/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F33%2F73812c7036a5529c1832c0d5bed195db.jpg)
Українці скупили рекордну кількість житла в Польщі: що відбувається
Минулого року іноземці встановили рекорд на польському ринку нерухомості, придбавши 17 330 квартир загальною площею понад мільйон квадратних метрів. Це на 3 тисячі більше, ніж роком раніше. Про це повідомляє польське видання "Rzeczpospolita".
Найбільшу частку серед покупців традиційно становили українці. Вони, разом із громадянами Білорусі, Росії, Індії, Великої Британії та Вʼєтнаму, активно інвестували у житло в найбільших містах Польщі. Найпопулярнішими напрямками залишаються Варшава, де було придбано 3535 квартир, Краків (1523) та Вроцлав (1491).
За даними аналітиків, іноземці здійснили приблизно 6% усіх транзакцій на польському ринку житла у 2024 році. Очікується, що вже у 2025 році ця частка може перевищити 10%. У багатьох випадках житло купують за готівку та без залучення банківського фінансування. «Багато іноземців, зокрема українці, купують квартири за готівку, без кредиту, часто — без необхідного дозволу», — пояснює Ewa Palus з порталу Tabelaofert.
Це стало можливим завдяки польському законодавству, яке дозволяє іноземцям купувати квартири без спеціального дозволу, якщо нерухомість знаходиться поза прикордонною зоною та призначена для проживання. Саме тому половина угод у 2024 році була укладена без погодження з МВС. Водночас були й випадки, коли дозволи все ж знадобилися: 527 таких рішень, найбільше — у Поморському воєводстві. Було також зафіксовано 143 відмови, головним чином через непрозоре походження коштів або міркування безпеки.
За словами Патріка Пʼєти, старшого агента компанії Hamilton May, багато українців, які прибули після 24 лютого 2022 року, є представниками середнього класу з хорошим фінансовим становищем. «Варшава для них здається дешевою, бо, наприклад, у Києві до війни було дорожче», — додає він. Значна частина купівель здійснюється в інвестиційних цілях і з прицілом на довготривале проживання.
У 2024 році державну пільгову іпотеку «Безпечний кредит 2%» у Польщі отримали 3044 іноземці. Більшість — 2215 осіб — були українцями, ще 492 — білорусами, 46 — індусами, 24 — росіянами.
Наразі близько 2 мільйонів громадян України та Білорусі постійно перебувають у Польщі, що створює значний попит на ринку житла. Це, в свою чергу, сприяло появі українських рієлторських агентств, орієнтованих на східноєвропейських клієнтів. Часто вони рекламуються у Telegram, однак, як зазначає видання, надходять скарги на те, що такі агентства копіюють оголошення польських компаній без їхньої згоди.
Також нагадаємо, де краще працювати українцям: нові реалії заробітків у Польщі та Німеччині.