Дуда тисне на Трампа, аби той жорсткіше діяв проти Росії ‒ Politico
Дуда тисне на Трампа, аби той жорсткіше діяв проти Росії ‒ Politico
Президент Польщі Анджей Дуда заявив, що чинить тиск на очільника Білого дому Дональда Трампа з метою посилення санкцій проти Росії. За його словами, тільки Вашингтон має реальні важелі впливу, здатні змусити Москву припинити війну проти України.
Про це пише Politico.
Дуда висловив переконання, що саме США, а зокрема президент Трамп, можуть посадити російського диктатора Владіміра Путіна сісти за стіл переговорів.
"Америка може використовувати різні економічні інструменти, щоб змусити Росію поважати певні норми", ‒ зазначив польський лідер. ‒ Якщо хтось і може змусити Путіна до миру, то це президент Сполучених Штатів".
Як зазначає видання, позиція Дуди відображає настрої значної частини європейських лідерів, які сподіваються, що Трамп застосує фінансові та дипломатичні важелі впливу на Кремль. Раніше він переважно тиснув на Київ, закликаючи до поступок у переговорах, включно з відмовою України від членства в НАТО та визнанням втрати Криму.
США та Україна нещодавно уклали угоду про співпрацю у сфері видобутку корисних копалин ‒ крок, який, за даними видання, Трамп сприйняв як потенційний сигнал до Путіна для погодження на мирний план.
У передвиборчій кампанії Трамп обіцяв припинити війну між Росією та Україною протягом 24 годин після приходу до влади. У рамках своїх зусиль він неодноразово відправляв до Москви свого посланця Стіва Віткоффа для зустрічей із Путіним. Втім, ці контакти поки не дали результатів ‒ російська сторона не продемонструвала готовності до компромісів.
Після недавньої зустрічі з президентом України Володимиром Зеленським у Римі, Трамп заявив, що розглядає можливість введення санкцій проти РФ у відповідь на продовження атак по цивільній інфраструктурі.
Дуда вважає, що Трамп "побачив реальність" і тепер розуміє, якими інструментами може впливати на Кремль.
"Президент США має у своєму розпорядженні засоби, здатні змусити Росію підкоритися. Деякі з них можуть бути радикальними та жорсткими, особливо економічного характеру. Але я вірю, що Дональд Трамп здатен їх застосувати", ‒ заявив польський президент.
Утім, у нещодавньому інтерв’ю телеканалу NBC Трамп висловив сумнів, що війну можна швидко завершити, визнавши: "Можливо, це неможливо зробити". Попри це, він зазначив, що США перебувають у "гарній позиції для врегулювання", і додав, що нібито і Росія, і Україна однаково прагнуть миру.
Тим часом у США розглядаються нові санкції проти Москви. Один із союзників Трампа, сенатор-республіканець Ліндсі Грем, запропонував законопроєкт, який передбачає жорсткі обмеження, включно з 500-відсотковими тарифами для країн, що імпортують російські нафту, газ і алюміній. Ініціатива має підтримку з боку обох партій у Конгресі.
Президент Польщі також заявив про впевненість у тому, що Трамп і надалі підтримуватиме НАТО, попри його неодноразові заклики до союзників збільшити оборонні витрати. Зі свого боку Дуда підтримує пропозицію встановити цільовий показник витрат на оборону на рівні 3% ВВП.
"Є різні думки ‒ 3,5%, дехто каже про 5%. Але я закликаю до поміркованості: давайте зараз ухвалимо рішення про 3% і всі країни повинні швидко досягти цього рівня", ‒ сказав він.
Нагадаємо, за інформацією агентства Bloomberg, американські посадовці розробили для Дональда Трампа низку пропозицій щодо посилення економічного тиску на Росію. Це пов’язано з тим, що, за оцінкою США, Кремль зволікає з кроками у напрямку припинення бойових дій в Україні.