MY.UAНовини
Реальна магія Валерія Шевчука: Україна прощається з класиком української готичної літератури
Реальна магія Валерія Шевчука: Україна прощається з класиком української готичної літератури

Реальна магія Валерія Шевчука: Україна прощається з класиком української готичної літератури

Відійшов у вічність класик української літератури Валерій Шевчук – письменник, публіцист, історик, літературознавець, один із останніх представників покоління дисидентів-шістдесятників. Постать неймовірного таланту, несподіваного бачення світу і майже нелюдської творчої працездатності. Він ніколи не писав на загал і не писав на «замовлення часу». Його прозу називають психологічною, химерною, готичною, а така сприймається не всіма. Але той, хто наважувався поринути у цей дивний світ мандрів, образів та філософій, вже не повертається таким, як був.

Про життя і творчість Валерія Шевчука - у матеріалі Коротко про.

«Почав читати і відчув, що зі мною щось відбувається»

Валерій Шевчук помер на 86-му році життя в реанімації лікарні «Феофанія» - про це повідомили його дві доньки Юліанна Шевчук та Мирослава Андрущенко. У медіа пишуть, що письменник мав загострення діабету, з яким давно боровся.

- У мене таке відчуття, що ми досі не усвідомили величі його особистості і значення його присутності в українській сучасній літературі. Він унікальний письменник, який вплинув на ціле покоління наших молодших прозаїків, - каже голова Національної спілки письменників України Михайло Сидоржевський. – Літературознавство приділяло йому досить багато уваги, але все-таки недостатньо. Він митець світового рівня і був визнаний таким у Європі, коли Радянський Союз відмовився видавати книжки Шевчука.

Михайло Сидоржевський згадує, як особисто познайомився з Валерієм Шевчуком.

- Влітку 1980 року у Житомирі, де вчився в автошляховому технікумі, я випадково придбав у букіністичному відділі книгарні «Знахідка» дві повісті «Крик півня на світанку» і «Голуби під дзвіницею». Я не знав тоді нічого про їх автора, бо Валерій Шевчук десять років у нас не друкувався. Почав читати і одразу відчув, що зі мною щось відбувається - такий був потужний стиль його фантастичного письма. Коли вже вчився в Києві, в університеті, наш професор Василь Яременко на лекції згадав про творчість Валерія Шевчука. Я підійшов на перерві і сказав, що теж дуже ним захоплений. Професор відповів, що може нас познайомити.

Нинішній голова НСПУ згадує, як боявся, коли набирав номер телефона письменника.

- І голос тремтів, і руки тремтіли. А він сказав: «Приїжджай» і назвав адресу. Так кілька разів я був у нього, він мені багато розказував. Я все старався записати, а потім за його романом «На полі смиренному» писав курсову роботу. Я перечитав всю ранню творчість класика і був щасливий, коли його нарешті знову почали видавати в Україні. Востаннє ми бачилися торік – на 85-річному ювілеї Валерія Олександровича. Він тоді відпочивав у пансіонаті для ветеранів сцени в Кончі-Заспі під Києвом. Пам’ятаю, що був у доброму гуморі і тримався бадьорим, хоча був дуже хворий.

Валерій Олександрович ніколи не гнався за славою та почестями. Фото: ukrlib.com.ua

Старшого засудили, молодшого заборонили видавати

Любов’ю до художнього слова Валерій Шевчук «захворів» з дитинства за нестандартних обставин. У його домі було небагато книжок, але батько приносив їх з робочої бібліотеки. Татко майбутнього класика працював шевцем на фабриці в Житомирі, роботу доводилося брати додому, і поки батько допізна штиркав голкою, мати вголос читала йому книжки. Синів у кімнату не пускали, щоб не заважали пустощами. «А ми підповзали під двері й слухали… Це й допомогло нам із братом стати тими, ким ми стали», - згадував письменник в одному із інтерв’ю. (Старший брат - Анатолій Шевчук, відомий новеліст і літературознавець, помер у 2015 році.)

Проте одразу братися до пера Валерій не зміг. Спершу пробував вступити до Львівського лісотехнічного інституту, але не склав іспити і пішов працювати підсобним робітником на будівництво. Весь вільний час присвячував книжкам. Пізніше він говорив, що твори Івана Франка змусили його вивчати українську літературу за методологією, а Григорій Сковорода став учителем життя.

Літературний дебют стався у збірнику «Вінок Кобзареві», де у 1961 році вийшло його оповідання «Настунька». А до того було технічне училище, робота на бетонному заводі, вступ на історико-філософський факультет Київського університету. З вишу студента ледь не виключили за оповідання «Щось хочеться» у стінній газеті «Заспів». Університетська газета «За радянські кадри» піддала оповідку різкій критиці, і автора навіть викликали до КДБ.

До закінчення університету Шевчук був уже автором майже сорока новел, які друкувалися у журналах «Вітчизна» та «Літературна Україна», а дві були перекладені іншими мовами. Коли вийшов зі стін університету, приїхав до рідного Житомира власкором від газети «Молода гвардія». Проте журналістська кар’єра тривала недовго – молодого чоловіка призвали до армії і відправили служити аж у Мурманську область.

У Житомир Валерій повернувся у 1966 році, коли КДБ розгорнуло репресії проти української інтелігенції. Жертвою переслідувань став і його старший брат. Працюючи у друкарні, Анатолій потайки робив лінотипний набір текстів дисидентського самвидаву, які Богдан Горинь (в майбутньому народний депутат України) відвозив до Львова для друку. Після арешту Гориня КДБ схопило і Анатолія Шевчука. У 1966-му його засудили до 5 років таборів суворого режиму.

Валерій важко пережив цю подію, бо вони разом із братом мріяли будувати літературну кар’єру. Але то були часи, коли перспективу мали тільки пропагандисти радянського соцреалізму і соцоптимізму. Валерія Шевчука за його особливий стиль зарахували до химерників і песимістів. Майже десять років він невтомно і невгамовно писав «у стіл», досліджував історію України і її фольклор.

Валерія Шевчука за його особливий стиль зарахували до химерників. Фото: ФБ Julianna Shevchuk

Вірний творчості і просвітництву

Долю Валерія Шевчука інколи порівнюють з долею Ліни Костенко. Обоє зазнали літературної блокади, але не зламалися, обоє зберегли свій унікальний стиль, вона – в поезії, а він – у прозі. Обоє були байдужі до слави та фанфар і любили усамітнитися від галасливого світу. Обоє з настанням незалежності не спокусилися політикою, залишаючись вірними тільки творчості.

Валерія Шевчука рідко можна було побачити на громадських заходах. З відгуків його знайомих, він був байдужий до веселих компаній і розваг. Його виходи на публіку мали суто просвітницьку мету. Свого часу письменник був ведучим історичного клубу «Літописець» при Спілці письменників України, викладав у Київському національному університеті, вів історико-суспільні програми «Козацька держава», «Київ, культурний і державний», «Загадки і таємниці української літератури», «Цікаве літературознавство» на Українському радіо.

За книгу «Три листки за вікном» письменник отримав Шевченківську премію. Джерело: Yakaboo

Його перу належать близько пів сотні художніх та історичних романів, повістей, збірок оповідань, близько пів тисячі наукових і публіцистичних статей, перекладів творів давньоукраїнської літератури на сучасну українську мову.

Один з найвідоміших романів «Три листки за вікном» приніс Валерію Шевчуку Шевченківську премію у 1987 році і Премію фундації Антоновичів у 1990-му. Це роман-триптих, який відносять до барокової літератури. Письменник працював над ним майже 15 років. У романі порушуються проблеми пошуку свого місця в цьому світі, боротьби добра і зла, духовного і плотського, наступності поколінь. Давнина переплітається із сучасністю, присутні історичні та вигадані герої, реальні істоти і міфологічні - як Страх, Месія, Вогняний кінь. Сюжет настільки складний, що його неможливо викласти кількома словами, але він затягує читача, мов портал у інший вимір.

Валерій Шевчук сам все життя ходив через ці портали. І за часів незалежності його художні твори піддавали критиці через зависокий градус новаторства, психодрами, антиутопії і так звану реальну магію. Проте ці твори перекладені 22 мовами світу.

Два останні доробки Валерія Шевчука були видані у 2019 році. Це дві книги історичного твору «Козацька держава як ідея в системі суспільно-політичного мислення XVI-XVIII століть». Це понад тисяча сторінок про епоху українських гетьманів, повстання Северина Наливайка, Коліївщину, боротьбу українців за самостійність і осмислення цієї боротьби.

Є в доробку письменника і дитячі книги, і твори для підлітків. Фото: ФБ Горгона Бобровицька

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
ЄС хоче створити фонд на €100 млрд для підтримки України - Bloomberg
Gazeta UA
2025-07-08T22:42:19Z
100 мільярдів євро на кону: ЄС готує масштабний фонд, але є нюанси
GlavRed
2025-07-08T22:27:41Z
Німці стали пити рекордно мало пива
ГЛАВКОМ NET
2025-07-08T22:03:08Z
Ціни на ключові продукти злетіли до небес - яка причина аномального подорожчання
GlavRed
2025-07-08T19:27:48Z
В Україні оновили порядок нарахування виплат: що зміниться для нинішніх та майбутніх пенсіонерів
Хвиля
2025-07-08T19:27:13Z
Мінімалка зросте в три етапи: скільки отримуватимуть українці у найближчі три роки
Знай
2025-07-08T19:06:48Z
В Україну заходить великий гравець оборонки: Excalibur Army відкриває офіс і запуск виробництва
24tv
2025-07-08T19:06:44Z
Кінець російській нафті: в Угорщині пропонують відновити трубопровід "Одеса-Броди"
TSN
2025-07-08T19:03:07Z
Яким чином відновити втрачені документи на землю: деталі процедури
24tv
2025-07-08T19:00:35Z
МОЗ забороняє госпіталізацію дітей до психіатричних лікарень з 1 липня
24tv
2025-06-29T12:09:08Z
У спортзал йти не треба: учені розказали, чоловіків з якою зовнішністю хочуть жінки
Фокус
2025-07-03T10:12:24Z
З наступного року в Україні стане доступною безкоштовна вакцинація від ВПЛ, — МОЗ
Фокус
2025-07-08T22:30:15Z
Які продукти провокують появу неприємного запаху тіла: сім найгірших
Gazeta UA
2025-07-08T21:42:33Z
Радіологи стали набагато точніше передбачати рак грудей: що стоїть за їхнім успіхом
Фокус
2025-07-08T19:42:48Z
Поширена інфекція призведе до 12 мільйонів випадків раку шлунка у молодих людей
24tv
2025-07-08T19:06:20Z
Ми щодня стаємо трохи дурнішими, використовуючи ChatGPT: вчені пояснили, як це відбувається
24tv
2025-07-08T19:06:19Z
7 прихованих небезпек у вашому домі, які не можна ігнорувати
24tv
2025-07-08T19:00:20Z
Чому на газоні з’являються коричневі плями: як їх позбутися
24tv
2025-07-08T16:48:46Z
Європарламент схвалив запуск нової системи перетину зовнішніх кордонів ЄС
УкраинФорм
2025-07-08T22:54:58Z
Жорсткі санкції проти РФ і не тільки: сенатор Ліндсі Грем пояснив погрозу Трампа
TSN
2025-07-08T22:51:14Z
В ОП провели онлайн-зустріч з українськими послами у країнах Африки
УкраинФорм
2025-07-08T22:42:37Z
Сибіга дав пораду, як сприймати новини зі США
Европейская правда
2025-07-08T22:36:19Z
Позиція США на підтримку України залишається незмінною - Держдеп
УкраинФорм
2025-07-08T22:30:42Z
Тривожні заяви зі США не свідчать про зміну політики — МЗС
TSN
2025-07-08T22:30:05Z
Війна, день 1231. Трамп анонсував відсилання додаткового озброєння для України
Football.ua
2025-07-08T22:24:09Z
Законопроєкт про посилення санкцій США проти Росії внесуть на розгляд Конгресу 9 липня
ZN UA
2025-07-08T22:24:04Z
Міжнародний кримінальний суд видав ордери на арешт лідерів Талібану за утиски жінок в Афганістані
ZN UA
2025-07-08T22:15:51Z
Потрапив у полон, рятуючи пораненого побратима: додому повернувся Василь Штогун з Тернопільщини
УкраинФорм
2025-07-08T22:09:22Z
Оголосили підозри двом військовим із Житомирщини, які перейшли на бік росіян
УкраинФорм
2025-07-08T21:57:54Z
Компенсація втрат: ворог перекинув свіжі сили на південь України
Хвиля
2025-07-08T21:30:14Z
Лінія фронту станом на 8 липня. Зведення Генштабу
ГЛАВКОМ NET
2025-07-08T20:27:03Z
Росіяни влаштували новий нічний обстріл: у Києві чули вибухи
Telegraf
2025-07-08T20:24:00Z
"Люди божеволіли": росіяни про подробиці операції "Труба" в Суджі
TSN
2025-07-08T20:18:59Z
На фронті - 148 зіткнень, ЗСУ знешкодили майже 180 окупантів на Покровському напрямку
УкраинФорм
2025-07-08T20:18:39Z
"Силам оборони доводиться відходити": ситуація на Запоріжжі загострилась, деталі
GlavRed
2025-07-08T20:15:01Z
Графік відключення газу у Вінницькій області: де тимчасово не надаватимуть послуги
Политека
2025-07-08T20:00:59Z
Спільне виробництво зброї, яке зміцнює Україну: яка країна ЄС вже долучилася
GlavRed
2025-07-08T21:27:37Z
Що не можна робити 9 липня, аби не опинитися у біді
Telegraf
2025-07-08T21:24:58Z
Держслужба з етнополітики виявила ознаки афілійованості УПЦ з Російською православною церквою
УкраинФорм
2025-07-08T21:21:04Z
"Простий процес": в Міноборони пояснили, як та коли повернутись з СЗЧ за спрощеною процедурою
Фокус
2025-07-08T21:12:59Z
По всі Україні оголошено ракетну небезпеку: що відомо
TSN
2025-07-08T20:18:26Z
Повний місяць у липні 2025: як побачити "Оленячий місяць" в Україні
24tv
2025-07-08T20:06:34Z
Ольга Стефанішина прокоментувала «крінж-відео» Мінʼюсту
Детектор М
2025-07-08T19:57:46Z
Залишила паспорт і телефон: в Італії зникла 18-річна українка Марія Бугайова
24tv
2025-07-08T19:51:31Z
Освітня сфера на порозі змін: масштабні реформи, скорочення шкіл і злиття вишів
ZN UA
2025-07-08T19:49:28Z
Любовний гіпноз для Рейчел Грін: у Дженніфер Еністон новий роман
GlavRed
2025-07-08T22:39:26Z
Виграла бій у тата: Slavia вперше розкрила ім'я новонародженого сина
GlavRed
2025-07-08T22:27:42Z
Де зараз акторка Анастасія Шульга, яка знімалась у кліпі "Океану Ельзи"
24tv
2025-07-08T20:33:52Z
"Шок і втрата": мама чотирьох Інна Мірошиченко розповіла про викидень
GlavRed
2025-07-08T20:27:50Z
Під неї плакали мільйони: якою була найпопулярніша пісня світу в 1998 році
24tv
2025-07-08T19:21:43Z
Дружина Остапчука розбила його телефон під час сварки і майстерно вийшла з ситуації: "Не всі вдома"
TSN
2025-07-08T18:48:21Z
На одному подиху: 3 короткі турецькі серіали, які можна подивитися за вечір
24tv
2025-07-08T18:39:36Z
У Стокгольмі відбудеться четвертий Український культурний фестиваль
УкраинФорм
2025-07-08T18:21:37Z
Скарлетт Йоганссон стала найкасовішою акторкою в історії кіно
360ua.news
2025-07-08T18:06:44Z
Забута зірка 90-х: салат з сардиною, який завжди буде у пригоді
24tv
2025-07-08T21:27:25Z
Зупинити жовтіння листя троянд дуже просто: ось основні рекомендації
24tv
2025-07-08T20:27:52Z
Золотисті пляжі і комфортна вода: маловідомий острів у Європі пропонує сховатися від спеки
24tv
2025-07-08T20:06:18Z
Швидко, ситно і оригінально: рецепт хумусу з буряка – намазка на всі випадки життя
24tv
2025-07-08T19:42:58Z
Як перетворити балкон на розкішний сад: 5 правил від квіткових дизайнерів
Telegraf
2025-07-08T19:30:56Z
Гороскоп на 9 липня: Близнюки - відкрийте очі, Терези - будьте чесними
FaceNews
2025-07-08T19:21:38Z
Шпаки атакують: що робити, щоб зберегти урожай вишні
24tv
2025-07-08T19:12:05Z
Домашні улюбленці допомагають старшим людям залишатися здоровими: вчені назвали основні види
Фокус
2025-07-08T19:00:57Z
Копійчаний засіб, який точно спрацює: як позбутися бронзівки на рослинах
24tv
2025-07-08T18:51:37Z
Унаслідок атаки дронів на Київщині поранена жінка
УкраинФорм
2025-07-08T22:48:53Z
У Норвегії тимчасово закрили аеропорт через дрон туриста
iPress
2025-07-08T21:51:48Z
Жінка продавала дитячу коляску і втратила понад 47 тис. грн
InternetUA
2025-07-08T21:33:09Z
Дрони атакували Курщину
ГЛАВКОМ NET
2025-07-08T21:24:55Z
В іспанській Валенсії спалахнула пожежа в житловому будинку, 14 постраждалих
Европейская правда
2025-07-08T20:27:40Z
На границе с Румынией нашли мертвого мужчину в горах
Новости Украины
2025-07-08T20:18:21Z
Відомі німецькі автобани потріскались від спеки – Bloomberg
ГЛАВКОМ NET
2025-07-08T20:12:41Z
Дві жінки стали жертвами телефонних шахраїв, втративши чималенькі гроші
InternetUA
2025-07-08T19:31:29Z
На Харківщині жінка заявила, що її побили під час мобілізації сина
УкраинФорм
2025-07-08T19:21:38Z
Він проїхав 1600 миль на своєму Корветті та втратив понад 20 тисяч доларів
Топ Жир
2025-07-08T22:48:51Z
Таємниці, приховані в деталях: незвичайні рулети, які розкривають свої секрети лише при уважному розгляді
Топ Жир
2025-07-08T22:03:37Z
Завод Nissan, який переживає складні часи, може почати виробництво невідомих електромобілів
Топ Жир
2025-07-08T20:48:58Z
Новий торговий знак Dodge підтверджує назву Outlaw для потужної версії Charger з ДВЗ
Топ Жир
2025-07-08T20:03:04Z
Bentley показала концепт свого першого електромобіля
1News
2025-07-08T19:45:10Z
Pagani представила новий спідстер Codalunga у стилі 1960-х років
Топ Жир
2025-07-08T19:33:21Z
Продажі Mercedes значно знизилися через подвійне підвищення митних тарифів Трампа
Топ Жир
2025-07-08T18:48:18Z
Bentley презентує свій перший електромобіль — розкішний седан з підвищеною посадкою та тримісним салоном
Топ Жир
2025-07-08T17:48:34Z
У червні українці купили рекордну кількість нових електромобілів
ГЛАВКОМ NET
2025-07-08T17:24:13Z
Шахраї обіцяють «грошову нагороду» за проходження опитування
Украина Криминальная
2025-07-08T22:45:59Z
Неандертальці будували жирові фабрики: що це
Gazeta UA
2025-07-08T22:42:33Z
Так баклажани ви ще точно не готували: ТікТок підкорив смішний рецепт
Telegraf
2025-07-08T22:33:13Z
Тепер Gemini може читати WhatsApp без вашого дозволу
InternetUA
2025-07-08T22:01:35Z
OpenAI посилила кіберзахист після підозр у шпигунстві з боку китайської компанії DeepSeek
iPress
2025-07-08T21:51:37Z
Війна проти комарів: китайці створили побутову "ППО"
TSN
2025-07-08T21:21:30Z
Google Pixel 10 і Pixel 10 Pro отримають нові кольори та версію на 1 ТБ
InternetUA
2025-07-08T20:57:22Z
ШІ навчився брехати, погрожувати та шантажувати — все заради власної вигоди
InternetUA
2025-07-08T20:01:19Z
"Підтримую всією душею": ШІ Ілона Маска звернувся до українців після баталії з росіянами
Telegraf
2025-07-08T19:48:02Z
Онлайн-трансляція матчу ПСЖ – Реал у півфіналу Клубного чемпіонату світу
24tv
2025-07-08T22:33:49Z
Циганков готовий цього літа залишити Жирону — Джейкобс
Football.ua
2025-07-08T21:24:49Z
Челсі вийшов у фінал Клубного чемпіонату світу завдяки шаленим голам новачка: відеоогляд матчу
24tv
2025-07-08T21:09:54Z
Лідс зробив третю пропозицію щодо одного з головних символів Ньюкасла
Football.ua
2025-07-08T20:52:55Z
Жуан Педро забив дебютний гол за Челсі у ворота рідного клубу
Football.ua
2025-07-08T20:24:37Z
Усик відверто зізнався, чи був насправді нокдаун у першому бою з Дюбуа
24tv
2025-07-08T20:18:48Z
Брага підписала гравця збірної Швеції
Football.ua
2025-07-08T19:55:14Z
К'єлліні став співвласником Лос-Анджелеса
Football.ua
2025-07-08T19:34:14Z
Присвоєння «Героя України» закатованому юному футболісту. Петиція набрала потрібні голоси
ГЛАВКОМ NET
2025-07-08T19:18:21Z