MY.UAНовини
Перший український націоналіст: трагедія Миколи Міхновського, який виявився "не на часі"
Перший український націоналіст: трагедія Миколи Міхновського, який виявився "не на часі"

Перший український націоналіст: трагедія Миколи Міхновського, який виявився "не на часі"

Непримиренний борець за незалежність України помер у Києві 3 травня 1924 року за досить дивних обставин

Українська революція 1917—1921 років виявилася багатою на знакові й сьогодні відомі та пошановані постаті. Проте не тільки зі знаком плюс, але й мінус, якщо дивитися на результати їхньої діяльності. Сучасні історики сперечаються про роль у цих подіях Михайла Грушевського, Павла Скоропадського, Симона Петлюри, Володимира Винниченка…

Дві версії несподіваної смерті Міхновського

Національна еліта цих часів знаходилася в полоні оманливого автономізму у складі "демократичної Росії", пацифізму ("братерство народів"), лібералізму, а головно – соціалістичних ідей. Ними були просякнуті не тільки програми партій даного напрямку, але й дії політичних лідерів, що представляли цей домінуючий прошарок в Українській революції.

Інші нації Старого Світу – чехи і словаки, поляки, фіни, литовці, латиші, естонці та інші – наприкінці Першої світової війни після того, як пішли в небуття імперії (Російська, Німецька, Австро-Угорська та Османська), не гаяли часу та нестримно радикалізувалися. Вони зі зброєю в руках знаходили собі місце на мапі світу, тоді як лідери українців постійно сперечалися, займалися самолюбуванням і самопоборюванням, відкидаючи довгі місяці 1917 року навіть думку про державну незалежність.

Цим страждали практично всі лідери Української Центральної Ради. Давайте казати напряму, такого масштабу лідерів колишніх поневолених націй, як фінський фельдмаршал Карл Густав Еміль Маннергейм, польський "начальник держави" Юзеф Пілсудський чи перший президент Чехословацької республіки Томаш-Гарріг Масарик, в Україні не було. Всі вони розуміли наскільки важливою є національна армія, а не ефемерна українська "міліція", яка була "козирем" діячівУкраїнської Народної Республіки "першого скликання". Результатом такої безглуздої та аморфної політики стала катастрофа першої російсько-української війни на початку 1918 року, трагічний бій під Крутами і нарешті кривава вакханалія в Києві, яку влаштували загони підполковника Михайла Муравйова. Представники вже зовсім не демократичної Росії, а більшовицької вбили кілька тисяч українців…

Лише одиниці з українських високопосадовців були здатні осягнути важливість моменту. Вони буквально кричали про необхідність боротьби за свободу, також і збройової. До того ж вони були виразниками бажань більшості військових, які продовжували битися на фронтах Першої світової за чужу їм ідею. Серед цих одиниць окреме місце займає така недооцінена постать, як політик, правник і військовий Микола Іванович Міхновський (1873—1924), без перебільшення перший дієвий представник українського націоналізму.

Микола Міхновський. Фото початку XX століття

3 травня 1924 року гарячий прихильник державної незалежності українців на всіх її етнічних територіях завершив свій земний шлях у Києві: загинув за досить дивних обставин. Після кількаденного арешту органами ОДПУ Микола Міхновський повернувся до садиби друга Володимира Шемета, де квартирував, і вже наступного дня був знайдений повішеним в садку. Є дві головні версії: самогубство від безвиході та небажання давати інформацію стосовно своїх соратників спецслужбам; інсценізація самогубства з підкиданням "прощальної записки". Похований на Байковому кладовищі в Києві.

"Пришелець з іншої планети"

"До 1917 р. єдиними пропагаторами ідеї політичної самостійності в Наддніпрянській Україні були Микола Міхновський, В’ячеслав Липинський і Дмитро Донцов. Хоча Михайло Міхновський і Дмитро Донцов формально були пов’язані з українським соціалістичним рухом ("Самостійна Україна" Міхновського з’явилася як перше видання Революційної української партії, а Дмитро Донцов аж до 1914 р. був членом УСДП), однак їхні погляди були винятком із головної тенденції цього руху в Східній Україні. Читаючи публіцистичні праці цих трьох ідеологів політичної самостійності, не можна позбутися враження, що вони написані пришельцями з іншої планети – настільки далекими за своїм радикальним тоном були вони від тогочасних писань більшості східноукраїнських діячів", – писав Ярослав Грицак в "Нарисі історії України".

Микола Міхновський (в другому ряду, перший праворуч) серед своїх прихильників у Харкові, 1905 рік

Насправді перший ідеолог українського націоналізму в цій доленосній праці на фоні домінування в суспільно-політичному житті України великодержавних шовіністів, малоросів-ренегатів та поміркованих поступовців або "реалістів", які продовжували грати оперетковий фольклорний водевіль, виглядав "пришельцем з іншої планети". Він завершував свій маніфест такими словами: "Ми виголошуємо, що ми візьмемо силою те, що нам належить по праву, але віднято в нас теж силою. Наша нація довго нездужала, але нині вже стає до боротьби. … Ніч була довга, але ранок наблизився, і ми не допустимо, щоб проміння свободи усіх націй заблищало на наших рабських кайданах: ми розіб'ємо їх до схід сонця свободи. … Ми не хочемо довше зносити панування чужинців, не хочемо більше зневаги на своїй землі. Нас горстка, але ми сильні нашою любов'ю до України! … Усіх, хто на цілій Україні не за нас, той проти нас. Україна для українців, і доки хоч один ворог-чужинець лишиться на нашій території, ми не маємо права покласти оружжя. … Вперед! Бо нам ні кого надіятись і нічого озиратись назад!"

Брошура Миколи Міхновського "Самостійна Україна". Львів, 1900 рік

Чимало записних українофілів "хворіли" соціалістичними ідеями, для них питання державотворення було чимось ефемерним, нездійсненним. Вони продовжували вірити в поступ на основі вирішення в першу чергу соціальних і культурних питань. Ось як Микола Міхновський відповідав своїм опонентам з "українського табору": "Головніший закид, який роблять нам наші суперники, пильнуючи довести нам безвиглядність наших стремлінь, закид, ніби ми ніколи не складали держави і через те не маємо під собою історичної підстави, – є тільки випливом неуцтва й незнання ані історії, ані права. Через увесь час свого історичного існування нація наша з найбільшими зусиллями пильнує вилитися у форму держави самостійної і незалежної".

Дмитро Донцов – український публіцист, філософ, творець світоглядних засад Організації українських націоналістіву своїй праці "Націоналізм" (1926) дав таку характеристику цій свого часу нашумілій брошурі, виданій 1900 року у Львові: "Далеко уважнішою публікацією (хоч і недооціненою) була "Самостійна Україна" М. Міхновського, перша брошурка, видана РУП (ліпшого вона нічого не видала) в 1900 році. Коли в "Україні ірреденті" ми бачимо новий клич, але стару психологію, то в "Самостійній Україні" ми бачимо новий світогляд, наскрізь націоналістичний і наскрізь активістичний, хоч це, хоч ще й не важиться розбити шкаралупу старих гасел. Брошура виходить з поняття націй та їх боротьби як незбитих фактів історії і на них будує свої вимоги. Для політичної тактики не шукає її автор санкцій в ідеях наднаціонального характеру, лише в національному почутті і в методах боротьби тих націй, "що вже повстали проти чужого панування"… Брошура апелює в першій мірі не до "ходу подій", лише до "ображеного почуття нації" і до "кривд цілого народу", а в противність ідеї симбіозу проголошує, що "інтерес наших господарів є цілком протилежний нашим інтересам". Ця брошура свідомо рвала з недолугим провансальством…"

Тут важливо нагадати і про роботу галицького політика і публіциста Юліана Бачинського "Україна irredenta", яка вийшла друком у 1895 році, в якій з марксистських позицій обґрунтовувалася необхідність політичної незалежності українців. Цікаво, що Бачинський, активний учасник, як і Міхновський, Української революції 1917—1921 років, згодом став на радянофільські позиції. Він повернувся в радянську Україну в 1933 році, за рік був арештований у фейковій справі "Об’єднання українських націоналістів", відправлений на 10 років будувати Біломорсько-Балтійський канал. Загинув в околицях Медвеж’єгорська, поряд із сумнозвісним урочищем Сандармох6 червня 1940 року.

А "провансальством" Дмитро Донцов називав ту домінуючу в українській політичній практиці і думці з середини XIX століття течію, представники якої змирилися з колоніальним статусом нації, максимум виступали за федералізм у складі "Великої Росії", мали соціалістичні погляди. А головно: відкидали ідею державності, "підстригали свої вимоги до "бігу подій". Микола Міхновський був гарячим і безкомпромісним прихильником захисту новоствореної держави і в питанні створення національної армії зустрів шалений опір представників цієї течії. І Михайло Грушевський, і Володимир Винниченко, і навіть до початку 1918 року Симон Петлюра – майбутній лідер національно-визвольного руху, були серед його опонентів.

Підриви пам'ятників Пушкіну та участь у військовому перевороті

Микола Міхновський у 1906 році опублікував програму новоствореної Української народної партії (більшість прибічників РУП злякалися його радикалізму і фактично стали на угодовські позиції). У ній він писав про необхідність створення незалежної держави – "однієї, єдиної, неподільної, самостійної, вільної, демократичної України – республіки робочих людей – від гір Карпатських аж по Кавказькі". Відчуваючи, що в українському політикумі цих часів він залишається "білою вороною", Микола Міхновський з небагатьма прихильниками здійснює цілий ряд політичних терористичних актів у Харкові (підірвали монумент Пушкіну під час помпезного святкування Переяславської Ради 1654 року) та у Києві. Микола Міхновський намагався популяризувати ідеологію українського націоналізму та ідею національної незалежності в періодичних виданнях. На початку Першої світової війни був мобілізований до російської армії, служив у званні поручника в окружному військовому суді в Києві.

Після повалення самодержавства саме він першим висунув ідею створення національної армії. Першого травня 1917 року Микола Міхновський був серед організаторів створення Першого козачого полку імені гетьмана Богдана Хмельницького.

Старшини полку імені Богдана Хмельницького на позиції біля міста Скалат, вересень 1917 року

Також він брав активну участь у невдалій спробі військового перевороту під час повстання в Києві 4—9 липня 1917 року українського полку імені гетьмана Павла Полуботка. Цікаво, що і російський Тимчасовий уряд, і абсолютна більшість представників Української Центральної Ради, і, звісно, представники соціалістичної Ради робітничих і солдатських депутатів виступили солідарно. Десятки полуботківців знаходилися під слідством до початку 1918 року. Їх звинувачували у "спробі відокремлення України від Росії"(!). Нагадаємо, що на той час в Петрограді вже відбувся більшовицький переворот. Це дуже важливий епізод Української революції – наочний приклад бездарно згаяного часу…

Мітинг з нагоди III Всеукраїнського військового з'їзду, що відбувався 2—12 листопада 1917 року. Посередині: Симон Петлюра, Володимир Винниченко, Михайло Грушевський; Микола Міхновський був серед делегатів - орієнтовно стоїть за спиною праворуч від Михайла Грушевського. Праворуч: офіцери французької, бельгійської та румунської військових місій. Ліворуч: офіцери-українці російської армії

Отже, на початку серпня 1917 року всі українізовані полки були відправлені на фронти Першої світової. У дорозі на станції Київ-Волинський між солдатами богданівського полку і російськими кірасирами, а також донськими козаками відбувся конфлікт, в результаті якого було вбито 31 українця.

Похорон убитих козаків полку імені Богдана Хмельницького після того, як їх відправили на фронт Першої світової війни

Військова влада на прохання Володимира Винниченка та Симона Петлюри відправила Миколу Міхновського на Румунський фронт у супроводі жандармів. Із поваленням Тимчасового уряду він повернувся в Київ, підтримав переворот Павла Скоропадського, проте в оточенні гетьмана було чимало особистих ворогів політика-радикала, які все зробили, щоб тримати Міхновського подалі від високих посад в уряді (навіть його голови, про що розмірковував гетьман).

Мітинг самостійників із нагоди гетьманського перевороту, кінець квітня 1918 року

Після повернення до влади Директорії УНР Міхновський знову виступив проти чинної влади, бо вважав, що цей соціалістичний режим рано чи пізно приведе державу до національної катастрофи. Спроба повалення Директорії, яку очолив полковник УНР Петро Болбочан, також була зірвана. За наказом Петлюри Болбочана розстріляли. Микола Міхновський захворів на тиф, переїхав до Полтави, потім до Новоросійська, де марно намагався емігрувати. Оселився в станиці Полтавській, де мешкали здебільшого українці-кубанці. Рішення повернутися до Києва виявилося фатальним…

Микола Міхновський. Фото початку XX століття

Чи була даремною праця непримиренного борця за незалежність України? Жодним чином ні: про нього пам’ятали, його дії надихали борців за свободу України. Відомий український філософ та історик Петро Кралюк правий: "Ця, безперечно, талановита людина виявилася "не потрібною" для тодішніх вождів українства. Хоча саме таких людей у той час гостро потребувала українська нація. Зрештою, не лише в той час…"

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Китайські науковці випробували неядерну водневу бомбу
ГЛАВКОМ NET
2025-04-20T19:57:49Z
Юрій Ванетик розповів, що й у США є корупція, але там її називають «чесною нечесною»
Политека
2025-05-04T12:18:41Z
У Кремлі анонсували візит Сі Цзіньпіна до Москви на 7-10 травня
УкраинФорм
2025-05-04T12:16:09Z
Трамп змінив позицію щодо мит на імпортні автомобілі: Jaguar Land Rover відправа першу партію до США
ZN UA
2025-05-04T12:07:56Z
Путін начебто шукає свого наступника, але "вибір буде за росіянами"
24tv
2025-05-04T12:06:45Z
RSF закликає Конгрес США відхилити спроби адміністрації Трампа скоротити фінансування суспільних мовників
Детектор М
2025-05-04T12:04:51Z
Фіцо накинувся на Зеленського через заяву про ризики перебування в Москві 9 травня
Европейская правда
2025-05-04T12:03:14Z
Низка авіакомпаній призупиняє польоти до Ізраїлю після ракетного удару хуситів
УкраинФорм
2025-05-04T12:01:07Z
Зеленський прибув до Чехії з візитом
Европейская правда
2025-05-04T11:54:57Z
Лілія Ребрик розсекретила, як відсвяткувала 7-річчя доньки і чому чоловіка не було поруч
TSN
2025-05-04T12:09:38Z
Іво Бобул зізнався, чи готовий піти у політику та чому не виїжджає з України під час війни
TSN
2025-05-04T12:09:27Z
Леді Гага зіграла безплатний концерт в Ріо-де-Жанейро: скільки людей відвідали грандіозне шоу
24tv
2025-05-04T12:03:17Z
Юлія «Тайра» Паєвська анонсувала вихід збірки поезій, написаних після полону
УкраинФорм
2025-05-04T12:01:45Z
7 науково-фантастичних фільмів, які заново винайшли жанр
ITC
2025-05-04T11:52:35Z
Що можна побачити у київському музеї математики "Кубоїд"
VGorode
2025-05-04T11:45:53Z
"Серце прихопило": Тишкевич розкрила обурливу витівку зрадниці Байрак
GlavRed
2025-05-04T11:27:24Z
Джіджі Хадід вперше оголосила про стосунки з Бредлі Купером й показала романтичне фото
24tv
2025-05-04T11:18:16Z
Заробляє навіть з того світу: як спадок Майкла Джексона приносить мільйони
24tv
2025-05-04T11:12:53Z
Європейці змінюють стратегію військової допомоги Україні – WP
Факти ICTV
2025-04-20T21:57:59Z
Росія кидає піхоту на мотоцикли: у ЗСУ застерігають про нову тактику
Gazeta UA
2025-05-04T12:16:24Z
Росіяни накопичують сили у Курській області. Прикордонники пояснили, яку загрозу це несе для Сумщини
ГЛАВКОМ NET
2025-05-04T12:12:41Z
Екіпаж першого катапультувався, а другого — загинув: Буданов розповів деталі знищення 2 літаків РФ
Фокус
2025-05-04T11:52:04Z
Столова чи їдальня: як правильно назвати цей заклад громадського харчування
24tv
2025-05-04T11:42:46Z
Apple Watch врятував життя користувача з інсультом
InternetUA
2025-05-04T11:31:55Z
Полювання за ухилянтами за кордоном: як каратиме ТЦК
Знай
2025-05-04T11:31:14Z
Lockheed Martin готує до серійного виробництва ракету, яка замінить ATACMS
InternetUA
2025-05-04T11:07:29Z
Встигнути до 31 липня 2025: як стати на військовий облік у 17 років
Комсомольская правда
2025-05-04T11:06:41Z
Яка найбільша пенсія в Україні та хто її отримує
24tv
2025-05-04T11:48:42Z
Прогнози щодо курсу долара та євро на фоні політичних змін
360ua.news
2025-05-04T11:31:36Z
Кукурудза в Україні вже дорожча за продовольчу пшеницю
AgroPortal
2025-05-04T11:30:08Z
Apple скоротить залежність від Китаю і перейде на чіпи зі США та Індії
InternetUA
2025-05-04T11:01:19Z
Для виробництва олії крафтярі з Одещини закуповують сировину по всій Україні
AgroPortal
2025-05-04T10:30:21Z
Загострення на фронті може вплинути на курс: скільки коштуватиме євро наступного тижня
24tv
2025-05-04T10:21:02Z
Легендарний Воррен Баффет йде з посади глави Berkshire: хто його замінить
24tv
2025-05-04T09:51:27Z
Виплати пенсіонерам можуть збільшити: Гетманцев назвав умову
Знай
2025-05-04T09:31:54Z
Ціни на нафту різко обвалилися
24tv
2025-05-04T09:31:30Z
У київському Гідропарку виникла пожежа: що відомо
TSN
2025-05-04T12:09:09Z
Величезний стовп диму піднімається над Києвом: у Гідропарку сталася пожежа, відео
Telegraf
2025-05-04T12:06:44Z
В Грузії затримали двох громадян України, підозрюють у наркозлочинах
Европейская правда
2025-05-04T12:01:16Z
У мережі пишуть про масштабну пожежу на Гідропарку
24tv
2025-05-04T11:48:54Z
У Києві самокатник атакував авто і втік: момент потрапив на відео
Telegraf
2025-05-04T11:36:42Z
В Ізюмі РФ атакувала будівлі "Нової пошти", частину посилок знищив вогонь
Комсомольская правда
2025-05-04T11:21:32Z
Вигоріли квартири та автівки: що відбувається у Києві після атаки
TSN
2025-05-04T11:15:48Z
У трьох районах Києва зафіксовано вибухи та падіння уламків БпЛА - КМВА
Khreschatyk
2025-05-04T11:03:38Z
Понівечений DreamTown й величезні вирви: моторошні кадри Оболоні після атаки "Шахедів"
24tv
2025-05-04T11:03:23Z
Догляд за полуницею: що робити вже зараз, щоб влітку були смачні та солодкі ягоди
TSN
2025-05-04T12:09:16Z
Хронічне нещастя як наслідок незрілості
360ua.news
2025-05-04T12:06:10Z
Кефір чи йогурт: що краще для вашого здоров’я
24tv
2025-05-04T11:48:59Z
Чому у водіїв під час тривалого перебування за кермом можуть смикатися очі
Gazeta UA
2025-05-04T11:36:19Z
Ремісія сягнула 52%: вчені представили новий спосіб боротьби з раком кишечника
Фокус
2025-05-04T11:09:54Z
Найзаразніша хвороба: учений пояснив, чому світові потрібно готуватися до спалаху кору
Факти ICTV
2025-05-04T10:19:14Z
Лікарі видалили пацієнтці пухлину на хребті через око
TSN
2025-05-04T09:51:09Z
Твоє тіло змінюється — змінюй і раціон
360ua.news
2025-05-04T08:42:57Z
«Рак мені більше дав, ніж забрав». Історія дівчини, яка здолала хворобу і написала про це книгу
ГЛАВКОМ NET
2025-05-04T08:00:37Z
Як відіпрати дуже брудні білі шкарпетки: давно забутий, але дуже хороший спосіб
GlavRed
2025-05-04T11:27:04Z
Як вибрати найсмачніше сало на ринку: п'ять ознак якісного і свіжого
Gazeta UA
2025-05-04T10:58:42Z
Куди поїхати на море в Європі: три альтернативні локації для відпочинку без натовпу туристів
24tv
2025-05-04T10:39:09Z
Покладіть взуття у морозильну камеру і забудете про поширену проблему
Gazeta UA
2025-05-04T10:27:41Z
Був популярним курортом, а став безлюдним місцем: у що росіяни перетворили Залізний Порт за три роки
Telegraf
2025-05-04T10:18:52Z
Ох, ці сирники: чому розпливаються і тануть при смаженні – основні помилки
24tv
2025-05-04T09:54:09Z
Позбавляє токсин, приваблює бджіл та захищає від вітру: три причини посадити в саду соняшник
Знай
2025-05-04T09:51:35Z
Матиме особливий смак: як замаринувати скумбрію з чаєм та чорносливом
Gazeta UA
2025-05-04T09:42:23Z
"Мені у наметі спиться краще, ніж удома": українка перемогла в Arctic Ultra і ходить у гори соло
Комсомольская правда
2025-05-04T09:04:51Z
Погода в Україні на 5 травня: буде зниження температури, дощі та грози
Gazeta UA
2025-05-04T12:21:46Z
ЗСУ руйнують плани командування РФ контрударами біля Покровська - генерал
GlavRed
2025-05-04T12:21:32Z
Росіяни атакували Сумщину авіабомбами та з РСЗВ: є загиблий і поранені
УкраинФорм
2025-05-04T12:19:31Z
Виправдання окупації Криму у 2014 році: Путін зробив абсурдну заяву
GlavRed
2025-05-04T12:18:01Z
Відключення світла в Києві та області з 5 по 11 травня: графіки на тиждень від ДТЕК
Политека
2025-05-04T12:16:59Z
Піхотна війна: в ЗСУ розповіли про тактику ворога на Сході
Факти ICTV
2025-05-04T12:10:13Z
Армія РФ захопила село та просунулася ще поблизу двох — DeepState
ZN UA
2025-05-04T12:01:44Z
Відключення газу на тиждень 5-12 травня в Київській області: українців попередили
Политека
2025-05-04T12:01:05Z
Ворог окупував Зелене Поле на Донеччині, – DeepState
24tv
2025-05-04T11:42:56Z
"Після бою з Дюбуа": промоутер Усика оцінив шанси на трилогію проти Ф'юрі
24tv
2025-05-04T12:18:31Z
Мареска: Ми зробимо чемпіонський коридор для Ліверпуля
Football.ua
2025-05-04T12:16:31Z
УПЛ. Перенесений матч «Кривбас» - «Лівий Берег» розсудить киянин Блавацький
УкраинФорм
2025-05-04T12:04:07Z
Баскетболістка Дар’я Бірюк: США - це країна баскетбольної мрії, але я сумую за Бердянськом
Комсомольская правда
2025-05-04T12:04:01Z
Альварес і Кроуфорд провели першу битву поглядів: відео дуелі
24tv
2025-05-04T12:03:58Z
Джошуа ляже на операційний стіл: коли боксер зможе вийти на ринг
24tv
2025-05-04T12:00:55Z
Флік розповів, хто з воротарів буде захищати ворота Барселони в матчах з Інтером та Реалом
Football.ua
2025-05-04T11:49:06Z
Шахтар близький до призначення Арди Турана – ЗМІ
Football.ua
2025-05-04T11:45:43Z
Колишній гравець Шахтаря став рекордсменом АПЛ, перевершивши досягнення зірки МЮ
24tv
2025-05-04T11:36:01Z
Бренд, який вирішив відмовитися від заднього скла, тепер має проблеми з камерами заднього виду
Топ Жир
2025-05-04T12:00:55Z
Цей жартівливий підроблений G-Class був проданий за справжні великі гроші
Топ Жир
2025-05-04T10:30:04Z
Toyota Camry XV80 отримала темну модифікацію
360ua.news
2025-05-04T08:21:26Z
Шкідливість популярних засобів для миття автомобіля та чим їх замінити
Знай
2025-05-04T07:51:17Z
Що означають нові номерні знаки в Україні
360ua.news
2025-05-04T07:40:15Z
У США створили гігантський триколісний мотоцикл із кабіною в колесі
Фокус
2025-05-04T07:36:00Z
Неймовірний рестомод Ford Galaxie 500 виставили на аукціон
AutoCentre
2025-05-04T07:04:56Z
Не Жигулями єдиними. Які іномарки можна купити за 2000 доларів на Львівщині
Telegraf
2025-05-04T05:33:03Z
База SpaceX Ілона Маска стала новим містом в Техасі
ГЛАВКОМ NET
2025-05-04T03:45:56Z
Названо найпопулярніші браузери в Україні та світі у 2025 році
InternetUA
2025-05-04T12:01:57Z
ЦРУ розсекретило інформацію про три бази інопланетян - дві з них знаходяться на Землі
TSN
2025-05-04T11:51:53Z
Чим замінити вертикальні жалюзі на розсувних скляних дверях: практична альтернатива
24tv
2025-05-04T11:24:43Z
Їсти, як під час Великої депресії: як у ТікТок запустили тренд на економію на їжі
24tv
2025-05-04T11:18:37Z
Ні краплі кремнію: у Китаї похвалилися, що створили найшвидший у світі транзистор
Фокус
2025-05-04T11:00:03Z
У Техасі створили нове місто, де базується SpaceX Ілона Маска
Комсомольская правда
2025-05-04T10:51:29Z
Чи можуть сни бути віщими: дослідження
Gazeta UA
2025-05-04T10:42:41Z
Незабаром з Android-смартфона можна буде зробити ПК: як це виглядає
InternetUA
2025-05-04T10:31:59Z
Через Китай сповільнилося обертання Землі та змінився час - вчені NASA
GlavRed
2025-05-04T10:27:33Z