MY.UAНовини
Міграція від мобілізації: чи закриє Рада кордони для старшокласників
Міграція від мобілізації: чи закриє Рада кордони для старшокласників

Міграція від мобілізації: чи закриє Рада кордони для старшокласників

У ВР вважають, що ми виростили покоління, яке не хоче захищати країну

Виїзд хлопців-підлітків за кордон до настання повноліття, стає все більш загрозливою тенденцією.На сполох б'є міністр освіти Оксен Лісовий, народні депутати, звучить багато слів про "втрачене покоління" і "демографічну кризу", втім, стратегічне рішення проблеми досі не з'явилося. Та чи можливо це в принципі: втримати юнаків в країні, охопленій великою війною? Питання досліджував "Телеграф".

Масштаби проблеми

– Це жах що робиться. Після 11 класу за кордон, після 9 класу за кордон… Ми фактично втрачаємо це покоління, – каже народна депутатка Соломія Бобровська.

Осягнути масштаби "жаху що робиться" не так просто, адже чітких офіційних даних, скільки ж саме юнаків у віці 16-17 років щороку виїжджають з України немає. Держприкордонслужба не веде детальної статистики виїздів за віком і статтю.

– Ніхто не підраховує, скільки таких юнаків виїжджає з України, – зазначав речник ДПСУ Андрій Демченко.

Справжнього галасу наробила заява народної депутатки Ніни Южаніної, яка зазначала, що перед навчальним роком 2024-2025 Україну полишило близько 300 тисяч дітей. Звісно, не всі з них юнаки 16-17 років, та й в Міносвіти заяву нардепки спростували.

Втім, за даними Держстату, в поточному навчальному році (у порівнянні з минулим), учнів в українській системі загальної середньої освіти дійсно стало менше на 162 тисячі осіб. Знову ж таки, не всі з них юнаки на межі повноліття. А скільки їх? Давайте рахувати.

Так, частка учнів у старших класах (10-12) складає близько 13,2%. Якщо брати цей відсоток за константу, то зі 162 тисячі учнів, яких недорахувалася система загальної освіти цьогоріч, близько 21,5 тисяч – старшокласники. І приблизно половина з них, тобто 10,7 тисяч – юнаки. За цією ж логікою розрахунків, приблизно ще 9 тисяч юнаків наша освіта недорахувалася і в минулому навчальному році (2023-2024). Тобто за два роки в Україні кількість юнаків в старших класах скоротилася майже на 20 тисяч. Це дорівнює кількості населення таких міст, як, наприклад Яготин чи Генічеськ.

– З того що я бачу (хоча я більше бачу ситуацію по Львову), з 30 випускників, їдуть п'ятеро хлопців і одна-дві дівчини. В деяких випадках три. Та в будь-якому разі це багато, тому що три випускника, це 10%, а п'ять-шість випускників це 20%, – коментує "Телеграфу" членкиня парламентського комітету з питань освіти, науки та інновацій Наталія Піпа.

Звичайно, це все достатньо грубі підрахунки, які дають лише приблизне уявлення про масштаби проблеми, адже хлопці можуть виїжджати і посеред навчального року, і після 9 класу і навіть раніше, приймаючи рішення вже не повертатись в Україну.

Як, наприклад, син мешканки Вишгороду Ірини, який залишив країну у березні 2022-го у неповних 18 років.

– Завдяки українській освіті його прийняли до вузу у Франції, тут він і планує закінчувати навчання та отримувати диплом про вищу освіту. Повертатися не плануємо бо фактично немає куди – житла вже немає, зв'язки з друзями розірвані, – каже "Телеграфу" Ірина.

То що ж робити?

В Міносвіти планують втримати старшокласників в країні якісною професійною, передвищою, та вищою освітою.

– Якість освіти за кордоном часто залишає бажати кращого. Хоча це не надто популярна думка, наші найкращі виші — не просто на рівні, вони реально конкурентні, –зазначав заступник міністра Михайло Винницький.

Те ж саме передбачає і "Стратегія демографічного розвитку України на період до 2040 року".

"Одна з ефективних стратегій для утримання молоді в країні — інвестування в освіту та професійне навчання. Запровадження сучасних програм навчання, які відповідають потребам ринку праці та світовим тенденціям, дасть змогу молодим українцям здобувати конкурентоспроможні навички та залишатися в Україні, усвідомлюючи перспективи для професійного зростання", — зазначається в тексті стратегії.

Підвищення якості освіти для вирішення проблеми, звісно, важливе, адже формування світогляду юнаків не в останню чергу, відбувається завдяки професійності педагогів.

– А з педагогічною освітою величезна купа проблем, – коментує "Телеграфу" колишній освітній омбудсмен Сергій Горбачов. – З випускників педагогічних університетів до школи доходить хіба що п'ята частина. Проблема кадрового забезпечення стоїть шалено гостро.

Але! По-перше, утримувати молодих людей у підлітковому віці вже надто пізно.

– Треба починати з першого класу! – запевняє "Телеграф" Герой України, партизан Володимир Жемчугов. – Це національно-патріотичне виховання молоді. Молодь не рахує за цінність Україну, українську державу, культуру, мову. Це не є цінністю для молоді, а відтак, вона не вважає, що це потрібно захищати. Кажуть, що у влади немає політичної волі, щоб вирішити питання національно-патріотичного виховання молоді з першого класу. ЗМІ просто кричать кожного дня про те, що роблять з нашими українськими дітьми окупанти. Вони з першого класу вчать дітей ненавидіти Україну та українців, дуже мілітаризують молодь, а ми нічого не робимо, не готуємо дітей до захисту, фізичного та ідеологічного.

По-друге, навіть якщо в Україні відкрити філіал Гарварду і запросити туди викладати Біла Гейтса, на юнацьку міграцію, за словами експертів, це особливо не вплине, бо яка ж користь з Гейтса, якщо він сидітиме в підвалі разом зі студентами.

– Тривоги. Навіть якщо сховища обладнані, то освітній процес постійно переривається. У великих університетах немає можливості помістити всіх студентів в бомбосховищах. Вони фактично слухають лекції онлайн і іноді проводять семінари в звичайному режимі. А для технічної, медичної освіти, коли потрібні лабораторії, ну це не дуже добре, – пояснює "Телеграфу" доцентка Київської школи економіки Ольга Купець. – Плюс психологічна сторона. Наприклад, в ніч з 23 на 24 квітня (коли РФ завдала масованого ракетного удару по столиці, — Ред.), не спали і викладачі, і студенти. Люди втомлені. Для галочки якісь оцінки є, якісь дипломи видаються, але якщо ми говоримо про якість, знання та вміння, то вони страждають від війни. Тому навіть в містах, які далекі від лінії фронту, якість освіти все одно страждає.

Відтак, в Уряді не зовсім точно діагностують "хворобу", або ж просто не хочуть визнавати реальність, адже рішення виїхати за кордон на межі повноліття, юнаки та їх батьки приймають не через якість української освіти, а з причини безпеки. А безпека напряму впливає на якість освіти. Таке от замкнене коло.

Міграція від мобілізації

Та найголовніші безпекові побоювання батьків і старшокласників стосуються навіть не обстрілів і повітряних тривог.

– Батьки відправляють дітей за кордон, бо не хочуть, щоб вони пішли служити й захищати Україну. Це основна причина, – зазначав Горбачовв інтерв'ю "Телеграфу".

Таку тезу підтверджує і співрозмовниця видання Ірина, яка вивезла свого сина.

– Однозначно – це перспектива мобілізації і зміна правил [мобілізації] що відбувається ну дуже часто. Плюс ще момент який вчинив наш Уряд ізоформленням документів для чоловіків закордоном. Це дуже важливий момент, який лише сприяє недовірі урядовій політиці в цілому. Коли за пару днів змінюється трактування своїх громадян, – каже Ірина.

Це ж визнають і в освітньому комітеті Ради.

– Шкода, що ми за останні 20-30 років виростили покоління, яке не хоче захищати свою власну країну, а хоче виїхати і перечекати, – каже "Телеграфу" голова комітету Сергій Бабак.

Про 20-30 років нардеп каже не випадково, адже проблема розповсюджується не тільки на юнаків на межі повноліття.

– В останній хвилі нашого соціологічного моніторингу (червень 2024) одне з питань було наступним: "Ким Ви себе перш за все вважаєте?" Це питання про національно-територіальні ідентичності. Ключовий індикатор для держави у відповіді на це питання – "Громадянином України". Загальний відсоток таких відповідей був доволі високий – 74%. Але! Серед різних демографічних груп, найнижчий відсоток такої відповіді виявився у молодих чоловіків (18-29 років) – близько 50%. Чому так? Тому що, фактично, на них лягає тягар війни. А в багатьох з них можуть бути інші плани на життя. І відбувається зіткнення інтересів держави і особистих інтересів молоді. Я зараз кажу не про моральний бік справи, це складна проблема. Кажу про соціологічний факт, – каже "Телеграфу" заступник директора Інституту соціології НАН України Сергій Дембіцький.

І Відповідно:

– Якісь освітні дії тут не допоможуть. Батьки, звісно, будуть вважати, що безпека дітей важливіша, ніж якість навчання. Оскільки загальна ситуація не покращується, то частина людей вирішує за кордоном почекати, як далі буде розвиватися ситуація. А для юнаків одна з головних причин виїзду – їх безпека, – зазначив у розмові з "Телеграфом" очільник КМІС Володимир Паніотто.

– Якісь преференції у освіті можуть вплинути на певну частину потенційних мігрантів, але на дуже невелику частину, – погоджується в розмові з виданням завідувач відділу міграційних досліджень, Інституту демографії та соціальних досліджень імені М.В. Птухи Олексій Позняк.

– Через освіту точно мала ймовірність втримати. Якщо у батьків більше грошей, інформації, вони більш освічені, то їхні діти з більшою ймовірністю потрапляють за кордон, – резюмує Ольга Купець.

Два сценарії

В такому разі, чи існують в принципі механізми втримати у воюючій країні юнаків, які після настання повноліття виїхати вже не зможуть?

Існують. "Вегетаріанський" варіант:

– Єдине, що ми можемо зробити, це зберігати зв'язки з нашою діаспорою, з тим, щоб вони хоча б повернулися, – зазначає Паніотто.

– Що можливо зробити зараз? Хоча б запровадити державні програми. Наприклад, якщо молода людина залишається в Україні, закінчує тут виш, або заклад професійної освіти і залишається працювати в Україні мінімум три роки, то держава гарантує соціальну підтримку, ту ж допомогу з житлом, або якісь "підйомні" кошти, тобто фінансову мотивацію, – каже Жемчугов.

– Треба провести інформаційну кампанію, починаючи від президента, що якщо ми працюємо над справедливим миром, то він найближчим часом настане. А зі справедливим миром буде відновлення в Україні, а це добрі перспективи і можливості працевлаштування. Крім того, ти перебуваєш зі своєю родиною, в своєму суспільстві. Водночас, що мобілізаційний вік ми не опускаємо і зробимо все можливе, щоб не опускати і надалі, – запевняє Наталія Піпа.

Тієї думки, що навіть у воюючій країні є перспективи, дотримується 17-річний Дмитро, який минулого року вступив до Київського авіаційного інституту. Навесні 2022 року разом з братом та батьками він провів два пекельних місяці в бункерах "Азовсталі".

– За цей час я схуд на 12 кілограмів. Евакуювались "зеленим" коридором: пішки під обстрілами виходили до автобусів. Ми переїхали в Київ, і майже одразу отримали пропозицію всією родиною виїхати до Великобританії, там нас чекали і готові були прийняти, – пояснює Дмитро "Телеграфу". – Та ми зібралися на сімейну нараду і якось так навіть не домовляючись одразу вирішили, що їхати ми нікуди не будемо. Чому? Скажу особисто за себе — мені не по*єр на країну і кидати її в такий важкий момент для мене не варіант. І відверто кажучи, не думаю, що ми комусь особливо потрібні там, за кордоном. Можливо, хтось і не бачить для себе майбутніх перспектив в Україні, та я бачу, і коли буде повоєнне відновлення це навпаки шанс проявити себе.

Однак, подекуди звучать заклики і до більш радикальних сценаріїв:

Закрити кордони і змінити законодавство: дозволити виїзд лише до 14 років, а не до 18, –каже "Телеграфу" один з депутатів від "Слуги народу".

Втім, в Раді запевняють, що вдаватися до таких суворих заборон нардепи не планують.

Механізмів заборони (виїзду школярів та випускників — Ред.) немає і не буде. Це нічим не зупиниш, — підкреслює Сергій Бабак.

І це зрозуміло.

– Це буде мати дуже нехороший резонанс, адже мова йде про неповнолітніх. Наприклад, заборонити чоловікам 60+ виїжджати за кордон це буде мати набагато менший резонанс, ніж якщо заборонять неповнолітнім хлопцям, – пояснює Позняк.

Відтак, державі доведеться просто змиритися з міграцією юнаків, яка окрім прямих демографічних ризиків, несе небезпеку і для обороноздатності.

– Знижується мобілізаційний резерв. Але знижується не зараз, а через 8-9 років, оскільки мобілізація з 25 років, – каже Позняк.

Тому залишається сподіватися лише на те, що так довго війна не триватиме.

Теги за темою
ШколаОбразование
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Мрія про знищення України – лише початок: сам Трамп підігріває апетити Путіна
24tv
2025-05-06T16:18:14Z
Унаслідок удару РФ по передмістю Сум загинула дитина, шестеро поранених
УкраинФорм
2025-05-06T16:15:40Z
Медійник Олександр Шелест: шлях від "Рідної України" до російської пропаганди
Детектор М
2025-05-06T16:15:05Z
Годжес про “затишшя” Путіна: Ніхто не вірить, що РФ дотримуватиметься припинення вогню
Факти ICTV
2025-05-06T16:13:03Z
Провал у Бундестазі: хто встромив у спину ніж для Мерца
GlavRed
2025-05-06T16:12:16Z
Независимость от Соединенных Штатов Трампа: 4 шага для Европы
Европейская правда
2025-05-06T16:10:59Z
Сійярто вибухнув через пропозицію ЄС відмовитись від російських енергоносіїв
Европейская правда
2025-05-06T16:10:40Z
Палата представників США підтримала проєкт щодо покарання влади Грузії за відкат демократії
Европейская правда
2025-05-06T16:10:37Z
Бундестаг провалив голосування за обрання Мерца канцлером
ГЛАВКОМ NET
2025-05-06T16:04:16Z
Стала дружиною американця і поборола рак: як змінилася Міка Ньютон і чи підтримує Україну
Telegraf
2025-05-06T16:03:56Z
13 зупинок серця: померла 11-річна зірка серіалів Netflix
InternetUA
2025-05-06T16:01:52Z
Б’юті-бранч з Тійною Медер і швейцарським брендом космецевтики Meder
Вива
2025-05-06T16:00:17Z
4 культові серіали 2000-х, які варто переглянути сьогодні
24tv
2025-05-06T15:57:43Z
8 травня - презентація книги «Усе на три літери» журналіста й військовослужбовця Дмитра Крапивенка
Детектор М
2025-05-06T15:40:17Z
Кеті Перрі стала "королевою" Met Gala, але її там не було: ШІ знову всіх обманув
24tv
2025-05-06T15:28:23Z
Сумська втрапила у конфуз через пост про пенсію Зінкевича
ГЛАВКОМ NET
2025-05-06T15:03:01Z
Кайлі Дженнер застрягла у своїх туфлях за 1000 доларів на Met Gala 2025
Фокус
2025-05-06T15:00:59Z
У мережі завірусився український серіал, який доступний для перегляду онлайн безплатно
24tv
2025-05-06T14:51:44Z
Повістки, відстрочки та ВЛК: уряд вніс зміни до порядку мобілізації
УкраинФорм
2025-05-06T16:15:44Z
Більший на 30%: які проблеми має дрон Magura V7 при стрільбі ракетами AIM-9M, — аналітики
Фокус
2025-05-06T16:15:04Z
На протезах до вершини світу: ветерани ГУР підкорюють Еверест заради допомоги побратимам
24tv
2025-05-06T16:12:55Z
Конклав: за кого молиться Україна? Інтерв’ю з послом у Ватикані
ГЛАВКОМ NET
2025-05-06T16:12:49Z
Отримати водійські права стане складніше: в Україні вводять нові правила
GlavRed
2025-05-06T16:12:18Z
Батько 900 дітей: самець черепахи допоміг врятувати свій вид від вимирання
Фокус
2025-05-06T16:06:38Z
Майже кожна п’ята дитина готова зустрітись із незнайомцем із мережі — опитування
ZN UA
2025-05-06T16:04:25Z
Український кардинал Микола Бичок на Конклаві: чи може стати Папою і що про нього відомо
24tv
2025-05-06T16:03:10Z
За два роки програмою «єВідновлення» скористалися майже 100 тисяч родин - Шмигаль
УкраинФорм
2025-05-06T15:58:45Z
Грошова допомога для пенсіонерів в Полтаві: хто може отримати більше 2 тисяч гривень
Политека
2025-05-06T16:12:51Z
Вплине на вашу пенсію і не лише: навіщо українцям платити ЄСВ
Telegraf
2025-05-06T16:12:25Z
Українці можуть перейти на більший вид пенсії: скільки можна отримати та як
GlavRed
2025-05-06T16:12:17Z
Куди інвестувати українцям, поки долар втрачає позиції
24tv
2025-05-06T16:06:55Z
ЄС повністю відмовиться від російського газу до кінця 2027 року
Европейская правда
2025-05-06T16:03:52Z
Мінфін розмістив ОВДП на ₴6,5 мільярда
УкраинФорм
2025-05-06T16:03:08Z
Подорожчання бензину в Харкові: скільки доведеться заплатити цього місяця
Политека
2025-05-06T16:01:49Z
ЗМІ: ЄС готує тарифи на товари зі США на суму €100 млрд в разі провалу переговорів
Европейская правда
2025-05-06T15:34:57Z
НБУ знижує курси валют: на якому рівні долар та євро
24tv
2025-05-06T15:33:21Z
У світі набуває популярності грибна кава
AgroPortal
2025-05-06T16:00:27Z
За тиждень в Україні на грип та ГРВІ захворіли майже 100 тисяч людей
УкраинФорм
2025-05-06T15:57:59Z
Ціла таблиця Менделєєва: у магазинному торті за 300 гривень нарахували 18 Е-шок
GlavRed
2025-05-06T15:33:51Z
Плід, який лікує нерви: чим корисні помідори насправді, ви про це навіть не думали
Знай
2025-05-06T14:51:28Z
Понад 30 млрд грн доходу отримали найбільші приватні медзаклади в Україні з 2023 року
AIN
2025-05-06T14:34:39Z
Вакцина, яка рятує серце: щеплення проти поширеного вірусу має рятівний побічний ефект
24tv
2025-05-06T14:33:28Z
Уряд спрямував понад 26 мільйонів на закупівлю медичних автомобілів
УкраинФорм
2025-05-06T14:28:59Z
Охматдит оголосив закупівлю будівельних робіт для капремонту лікувально-діагностичного корпусу
УкраинФорм
2025-05-06T12:25:02Z
Трамп заборонив США фінансувати дослідження хвороб за кордоном
24tv
2025-05-06T10:52:56Z
У Києві рятувальники дістали з Дніпра тіло жінки, яка впала з мосту
УкраинФорм
2025-05-06T16:15:02Z
У Вроцлаві 11 осіб постраждали у зіткненні міського автобуса і трамвая
Европейская правда
2025-05-06T15:39:36Z
Через шахраїв двоє українців втратили понад 77 тисяч гривень
InternetUA
2025-05-06T15:31:49Z
Любовна афера на кордоні: чоловік одружився з сусідкою, щоб виїхати до дружини
24tv
2025-05-06T15:00:52Z
Головний ворог природи — людська недбалість: Євгеній Медведовський пояснив, як зупинити пожежі в лісах Полісся
Политека
2025-05-06T14:55:29Z
На Київщині 50-річний покидьок зґвалтував 13-річну дівчинку
Украина Криминальная
2025-05-06T14:51:50Z
Полтава попрощалася із військовим та поліцейським, які трагічно загинули в ДТП
ГЛАВКОМ NET
2025-05-06T14:39:29Z
Рецидивіст поширював «злодійські» традиції, пограбував та вимагав гроші у пораненого захисника
Украина Криминальная
2025-05-06T14:31:05Z
Смертельна ДТП під Полтавою: правоохоронцю оголосили підозру
1News
2025-05-06T14:25:05Z
Графіки відключення світла у Дніпрі та області 7 травня: українців екстрено попередили
Политека
2025-05-06T16:15:38Z
Україна повернула з російського полону 205 воїнів
ГЛАВКОМ NET
2025-05-06T16:13:50Z
На Донеччині окупанти розстріляли трьох полонених українських військових
24tv
2025-05-06T16:12:42Z
Заморозки вдарять після дощів: синоптики назвали дату і регіони
Хвиля
2025-05-06T16:06:30Z
Holiday Inn у Києві відновили свою роботу після російського обстрілу у грудні 2024 року
AIN
2025-05-06T16:06:08Z
Жителька Одеського району позбавила життя маленьку донечку
Украина Криминальная
2025-05-06T16:00:14Z
У столиці завтра на перехресті Хрещатику та Прорізної не працюватиме світлофор
Khreschatyk
2025-05-06T16:00:11Z
Визволений з російського полону військовий заспівав «Ой у лузі червона калина»
ГЛАВКОМ NET
2025-05-06T15:54:48Z
«Право на сім’ю». У Києві підбили підсумки важливого соціального проєкту
Khreschatyk
2025-05-06T15:54:18Z
BRABUS XL 800 легко обіграє Land Rover Defender
Топ Жир
2025-05-06T16:15:16Z
Таємничий новий позашляховик Ford Bronco з’явився в Китаї — він не схожий на жоден інший
Топ Жир
2025-05-06T15:45:28Z
Хтось відмовився купувати Ferrari 812 Competizione 2024 року за подвійну ціну
Топ Жир
2025-05-06T15:00:08Z
Прозорість, довіра й право на помилку – формула сильної команди від Оксани Журович
24tv
2025-05-06T14:34:46Z
Стоять подовгу: оновлений електричний кросовер Tesla Model Y не хочуть купувати
AutoGeek
2025-05-06T14:28:16Z
На хвилі популярності: гібридний кросовер Renault Koleos виведуть на експортні ринки
AutoGeek
2025-05-06T13:57:55Z
З конвеєра зійшов п’ятимільйонний Mercedes-Benz Sprinter
AutoCentre
2025-05-06T13:48:06Z
Lamborghini встановлює фінансовий рекорд
360ua.news
2025-05-06T13:30:34Z
З чотирма моторами: у Китаї показали розкішний позашляховик Hongqi Off-Road на електротязі
AutoGeek
2025-05-06T13:28:28Z
Ключ до багатства і добробуту: який символ притягує гроші
24tv
2025-05-06T16:12:00Z
Що посадити в травні у відкритий ґрунт: ці овочі та ягоди дадуть хороший урожай
GlavRed
2025-05-06T15:33:48Z
Ніколи не зберігайте це на горищі: 8 речей, які треба звідти забрати
24tv
2025-05-06T15:15:38Z
Як вивести цвіль з пральної машинки: диво-засіб, який впорається за хвилину
24tv
2025-05-06T15:15:26Z
100 привітань з днем народження для брата
Мій Харків
2025-05-06T15:10:35Z
Ця закуска у листковому тісті стане зіркою столу: рецепт, який благатимуть всі подруги
24tv
2025-05-06T14:34:41Z
"Бейліс" у магазині більше не купляю": бармен поділився перевіреним рецептом напою
24tv
2025-05-06T14:30:12Z
Загадка для найрозумніших: знайдіть змію серед кавунів за 7 секунд
GlavRed
2025-05-06T14:28:31Z
Одним пощастить, а на інших чекають проблеми: гороскоп на травень для всіх знаків зодіаку
GlavRed
2025-05-06T14:28:16Z
У Бразилії спростували інформацію про плани проводити товариські матчі зі збірною Росії
ZN UA
2025-05-06T16:13:13Z
Екссуперник Динамо по ЛЧ вирушить на турнір до Москви: яку винагороду заплатять росіяни
24tv
2025-05-06T16:12:58Z
Футбольна Прем'єр-ліга визначила найкращих у квітні-2025
УкраинФорм
2025-05-06T16:03:24Z
Феліш зацікавив Фламенго
Football.ua
2025-05-06T15:58:42Z
УПЛ визначила найкращого гравця та тренера квітня
ГЛАВКОМ NET
2025-05-06T15:54:02Z
"Майстер, який читає та ламає тебе": зірковий супертяж дав прогноз на бій Усик – Дюбуа
24tv
2025-05-06T15:48:59Z
Верняєв з командою можуть бойкотувати чемпіонат Європи зі спортивної гімнастики - заява
УкраинФорм
2025-05-06T15:34:23Z
Атлетіко близький до продовження контракту з Барріосом
Football.ua
2025-05-06T15:31:48Z
ПСЖ зіграє з "Арсеналом": де й коли дивитися
Gazeta UA
2025-05-06T15:31:24Z
Марки телефонів, які найчастіше спокушають українських кишенькових злодіїв — статистика
VGorode
2025-05-06T16:12:40Z
Apple додасть в iOS 19 три функції, які спростять життя користувачам iPhone
InternetUA
2025-05-06T15:55:14Z
Уперше паралізована людина змогла створити відео на YouTube силою думки
ГЛАВКОМ NET
2025-05-06T15:39:15Z
Бур’яни зникнуть і не повернуться, якщо облити їх одним засобом: садівники дали пораду
GlavRed
2025-05-06T15:28:43Z
Вчені знайшли метеликів, які десятки тисяч років еволюціонували в ізоляції
ZN UA
2025-05-06T15:25:48Z
Tether готує просунуте ШІ-середовище, «здатне адаптуватися і розвиватися» на різному обладнанні та пристроях
ITC
2025-05-06T15:16:54Z
Науковці створили роботорт з їстівними батарейками та рухомими солодкими ведмедиками
ITC
2025-05-06T15:16:18Z
Несподівані домашні гаджети "шпигують" за власниками: що виявили експерти
Фокус
2025-05-06T15:15:34Z
Співзасновник Instagram каже, що чатботи ШІ «заточені» на залученість, а не на корисні результати
ITC
2025-05-06T15:08:34Z