/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F33%2F578f30462e9da3406a2cf24d232925d1.jpg)
"Мають бути жорсткішими": WSJ дізнався, як помирилися Трамп і Зеленський
Стало відомо, як помирилися президент США Дональд Трамп і лідер України Володимир Зеленський.
Як передає "Хвиля", про це пише The Wall Street Journal.
Як зазначається, артистизм Зеленського допомагав об’єднувати світ проти нападу Росії, але це дратувало Трампа.
На тлі траурних заходів, присвячених прощанню з Папою Франциском, Зеленський і Трамп провели 15-хвилинну приватну бесіду в базиліці Святого Петра, сидячи під історичним полотном XVIII століття із зображенням хрещення Ісуса.
За інформацією з поінформованих джерел, ця зустріч стала результатом як заздалегідь спланованих дій, так і спонтанного збігу обставин. Європейські чиновники працювали над усуненням розколу, який загрожував позбавити Україну її головного стратегічного союзника у критичний момент військового конфлікту з Росією.
Президент Франції Еммануель Макрон, який виступив посередником, ініціював діалог із Трампом перед початком церемонії прощання з понтифіком.
"Ми маємо бути значно жорсткішими з росіянами", — заявив Макрон американському президенту, згідно з його інтерв’ю журналу Paris Match. Коли до розмови приєднався Зеленський, було ухвалено рішення провести зустріч тет-а-тет — український лідер надав перевагу спілкуванню без перекладачів. Тому один стілець прибрали.
Перші результати зустрічі вже помітні: Трамп висловив незвично різку критику на адресу Путіна, а Зеленський повідомив про прогрес в обговоренні економічної угоди, яку підписали за кілька днів по тому, усунувши одну з причин напруженості у двосторонніх відносинах.
Втім, говорити про повне подолання розбіжностей поки що зарано. Трамп не запровадив обіцяні нові санкції проти Росії і продовжує критично висловлюватися на адресу Зеленського.
"Протягом століть дипломатією керували не лише переговори, а й театральні ефекти — від розсадження гостей за столом до обміну символічними подарунками. Це особливо справедливо щодо Трампа і Зеленського, двох відомих шоуменів із талантом до самопрезентації, що іноді стає каменем спотикання у їхніх стосунках. Європейські лідери покладалися на показну пишність у спробах завоювати прихильність Трампа. Макрон запросив його на військовий парад у День взяття Бастилії у 2017 році, а британський прем’єр Стармер у лютому вручив Трампу запрошення від короля Чарльза III на історичний другий державний візит до Великої Британії", — йдеться в статті.
При цьому Майк Волц, якого цього тижня Трамп звільнив із посади радника з нацбезпеки, відзначав велич обстановки в Римі.
"Просто стояти там у той момент — у цьому місці, оточеному мармуром... і бачити, як ці двоє лідерів лицем до лиця ведуть жорсткі дипломатичні переговори, я подумав: 'Це буде один із тих знакових історичних моментів'", — сказав він, додавши, що Трампу "дуже сподобалося золото".
Видання нагадує, що політичний шлях Володимира Зеленського нерозривно пов’язаний з яскравими символічними моментами, гідними кіно. Колишній комедійний актор, якого вважали політичним аутсайдером, зміг завоювати серця українців у 2019 році, коли під час історичних дебатів на стадіоні виголосив фразу, що стала поворотною: "Я — результат ваших помилок", звертаючись до чинного тоді президента. Ці слова допомогли йому здобути переконливу перемогу на виборах.
Втім, на початку 2022 року рейтинг 47-річного політика суттєво знизився. Переломним моментом стало 24 лютого 2022 року, коли в умовах воєнного вторгнення Зеленський проявив неочікувану для багатьох мужність і лідерські якості. Особливо сильне враження на світову спільноту справило відео, опубліковане наступного дня після початку конфлікту, де президент разом із найближчими радниками перебував у урядовій резиденції в центрі Києва, в безпосередній близькості до просуваючих російських військ.
Ця демонстрація рішучості стала каталізатором для західної військової допомоги Україні. Навіть Дональд Трамп, відомий своїми суперечливими висловлюваннями про Україну, тоді публічно визнав хоробрість Зеленського й засудив військову операцію.
Разом із тим прямолінійність українського лідера нерідко створювала напруження у відносинах із союзниками. Показовим став епізод у Білому домі у 2022 році, коли після наполегливих питань Зеленського про членство України в НАТО, тодішній президент Байден категорично відповів: "НАТО — ні", як згадує один із радників українського президента.
Цей безкомпромісний стиль комунікації особливо загострив відносини з Трампом, який сам відомий своєю різкістю. Лютневе зауваження Зеленського про те, що Трамп переймає кремлівську риторику, викликало жорстку відповідь американського президента, який назвав лідера України "диктатором без виборів".
"Наприкінці лютого до Овального кабінету український лідер привіз із собою пояс чемпіона світу з боксу українського боксера Олександра Усика, взявши приклад із дипломатичного ходу з арсеналу прем’єра Ізраїлю Нетаньяху, який подарував Трампу золотий пейджер на згадку про операцію зі знищення бойовиків Хезболли в Лівані. Але він так і не зміг вручити пояс. Команда Трампа вигнала українську делегацію з Білого дому після того, як зустріч перейшла в різку полеміку. Хоча виступ Зеленського був погано сприйнятий у Вашингтоні, особливо серед республіканських союзників Трампа, українці підтримали його — довіра до нього після зустрічі зросла до 67%, у порівнянні з 52% у грудні", — йдеться в статті.
Професорка Манчестерського університету Ольга Онуч сказала, що: "Якби він сказав щось інше, він би втратив підтримку вдома. Навіть ті, хто його зневажає в Україні, побачили, що він дотримується українських поглядів і червоних ліній".
Відтоді Зеленський пом’якшив свій підхід до Трампа. Втім, критики вважають, що Зеленський не зробив достатньо, щоб умиротворити Трампа. У той час як Кремль замовив портрет Трампа і уникає реагувати на його заяви, Зеленський іноді займає жорстку позицію.
"Зеленський родом із промислового міста. У нього вуличний менталітет, тому що сильніше на нього тиснути, тим сильніше він чинить опір і відштовхує", — сказав Ігор Новіков, який був радником Зеленського під час першого терміну Трампа.
На фотографіях зустрічі з Трампом, опублікованих офісом Зеленського, видно, як двоє чоловіків, нахилившись і наблизившись один до одного, захоплено розмовляють.
"Найкраще в цій зустрічі — те, що на ній були тільки вони двоє. Це просто питання завищеного самолюбства людей, які їх оточують. Якщо там присутній Віткофф, Венс — все спотворюється", — сказав колишній радник Зеленського Новіков.
Пізніше ззовні пролунали оплески, коли Зеленський, одягнений у чорну військову форму, прямував до свого місця на похороні й вітав високопоставлених гостей у костюмах, демонструючи свою незмінну популярність.
За словами оборонного аналітика Майкла Кларка, обидві сторони переважно мовчать про те, що обговорювалося, описуючи бесіду як "конструктивну". Зустріч була надзвичайно теплою з дипломатичної точки зору і покращила атмосферу між двома лідерами, але не змінила динаміку відносин.
"Трамп прагне до зближення з Росією в глобальному масштабі, і Зеленський для нього — просто дратівливий фактор. Жодні розмови цього не змінять", — сказав він.
Через кілька днів після зустрічі Трампа запитали, чи може Путін зробити щось, що змусить його сказати, що він на боці Зеленського.
"На боці України — так. Але не обов’язково на боці Зеленського. Мені було важко з ним", — відповів він.
Раніше Axios розповіло, як Зеленському вдалося вплинути на думку Трампа про Путіна.