MY.UAНовини
Вигнані за проукраїнську позицію: як жінка з Криму домоглася розгляду справи в ЄСПЛ
Вигнані за проукраїнську позицію: як жінка з Криму домоглася розгляду справи в ЄСПЛ

Вигнані за проукраїнську позицію: як жінка з Криму домоглася розгляду справи в ЄСПЛ

Вигнані за проукраїнську позицію: як жінка з Криму домоглася розгляду справи в ЄСПЛ

Анастасія із Запоріжжя переїхала на Кримський півострів задовго до анексії через рекомендацію лікаря змінити клімат її чоловіку. З 2014 року її життя сповнилося переживань. Спочатку — через невизначеність унаслідок окупації, приниження та погрози населенню, яке мало проукраїнські погляди. Потім — через відсутність лікування для чоловіка, а після його смерті — відмову місцевої влади в похованні. Врешті тіло довелося кремувати, що було теж болісним для Анастасії. Після кількох допитів правоохоронців щодо сина-військового жінка вирішила покинути Крим. Вже в Запоріжжі вона звернулася до правозахисників, які допомогли їй подати скаргу до Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ) щодо порушення статті 3 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод (заборона тортур та іншого нелюдського поводження). На сьогодні суд прийняв скаргу до розгляду.

Історія цієї жінки непоодинока; вона відображає долі багатьох проукраїнських мешканців Криму, які з моменту окупації півострова стали заручниками обставин, зазнаючи нелюдського поводження та психологічного тиску з боку російських окупаційних сил. За даними Управління Верховного комісара ООН з прав людини, з 2014 року в Криму зафіксовано серйозні порушення прав людини, включно зі свавільними арештами, тортурами та обмеженням свободи вираження поглядів.

Від самого народження Анастасія проживала в Запоріжжі. 17 років пропрацювала головною бухгалтеркою на залізниці. 1996 року через погіршення здоров’я її чоловіка Віктора лікарі порадили подружжю змінити клімат. Тому вони переїхали до селища в Автономній Республіці Крим, де проживала тітка Анастасії.

«Син тоді мав гарні успіхи в навчанні й залишився в Запоріжжі. А ми з Віктором почали жити на два міста. Навесні їхали до Криму, а в зимовий період поверталися до Запоріжжя», — розповідає Анастасія.

В Криму Анастасія кілька років доглядала за хворою тіткою, яка 2001 року померла. Коли постало питання вступу в спадщину, жінка знялася з реєстрації в Запоріжжі та зареєструвалася за новою адресою в кримському селищі. Віктор залишив запорізьку прописку.

У січні 2005 року чоловік Анастасії пережив серйозну кризу здоров’я, що призвело до значної втрати ваги. Попри це подружжя намагалося й далі жити між двома містами, наскільки це було можливо.

27 лютого 2014 року для мешканців Криму стало початком окупації: того дня на вулицях півострова з’явилися російські військові та бронетехніка, а будівлі кримського уряду й парламенту були захоплені. Вже 21 березня Росія ухвалила закон, згідно з яким усі громадяни України та особи без громадянства, які постійно проживали в Криму, автоматично визнавалися громадянами РФ.

Анастасія згадує, що життя під окупацією стало для них гнітючим. Перед подружжям постала дилема: прийняти російське громадянство чи відмовитися від нього. З одного боку, відмова несла невизначеність щодо майбутнього, з іншого — необхідно було захистити своє право на проживання у власній квартирі.

«Я довго думала, як учинити. Віктор хворів, і для нього було краще й далі жити на півострові. Однак він, як і я, не бажав змінювати громадянство України. Врешті, щоби зберегти право на житло та мати можливість купляти хоча б певні ліки, я була змушена отримати нав’язане громадянство РФ», — розповідає жінка.

Справді, в разі відмови від громадянства РФ перед проукраїнськими кримчанами поставала прірва невідомості щодо подальшого життя на півострові. Частина з них виїхала на материкову Україну: за даними Мінсоцполітики, станом на 7 травня 2014 — більш як 7 тисяч осіб. Також агентство ООН у справах біженців оцінило кількість внутрішньо переміщених осіб у 10 тисяч, більшість із яких — кримські татари, а третина — діти.

Адвокатка Правозахисної групи «СІЧ» Марина Кіптіла, яка нині допомагає Анастасії в правових питаннях, пояснює, що фактично це була примусова зміна громадянства: «Відмова від отримання громадянства РФ автоматично переводила людей у статус іноземців, які перебувають на території РФ без необхідних дозвільних документів. Звісно, відсутність російського паспорта впливала на базові права й ускладнювала життя на території півострова».

Фото надане Правозахисною групою "СІЧ"

Анастасія розповідає, що поїздки до Запоріжжя тоді ставали дедалі складнішими, оскільки дорога була важкою та виснажливою: величезні черги на блокпостах, тривала перевірка документів тощо. Ще й чоловік почувався дедалі гірше: «2017 року у Віктора діагностували серйозне захворювання, що вимагало негайного лікування. Однак через відмову від російського громадянства він не міг отримати необхідну медичну допомогу на півострові. А після перенесеного 2020 року COVID-19 стан його здоров’я значно погіршився, й чоловік зліг».

Із 24 лютого 2022 року пропускні пункти між контрольованою українською владою територією та Кримом перестали працювати. Подальша окупація частини Херсонської області фактично унеможливила поїздки з території, контрольованої Україною, до Криму й назад. Подружжя виїхати не наважилося через побоювання, що хворий чоловік не переживе важкої дороги в 1200 кілометрів, і продовжувало жити в Криму.

Анастасія каже, що тоді настали найскладніші часи: «Наш син, який мешкав у Запоріжжі, у березні 2022 року вступив до лав ЗСУ. У червні 2022-го помер Віктор. Я жила в селищі, де всі одне одного знали, й до мене почали приходити співробітники правоохоронних органів РФ у супроводі невідомих (не місцевих) людей, запитували про місцеперебування сина. Мені ставало дедалі страшніше».

Невідомі питали, де син, чим займається, чи не перебуває на службі у ЗСУ. «Я була налякана, — згадує Анастасія. — Казала, що він працює на державному підприємстві та має відстрочку. Але тоді я помітила страшну тенденцію: ті батьки, чиї діти проживали на материковій частині України та могли бути військовими, за невідомих обставин зникали. Один чоловік похилого віку, в якого сини воювали за Україну, також одного дня зник. Повернувся за півтора місяця, нічого не розповідав (та й усі боялися будь-яких розмов), але невдовзі з ним стався інсульт (імовірно, через пережите під час зникнення)».

Після того, як до Анастасії втретє прийшли з допитом, син наказав тікати із селища та сховатися. Тому в липні 2023 року, після останнього візиту дільничного інспектора, жінка почала переховуватись у подруги в іншому селищі неподалік. Вона не брала із собою ні речей, ні документів, побоюючись привернути увагу.

«Спека та хвилювання тоді погіршили моє самопочуття, — згадує жінка. — Подруга пропонувала мені викликати «швидку», але я відмовилася, побоюючись, що мене можуть знайти. Зрештою вирішила, що для збереження життя та можливості лікування необхідно виїхати з Криму».

У вересні 2023-го знайомі Анастасії порадили їй звернутися до волонтерської організації, яка допомогла жінці виїхати в Україну. В неї не було із собою речей, російських документів та грошей. Каже, що російський паспорт загубила, коли ховала чоловіка, й потім не відновлювала його: «Я вдячна волонтерам, які не лише безкоштовно доставили мене до Харкова через пункт пропуску в Колотилівці, а й дали 2000 гривень на квиток до Запоріжжя».

При перетині державного кордону Анастасія мала лише український паспорт і пройшла через шість віконець СБУ.

«Я приїхала до Запоріжжя в одній сукні, в якій тоді пішла з дому. Після всього пережитого стан здоров’я істотно погіршився, почалися проблеми із серцем. Вже в запорізькій клініці довго лікувалась і потім отримала другу групу інвалідності», — розповідає жінка.

Після приїзду до Запоріжжя вона не знала, як діяти. Подруга порадила їй звернутися по допомогу до Правозахисної групи «СІЧ». Адвокатка Марина Кіптіла, ознайомившись з історією жінки, запропонувала підготувати документи для подання до Європейського суду.

«Все, що відбулось із Анастасією після 2014 року, не було виправданим і містило ознаки нелюдського поводження та психологічних тортур, — пояснює адвокатка. — Постійні переживання, допити правоохоронців, відсутність можливості пройти стаціонарне лікування, неможливість поховати чоловіка — все це було болісним для Анастасії».

Адвокатка подала скаргу до ЄСПЛ щодо порушення статті 3 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод (заборона тортур та іншого нелюдського поводження): «Неможливість де-факто переміщення з території, контрольованої Україною, до Криму й назад після 24 лютого 2022 року було тривалим порушенням права заявниці на свободу пересування».

Зазвичай під час звернення до ЄСПЛ заявнику необхідно дотримуватися чотиримісячного строку, передбаченого статтею 35 Конвенції. Однак саме в цьому випадку, пояснює адвокатка, терміни не вважаються порушеними: «Перебуваючи в Криму, Анастасія не могла звернутися до суду зі скаргою, оскільки боялася за своє життя. Така можливість у неї з’явилася лише після того, як вона виїхала з окупованого Криму. Саме тому чотиримісячний строк на звернення до Європейського суду не вважається пропущеним».

Марина Кіптіла додає, що РФ припинила бути високою договірною стороною Європейської конвенції з прав людини 16 вересня 2022 року. Саме з цієї дати починається відлік строку звернення до Європейського суду з прав людини навіть у випадках порушень, які були раніше й тривали далі. «Згідно зі статтею 58 Конвенції, держава, що припиняє членство в Раді Європи, втрачає статус сторони Конвенції за шість місяців після офіційної денонсації. Однак це не звільняє її від відповідальності за порушення, вчинені до моменту набрання денонсацією чинності», — пояснює правозахисниця.

Поки справу Анастасії розглядають у ЄСПЛ, Марина Кіптіла допомагає жінці відновити законне право на пенсійне забезпечення. «Я Україну не зраджувала, — резюмує Анастасія. — Так вийшло, що вона мене залишила в Криму: сам на сам із хворим чоловіком без допомоги. Ви б знали, як багато людей у Криму чекають на деокупацію! Вони бояться про це говорити, але чекають».

25 червня 2024 року Європейський суд оголосив важливе рішення по суті в першій міждержавній справі «Україна проти Росії (щодо Криму)». Суд визнав Російську Федерацію винною в систематичних порушеннях прав людини на тимчасово окупованому півострові з лютого 2014 року, зокрема права на життя, заборони катувань, права на свободу та особисту недоторканність, свободи вираження поглядів та інших фундаментальних прав.

Ім’я героїні змінено з міркувань безпеки.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Почему нельзя спать с открытыми окнами: неожиданный ответ
Gazeta UA
2025-06-28T02:21:22Z
Как узнать, что у человека порча: основные признаки и советы
Comments UA
2025-06-24T06:15:10Z
Эффективный способ выспаться: ученые назвали лучшую позу для сна
Фокус
2025-06-21T07:15:50Z
Лайфгак, как хранить укроп свежим в холодильнике без замораживания
TSN
2025-06-28T17:03:08Z
Кому легче пережить жару: мужчинам или женщинам
Gazeta UA
2025-07-01T21:39:38Z
Группу крови связали с риском раннего инсульта: результаты исследования
Хвиля
2025-07-01T18:27:48Z
Нужно мыть малину перед употреблением или перед замораживанием
TSN
2025-06-28T17:03:02Z
Опасное заболевание: как уберечься от дифтерии
ZN UA
2025-06-27T22:24:41Z
На чем жарить: диетолог назвала масла, которые подходят для этого и которых надо избегать
UAToday
2025-06-23T09:00:41Z
Россия нанесла удар по пригороду Харькова: подробности от Терехова
Апостроф
2025-06-28T18:48:07Z
В России задержали главу азербайджанской диаспоры
Корреспондент
2025-07-01T17:48:50Z
Путин готовится значительно усилить ракетный террор Украины: названы 5 наиболее опасных городов
Comments UA
2025-06-24T14:00:47Z
Хороших новостей ждать не стоит: эксперты назвали три сценария завершения войны в Украине
Знай
2025-06-22T20:30:05Z
Белый дом подтвердил прекращение поставок оружия Киеву
Корреспондент
2025-07-02T01:39:39Z
Мерц снова не исключил передачу ракет Taurus Украине: в каком состоянии сейчас эта договоренность
Telegraf
2025-07-02T01:33:46Z
Зеленский ответил Путину о встрече
Comments UA
2025-06-19T21:00:24Z
Воевать отправят всех: в Украине жестко взялись за уклонистов – к чему готовиться
Знай
2025-06-28T02:30:53Z
Иран начал ремонт на ядерном объекте в Натанзе после авиаударов США - ISW
Gazeta UA
2025-06-29T08:18:21Z
Запасайтесь уже сейчас: Украине грозит резкое удорожание важного продукта
Знай
2025-06-29T16:00:44Z
Дополнительные 2000 грн к пенсии: кто может получить
Знай
2025-06-27T18:36:38Z
Россия захватила второе из четырех месторождений лития в Украине – Le Figaro
ZN UA
2025-06-27T11:24:21Z
Скандал в Германии: из помощи для Украины "исчез" почти миллиард евро, — Bild
Хвиля
2025-06-29T00:15:31Z
Банк передал долг коллекторам: когда это может произойти
ZN UA
2025-07-02T00:12:25Z
Есть четкий признак: экономист рассказал, когда возникнет угроза украинской экономике
Telegraf
2025-07-01T22:57:20Z
Производители предупредили украинцев о значительном росте цен на хлеб
UAToday
2025-06-23T19:45:16Z
Минимальная пенсия: может ли вырасти с 1 июля
ZN UA
2025-06-27T03:43:14Z
В Украине отменили секретность геологической информации о стратегических минералах
Хвиля
2025-06-29T01:18:06Z
Как американцы моют посуду: почему в США не используют губку
UAToday
2025-06-27T10:06:26Z
Что рассыпать в междурядье, чтобы морковь выросла сладкой: результат вас непременно удивит
TSN
2025-06-29T15:06:26Z
Зачем эксперты советуют брать с собой салфетку, когда идете покупать клубнику на рынок: хитрый трюк
TSN
2025-06-26T15:36:49Z
Какие деревья притягивают успех и деньги, как магнитом: их нужно обязательно посадить возле дома
TSN
2025-06-29T13:51:56Z
Гороскоп на 2 июля: выделите время для себя
Новости Украины
2025-07-01T21:00:49Z
Люди, рожденные в эти даты, – идеальные партнеры: не только любят, но и остаются рядом, когда всем остальным уже безразлично
Знай
2025-07-01T20:51:29Z
Чому не варто залишати брудний посуд на ніч. Це варто знати
Gazeta UA
2025-06-28T15:51:36Z
Популярный курорт Украины атаковали насекомые. В сети показали впечатляющие кадры
Telegraf
2025-06-24T10:36:53Z
Куриные яйца могут вас убить: 8 бытовых ошибок с ними, которые вредят здоровью
Знай
2025-06-26T02:51:38Z
Дополнительные выплаты от ООН: успейте оформить до конца июля
Знай
2025-06-28T08:21:47Z
Движение через украинскую границу значительно возросло: какими пунктами пропуска пограничники советуют не пользоваться
TSN
2025-06-29T08:06:56Z
Светлана Павелецкая рассказала, нашла ли общий язык с детьми Дмитрия Кулебы
Комсомольская правда
2025-06-23T06:52:55Z
Без этого пенсию не начислят: тысячи пожилых людей столкнулись с проблемой
Хвиля
2025-06-29T17:15:44Z
Отсрочка от мобилизации: смогут ли получить те, кто отслужил по "Контракту 18-24"
ZN UA
2025-07-02T01:03:51Z
РФ помогла произвести производство ударных беспилотников в Северной Корее
TSN
2025-07-02T00:57:08Z
24 июня большой церковный праздник: что можно и нельзя делать сегодня
Comments UA
2025-06-24T05:33:57Z
"Здесь должны были спать дети": появились кадры разрушенной комнаты детей Тополи
GlavRed
2025-06-23T06:40:50Z
Почему нельзя отказываться купаться 23 июня и что нужно выпрашивать сегодня: приметы и запреты на Агрипины
Знай
2025-06-23T04:03:11Z
Россия пытается взять большой город в полукольцо: есть ли успехи у солдат Путина
GlavRed
2025-06-28T07:27:54Z
Льготы аннулируют: для кого проезд в общественном транспорте станет платным
Знай
2025-06-28T02:12:25Z
Россия атаковала Харьков: что известно о "прилете"
TSN
2025-06-29T06:06:56Z
В Харькове прогремели взрывы, россияне атаковали город и область ударными дронами
ZN UA
2025-06-29T21:52:59Z
Гороскоп сегодня 2 июля: подводные камни, неожиданный обман и неправильные решения – прогноз для всех знаков Зодиака
Знай
2025-07-02T01:33:49Z
РФ атаковала БПЛА Измаильский район Одесской области
Корреспондент
2025-07-01T22:48:43Z
В Киеве приспустили главный флаг Украины: какая причина
TSN
2025-06-29T06:18:48Z
Еще один китаец попал в плен ВСУ: что рассказывает наемник об армии РФ
TSN
2025-06-27T16:33:46Z
В Киеве на месте разрушенного подъезда многоэтажки произошло повторное разрушение
ZN UA
2025-06-23T09:57:04Z
Ведущая Анна Свиридова жестко высказалась об изменнице Оксане Байрак: "Мне совершенно не больно"
Знай
2025-07-01T18:51:11Z
Камалия рассекретила, что стало последней каплей в ее браке с Захуром: "Умоляла год"
TSN
2025-06-27T09:21:29Z
В России умерла звезда фильма Ирония судьбы
Корреспондент
2025-06-21T09:09:23Z
Руслана шокировала подробностями "прилета" возле своего дома: "Пошли трещины"
TSN
2025-07-01T16:21:12Z
Слух: Белла Рамзи может сыграть Китти Прайд в перезапуске "Людей Икс"
GameMag
2025-07-02T00:57:54Z
В Украине есть свой "Памир": что известно об объекте, который светился в клипе Джамалы
Telegraf
2025-07-01T23:24:44Z
Звезда Лиги смеха вернулась после кровоизлияния в мозг
Корреспондент
2025-06-24T08:24:02Z
Камалия шокировала, какие зависимости помогают ей успокаиваться: "Ужасная привычка"
TSN
2025-06-28T05:03:18Z
"Быстро растет и убивает": Камалия поделилась историей борьбы с раком груди
Апостроф
2025-06-27T15:51:58Z
ОГП: В Одессе нашли убитой 7-летнюю девочку. Задержан 31-летний сосед – видео
Лига
2025-06-19T20:18:17Z
В Ивано-Франковской области нашли в лесу 5-летнего мальчика спустя трое суток поисков
Комсомольская правда
2025-06-21T07:57:23Z
В Харькове задержанного оставили умирать в камере - ГБР расследует. ВИДЕО
Новости Украины
2025-06-27T10:18:49Z
Атака на Киевщину: разрушен отель с клиникой, есть погибшая и пострадавшие
Корреспондент
2025-06-23T03:15:35Z
В Харькове произошел пожар из-за удара БПЛА
Корреспондент
2025-07-02T00:27:26Z
Названа вероятная причина взрыва танкера теневого флота РФ у берегов Ливии
Корреспондент
2025-07-01T23:42:10Z
В Одессе снова увеличилось число пострадавших из-за атаки РФ
Корреспондент
2025-06-28T07:21:48Z
На Закарпатье пограничник сбежал в Словакию, где попросил убежище
Корреспондент
2025-06-28T02:48:46Z
Девятая жертва российской атаки на Киев - 11-летняя девочка
Корреспондент
2025-06-23T16:55:02Z
Toyota RAV4 стала самым популярным автомобилем в мире
Корреспондент
2025-07-01T17:09:59Z
Надежные и недорогие: 5 брендов автомобилей, заставляющих надолго забыть о СТО
Знай
2025-06-27T11:51:00Z
Франция требует от Tesla прекратить рекламировать автомобили как беспилотные и угрожает штрафом
Европейская правда
2025-06-24T15:54:56Z
BMW отзывает электромобили из-за риска внезапной потери мощности
Корреспондент
2025-07-01T17:54:00Z
"Что это на капоте?": во Львовской области Tesla Cybertruck озадачила украинцев
Telegraf
2025-07-01T17:24:43Z
Почему в авто могут отказать тормоза – советы, как не попасть в передрягу
UAToday
2025-07-01T16:30:06Z
"Без лишних наворотов": опытный механик назвал самый надежный автомобиль в мире
Фокус
2025-07-01T14:51:48Z
Рекордный май: какие электрокары выбирают украинские водители
Хвиля
2025-07-01T10:45:57Z
Под какими деревьями не стоит парковать авто летом: советы
Gazeta UA
2025-07-01T00:36:09Z
Пакьяо возвращается: легенда бокса объяснил мотивацию
Корреспондент
2025-06-27T08:18:01Z
Саудовский гранд предлагает Эрнандесу феноменальный контракт
Корреспондент
2025-06-23T15:45:30Z
Лидер "Шахтера" Судаков не перейдет в "Наполи" – СМИ
ZN UA
2025-06-29T07:55:38Z
Звездный футболист Погба нашел себе новый клуб после дисквалификации за допинг
ZN UA
2025-06-28T19:27:30Z
Ястремская выбила одну из фавориток уже в первом раунде Уимблдона
Корреспондент
2025-07-01T21:45:49Z
Украинская теннисистка обыграла вторую ракетку мира на старте Уимблдона-2025
ZN UA
2025-07-01T20:51:42Z
Наполи заинтересовался Егором Ярмолюком
Корреспондент
2025-07-01T18:12:18Z
Ястремская - Гауфф: онлайн-трансляция матча "Уимблдон-2025"
Telegraf
2025-07-01T16:45:05Z
Боксирующий блогер попал в Топ-15 рейтинга WBA
Корреспондент
2025-07-01T16:24:07Z
Литиевая батарея будет служить рекордно долго: что придумали ученые
Фокус
2025-06-19T08:42:36Z
На дне Атлантического океана обнаружили более тысячи бочек с радиоактивными отходами
TSN
2025-06-28T09:06:55Z
Чем Xbox Game Pass порадует в июле 2025 — Microsoft раскрыла вторую волну игр для подписчиков на консолях Xbox и ПК
GameMag
2025-07-02T00:51:29Z
Солнечная активность: прогноз магнитных бурь на июль
ZN UA
2025-07-01T21:00:14Z
Абрамовичу загрожує втрата до 96% від інвестицій в американську сталь
AgroNews
2025-07-01T18:15:36Z
В приложении "Резерв+" запустили бета-тест оплаты штрафов
Gazeta UA
2025-07-01T18:12:37Z
Мошенники атакуют пользователей Windows через фейковые инструкции
Новости Украины
2025-07-01T17:45:16Z
Україна наростила вивезення металобрухту майже на 50%
AgroNews
2025-07-01T17:18:51Z
Хидео Кодзима доволен оценками PS5-эксклюзива Death Stranding 2: On the Beach
GameMag
2025-07-01T17:07:48Z