MY.UAНовини
Вигнані за проукраїнську позицію: як жінка з Криму домоглася розгляду справи в ЄСПЛ
Вигнані за проукраїнську позицію: як жінка з Криму домоглася розгляду справи в ЄСПЛ

Вигнані за проукраїнську позицію: як жінка з Криму домоглася розгляду справи в ЄСПЛ

Вигнані за проукраїнську позицію: як жінка з Криму домоглася розгляду справи в ЄСПЛ

Анастасія із Запоріжжя переїхала на Кримський півострів задовго до анексії через рекомендацію лікаря змінити клімат її чоловіку. З 2014 року її життя сповнилося переживань. Спочатку — через невизначеність унаслідок окупації, приниження та погрози населенню, яке мало проукраїнські погляди. Потім — через відсутність лікування для чоловіка, а після його смерті — відмову місцевої влади в похованні. Врешті тіло довелося кремувати, що було теж болісним для Анастасії. Після кількох допитів правоохоронців щодо сина-військового жінка вирішила покинути Крим. Вже в Запоріжжі вона звернулася до правозахисників, які допомогли їй подати скаргу до Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ) щодо порушення статті 3 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод (заборона тортур та іншого нелюдського поводження). На сьогодні суд прийняв скаргу до розгляду.

Історія цієї жінки непоодинока; вона відображає долі багатьох проукраїнських мешканців Криму, які з моменту окупації півострова стали заручниками обставин, зазнаючи нелюдського поводження та психологічного тиску з боку російських окупаційних сил. За даними Управління Верховного комісара ООН з прав людини, з 2014 року в Криму зафіксовано серйозні порушення прав людини, включно зі свавільними арештами, тортурами та обмеженням свободи вираження поглядів.

Від самого народження Анастасія проживала в Запоріжжі. 17 років пропрацювала головною бухгалтеркою на залізниці. 1996 року через погіршення здоров’я її чоловіка Віктора лікарі порадили подружжю змінити клімат. Тому вони переїхали до селища в Автономній Республіці Крим, де проживала тітка Анастасії.

«Син тоді мав гарні успіхи в навчанні й залишився в Запоріжжі. А ми з Віктором почали жити на два міста. Навесні їхали до Криму, а в зимовий період поверталися до Запоріжжя», — розповідає Анастасія.

В Криму Анастасія кілька років доглядала за хворою тіткою, яка 2001 року померла. Коли постало питання вступу в спадщину, жінка знялася з реєстрації в Запоріжжі та зареєструвалася за новою адресою в кримському селищі. Віктор залишив запорізьку прописку.

У січні 2005 року чоловік Анастасії пережив серйозну кризу здоров’я, що призвело до значної втрати ваги. Попри це подружжя намагалося й далі жити між двома містами, наскільки це було можливо.

27 лютого 2014 року для мешканців Криму стало початком окупації: того дня на вулицях півострова з’явилися російські військові та бронетехніка, а будівлі кримського уряду й парламенту були захоплені. Вже 21 березня Росія ухвалила закон, згідно з яким усі громадяни України та особи без громадянства, які постійно проживали в Криму, автоматично визнавалися громадянами РФ.

Анастасія згадує, що життя під окупацією стало для них гнітючим. Перед подружжям постала дилема: прийняти російське громадянство чи відмовитися від нього. З одного боку, відмова несла невизначеність щодо майбутнього, з іншого — необхідно було захистити своє право на проживання у власній квартирі.

«Я довго думала, як учинити. Віктор хворів, і для нього було краще й далі жити на півострові. Однак він, як і я, не бажав змінювати громадянство України. Врешті, щоби зберегти право на житло та мати можливість купляти хоча б певні ліки, я була змушена отримати нав’язане громадянство РФ», — розповідає жінка.

Справді, в разі відмови від громадянства РФ перед проукраїнськими кримчанами поставала прірва невідомості щодо подальшого життя на півострові. Частина з них виїхала на материкову Україну: за даними Мінсоцполітики, станом на 7 травня 2014 — більш як 7 тисяч осіб. Також агентство ООН у справах біженців оцінило кількість внутрішньо переміщених осіб у 10 тисяч, більшість із яких — кримські татари, а третина — діти.

Адвокатка Правозахисної групи «СІЧ» Марина Кіптіла, яка нині допомагає Анастасії в правових питаннях, пояснює, що фактично це була примусова зміна громадянства: «Відмова від отримання громадянства РФ автоматично переводила людей у статус іноземців, які перебувають на території РФ без необхідних дозвільних документів. Звісно, відсутність російського паспорта впливала на базові права й ускладнювала життя на території півострова».

Фото надане Правозахисною групою "СІЧ"

Анастасія розповідає, що поїздки до Запоріжжя тоді ставали дедалі складнішими, оскільки дорога була важкою та виснажливою: величезні черги на блокпостах, тривала перевірка документів тощо. Ще й чоловік почувався дедалі гірше: «2017 року у Віктора діагностували серйозне захворювання, що вимагало негайного лікування. Однак через відмову від російського громадянства він не міг отримати необхідну медичну допомогу на півострові. А після перенесеного 2020 року COVID-19 стан його здоров’я значно погіршився, й чоловік зліг».

Із 24 лютого 2022 року пропускні пункти між контрольованою українською владою територією та Кримом перестали працювати. Подальша окупація частини Херсонської області фактично унеможливила поїздки з території, контрольованої Україною, до Криму й назад. Подружжя виїхати не наважилося через побоювання, що хворий чоловік не переживе важкої дороги в 1200 кілометрів, і продовжувало жити в Криму.

Анастасія каже, що тоді настали найскладніші часи: «Наш син, який мешкав у Запоріжжі, у березні 2022 року вступив до лав ЗСУ. У червні 2022-го помер Віктор. Я жила в селищі, де всі одне одного знали, й до мене почали приходити співробітники правоохоронних органів РФ у супроводі невідомих (не місцевих) людей, запитували про місцеперебування сина. Мені ставало дедалі страшніше».

Невідомі питали, де син, чим займається, чи не перебуває на службі у ЗСУ. «Я була налякана, — згадує Анастасія. — Казала, що він працює на державному підприємстві та має відстрочку. Але тоді я помітила страшну тенденцію: ті батьки, чиї діти проживали на материковій частині України та могли бути військовими, за невідомих обставин зникали. Один чоловік похилого віку, в якого сини воювали за Україну, також одного дня зник. Повернувся за півтора місяця, нічого не розповідав (та й усі боялися будь-яких розмов), але невдовзі з ним стався інсульт (імовірно, через пережите під час зникнення)».

Після того, як до Анастасії втретє прийшли з допитом, син наказав тікати із селища та сховатися. Тому в липні 2023 року, після останнього візиту дільничного інспектора, жінка почала переховуватись у подруги в іншому селищі неподалік. Вона не брала із собою ні речей, ні документів, побоюючись привернути увагу.

«Спека та хвилювання тоді погіршили моє самопочуття, — згадує жінка. — Подруга пропонувала мені викликати «швидку», але я відмовилася, побоюючись, що мене можуть знайти. Зрештою вирішила, що для збереження життя та можливості лікування необхідно виїхати з Криму».

У вересні 2023-го знайомі Анастасії порадили їй звернутися до волонтерської організації, яка допомогла жінці виїхати в Україну. В неї не було із собою речей, російських документів та грошей. Каже, що російський паспорт загубила, коли ховала чоловіка, й потім не відновлювала його: «Я вдячна волонтерам, які не лише безкоштовно доставили мене до Харкова через пункт пропуску в Колотилівці, а й дали 2000 гривень на квиток до Запоріжжя».

При перетині державного кордону Анастасія мала лише український паспорт і пройшла через шість віконець СБУ.

«Я приїхала до Запоріжжя в одній сукні, в якій тоді пішла з дому. Після всього пережитого стан здоров’я істотно погіршився, почалися проблеми із серцем. Вже в запорізькій клініці довго лікувалась і потім отримала другу групу інвалідності», — розповідає жінка.

Після приїзду до Запоріжжя вона не знала, як діяти. Подруга порадила їй звернутися по допомогу до Правозахисної групи «СІЧ». Адвокатка Марина Кіптіла, ознайомившись з історією жінки, запропонувала підготувати документи для подання до Європейського суду.

«Все, що відбулось із Анастасією після 2014 року, не було виправданим і містило ознаки нелюдського поводження та психологічних тортур, — пояснює адвокатка. — Постійні переживання, допити правоохоронців, відсутність можливості пройти стаціонарне лікування, неможливість поховати чоловіка — все це було болісним для Анастасії».

Адвокатка подала скаргу до ЄСПЛ щодо порушення статті 3 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод (заборона тортур та іншого нелюдського поводження): «Неможливість де-факто переміщення з території, контрольованої Україною, до Криму й назад після 24 лютого 2022 року було тривалим порушенням права заявниці на свободу пересування».

Зазвичай під час звернення до ЄСПЛ заявнику необхідно дотримуватися чотиримісячного строку, передбаченого статтею 35 Конвенції. Однак саме в цьому випадку, пояснює адвокатка, терміни не вважаються порушеними: «Перебуваючи в Криму, Анастасія не могла звернутися до суду зі скаргою, оскільки боялася за своє життя. Така можливість у неї з’явилася лише після того, як вона виїхала з окупованого Криму. Саме тому чотиримісячний строк на звернення до Європейського суду не вважається пропущеним».

Марина Кіптіла додає, що РФ припинила бути високою договірною стороною Європейської конвенції з прав людини 16 вересня 2022 року. Саме з цієї дати починається відлік строку звернення до Європейського суду з прав людини навіть у випадках порушень, які були раніше й тривали далі. «Згідно зі статтею 58 Конвенції, держава, що припиняє членство в Раді Європи, втрачає статус сторони Конвенції за шість місяців після офіційної денонсації. Однак це не звільняє її від відповідальності за порушення, вчинені до моменту набрання денонсацією чинності», — пояснює правозахисниця.

Поки справу Анастасії розглядають у ЄСПЛ, Марина Кіптіла допомагає жінці відновити законне право на пенсійне забезпечення. «Я Україну не зраджувала, — резюмує Анастасія. — Так вийшло, що вона мене залишила в Криму: сам на сам із хворим чоловіком без допомоги. Ви б знали, як багато людей у Криму чекають на деокупацію! Вони бояться про це говорити, але чекають».

25 червня 2024 року Європейський суд оголосив важливе рішення по суті в першій міждержавній справі «Україна проти Росії (щодо Криму)». Суд визнав Російську Федерацію винною в систематичних порушеннях прав людини на тимчасово окупованому півострові з лютого 2014 року, зокрема права на життя, заборони катувань, права на свободу та особисту недоторканність, свободи вираження поглядів та інших фундаментальних прав.

Ім’я героїні змінено з міркувань безпеки.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Пакистан назвав умову для зупинення воєнних дій
ГЛАВКОМ NET
2025-05-07T05:46:11Z
У ЄС привітали Мерца з обранням канцлером
Европейская правда
2025-05-07T05:43:07Z
РФ запустила по Києву балістику та дрони: у КМВА повідомили нові деталі атаки
ZN UA
2025-05-07T05:37:07Z
Келлог стверджує, що Україна готова на 30-кілометрову демілітаризовану зону у війні із РФ
Европейская правда
2025-05-07T05:36:05Z
Що має робити Європа у відповідь на політику Трампа – поради Борреля
Европейская правда
2025-05-07T05:31:52Z
Індія завдала ракетних ударів по Пакистану: вісім загиблих, Пакистан обіцяє «жорстку» відповідь
Vlasti
2025-05-07T05:27:36Z
Санкції Грема: як Трамп заганяє Росію у глухий кут
GlavRed
2025-05-07T05:25:56Z
Дрони атакували РФ: під удар потрапили важливі військові заводи й аеродром у Підмосков'ї
GlavRed
2025-05-07T05:25:19Z
Втрачений фрагмент європейської історії: коли насправді для України почалася Друга світова війна
Украина Криминальная
2025-05-07T05:21:59Z
"Чий Крим": Крістіна Орбакайте підтримала Аллу Пугачову і заговорила про війну
GlavRed
2025-05-07T05:25:50Z
66-річна Мадонна привела свого 29-річного бойфренда на Met Gala 2025
Фокус
2025-05-07T05:21:59Z
У Києві відбулася церемонія вручення премії Гільдії сценаристів України
Детектор М
2025-05-07T03:30:47Z
"Куди тільки час подівся?": Меган Маркл показала свіже фото сина-іменинника
GlavRed
2025-05-07T00:27:07Z
"Як свиня": путіністка Кудрявцева дуже погладшала і не влазить у свої речі
GlavRed
2025-05-06T23:25:46Z
Неперевершена стабільність: рекорд України на Євробаченні, який не побила жодна інша країна
24tv
2025-05-06T21:33:44Z
TAYANNA – "До води" – 9 місце чарту FM-TV минулого тижня.
FM-TV
2025-05-06T21:33:21Z
Сергій Притула на рідкісному фото показав маму та старшого брата
GlavRed
2025-05-06T21:27:48Z
Варті перегляду: 6 найцікавіших фільмів та серіалів про британську королівську сім'ю
24tv
2025-05-06T20:51:05Z
Залужний та Буданов лідирують у рейтингах довіри українців, Арестович на останньому місці, - опитування
Политека
2025-05-07T05:49:28Z
У РФ під атакою опинилися одразу кілька оборонних підприємств – Коваленко
ZN UA
2025-05-07T05:43:56Z
Днями мав святкувати річницю: на війні загинув 29-річний Юрій Недільний з Львівщини
24tv
2025-05-07T05:39:46Z
Ватикан обирає нового Папу: кардинали розпочали конклав, світ чекає білого диму
Vlasti
2025-05-07T05:34:47Z
Інформацію про ухилянтів здають у ТЦК: звідки повідомлятимуть щомісяця
Знай
2025-05-07T05:31:48Z
В Україні створюють підводний дрон-носій БПЛА: військовий розкрив, як працюють "матки"
InternetUA
2025-05-07T05:22:30Z
Українська еліта — через сто років. Чому ми досі живемо серед жлобів
Фокус
2025-05-07T05:16:14Z
Як канали заробляють на серіалах в ютубі, хто такі технобро та наскільки медіаграмотні українці
Детектор М
2025-05-07T05:10:02Z
8 травня — яке церковне свято, чому цього дня краще "тримати рота на замку"
TSN
2025-05-07T05:09:56Z
Вода чи молоко — на чому краще готувати вівсянку
TSN
2025-05-07T05:18:15Z
Переважна більшість робить це неправильно: як правильно митись
24tv
2025-05-07T05:09:21Z
Чому неправильно казати "випити горнятко кави": якої помилки треба уникати
GlavRed
2025-05-07T03:25:31Z
Як правильно мити полуницю: простий і ефективний спосіб
GlavRed
2025-05-07T03:25:15Z
Простий спосіб визначити свій біологічний вік. Перевірте свій
Gazeta UA
2025-05-06T21:39:17Z
Заряд імунітету на рік вперед: 10 сезонних суперфудів, які варто їсти навесні та влітку
Знай
2025-05-06T18:51:51Z
Потужні магнітні бурі у травні: накриватиме сильно у кілька хвиль
Знай
2025-05-06T18:30:56Z
Тільки дві години протягом дня: вчені пояснили, коли краще пити каву
24tv
2025-05-06T17:28:37Z
Зниження лібідо у чоловіків: чому це трапляється, коли це проблема та що робити
24tv
2025-05-06T17:18:34Z
На біткоїн чекає «бум»: скільки коштуватиме криптовалюта
ГЛАВКОМ NET
2025-05-07T05:48:56Z
Канада розпочала процес конфіскації російського вантажного літака
УкраинФорм
2025-05-07T05:46:32Z
Потреби України в зовнішньому фінансуванні цьогоріч повністю забезпечені – Шмигаль
ГЛАВКОМ NET
2025-05-07T05:43:10Z
Ціни на нафту змінили динаміку на ринку
24tv
2025-05-07T05:34:01Z
Тікають від мит Трампа: Shein і Temu нарощують обороти у Франції та Британії
24tv
2025-05-07T05:09:37Z
Золота жила українського степу, або Як Україні заробити мільярди на своєму геополітичному положенні
ZN UA
2025-05-07T05:01:52Z
Частка аграрної та харчової продукції в експорті України падає
AgroPortal
2025-05-07T05:00:55Z
Китай і США проведуть перші від початку тарифного протистояння торговельні переговори
УкраинФорм
2025-05-07T04:51:23Z
Субсидії призначатимуть по-новому: ПФУ попередив про зміни
Знай
2025-05-07T04:30:01Z
Росіяни атакували Київ балістичною ракетою і 28 ударними безпілотниками - КМВА
УкраинФорм
2025-05-07T05:34:14Z
Через атаку на Київщину пошкоджена багатоповерхівка
TSN
2025-05-07T05:33:35Z
У Софіївській Борщагівці через атаку дрона сталася пожежа у багатоповерхівці
ГЛАВКОМ NET
2025-05-07T05:30:09Z
Внаслідок нічної атаки є влучання в трьох районах Києва - у ДСНС розповіли деталі
УкраинФорм
2025-05-07T05:28:18Z
Жінку судитимуть за крадіжку з карти подруги 80 тисяч гривень
InternetUA
2025-05-07T05:28:07Z
Пошкоджена багатоповерхівка: у Софіївській Борщагівці під Києвом ліквідували наслідки атаки БПЛА
УкраинФорм
2025-05-07T05:27:02Z
Новини ночі 7 травня: атака на Київ, Запоріжжя, прильоти у РФ, удари Індії по Пакистану
Факти ICTV
2025-05-07T05:19:26Z
Знищені квартири та пожежі у будинках: наслідки нічної атаки у Києві
24tv
2025-05-07T05:15:41Z
Зруйнована 10-поверхівка на Київщині: страшні кадри з Софіївської Борщагівки
24tv
2025-05-07T05:12:21Z
ВСУ показали, как ночью сбивали "шахеды" в Одесской области. ВИДЕО
Новости Украины
2025-05-07T05:42:12Z
Армія РФ вбила ще чотирьох цивільних на Донеччині, 10 людей поранені
УкраинФорм
2025-05-07T05:37:56Z
Карта бойових дій в Україні станом на 7 травня 2025 року
ГЛАВКОМ NET
2025-05-07T05:27:52Z
В Україні інтенсивність та тривалість квітневих заморозків виявилися одними з найсильніших за останні роки
Agravery
2025-05-07T05:22:10Z
На фронті за добу відбулося 171 боєзіткнення, найбільше - на Покровському напрямку
УкраинФорм
2025-05-07T05:21:46Z
Нічна атака на Київ: Кличко назвав кількість постраждалих
ГЛАВКОМ NET
2025-05-07T05:09:42Z
Ремонт мосту на Десенці паралізує Київ: як вибратися з Троєщини і скільки це триватиме
TSN
2025-05-07T05:09:06Z
В яких областях уже незабаром вдарять заморозки
24tv
2025-05-07T05:03:17Z
Пенсія в Києві: чоловік вимагав повернути понад 337 тисяч, суд розібрався у справі
Политека
2025-05-07T05:01:44Z
Представлено абсолютно новий Jeep Compass: всі подробиці
ЗаРулем
2025-05-07T04:13:33Z
Volvo XC70 повертається у вигляді гібрида, але лише для китайського ринку
Топ Жир
2025-05-07T03:30:27Z
Цей Volkswagen насправді приховує сучасний Porsche під капотом
Топ Жир
2025-05-07T00:30:18Z
Jeep не підтверджує можливість появи нової моделі Compass у США
Топ Жир
2025-05-06T23:45:52Z
Tesla пропонує вживані Model 3 та Model Y з гарантією на акумулятор до 260 000 кілометрів
Топ Жир
2025-05-06T22:45:40Z
За 100 тисяч доларів цей Porsche намагається видати себе за Carrera GT
Топ Жир
2025-05-06T21:45:19Z
Ревані Найт нагадує розлюченого бика
Топ Жир
2025-05-06T20:45:43Z
Audi A6 з гібридною установкою демонструє вражаючу відстань на одному електричному заряді
Топ Жир
2025-05-06T20:15:20Z
Нова технологія LG перетворить поверхні на дисплеї: як вона працює
Фокус
2025-05-06T20:01:30Z
Поличка, столик та навіть комод. Не викидайте старі валізи, вони стануть "родзинкою" вашого дому
Telegraf
2025-05-07T05:37:09Z
Виходить ніжним та соковитим: як посмажити курячий шніцель, щоб він просто танув у роті
24tv
2025-05-07T05:30:12Z
Обов'язок, а не жест вдячності: у яких країнах обов'язково треба лишати чайові
24tv
2025-05-07T05:24:36Z
Інгредієнти тут ні до чого: які помилки перетворять ваш омлет на гумову масу
24tv
2025-05-07T04:33:50Z
Супертест на IQ: знайдіть 3 відмінності на зображенні жінки з пирогом за 27 сек
GlavRed
2025-05-07T03:25:14Z
11 готелів Буковелю пройшли міжнародний екологічний аудит Green Key
ТСН
2025-05-07T02:09:17Z
Таке собі дозволить не кожен: яка найдорожча риба у світі і в якій країні вона популярна
24tv
2025-05-06T20:58:11Z
Чи можна їхати в Україну для туризму у 2025 році і що з собою мати
24tv
2025-05-06T20:12:16Z
Ці 3 кімнатні рослини проганяють з дому гроші: час їх викинути
24tv
2025-05-06T19:15:49Z
Костюк та Ястремська стартують на турнірі WTA 1000 у Римі
УкраинФорм
2025-05-07T05:46:15Z
Інтер обіграв Барселону та став першим фіналістом Ліги чемпіонів
Факти ICTV
2025-05-07T00:24:10Z
Удар Світоліної визнано найкращим у жіночому тенісі за підсумками квітня
ZN UA
2025-05-06T22:58:25Z
Онлайн-трансляція матчу ПСЖ – Арсенал в 1/2 фіналу Ліги чемпіонів
24tv
2025-05-06T21:33:43Z
Дібала: Ювентус — це стиль життя
Football.ua
2025-05-06T20:52:09Z
Легендарний боксер, який був чемпіоном світу у трьох вагових категоріях, битиметься у 53 роки
24tv
2025-05-06T20:51:37Z
Гласнер та Фабрегас залишаються найбільш бажаними кандидатами для Лейпцига
Football.ua
2025-05-06T20:36:42Z
Венеція викупить Станковича в Інтера – Скіра
Football.ua
2025-05-06T20:34:27Z
Палка дружина гравця Шахтаря вразила публіку стильним образом у сукні з глибоким декольте
24tv
2025-05-06T20:12:06Z
Міністерство юстиції США вимагає, щоб Google продав два свої рекламні продукти
InternetUA
2025-05-07T05:46:22Z
Огляд Clair Obscur: Expedition 33 — твоя персональна гра року
ITC
2025-05-07T04:55:42Z
Як дізнатися IMEI без смартфона: перевірені способи
InternetUA
2025-05-07T04:52:42Z
Google тролить Apple за «пікселеподібну» камеру в iPhone 17
Portaltele
2025-05-07T04:49:45Z
Прогноз магнітних бур на 7-9 травня: якою буде сонячна активність
ГЛАВКОМ NET
2025-05-07T04:33:18Z
Загадка, яка зацікавить усіх: де 3 відмінності між собаками в машині
GlavRed
2025-05-07T04:27:35Z
Apple обдумує перехід на нову схему випуску iPhone двічі на рік
InternetUA
2025-05-07T04:01:16Z
Глобальний випуск Sony Xperia 1 VII відбудеться лише у липні
InternetUA
2025-05-07T02:01:21Z
"Я вже жити не хотіла": прибиральниця з Києва підкорила інтернет своєю грою на фортепіано
Фокус
2025-05-07T01:27:03Z