:44Z
Збірна США виграла чемпіонат світу з хокею вперше з 1960 року
ГЛАВКОМ NET
2025-05-25T22:27:17Z
Українки вибороли «золото» на чемпіонаті Європи зі стрибків у воду
ГЛАВКОМ NET
2025-05-25T15:57:20Z
Сили оборони знищили ексгравця збірної Росії з футзалу
ГЛАВКОМ NET
2025-05-25T08:36:45Z
Підсанкційний гімнаст Нагорний незаконно відвідав окуповані Донецьк та Маріуполь
ГЛАВКОМ NET
2025-05-24T18:54:41Z
США перемогли Швецію та вперше за 65 років вийшли у фінал чемпіонату світу з хокею
ГЛАВКОМ NET
2025-05-24T15:21:16Z
Євроліга-2025: чоловіча збірна України з пляжного футболу здобула другу перемогу
ГЛАВКОМ NET
2025-05-24T15:00:19Z
Пішов з життя видатний ексгравець «Динамо»
ГЛАВКОМ NET
2025-05-24T13:39:56Z
Вікенд для легіонерів збірної України: кубковий фінал Трубіна і фініш в Англії та Іспанії
ГЛАВКОМ NET
2025-05-24T09:21:18Z