Путін має причини продовжувати війну проти України - BILD
Путін має причини продовжувати війну проти України - BILD
США продовжують закликати Росію припинити бойові дії проти України та ухвалити запропоновані угоди, проте Москва блокує ці ініціативи. Як повідомляє видання BILD, у західних урядових колах обговорюються побоювання, що режим Володимира Путіна може зіткнутися із серйозними внутрішніми труднощами при спробі завершити війну. Причина — Росія не досягла своїх військових цілей, а економіка та суспільство вже адаптувалися до затяжного збройного конфлікту.
Війна стимулювала масштабні інвестиції у оборонну промисловість. Сотні тисяч громадян безпосередньо залежать від військового виробництва та контрактів. Це серйозно обмежує простір компромісу і робить завершення конфлікту потенційно дестабілізуючим чинником для російської внутрішньої політики.
Тим часом, незважаючи на нарощування військових видатків, російська економіка демонструє ознаки ослаблення. За оцінками вітчизняних економістів, поза рамками оборонного сектора промислове виробництво наближається до рецесії. Скорочується випуск продукції таких галузях, як харчова, вугільна, металургійна і машинобудівна. Єдиним винятком залишається оборонно-промисловий комплекс, який фактично приховує масштаби економічних проблем.
Однак припинення війни не стане ударом по оборонній галузі. Військова промисловість продовжуватиме розвиватися за рахунок державних потреб. Збройні сили потребують відновлення арсеналів, а виробники вже інвестували у розширення потужностей, орієнтуючись на стійкий попит. Крім того, враховуючи зростання військових витрат у країнах НАТО та ЄС, Кремль навряд чи піде на скорочення фінансування оборонної сфери.
Істотним викликом може стати повернення ветеранів. Про це попереджає експерт Маргарет Кляйн з Інституту міжнародних відносин та безпеки. За її словами, після закінчення конфлікту велика кількість військових, багато з яких брали участь у боях на контрактній основі та отримували високі виплати, повернуться до регіонів з низьким рівнем життя та обмеженими економічними перспективами. Це може призвести до зростання соціальної напруженості та насильства.
Ветерани, які мають бойовий досвід та психологічні травми, можуть виявитися безробітними або залученими до кримінальних структур. Вже сьогодні, зазначає Кляйн, у Росії фіксується зростання насильницьких злочинів. Якщо влада не зможе забезпечити колишнім учасникам бойових дій гідний рівень життя, існує ризик збільшення злочинності та нестабільності всередині країни.
Нагадаємо, про можливі проблеми Росії після закінчення війни писали вже багато аналітиків. Президент Росії Володимир Путін створив у своїй країні перегріту військову економіку, тому повернення до нормального стану може означати «жорстке приземлення», пише оглядач П'єр Бріансон.
Він зазначає, що видима стійкість російської економіки є ілюзорною. При цьому кінець спустошливої війни Росії в Україні зовсім не є неминучим, незважаючи на пропозицію про 30-денне припинення вогню. Та й взагалі, будь-яке перемир'я навряд чи призведе до менш орієнтованої на оборону економіки.
Офіційно військові витрати РФ становлять 8% ВВП та 40% федерального урядового бюджету. При цьому дані не охоплюють усіх витрат, пов'язаних із обороною. Експерт вважає, що після закінчення війни ці цифри не сильно зменшаться, якщо Путін визнає припинення бойових дій тимчасовим або використовує перемир'я, щоб зібрати ресурси для майбутніх нападів на Східну Європу.