MY.UAНовини
Аналогів немає навіть на Заході: яке озброєння Україна могла б експортувати і як на цьому виграти
Аналогів немає навіть на Заході: яке озброєння Україна могла б експортувати і як на цьому виграти

Аналогів немає навіть на Заході: яке озброєння Україна могла б експортувати і як на цьому виграти

Від відкриття ринків виграє не тільки українська економіка

В Україні вже цьогоріч можуть дозволити експорт озброєння. Наразі, за даними Forbes Ukraine, в оборонній структурі є три сценарії, того як цей експорт може працювати у майбутньому.

Водночас постають логічні питання: чому цей експорт важливий для України та що саме ми можемо експортувати. Про це детальніше розповідає "Телеграф".

Що Україна могла б експортувати

За роки повномасштабної війни галузь українського виробництва зброї значно розвинулася. Зокрема, наша держава стала передовою у виробництві морських дронів, що цілком могло б зацікавити інші країни.

Самі по собі дрони унікальні і вже демонструють вражаючі результати, адже здатнізбити навіть військовий літак. Зауважимо, що Україна розробила декілька моделей морських безпілотників, відомими з них є Magura та SeaBaby.

Морський дрон "Magura"
Морський дрон "SeaBaby"

Україна виробляє й інші дрони, які стали маркером сучасної війни. І саме завдяки їм деякі види озброєння вже не є такими затребуваними. До прикладу, як зазначив військовий оглядач Олександр Коваленко, відомий ПТРК Стугна-П практично зник з нинішнього ужитку, бо його функціонал частково замінили fpv-дрони. Але у цьому ПТРК зацікавлені покупці на Близькому Сході.

ПТРК Стугна-П

Іншим цінним лотом може стати програмне забезпечення. Михайло Самусь, директор New Geopolitics Research Network, як приклад наводить національну військову систему ситуаційної обізнаності "Дельта". Також безцінними для навчання штучного інтелекту є масиви відеофайлів із камер наших FPV.

Окрім дронів, країнам НАТО Україна могла б запропонувати засоби РЕБ, зауважила виконавча директорка об’єднання "Технологічні сили України" Катерина Михалко. На озброєнні України є окопні, тактичні та стратегічно-оперативні РЕБ.

Деякі українські системи РЕБ не мають аналогів ні у росіян, ні на Заході. Зокрема, вони відрізняються ефективністю та компактністю. Серед таких:

Комплект РЕБ "Буковель", який був розроблений компанією "Proximus". Установкавиявляє БПЛА противника на відстані до 100 кілометрів. Блокує сигнали передачі даних, управління, навігації за допомогою систем позиціонування GPS, ГЛОНАСС, Galileo та Beidou на відстані у 15-20 кілометрів.

Комплект РЕБ "Буковель"

"Анклав", який розробив холдинг "Укрспецтехніка". Він створює перешкоди для приймачів, що працюють на частотах навігаційних систем ГЛОНАСС та GPS. Радіус дії — до 40 кілометрів. Існує зменшена версія комплекту "Анклав-Малюк", який вдвічі менше антен, важить не більше 15 кг, і має безперервну автономну роботу до 6 годин.

РЕБ "Анклав"

Комплекс "Нота" виробника "Трітел" здатен придушувати мережі стільникового зв'язку всіх стандартів поширених в Україні, а також може протидіяти засобам РЕБ та контрбатарейним радарам. Він може виявляти БПЛА на відстані не менше 20 км, а протидіяти — на відстані 15 км. Стільниковий зв'язок може бути нейтралізований на відстані до 1 км.

Комплекс "Нота", встановлений на Козак-2.

"Геката"виявляє та класифікує сигнали радарів, засобів радіоелектронної боротьби, протиповітряної оборони та авіації. РЕБ може швидко переміщатись, адаптуючись до динаміки бойових дій, а також відстежувати об’єкти на відстанях до 450 кілометрів.

РЕБ "Геката"

Новий купольний багатодіапазонний пристрій "Кульбаба" захищає транспорт від FPV-безпілотників, що працюють на частотах 700-1010 МГц. Можна використовувати для оборони невеликих пунктів спостереження як "окопний РЕБ". Радіус дії — 150 метрів.

РЕБ "Кульбаба"
РЕБ "Кульбаба" на машині

ОкопнийРЕБ "PARASOL" від учасника кластера Brave1 маж дві модифікації: одна захищає від російських дронів позиції, інша — техніку на відстані в межах 200 метрів.

Серед унікальних рішень української оборонки і український лазерний комплекс "Тризуб", який здатний боротися не лише з ударними дронами, а й з авіабомбами, а також з крилатими та навіть балістичними ракетами на відстані до 3 кілометрів. Крім того, його можуть застосовувати для збиття гелікоптерів, літаків та розвідувальних дронів на відстані до 5 кілометрів. Осліпити апаратуру дронів, крилатих ракет та гелікоптерів можна і на 10 кілометрах.

Український лазерний комплекс "Тризуб"

Додамо, що одним з факторів, які зупиняють відкриття зовнішніх ринків, є ризик потрапляння української зброї через треті країни до Росії. Зважаючи на це президент України Володимир Зеленський пропонував обмежити список потенційних покупців української зброї виключно країнами "Рамштайна".

Водночас малоймовірним виглядає експорт тої зброї, яка потрібна нашим військам або щобільше знаходиться у дефіциті.

Коли буде дозвіл і у якому вигляді

За словами колишнього заступника міністра економіки Ігоря Фоменка, політичне рішення щодо механізму відкриття експорту озброєння можуть ухвалити вже у травні. Він додає, що робота над цим триває кілька місяців на різних рівнях.

Як пише Forbes, посилаючись на засновника одного з виробників дронів, риторика щодо того, що експорт озброєння можливий, змінилася приблизно три тижні тому.

"Є загальне погодження від президента на відкриття експорту", – додає він. Відповідальні особи наразі розробляють процедуру експорту.

Повноцінний комерційний експорт може стати наступним кроком, каже депутат від парламентської фракції "Слуга народу", який спілкувався анонімно через чутливість питання.

Спершу депутати хочуть разом із Державною службою експортного контролю спростити виробникам виїзд на виставки озброєння, додає він.

Три сценарії, як може працювати експорт для оборонних підприємств

Варіант 1 – точкове погодження

За словами представника великого виробника FPV-дронів, позиція у міністерств і Офісу президента – приносьте контракти, будемо розглядати кожен індивідуально. Тобто ці відомства готові випускати продукцію на експорт за узгодженими з іншими країнами контрактами.

"Зараз це так і працює – експорт військових технологій у нас юридично не заборонений", – каже вищезгаданий депутат від "Слуги народу". Як він додає, виробники зброї після всіх перевірок отримували негативну відповідь або не отримували жодної.

Варіант 2 – 50% від розміру українських контрактів

За цим сценарієм планується дозвіл виробникам експортувати половину від обсягу українських контрактів. Про це вже виданню повідомив інший виробник FPV-дронів. Виробники мають передавати частину виторгу від експорту на закупівлі зброї для ЗСУ.

Автором ідеї, ймовірно, є очільник Агенції оборонних закупівель (АОЗ) Арсен Жумаділов, як повідомив вищезгаданий виробник FPV-дронів. Жумаділов і пресслужба АОЗ відмовилися коментувати питання експорту Forbes.

Проте ця модель, на думку "слуги", суттєво зменшує ринок, адже дозволити собі платити спеціальний платіж можуть переважно великі виробники.

Варіант 3 – 20% мита

Цей варіант передбачає створення окремого фонду, куди будуть спрямовані додаткові мита від експорту оборонки у розмірі 20%. А отримані кошти будуть направляти на потреби армії в озброєнні. Водночас, за словами Фоменка, 20% – це велика цифра, бо фактична прибутковість українських виробників дронів і РЕБ – 12–15% (законом дозволено 25% – Forbes) через пов’язані з війною форс-мажори.

За його словами, спеціалісти Мінекономіки проговорювали цифру 5%. Річ у тім, що 20% мит можуть підштовхнути бізнес до приховання прибутків.

Чому експорт озброєння важливий

Відкриття експорту української зброї може мати позитивні наслідки і розв'язати деякі проблеми оборонки. Зокрема, цілком очікувано може зрости завантаженість оборонних підприємств, збережуться робочі місця і збільшиться забезпечення ЗСУ. Українська ж економіка також залишиться у плюсі. Таку думку висловив голова комітету Дмитро Наталуха, повідомляє National Association of Ukrainian Defense Industries.

Ще однією важливою перевагою може стати отримання податків від цього експорту. До прикладу, за словами голови NAUDI Сергія Висоцького на заході УП "Війна 2025. Зброя, люди, гроші", Україна потенційно може отримувати до 2 мільярдів євро податків від контрольованого експорту українського озброєння на рік. Україна може виробляти зброї на 20 млрд на рік, але замість цього потерпає від нестачі коштів у розмірі 9-12 млрд доларів для повного завантаження.

Кількість реальних замовлень та спроможності оборонки не збігаються, адже вони можуть виготовляти більше, аніж держава має змогу купувати. До прикладу, у 2024-му українські виробники РЕБ і дронів були завантажені, за підрахунками обʼєднання "Технологічні сили України" (ТСУ), на 37% через відсутність держконтрактів.

І подібного може ставати більше, адже компанії взяли високу планку в розвитку, але без замовлень вони щонайменше не зможуть реалізувати свій потенціал, а щонайбільше – почнуть скорочувати штат, згортати інвестиції та гальмувати розробку нових продуктів.

Виробники могли б мати достатню кількість замовлень і працювати ефективніше. Економіка та українська армія виграла б від цього.

Які ж проблеми галузі може вирішити експорт озброєння. Першочергово конкурентоспроможні компанії матимуть прогнозовану завантаженість завдяки контрактам, зароблятимуть валюту та платитимуть податки у держбюджет. Отримані кошти вони вже можуть вкладати у розробку нової техніки, захист підприємств від російських атак. Водночас компанії могли б здешевити свою продукцію для ЗСУ завдяки ефекту масштабу.

Щодо армії, то вона від виходу на зовнішні ринки не має постраждати, якщо продаватиметься та техніка, яку не може або не хоче купувати держава.

При відкритті експорту українські виробники зброї матимуть більше ринків і не потерпатимуть від того, що національний ринок стане для них затісний.

Ба більше українські виробники мають неабияку перевагу — низька ціна зброї. Також завдяки контрольованому експорту українці зможуть відкривати спільні підприємства на території інших держав, а також міжнародні підприємства на території України. У таких підприємств була б упевненість у тому, що якщо український уряд не купуватиме у них продукцію, її можна буде продати за межі України.

Проте для українських підприємців пріоритетним залишатиметься першочергове забезпечення української лінії фронту.

Раніше "Телеграф" писав, що Україна у 2024 році у вісім разів збільшила випуск крилатих ракету порівнянні з попереднім роком. А випуск ударних безпілотників, які активно б'ють по Росії, взагалі зріс у 22 рази, якщо порівнювати з 2022 роком. Зросли й інші обсяги далекобійного та іншого озброєння, яке виготовляє саме український військово-промисловий комплекс.

Теги за темою
Зброя
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
У Саудівській Аравії помер «Сплячий принц», який провів 20 років у комі
ГЛАВКОМ NET
2025-07-20T09:33:02Z
Головне – досягти своїх цілей: у Путіна зробили нову цинічну заяву про війну в Україні
24tv
2025-07-20T09:30:42Z
Трамп закликав Сенат скасувати канікули
УкраинФорм
2025-07-20T09:30:41Z
The Times назвало ім'я людини, здатної змусити Путіна закінчити війну
GlavRed
2025-07-20T09:27:03Z
У Білому домі відмовилися від ідеї розірвати контракти зі SpaceX - WSJ
УкраинФорм
2025-07-20T09:18:42Z
У Кремлі прокоментували різку зміну риторики Трампа щодо Путіна і Росії
24tv
2025-07-20T09:15:24Z
Україна не програє у війні, адже Мерц допоміг змінити думку Трампа – Вадефуль
Лига
2025-07-20T09:12:22Z
Російський дрон атакував Чугуїв
УкраинФорм
2025-07-20T09:03:11Z
Канцлер Німеччини прокоментував євроінтеграційні перспективи України
360ua.news
2025-07-20T09:03:05Z
Які три фактори найбільше заважають бізнесу – опитування підприємців
24tv
2025-07-20T09:36:42Z
Більше грошей на комуналку: кому до субсидії додадуть ще 700 гривень
24tv
2025-07-20T09:03:22Z
Єврокомісар шокований небезпекою деяких товарів на Shein і Temu
Европейская правда
2025-07-20T08:58:52Z
Продовження пільгового режиму на імпорт електромобілів не планується - Гетманцев
УкраинФорм
2025-07-20T08:37:27Z
Кусто Агро докупила тракторів та комбайнів
AgroPortal
2025-07-20T08:30:00Z
Зміни для вкладників у вересні: чи будуть менші відсотки за вкладами
24tv
2025-07-20T08:15:54Z
Євроінтеграція України: Гетманцев розказав, як потрібно реформувати податкову систему
ZN UA
2025-07-20T08:15:20Z
На Українській універсальній біржі укладено перші контракти на 100 тонн пшениці нового врожаю
Agravery
2025-07-20T08:15:00Z
Пишний про 18 пакет санкцій: Комплексна ізоляція фінсектору Росії набирає обертів
УкраинФорм
2025-07-20T07:45:54Z
Кельтський гороскоп дерев на 20 липня 2025 року: Тельцям — заспокоєння горобини, Скорпіонам — трансформація тиса, Рибам — натхнення верби
TSN
2025-07-20T09:33:03Z
Температура перевищить норму: в які області України увірветься нереальна спека
GlavRed
2025-07-20T09:27:29Z
Синоптики попередили про грози та град: якою буде погода на Львівщині 20 липня
24tv
2025-07-20T09:09:54Z
Суттєва відмінність: як росіяни змінили тактику штурмів на Лиманському напрямку
24tv
2025-07-20T09:03:47Z
Прогноз погоди у Дніпрі на тиждень з 21 по 27 липня: спека не збирається відступати, якою буде температура повітря
Политека
2025-07-20T09:01:24Z
В Україну 21 липня повернеться сильна спека, у деяких областях - до +33
Комсомольская правда
2025-07-20T09:01:13Z
Цим українцям варто бути обережними 23 липня. До чого готуватись
Telegraf
2025-07-20T08:57:55Z
Правоохоронці задокументували наслідки ударів російських БпЛА по Ізюму: двоє людей постраждали
Мій Харків
2025-07-20T08:39:53Z
Графік відключення води на тиждень з 21 до 27 липня в Черкаській області: названо райони, які залишаться без постачання
Политека
2025-07-20T08:31:15Z
Якщо ви помітили на листі томатів коричневі плями – це погано: можна обприскати копійчаним розчином
Telegraf
2025-07-20T09:03:56Z
Підживлення помідорів дріжджами: простий спосіб з неймовірним результатом
24tv
2025-07-20T07:57:58Z
Як яйця впливають на рівень холестерину: нові дані
24tv
2025-07-20T07:09:22Z
Пацієнтів небагато: у Китаї лікують тих, хто не любить ходити на роботу
Фокус
2025-07-20T06:42:22Z
У Росії катастрофічна нестача медиків - розвідка
Gazeta UA
2025-07-20T06:30:00Z
Таку рибу не можна купувати влітку: експерти попередили про небезпечні наслідки
Знай
2025-07-20T05:51:50Z
Точний вік людини за краплею крові: вчені розробили революційний ДНК-тест
TSN
2025-07-20T05:36:14Z
Росія стикнулася з критичною нестачею медичних працівників - розвідка
УкраинФорм
2025-07-20T02:09:35Z
Проста звичка захищає вас від раку: вчені дослідили приголомшливий ефект звичайної ходьби
TSN
2025-07-19T21:21:56Z
Значні знижки на комуналку: хто зможе платити на 50 % менше
Знай
2025-07-20T09:36:47Z
Ведмедиця, яка вбила бігуна в Італії, житиме у притулку в Німеччині
Европейская правда
2025-07-20T09:34:35Z
Пенсія до 50 років: хто може отримувати виплати достроково
24tv
2025-07-20T09:24:52Z
На пенсію можуть не сподіватися: кому надійде соцдопомога
Знай
2025-07-20T09:06:59Z
Чи можна зривати плоди з гілок сусідського дерева, які ростуть над твоїм подвір'ям
24tv
2025-07-20T09:03:23Z
Забудьте про "жіночко"і "мужчіна": як правильно українською звертатись до незнайомця
Telegraf
2025-07-20T08:48:36Z
Мобілізація їх омине: ким у серпні не зацікавиться ТЦК
Знай
2025-07-20T08:36:50Z
Ваші пращури мали особливий талант: 5 прізвищ, які давали найздібнішим українцям
24tv
2025-07-20T08:30:28Z
Fondation Hirondelle та IRMI оголосили конкурс індивідуальних грантів для журналістів
Детектор М
2025-07-20T08:21:02Z
Лана Дель Рей показала свою кухню, яка кидає виклик усім трендам
24tv
2025-07-20T09:30:54Z
Гендиректор Astronomer пішов у відставку після інциденту зі зрадою на концерті Coldplay
24tv
2025-07-20T09:15:07Z
Британська співачка Charli XCX і барабанщик The 1975 одружилися
УкраинФорм
2025-07-20T09:03:27Z
Привиди та моторошні звуки ночами: які містичні таємниці приховує київський замок "Річарда"
Telegraf
2025-07-20T08:39:31Z
Гендиректор Astronomer пішов у відставку після скандалу зі "зрадою" на концерті Coldplay
Комсомольская правда
2025-07-20T08:13:17Z
Біллі Айліш заявила, що працює із Джеймсом Кемероном над 3D-проєктом
УкраинФорм
2025-07-20T08:03:12Z
Трендове фарбування, яке сподобається всім: цей блонд виглядає неймовірно
24tv
2025-07-20T07:39:12Z
Режисер Володимир Тихий: Боюся, документалісти не витягнуть нашу історію власними силами
Детектор М
2025-07-20T07:00:49Z
3 знаки зодіаку, які завжди перебувають в центрі уваги: будь-хто може бути у списку
24tv
2025-07-20T06:21:04Z
Альтернатива ковбасі: 7 продуктів, які можна покласти на хліб
Telegraf
2025-07-20T09:27:44Z
Гороскоп на тиждень з 21 по 27 липня: Овнам - пропозиція, Левам - скандал
GlavRed
2025-07-20T09:27:34Z
Можна готувати хоч щодня: такий пиріг з абрикосами просто тане у роті
Telegraf
2025-07-20T09:18:38Z
Які кольори поєднувати з блакитним: 5 несподіваних, але дуже вдалих комбінацій для інтер'єру
24tv
2025-07-20T09:15:48Z
День маленьких змін. Гороскоп на 20 липня для всіх знаків
360ua.news
2025-07-20T08:27:12Z
На висоті понад 1700 метрів: яке озеро називають льодовиковою перлиною Карпат
24tv
2025-07-20T08:09:34Z
В кафе він коштує сотні гривень: як самому зробити хітовий лавандовий лимонад
24tv
2025-07-20T07:18:22Z
На Прикарпатті з’явився перший виробник овечої бриндзі
AgroPortal
2025-07-20T06:30:52Z
Таку шаурму можна їсти навіть перед сном: приготуйте цю закуску з кабачка
Telegraf
2025-07-20T06:15:41Z
На Рівненщині зіткнулися Volkswagen і Audi: загинуло троє людей
ГЛАВКОМ NET
2025-07-20T09:39:15Z
В Ірані перекинувся автобус, понад 20 загиблих
УкраинФорм
2025-07-20T09:33:12Z
Біля узбережжя Камчатки стався землетрус понад 7 балів: є загроза цунамі
Фокус
2025-07-20T09:15:37Z
У Південній Кореї кількість жертв аномальних злив зросла до десяти
УкраинФорм
2025-07-20T09:15:30Z
На Одещині судитимуть фермера за умисне ухилення від сплати податків
AgroPortal
2025-07-20T09:00:48Z
На Волині чоловік побив військовослужбовця ТЦК лопатою
ГЛАВКОМ NET
2025-07-20T08:57:26Z
"Ой, мамочка, як трясе!": на Камчатці сталася серія землетрусів , там оголошена небезпека цунамі
24tv
2025-07-20T08:48:23Z
До +44°: Грецію на тиждень накриє сильна спека
УкраинФорм
2025-07-20T08:28:48Z
Росія атакувала Запоріжжя: пошкоджено житлові будинки, є постраждалі
24tv
2025-07-20T08:18:41Z
Російська пропаганда отримала подвійний удар
ГЛАВКОМ NET
2025-07-20T09:39:55Z
Фламенгу прийняв пропозицію Роми щодо флангового захисника
Football.ua
2025-07-20T09:39:03Z
Українські військові на фронті дивляться бій Усика: фото
ГЛАВКОМ NET
2025-07-20T09:36:47Z
Олександр Усик розчулив зверненням до дружини після перемоги над Дюбуа
24tv
2025-07-20T09:30:28Z
Усик дав особливе ім'я удару, яким нокаутував Дюбуа: відео фірмової "плюхи"
24tv
2025-07-20T09:24:16Z
Соцмережі вибухнули від палкої підтримки дружина Усика у реванші проти Дюбуа: емоційне відео
24tv
2025-07-20T09:18:17Z
ПСВ веде переговори про перехід ще одного гравця Боруссії Менхенгладбах
Football.ua
2025-07-20T09:15:18Z
Теніс. Лазаренко виграла свій найбільший титул в юніорській кар'єрі
УкраинФорм
2025-07-20T09:06:41Z
Україна – Канада: де дивитися вирішальну гру нашої збірної у Лізі націй з волейболу
ГЛАВКОМ NET
2025-07-20T09:06:23Z
Павуки-оси дурять не тільки нас, а й штучний інтелект
InternetUA
2025-07-20T09:31:26Z
Повно скарбів: у Чехії виявили велике кельтське місто віком 2200 років
Фокус
2025-07-20T09:27:35Z
Apple готує свій перший складаний iPhone: ключові особливості моделі Fold
InternetUA
2025-07-20T09:01:31Z
Рідкоземельні мінерали з Китаю не потрібні: літій для акумуляторів добудуть просто з озер
Фокус
2025-07-20T09:00:01Z
GTA 6 працюватиме найкраще на PS5 Pro – нові чутки обіцяють унікальну продуктивність
24tv
2025-07-20T08:48:02Z
До Землі наближається «потенційно небезпечний» астероїд
УкраинФорм
2025-07-20T08:33:09Z
Як вибрати смартфон, що не втратить актуальності через кілька років: поради експертів
InternetUA
2025-07-20T08:28:13Z
Baby Grok: Маск анонсував додаток на основі штучного інтелекту для дітей
УкраинФорм
2025-07-20T08:12:20Z
Як захистити смартфон від спеки, води й піску влітку
InternetUA
2025-07-20T07:48:50Z
Mercedes-Benz eActros 600 займеться розвезенням пошти
AutoCentre
2025-07-20T09:09:18Z
Українці в цьому році купують більше авто з Китаю
УкраинФорм
2025-07-20T07:24:00Z
Chevrolet привіз новий Bolt на дорожні випробування
AutoCentre
2025-07-20T07:15:11Z
В Китаї хочуть заборонити перепродаж нових машин після реєстрації
ZN UA
2025-07-20T06:27:10Z
Основні індикатори на панелі приладів: що означають та що робити, коли вони загоряються
24tv
2025-07-20T03:09:15Z
Мінівен перевтілився у Lexus і повністю прийняв новий образ
Топ Жир
2025-07-20T01:18:18Z
Канадці вимагають дозволити імпорт електромобілів, які раніше були заборонені
Топ Жир
2025-07-19T23:18:16Z
Цей позашляховик мав зійти зі сцени, але раптом отримав несподіване продовження
Топ Жир
2025-07-19T21:33:30Z
Ці автомобілі стрімко втрачають вартість, і найгірше, можливо, попереду
Топ Жир
2025-07-19T19:48:33Z