MY.UAНовини
Міграція від мобілізації: чи закриє Рада кордони для старшокласників
Міграція від мобілізації: чи закриє Рада кордони для старшокласників

Міграція від мобілізації: чи закриє Рада кордони для старшокласників

У ВР вважають, що ми виростили покоління, яке не хоче захищати країну

Виїзд хлопців-підлітків за кордон до настання повноліття, стає все більш загрозливою тенденцією.На сполох б'є міністр освіти Оксен Лісовий, народні депутати, звучить багато слів про "втрачене покоління" і "демографічну кризу", втім, стратегічне рішення проблеми досі не з'явилося. Та чи можливо це в принципі: втримати юнаків в країні, охопленій великою війною? Питання досліджував "Телеграф".

Масштаби проблеми

– Це жах що робиться. Після 11 класу за кордон, після 9 класу за кордон… Ми фактично втрачаємо це покоління, – каже народна депутатка Соломія Бобровська.

Осягнути масштаби "жаху що робиться" не так просто, адже чітких офіційних даних, скільки ж саме юнаків у віці 16-17 років щороку виїжджають з України немає. Держприкордонслужба не веде детальної статистики виїздів за віком і статтю.

– Ніхто не підраховує, скільки таких юнаків виїжджає з України, – зазначав речник ДПСУ Андрій Демченко.

Справжнього галасу наробила заява народної депутатки Ніни Южаніної, яка зазначала, що перед навчальним роком 2024-2025 Україну полишило близько 300 тисяч дітей. Звісно, не всі з них юнаки 16-17 років, та й в Міносвіти заяву нардепки спростували.

Втім, за даними Держстату, в поточному навчальному році (у порівнянні з минулим), учнів в українській системі загальної середньої освіти дійсно стало менше на 162 тисячі осіб. Знову ж таки, не всі з них юнаки на межі повноліття. А скільки їх? Давайте рахувати.

Так, частка учнів у старших класах (10-12) складає близько 13,2%. Якщо брати цей відсоток за константу, то зі 162 тисячі учнів, яких недорахувалася система загальної освіти цьогоріч, близько 21,5 тисяч – старшокласники. І приблизно половина з них, тобто 10,7 тисяч – юнаки. За цією ж логікою розрахунків, приблизно ще 9 тисяч юнаків наша освіта недорахувалася і в минулому навчальному році (2023-2024). Тобто за два роки в Україні кількість юнаків в старших класах скоротилася майже на 20 тисяч. Це дорівнює кількості населення таких міст, як, наприклад Яготин чи Генічеськ.

– З того що я бачу (хоча я більше бачу ситуацію по Львову), з 30 випускників, їдуть п'ятеро хлопців і одна-дві дівчини. В деяких випадках три. Та в будь-якому разі це багато, тому що три випускника, це 10%, а п'ять-шість випускників це 20%, – коментує "Телеграфу" членкиня парламентського комітету з питань освіти, науки та інновацій Наталія Піпа.

Звичайно, це все достатньо грубі підрахунки, які дають лише приблизне уявлення про масштаби проблеми, адже хлопці можуть виїжджати і посеред навчального року, і після 9 класу і навіть раніше, приймаючи рішення вже не повертатись в Україну.

Як, наприклад, син мешканки Вишгороду Ірини, який залишив країну у березні 2022-го у неповних 18 років.

– Завдяки українській освіті його прийняли до вузу у Франції, тут він і планує закінчувати навчання та отримувати диплом про вищу освіту. Повертатися не плануємо бо фактично немає куди – житла вже немає, зв'язки з друзями розірвані, – каже "Телеграфу" Ірина.

То що ж робити?

В Міносвіти планують втримати старшокласників в країні якісною професійною, передвищою, та вищою освітою.

– Якість освіти за кордоном часто залишає бажати кращого. Хоча це не надто популярна думка, наші найкращі виші — не просто на рівні, вони реально конкурентні, –зазначав заступник міністра Михайло Винницький.

Те ж саме передбачає і "Стратегія демографічного розвитку України на період до 2040 року".

"Одна з ефективних стратегій для утримання молоді в країні — інвестування в освіту та професійне навчання. Запровадження сучасних програм навчання, які відповідають потребам ринку праці та світовим тенденціям, дасть змогу молодим українцям здобувати конкурентоспроможні навички та залишатися в Україні, усвідомлюючи перспективи для професійного зростання", — зазначається в тексті стратегії.

Підвищення якості освіти для вирішення проблеми, звісно, важливе, адже формування світогляду юнаків не в останню чергу, відбувається завдяки професійності педагогів.

– А з педагогічною освітою величезна купа проблем, – коментує "Телеграфу" колишній освітній омбудсмен Сергій Горбачов. – З випускників педагогічних університетів до школи доходить хіба що п'ята частина. Проблема кадрового забезпечення стоїть шалено гостро.

Але! По-перше, утримувати молодих людей у підлітковому віці вже надто пізно.

– Треба починати з першого класу! – запевняє "Телеграф" Герой України, партизан Володимир Жемчугов. – Це національно-патріотичне виховання молоді. Молодь не рахує за цінність Україну, українську державу, культуру, мову. Це не є цінністю для молоді, а відтак, вона не вважає, що це потрібно захищати. Кажуть, що у влади немає політичної волі, щоб вирішити питання національно-патріотичного виховання молоді з першого класу. ЗМІ просто кричать кожного дня про те, що роблять з нашими українськими дітьми окупанти. Вони з першого класу вчать дітей ненавидіти Україну та українців, дуже мілітаризують молодь, а ми нічого не робимо, не готуємо дітей до захисту, фізичного та ідеологічного.

По-друге, навіть якщо в Україні відкрити філіал Гарварду і запросити туди викладати Біла Гейтса, на юнацьку міграцію, за словами експертів, це особливо не вплине, бо яка ж користь з Гейтса, якщо він сидітиме в підвалі разом зі студентами.

– Тривоги. Навіть якщо сховища обладнані, то освітній процес постійно переривається. У великих університетах немає можливості помістити всіх студентів в бомбосховищах. Вони фактично слухають лекції онлайн і іноді проводять семінари в звичайному режимі. А для технічної, медичної освіти, коли потрібні лабораторії, ну це не дуже добре, – пояснює "Телеграфу" доцентка Київської школи економіки Ольга Купець. – Плюс психологічна сторона. Наприклад, в ніч з 23 на 24 квітня (коли РФ завдала масованого ракетного удару по столиці, — Ред.), не спали і викладачі, і студенти. Люди втомлені. Для галочки якісь оцінки є, якісь дипломи видаються, але якщо ми говоримо про якість, знання та вміння, то вони страждають від війни. Тому навіть в містах, які далекі від лінії фронту, якість освіти все одно страждає.

Відтак, в Уряді не зовсім точно діагностують "хворобу", або ж просто не хочуть визнавати реальність, адже рішення виїхати за кордон на межі повноліття, юнаки та їх батьки приймають не через якість української освіти, а з причини безпеки. А безпека напряму впливає на якість освіти. Таке от замкнене коло.

Міграція від мобілізації

Та найголовніші безпекові побоювання батьків і старшокласників стосуються навіть не обстрілів і повітряних тривог.

– Батьки відправляють дітей за кордон, бо не хочуть, щоб вони пішли служити й захищати Україну. Це основна причина, – зазначав Горбачовв інтерв'ю "Телеграфу".

Таку тезу підтверджує і співрозмовниця видання Ірина, яка вивезла свого сина.

– Однозначно – це перспектива мобілізації і зміна правил [мобілізації] що відбувається ну дуже часто. Плюс ще момент який вчинив наш Уряд ізоформленням документів для чоловіків закордоном. Це дуже важливий момент, який лише сприяє недовірі урядовій політиці в цілому. Коли за пару днів змінюється трактування своїх громадян, – каже Ірина.

Це ж визнають і в освітньому комітеті Ради.

– Шкода, що ми за останні 20-30 років виростили покоління, яке не хоче захищати свою власну країну, а хоче виїхати і перечекати, – каже "Телеграфу" голова комітету Сергій Бабак.

Про 20-30 років нардеп каже не випадково, адже проблема розповсюджується не тільки на юнаків на межі повноліття.

– В останній хвилі нашого соціологічного моніторингу (червень 2024) одне з питань було наступним: "Ким Ви себе перш за все вважаєте?" Це питання про національно-територіальні ідентичності. Ключовий індикатор для держави у відповіді на це питання – "Громадянином України". Загальний відсоток таких відповідей був доволі високий – 74%. Але! Серед різних демографічних груп, найнижчий відсоток такої відповіді виявився у молодих чоловіків (18-29 років) – близько 50%. Чому так? Тому що, фактично, на них лягає тягар війни. А в багатьох з них можуть бути інші плани на життя. І відбувається зіткнення інтересів держави і особистих інтересів молоді. Я зараз кажу не про моральний бік справи, це складна проблема. Кажу про соціологічний факт, – каже "Телеграфу" заступник директора Інституту соціології НАН України Сергій Дембіцький.

І Відповідно:

– Якісь освітні дії тут не допоможуть. Батьки, звісно, будуть вважати, що безпека дітей важливіша, ніж якість навчання. Оскільки загальна ситуація не покращується, то частина людей вирішує за кордоном почекати, як далі буде розвиватися ситуація. А для юнаків одна з головних причин виїзду – їх безпека, – зазначив у розмові з "Телеграфом" очільник КМІС Володимир Паніотто.

– Якісь преференції у освіті можуть вплинути на певну частину потенційних мігрантів, але на дуже невелику частину, – погоджується в розмові з виданням завідувач відділу міграційних досліджень, Інституту демографії та соціальних досліджень імені М.В. Птухи Олексій Позняк.

– Через освіту точно мала ймовірність втримати. Якщо у батьків більше грошей, інформації, вони більш освічені, то їхні діти з більшою ймовірністю потрапляють за кордон, – резюмує Ольга Купець.

Два сценарії

В такому разі, чи існують в принципі механізми втримати у воюючій країні юнаків, які після настання повноліття виїхати вже не зможуть?

Існують. "Вегетаріанський" варіант:

– Єдине, що ми можемо зробити, це зберігати зв'язки з нашою діаспорою, з тим, щоб вони хоча б повернулися, – зазначає Паніотто.

– Що можливо зробити зараз? Хоча б запровадити державні програми. Наприклад, якщо молода людина залишається в Україні, закінчує тут виш, або заклад професійної освіти і залишається працювати в Україні мінімум три роки, то держава гарантує соціальну підтримку, ту ж допомогу з житлом, або якісь "підйомні" кошти, тобто фінансову мотивацію, – каже Жемчугов.

– Треба провести інформаційну кампанію, починаючи від президента, що якщо ми працюємо над справедливим миром, то він найближчим часом настане. А зі справедливим миром буде відновлення в Україні, а це добрі перспективи і можливості працевлаштування. Крім того, ти перебуваєш зі своєю родиною, в своєму суспільстві. Водночас, що мобілізаційний вік ми не опускаємо і зробимо все можливе, щоб не опускати і надалі, – запевняє Наталія Піпа.

Тієї думки, що навіть у воюючій країні є перспективи, дотримується 17-річний Дмитро, який минулого року вступив до Київського авіаційного інституту. Навесні 2022 року разом з братом та батьками він провів два пекельних місяці в бункерах "Азовсталі".

– За цей час я схуд на 12 кілограмів. Евакуювались "зеленим" коридором: пішки під обстрілами виходили до автобусів. Ми переїхали в Київ, і майже одразу отримали пропозицію всією родиною виїхати до Великобританії, там нас чекали і готові були прийняти, – пояснює Дмитро "Телеграфу". – Та ми зібралися на сімейну нараду і якось так навіть не домовляючись одразу вирішили, що їхати ми нікуди не будемо. Чому? Скажу особисто за себе — мені не по*єр на країну і кидати її в такий важкий момент для мене не варіант. І відверто кажучи, не думаю, що ми комусь особливо потрібні там, за кордоном. Можливо, хтось і не бачить для себе майбутніх перспектив в Україні, та я бачу, і коли буде повоєнне відновлення це навпаки шанс проявити себе.

Однак, подекуди звучать заклики і до більш радикальних сценаріїв:

Закрити кордони і змінити законодавство: дозволити виїзд лише до 14 років, а не до 18, –каже "Телеграфу" один з депутатів від "Слуги народу".

Втім, в Раді запевняють, що вдаватися до таких суворих заборон нардепи не планують.

Механізмів заборони (виїзду школярів та випускників — Ред.) немає і не буде. Це нічим не зупиниш, — підкреслює Сергій Бабак.

І це зрозуміло.

– Це буде мати дуже нехороший резонанс, адже мова йде про неповнолітніх. Наприклад, заборонити чоловікам 60+ виїжджати за кордон це буде мати набагато менший резонанс, ніж якщо заборонять неповнолітнім хлопцям, – пояснює Позняк.

Відтак, державі доведеться просто змиритися з міграцією юнаків, яка окрім прямих демографічних ризиків, несе небезпеку і для обороноздатності.

– Знижується мобілізаційний резерв. Але знижується не зараз, а через 8-9 років, оскільки мобілізація з 25 років, – каже Позняк.

Тому залишається сподіватися лише на те, що так довго війна не триватиме.

Теги за темою
ШколаОбразование
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Почему нельзя спать с открытыми окнами: неожиданный ответ
Gazeta UA
2025-06-28T02:21:22Z
Кровотечение во время секса: когда это норма, а когда следует бежать к врачу
Знай
2025-07-04T20:51:38Z
Как узнать, что у человека порча: основные признаки и советы
Comments UA
2025-06-24T06:15:10Z
После 50 лет вы в группе риска: болезнь, незаметно лишающая зрения
Знай
2025-07-05T13:51:31Z
Нормализует пищеварение, поддерживает сердце и укрепляет иммунитет: удивительная польза гороха
Знай
2025-07-05T20:51:28Z
Защитите себя от преждевременной смерти: ученые назвали идеальное время для сна
Знай
2025-07-05T19:51:03Z
Пенсионеры могут получить тысячу гривен на лекарства: кому и на каких условиях выплатят пособие
Знай
2025-07-04T03:36:30Z
Сок для здоровья сердца: ученые назвали самый лучший напиток для женщин после 50 лет
Gazeta UA
2025-07-05T14:06:48Z
Лайфгак, как хранить укроп свежим в холодильнике без замораживания
TSN
2025-06-28T17:03:08Z
Запасайтесь уже сейчас: Украине грозит резкое удорожание важного продукта
Знай
2025-06-29T16:00:44Z
Дополнительные 2000 грн к пенсии: кто может получить
Знай
2025-06-27T18:36:38Z
Курс валют на 3 июля: сколько стоят доллар, евро и злотый
TSN
2025-07-03T07:09:36Z
Россия захватила второе из четырех месторождений лития в Украине – Le Figaro
ZN UA
2025-06-27T11:24:21Z
Евро пробьет отметку 50: эксперт назвал фактор, который ослабит гривну в июле
Хвиля
2025-07-05T20:15:04Z
Отчетность онлайн: предприниматели 3 группы должны подать декларацию
Апостроф
2025-07-05T19:00:57Z
Скандал в Германии: из помощи для Украины "исчез" почти миллиард евро, — Bild
Хвиля
2025-06-29T00:15:31Z
Производители предупредили украинцев о значительном росте цен на хлеб
UAToday
2025-06-23T19:45:16Z
Бизнес исправился: разительно сократилось количество заблокированных накладных и рисковых компаний
ZN UA
2025-07-04T05:39:04Z
"Украину сдали путину": политолог сделал важное заявление о "предательстве" Запада
Знай
2025-07-03T20:30:09Z
Россия нанесла удар по пригороду Харькова: подробности от Терехова
Апостроф
2025-06-28T18:48:07Z
Путин готовится значительно усилить ракетный террор Украины: названы 5 наиболее опасных городов
Comments UA
2025-06-24T14:00:47Z
Массированный удар РФ по Киеву: возросло количество погибших
ZN UA
2025-07-05T09:21:32Z
"Есть готовность помогать с Patriot": Зеленский назвал разговор с Трампом "самым лучшим за все время"
Апостроф
2025-07-05T20:57:46Z
"Требуют капитуляции": в правительстве заявили, что рф хочет прорваться к пяти городам Украины
Знай
2025-07-05T20:30:14Z
Хороших новостей ждать не стоит: эксперты назвали три сценария завершения войны в Украине
Знай
2025-06-22T20:30:05Z
Зеленский резко отреагировал на ночную атаку РФ
Корреспондент
2025-07-04T11:30:19Z
Польша отреагировала на прекращение поставок оружия США
Корреспондент
2025-07-03T19:06:41Z
Как американцы моют посуду: почему в США не используют губку
UAToday
2025-06-27T10:06:26Z
Зачем эксперты советуют брать с собой салфетку, когда идете покупать клубнику на рынок: хитрый трюк
TSN
2025-06-26T15:36:49Z
Чому не варто залишати брудний посуд на ніч. Це варто знати
Gazeta UA
2025-06-28T15:51:36Z
Что рассыпать в междурядье, чтобы морковь выросла сладкой: результат вас непременно удивит
TSN
2025-06-29T15:06:26Z
День ангела 6 июля: кого и как поздравлять с именинами
TSN
2025-07-05T21:18:00Z
Гороскоп на 6 июля: не давайте сомнениям остановить вас
Новости Украины
2025-07-05T20:03:25Z
Какие деревья притягивают успех и деньги, как магнитом: их нужно обязательно посадить возле дома
TSN
2025-06-29T13:51:56Z
Популярный курорт Украины атаковали насекомые. В сети показали впечатляющие кадры
Telegraf
2025-06-24T10:36:53Z
Куриные яйца могут вас убить: 8 бытовых ошибок с ними, которые вредят здоровью
Знай
2025-06-26T02:51:38Z
Россия пытается взять большой город в полукольцо: есть ли успехи у солдат Путина
GlavRed
2025-06-28T07:27:54Z
Будет ад: синоптикиня назвала самые жаркие дни в июле
TSN
2025-07-04T09:09:00Z
Льготы аннулируют: для кого проезд в общественном транспорте станет платным
Знай
2025-06-28T02:12:25Z
Генштаб: украинцы поразили в РФ предприятие по производству компонентов для "Шахедов" и "Искандеров"
Апостроф
2025-07-05T15:36:28Z
Бои в Днепропетровской области - правда или фейк? В ОСУВ "Хортица" раскрыли правду
Новости Украины
2025-07-05T19:48:43Z
РФ сбросила УАБы на прифронтовое село Харьковской области
Корреспондент
2025-07-05T16:36:20Z
Еще один китаец попал в плен ВСУ: что рассказывает наемник об армии РФ
TSN
2025-06-27T16:33:46Z
Россия атаковала Харьков: что известно о "прилете"
TSN
2025-06-29T06:06:56Z
Синоптики обновили прогноз на среду
Gazeta UA
2025-07-02T05:51:53Z
Стало известно, сколько россиян поддерживают войну и сколько хотят ударить ядеркой по Украине
Comments UA
2025-07-04T06:54:18Z
Дополнительные выплаты от ООН: успейте оформить до конца июля
Знай
2025-06-28T08:21:47Z
Движение через украинскую границу значительно возросло: какими пунктами пропуска пограничники советуют не пользоваться
TSN
2025-06-29T08:06:56Z
3 июля: какой сегодня день и от чего нужно воздержаться
Comments UA
2025-07-02T21:54:57Z
Уроки языка: как сказать на украинском "клюв"
ZN UA
2025-07-05T21:03:42Z
6 июля 2025 года: Сисоя Великого — что сегодня нельзя делать
Фокус
2025-07-05T21:00:08Z
Светлана Павелецкая рассказала, нашла ли общий язык с детьми Дмитрия Кулебы
Комсомольская правда
2025-06-23T06:52:55Z
24 июня большой церковный праздник: что можно и нельзя делать сегодня
Comments UA
2025-06-24T05:33:57Z
"Здесь должны были спать дети": появились кадры разрушенной комнаты детей Тополи
GlavRed
2025-06-23T06:40:50Z
Камалия рассекретила, что стало последней каплей в ее браке с Захуром: "Умоляла год"
TSN
2025-06-27T09:21:29Z
Похудевший Филипп Киркоров прокомментировал некроз, который ему приписывают
Фокус
2025-07-04T10:57:54Z
Ведущая Анна Свиридова жестко высказалась об изменнице Оксане Байрак: "Мне совершенно не больно"
Знай
2025-07-01T18:51:11Z
Умер известный голливудский актер Майкл Мэдсен
Фокус
2025-07-03T20:51:36Z
История из Найт-Сити: представлен первый тизер аниме Cyberpunk: Edgerunners 2
GameMag
2025-07-05T20:21:45Z
Юрий Никитин показал свою 94-летнюю маму и раскрыл их трогательное обещание
TSN
2025-07-05T16:09:08Z
Три модели купальников, которые никогда не выйдут из моды
Gazeta UA
2025-07-05T13:45:34Z
Потап отреагировал на острый комментарий Тины Кароль и посмеялся с ее реакции на его творчество
TSN
2025-07-04T11:18:50Z
Инсайдер раскрыл причину разрыва Кэти Перри и Орландо Блума
Корреспондент
2025-07-04T06:42:59Z
В Германии мужчина открыл стрельбу из окна: ранен украинец
TSN
2025-07-05T17:27:35Z
Россия ударила по зданию ТЦК в Полтаве: есть погибшие и раненые
Telegraf
2025-07-03T12:54:38Z
Удар РФ по Киеву: в Святошинском районе, вероятно, есть пострадавшие
TSN
2025-07-03T23:51:01Z
Атака РФ: в Чугуеве большой пожар, 11 раненых
Корреспондент
2025-07-05T07:03:42Z
Таможенник на Волыни отпраздновал профессиональный праздник пьяным ДТП
TSN
2025-07-05T21:18:57Z
Огонь охватил ТЦ в Москве: эвакуированы более 350 человек
Новости Украины
2025-07-05T20:45:59Z
В России на трассе сгорела колонна военных машин. ВИДЕО
Новости Украины
2025-07-04T22:51:19Z
В Харькове задержанного оставили умирать в камере - ГБР расследует. ВИДЕО
Новости Украины
2025-06-27T10:18:49Z
В Днепре и Кривом Роге произошли взрывы: что известно о последствиях атаки
TSN
2025-07-04T09:30:58Z
Stellantis возрождает спортивное подразделение SRT
Корреспондент
2025-07-04T18:54:45Z
Toyota RAV4 стала самым популярным автомобилем в мире
Корреспондент
2025-07-01T17:09:59Z
Надежные и недорогие: 5 брендов автомобилей, заставляющих надолго забыть о СТО
Знай
2025-06-27T11:51:00Z
Франция требует от Tesla прекратить рекламировать автомобили как беспилотные и угрожает штрафом
Европейская правда
2025-06-24T15:54:56Z
Абсолютный фаворит: эксперты назвали лучший автомобиль года
Фокус
2025-07-04T15:30:28Z
За руль не всем теперь можно: какие возрастные ограничения ввели для водителей в Украине
Знай
2025-07-04T15:21:27Z
В Украине снизился спрос на новые коммерческие автомобили
Корреспондент
2025-07-04T12:54:50Z
Не только парковка в тени: 5 советов, которые помогут предотвратить нагрев авто в жару
Telegraf
2025-07-04T12:48:25Z
Сколько стоит страховка авто от дронов, ракет и ПВО: считаем на примере Volkswagen
VGorode
2025-07-04T12:27:19Z
Свитолина рассказала, как поддержка мужа помогает ей на корте
Корреспондент
2025-07-04T10:57:17Z
Пакьяо возвращается: легенда бокса объяснил мотивацию
Корреспондент
2025-06-27T08:18:01Z
Саудовский гранд предлагает Эрнандесу феноменальный контракт
Корреспондент
2025-06-23T15:45:30Z
Лидер "Шахтера" Судаков не перейдет в "Наполи" – СМИ
ZN UA
2025-06-29T07:55:38Z
Молодой талант Реала повторил знаковое достижение Роналду
Корреспондент
2025-07-05T20:57:23Z
Степанов оформил дубль в товарищеском поединке
Корреспондент
2025-07-05T20:24:48Z
Звездный футболист Погба нашел себе новый клуб после дисквалификации за допинг
ZN UA
2025-06-28T19:27:30Z
Кохан завоевал бронзу на этапе Бриллиантовой лиги в США
Корреспондент
2025-07-05T19:15:03Z
Неожиданный вылет: действующая чемпионка Уимблдона покидает турнир
Корреспондент
2025-07-05T18:21:05Z
Случаи, в которых никогда не следует использовать удлинители: советы электриков
Знай
2025-07-02T03:51:41Z
На дне Атлантического океана обнаружили более тысячи бочек с радиоактивными отходами
TSN
2025-06-28T09:06:55Z
Астрономы обнаружили в космосе суперземлю, содержащую значительные запасы воды
TSN
2025-07-05T19:36:53Z
Птицы, произошедшие от динозавров почему-то не имеют габаритов предков: ученые раскрыли причины
Фокус
2025-07-05T19:36:49Z
Официально: Once Human выйдет на PlayStation 5 и Xbox Series X|S в 2026 году
GameMag
2025-07-05T19:01:44Z
В сети появился опенинг хоррора Silent Hill f со стенда Konami на Anime Expo 2025
GameMag
2025-07-05T18:54:17Z
В поместье Джорджа Вашингтона обнаружили уникальные артефакты прошлого: они старше революции в США
Фокус
2025-07-05T18:30:25Z
Black Desert раздают бесплатно в Steam — акция продлится неделю
GameMag
2025-07-05T17:42:53Z
iPhone 16 Pro Max піднявся на третій рядок рейтингу найкращих камерофонів
Portaltele
2025-07-05T17:42:30Z